Düşük yaptıktan sonra gebelik için ne kadar beklenilmeli ?

18.02.2017
30
A+
A-
Düşük yaptıktan sonra gebelik için ne kadar beklenilmeli ?

Düşük nedir?

Düşük, gebeliğin ilk 20 haftası içerisinde kendiliğinden meydana gelen fetüs kaybıdır. Bazı makalelerde ise, gebeliğin ilk 24 haftası içerisinde kendiliğinden meydana gelen fetüs kayıpları düşük olarak tanımlanmaktadır (Kaynak 1).

Düşük, gebeliğin tamamlanan süresine bağlı olarak hafif lekelenmeden şiddetli kanamaya kadar değişen oranlarda vajinal kanama, karın bölgesinde görülen şiddetli ağrı ve kramplar ile başlar. Bu esnada rahim kasılmaları ile birlikte, embriyo ya da bebek ile onu saran zarlar ve plasenta rahimden atılır. Eğer rahim içeriğini tamamen boşaltmışsa düşük  tamamlanmış demektir. Ancak bazı düşük vakalarında rahim içeriğini tamamen boşaltmaz, içeride gebelik materyaline ait bazı parçalar kalabilir. Bu durumda kanama süreci, rahim tamamen temizleninceye kadar devam eder. Kanama bazen birkaç hafta devem edebilir. Bazı düşüklerden sonra enfeksiyon gelişebilir, bazen de doku parçaları ve kan pıhtısının rahim ağzını tıkamasına bağlı olarak rahim içinde kan birikimi ile şekillenen düşük sonrası sendrom oluşabilir. Böyle durumlarda hastanın iyileşmesi gecikebilir. Böyle durumlar çiftlerin, düşük sonrası tekrar hamilelik kararlarını etkileyebilir ve geciktirebilir.

Düşük yaptıktan ne kadar sonra tekrar hamile kalınabilir?

Düşük sonrasında üç adet dönemi geçinceye kadar hamile kalınmaması uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Fakat düşük sonrası daha erken dönemde hamile kalmanın riskli olduğuna dair kanıtlanmış bir bulgu yoktur. Hatta düşük sonrası herhangi bir komplikasyon oluşmamışsa, anne adayı kendini hazır hissediyorsa bir adet gördükten sonra yeni bir hamilelik için karar verilebilir.

Eğer düşük vakası gebeliğin ileri bir döneminde gerçekleşmişse, düşük sonrası bazı komplikasyonlar oluşmuş ve kan kaybına bağlı bazı sorunlar yaşanmışsa ya da enfeksiyon gelişmişse tekrar hamile kalmak için bekleme süresini uzatmakta fayda olabilir. Ayrıca, düşük vakası tespit edilen bir probleme bağlı olarak gerçekleşmiş ise öncelikle bu problemin tedavi edilmesi ve bu tedavi bitene kadar da hamile kalınmaması gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), düşük yaptıktan sonra tekrar hamilelik için bekleme süresini en az 6 ay olarak tavsiye etmektedir (Kaynak 2). Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi düşük sonrası daha erken dönemde hamile kalmanın riskli olduğuna dair kanıtlanmış bir bulgu yoktur. İskoçya’da yapılan bir araştırmada düşükten sonra  altı aydan daha erken dönemde hamile kalanlar ile altı ay ve daha uzun süre ara verenler bazı riskler yönünden karşılaştırılmış ve düşüklerden sonra kadınların gebeliği ertelemesinin gereksiz olduğunu kanaatine varılmıştır (Kaynak 1). Söz konusu araştırma makalesinde Dünya Sağlık Örgütü kurallarının yeniden değerlendirilmesi gerektiği de vurgulanmıştır.

 

 

Kaynak 1: http://www.bmj.com/content/341/bmj.c3967

Kaynak 2: who.int/iris/bitstream/10665/69855/1/WHO_RHR_07.1_eng.pdf

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.