Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

23.07.2017
625
A+
A-
Doğum, son adet tarihine göre mi, ultrasona göre mi olur ?

Doğum ne zaman en çok sorulan sorulardan biridir. Bu zaman tam olarak söylenemese de yaklaşık bir zaman verilebilir. 

Yumurtlamanın olduğu tarih, yaklaşık olarak son adet tarihine göre belirlenir ve bu tarihte döllenme olduğu kabul edilir. Bazen yumurtanın atılma zamanına doğru yani yumurtlamadan iki hafta sonra döllenme olur. Böyle durumlarda SAT ile ölçümler arasında yaklaşık 2 haftalık fark meydana gelir. Bu durumda doğum, yaklaşık olarak ultrasondaki ölçümlere göre olacaktır.

Doğumu neyin tetiklediği hala bilinmemektedir. Bazı bebekler 7 aylık bazıları 9 aylık doğmaktadır. Bu nedenle doğum tarihi her ne olursa olsun 28. Haftadan itibaren doğum valizi ayarlanmalı, tüm hazırlıklar tamamlanmalıdır.

Doğum tarihi SAT’a göre ya da ultrason ölçümlerine göre verildiğinde yaklaşık olarak söylenir. Belirtilen tarihten 1 hafta önceki süreçte ya da 1 hafta sonraki süreçte doğumun olabileceği belirtilir. Hazırlıklar buna göre yapılır.

Sonuç olarak; SAT ya da ultrason ölçümleri net bir tarih vermez. Yaklaşık olarak bebeğin doğacağı günü belirtir. Bu nedenle doktorların önceliği, doğum tarihinden çok bebeğin gelişiminin haftasına göre normal sınırlarda olmasıdır. Belirtilen doğum tarihi, yaklaşık bir tarihtir ve son anda değişebilir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Doğum tarihinde esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Gebeliğin ilk haftalarında ultrason yardımı ile belirlenen adet tarihine göre ilerleyen haftalarda bebekte irilik veya gerilik olması sebebiyle ultrasonda ileri veya gerilik olabilir.Bu durumda ilk haftalarda tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

MUHTEMEL DOĞUM TARİHİNİZİ HESAPLAYIN

Dikkat: Doğru hesaplama için bilgisayarınızın tarih ayarının doğru olduğundan emin olun.

En son adetinizin başladığı tarihi girin (bittiği tarihi değil) :

Burada hesapladığınız gebelik ve doğum haftası adetinize göre hesaplanmaktadır bu nedenle yanıltıcı olabilir. Kesin öğrenmek için doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırması gerekir.

Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

Bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

 

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 130 YORUM
 1. Avatar Hülya dedi ki:

  Merhaba benim en son adet tarihim 23 Nisan sprial çıkartma tarihi ise 5 Mayıs Dr bana 10 haftalık hamilesin ama benim hesaplarıma göre 8 haftalık gebeyim çünkün 5 mayıstan önceye kadar korunuyrdum ultrasyinda hata olur mu

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Hülya hanım
   Ultrasonda yanılma +,- 3 gündür
   Ve net sonuçtur
   Ultrason ile yapılan ölçümü baz almak gereklidir

 2. Avatar Fatma dedi ki:

  Merhabalar 10 Ağustos 2019 son adet tarihimin ilk günü 16 Eylül de hamile olduğumu öğrendim fakat ultrasonda daha geç bir tarih göründü doktorumuzla şuan 24 Ağustos 2019 baz alınarak ilerledik şuan buna göre 32+0 haftasındayım tahmini doğum hangi tarihe Göre olur acaba ?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar fatma hanım
   Tahmini doğum tarihiniz güncel olarak kullandığınız son adet tarihine göre hesaplanır
   Yani 24 Ağustos olarak hesaplanan son adet tarihinize göre

 3. Avatar Elif dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 6 ağustos 2019 bu hesaba göre 10 hafta 2 günlük hamileyim fakat doktorum ultrasona göre 7 hafta 5 günlük hamile olduğumu söyledi. Ama ben adet tarihimden kesinlikle eminim kafam karuştı arada 16 gün var çünkğ hangisi doğru?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Geç döllenme olduğu zaman bebeğin ölçümü ile son adet tarihileri farklı olabilmektedir
   En net tarih ultrasonda bakılan bebeğin ölçüsü belirlenir
   Bu sebeple, doktorunuzun söylediği son adet tarihinizi kullanınız

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.