Doğum sonrası ne zaman ilişkiye girilir

Doğum sonrası ne zaman ilişkiye girilir

        İster sezaryen doğum olsun , ister normal doğum olsun , kadın vücudunun iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır.Doğumdan sonra tekrar cinselliğe başlamak için ortalama 4 – 6 hafta arasında beklemek gerekir.Bu zaman zarfında doğum sonrası oluşan kanama ve dikişler iyileşir.

       Çiftler bu süre dolmadan ilişkiye girebilirler fakat anne vücudu ve vajinası tam olarak normal haline dönmediği için çiftler ilişkide rahatsızlık hissedebilir.

       Doğum sonrasında en az iki hafta cinsel ilişki güvenli değil. Bu süre boyunca genellikle hala kanama devam eder  ve rahmin enfeksiyon kapma riski yüksektir.

       Hormonal değişiklikler , vücutta azalan östrojen hormonu nedeniyle doğumdan sonra  vajina kuruluğuna neden olabilir.Emziren kadınlarda bu kuruluk süreci devam edebilir.  Bu nedenle doğumdan sonra 6 haftadan sonra ilişki sırasında oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığı hafifletmek için ilişkiyi yavaştan almaları ( öpüşme , sarılma ) önemlidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.