Doğum şekli gebeliğin kaçıncı haftasında belli olur ?

18.07.2016
22.007
A+
A-
Doğum şekli gebeliğin kaçıncı haftasında belli olur ?

Doğumun Nasıl Olacağı Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik sürecini geçirmekte olan çiftlerde, özellikle ailenin ilk bebek bekleyişi söz konusu ise en çok önemsenen ve merak edilen konulardan biri de doğumun normal doğum mu yoksa sezaryen mi olacağıdır. Bu soru çiftlerin aklını sıkça kurcalasa dahi cevabı genellikle son aya hatta birçok durumda son ana kadar alınamamaktadır. Sürekli gerekli kontrollerin yapıldığı, doktorunuz tarafından herhangi bir sıkıntı tespit edilmeyerek normal doğum beklendiği zamanlarda dahi son anda yaşanacak bir aksilik sezaryen ile doğuma neden olabilmektedir.

Hangi Durumlarda Normal Doğum Mümkün Değildir?

Normal doğum, bebek için de anne içinde tercih edilmesi daha avantajlı olan en natürel doğum seçeneğidir. Annenin doğumdan bir iki saat sonra dahi ayağa kalkabilecek hale geleceği söylenebilir. Bu nedenle beklenmeyen ve sağlık açısından sakıncalı bir durum olmadığı, doktorunuzun uygun gördüğü tüm durumlarda normal doğumun tercih edilmesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Tüm bunları göz önünde bulundurup normal doğum yapmayı planlayan hamileler dahi son ana kadar kesin konuşmamalıdır. Gidişat son dakikaya kadar normal doğum seçeneğini gösterse dahi bazı durumlarda sezaryen zorunlu olmaktadır. Örneğin doğum anında bebeğin kalp atışlarında bir farklılık gözlemlenirse veya bebek ilerlemede güçlük çekerse sezaryen ihtimali kuvvetlenir. Buna ek olarak bebeğin kilosu, annenin tansiyon, nabız benzeri değerlerinin vaziyeti bebek ve annenin sağlığı göz önünde bulundurularak dikkate alınan faktörlerdir.

Tahmini Doğum Şekli Ne Zaman Belirlenebilir?

Uzmanlarca belirtildiği gibi, doğum anına kadar doğumun sezaryen ile mi yoksa normal doğum şeklinde mi gerçekleşeceği bilinemez. Ancak şartların stabil gideceği varsayılan durumlar için önceden bir seçenek belirlenmesi, en azından normal doğuma engel bir faktörün olup olmadığının tespit edilmesi, gebeliğin belli haftalarından sonra yapılacak kontroller ile belirlenebilir. Hamileliğinin, 37., 38.,39., ve 40. Haftalarında düzenli olarak kontrolle giden bir anne adayı, bebeğin kilosuna; aynı zamanda kilosunun artış grafiğine, pozisyonuna ve annenin sağlık durumuna bakılarak, tahmini olarak bir doğum şekline yönlendirilebilmektedir. Ancak kesin bir kanıya varmak mümkün değildir.

Hangi Durumlarda Sezaryen Tercih Edilir?

Sezaryen, hamileliğin doğal yollarla değil cerrahi bir müdahaleyle sonlandırıldığı bir ameliyat türüdür. Sezaryen olmanın gerekliliğinin, son dakikada değil daha önceden belirlenebildiği durumlarda mevcuttur. Anne adayı daha öncede rahim ameliyatı geçirmişse, her zaman olmasa da genellikle ikiz ve üçüz bebek doğumlarında, bebek suyunun az olduğu durumlarda, bebeğin normal kilonun üstünde olduğu durumlarda, bebeğin ters geldiği durumlarda, kordon bağının düğümlenmesi durumunda sezaryen önceden öngörülebilir ve hazırlıklar ona göre yönlendirilir. Bu aşamada önemli olan doktor kontrollerini mutlaka düzenli yaptırmak, bebeğin gelişimini ve annenin sağlık durumunu sürekli olarak kontrol etmektir. Ayrıca, ikinci doğumunu gerçekleştirecek olan kadınlarda, ilk doğum şeklinin ne olduğunda önemli bir belirleyicidir. Eğer anne, ilk doğumunu sezaryen ile gerçekleştirdiyse ülkemizde ikinci doğumda büyük ihtimal ile sezaryen ile yapılır.

DOĞUM ŞEKLİNİN NASIL OLACAĞINA NE ZAMAN KARAR VERİLİR ?

Gebeliğin 37.haftasından itibaren doğum şekli hakkında tahminde bulunulabilir. Tüm gebeliklerde bir aksilik olmazsa normal doğum tavsiye edilir.Eğer annede doğum fobisi varsa, doğum kanalında ( Çatı darlığı varsa ) bir sorun varsa, bebek kanala girmemişse , bebeğin pozisyonu uygun değilse , bebeğin kilosu 4 kilo üzeri ise , annede bir takım hastalıklar var ise sezaryen doğum kararı verilebilir.

DOĞUM SEÇİMİNE NE ZAMAN KARAR VERİLİR ?

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Buşra dedi ki:

    iyi günler ben 25+5 günlük hamileyim doktor bebeğimin bacak uzunluğu nedeniyle 2 hafta önde olduğunu söyledi normalde doğum tarihim 24 ocak, bu öndelik bebeğimin doğum tarihini etkiler mi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.