Doğum sonrası oluşabilecek sorunlar

12.05.2013
400
A+
A-
Doğum sonrası oluşabilecek sorunlar

DOĞUM SONRASINDA OLUŞABİLECEK SORUNLAR NELERDİR?

Özellikle doğum sürecini geçirip ve doğum yaptıktan sonra bir kadının normal sürece dönme süresi 6 hafta civarındadır. Çoğunlukla doğumdan sonra anne adayı dinlenmelidir ve kendisini yorabilecek işlerden uzak durmalıdır. Anne adayı eğer sezaryen ile doğum yaptıysa iki hafta içersinde ya da normal doğum yapmış ise altı hafta sonrasında mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.
Lohusalık döneminde anne adayında oluşabilecek bazı sorunlar farklı durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle bir doktor tarafından inceleme gerekmektedir.

►Lohusalık döneminde her saatte bir ped değiştirilecek kadar oluşan kanamalar.

►37,7 derece seyrinde ateş ya da bu derecenin üzerinde ateş olabilmektedir.

►Özellikle idrar yaparken yanma hissi duyma.

►Doğumdan sonra hastanede meydana gelen kızarıklıklardan daha fazlası, ağrılar ve akıntıların olması.

►Mide bulantıları ve kusma olması

►Bacaklarda sert ve ağrılı olan bölgeler

►Göğüslerde kırmızı renkte oluşan çizgiler, sıcaklık ve sert yumrulu bölgenin olması,

►Kadın da meydana gelen şiddetli düzeylerde ve çok üzüntülü depresyon belirtileri ve duygularının ortaya çıkmasıdır.

►Anne adayının göğüslerinde emzirmeden dolayı meme başında acı hisleri ve çatlaklar görülebilir.

►Normal doğum yapmış iseniz ıkınmalardan dolayı annenin gözlerinde kanlanmalar meydana gelir.

►Doğumdan sonra doğum sebebi ile büyümüş olan rahminiz doğum sonrasında küçülerek kendi boyutuna gelir ve rahim ağzı açıklıkları daralır.

►Farklı durumlarda bazen fazla kanamalar olabilir, bu sebepten dolayı hemen acil müdahale edilmesi gerekir. Özellikle evde doğum yapan kadınlarda büyük tehlike taşımaktadır.

►Doğum sonrasında bazı anne adaylarında psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

►Anne adayında ani ve farklı duygu değişimleri ortaya çıkmaktadır.

►Pek çok anne adayı doğum sonrasında depresyona girmektedir. Özellikle yorgunluk, korku, mutsuzluk, bebeğinin sağlığından endişelenmek, bitkinlik hissi, iştahsızlık ya da aşırı yemek yeme, uyku problemleri, sabırsızlık ve genel isteksizlik durumları v.b.psikolojik rahatsızlıklar yaşamaktalar.

Doğum sonrasında anne adayının dikkat etmesi gerekli olan hususlar nelerdir?

►Anne adayında doğum sonrasında perine bölgesinde meydana gelen ağrıları hafifletmek için yan yatmak gereklidir. Diğer bir ağrı hafifletici yöntem ise köpükten şişirilmiş olan yastıkta oturmayı deneyin.

►Eğer doğum sonrasında perine de oluşan bir yırtık ya da epizyotomi var ise çok hızla iyileşme gösterecektir. Ancak yinede ağrı olabilir ve bu bölgenizi temiz tutmalısınız. Perine bölgesi yıkandıktan sonra hafif şekilde silinmelidir, sürterek silmekten kaçının.

►Anne adaylarında çoğunlukla gebeliğin ve doğumun sonrasında çok sıklıkla hemoroit meydana gelmektedir. Bu hemoroitler genellikle oturma banyoları ve krem kullanarak hafifletilebilir.

►Anne adayı epidural anestezi yapılarak doğum yapmış ise omuzlarda ve baş kısmında ağrılar oluşabilir.

►Doğum sonrasında anne adayında iki ve altı hafta aralarında düzenli kanamalar devam edebilir. Ancak anne bebeğini emziriyor ise bu kanamalar daha kısa süre sonra bitmektedir. Çoğunlukla lohusalık dönemlerinde kanama miktarında azalmalar ve renginde koyulaşmalar görülür.

►Anne adayı bebeği emzirirken rahim eski durumuna dönmek için kasılmalar yapar ve bunun sonunda karın bölgesinden kasıklar da ağrılar ortaya çıkmaktadır. Ancak bu kasılmalar şiddetli ise ağrı kesici kullanılabilir.

Annede mevcut olan iki vücut ısısı 37,7 derecede ya da bunun üzerinde ise genel olarak süt ateşi düşünülmektedir. ancak süt ateşinin dışında rahim ve iç zar enfeksiyonu ya da idrar yollarında meydana gelen enfeksiyon durumlarında da anne adayında sıklıkla yüksek ateşe rastlanmaktadır. epizyotomi yara enfeksiyonları, sezaryen doğumundan sonra ciltte ya da cildin altında meydana gelen enfeksiyonlarda yüksek ateşe sebep olmaktadır. Lohusalık da oluşan ateşler özellikle üst solunum enfeksiyonu ya da gribal enfeksiyonlarda da belirtiler ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla doğum yapan her kadında doğum sonrasında meydana gelen vajina akıntıları oldukça normaldir. Çoğunlukla bu akıntılar özellikle lohusalık dönemine göre farklılık göstermektedir. Lohusalık döneminde meydana gelen akıntıya” löşi” ismi verilmektedir. Ancak bu akıntılar doğum sonrasında en az 4 ile 6 hafta arası devam etmektedir. Ayrıca doğumdan sonra başlayan kanamalar daha sonraki zaman içersinde pembe bir renk almaktadır. Ancak bu renk ilerleyen dönemlerde sarı renge hatta beyaz bir renk alarak lohusalığın bittiğini haber verir. Eğer bu akıntılar dışında farklı akıntılarınız var ise mutlaka doktora başvurarak değerlendirilmesi istenmelidir. Çünkü karında oluşan ağrı, yüksek ateş ya da çok kötü kokulu akıntılar mevcut ise unutmayın! Rahim ya da rahim içi zarı enfeksiyonu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.