reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Düşük hapı , Düşük iğnesi

Düşük hapı , Düşük iğnesi

DÜŞÜK HAPI, DÜŞÜK İĞNESİ


Özellikle çok fazla merak edilen “söktürücü” yani iğneler ile başlayan bir gebeliğin sonlandırılıp sonlandırılamayacağıdır. Çoğunlukla “söktürücü” iğne durumu ülkemiz de bu sorun çok ciddi derece de bir sağlık problemi olmaktadır. Mesela adet dönemizin geciktiğini söylediğiniz de eczacı size hemen bir “söktürücü iğne” verirler ve isteğinize göre de hemen eczane de uygulanabilmektedir. Oysa gebelik testi bile çoğu zaman yapılmamaktadır. Bu tür iğneler özellikle östrojen ve progesteron hormonunu içermektedir. Eğer gebe olmayan bir kadına uygulandığı zaman genellikle kısa zaman içersin de adet kanamalarının başlamasını sağlayabilmektedirler.Ama bu uygulamalar iki yönden hatalı olmaktadır.

      Birinci hata eğer bu adet gecikmesi kadının gebeliğine bağlı ise uygulanan bu ilacın hiçbir etkisi olmamaktadır, ayrıca istenmeyen bir gebelik söz konusu ise bunun devamını da sağlamaktadır. Diğer bir hata da kadın da meydana gelen adet gecikmesinin mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılması gereken durumdur. Genel olarak gebeliğin dışın da başka sebeplere bağlı olarak adet gecikmesi konusun da gerekli olan incelemeler yapıldıktan sonra östrojen ile progesteron karışımı iğnenin kullanılması yerine mutlaka sadece progesteron hormonu içeren ilaçlar kullanılması tercih edilmelidir.

 Düşük iğnesi yok? Ancak düşük hapı var mıdır?

       Düşük hapı tabi ki vardır. RU-486 ismi verilmiş ilaç öncelikle Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde kullanılan ve tablet şeklindeki ilaçtır. Çoğunlukla gebeliğin ilk dönemlerin de etkisini göstererek gebeliğin düşerek sonlanmasını sağlamaktadır. Ama ilacın özellikle düşük yaptığının söylenmesi hatalı olmaktadır. Oysa RU-486 ve diğer bir ismi ile “mifepriston”(etkili olan maddenin ismidir),genellikle gebeliğin erken aşamaların da etkisini göstererek yumurta hücreleri ile spermin birleşmesi ile meydana gelen embriyonun kadının rahminin içersine yerleşmesini engellemektedir.

       Eğer rahme embriyo yerleşmiş ve gebelik ilerlemiş ise bu durumda da düşüğün gerçekleşmesi için “mizoprostal” ismi verilmiş olan diğer bir ilaç ile kombin yapılması gerekmektedir. Bu hazırlanan kombin ile erken gebelik dönemlerin de kürtaj işlemi gerekmeden düşük olayı gerçekleştirilmektedir. Fransız patentli olan bu düşük hapları RU-486 ismi ile Amerika da 2001 senesin de FDA (food and drug administration)tarafından onay alınmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinin ülkelerin de özellikle ilaç ve gıda denetimlerini yapan üst kuruluş olan FDA çoğunlukla Avrupa ülkelerin de kullanılacak pek çok ilacı onaylamamışken ancak “düşük hapını” onaylamaktadır.

       Oysa bizim ülkemiz de ise düşük hapı RU-486 sağlık bakanlığımız tarafından henüz onaylanmamıştır. Diğer ilaç ise “mizoprostol “da incelenme aşamasındadır. Ülkemiz de gebeliğin sonlandırılması yasal olarak 10. Gebelik haftasına kadar kürtaj işlemi uygulanılarak yapılmaktadır. Ancak ilerleyen bir gebelik söz konusu ise gebeliğin sonlandırılması için kişinin isteğine göre değil, eğer anne adayın da ya da bebekte çok ciddi bir hastalık var olduğu tespit edilirse ancak bu şartla kurul onayı ile gebelik sonlandırılmaktadır.

Bu Haber 23.451 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 31.07.2013 Çar 09 : 31

YORUM YAZ
 1. esma dedi ki:

  merheba 1 aylık daha ama istemedimizden dolayı düşük yapmak istiyoruz nasıl olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Kendi kendinize bir şey yapmanız tehlikeli.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 2. Fatoş dedi ki:

  Merhaba ben Bir buçuk aylık hamileyken çok ciddi bir kanamam oldu elimin büyüklüğünde iki parça kan pıhtısı gibi şeyler geldi ve kanamam 10 gün yoğun 10 gün de azar azar sürdü ve bu kanamadan sonra iki ay geçti ve bir daha hiç adet görmedim psikolojim okadar bozuldu ki test bile yapamıyorum. Sizce düşük mü yaptım ve neden bir daha kanama görmedim lütfen acil yardım

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar fatoş hanım
   gebe kaldıktan sonra, düşük yapmak ancak bakılan beta hcg değeri ve ultrason ile anlaşılmaktadır
   bu durumu ihmal etmemenizi ve en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 3. Zzzz dedi ki:

  13haftalık gebeyim nasıl düşürebilirm bu çoçuğu

 4. huriye dedi ki:

  26 haftalik hamileyim kan sulandirici kullaniyorum daha ne kadar kullanmaliyim

  1. Sema dedi ki:

   :35 haftalık hamileyim ama bebeği istemiyorum 2 aylık evliyim nasil düşük yapabilirim

   1. admin admin dedi ki:

    Sema hanım 35 haftalık bebeği düşük yapmak diye bir şey yok.Şuan bile dünyaya gelse yaşayabilir.Bunu yapmak cinayet olur.Kanunlarca da yasak.