Doğum sonrası özel yaşam

29.12.2014
22
A+
A-
Doğum sonrası özel yaşam

Doğum sonrası özel yaşam

        Doktorların çoğu doğumdan sonraki 4. ya da 6. haftasındaki doğum sonrası doktor kontrolüne kadar kadınlara birliktelikten uzak durmalarını önerirler.Böylece herhangi bir tıbbi sorunun belirlenmesi kolaylaşıyor.Doğum sonrası perine bölgesinde yırtık, dikiş , komplikasyon varsa bunun iyileşmesi en az iki hafta sürer.Rahmin enfeksiyonu ya da dikişlerin zarar görebilme riski nedeniyle 4 haftadan önce ilişkiye başlanması tavsiye edilmez.

Doğum sonrası cinsel istekte azalma

        Çoğu kadın doğumdan 2 ay sonrasına kadar kendini ilişkiye hazır hissetmez.Ya da eskiye oranla daha seyrek istek duyar.Plesantanın atılmasından sonra hamilelik boyunca beslemiş olan hormonlar hızla kaybolur.Libido aniden düşer, vajina menepoz benzeri incelir, kuru ve tahriş ile enfeksiyonlara daha açık olur.Emzirmek bu durumu biraz daha arttırır, çünkü süt üretimini dürtüleyen prolaktin hormonu , normal şartlar altında kayganlığı sağlayan östrojen hormonunun salgılanmasını kısıtlar ve ilişki bazen acı verebilir.Ve bu durum bebeğinizi emzirdiğiniz sürece devam edebilir.Ayrıca epizyotomo dikişleri ya da yırtıklar 3-4 hafta içinde iyileşir ama perine bölgesindeki hassaslık bir kaç ay sürer.Fiziksel iyileşme sürecine aşırı yorgunluk, uykusuzluk,öteki çocukların bakımı,işe geri dönmek eklenince , yaşanan stres iyileşmeyi ertelediği gibi cinsel arzuyu da azaltır.

        Psikolojik açıdan yeni annenin cinsel enerjisi bebeğini büyütmeye yönlenmiştir, ama hiç bir erkek bunu anlayamaz.Bebeğiyle ilgilenmediği zaman yeni annelerin çoğu uyumak ister.Bazıları ise günün sonunda yalnız kalmayı tercih ederler.Sürekli süt verme , tükürük temizleme , bebeği bezleme, loşi akıntısı arasında sıkışıp kalınca cinselliğe soğuk bakılır.Ayrıca kendinizi birdenbire kendi anneniz gibi görmeye başlarsınız.Yumuşak karın sütle dolmuş göğüsler gibi fiziksel değişikliklere alışmak size ve eşinize bazen zor gelebilir.Yinede doğum sonrası dolgunluğu hoşuna giden erkekler vardır.

        Tüm bu değişiklikler hesaba katılınca çiftlerin cinsel açıdan bir araya gelmesinin en az 6 ay sürmesine şaşırmamak gerekir.Bu konuda 600 çift arasında yapılan araştırmada yalnızca %17’sinin doğumdan 1 ay sonra cinsel ilişkiye başladığını, %89’unun 4 ay beklediğini ve ilişki kurma sıklığının hamilelik öncesine göre çok seyrek olduğu ortaya çıkmıştır.Emziren anneler cinsel ilişkiye daha geç başladıklarını ve emzirmeyenlere oranla daha az zevk aldıklarını da bildirmişlerdir.Eğer birlikteliktenuzaklık 6-12 aydan uzun sürerse, bebekle bağlantısı olmayan evlilik sorunları bulunduğu düşünülebilir ve bu durumda çiftler psikolojik danışmana başvurmalıdırlar.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.