Doğum sonrası aşırı kan kaybı ( Sheehan Sendromu )

13.05.2013
44
A+
A-
Doğum sonrası aşırı kan kaybı ( Sheehan Sendromu )

SHEEHAN SENDROMU

 Sheehan sendrom’un kişide boy göstermesi genelde doğum sonrası fazla kan kaybının olması ve hipofiz bezine giden kanın azalmasından dolayı rahatsız kişide görülür. Hipofiz bezi büyüme hormonunu ve vücut için gerekli bazı hormonların gelişmesini sağlayan önemli bazı bezlerden biridir.
Kişinin fiziksel ve de psikolojik anlamda sağlıklı olabilmesi için hipofiz bezinin düzenli ve tertipli çalışma göstermesi gerekir.
Kadınlarda doğum sonrası kaybettiği kan akımı ve peşinden getirdiği halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerin meydana çıkması ve uzun süreli şekilde devam etmesi ardından sheehan sendromun çıkacağının habercisi olabilir. Bu sorunun meydana çıkması genelde doğumda kaybedilen kandan dolayı olduğu kanıtlanmıştır.
Doğum esnasında fazla kanın kaybedilmesinden dolayı hipofiz bezinde doku kaybının yaşanması oluşur. Bu olayda bezin çalışmamasına ya da az çalışıp görevini yapamamasına neden olur. Bütün bu etkenlerde peşinden hormon yetersizliğini getirir ve büyüme hormonunu durdurur.

Sheehan sendromununTeşhis ve tedavisi;

Bu hastalığın belirtileri ilk olarak halsizlikle ve yorgunlukla ortaya çıkar. Peşinden adet görmeyi durudur ve cinsel isteksizliği getirir. Doğum yapan kişilerin çoğu bu belirtiler eşliğinde doğum yaptıkları uzmana başvurular. Aslında gidilmesi gereken doktor kadın doğum doktoru değildir. Bir endokrinoloji ve metabolizma uzmanına danışmaları gerek görülür.

Sheehan sendromunun Belirtileri;

Doğumun ardından göğüslerden süt gelmemesi,

Aşırı yorgunluk,

Pubik ve aksiler (koltuk altı) kıllarının dökülmesi,

Adet kanamasının bir türlü başlamaması

Tedavisi; genelde bu tarz şikâyetler ile uzmana gidildiğinde hastaya tedavi şekli dışarıdan ilaç yoluyla verilir ve bu şekilde hastanın tedavisi tamamlanır ve şikâyetler ortadan kalkar.

Çoğu kadın doğumdan sonra belli bir süre adet görememesi halk arasında normal ve olağan karşılanır. Ancak adet görülmemesinin dışında kadında görülen halsizlik ve kendini sürekli yorgun hissetmesi normal bir durum değildir. Eğer sizde yeni doğum yapmış iseniz ve buna benzer güçsüzlük gibi problemleriniz varsa doktora gitmenizde fayda var. Sonuç da bakmanız ve ilgilenmeniz gereken bir bebeğiniz var ufak belirtiler bile olsa ihmale gelmez.

Doğumda bebeğin gelmesi ile birlikte kan kaybının olması normaldir. Bu durumda doktorunuzda kan kaybınızın farkına varacaktır ve sizin uygun ilaç tesviyelerinde bulunacaktır. Sizde kesinlikle doktorunuzun size önerdiği beslenme programını ve ilaç takviyelerini kullanmalı ve asla ihmal etmemelisiniz. Söz gelimi eğer size bir ilaç verildi ise o sizin daha sağlıklı ve dinç olabilmeniz içindir.

Doğum sonrası anne kendini biraz halsiz ve güçsüz hissedebilir. Bu olağan bir durumdur. Sonuçta kırk haftalık bir yük ve ardından gelen yorucu bir doğum. Bu durumda bebeğin ve annenin kendilerini dinlemeye ihtiyacı vardır. Eğer yeterli dinlenmenin ardından da kendinizi hala yorgun hissediyorsanız bu durum hiç normal değildir. Kesinlikle çevrenizdekiler ile bu sorununuzu paylaşmalı ve bir uzmana danışmalısınız. O uzman sizi doğru kişiye yöneltecektir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.