Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir ?

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir ?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru ALPER Doğum kontrol haplarının yan etkileri hakkında bilgi veriyor.

DOĞUM KONTROL HAPLARININ YAN ETKİLERİ -VİDEO

 

Doğum kontrol hapları mutlaka doktor tarafından önerilerek kullanılmalı.Hiç bir zaman kendi isteğinize göre yada çevrenizden duyduğunuz tavsiyeye göre bu ilaçları başlamanız önerilmez.Çünkü bazı hastalıkların olup olmadığı doktorunuz tarafından belirlenmesi gerekir.

DOĞUM KONTROL HAPLARININ YAN ETKİLERİ

►Doğum kontrol haplarının en sık gördüğümüz yan etkisi baş ağrısıdır.Bu nedenle migren gibi şikayeti olanlar, baş ağrısı atakları yaşayan kişilerin doğum kontrol hapı kullanmasını önermiyoruz.Bunun dışında sık görülen diğer bir yan etkisi mide bulantısıdır.Bu nedenle özellikle doğum kontrol hapını gece yatarken almanızı öneririz.Bunun dışında düzensiz adet kanaması , adet arası lekelenme yine en sık rastladığımız yan etkilerdendir. Özellikle ilk bir yada iki kutuda hastalarımızdan bu şekilde şikayetler alabiliyoruz.”İlaca başladım kullanıyorum hala kanamam devam ediyor şeklinde.”Bu normal bir durum.İlk bir iki ayda bu tür ara kanamalar olabiliyor.

►Bazen çok uzun süre kullanımlardan sonra o zamana kadar hiç bir şikayet yokken uzun kullanım sonrası ara kanamalar başlayabiliyor.Bunun seviyede çok düşük doz hormon içerdiklerinden rahim içinin ince kalması, kalınlaşma olmaması ve buna bağlı dökülme tarzı kanamaların ortaya çıkmasıdır.

►Ciddi sonuçlar doğurabilecek en önemli şikayet damar içi pıhtılaşma riskinde artıştır.Yani damar içinde pıhtılaşmanın olması , damar tıkanıklığı olması ve bu pıhtının kalpte, akciğerde, beyinde bir damarı tıkaması çok önemli tıbbi sonuçlara yol açabilir.Bu yüzden doğum kontrol hapına başlamadan önce mutlaka bu yönde bir araştırmanın yapılması önemlidir.

►Sigara içenlerin doğum kontrol haplarının kullanılmaması önerilir.Bununla birlikte varisleri olan hastalarda doktora danıştıktan sonra doğum kontrol haplarını kullanmaları önerilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.