Doğum korkusu nasıl yenilir ?

14.09.2020
3.774
A+
A-
Doğum korkusu nasıl yenilir ?

 DOĞUM KAYGISI

Gebelik süreci hem olumlu hem olumsuzbirden fazla duyguyu bir arada barındıran bir süreçtir. Yaşattığı mutluluk hissi tarif edilmez iken ‘ Sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilecek miyim?’ ‘ Doğum esnasında problem olacak mı?’ gibi kaygı içerikli düşünceleri, çoğu gebe kadında gözlemliyoruz. İlk gebelik olması,olumsuz doğum yaşantılarının anlatılması gibi çevresel faktörler,riskli gebelik gibi durumlar risk faktörüdür.

Kaygıyı sağlıklı ve sağlıksız olmak üzere ilave ayırabiliriz. Sağlıklı kaygı çoğu insanda bulunan bizi hayatta tutan, yaşamımızdaki tehlike durumlarına önlem almamızı sağlayan işlevsel bir duygudur. Fakat yaşadığınız kaygı duygusu günlük hayatınızda sizi çok meşgul ediyorsa, huzursuzsanız, kişilerarası ilişkilerinizi, uykunuzu, duygu durumunuzu etkiliyorsa işlevselliğiniz bozulmuş demektir. O kaygı ile başa çıkmayı öğrenmelisiniz. Evimizde bulunan yangın/gaz alarmları duman ya da gaz algıladıklarında öterek alarm verirler. İşte duygularımız da işaret sistemidir. Bizim bu duygunun neye işaret ettiğini anlamamız ve ona uygun şekilde davranışlarımızı düzenleyip yaşantımızı sürdürmemiz gerekir. Gebelikte yaşanan korku, kendimizin ya da çocuğumuzun tehdit/tehlike altında olup zarar görmemesini istediğimize işaret eder.  Bu işaret ettiği durumu görmez ve olumsuz düşüncenize göre yaşarsanız sağlıksız davranışlar sergilersiniz. Sürekli stres altında yaşarsınız. Ne istemediğinize değil ne istediğinize odaklanmalısınız. Duygunuz neyi işaret ediyordu? Kendinizin ya da çocuğunuzun zarar görmesini istemediğinize. Peki bu işaret ettiği duruma uygun mu yaşıyorsunuz? HAYIR.. Çünkü gebelikte yaşanan stresin hem kendimize hem çocuğumuza olumsuz etkilerini önceki yazılarımda belirtmiştim. Duygunun işaret ettiği isteklerinize yönelik olumsuz düşünceleri bulup bunların gerçekliğe ne kadar uygun olduğunu değerlendirmeniz, bu işlevsiz kaygı ile başa çıkmada büyük faydası olacaktır.

Kendinize bunun sadece düşünce olduğunu gerçeğin ayrı bir kavram olduğunu hatırlatmayı unutmayın. Düşünce ayrı bir şeydir gerçek ayrı.. Gözünüzü kapatıp Maldivlerde olduğunuzu hayal etmenizle orada olamayacağınız gibi her düşüncenizin gerçekleşmeyeceğini hatırlatın kendinize.. Bunun yanı sıra kadın doğum uzmanınıza aklınızdaki tüm soruları sorup yanıt isteyin. Bilginiz tıbbi gerçekler ışığında arttıkça kaygınız azalacaktır. Bulunduğunuz şehirde gebe okulları düzenleniyorsa katılmanızı tavsiye ederim. Eşinizden size destek olmasını isteyin. Vaktinizi bebeğiniz için bir şeyler yaparak güzel,kaliteli bir şekilde geçirmeye çalışın. Size olumsuz doğum öyküleri anlatan insanlardan uzak durun. Hem doğum bu kadar zor,abartılı şekilde korkunç olsaydı insanlar birden çok çocuk doğurur muydu JSize göre en sağlıklı doğum yöntemini doktorunuz belirleyecektir. Eğer bu kaygı/korku duygusu ile başa çıkamıyorsanız destek almanızı öneririm. Bu kaygı doğum sonrası depresyonun yaşanmasına neden olabilir. Tüm bebek bekleyen gebelere rahat bir doğum olmasını diliyorum..

Uzman Klinik Psikolog Büşra Öztürk
Uzman Klinik Psikolog Büşra Öztürk
2013 yılında Psikoloji lisans eğitimimi tamamladım.Ardından Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansımı yaptım.Bilişsel Davranışçı terapi ve Çözüm odaklı Terapi eğitimleri aldım.Wisc4 zeka testi ve çocuk değerlendirme testleri eğitimini aldım.2013 yılından itibaren aktif olarak çalışma hayatım var.Evli ve 1 çocuk annesiyim.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.