Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

23.07.2017
6.553
A+
A-
Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

Doğum ne zaman en çok sorulan sorulardan biridir. Bu zaman tam olarak söylenemese de yaklaşık bir zaman verilebilir. 

Yumurtlamanın olduğu tarih, yaklaşık olarak son adet tarihine göre belirlenir ve bu tarihte döllenme olduğu kabul edilir. Bazen yumurtanın atılma zamanına doğru yani yumurtlamadan iki hafta sonra döllenme olur. Böyle durumlarda SAT ile ölçümler arasında yaklaşık 2 haftalık fark meydana gelir. Bu durumda doğum, yaklaşık olarak ultrasondaki ölçümlere göre olacaktır.

Doğumu neyin tetiklediği hala bilinmemektedir. Bazı bebekler 7 aylık bazıları 9 aylık doğmaktadır. Bu nedenle doğum tarihi her ne olursa olsun 28. Haftadan itibaren doğum valizi ayarlanmalı, tüm hazırlıklar tamamlanmalıdır.

Doğum tarihi SAT’a göre ya da ultrason ölçümlerine göre verildiğinde yaklaşık olarak söylenir. Belirtilen tarihten 1 hafta önceki süreçte ya da 1 hafta sonraki süreçte doğumun olabileceği belirtilir. Hazırlıklar buna göre yapılır.

Sonuç olarak; SAT ya da ultrason ölçümleri net bir tarih vermez. Yaklaşık olarak bebeğin doğacağı günü belirtir. Bu nedenle doktorların önceliği, doğum tarihinden çok bebeğin gelişiminin haftasına göre normal sınırlarda olmasıdır. Belirtilen doğum tarihi, yaklaşık bir tarihtir ve son anda değişebilir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Doğum tarihinde esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Gebeliğin ilk haftalarında ultrason yardımı ile belirlenen adet tarihine göre ilerleyen haftalarda bebekte irilik veya gerilik olması sebebiyle ultrasonda ileri veya gerilik olabilir.Bu durumda ilk haftalarda tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

MUHTEMEL DOĞUM TARİHİNİZİ HESAPLAYIN

Dikkat: Doğru hesaplama için bilgisayarınızın tarih ayarının doğru olduğundan emin olun.

En son adetinizin başladığı tarihi girin (bittiği tarihi değil) :

Burada hesapladığınız gebelik ve doğum haftası adetinize göre hesaplanmaktadır bu nedenle yanıltıcı olabilir. Kesin öğrenmek için doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırması gerekir.

Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

Bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

 

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 116 YORUM
 1. Seda dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 13 ekim ve ben gebeliğimi fark ettiğimde 5 aralıktı ben ekimdemi kasımdamı hamile kalmış oluyorum kasımda hastalanmadım ama eşimle kasımın on ikisinde kaza yaşamıştık bu yüzden kafam çok karışık

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik hafta hesaplamak son adet tarihine göre yapılmaktadır

 2. Seyma41 dedi ki:

  Merhaba. Son adet tarihim 25.01.2019. Ancak doktorum 2 hafta onde oldugunu soyledi. Takini son adet tarihine gore mi yoksa bebegin ultrasonda ki durumuna gore mi yapmaliyim? Yani kac aylik oldugumu hangisinw gore hesaplamaliyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik takibi her zaman hesaplanan son adet tarihi ile yapılmaktadır

 3. Sema dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihimin ilk günü 7 ekim bebegmm 3 hafta ilerde gidiyr ultrasona gore dogumm ne zamn olur acaba 3 haftan ilerde gitmesi doğum tarihini etkilermi

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bebek gelişiminin önden gitmesi
   Doğumun erken olacağı anlamına gelmez
   Lakin kafa büyüklüğü yeterli haftaya ulaştığında gebe hanım efendinin normal Doğum şansını elinden almamak adına
   Kendisinin sancılanmasını beklemeden, Doğum eylemi başlatılabilir

 4. Yaprak dedi ki:

  Merhaba,
  Son adet tarihim 27.09.2018 benim hesabıma göre 34+6 günlük hamileyim. fakat doktorumun hesabına göre 36+2 günlük hamile olduğum gözükmekte.Hamilelikte aldığım raporda doktorun hesabına göre yazıldı ve 2 hafta öncesinde kontrole gittiğimde çocukta gelişim geriliği olabilir kontrol altında tutmamız gerekiyor denildi.Acaba doktor yanlış hesap yapmış olabilirmi ve bu çalışabilir raporun yanlış hesaptan dolayı düzeltilme ihtimali olabilirmi

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Evet söylediğiniz son adet tarihine göre 35 haftalık gebeliğiniz mevcut olarak görünüyor her hastanede sisteme son adet tarihi olarak hangi tarih girildi ise, o tarih üzerinden hesaplamalar yapılır. Artı eksi 2 hafta oynama kabul edilebilir. Bebeğinizin gelişme geriliği yoktur. 2 hafta üstünde gelişme geriliği var diye söyleriz
   Lakin raporunuzu takip olduğunuz hastanedeki raporlama birimi bile görüşüp neticelendirmeyiz gerekmektedir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.