Doğum sonrası ateş ve enfeksiyon

13.05.2013
259
A+
A-
Doğum sonrası ateş ve enfeksiyon

DOĞUM SONRASI ATEŞ VE ENFEKSİYON

Doğumun gerçekleşmesin hemen ardından 24 saat içerisinde iki kere vücut ısısının ölçü yapılmaktadır eğer yapılan ölçümler ışığında bir artışa saptanılır ise buna postpartum ateş denilmektedir. Bu
ateşin vücutta çıkmasına bağlı çeşitli nedenleri vardır.

Vücutta ateşin çıkması için etkenler;

Meme dolgunluğu,

Meme iltihabı (mastit)

Endometrit, rahim içi enfeksiyonu,

İdrar yolu enfeksiyonu

Başta görülen ve ateşlenmeye sebep olan etkenlerin başını çekmektedir.

Eğer bu ateşlenme antibiyotik kullanımına rağmen devam etmeyi sürdürüyorsa bununda çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Ateşlenmeyi tetikleyecek durumlar;

Plasenta retansiyonu
yani bebeğin eşinden bir parçanın içeride kalmış olmasıdır. 

Pelvik abse,

Yara enfeksiyonu,

Damar iltihabı,gibi durumlar ateşlenmenin hala sürmesini sağlamaktadır. Ateş hala ısısını koruyor ve bir düşme gerçekleştirmiyorsa doktorunuzu aramanızda fayda var. Kesinlikle ihmal edilmemelidir. İleride baş edemeyeceğiniz sorunlar yaşamanıza neden olabilir.


Normal doğum veya sezaryen ile gerçekleşmiş doğumdan sonra (kesim yapılmış yerde) yani bebeğin çıkarıldığı alanda oluşan akıntı
enfeksiyon

            Normal doğum yapmış bir anne doğumdan 24 saat sonra yıkanmasında bir zarar yoktur. Ancak dikişli bölge her daim kuru bırakılmalıdır. Islak kalması halinde hem dikişleriniz zarar görecektir hem de iyileşme sürecini uzatacaktır. Burada anneler biraz dikkatli davranmalı ve temizliklerine özen göstermeliler. Dikişli bölgenin temizliği sadece su ile yapılmalıdır. Kullanılan sabun ve türleri cilde hasar verecektir. Ayrıca sabunun cildi kuru bırakma özelliği olduğu için dikişlerinizde bükülmeye ve ağrıya neden olabilir. Sabun yerinde ph yüksek temizlik ürünlerinin kullanılmasında fayda var.


Sezaryen ile bir doğum gerçekleştirmişseniz 6 veya 7 gün banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Lohusalık döneminiz bitene kadar ayakta banyo yapmalısınız. Yani duş şeklinde kesinlikle bir tabura ve cinsi bir şeye oturmadan sadece kafanızdan su dökülmesi halinde banyo ihtiyacınızı karşılamalısınız. Ayrıca bu süreç bitene kadar havuz ve küvette size yasaklar arasındadır. Bu husus da belki bize kızıyorsunuzdur ama bu önlemler tamamen sizin daha çabuk iyileşmeniz için alınması gereken önlemlerdir. Sonuçta doğum yapmış bir anne için lohusalık dönemi bir iyileşme dönemidir. Bu dönem ihmal edilmemelidir. Normal doğum yapan kişiler sezaryen ile yapanlara göre daha şanslıdırlar. Hem iyileşme süreçleri daha çabuk gerçekleştiği için hem de normal yaşantılarına daha çabuk kavuştukları için…

Belirtiler;

Enfeksiyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak enfeksiyonu uyarıcı etkenin başında ateşlenme gelir. Yüksek çıkan bir ateş enfeksiyon uyarısı kabul edilmekte ve kişiler zaman kaybetmeden doktoruna koşmalıdır.

Endometrit;

 Genelde doğumdan hemen sonra çoğu kişide görülen bir rahatsızlık türüdür. Bakteriyel bir
enfeksiyon dur ayrıca rahim içi tabakasının bir iltihabıdır. Bu rahatsızlığın belirtisi genelde karın altında görülen ağrı ile ortaya çıkar. Peşinden de kötü koku bir akıntı eşlik eder. Eğer böyle belirtileriniz oluşuyor ise doktorunuzu aramanızda fayda var. Belli bir doktorunuz yok ise sağlık kuruluşundan yardım istemelisiniz.

Tromboflebit ( damar iltihabı)

Hamilelik dönemi her kadının damarlarında bir pıhtılaşmaya eğilim yaratır bir durumdur. Bu nedenden dolayı doğum sonrasında pıhtılaşmanın olması ve damar iltihabına yol açması olağandır.

Doğum sonrası enfeksiyona neden bazı kronik etkenler;

Erken membran rürtürü ( yani gebelikte suyun erken gelmesi)

Sezaryan ile doğumun gerçekleşmiş olması,

Şeker hastalığı,

Yeterli beslenememe,

Obezite


Doğumdan sonra hasta yatağına kaldırıldıktan hemen belli bir süre sonra anneye ateş düşürücü takviye ilaçlar verilir. Bu ilaçlar günde iki kere kullanılmalıdır. Eğer anne ilaçlarına devam ettiği halde ateşi sürüyorsa bu sağlıklı bir sonuç değildir.

        Uzun bir gebelik sürecinin ardından annenin ve bebeğin biraz dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu durumda aile büyükleri bu ikisini de yalnız bırakmamalı ve yardımcı olmalıdırlar. Doğumun ardından annenin çeşitli sağlık sorunları yaşamaması için bazı önlemler almasında yarar vardır. Özellikle ev işleri ve türlerinde mutlaka yanında ona yardım edecek biri bırakılmalıdır.


Gebelik süresince bütün gözler annede iken şimdi odak noktası bebeğe çevrilmiş durumda. Hal bu ki! bebekten çok annenin bakıma ihtiyacı vardır. Aile büyükleri bebeğin altını ben değiştiririm ya da ay kuştu dur ben bakarım gibi yaklaşımların yerine. Anneye biraz yönelmelerinde ve ağrısı, sızısı, ateşi var mı? Diye dikkat edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Bu dönemler annenin psikolojisinin tavan yaptığı ve duygusallığının arttığı dönemlerdir. Ona göstereceğiniz en ufak ilgi bile onun gözünde büyüyecek size minnetini ifade edecektir. Annenin rahatı en çok bebeği ilgilendiren konudur. Sonuçta bebeğini emzirirken rahat etmesi hem bebeğin rahat emmesini sağlayacak hem de doğru emzirmenin sonucunda süt artımı gerçekleşecektir.


Annenin temizliği lohusalık döneminde çok mühim bir dönemdir. En ufak göz ardı edilen bir sağlık sorunu bu dönemde sizin hayatınızı tehlikeye bile atabilir. Bebeğinizi doğum ettikten sonra hastaneden eve dönüş için hazırlanırken doktorunuz sizin yanınıza gelip ne yapacağınızı ve nelerden kaçınmanız gerektiği hususun da sizi uyaracaktır. Doktorunuzun bu size verdiği bilgileri mutlaka değerlendirin.

Doğum sonrası doktora başvurmanız gereken durumlar;

Kanamanızda fazla artış oluyorsa,

Kötü kokulu akıntılarınız hızlı bir şekilde devam ediyorsa,

Kanamanızı azalmanız için devamlı karın masajı yapmanızda fayda vardır.

İdrara çıktığınızda yanma gibi acı hissediyorsanız,

Meme başınızdaki çatlaklar çok kötü bir hal almış ise, ardından kanama geliyorsa,

En önemlisi de dikiş olan yerlerinizde çok kızarıklık ve şişme oluşmuş ise doktorunuza bildirmelisiniz.

Bu belirtileriniz devam ediyorsa uzmanınızdan tavsiyeler almalısınız. Erken alınan önlemler erken iyileşmenize sebebiyet verir. Kesinlikle hem bebeğinizin hem de sizin için sağlık konusu ikinci plana atılacak bir konu olmamalıdır. En ufak bir belirtide bile doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. O sizin bu dünyada sağlık husus da yardım alacağınız tek kişi olmalıdır. Sonuçta kulaktan dolma halk arasında tabir edilen uyarılar sizi ve bebeğinizi tehlikeye atabilir.

Lohusalık döneminde bütün doğum yapmış annelerin alacağı önlemler ise;

Fazla ayakta kalmaktan kaçının, ya da uzun süreli yatmaktan,

Kesinlikle lohusalık döneminde zayıflama diyeti tarzında diyetler uygulamayın,

Unlu ve yağlı gıdalar tüketmemeye özen gösterin, özellikle kızartma ve ekmek tarzı,

Bol kıyafetler ve rahat terlikler giymeyi tercih edin, bu dönemde dolaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Memede fazla süt oluşumu oluyor ise bebeğinizi bol emzirin. Sütünüz düğüm yapıp sizin canınızı yakabilir.

Demir hapı kullanmayı ihmal etmeyin. Sütünüze de geçeceği için bebeğe de faydalıdır.

Sakın sarkmaları önler amacıyla korse ve tarzı kıyafetlerden uzak durun. Hiçbir faydasını görmeyeceksiniz. Bu tarz sarkmaları önlemek için egzersiz yapmanızda fayda vardır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.