40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

Doğum ne zaman en çok sorulan sorulardan biridir. Bu zaman tam olarak söylenemese de yaklaşık bir zaman verilebilir. 

Yumurtlamanın olduğu tarih, yaklaşık olarak son adet tarihine göre belirlenir ve bu tarihte döllenme olduğu kabul edilir. Bazen yumurtanın atılma zamanına doğru yani yumurtlamadan iki hafta sonra döllenme olur. Böyle durumlarda SAT ile ölçümler arasında yaklaşık 2 haftalık fark meydana gelir. Bu durumda doğum, yaklaşık olarak ultrasondaki ölçümlere göre olacaktır.

Doğumu neyin tetiklediği hala bilinmemektedir. Bazı bebekler 7 aylık bazıları 9 aylık doğmaktadır. Bu nedenle doğum tarihi her ne olursa olsun 28. Haftadan itibaren doğum valizi ayarlanmalı, tüm hazırlıklar tamamlanmalıdır.

Doğum tarihi SAT’a göre ya da ultrason ölçümlerine göre verildiğinde yaklaşık olarak söylenir. Belirtilen tarihten 1 hafta önceki süreçte ya da 1 hafta sonraki süreçte doğumun olabileceği belirtilir. Hazırlıklar buna göre yapılır.

Sonuç olarak; SAT ya da ultrason ölçümleri net bir tarih vermez. Yaklaşık olarak bebeğin doğacağı günü belirtir. Bu nedenle doktorların önceliği, doğum tarihinden çok bebeğin gelişiminin haftasına göre normal sınırlarda olmasıdır. Belirtilen doğum tarihi, yaklaşık bir tarihtir ve son anda değişebilir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Doğum tarihinde esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Gebeliğin ilk haftalarında ultrason yardımı ile belirlenen adet tarihine göre ilerleyen haftalarda bebekte irilik veya gerilik olması sebebiyle ultrasonda ileri veya gerilik olabilir.Bu durumda ilk haftalarda tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

MUHTEMEL DOĞUM TARİHİNİZİ HESAPLAYIN

Dikkat: Doğru hesaplama için bilgisayarınızın tarih ayarının doğru olduğundan emin olun.

En son adetinizin başladığı tarihi girin (bittiği tarihi değil) :

Burada hesapladığınız gebelik ve doğum haftası adetinize göre hesaplanmaktadır bu nedenle yanıltıcı olabilir. Kesin öğrenmek için doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırması gerekir.

Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

Bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

 

Bu Haber 35.417 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 23.07.2017 Paz 10 : 23

YORUM YAZ
 1. Mukaddes dedi ki:

  Merhaba adet tarihim 3 ayın 17 si kaçhaftalık hamileyim sezeryanla dogum yapıcam

  1. Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar mukaddes hanım
   Son adet tarihinize göre şuan 26 hafta 6 günlük gebeliğiniz mevcut
   Sezeryan ile Doğum yapan hastalar 38 i geçtikten den sonra planlananilir
   Net tarih bilgisi için doktorunuza başvurmanızı öneririm

 2. Gamze dedi ki:

  Meraba benim son adet tarihim 8 ayın 20 ne zaman gebe kalmış oluyorum ve doğumum hangi güne denk geliyor..teşekürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir.Tüm kadınlarda yumurtlama dönemi bir sonraki adet gününden 14 gün öncesidir.Bu tarihten 3 gün önce ile 3 gün sonrası arasında hamile kalmışsınızdır.

 3. Leyla dedi ki:

  Merhaba benim gebeliğim sata göre 20+3 olması gerekiyor ama adet düzensizliği olduğu için ilk gebelik dönemlerindeki ölçümlere göre gebeliğim 18+4 . Ama ultrasonda bebek ilerliyor ultrasona göre 20 haftalık oldu bugün. Sizce bebek adet tarihini mi buldu yoksa ilk ultrason ölçümünü mü baz almalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım adet düzensizliği olan kadınlarda gebelik haftası gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınarak hesaplanır.

 4. Aygün dedi ki:

  Merhaba benim sat 13.07.2017 sizce kac haftalik hamileyim?dogum ne zaman?doktoruma gore 34.1 haftalik hamileyim ama ultrasona gore 35.1

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aygün hanım son adet tarihinize göre 35 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Nisan 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Ultrason ile son adet tarihi arasındaki 1 haftalık fark sorun yaratmaz.Beslenme konusunda aşağıdaki makaleyi okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-bebegin-kilo-almasi-icin-nasil-beslenilmelidir.html

 5. Gulsah dedi ki:

  Mrb hocam benim adet tarihim 13 temmuz ama ultrasonda ilk muayenede bebegin kesesi kucuk dedi doktorum ve bu duruma gore tahmini dogum tarihimi 19 nisan degilde 2mayis olarak degistirdi ve adet tarihimin yanlis oldugu soyledi. Peki yanlis ise 2 mayisa gore 26 temmuzda adet gorup agustosun 13unde evde kendi yaptigim testle gebeligimi ogrenmem mumkun mu? Suan adet tarihime gore 34+6gunlugum ve ultrasonda 1hafta önde gidiyoruz bu durumda dogumum tarihim ne olur sizce?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen adet tarihi baz alınır.Buna göre hesaplamalısınız.

 6. Zennur dedi ki:

  Merhabalar hocam ben sat göre 33 hafta hamileyim usg de 35+4cıkıyo kilosu 2600 görünüyor son zamanlarda önden gitmeye başladı 2.sezeryan olacak acaba doğum kaçıncı hafta da olur ve sat göre mi – usg göre mi? Olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zennur hanım planlı sezaryen doğumlar 39 hafta 0 günden itibaren yapılır.Tıbbi gereklilik durumunda erken haftalarda da yapılabilir.Muhtemel doğum tarihi gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihine göre hesaplanır.Aşağıdaki linkteki konumuzu okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/fazla-kilo-almadan-hamileligimi-nasil-tamamlayabilirim.html

 7. Döne dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 13 mayıs ama ultrasonda 3 hafta büyük cıkıyor bebeğim doktorum 15 20 gün erken dogum olabilir dedi gelisimi ultrasona göre normalmis sizce ultrason tarihine göre mi dogum olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Döne hanım Fetüsteki bu 3 haftalık fark başından beri mi böyle yoksa gebeliğin son aylarında mı ortaya çıktı. fetal biometrik parametreler bu 3 haftalık fark ile simetrik mi ayrıca gebeliğin ilk üç ayında yapılan ultrasonda fetal yaş tarihi çok önemli bu son ölçüm ile örtüşüyor mu eğer örtüşmüyorsa bu ilk 3 aydaki ölçülen değere göre doğum tarihini baz almanız doğru olacaktır.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 8. Leyla dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 2 nisan ultrasyon göre 22 aralıkta doğum olcak doğru mu son adet tarihime göre

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım son adet tarihinize 37 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 7 Ocak 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Planlı Sezaryen doğumlar 40 hafta dolmadan yapılır.

 9. Nur dedi ki:

  Hocam merhaba sat 8 kasım 2 gün önce beta hcg 5719du. Sat a göre 6 haftalık ama usg göre 4 buçuk haftalikmis. Doktor beta hcg değerine göre normal kesesi. Ama sat a göre değil dedi . Haftaya kalp atışlarını duymazsak sıkıntı dedi. Endişelenmeli miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nur hanım kalp atımlarının izlenmesi gebeliğin sağlıklı ilerlediğinin göstergesidir.Genel olarak kalp atımları gebeliğin 6. haftasında başlar.2 gün sonra alttan ultrason ile kalp atımları takip edilmeli.

 10. sevcan dedi ki:

  Merhaba hocam…23 nisan 2017 sat…Buna göre şu an 34+1 günlük hamileyim ve 28 ocak tahmini doğum tarihim..ama ultrasonda 32+1 dedi doktorum…doğum ultrason haftasına göre mi yoksa sat tarihine göre mi gerçekleşir…teşekkür ederim şimdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevcan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Doğum ilk haftalarda belirlenen son adet tarihine göre hesaplanır.Belirtilen doğum tarihi, yaklaşık bir tarihtir ve son anda değişebilir.

 11. Beyzaa dedi ki:

  Merhaba hocam benim en son adet tarihim 11 eylul ulutrosan göre 21 eylül sizce kac haftalik hamile oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Beyza hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde düzeltilen son adet tarihi baz alınır. Son adet tarihiniz 21 Eylül’e göre 11 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 28 Haziran 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 12. Senem dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5ekimde hasta olmuştum benim gebeliğin kaç haftalık oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinizin ilk günü 5 Ekim ise buna göre 9 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Temmuz 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 13. Nazmiye dedi ki:

  Merhaba hocam. Benim Son adet tarihim=16 mart 2017. Şu anda adet tarihine göre 38. Haftam bitti ama ultrasona göre geriden geliyormuşum. Bebeğim 2 kilo 650 gram olmuş ve doktorum 37. Haftadan gün aldığımı söyledi. Şu anda 2 haftam varken doktorum 3-4 haftan var daha diyor. Sizce başka bir doktora daha görünmeli miyim ? Doğumum ne zaman olur ? Bebeğin anne karnında fazla beklediğinde olumsuz sonuçla doğurduğunu da duydum mesela büyük tuvaletini yapması vs. Tavsiyelerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Şu an 38. haftaya girmişsiniz 1 haftalık ölçüm farkı var ultrason ölçümlerinde 1 hafta fark bu haftalarda normal kabul edilir bebegin kilosu normal sınırlarda başka doktor yardımı almanıza şimdilik gerek yok haftalık NST ve doppler kan akımlarına bakılsın dogum son adet tarihine göre planlansın.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 14. Hacer Lama dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben adet tarihine göre 31 haftalık hamileyim fakat ultrasonda 33 gozukuyor. Buna göre ben ulytasondaki tarihe göre mi doğum yapacağım yoksa adet tarihine göre mi? Birde hangi ay dogumum olur?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hacer hanım doğum tarihinde esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Ultrasona göre gebelik haftanız önde gidiyor olabilir.Aşırı tatlı, yağlı, şekerli gıdalar ve abur cuburdan uzak durun.Günlük 30 dakika egzersiz yapın. Günlük 2 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

 15. Tuğba dedi ki:

  Merhaba hocam ben şuan son adetime gore (son adetim26.04.2017) 30+2 haftalik gebeligim var fakat ultrasonda bakildığında 33 haftalık olarak gözüküyor ben çalışan bir bayan olduğum için 32.haftada raporumu almam lazım acaba son adete göre mi yoksa ultrason ölçülerine göre mi veriliyo bu rapor?bilgi almam mümkün müdür acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğba hanım son adet tarihinize göre alabilirsiniz.

 16. Songül dedi ki:

  Merhaba hocam, benim son adet tarihim 4 Nisa’n fakat doktorum döllenmenin 28 Mart’ta olduğunu söyledi ve bugüne kadar 28 Mart’tan hesapladı. Fakat bebeğimin ölçüleri 4 Nisa’na göre normal 28 Mart’a göre ac çevresi eksik çıkıyor. Sizce son adet tarihimi yoksa bebeğin gelişimi olan 28 mart’mı baz alınmalı. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar songül hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Döllenme son adet tarihinden önce olamaz.Geç yumurtlama durumunda son adet tarihi geri değil ileri gider. 1 haftalık fark sorun olmaz.Kafanıza takmayın.

 17. Feryal dedi ki:

  Merhaba benim sat-14 mart.34+6 haftalık hamileyim ultrasonda bebeğim 3 hafta ileride gözüküyor doktorum her an doğum olabilir dedi ve bebeğim de ters duruyormuş eğer böyle giderse sezeryan gerekir dedi ilk bebeğim sezeryan olması gerekirse ne zaman yapılır
  normal doğum olursa tahmini doğum ne zaman olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Feryal hanım son adet tarihinize göre 34 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Normal doğum tarihiniz: 19 Aralık 2017 Salı.Planlı sezaryen doğum 12 Aralık 2017.Tıbbi gereklilik durumunda erken haftalarda da sezaryen doğum yapılabilir.

 18. Svlvc dedi ki:

  Merhabalar hocam benim son adet tarihim 12 eylül doğumum ne zaman acaba birde kaç haftalik kaç aylik birde ultrasona bakıldığında geriden geliyor haftasi. İlk ultrasonum 16 ekimde idi 5+2 dedi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 8 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Haziran 2018 Salı.

 19. Qumru dedi ki:

  Iyigunler hocam. Son adet tarihim 20 subat. Su an 11 kasim kac haftalik hamileyim ? Ultrason hesaplamasina gore 37 hafta 5 gun . Ama bebek 35-36 haftalik gozukuyor. Doktorum elindeki karton takvimle bakti. Zaten 36 haftaliksin dedi. Sezeryan 15 kasim olmam gerekirken 28 kasima atildi. Anlamadim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü işe tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tariihinize göre 37 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Geç döllenme durumunda gebelik haftasında farklılık olabilir.İlk haftalarda yaptırdığınız ultrason ölçümlerinde tespit edilen son adet tarihine göre hesaplamak gerekir.

 20. tugba dedi ki:

  Merhabalar 35 haftalik gebeyim bebegim 3 kilo 100 gram sizce doğana kadar sezeryanlik bir durum olur mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğba hanım bebeğinizin kilosu normal. Miad olduğu zaman kilosuna, baş çapına ve çatı muayenenize göre doktorunuz sezaryen önerebilir ama şu anda böyle bir durum yok.
   BESLENME KONUSUNDA
   Pirinç, patates, hamur işleri, tatlılar, abur cubur fastfood tarzı gıdalar, şekerli ve gazlı içeceklerin tüketimini sınırlayın. Yemekleri kızartmadan haşlama, ızgara, fırında pişirerek hazırlayın. Yemeklerin suyunu tüketmeyin. Yemeklere mutlaka çorba ile başlayın. Mutlaka kalorisi düşük meyve ve sebzelerle ara öğün yapın. Süt ürünlerini yarım yağlı tercih edin. Tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarnayı tercih edin.Yemeklerden yarım saat önce bir bardak su için. Gün içerisinde 2.5 litre suyu tamamlamaya ve her gün yarım saat yürüyüş yapmaya dikkat edin.

 21. Sümeyye dedi ki:

  Merhabalar hocam bene en son adetime 18 temmuzda girmiştim suan 55 günlük evliyim bugün 16 Ekim sizce Kaç haftalık hamile olabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sümeyye hanım son adet tarihi 18 Temmuz’a göre 13 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 24 Nisan 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 22. Havva dedi ki:

  Hocam benim son adet tarihim 14 eylül ben kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Havva hanım son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 21 Haziran 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 23. betül abay dedi ki:

  merhabalar hocam son adet gunum eylulun 5si sizce ben kac haftalik hamilerim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Haziran 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 24. Ebru dedi ki:

  Merhabalar hocam benim son adet tarihim 24 Nisan doğumum hangi tarihte olacak teşekürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım son adet tarihinize göre 23 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 29 Ocak 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 25. Günay dedi ki:

  Merhabalar hocam benim son adet tarihim 10 nisan benim dogumum ne zaman ve tam olarak ne kadarlık hamileyim 3 cü hamileligim 2 si sezeryendi tekrar sezeryen olmam gerekiyor mu Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Günay hanım son adet tarihinize göre 24 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Planlı sezaryen doğum 39 hafta 0 günden itibaren yapılabilir.Tahmini doğum tarihiniz: 8 Ocak 2018 Pazartesi.Günay hanım daha önceki doğumlarınızda sezaryen olma sebebi ortaya çıkmaz ve uygun hastane ve doktora başvurursanız sezaryen sonrası normal doğum olabilmekte.