Düşük hapı , Düşük iğnesi

31.07.2013
624
A+
A-
Düşük hapı , Düşük iğnesi

DÜŞÜK HAPI, DÜŞÜK İĞNESİ


Özellikle çok fazla merak edilen “söktürücü” yani iğneler ile başlayan bir gebeliğin sonlandırılıp sonlandırılamayacağıdır. Çoğunlukla “söktürücü” iğne durumu ülkemiz de bu sorun çok ciddi derece de bir sağlık problemi olmaktadır. Mesela adet dönemizin geciktiğini söylediğiniz de eczacı size hemen bir “söktürücü iğne” verirler ve isteğinize göre de hemen eczane de uygulanabilmektedir. Oysa gebelik testi bile çoğu zaman yapılmamaktadır. Bu tür iğneler özellikle östrojen ve progesteron hormonunu içermektedir. Eğer gebe olmayan bir kadına uygulandığı zaman genellikle kısa zaman içersin de adet kanamalarının başlamasını sağlayabilmektedirler.Ama bu uygulamalar iki yönden hatalı olmaktadır.

      Birinci hata eğer bu adet gecikmesi kadının gebeliğine bağlı ise uygulanan bu ilacın hiçbir etkisi olmamaktadır, ayrıca istenmeyen bir gebelik söz konusu ise bunun devamını da sağlamaktadır. Diğer bir hata da kadın da meydana gelen adet gecikmesinin mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılması gereken durumdur. Genel olarak gebeliğin dışın da başka sebeplere bağlı olarak adet gecikmesi konusun da gerekli olan incelemeler yapıldıktan sonra östrojen ile progesteron karışımı iğnenin kullanılması yerine mutlaka sadece progesteron hormonu içeren ilaçlar kullanılması tercih edilmelidir.

 Düşük iğnesi yok? Ancak düşük hapı var mıdır?

       Düşük hapı tabi ki vardır. RU-486 ismi verilmiş ilaç öncelikle Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde kullanılan ve tablet şeklindeki ilaçtır. Çoğunlukla gebeliğin ilk dönemlerin de etkisini göstererek gebeliğin düşerek sonlanmasını sağlamaktadır. Ama ilacın özellikle düşük yaptığının söylenmesi hatalı olmaktadır. Oysa RU-486 ve diğer bir ismi ile “mifepriston”(etkili olan maddenin ismidir),genellikle gebeliğin erken aşamaların da etkisini göstererek yumurta hücreleri ile spermin birleşmesi ile meydana gelen embriyonun kadının rahminin içersine yerleşmesini engellemektedir.

       Eğer rahme embriyo yerleşmiş ve gebelik ilerlemiş ise bu durumda da düşüğün gerçekleşmesi için “mizoprostal” ismi verilmiş olan diğer bir ilaç ile kombin yapılması gerekmektedir. Bu hazırlanan kombin ile erken gebelik dönemlerin de kürtaj işlemi gerekmeden düşük olayı gerçekleştirilmektedir. Fransız patentli olan bu düşük hapları RU-486 ismi ile Amerika da 2001 senesin de FDA (food and drug administration)tarafından onay alınmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinin ülkelerin de özellikle ilaç ve gıda denetimlerini yapan üst kuruluş olan FDA çoğunlukla Avrupa ülkelerin de kullanılacak pek çok ilacı onaylamamışken ancak “düşük hapını” onaylamaktadır.

       Oysa bizim ülkemiz de ise düşük hapı RU-486 sağlık bakanlığımız tarafından henüz onaylanmamıştır. Diğer ilaç ise “mizoprostol “da incelenme aşamasındadır. Ülkemiz de gebeliğin sonlandırılması yasal olarak 10. Gebelik haftasına kadar kürtaj işlemi uygulanılarak yapılmaktadır. Ancak ilerleyen bir gebelik söz konusu ise gebeliğin sonlandırılması için kişinin isteğine göre değil, eğer anne adayın da ya da bebekte çok ciddi bir hastalık var olduğu tespit edilirse ancak bu şartla kurul onayı ile gebelik sonlandırılmaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. blank Buse varoluş dedi ki:

  İyi günler, 4 -4.5 haftalık gebeyim. Ancak şu an kendimizi hazır hissetmiyoruz. Ella adlı ertesi gün hapını adetimin gecıkmesinden 6 gun sonra aldım adet söktürücü denildi ancak hiç bir etkisini görmedim. İğne uygulaması yapılabilir denildi? Tarlusal adlı hapı, maydonoz suyunu mu denemelıyım ? Yoksa iğne uygulaması mı yapılmalı gebeliğe son verilmesi için ?
  Teşekkürler

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bahsettiğiniz türdeki yöntemler gebeliğin sonlanmasına fayda etmez
   Bunun için Kuretaj olmanız gerekmektedir

 2. blank Züleyha Taşbaş dedi ki:

  2 aylık hamileyim kandin dogum uzmanina basvurdum düşük hapi verdi ama dusuk gerceklesmedi ne yapabilirim

  1. blank admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.