Doğum kontrol hapları hamileliği nasıl önler ?

Doğum kontrol hapları hamileliği nasıl önler ?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru ALPER Doğum kontrol haplarının hamileliği nasıl önlediği hakkında bilgi veriyor.

DOĞUM KONTROL HAPLARI HAMİLELİĞİ NASIL ÖNLER – VİDEO

Doğum kontrol haplarının hamileliği engelleme mekanizması yumurtlamayı engellemesiyle olur.Yumurtlamayı engellemesi içinde adet döngüsünün en başından itibaren doğum kontrol hapını kullanmaya başlarsanız içerdiği hormonların etkisiyle yumurtlama hormonlarının üzerinde bir baskı oluşacağından yumurtlama hormonları yükselmez ve yumurta gelişimi durur.Yumurtlama süreci olmadığı içinde gebelikten korunmuş olursunuz.Bunun dışında aynı zamanda hormonal etkiyle serviks dediğimiz rahim ağzındaki mukus salgısınıda değiştirebileceğinden, yoğunluğunu arttıracağından bu şekilde de sperm geçişini engelleyerek bu şekilde de gebeliği etki edebilir.Asıl etkisi hormonal etkiyle yumurtlamayı durdurması ve bu şekilde gebelikten korumasıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.