Emzirirken Sigara İçmek Bebek İçin Zararlı Mı?

04.01.2016
69
A+
A-
Emzirirken Sigara İçmek Bebek İçin Zararlı Mı?

Sigara bağımlılığı, ülkemizde ciddi oranlara sahip olup, kişilerin birçoğu sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldıklarında dahi sigarayı bırakmak istemezler. Ancak; bir bebek sahibi olmak bu durumun tamamen dışında kalır. Anne için her zaman bebeği en önemli şeydir ve bu aşamada sigaranın hamilelik ve emzirme esnasında zararları çok daha önemli olacaktır.

Emzirirken Sigara İçmenin Zararları

  • Bebeklere geçen nikotin gaz ağrılarını ciddi anlamda arttırır. Bebeklik döneminde yaşanan kolik(gaz) ise; hem bebekler hem de anneler için yaşanabilecek en zor durumlardan bir tanesidir. Bebek sürekli ağrı nedeni ile ağlarken, anne de bebeğinin yaşadığı ağrılar nedeni ile üzülmekte ve uykusuz kalmaktadır.
  • Sigara içen annelerin bebeklerinin çok daha huzursuz oldukları görülmüştür.
  • Annenin sigara içmesi bebeğin emzirmeyi çabuk bırakmasına neden olabilir.
  • Anne’nin içtiği sigara sütün tadını değiştirebilir buda bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir.

Emzirirken Sigara İçmek Sütü Azaltır Mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda, sigaranın sütü azaltdığı tespit edilmiştir. Ancak bunun yanı sıra en besleyici besinlerden biri olarak bilinmekte olan anne sütünün kalitesini de düşürmektedir. Sigara içen anneler, istatistiki bilgilere göre bebeklerini çok daha kısa emzirirler. Bebekler, sütün kalitesi ve tadını beğenmedikleri için kısa süre emzirmeyi bırakırlar. Ayrıca annenin üzerine sinen sigara kokusu da anne ile bebek arasındaki bağın kurulmasını zorlaştıran bir etkendir.

Emzirirken Sigara İçmek Süte Geçer Mi?

Sigara içen annelerin sütü analiz edildiğinde hiç de az olmayan bir oranda nikotin içerdiği görülmüştür.  Hatta yalnızca sigara içmek değil, sigara içilen bir ortamda bulunmak dahi bebeğinize süt ile beraber nikotin içirmeniz anlamına gelmektedir.

Sigara İçen Anneler Emzirmeyi Bırakmalı Mı?

Sigarayı bırakamıyorum ve çocuğumun bu zehri almasını istemiyorum. O zaman emzirmeyi bırakayım mı diyen anneler de bulunmakta. Anne sütünün, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemi büyüktür. Mümkün olduğu kadar emzirmeye devam etmek gerekmektedir. Emzirme döneminde eğer bırakabilirseniz sigarayı bırakmanız en sağlıklı olanıdır. Sigarayı bırakamıyorsanız mümkün mertebe azaltmanızda ve sigara içtikten 1,5-2 saat sonra bebeğinizi emzirerek bebeğinize olan olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

Bebeğinizi Sigaradan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bu dönemde yapacağınız en iyi hareket; hem kendiniz hem de bebeğiniz için sigarayı bırakmak olacaktır. Ancak eğer bırakamıyorsanız, bazı noktalara özen göstermenizde fayda bulunuyor.

  • Sigaranın yarılanma süresinin 1,5-2 saat kadar olduğunu aklınızda bulundurun. Bu demek oluyor ki, aradan 1,5-2 saat içtikten sonra vücudunuzda nikotin oranı ilk anın yarısı kadar olmaktadır. Bu nedenle sigara içtikten en az 1,5-2 saat sonra bebeğinizi emzirin.
  • Sigarayı bırakamıyorsanız dahi azaltmaya çalışın. Gerekirse bu aşamada uzmanlardan yardım alın ve her sigarayı bebeğinizle paylaştığınızı unutmayın.
  • Sigarayı, kesinlikle ev içerisinde içmeyin ve çevrenizdekilerin içmesine izin vermeyin. Evde kalan sigara dumanı nedeni ile bebeğiniz daha fazla nikotin alacaktır.
  • Mümkünse emzirmeden önce duşa girin. Bebeğinizi sigara kokusu ile temas ettirmeyin. Bu durum bebeğinizin sizden uzak durmasına neden olabilir. Aynı zamanda emmeyi bırakmaya da yönlendirir.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.