Doğum sonrası akıntı normal mi ?

18.04.2016
179
A+
A-
Doğum sonrası akıntı normal mi ?

Soru : Doğum gerçekleşti ve artık bebeğime kavuştum. Ancak bu mutluluğumu gölgeleyen, öyle pek de regl kanamasına benzemeyen bir akıntı sorunum var. Bu durum kötüye mi işaret .

Cevap: Tam sıkıntıların artık geride kalması gerektiğini düşündükleri bir anda doğum sonrası akıntıyla karşılaşan anneler telaşa kapılmaya hiç gerek yok. Yeni anneler tarafından sıklıkla doğum sonrası akıntı normal mi ? Doğum sonrası akıntı ne kadar sürer ? Doğum sonrası kokulu akıntı ne anlama geliyor soruları sorulmaktadır.

Akıntı miktarı fazla olabilir mi ?

Doğumdan sonra kadınlar kendilerini rahatlamış hisseder. Ancak, vücut sanıldığı gibi sağlığına tam olarak kavuşmamıştır. Neden mi ? Çünkü bebek doğduktan ve plesanta da rahimden ayrıldıktan sonra geride kalan yara nedeniyle annede doğumun ilk gününden itibaren akıntı başlar.

Doğum sonrası akıntı (lochia) ilk günlerde oldukça fazladır, kullanılacak en kalın ped bile yetersiz kalabilir. Bu akıntı kanla karışık olarak gelir. Bir çok yeni anne bunu korku verici bir kanama olarak algılar.

Akıntı neden olur ?

Rahmin doğum sırasında uzun süre kasılması, kan damarlarını sıkıştırarak kan dolaşımını durduran trambozlara sebep olur. Aynı zamanda doğum sonrası sancısının etkisiyle rahimdeki kas telleri kasılır ve kanama başlar. Plesantanın bağlı bulunduğu alana yerleşen embriyonlar yaranın iyileşmesini sağlar. Bunlar rahimdeki doku kalıntılarını temizlerken, kandaki bileşenler de yarayı bakterilerden korur. İyileşme süreci 6 hafta kadardır. Akıntının rengi ilk günlerde kırmızıyken zamanla kahverengiye döner. Bu kanın pıhtılaşmaya başladığını gösterir. Üçüncü haftadan itibaren akıntının rengi sararır ve dördüncü haftada akıntı beyaz bir renk alır.

İltihaplanmalara dikkat

pedAkıntının zayıf bir kokusu vardır, fakat koku çok belirgin ve rahatsızlık vericiyse bu iltihaplanma işaretidir. Bu konuda dikkatli davranıp iltahaplanmayı önlemek gerekir. Bunun için akıntı döneminde aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

 

 

  • Pedi değiştirirken ellerinizin temiz olmasına özen gösterin.
  • Tampon kullanan kadınlar ikinci haftadan itibaren tampon kullanmaya başlayabilirler. Ancak tamponu iki saatte bir değiştirmek gerekir.
  • Küveti doldurup banyo yapmaktansa duşu tercih edin.
  • Doğumdan sonraki ilk haftalarda, birliktelik sırasında prezervatif kullanmak her iki tarafın da mikrop kapmasını önler.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.