Doğum sonrası kabızlık nasıl tedavi edilir ?

30.04.2018
623
A+
A-
Doğum sonrası kabızlık nasıl tedavi edilir ?

Doğum Sonrası Kabızlık: Ne Kadar Sürüyor Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu kadın hamilelik döneminde kabızlık yaşamasa bile doğum sonrasında bu sorunu yaşıyor. Hemoroid, hamilelik hormonları ve demir takviyeleri doğum sonrası kabızlığın başlıca nedenleridir, çünkü bunlar doğum sırasında pelvik taban kaslarının ve insan vücudunda bulunan halkasal kaslarının hasar görmesine neden olur. Hamilelik döneminde kabızlığın en önemli nedeni hormonlardaki değişimdir. Bu süreçte kabızlık sorunu ilk haftadan itibaren başlayabilir ve hamilelik sonrasında da bir süre devam edebilir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan kabızlığı önlemenin en iyi yolu beslenme ve egzersiz hareketleridir.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık sorunu hamilelik öncesinde, hamilelik döneminde veya hamilelik sonrasında yukarıdaki faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Doğum sonrasında kabızlık sorunu bağırsak hareketlerinden dolayı 1-2 gün sürebilir. Sezaryen doğumlardan sonra ise bağırsakların normal şekilde çalışması 3-4 gün sürebilir.  Hamilelik döneminde hormonal değişikliklere bağlı yüksek progesteron düzeyleri doğumdan sonra kronik kabızlığa neden olabilir. Doğumda ve doğum sonrasında ağrıları hafifletmek için verilen sistemik narkotikler bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Rahatsız edici bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız doktorunuza danışarak daha az sorun yaşayacağınız etkili formüller uygulayabilirsiniz. Hamilelik döneminde kullanılan demir takviyeleri de kabızlığın temel nedenlerinden biridir. Gebelik döneminin son aylarında kabızlık sorunu; stres, rahim genişlemesi ve pelvik ağrı gibi ek faktörler nedeniyle olabilir.

Doğum Sonrası Kabızlık Ne Kadar Sürer?

Sindirim sistemi doğum eylemi sırasında yavaşlar ve doğumdan sonra bile devam edebilir. Doğum sonrası kabızlık sorunu yaşayan kişiler doktorunun önerdiği gerekli adımları uyguladığında bu sorundan birkaç gün içinde kurtulabilir. Kabızlığın nedeni bilindiğinde ve ona uygun çözüm uygulandığında kabızlık uzun süreli sorun olmaktan çıkar. Kabızlık sorunu karın kaslarının doğum sırasında aşırı gerilmesinden dolayı da ortaya çıkabilir.

Doğumdan Sonra Kabızlık Nasıl Kolaylaştırılır?

1.Zengin Lif İçeren Diyet

Yüksek lifli gıdalar, bağırsak hareketlerinizi geliştirmeye yardımcı oldukları için kabızlığa karşı en iyi savunma olabilir. Günlük diyetinize tam tahıl gevrek ve ekmek, fasulye, kahverengi pirinç, taze meyve ve sebze gibi yiyecekleri dahil edin. Baklagiller, barbunya fasulyesi, nohut, mercimek ve soya fasulyesi gibi diyetinize zengin lifler ekleyerek bağırsak hareketlerinizin düzenli hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak aşırı gazı önlemek için bunları diğer gıdalarla birlikte kullanın.

2.Bol Su İçin:

Dışkının akışkan hale gelmesi ve kolay bir şekilde vücuttan atılması için bol su içilmelidir. Hastanedeki atmosferden dolayı ne kadar su içip içilmediği unutulduğu için susuz kalınabilir. Emzirirken bile bu yüzden çok fazla su tüketmeniz gerekir. Her gün en az 6-8 bardak su için. Ayrıca, uykudan uyandıktan kısa bir süre sonra ılık su içmeniz bağırsak hareketlerinizin normale dönmesine yardımcı olur.

3.Kuru Erik Veya Kuru Erik Suyu Tüketin:

Kuru erik veya kuru erik suyu kabızlık tedavisinde yardımcı olur. Kurutulmuş erik lif açısından zengin bir meyvedir. Bağırsak hareketlerini kolaylaştıran doğal bir müshil özelliği gösterir. Yapılan araştırmalar sonucunda haftada bir kuru erik tüketmek bağırsak hareketlerini arttırdığı ve dışkıyı yumuşattığı görülmüştür.

4.Kuru Meyveler:

İncir, kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru erik gibi meyveler kabızlıkla savaşmada oldukça etkilidir.

5.Yürüyüş Yapın

Vücudunuzu ve bağırsaklarınızı hareket ettirmek için yürüyüş yapın Düzenli yürüyüş bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı olur. Uzun süre oturmak kabızlığı arttıran etkenlerdedir.

6.Dışkı Yumuşatıcılar:

Dışkı yumuşatıcıları kullanmak için doktorunuza danışabilirsiniz. Bunlar genellikle çok aşırı kabızlık durumlarında kullanılır.

7.İşlenmiş Gıdalardan Kaçının:

Beyaz ekmek, patates cips, çikolata, fast-food burger ve sosis gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca, peynir, dondurma ve süt ürünleri gibi şeker ve yağlardaki yüksek gıdalardan kaçının çünkü bu gıdalar kabızlığa neden olabilir.

8.İdrarınızı Yok Saymayın:

Tuvalete gitme isteğiniz olduğunda, kendinizi tutmayın Uzun süre beklerseniz dışkı daha da zorlaşır.

Kabızlık Sorunu Sırasında Acı Duyuyorsanız:

Doğum sonrasında kabızlığında etkisiyle acı duyulabilir. İlk kakada doğumun kasları yumuşatmasından dolayı pek fazla acı duyulmasa da Perineal bölgedeki sinirler iyileştikten sonra, kaka yaptığınız zaman acı hissetmeye başlayacaksınız. Çünkü dışkıyı iterken pelvik taban kasları ve perine hareket eder. Ancak kaka yaparken bu acının hissedilmesi ile duyulan endişe sorunu daha da kötüleştirebilir. Bu endişeyi atlatmak için uzun süre tuvalette oturmak iyi gelebilir. Tuvalete oturduğunuzda kabızlık sorununu hafifletmek için ayaklarınızın altına yüksek bir şey koyun. Bu daha rahat dışkı yapmanızı sağlar.

Doğum Sonrası Kabızlığı Rahatlatmaya Yardımcı Olabilecek Egzersiz:

Vücudunuza herhangi bir baskı yapmadan size yardımcı olabilecek bazı destek egzersizleri vardır.

Ellerinizi karnınıza koyun. Karın kaslarını çekerek karnınızın düzleşmesini ve belinizi genişletmeyi sağlayın. Şimdi karın kaslarını ellerinize doğru itin.  Yaklaşık on kez bunu yapın ve ardından egzersizi üç ila beş saniye süren uzun bir itme ile bitirin. Son şişmeyi yaparken, pelvik tabanınızı gevşetmeyi deneyin. Bu yardımcı olmazsa, birkaç kez daha yapmayı deneyin. Kabızlığı hafifletmek için bazı pelvik taban egzersizleri de yapabilirsiniz.

Kabızlığı Azaltmak İçin Laksatifler:

Doğumdan üç gün sonra bile rahatlamıyorsanız, doktorunuza danışmalısınız. Sindirim sisteminizin doğal ritmini uyarmak için laksatifler (bağırsak yumuşatıcı, ishal yapıcı ve bağırsağın atım işlemini hızlandıran maddelerdir) önerebilir. Kısa süreli rahatlama sağlarlar ancak bazen hafif mide kramplarına yol açabilirler. Doktorunuz yutulabileceğiniz sıvı bir müshil ile başlatabilir. Eğer bu da işe yaramazsa, üç ila dört gün sonra size müshil fitil verebilir. Hiçbir zaman doktorunuzun önermediği müshilleri satın almayın. Her zaman bir doktora gidin çünkü emzirdiğiniz bu dönemde kullandığınız rastgele ilaçlar bebeğinize zarar verebilir.

Doğumdan Sonra Kabızlık İçin Ne Zaman Endişelenmeli?

Kabızlık tedavi edilebilir bir problemdir. Bu ciddi bir komplikasyon değildir, ancak bu sorun bazen diğer tıbbi durumların bir göstergesi olabilir. Şiddetli kabızlık, ishal, karın ağrısı veya dışkıda mukus ya da kan varlığı da ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza danışmalısınız. Kabızlık, hemoroidler (rektum ve anüste şişmiş ve iltihaplı damarlar) gibi diğer sindirim koşullarını da kötüleştirebilir. Bir bağırsak hareketi sırasında sert bir dışkı ya da zorlama hemoroidleri kötüleştirebilir. Hemoroidler doğumdan sonra pelvik basınç azaldığında ortadan kaybolurlar. Nadir olsalar da, acil tıbbi müdahale gerektiren aşırı ağrı ve rektal kanamaya neden olurlar. Anal çatlaklar kabızlığı kötüleştirebilir.  

Doğum sonrası kabızlık sorunu yaşadınız mı ? Kabızlık sorununu gidermek için hangi yollara başvurdunız ? Sizde yorum kısmından paylaşın.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.