Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

23.07.2017
337
A+
A-
Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

Doğum ne zaman en çok sorulan sorulardan biridir. Bu zaman tam olarak söylenemese de yaklaşık bir zaman verilebilir. 

Yumurtlamanın olduğu tarih, yaklaşık olarak son adet tarihine göre belirlenir ve bu tarihte döllenme olduğu kabul edilir. Bazen yumurtanın atılma zamanına doğru yani yumurtlamadan iki hafta sonra döllenme olur. Böyle durumlarda SAT ile ölçümler arasında yaklaşık 2 haftalık fark meydana gelir. Bu durumda doğum, yaklaşık olarak ultrasondaki ölçümlere göre olacaktır.

Doğumu neyin tetiklediği hala bilinmemektedir. Bazı bebekler 7 aylık bazıları 9 aylık doğmaktadır. Bu nedenle doğum tarihi her ne olursa olsun 28. Haftadan itibaren doğum valizi ayarlanmalı, tüm hazırlıklar tamamlanmalıdır.

Doğum tarihi SAT’a göre ya da ultrason ölçümlerine göre verildiğinde yaklaşık olarak söylenir. Belirtilen tarihten 1 hafta önceki süreçte ya da 1 hafta sonraki süreçte doğumun olabileceği belirtilir. Hazırlıklar buna göre yapılır.

Sonuç olarak; SAT ya da ultrason ölçümleri net bir tarih vermez. Yaklaşık olarak bebeğin doğacağı günü belirtir. Bu nedenle doktorların önceliği, doğum tarihinden çok bebeğin gelişiminin haftasına göre normal sınırlarda olmasıdır. Belirtilen doğum tarihi, yaklaşık bir tarihtir ve son anda değişebilir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Doğum tarihinde esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Gebeliğin ilk haftalarında ultrason yardımı ile belirlenen adet tarihine göre ilerleyen haftalarda bebekte irilik veya gerilik olması sebebiyle ultrasonda ileri veya gerilik olabilir.Bu durumda ilk haftalarda tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

MUHTEMEL DOĞUM TARİHİNİZİ HESAPLAYIN

Dikkat: Doğru hesaplama için bilgisayarınızın tarih ayarının doğru olduğundan emin olun.

En son adetinizin başladığı tarihi girin (bittiği tarihi değil) :

Burada hesapladığınız gebelik ve doğum haftası adetinize göre hesaplanmaktadır bu nedenle yanıltıcı olabilir. Kesin öğrenmek için doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırması gerekir.

Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

Bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

 

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 128 YORUM
 1. blank Fatime dedi ki:

  Hocam mrb bn en son 27 haziranda adet gordum tahminen ama tam emin degilim bnm hesaplarima gore 8.2gunluk ama utrasyona gore 5haftalik cikti doktor bana kesesi olusmus ve bisey yok dedi ama sonradan gelismeyen bir gebelik olabilir dedi sizce npmalym

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Geç döllenmeden dolayı bazen son adet tarihi değişikliği yapabilmekteyiz
   Gebeliğin sağlıklı olup olmadığına ancak aralıklar ile bakılan ultrason ile anlayabiliriz
   Endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 2. blank Nilgün dedi ki:

  Merhaba ben 16 temmuz 2019 da regl oldum sonra ovulasyon testiyle yumurtlamamı takip ettim 1 ağustosta yumurtlamam oldu eşimle beraber olduk 12 ağustosta erken gebelik testinde çift çizgiyi gördüm t biraz silikti ertesi gün tekrar normal gebelik testi yaptım 2 tane ikiside çift çizgiydi t daha belirgindi bayram geçsin kan testi vericem gebeliği garantilemek için şimdi hamileysem 1 ağustosmu tarihini baz alıcam yoksa adet tarihimimi arada 17 gün fark var çünkü neredeyse 2 hafta birde kalp atışı ile kese ne zaman görülür cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Son adet tarihi için en son gördüğünüz adetin ilk gününü baz almanız gerekir yani 16 temmuz
   Kese görülmesi için, Gebelik testi pozitif çıktıktan sonra Beta hcg değerinin 1,500 seviyesinde olması gerekmektedir

 3. blank Fatma dedi ki:

  Mrblar ben son adet tarihimi bilmiorim ama ultrasyonda kac haftalık olduğu belli olurmu su an 32+5gunluk erken dogum riski var ağrılı bi hamilelik geçiriyorum kaç kilo olduğunu da solemedi doktor gecen hafta gittiğimiz de 31+5dedi simdi 32+5 aceba sorun olurmu erken dogum olursa kaç aylık hamile oluyorum

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bahsettiğiniz haftalar gebeliğin sonlanması için erkendir
   Bu anlam da Doğum sancılarınızın durdurulması için hastaneye yatarak medikal tedavi almanız gerekmektedir

 4. blank Eminerenk dedi ki:

  Merhaba! Sat 14.11.2018 ama bebek gelişimi bununla uyumlu olmadığı için dr 24.11.2018 olarak giriş yaptı.sezeryan doğum için de 17 Ağustos tarihi verdi.bebek için 17 ağustos erken bi tarih değil mi?

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Söylediğiniz son adet tarihine göre şuanda 35 hafta 2 günlük gebeliğiniz mevcut
   Söylenilen Doğum tarihinde 38. Haftada oluyorsunuz
   Sezeryan için uygun bir tarih

   1. blank Tuğçe dedi ki:

    Merhabalar. Bugün kontrole gittim doktorum adet tarihime göre 22 haftalık ama ultrasyona göre 19 haftalık olduğumu söyledi sizce normal mi bu durum

   2. blank Editör dedi ki:

    Merhabalar
    Ultrason ile bakıldığında +,- 2 hafta oynamasını normal kabul edebiliriz
    Lakin sizin fark 3 hafta görünüyor
    Eski ultrason fotoğrafları ile doktorunuza başvurmanızı ve kontrol ettirmenizi öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.