reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Doğum öncesi ve doğum sonrası Hurma’nın önemi

Doğum öncesi ve doğum sonrası Hurma’nın önemi

Doğum öncesi ve doğum sonrası Hurma’nın önemi

Hurma özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için oldukça önemli bir besindir.Hurma yüksek oranda şeker içeren meyvelerden biridir.Uzmanlar doğum yapan kadınlara, aynı gün meyve şekeri içeren yiyecekler tüketmelerini tavsiye ederler.Bunun amacı , annenin zayıf düşen vücuduna enerji kazandırmak, aynı zamanda yeni doğan bebeğe gerekli olan sütün oluşabilmesi için süt üreten hormonların harekete geçirilmesini sağlamaktadır.Ayrıca doğum sırasında meydana gelen kan kaybı, vücut şekerinin düşmesine sebep olur.Hurma , vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir. ve tansiyon düşmesini engeller.

Rabbimiz Kur’an’ı Kerim’de Hz. Meryem’e hem kendisine enerji ve canlılık verecek, hem de bebeğin tek gıdası olan sütün meydana gelmesini sağlayacak olan ”hurma” dan yemesini bildirmektedir.( Meryem Suresi, 23-26 )

Hurma modern tıpta doğumu kolaylaştırmak için kullanılan oksitosin maddesi içermektedir.Ayrıca oksitosin, anne sütünün salgılanmasını başlatır.Yani hurma hem doğumu kolaylaştıran, hem de doğumdan sonra anne vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar , hem de yeni doğmuş bebeğin tek gıdası olan anne sütünün salgılanmasının başlamasını sağlayan muhteşem bir besindir.

 

Bu Haber 10.836 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.07.2015 Paz 03 : 12

YORUM YAZ
  1. didem dedi ki:

    Ne zaman yemeye başlamalıyız hurmayi peki?