Düşük nedir , sebepleri nelerdir ?

16.07.2013
68
A+
A-
Düşük nedir , sebepleri nelerdir ?

DÜŞÜK NEDİR ?     
Özellikle gebeliğin henüz 20.haftasında iken (yani anne karnındaki bebeğin 139 günlük)gebeliğin son bulması ve bebeğin 500 gramdan daha az bir bebeğin doğması durumuna düşük (abortus) denmektedir. Çoğunlukla gebelik haftaları kadının son adet kanamalarının ilk günü başlangıç olarak kabul edilmektedir. Diğer bir deyiş ile gebelikteki bebeğin annenin rahminin dışın da yaşama ya da yaşatılabilme yeteneğine henüz erişmeden kendiliğinden ya da dışarıdan yapılan bir müdahale ile rahim dışına atılması durumudur. Genel olarak 20.haftasın da olan bir bebek ve anne rahminin dışın da yaşayabilecek olgunluğa erişmemesidir.


Düşük durumlarının büyük bir kısmı gizli kalmaktadır, bu nedenle de düşüklerin oranı ve sıklığı tam olarak tespit edilememektedir. Genel olarak bütün gebeliklerin %10 ile 15’in de kadının kendiliğinden düşük yaptığı tahmin edilmektedir. Çoğunlukla ilk gebelik haftaların da meydana gelen düşükler özellikle farkın da olmadan oluşan düşük vakalarıdır. Örnek vermek gerekir ise; kadın hamile kalır ve çok kısa bir süre adet görmez. Çoğunlukla birkaç gün ya da bir hafta gecikir normal adet olma zamanı beklenirken aniden meydana gelen kramplı ağrılar ve çok şiddetli kanamalar ile düşük durumları ortaya çıkar. Bu durumlar da kadın genellikle kendinin gebeliğinin ya da düşük yaptığının bile farkına varamaz.
Düşükler zamanlarına göre sıralamak gerekir ise;12.haftadan önce meydana gelen düşüklere erken düşük 12 ile 20 haftalar arasın da olanlara ise geç düşük şeklin de değerlendirilmektedir.

Düşük vakalarını isimlendirmek gerekir ise;


Abortus imminens; çoğunlukla düşük tehdidi ve kişi de hafif kanamalar ve kasık ağrıları meydana gelebilir. Anne adayının rahim ağzı kapalı ve bebekte de kalp atışları vardır ve canlıdır. Bu durum da hastaya mutlaka istirahat ve cinsel ilişki yasaklanmaktadır.


Abortus incipiens; başlayan ve önlenemeyecek olan düşük şeklidir, anne adayının rahminin ağzı açıktır. Sürekli olarak kanamalar ve kasıkların da ağrılar mevcut olmaktadır. Anne karnındaki bebekte herhangi bir kalp atışı bulunmamaktadır. Bu durum da anne adayına kürtaj işlemi uygulanarak daha fazla kanaması ve ağrı çekmesinin önüne geçilmektedir.


Abortus incompletus; daha tamamlanmamış ve yarım kalan düşüktür. Çünkü anne karnındaki materyalin büyük bir kısmının düşerek içerde kalan bazı parçaların olması durumudur. Bu durumda anne adayın da aşırı kanamalar ve ağrılar mevcut olmaktadır. Anne adayına hemen kürtaj işlemi uygulanarak kanaması ve ağrıları engellenebilir.


Abortus completus; tamamlanan düşük vakasıdır. Şöyle ki; anne karnındaki gebeliğin bütün materyallerinin tamamının düşmesi durumudur. Çoğunlukla anne adayın da ağrılar mevcut olmamaktadır. Anne adayının rahim ağzı açıktır ya da kapanmıştır. Kanamalar hafiftir ancak doktor kontrolü şart olmaktadır. Doktorun yapmış olduğu muayene sonrasın da gerek görülürse kürtaj işlemi yapılır ancak gerekte kalmayabilir.


Missed abortion; rahim içersin de bozulan gebelik durumudur. Anne karnındaki gebelik materyali rahmin
içersin de bozulmaya başlamıştır. Bebekte hiçbir kalp atışı yoktur. Genel olarak anne adayın da ağrı ya da kanamalar görülmez ancak sonra başlayabilir. Eğer bu durum tespit edilirse kürtaj işlemine gerek yoktur.


Abortus habitualis; arka arkaya 3 ya da daha fazla düşük yapma vakasıdır. Çoğunlukla bu düşükler de erken düşükler de kromozom anomalilikleri ve geç düşükler de ise rahimdeki şekil bozuklukları sebep olmaktadır. Hasta da çok ciddi bir şekil de hem erkek de hem de anne adayının da incelenmeye alınması lazımdır. Neden olan etkenin araştırılarak tedavi edilmesi gerekmektedir.


Abourtus kriminalis; hiçbir tıbbi sebep olmadan doktor ya da ebe tarafından yapılan bir düşüktür. Bu düşük kürtaj işlemi ile sonlandırılarak hastaya yüksek antibiyotik verilmesi durumudur.


Abourtus febrilis, septik abortus; bu durum çoğunlukla tıp mensubu olmayan kişiler tarafından ya da gebe kişinin kendiliğinden gebeliği sonlandırmak için yaptığı girişim sonucun da meydana gelen enfeksiyon vakasıdır ve ateş görülür. Bu durum anne adayının hayatını tehlikeye sokmaktadır, kürtaj işlemi uygulaması sonucun da anne adayına yüksek doz antibiyotik tedavisi verilmektedir.


Abourtus medicalis; bu durum ikiye ayrılmaktadır.


Terapötik; çoğunlukla tıbbi sebepler yüzünden gebeliğe son verilmesidir; anne karnındaki bebeğin sakat olma durumu, ya da anne adayın da meydana gelebilecek ciddi durumlar sebebi ile tehlikeli olması,


Elektif; anne adayının istemi ile gebeliğin sonlandırılmasıdır.


Abourtus spontaneus; hiçbir müdahale olmadan anne adayının kendiliğinden yaptığı düşük vakasıdır.


Düşüklerin sebepleri nelerdir?


Kromozom anomalileri; bu durum anne adayının düşük yapmasın da %68 oranını etkilemektedir. Çünkü anne adayının yaşının ilerlemesi sebebi ile bu durumun ortaya çıkması artmaktadır.


Embriyo sakatlıkları; gebeliğin ilk zamanlarına embriyo denmektedir. Eğer bebekte meydana gelen bir sakatlık söz konusu ise tabiat mekanizması bazen bu gebelikleri kendiliğinden vücuttan atarak sonlandırılır.


Plasenta anormallikleri; plasenta çoğunlukla anne karnındaki bebeğin eşidir ve anne rahmine bir göbek kordonu vasıtası ile bağlanarak bebeğin beslenmesini ve oksijen almasına yardımcı olur.


Anne adayının rahmin de meydana gelen şekil bozuklukları, tümörler, miyomlar ya da önceden geçirilen ameliyatın izleri vb.


Anne de ortaya çıkmış olan kronik hastalıklar tiroit ya da şeker vs.


Aniden ortaya çıkan enfeksiyon durumları kızamık, herpes, kabakulak, toxoplazma, sarılık ve simplex


Kazalar, ani düşmeler, şiddete maruz kalınması ya da elektrik çarpma vakaları


Anne de mevcut olan ruhi depresyonlar mesela; çok büyük korkular ya da ani meydana gele önemler.


Anne adayının sigara ya da uyuşturucu kullanma durumları


Zehirlenmelerin meydana gelmesi ilaç ya da gaz vb.


Beslenmedeki meydana gelen bozukluklar


Bazen meydana gelen anne ve baba adayın da kan uyuşmazlığının olması


Anne adayının rahim ağzının gevşemesi neticesin de oluşan düşükler gebelik öncesinde yapılan doğumlara bağlı olabilen ya da nadirde olsa doğuştan olabilecek durumlardır.


Bazı ışınlar neden olabilir, dalga boyları ya da ultraviole ışınları vb.


Hormon el olarak yetersizlikler anne adayın da olabilecek progesteron yetersizliği kesinlikle şüpheli olan durumlardır.


Baba adayından gelen spermlerdeki bozukluklar da anne adayının düşük yapmasın da bu etkenler büyük rol oynamaktadır.

        Küçük bir not; düşük durumunu hemen her kadın hayatı içersin de yaşayabilmektedir. Bir ya da birden fazla düşük vakalarının meydana gelmesi durumu yeniden bir gebelik yaşanmayacak anlamına gelmemektedir. Çünkü düşük sonrasın da yeniden gebelikler meydana gelecektir. Ama yanlış düşünmeyin düşük sonrasın da yeniden gebe kalındığı zaman bu gebelikte düşecek değildir.

Düşük konusun da verilen bilgiler doğanın istemediği gebelikler, anne adayının tehlike de olduğu gebelikler, bebekte olabilecek sakatlık durumları gibi vakalar da gebeliğin düşük ile sonlandırılması ya da anne adayının vücudunun kendiliğinden düşük yapması durumlarıdır. Bu durum da anne adayının tek yapacağı doktora başvurarak öneriler doğrultusun da hareket etmesi, tahliller ve tetkiklerin yapılması, doktorun istediği testler yaptırılarak anne adayının sonraki oluşacak gebeliğin de hem bedenen hem de ruhen hazırlanmasın da büyük rol oynamaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. blank Sema nur dedi ki:

  Merhaba. Ben 3 hafta önce geç düşük yaptım 14 haftalık. Suyum geldi ve tamamı boşaldı ve 2 bardak kadar bayağı çoktu. Hastanede hekimler imkansız dedi hem suyumun çok olmasına hemde suyun gelmiş olmasına. Ve araştırmak istediler. Fetusun karnı çok şişti bunun neden olduğunu araştırıyorlar şuan. Kromozom tahlili yaptırıyoruz. Son haftada sarı akıntı vardı. Enfeksiyon düşüğe sebep olabilir evet ama karnının şişmeside bu yüzdenmidir???

 2. blank lülü dedi ki:

  İyi günler hocam ben 22 haftalık gebeyim sancıyla doktora gttim iki gün önce rahim duvarında ince var bebek asada erken doğum riski var dedi korkuyorum bebeğim 480gr 28 cm boyu ya doğarsa yatıyorum sürekli asada basınç yapıyor çok 🙁 acil cevap verin lütfen

 3. blank Lolo dedi ki:

  Hocam ben bundan 3 ay önce düşük yaptım anne karnında susuz kaldı dediler ve bundan sonra ki hamile kalmamda bir sorun olur mu ve korunmam gerekir mi ?

  1. blank admin dedi ki:

   3 ay geçti ise sorun olmaz. Gebelik öncesi folik asit tedavisine başlayınız.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 4. blank Kübra dedi ki:

  Merhaba ben 14 hafta 4 günlük ikizlere hamileyim düşük riskim var ve kanamadan sonra sürekli kahverengi leke geliyor hiç kesilmedi ayrıca karın ve kasık ağrılarım çok oluyor neden acaba bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. blank admin dedi ki:

   Kahverengi kanamalar sizi korkutmasın. Ayakta çok kalmayın ağır kaldırmayın birliktelik olmasın. Progesteron tedavisi verildi ise düzenli kullanınız. Geçmiş olsun.

   Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

   1. blank Nuray tiryaki dedi ki:

    Mrblar ben 2 buçuk aylik kalp atışı olmadığı için kürtaj oldum 36 gün oldu kürtaj olalı tekrar hamile kalmam için kaç ay geçmesi gerekior

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.