Doğumdan sonra korse kullanmak nasıldır ?

08.05.2013
107
A+
A-
Doğumdan sonra korse kullanmak nasıldır ?

SEZARYEN VEYA NORMAL DOĞUMDAN SONRA KORSE KULLANMAK NASILDIR?


Özellikle pek çok gebe kadının ortak problemidir normal doğumdan sonra ya da sezaryen doğumundan sonra karında oluşan yağlanmalar, göbekte meydana gelen sarkmalar ve fazla göbek kalması şeklinde pek çok endişe taşımaktadırlar. Bu sebeplerden dolayı pek çok anne adayı planlı olarak korse kullanmayı düşünmektedir. Ancak pek çok anne adayı doğumdan sonra karnının ve göbeğinin formunu korumak için en iyi yöntem mutlaka egzersiz hareketleridir. Karın için en faydalı olan egzersiz hareketlerini araştırarak doğum sonrasında uygulayabilirsiniz.


Çoğunlukla normal yapılan doğum ya da sezaryen doğumlarından sonra göbeğin erimesi ya da karın bölgesinin düzelmesi için pek de faydalı olduğu söylenemez. Genellikle bu problem hamilelik esnasında alınan kilolara bağlıdır. Bu kilolar sebebi ile göbekte yağ birikimi olur bu sebepten karın kasları kendi kuvvetini kaybeder. Hem göbekte biriken yağ ve karın kaslarını kuvvetlendirmek için doğru egzersiz programı hazırlanarak çok daha iyi görünen bir karın yapısına sahip olabilirsiniz. Genel olarak hamilelik döneminde göbekte birikmiş olan yağları korselerin eritmesine imkân yoktur. Hatta piyasada mevcut olan zayıflatıcı korselerde bunlara dâhildir.

   Hamilelikten kaynaklı olarak karın kasları zayıflar ve güçsüzleşir. Ancak korse kullanımı bu karın kaslarını güçlendiremez. Doğum sonrasında kullanılan korse göbek ve karında meydana gelen değişiklikler doğumun ardından verilen kilolar ile bağlantılıdır. Kullanılan korseye bağlı değildir. Annenin doğum sonrasından daha düzgün bir yapıda karın bölgesine sahip olmasının en sağlıklı çözümü ise düzenli egzersiz yaparak doğru beslenmekten geçmektedir. Eğer bunlar yapılmaz ise göbek eritmek için kullanılan diğer yöntemlerin hiçbir şekilde kalıcı fayda sağlayamaz.


Doğum sonrasında çok uzun süreli korse kullanımı çoğunlukla bel sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Uzun süre korsenin kullanılması halinde belin çevresindeki kaslarda güçsüzlük, kas tutulmaları ve bel ağrısı şikâyetleri ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerden dolayı doğum sonrasında korse kullanımı mutlaka doktora başvurarak kullanılmalıdır. Ancak korse kullanılacak ise gündüzleri birkaç saatten fazla takılmamalıdır ve gece mutlaka çıkarılmalıdır. Genellikle korse seçimi çok sıkı olmayanlar ve özellikle pamuklu olan korseler tercih edilmelidir. Eğer kişide bel fıtığı ya da omurgasında herhangi bir problemi var ise mutlaka ortopedi ve beyin cerrah uzmanına danışarak korse kullanılmalıdır.

              Çoğunlukla estetik görünümüne dikkat eden kadınlar için en kötü durumlardan biriside doğum sonrasında kalan kilolar ve göbeklerdir. Ancak bu o kadar da zor değildir. Doğum sonrasında yeniden isterseniz düz bir karın yapısına ve eski vücut yapınıza kolaylıkla dönebilirsiniz. Buna yardımcı çözüm ise doğum sonrasında korse kullanılmasıdır. Genellikle doğum sonrasında korse kullanma ile yazılan pek çok kötü yazılar aklınızı karıştırabilir.
Ancak doğum sonrasında kullanılan korseler için uzmanlar aslında hiçbir şekilde faydası olmadığını hatta bel ile alakalı bir takım sorunlara yol açtığı konusunda uyarmaktadır. Sezaryen doğumlarında ve normal doğumlarda korsenin kullanılması kan akışını durdurur ve doğum yaptıktan sonra dışarı atılması gerekli olan kanın atılmasını engeller. Ancak doğum sonrasında kullanılan korseler çoğunlukla annenin hareketlerini kısıtladığı için kullanımı pek uygun değildir. Gebelik esnasında alınan kiloları doğumdan sonra vermek için en iyi etkili yol ise düzenli yürüyüştür.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.