Doğum sonrası sütün hemen gelmesi için neler yapılmalı ?

15.05.2019
3.206
A+
A-
Doğum sonrası sütün hemen gelmesi için neler yapılmalı ?

Anne sütü bebek için en sağlıklı, en ekonomik, en güvenli ve en kolay ulaşılabilinen besindir. Anneyi de mamayı hazırlamak, sıcaklığını ayarlamak ve mama satın almak gibi zahmetlerden kurtaran, hazır ama güvenli besin kaynağıdır.

Her anne bebeğini bu mükemmel ve eşsiz besin kaynağıyla beslemek ister ancak bazı durumlarda bu mümkün olmaz. Bu durumlardan biri de annenin doğum sonrası sütünün gelmemesidir. Ancak anne adayları bu durumu kader ya da yapısal özellik olarak görmekte ve sütü gelene kadar bebeğe mama vermeyi tercih etmektedir. Mama alan bebek çoğu zaman emmekten uzaklaşıp yetersiz anne sütü almaktadır.

Bu kısır döngüyü kırmak için zincirin ilk halkasından başlamalı ve doğuma hazırlandığınız gibi emzirme dönemine hazırlanmalısınız. Doğum saatler süren bir hadiseyken emzirmek yıllar sürmektedir. Bu sebeple emzirmeye hazırlanmak size gereksiz gelmemelidir.

1.Emzirme tekniklerini öğrenin.

Geçmişten gelen yanlış ve süt akışını engelleyen yöntemlere karşı emzirme tekniklerini öğrenmek , sizi etrafınızda ki yanlış yönlendirmelerden uzaklaştırıp daha sakin ve etkin emzirmenizi sağlar. Özellikle deneme ile size ve bebeğinize en uygun emzirme pozisyonunu bulmanız konforlu bir emzirmenin yanında gaz ve reflü sorunları  yaşama riskinizi de azaltmaktadır.

2.Süt yapan besinleri hamileyken tüketmeye başlayın.

Özellikle gebeliğin son haftalarında süt yapımından sorumlu hormonun seviyesi yükselmektedir. Yani daha hamileyken süt yapımınız başlamaktadır. Siz de 36. Haftadan itibaren düzenli olarak öğünlerinizde süt yapımını artıran besinlere yer vermelisiniz.

Bu besinlerin başında  hurma ve ananas gelmektedir. Bunun yanında günde en az 3 litre su içmelisiniz.

3.Kendinizi emzirmeye hazırlayın.

Yaygın inanışlardan biri de sezaryen sonrası sütün iki, üç gün sonra geleceğidir. Bu  sebeple bir çok anne doğum çantasına biberon ve bir mama koymaktadır. Ancak ne sezaryen sonrası sütün gelmemesi, ne de doğum çantasına biberon ve mama koymak doğru değildir. Sezaryen sonrası hemen sütü gelip bebeğini emziren birçok anne vardır. Doğum çantasına koyulan biberon annenin alternatif besleme yöntemi olarak mamayı düşünmesine neden olmaktadır. Bu sebeple zihinsel olarak emzirmeye hazırlanmak için doğum çantanıza biberon ve mama koymamanız daha doğru olacaktır.

4.Doğum sonrası ten tene temas için doğum ekibiyle anlaşın.

Ten tene temasın bebeğin fizyolojik ve psikolojik sağlığı için ne kadar önemli olduğu artık bilinmektedir. Ancak günümüzde halen ten tene temas oranı çok düşüktür. Oysa ki bebeğin güvenli, huzurlu bir ortamda anne sıcaklığıyla yaşama başlaması ilk beslenme sürecini de etkilemektedir. Doğum anında bebekte herhangi bir sağlık problemi yoksa ten tene temas sağlanmalıdır. Sağlanan ten tene temasların birçoğunda bebeğin aktif olduğu ve memeyi kavrayıp emmeye başladığı görülmektedir. Emmek süt yapımı ve salınımı için uyarı niteliğindedir.

5.Emzirmek için en rahat pozisyonu alın.

Emzirmek özellikle ilk aylarda uzun süren meşakkatli ve yorucu bir dönemdir. Bu dönem de emzirmenin hazzına varmak için en rahat ettiğiniz pozisyonu bulmalısınız. Yastıklardan yardım alabilirsiniz. Vücudunuzun rahatı kadar zihninizin de rahat olması gereklidir. Çevrenizde mahremiyetinizi zedeleyen ya da sizi huzursuz eden biri olmamalıdır. Bunun için özellikle ilk dönemlerde hastaneye ziyaretçi kabul etmediğinizi aile yakınları ile görüşebilirsiniz.

6.Vücudunuzu tanıyın.

Hepimizin anatomik yapısı gibi meme yapısı da farklıdır. Doğum öncesi meme dokusu ve meme başı değerlendirilmedir. Çökük, içe doğru olan meme başları için gerekli medikal malzemeler doğum öncesi temin edilmelidir. Doğum çantasına koyulan meme kalkanı gibi malzemeler, bebeğin memeyi kavrayamadığı durumlarda kullanılmalıdır.

7.Emmesi için bebeğinize zaman tanıyın.

Bebekler ilk doğdukları yarım saatte çok uyanık ve emmeye hazırdırlar. Ancak ten tene temas sağlanmayan bebek annesinin yanına çok geç verilir ve bu aktif dönem yerini uykuya bırakır. Anne karnında yüksek miktarda insülin alan bebeğin kan şekeri hızla düşer ve artık sürekli beslenmediği için çok acıkır. Ancak bebeğin etkili emmesi için çok acıkmaması, ağlamaması gerekir.

DOĞUMDAN SONRA HEMEN SÜTÜN GELMESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER-VİDEO

Hemşire Emriye CEYLAN

DOĞUM SONRASI SÜTÜN HEMEN GELMESİ İÇİN NE YAPILMALI

Sezaryen sonrası hemen süt gelmesi için önerileriniz neler ?

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.