Doğum sonrası stres ,üzüntü ,depresyon

28.02.2014
43
A+
A-
Doğum sonrası stres ,üzüntü ,depresyon

Doğum Sonra Ruhsal Durum

       Doğum sonrası dönemde duygularınızda iniş çıkış yaşanması , çok sık rastlanılan bir durumdur.Ruhsal durumunuz değişebilir, canınız sıkılabilir , üzüntü duyabilirsiniz , ağlama nöbetleri geçirebilirsiniz , bunlar oldukça normaldir.Bunlar genellikle , vücudunuzdaki doğum kaynaklı değişimlerin birer sonucudur.

       Doğumdan sonra yaşayacağınız uykusuzluk da psikolojik durumunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.Bebek doğduktan sonraki ilk aylarda bir çok kadın, ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar yorulduğunu anlamazlar.Bebeğiniz doğduktan sonra fırsat buldukça uyumanız ve dinlenmeniz sizin için çok önemlidir.İhtiyacınız olan dinlenmenin sağlanması için, mümkün olabildiğince erken yatmaya çalışın.

       Bebeğiniz uyuduğu anlarda sizde uyumaya çalışın veya en azından ayağınızı uzatıp dinlenin.Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin ve yaşantınızın düzene girmesi için kendinize zaman ayırın.

Bebeğiniz doğduktan sonra, kendinizi üzgün, isteksiz veya sıkkın hissedebilirsiniz.Hatta bebek doğurmanın şaşkınlığını yaşayarak, doğru bir şey yapıp yapmadığınızı bile sorgulayabilirsiniz.Bu yaşadığınız size özel bir durum değildir.Yeni doğum yapan kadınların %50 ile %80 arasında ”doğum sonrası hüznü” adı verilen bir doğum sonrası stresi yaşar. Bu durum genellikle doğumdan sonraki ilk 15 günde kendini gösterir.Bu durumun iyi yanı kalıcı olmayıp kısa sürede geçmesidir.Bugün birçok uzman , doğum sonrasında kadınların böyle bir stres dönemi yaşamasının oldukça normal olduğunu söylüyor.

Doğum sonrası hüznünün bazı belirtileri şunlardır:

Endişe

Nedensiz yere ağlamak

Yorgunluk

Sabırsızlık

Asabilik

Güven eksikliği

Bebekten uzak durma duygusu

Kendinden soğuma

Aşırı hassaslık

Huzursuzluk

Doğum sonrası stresin en hafif türü doğum sonrası hüznüdür.Bu durum sadece bir kaç hafta sürer ve yaşanan belirtilerin daha da ciddileşmesi söz konusu değildir.

Doğum sonrası depresyon

        Doğum sonrası stresin daha ağır biçimine ise doğum sonrası depresyon adı verilir ve her 10 anneden birini etkiler.Genellikle doğumdan 2-8 hafta sonra başlar.En fazla 2 hafta, en çok 1 yıl sürer.

       Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonra 2 hafta sürebileceği gibi 1 yıl da sürebilir.Annenin sinir , kafa karışıklığı, panik ve umutsuzluk gibi halleri devam edebilir.Yemek ve uyku alışkanlıklarında değişiklikler söz konusu olabilir.Anne bu dönemde bebeği inciteceğinden korkabilir veya kendisinin delirmeye başladığına kapılabilir.

       Doğum sonrası stresin en ciddi biçimi doğum sonrası psikozudur.Eğer kişi halüsinasyon görüyorsa , intihar etmeyi veya bebeğe zarar vermeyi aklından geçiriyorsa durum gerçekten ciddi demektir.Doğum sonrası depresyonun neden kaynaklandığı bugün hala tam olarak bilinemiyor.Ancak tüm kadınların bu durumu yaşamadığını belirtelim.Kadının bireysel hassasiyetinin ve hormon al değişikliklerinin başlıca nedenler olabileceğini düşünüyoruz.Ayrıca doğumdan sonra östrojen ve progesteron seviyelerindeki düşüş de tetikleyici olabilir.

Doğum sonrası depresyona yatkınlığı arttıran faktörleri söyle sayılabilir

Anne veya kız kardeşte aynı sorunun görülmüş olması

Önceki hamilelikler sonrasında depresyonun ortaya çıkmış olması

Evlilikle ilgili sorunlar

Planlanmamış gebelikler

Çok doğum yapmış olmak

Ani yaşmasal olaylar

Bir diğer etmende ailenizde depresyon öyküsünün bulunmasıdır.Bunun yanı sıra, doğumdan sonra eğer aile desteğinden mahrumsanız, dışlanma veya kronik yorgunluk varsa , bunlar da diğer nedenler arasında sayılabilir.

       Doğum sonrasında ruhsal ve fiziksel desteğe ihtiyacınız varsa , bunu öncelikle yakınlarınızdan istemekten çekinmeyin.Doğum sonrası hüzün ile başa çıkmanın belirli bir tedavisi yoktur, ancak kimi şikayetlerden kurtulmanın bazı yolları vardır.

Bebeğiniz uyurken dinlenin

Sizinle aynı konumda olan başka anneler bulun, hislerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmak işe yarayabilir.

Mükemmel olmaya çalışmayın, bazı işlerin kendiliğinden oluşmasına izin verin.

Her gün biraz hafif egzersiz yapın

Dengeli beslenin ve yeterince sıvı tüketin

Her gün dışarıya çıkın

       Doğum sonrası depresyonda , yukarıdaki önerilere ilaveten ilaç tedavisi gerekebilir.Doğum sonrası depresyonu geçiren kadınların %85’inin ilaç tedavisine gerek duyduğu bilinmektedir.

DOĞUM SONRASI DEPRESYON BELİRTİLERİ – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank Muazzez dedi ki:

    Bu saydıklarınız evde hizmetçisi bakıcısı olanlar için geçerli galiba. Bebek uyuduğunda ben de uyursam yemeği kim yapacak çamaşırı kim yıkayacak??

    1. blank Zeliha dedi ki:

      ???? haklısın valla ??

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.