reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

Doğum ne zaman en çok sorulan sorulardan biridir. Bu zaman tam olarak söylenemese de yaklaşık bir zaman verilebilir. 

Yumurtlamanın olduğu tarih, yaklaşık olarak son adet tarihine göre belirlenir ve bu tarihte döllenme olduğu kabul edilir. Bazen yumurtanın atılma zamanına doğru yani yumurtlamadan iki hafta sonra döllenme olur. Böyle durumlarda SAT ile ölçümler arasında yaklaşık 2 haftalık fark meydana gelir. Bu durumda doğum, yaklaşık olarak ultrasondaki ölçümlere göre olacaktır.

Doğumu neyin tetiklediği hala bilinmemektedir. Bazı bebekler 7 aylık bazıları 9 aylık doğmaktadır. Bu nedenle doğum tarihi her ne olursa olsun 28. Haftadan itibaren doğum valizi ayarlanmalı, tüm hazırlıklar tamamlanmalıdır.

Doğum tarihi SAT’a göre ya da ultrason ölçümlerine göre verildiğinde yaklaşık olarak söylenir. Belirtilen tarihten 1 hafta önceki süreçte ya da 1 hafta sonraki süreçte doğumun olabileceği belirtilir. Hazırlıklar buna göre yapılır.

Sonuç olarak; SAT ya da ultrason ölçümleri net bir tarih vermez. Yaklaşık olarak bebeğin doğacağı günü belirtir. Bu nedenle doktorların önceliği, doğum tarihinden çok bebeğin gelişiminin haftasına göre normal sınırlarda olmasıdır. Belirtilen doğum tarihi, yaklaşık bir tarihtir ve son anda değişebilir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Doğum tarihinde esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Gebeliğin ilk haftalarında ultrason yardımı ile belirlenen adet tarihine göre ilerleyen haftalarda bebekte irilik veya gerilik olması sebebiyle ultrasonda ileri veya gerilik olabilir.Bu durumda ilk haftalarda tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

MUHTEMEL DOĞUM TARİHİNİZİ HESAPLAYIN

Dikkat: Doğru hesaplama için bilgisayarınızın tarih ayarının doğru olduğundan emin olun.

En son adetinizin başladığı tarihi girin (bittiği tarihi değil) :

Burada hesapladığınız gebelik ve doğum haftası adetinize göre hesaplanmaktadır bu nedenle yanıltıcı olabilir. Kesin öğrenmek için doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırması gerekir.

Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

Bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

 

Bu Haber 40.119 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 23.07.2017 Paz 10 : 23

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Çiğsem dedi ki:

  Merhabalar bugün itibari ile son adet tarihime 32+4 günlük hamileyim doktorum 4gün önce kontrolde 42 cm 1900 gr olduğunu bebeğimin dondüğünü kafasını kanala sokmuş olduğunu fazla yürümememi ağır kaldırmamamı dinlenmemi söyledi 2.hamileliğim ilk çocuğumuda 36+4 te normal doğumla gerçekleştirdim bu bebeğiminde erken doğması mümkünmüdür?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar çiğdem hanım
   ilk doğumu erken olan hanımefendilerin
   elbetteki ikinci doğumu da erken doğum olma riski mevcuttur
   akın aralar ile sık kontrole gitmenizi öneririm

 2. Avatar Gizem dedi ki:

  Merhabalar ben Gizem Son adet tarihim 16.01.2019 adetim 6 gün geciktikten sonra doktora gittim bebeğin kesesi vardı ama kendisi yoktu. İki hafta sonra gel dedi 5 hafta 2 gün yazıyordu ultrason tarihinde. İki hafta sonra gittim 7.2 olması gerekirken 6.3 günlük çıktı bende anlamadım Son adet tarihim göre 7.0 çıkıyordu. Acaba normal bir durum mu? Kalp atışını aldık çok şükür

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar gizem hanım
   bebeğin ölçüsü ile son adet tarihi bire bir aynı olmak zorunda değildir
   bebeğin kalp atışlarını da aldıysanız problem yoktur

 3. Avatar Burcu dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 07.01.2019 .04 Şubatta kan tahlili yaptırdım ve 71.3 ,5 gün sonra 777.1 çıktı 12 şubatta doktor kontrolüne gittiğimde 4+3 olarak belirtildi ultrasonda. 18 şubatta Hafif kanamam olmasından dolayı akşam nöbetçi bi doktora gittiğimde ise 6+4 olarak çıktı bu farklılığın sebebi ne olabilir ?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar burcu hanım
   ultrason bakılan tarihler arasında gün farkı var bu sebeple gebelik keseniz büyümüş olabilmektedir
   aynı zamanda her bakılan farklı ultrason da farklı ölçüm verebilmektedir

 4. Avatar Bahar dedi ki:

  Merhaba ben bahar son adet tarihim 22 mayis 38 haftamda olmam gerekirken ultrasyonda 35 haftamda olmus oluyorum neden acaba.

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar bahar hanım
   söylediğiniz son adet tarihine göre şuanda 37 hafta 2 günlük gebeliğiniz mevcut
   bebeğinizin tüm ölçüleri 35 hafta ile uyumlu çıkıyorsa bebeğiniz 3 hafta kadar geriden geliyor demektedir
   3 haftalık bir gerilik sevdiğimiz bir şey değildir, yakın ararlar ile kontrole gitmenizi öneririm

 5. Avatar Zeliha dedi ki:

  Merhabalar

  Son adet tarihim 17 kasım ama 16 ocak ta gittiğimde dr. daha 5 haftalık dedi çokta sağlıklı tutunamıycak gibi dedi ama 1 hafta sonra tekrar bakalım dedi kalp aatışlarınında oluşup oluşmadığına da bakacakmış boş gebelik yada daha farklı bir sıkıntı olabilirmi kese göründü ama bebeği görmedi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar zeliha hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 6. Avatar Ebru dedi ki:

  Merhabalar hocam size sorum olacaktı. Doktorum bana ilk haftalardan beri geç döllenme olduğunu söyleyerek adet tarihimi iki hafta ileri aldı ve bana her geldiğinde bunu söyleyeceksin dedi kendi tarihini unut dedi. Bende öyle yaptım. Şuan doktoruma göre 35+2 haftalık hamileyim kendi tarihime göre ise 37+2 ve dünkü kontrolde bana bebeğin 3 kilo olduğunu ve 2.5 hafta önden gittiğini söyledi. Diyet yapmam gerektiğini meyve tatlı ve vitaminleri kesmem gerektiğini söyledi. Bu arada sekerim Yok ve tansiyonum hep düşük seyrediyor 13 kilo aldım şimdiye kadar tatlı yemiyorum zaten pek. Şimdi ben bir kaç hafta içinde Doğum yaparsam bebeğimin gelişimini neden yavaşlatmış olayım kafam çok karıştı. Bebek benm haftama göre normal kilosunda gidiyor. Diyet yapmalı mıyım gelişimini bilerek yavaşlatmalı mıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Ebru hanım 2,5 haftalık önde ise diyet yapmalısınız.Eğer dikkat etmez ve bebek 4 kg ve üzeri olursa normal doğum için her şey uygun olsada normal doğum yapamazsınız.Günlük 30 dakika yuruyuş yapın ve aşağıdaki linkteki beslenme önerilerine ve örnek listeye uyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-bebegin-asiri-agirlik-kazanmasi-nasil-onlenir.html

 7. Avatar Hüsne dedi ki:

  Merhaba. Benim son adet tarihim 4 mart 2018. ama 2 nisanda 1 günlük kanamam oldu adet degildi ama. son adet tarihine göre 42 haftalik oldu bebegim. Ama doppler usg.ye göre 39+3 günlük. hamilelik baslangici olarak 4 mart mi 2 nisan mi yoksa doppler usg.mi baz alinmali

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebeliğinizin ilk haftalarında bebeğin kalp atışının duyulduğu ilk ultrason ölçümü ile son adet tarihi hesaplanmalıdır
   bu tarih en net ölçüyü vermektedir

 8. Avatar Amine dedi ki:

  Mrb son adet tarihim 03.03.2018 e göre 40+5 hafta ultrasona göre 37+5 hafta gebe gorunuyorum ilk ultrason 24.04.2018 de 5 haftalik hamile gorunuyordum doğumum ne zaman olmalı yardımcı olabilir misiniz lütfen

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar amine hanım
   38 ila 41. haftalar arasını miad gebelik olarak kabul ederiz
   gebelik haftanıza göre şuanda miad gebesiniz, yarın da olabilir 41. haftayı bitirincede
   bu tamamen bebeğin doğum eylemine girmesiyle alakalı bir durumdur

 9. Avatar Canan dedi ki:

  Merhaba, son adet tarihim 5/10/2018 ama benim 24 gün adet dönemim var. Yumurtlama tarihim 15/10/2018 .
  Ultrasonda gebelik kesesi 5hafta 5 günlük ve 13mm görünüyor. Sizce nasıl ? Bana yorumlarınızı açık bir şekilde yazabilirmisiniz çok tedirginim. Teşekkür ederim.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar canan hanım
   gebelik kesesi görülmüş boyutu da normal görünüyor
   2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmek için kontrole gitmenizi öneririm
   endişe etmeyiniz

 10. Avatar Pelin dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 29.03.2018 internette hesaplamaya göre 34 haftalık çıkıyor ultrason ölçümünde 31 haftalık çıkıyor benim iyice kafam karisti bi ağıllık getirirseniz sevinirim

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar pelin hanım
   evet söylediğiniz son adet tarihine göre gebelik haftanız 34 olarak görülüyor
   bebeğinizin gelişim geriliği olabilir veyahut geç döllenmeden dolayı size yeni bir son adet tarihi hesaplanması gerekebilir
   bebeğinizin ilk kalp atışları duyulduğunda ultrason ile ölçülen tarih en netidir
   o zaman yapılan ultrason ölçüleri ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 11. Avatar Emel dedi ki:

  MERHABAlar ben 5 ekim tarihinde adet olmuştum 23 ekimde ilişki oldu hamileyim doktor keseyi gordu ama 4+4 haftalık gebesin dedi son adete göre 6+4 hamileyim 23 ekimden sonra ilişki olmadı acaba hangisi doğru

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar emel hanım
   yumurtlama döngünüz geç olmuş olabilir
   kese görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   o zaman yapılan ultrason ile hesaplanan son adet tarihi en doğrusudur

 12. Avatar Aylin dedi ki:

  Mrb. Ben 27 eylülde sadece 1 günlük adet oldum.. hamile olduğumu öğrendim. Israrda 7 haftalik dediler.. ultrasyona 4,5 haftalik dediler alttan baktılar. Isın içinden çıkamadım. Bebegin ,45 hafta hediyemi gitmem gerek. Yoksan adet günümü hesaplaması.. adet günü 7 hafta diyor. Ultrasyon 4,5 hangisi doğru?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar aylin hanım
   gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanmaktadır
   lakin bazı hanımefendilerde geç döllenme olabileceğinden yeni bir son adet tarihi hesaplanabiliyor
   bu tarihte en net bebeğin kalp atışları duyulduktan sonra yapılan ölçüm ile hesaplanmaktadır
   acele etmeyiniz ve bekleyiniz

 13. Avatar Hatice dedi ki:

  Merhaba benim evdeki gebelik testinde 2 çubuk çıktı ayrıca betahcg de 269.6 çıktı . hamileymişim . şu an ne kadarlık olmuş oluyor doktora ne zaman gitsem ultrason da görebiliriz keseyi ve bebeği..

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar hatice hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz yeni bir gebelik
   iki gün sonra kanda bakılan beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 14. Avatar Aslı dedi ki:

  Merhaba ben en son 22.09.2018 de adet gördüm 20.10.2018 de adete iki gün kala ac karna gebelik testi yaptım ve cıft cubuk cıktı aynı gun tok karna beta hcg testi yaptım 413 cıktı sonra adet gunum olan 22.10.2018 tarıhınde kadın doguma gittim ultrason da hiçbirşey görülmedi sadece ıkı cm lik bi miyom tespit ediksi ayrı beta hcg ve progresteron testı istendi testi bı gun sonra yaptıgımda beta hcg 1578 cıktı progrsteron ise 12.84 cıktı buradan ne cıkar ultrason da görülmedi ben hamile deil miyim şütfen dönüş yapın bos yada dış gebelik mi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar aslı hanım
   gebelik testinizi ilk baktırdığınızdaki değer ile(413), gebelik kesesi görülmez
   lakin daha sonra ki testinizde değeriniz 1578 çıkmış, bu değeriniz ile kesenizin görülmesi gerekmektedir
   en son yaptırdığınız beta hcg değeri ile doktorunuza tekrar başvurmanızı öneririm

 15. Avatar Gamze dedi ki:

  Merhabalar bnm son adet tarihim 6mart fakat ilk doktora gittiğimde yumurtlama geç olmuş dedi doktorum 23marta attı şuan 23marta göre hesap yaparsak 30+5haftalık kendi sat a göre bakarsak 33+1 günlük hamileyim geçen hafta doktora gittimde 31haftalık çıktı suan kafam çok karışık hangine bakarak doğumum gerçekleşecek

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar gamze hanım
   Doktorunuzun hesaplayarak söylediği son adet tarihiniz kullanınız
   Ultrason ölçümüde hesaplanan tarihe uygun görünüyor

 16. Avatar nermin dedi ki:

  merhaba

  son adet tarihim 13.mart normalde gebeligin 32 haftasındayım bugun doktora gittimde bebegin 29+4 haftalık oldugunu bundan dolayı dogum raporu alamayacagımı belirtti ve dogum tarihinin değişecegini ama bu zamana kadar böyle bir sorun yoktu anlamadım yardımcı olursanız sevinirim .

  1. admin admin dedi ki:

   Nermin hanım gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Buna göre bebeğinizin gelişimi haftasına göre geri. 3 haftaya kadar fark normal.3 haftadan fazla olursa araştırılmalı.Bebeğe giden kan akımlarına bakılmalı.Bebeğinizin sağlıklı kilo alımı için protein ağırlıklı et, süt, yumurta, balık tarzı beslenin.Aşağıdaki linkteki önerilere uyun örnek beslenme listelerinden faydalanın.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-bebegin-kilo-almasi-icin-nasil-beslenilmelidir.html

 17. Avatar altayyy dedi ki:

  Selamlar
  Benim son adet tarihim 01.03.2018 suan 33+4qunluk hamileyim. Fakat hamileliqimin ilk haftalarindan beri bebegim 10 qun ilerde qidiyor. Suan bebeqim 35 haftalik gorunuyor buqun bile doktora qittim bebeqim yibe 10 qun ilerde cikti. Acaba dogumum sata qoremi olur yoksa utrasyona goremi olur?? Bebeqimin suanki kilosu 2690 qram dedi doktor…

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Doğumunuz son adet tarihiniz göz ününe alınarak planlanır

 18. Avatar Yıldız dedi ki:

  Merhabalar ben bebegimin ilk kalp atışını duyduğum zaman son adet tarihimi bilmediğim için o zamanki ultrason sonucuna gore sat hesaplamıştım 6 ocak diye şuan 40+1 deyiz bebeğim hala doğmadı . Korkmaya başladım bebegime bise olacak diye yanlış hesaplamış olabilir miyim diyorum ama sonraki bütün ultrasonlarda doğru çıktı hesapladigim sat . Yardımcı olur musunuz bu konu hakkında lütfen 😥

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar yıldız hanım
   bebeğin dünyaya gelmesi için en geç 41. haftaya kadar bekleyebiliriz, bu durumda son 1 haftanın içerisindesiniz
   bu 1 hafta içerisinde dünyaya gelmez ise, size doğum için yatış önerilecektir, doktorunuzun söylediği tarihte mutlaka kontrole gidiniz

 19. Avatar Su dedi ki:

  Merhabalar; Sat 22.08.2018 . 01.10.2018 de evde idrar testi yaptım çift çizgi çıktı ,ardından kandan beta hcg baktırdım aynı gün beta hcg 2674 çıktı.
  2 gün çok az miktarda kahverengi lekelenme oldu. 4 Ekimde doktora gittim. Karın ultrasonunda bebeğin kesesi görüldü ancak kaç haftalık olduğuyla ilgili ayın 17 sine randevu verdi. Sat ile uyumsuz dedi. Birde progestan verdi 6 saatte 1 tablet. Düşükten korktuğu için mi verdi acaba? 32 günde 5 gün olarak regli görüyordum . Acaba bebeğim kaç haftalık? Teşekkürler…

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar su hanım
   en sağlıklı gebelik hastası hesaplaması, bebeğin kalp atışı duyulduktan sonra yapılan ölçüm ile hesaplanır
   düşük tehdidiniz sebebi ile verilen progestan ilacınızı düzenli olarak kullanmanızı, doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 20. Avatar Cigdem dedi ki:

  Merhabalar bnm adet tarihim 08.03.2018 ultrason olculeri ile sat tarihi uyusmuyo ama bn adet tarihinden eminim zaten sprail cikarip bebek yPtigimiz icin yanlişlik yok tTihlerimde.bebek ultrason olculerinde yaklasik 2 hafta onde gidiyo bn hangisine gore dogum yapicam doktorumda net bise soylemiyo bu 3. Cocugum hep doktor tarihinden once dogurdum bunuda cok merak ediyorum

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar çiğdem hanım
   size yeni son adet tarihi hesaplaması adına,erken haftalarda yapılan ultrason ölçümlerinizi doktorunuzla paylaşmanızı öneririm

 21. Avatar Sinem dedi ki:

  Merhaba hocam benim adet tarihim 20 nisan ilk gunu suan 22+5 adetime gore ama hastanede ölcümlerde 24+3 gozukuyo ben hangine göre hareket edeyim ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar Sinem hanım
   Bebeğiniz iri olabilir
   Son adet tarihinize göre hesaplama yapmalısınız

 22. Avatar Rasim dedi ki:

  Hayizim 1 ay gectikten sonra Evde test yaptigimda 2 çizgi net çıkmıştı daha sonra özel bir hastanede ultrasona girdim doktor bebegin gorunmedigini dış gebelik olabileceğini söyledi 2 gün sonra tekrar aynı doktora gittim ve bebeğin 4 haftalık olduğunu son adet tarihinin 1p ocak olduğunu söyledi sonra farklı bir devlet hastanesinde bebeğin ultrasonda büyük göründüğünü söylediler şimdi gittiğim doktorum ise bebeğin 2 hafta kadar büyük olduğunu söylüyor yani 10 ocak değilde 29 aralık olarak son adet tarihimi söylüyor hangisi doğru acaba

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar
   her yapılan ultrason cihazı 3 ila 5 gün arasında ölçüm farklılığı gösterir
   en net ölçü bebeğin kalp atışlarını duyduktan sonra yapılan ölçümdür
   kalp atışı duyulduğunda hesaplanan son adet tarihini kullanmanızı öneririm

 23. Avatar Mukaddes dedi ki:

  Merhaba adet tarihim 3 ayın 17 si kaçhaftalık hamileyim sezeryanla dogum yapıcam

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar mukaddes hanım
   Son adet tarihinize göre şuan 26 hafta 6 günlük gebeliğiniz mevcut
   Sezeryan ile Doğum yapan hastalar 38 i geçtikten den sonra planlananilir
   Net tarih bilgisi için doktorunuza başvurmanızı öneririm

 24. Avatar İpek dedi ki:

  Merhaba 7 eylül 2018 de ultrasona göre gebeliğim 6+6. Adet düzensizliğim vardı düzeltilmiş son adet tarihim ne oluyor?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar ipek hanım
   söylediğiniz tarih ve gebelik haftasına göre, son adet tarihiniz 27.07.2018 olarak görünüyor
   lakin bebeğin kalp atışlar duyulduktan sonraki ölçüm en net tarih verir
   bu konuyu doktorunuza danışmanızı öneririm

 25. Avatar Seyma dedi ki:

  Meraba hocam.5 ay once dusuk yaptim bebek 6 haftalikken kalbi durdu ve alindi.simdi yeniden hamileyim son adet tarihim 15.07.2018 adet tarihime gore 6 haftalik ama olcumlere gore 4 haftalik hamileyim dusuk olabilir dedi doktor endiselenmelimiyim yoksa gec dollenme olabilirmi cevap verebilirseniz cok sevinirim

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar şeyma hanım
   geç döllenme olabilir, yakın aralar ile doktor kontrolüne gitmenizi öneririm

 26. Avatar Gamze dedi ki:

  Meraba benim son adet tarihim 8 ayın 20 ne zaman gebe kalmış oluyorum ve doğumum hangi güne denk geliyor..teşekürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir.Tüm kadınlarda yumurtlama dönemi bir sonraki adet gününden 14 gün öncesidir.Bu tarihten 3 gün önce ile 3 gün sonrası arasında hamile kalmışsınızdır.

 27. Avatar Leyla dedi ki:

  Merhaba benim gebeliğim sata göre 20+3 olması gerekiyor ama adet düzensizliği olduğu için ilk gebelik dönemlerindeki ölçümlere göre gebeliğim 18+4 . Ama ultrasonda bebek ilerliyor ultrasona göre 20 haftalık oldu bugün. Sizce bebek adet tarihini mi buldu yoksa ilk ultrason ölçümünü mü baz almalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım adet düzensizliği olan kadınlarda gebelik haftası gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınarak hesaplanır.

 28. Avatar Aygün dedi ki:

  Merhaba benim sat 13.07.2017 sizce kac haftalik hamileyim?dogum ne zaman?doktoruma gore 34.1 haftalik hamileyim ama ultrasona gore 35.1

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aygün hanım son adet tarihinize göre 35 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Nisan 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Ultrason ile son adet tarihi arasındaki 1 haftalık fark sorun yaratmaz.Beslenme konusunda aşağıdaki makaleyi okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-bebegin-kilo-almasi-icin-nasil-beslenilmelidir.html

 29. Avatar Gulsah dedi ki:

  Mrb hocam benim adet tarihim 13 temmuz ama ultrasonda ilk muayenede bebegin kesesi kucuk dedi doktorum ve bu duruma gore tahmini dogum tarihimi 19 nisan degilde 2mayis olarak degistirdi ve adet tarihimin yanlis oldugu soyledi. Peki yanlis ise 2 mayisa gore 26 temmuzda adet gorup agustosun 13unde evde kendi yaptigim testle gebeligimi ogrenmem mumkun mu? Suan adet tarihime gore 34+6gunlugum ve ultrasonda 1hafta önde gidiyoruz bu durumda dogumum tarihim ne olur sizce?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen adet tarihi baz alınır.Buna göre hesaplamalısınız.

 30. Avatar Zennur dedi ki:

  Merhabalar hocam ben sat göre 33 hafta hamileyim usg de 35+4cıkıyo kilosu 2600 görünüyor son zamanlarda önden gitmeye başladı 2.sezeryan olacak acaba doğum kaçıncı hafta da olur ve sat göre mi – usg göre mi? Olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zennur hanım planlı sezaryen doğumlar 39 hafta 0 günden itibaren yapılır.Tıbbi gereklilik durumunda erken haftalarda da yapılabilir.Muhtemel doğum tarihi gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihine göre hesaplanır.Aşağıdaki linkteki konumuzu okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/fazla-kilo-almadan-hamileligimi-nasil-tamamlayabilirim.html

 31. Avatar Döne dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 13 mayıs ama ultrasonda 3 hafta büyük cıkıyor bebeğim doktorum 15 20 gün erken dogum olabilir dedi gelisimi ultrasona göre normalmis sizce ultrason tarihine göre mi dogum olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Döne hanım Fetüsteki bu 3 haftalık fark başından beri mi böyle yoksa gebeliğin son aylarında mı ortaya çıktı. fetal biometrik parametreler bu 3 haftalık fark ile simetrik mi ayrıca gebeliğin ilk üç ayında yapılan ultrasonda fetal yaş tarihi çok önemli bu son ölçüm ile örtüşüyor mu eğer örtüşmüyorsa bu ilk 3 aydaki ölçülen değere göre doğum tarihini baz almanız doğru olacaktır.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 32. Avatar Leyla dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 2 nisan ultrasyon göre 22 aralıkta doğum olcak doğru mu son adet tarihime göre

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım son adet tarihinize 37 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 7 Ocak 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Planlı Sezaryen doğumlar 40 hafta dolmadan yapılır.

 33. Avatar Nur dedi ki:

  Hocam merhaba sat 8 kasım 2 gün önce beta hcg 5719du. Sat a göre 6 haftalık ama usg göre 4 buçuk haftalikmis. Doktor beta hcg değerine göre normal kesesi. Ama sat a göre değil dedi . Haftaya kalp atışlarını duymazsak sıkıntı dedi. Endişelenmeli miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nur hanım kalp atımlarının izlenmesi gebeliğin sağlıklı ilerlediğinin göstergesidir.Genel olarak kalp atımları gebeliğin 6. haftasında başlar.2 gün sonra alttan ultrason ile kalp atımları takip edilmeli.

 34. Avatar sevcan dedi ki:

  Merhaba hocam…23 nisan 2017 sat…Buna göre şu an 34+1 günlük hamileyim ve 28 ocak tahmini doğum tarihim..ama ultrasonda 32+1 dedi doktorum…doğum ultrason haftasına göre mi yoksa sat tarihine göre mi gerçekleşir…teşekkür ederim şimdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevcan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Doğum ilk haftalarda belirlenen son adet tarihine göre hesaplanır.Belirtilen doğum tarihi, yaklaşık bir tarihtir ve son anda değişebilir.

 35. Avatar Beyzaa dedi ki:

  Merhaba hocam benim en son adet tarihim 11 eylul ulutrosan göre 21 eylül sizce kac haftalik hamile oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Beyza hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde düzeltilen son adet tarihi baz alınır. Son adet tarihiniz 21 Eylül’e göre 11 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 28 Haziran 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 36. Avatar Senem dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5ekimde hasta olmuştum benim gebeliğin kaç haftalık oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinizin ilk günü 5 Ekim ise buna göre 9 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Temmuz 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 37. Avatar Nazmiye dedi ki:

  Merhaba hocam. Benim Son adet tarihim=16 mart 2017. Şu anda adet tarihine göre 38. Haftam bitti ama ultrasona göre geriden geliyormuşum. Bebeğim 2 kilo 650 gram olmuş ve doktorum 37. Haftadan gün aldığımı söyledi. Şu anda 2 haftam varken doktorum 3-4 haftan var daha diyor. Sizce başka bir doktora daha görünmeli miyim ? Doğumum ne zaman olur ? Bebeğin anne karnında fazla beklediğinde olumsuz sonuçla doğurduğunu da duydum mesela büyük tuvaletini yapması vs. Tavsiyelerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Şu an 38. haftaya girmişsiniz 1 haftalık ölçüm farkı var ultrason ölçümlerinde 1 hafta fark bu haftalarda normal kabul edilir bebegin kilosu normal sınırlarda başka doktor yardımı almanıza şimdilik gerek yok haftalık NST ve doppler kan akımlarına bakılsın dogum son adet tarihine göre planlansın.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 38. Avatar Hacer Lama dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben adet tarihine göre 31 haftalık hamileyim fakat ultrasonda 33 gozukuyor. Buna göre ben ulytasondaki tarihe göre mi doğum yapacağım yoksa adet tarihine göre mi? Birde hangi ay dogumum olur?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hacer hanım doğum tarihinde esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Ultrasona göre gebelik haftanız önde gidiyor olabilir.Aşırı tatlı, yağlı, şekerli gıdalar ve abur cuburdan uzak durun.Günlük 30 dakika egzersiz yapın. Günlük 2 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

 39. Avatar Tuğba dedi ki:

  Merhaba hocam ben şuan son adetime gore (son adetim26.04.2017) 30+2 haftalik gebeligim var fakat ultrasonda bakildığında 33 haftalık olarak gözüküyor ben çalışan bir bayan olduğum için 32.haftada raporumu almam lazım acaba son adete göre mi yoksa ultrason ölçülerine göre mi veriliyo bu rapor?bilgi almam mümkün müdür acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğba hanım son adet tarihinize göre alabilirsiniz.

 40. Avatar Songül dedi ki:

  Merhaba hocam, benim son adet tarihim 4 Nisa’n fakat doktorum döllenmenin 28 Mart’ta olduğunu söyledi ve bugüne kadar 28 Mart’tan hesapladı. Fakat bebeğimin ölçüleri 4 Nisa’na göre normal 28 Mart’a göre ac çevresi eksik çıkıyor. Sizce son adet tarihimi yoksa bebeğin gelişimi olan 28 mart’mı baz alınmalı. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar songül hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Döllenme son adet tarihinden önce olamaz.Geç yumurtlama durumunda son adet tarihi geri değil ileri gider. 1 haftalık fark sorun olmaz.Kafanıza takmayın.

 41. Avatar Feryal dedi ki:

  Merhaba benim sat-14 mart.34+6 haftalık hamileyim ultrasonda bebeğim 3 hafta ileride gözüküyor doktorum her an doğum olabilir dedi ve bebeğim de ters duruyormuş eğer böyle giderse sezeryan gerekir dedi ilk bebeğim sezeryan olması gerekirse ne zaman yapılır
  normal doğum olursa tahmini doğum ne zaman olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Feryal hanım son adet tarihinize göre 34 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Normal doğum tarihiniz: 19 Aralık 2017 Salı.Planlı sezaryen doğum 12 Aralık 2017.Tıbbi gereklilik durumunda erken haftalarda da sezaryen doğum yapılabilir.

 42. Avatar Svlvc dedi ki:

  Merhabalar hocam benim son adet tarihim 12 eylül doğumum ne zaman acaba birde kaç haftalik kaç aylik birde ultrasona bakıldığında geriden geliyor haftasi. İlk ultrasonum 16 ekimde idi 5+2 dedi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 8 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Haziran 2018 Salı.

 43. Avatar Qumru dedi ki:

  Iyigunler hocam. Son adet tarihim 20 subat. Su an 11 kasim kac haftalik hamileyim ? Ultrason hesaplamasina gore 37 hafta 5 gun . Ama bebek 35-36 haftalik gozukuyor. Doktorum elindeki karton takvimle bakti. Zaten 36 haftaliksin dedi. Sezeryan 15 kasim olmam gerekirken 28 kasima atildi. Anlamadim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü işe tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tariihinize göre 37 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Geç döllenme durumunda gebelik haftasında farklılık olabilir.İlk haftalarda yaptırdığınız ultrason ölçümlerinde tespit edilen son adet tarihine göre hesaplamak gerekir.

 44. Avatar tugba dedi ki:

  Merhabalar 35 haftalik gebeyim bebegim 3 kilo 100 gram sizce doğana kadar sezeryanlik bir durum olur mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğba hanım bebeğinizin kilosu normal. Miad olduğu zaman kilosuna, baş çapına ve çatı muayenenize göre doktorunuz sezaryen önerebilir ama şu anda böyle bir durum yok.
   BESLENME KONUSUNDA
   Pirinç, patates, hamur işleri, tatlılar, abur cubur fastfood tarzı gıdalar, şekerli ve gazlı içeceklerin tüketimini sınırlayın. Yemekleri kızartmadan haşlama, ızgara, fırında pişirerek hazırlayın. Yemeklerin suyunu tüketmeyin. Yemeklere mutlaka çorba ile başlayın. Mutlaka kalorisi düşük meyve ve sebzelerle ara öğün yapın. Süt ürünlerini yarım yağlı tercih edin. Tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarnayı tercih edin.Yemeklerden yarım saat önce bir bardak su için. Gün içerisinde 2.5 litre suyu tamamlamaya ve her gün yarım saat yürüyüş yapmaya dikkat edin.

 45. Avatar Sümeyye dedi ki:

  Merhabalar hocam bene en son adetime 18 temmuzda girmiştim suan 55 günlük evliyim bugün 16 Ekim sizce Kaç haftalık hamile olabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sümeyye hanım son adet tarihi 18 Temmuz’a göre 13 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 24 Nisan 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 46. Avatar Havva dedi ki:

  Hocam benim son adet tarihim 14 eylül ben kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Havva hanım son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 21 Haziran 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 47. Avatar betül abay dedi ki:

  merhabalar hocam son adet gunum eylulun 5si sizce ben kac haftalik hamilerim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Haziran 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 48. Avatar Ebru dedi ki:

  Merhabalar hocam benim son adet tarihim 24 Nisan doğumum hangi tarihte olacak teşekürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım son adet tarihinize göre 23 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 29 Ocak 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 49. Avatar Günay dedi ki:

  Merhabalar hocam benim son adet tarihim 10 nisan benim dogumum ne zaman ve tam olarak ne kadarlık hamileyim 3 cü hamileligim 2 si sezeryendi tekrar sezeryen olmam gerekiyor mu Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Günay hanım son adet tarihinize göre 24 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Planlı sezaryen doğum 39 hafta 0 günden itibaren yapılabilir.Tahmini doğum tarihiniz: 8 Ocak 2018 Pazartesi.Günay hanım daha önceki doğumlarınızda sezaryen olma sebebi ortaya çıkmaz ve uygun hastane ve doktora başvurursanız sezaryen sonrası normal doğum olabilmekte.