Döllenme ve hamilelik oluşumu

28.11.2014
724
A+
A-
Döllenme ve hamilelik oluşumu

Döllenme ve Hamilelik

       Döllenmenin gerçekleşmesi için, genellikle yumurtlamadan sonra 36 saat içinde cinsel birleşmenin olması gerekir.Yumurtlama hesaplaması için tıklayın.Yer çekiminden dolayı milyonlarca spermin kadının bedeninden kaçmasına ve milyonlarca spermin kadının bedeninden kaçmasına ve milyonlarca sperminde ölmesine rağmen, her boşalmada yaklaşık 2000 sperm vajinaya olan gezintilerini başarıyla tamamlar.

       Döllenme cinsel birleşmeden yaklaşık bir saat sonra fallop tüplerinin üst kısmında gerçekleşir.Bunu izleyen bir kaç gün sonunda hücre , seyahati sırasında her 12-15 saatte bir bölünerek fallop tüplerden döl yatağına doğru iner.Rahime ulaştığında yaklaşık 100 hücreden oluşur ve rahim duvarının yumuşak süngerimsi yüzeyine yerleşir.Hamilelik şimdi gerçekleşmiştir.

 

dollenme-asamalari

Döllenme Aşamaları

Döllenme alanından rahime yerleşene kadar olan yumurtanın seyahati beş ila yedi gün arasında sürer.

1-Döllenme :Yumurta ve sperm çekirdeklerinin birleşmesi 23 tanesi spermden, 23’ü de yumurtadan gelen 46 kromozomlu yeni bir hücre oluşturur.

2-Hücre Bölünmesi :Yeni hücre hemen ikiye bölünür ve fallop tüpün aşağısına doğru hareket etmeye başlar.Blastomer adı verilen hücreler her bölünmede daha da küçülerek bölünmeye devam eder.

3-Rahme Ulaşma:Döllenmeden 60 saat kadar sonra, hücre topluluğu, ya da morula, 8-16 blastomer içerir ve rahme ulaşır.

4-Yerleşme:100 den fazla hücreden oluşan blastosist rahim duvarında bir oyuk açarak yerleşir.Bu süreç, çok hafif bir adet dönemi olarak yorumlayabileceğiniz azlıkta bir kanamaya yol açabilir.

5-Hamile kalmak: Yerleşmenin olduğu alanda hücrelerin dış yüzeyi kan dolaşımınızdan beslenme sağlar, dış yüzeyin bu kısmı plesantanın içinde gelişecektir.


Bebeğin cinsiyeti nasıl belirlenir.

        34Bebeğin cinsiyetinin babadan gelen kromozomlar belirler.Bebeğin cinsiyeti çoğu anne adayının bildiğinden farklı olarak döllenme aşamasında belli olur.Yani hamilelik oluştuğu anda bebeğin cinsiyeti bellidir.Tabi ki bunu bizim tespit etmemiz en erken gebeliğin 12-13. haftalarını bulmaktadır.

       Bebeğin cinsiyeti döllenme anında anneden ve babadan cinsiyet belirleyici birer X veya Y kromozomu gelir.Kadınlar yalnızca X kromozomu , erkeklerse hem X, hem de Y kromozomlarını taşıdığından bebeğin cinsiyetini erkekten gelen kromozom belirler.Spermin cinsiyet hücresi X ise bebek kız, Y ise erkek olur.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. blank Esra dedi ki:

  Merhaba 6 aylık ewliyim ilk qünden beri hiç korunmuyorum anne olmak istiyorum ama nedense olmuyor bi türlü eşim hastaneye qitmek istemiyor sorun nerde bilmiyorum dün karın bölqemde çok kötü bi aqrı wardı sol tarafta acaba döllenme olduda bu yüzden mi aqrı wardı hastaneye qittim aqrı için hiç bişey çıkmadı enfeksiyon falan yoktu bana yardımcı olurmusunuz oldumu acaba döllenme

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar esra hanım
   döllenme dediğimiz olay bu nedenli şiddetli ağrı yapmaz,
   gebelik isteyen çiftlerimiz ilk 1 yıl içerisinde gebe kalmaktadırlar,
   düzenli ilişki ile 1 yıllık süreyi doldurmanızı, 1 yılın sonunda hala gebe kalamaz iseniz doktorunuza başvurmanızı öneririm

 2. blank Naz dedi ki:

  nisan ayinda 24 de adet gordum mayis ayinda adet gormedim bu aydanda 2 gun geciyor hamilemiyim acaba lutfen cevap yazin

 3. blank Emos dedi ki:

  Merhaba ben 8 yıldır bebek istiyorum fakat gittiğim bütün doktorlar rahim duvarın kalın dediler ama buna rağmen ilaç yapmadılar bana yardımcı olur musunuz lütfen tek çare siz kaldiniz

  1. blank Gülşah dedi ki:

   istanbul üskükadar zeynepkamil kadin ve cocuk hastaliklari egitim ve arastirma hastanesine gidin bide umarm insallh care bulurlar cok iyi bi hastne

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.