Doğum sonrası görülen psikiyatrik sorunlar

11.05.2013
39
A+
A-
Doğum sonrası görülen psikiyatrik sorunlar

DOĞUM SONRASI GÖRÜLEN PSİKİYATRİK SORUNLAR

 Gebe bir kadın için doğumun sağlıklı bir şekilde sona ermesi kadar güzel bir şey yoktur.
Doğumun güzel gerçekleşmesi, eve gelen minik bir bebek, neşe ve mutluluk kattığı kadar stresi de beraberinde getirir. Eve halkına yeni ve küçük bir bireyin katılması anne için oldukça duygusal ve zihinsel değişikliklere yol açmaktadır.

Anne için bu değişim melankoli olarak adlandırılmaktadır. Hemen, hemen her kadın aynı sorun ile karşılaşacak diye bir şey yok.

Doğum sonrası melankoli;
Günümüzde kadınların yaklaşık % 85’i doğum yaptıktan sonra melankoli durumu ile karşılaştığı görülmüştür. Genelde doğumdan sonra bir hafta içerisinde kendini belli eder.

Doğum sonrası görülen psikiyatrik sorunların Belirtileri;

 • Annede uyku problemi ve duyarsızlık,
 • Kilo kaybı, uykusuzluk
 • Bebek ile alakadar olmayı ret etme,
 • Mutluluk gerektiren olaylara mutsuzluk ile karşılık verme
 • Ara, ara ağlama krizleri,
 • Üzgünlük içinde olması, halsiz görülmesi,
 • Baş ağrısı çekmesi,
 • Konsantrasyon güçlükleri,
 • Sinir ve stresli olma,
 • Şaşkınlık içinde kalması,
 • İştahsızlık problemleri,
 • Bebeğin onu hayatını kararttığını düşünme,
 • Bebeği bir türlü sevememe,
 • Aileden ve arkadaş çevresinden uzak durmayı tercih etme,

       Bu sonuçlar melankolinin olduğunun belirtileridir.Doğumun üzerinden bir hafta geçmesi haliyle sorunlar yavaş, yavaş kaybolmaya başlar.Ancak bu kısa dönemin içerisinde aile bireyleri ve eşi anneye destek çıkmalı, anlayış ile karşılamalıdır. Sonuçta uzun süren bir gebelik ve peşinden getirdiği çeşitli problemler anneyi de olumsuz yönde etkilemiştir.
Annelerin karşılaştığı bu psikolojik problem kimisinde kalıcı olabilir. Bu kişilerde mutlaka bir uzman tavsiyesi almalı ve tedaviye başlamalıdır.

Doğum sonrası psikiyatrik sorunlar iki başlık altında toplamak mümkün, Biyolojik ve psikososyal nedenler.

Genelde gebe kadınların östrojen ve progesteron düzeyleri yüksek olmaktadır. Doğumun gelmesi ile birlikte ani düşüş yapar ve peşinden psikolojik sorunları getirir. Buna benzer sorunlar biyolojik sorunlardır.

Kadının eşiyle olan problemleri ya da ekonomik sorunlar olayı alevlendiren etkenlerdir. İlk defa annelik hissini taşıyan ya da eşi ile ayrılmış olan ve bu ayrı dönemin içinde doğum yapmış anneler daha çok risk altındadır.

Annenin bebeğini emzirmesi onu kucağını alıp isteklerini karşılaması birazda olsa annenin sorunlarını unutturmaya yeterli olacaktır. Emzirmenin bebeğe ve anneye faydaları anlatmakla bitmez. Ama en önemlisi de bebek ile yakından iletişim kurmayı ve annelik hissinin artmasına sebebiyet gösterir.

Kadının doğum sonrası psikolojik sorunlar yaşamasında bebek kadar toplumsal faktörlerinde etkisi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse yeni doğum yapmış bir annenin etrafında ailesinden ona yardım edecek kimsenin olmamasıdır. Bu durum ilk bakış da ne kadar basit bir olay gibi görünse de anne için sorun teşkil etmektedir. Annenin bu dönemlerde sevgiye ve desteğe çok ihtiyacı olmaktadır.

Depresyon içinde olan anneler bu dönemlerde kendini kötü ve işe yaramaz bir anne olarak hissetmektedirler. Yetersiz olduklarını ve yalnızlık duyguları içinde kontrol duygusuna sahip olamadıklarını düşünmektedirler. Anneler bu dönemler içerisinde çaresizlik ve ümitsizlik duyguları ile doludurlar. Bunun yanında doğum sonrası depresyon yeni doğum yapmış annelerin birçoğunda takıntı haline gelmektedir.

Anne doğum yapması yakın bir sürede ya da doğum yaptıktan iki üç gün içerisinde ailesinden birinin kaza geçirmesi veya ölüm gerçekleşmesi. Ekonomik sıkıntı ve güçlükler, annenin sütünün yetersiz olduğunu devamlı süreyle ifade edilmesi, nasıl bir annesin bebeği bile uyutamıyorsun, bebeği hasta ettin gibi yaklaşım ve olaylar annenin psikolojik olarak çöküntü yaşaması için yeterlidir.

Depresyon annenin hayatını karartmasına, kendisini çökmüş hissetmesine neden olan, çok fazla zihinsel ve bedensel gelen sorunlardır. Ama bu sorunlar üstesinden gelinmeyecek sorunlar değildir. Kısa bir tedavi ile bu sorunların üstesinden rahatlıkla gelinebilinir. Ancak her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlık serisinde de çeşitli ciddi sorunlar yaşayan kişiler vardır. Sorunlarının çözülmesi belki zaman alabilir. Ama anne bu sorunu da eşinin ve yakınlarının desteği ile üstesinden gelecektir.

Günümüzde artık depresyon yaşayan kadın çok fazladır. Özellikle gebelik sonrası depresyon ilerleyen çağın getirdiği sıkıntılardan biridir. Doğum sonrası depresyonu en çok küçük yaşta annelik duygusu tatmış ama bebeğine yeterli olamayacağını düşünen genç anneler yaşamaktadır. Ben kendime bile bakamıyorum ona nasıl bakıyım hitabı ile kendi içlerinde kendilerini sıkıntılara itmektedirler.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.