Doğum sonrası anne ve meme bakımı nasıl yapılmalıdır ?

16.05.2013
99
A+
A-
Doğum sonrası anne ve meme bakımı nasıl yapılmalıdır ?

DOĞUM SONRASI ANNE VE MEME BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?
DOĞUM SONRASI ANNE BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

 Genel olarak normal doğum yapan bir kadın hastaneden 48 saat sonra sezaryen ile doğum yapan kadın ise 48 ile 72 saat sonra hastaneden taburcu edilmektedir. Doğum sonrasında annenin bakımı ile alakalı bazı temel noktalar;

Doğum yaptıktan 1-2 saat sonrasında eğer bir engel yok ise anne mutlaka ayağa kaldırılmalıdır. Ayağa kaldırılmasının sebebi ise kabızlık ve idrar torbasında oluşabilecek sorunları azaltmaktır. Genel olarak hareketsizliğe neden olarak toplardamarlar da meydana gelecek kan pıhtılarını önlemek içindir. Ancak doğum yapan kadın mutlaka ağır iş yapmamalıdır.

Doğum sonrasında annenin beslenmesi;Çoğunlukla bebeğini emziren anne adayının bir günlük besin ihtiyacı 2600-2800 civarındadır. Özellikle proteinli gıdalar örneğin; süt ve ürünleri, sebzeler ve meyveler ve her gün 4 litre su tüketmesi gerekmektedir. Çoğunlukla kadınların en büyük sıkıntısı kabızlık problemidir. Bu nedenle ağızdan mutlaka bol sıvı alınarak, posalı besinler tüketilmeli ve ihtiyaç olursa doktor tarafından” laktasif” kullanılmalıdır. Doğumun sonrasında hastaneden taburcu edildikten sonra anne adayı banyo yapabilir. Genellikle ayak pozisyonunda banyo yapılmalıdır. Eğer sezaryen ile doğum yapılmışsa mutlaka kesi yeri iyice kurulanmalı ve temizlenmelidir. Ancak oturma banyosu genel olarak doğumun ikinci gününden sonra daha güvenli olmaktadır. Ancak vajinaya su girmemesine oldukça dikkat edilmelidir.

Doğum sonrasında perin enin bakımı nasıl yapılmalıdır?

 Doğum sonrasında tuvalet ihtiyacından sonra temizlik mutlaka ön kısımdan arkaya doğru yapılmalıdır ve epizyotomi var ise o bölgeden kaçınmalı ve çok özen gösterilmelidir. Doğum sonrasında anne mutlaka ilk günlerde antiseptik solüsyon kullanmaya özen göstermelidir. epizyotomi sonrasında en az 1 ile 2 saat perine ye buz torbası uygulanarak ağrı ve ödem azaltılabilir. Özellikle doğum gerçekleştikten 24 saat sonra sıcak bir kompres uygulamak ağrı için faydalı olmaktadır. Eğer bu işlemlere rağmen ağrılar var ise doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Doğumdan sonra cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

 Genel olarak hanımların %50’sinde doğum yaptıktan üç hafta sonra cinsel istek yeniden başlar. Eğer kadın normal ve sağlıklı bir doğum yapmış ise genellikle cinsel ilişkiye üçüncü haftadan sonra başlayabilir. Ayrıca eğer altıncı haftadan önce cinsel ilişkiye girilir ise ilişki esnasında ağrılar görülebilir. Ayrıca bu ağrı bir sene kadar devam edebilir.

DOĞUM SONRASI MEME BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Anne adayı doğum sırasında salgılanan hormonların bebeğin meme ucunu emerek uyarması ve bu sayede süt salgılayıcı hormonlar “prolaktin” iş başına geçer ve süt üretimi başlar. Çünkü anne sütü yeni doğmuş bebek için çok önemlidir. Özellikle taşıdığı besin değeri ve bebeğin sindirim sistemi için en ideal olan besin kaynağıdır. Ayrıca bebeğe zarar verecek mikroplardan korur. Genel olarak emzirmek bebeğin psikolojisi açısından oldukça önemlidir. Emzirmek annenin bebek ile en yakın vakit geçirdiği anlardır. Güven ve sevgi duygusunu ve annenin sıcaklığını yoğun olduğu zamanlardır. Bebeğin annesini emmesi annenin sağlığı açısından önemlidir. Özellikle kanser hastalığı ve oluşabilecek pek çok hastalıktan korur.

Yeni doğan bebekler hangi sıklıklarla beslenmelidir?

Genellikle önemli olan çocuk doktorunun önerisidir. Çünkü yeni doğan bebek ilk ayda istedikçe emzirilmektedir. Daha sonraki aylarda ise bebek iki saat ara ile açlık durumu göz önünde tutularak üç-dört ara ile emzirmek gerekebilir. Bebeğin her emdiğinde iki memede dakika kadar emzirilmelidir. Sonuç itibari ile bebeğinizi günde 7 ya da 8 defa emzirmek gereklidir.

Bebeğini emziren anne adayları meme bakımını ve meme ucu temizliği nasıl yapılmalıdır?

 En dikkat edilmesi gereken husus genel temizliktir. Lohusa anne adayı mutlaka bebeğini emzirmeden önce ellerini yıkamalı ve daha sonra ılık su ile ya da karbonat katılarak kaynatılmış ve soğutulmuş su ile mutlaka silmelidir. meme bakımını yapmak için kullanacağınız gazlı bez ya da pamuk kesinlikle suya batırılmadan steril bir kabın içersinden üzerine dökülmelidir. Bebeğinizi emzirmeniz bittikten sonra tekrar meme ucunuzu silmenizde fayda vardır. Ayrıca meme uçları için olan özel bakım E vitaminli kremler hem ekonomik hem de pratik bir çözümdür. Diğer bir kolay çözüm ise anne kendi sütünden bir miktar sağarak meme başına sürebilir. Mutlaka bebeğinizi emzirme işlemi bittikten sonra kapatmadan önce iyice kurulamak gereklidir. Eğer meme ucu ıslak kalırsa çatlaklar oluşur ve memede mikroplar kolaylıkla üreyebilir. Ancak bebek emdikten sonra göğüste hala süt birikintisi var ise bir pompa yardımı ile boşaltılmalıdır. Kesinlikle göğsünüzde biriken sütün 4-5 saat kalmasına ve yumruların oluşmasına izin vermeyin. Çünkü göğsünüzde birikmiş olan süt kolaylıkla mikropların üremesini sağlayabilir. Özellikle göğsünüzün ucunda çatlaklar var ise buralardan mikroplar kolaylıkla süte geçebilir.

GENEL OLARAK EMZİREN ANNELERDE EN YAYGIN OLAN PROBLEMLER NELERDİR?

 Göğüslerde oluşan gerginlik, ağrı ve şişkinlikler?

Özellikle doğum sonrasında süt yapımı başlaması ile ilk günlerde şişlikler ve gerginlikler meydana gelmektedir. Bu durum genel olarak kanın ve lenf akımına bağlı olmaktadır. Memede meydana gelen bu şişliklerin ileri zamanlarda sıkıntı yaratmaması için mutlaka bebek sık olarak emzirilmelidir. Çoğunlukla hastane ortamında bazı nedenlerden dolayı anne adayları bebeklerini sık olarak emziremedikleri için memedeki süt yeterli derecede boşalamaz. Memede süt birikme yapar, bu biriken süt sebebi ile memede gerginlik oluşur ve bebek annenin meme ucunu yeterli derecede tutamaz. Tam olarak ememediği için süt iyice birikir ve ağrılar meydana gelir. Memede ağrı hissettiği için anne bebeğini acı çekmemek için daha az emzirmek ister. Ancak bu az emzirme annenin memelerini daha kötü bir hale getirmektedir. ayrıca memede enfeksiyon riski artar ve meme uçlarında mastit ya da apse olma ihtimali daha yüksek olur.
Eğer anne bu problemler ile sıkça rastlamak istemiyor ise bebeğini düzenli olarak sıkça emzirmelidir. Mutlaka doğum yapıldıktan hemen sonra anne bebeğini emzirmeye başlamalıdır. Eğer memenin sertleşmesi durumunda bebek meme ucunu tutamıyor ise anne göğsündeki sütü boşaltmak için ya pompa yardımı ya da eli ile sağmalıdır. Göğüsteki süt sağıldıktan sonra biraz yumuşama var ise geri kalan süte artık bebek devam edebilir. Ancak sağılan süt biberona konularak kesinlikle bebeğe verilmemelidir. Sağılmış olan süt mümkünse fincana konularak ve kaşık yardımı ile bebeğe verilmelidir. Çok sertleşmiş olan memelere sıcak kompres ya da ılık bir duş sütün akışını hızlandırarak anneyi rahatlatır.

Annenin meme ucunun olmaması ya da kısa olması durumu?

 Genellikle meme ucu çok kısa olan anne adaylarının endişesi bebeklerini yeterince emziremeyerek besleyemeyeceklerini düşünmeleridir. Ancak bebeği emzirmek için sadece meme ucu değil areolanın çok büyük kısmı bebeğin ağzına girmesi gereklidir ve bunun için annenin meme ucuna çok fazla ihtiyaç duyulmaz. Bebeğe memenizi vermeden önce iki parmağınızın arasına alarak bebeğinizin ağzının içersine almasında daha çok başarılı olursunuz ve iyi bir emzirme işlemini tamamlamış olursunuz. Eğer çocuk doktoru gerek görür ise yapay meme ucu takviyesi yapılarak emzirilmeye izin verilmelidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.