reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır

Gerçek doğum belirtileri

Doğum öncesi kasılmalar daha güçlü ve daha sık hala gelmişse bunun gerçek doğum olup olmadığı akla gelir.Şunlar varsa büyük olasılıkla gerçek doğumdur.

►Kasılmalar hareketle artıyorsa ve duruş değiştirmekle azalmıyorsa

►Sancı sırtta başlayıp karna yayılıyorsa ( bacaklara da yayılabilir).Kasılmalar gaz sancısı gibi olabilir ve bununla birlikte ishal ortaya çıkabilir.

►Kasılmalar giderek daha sık ve sancılı hale gelir ve genellikle düzenlidirler.Bu artış mutlak değildir.Her kasılmanın öncekinden daha sancılı veya daha uzun olması gerekmez ancak gerçek doğum ilerledikçe genelde şiddetleri artar .Sancıların sıklığının da düzenli , kesin aralıklarla artması gerekmez ; ama artabilir.

►Pembe veya kanlı nişan gelir.

►Su keseleri yırtılır.Doğumların %15’inde gebelik suyu doğum başlamadan önce akar veya sızıntı halinde gelir.

Yukarıdaki gerçek doğum belirtileri sizde varsa hastaneye başvurmanızda fayda var.Doğum zamanınız gelmiş ve doğumun gerçekten başladığına emin olmasanız dahi hastaneye gitmelisiniz.

Bu Haber 27.104 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 20.10.2012 Cts 04 : 20

YORUM YAZ
 1. Yasemin dedi ki:

  36 haftalik hamileyim ve vajinaya ince bir sancı giriyor Sanki iğne batar gibi onceleride vardı ama bu seferki kuvvetliydi sizce dogum yaklaştı mı???

 2. Meryem dedi ki:

  25+6 hafta lik hamileyim ve aşırı derecede sırt ağrım var ne yapmalıyım

 3. Meryem dedi ki:

  Ayni sanci bende oluyo 🙁

 4. Baydu dedi ki:

  Hocam ben 31+1haftalık hamleyi akşam idralımda cok hafif pembe renkte Leke ve ya kan gördüm nedeni ne olabilir

 5. şeyma dedi ki:

  33+3 hamileyim ayaklarimda cok sislik oluyor tabi ellerimdede ve dr kanimin cok dusuk oldugunu soyledi kan hapi verdi doguma kadar normale donmezse ne olur bebegiminde normalden kucuk oldugunu soyledi 1750 gr mis endiseliyim 🙁

 6. Yeliz dedi ki:

  36.haftamdayım.son bır kaç gündür sag bacagımda fecı bır kasılma var oylekı yuruyemıyorum adım atmakta cok zorlanıyorum.ayrıca bebegın harekletlerındenmı bılemıyorum ama hareket ettıkce baskı oluyor rahımde sankı ve sancı yapıyor şiddetli bır sekılde.bu haftalarda normalmıdır yoksa dogum habercısımıdır.tesekkur ederım ..

  1. admin admin dedi ki:

   Doğumun belirtisinden cok siyatik sinir yada bel ile ilgili durum gibi gözükmekte.