Emzirme döneminde göğüs ucu problemleri

21.03.2016
1.412
A+
A-
Emzirme döneminde göğüs ucu problemleri

Süt veren annelerin karşı karşıya kaldığı göğüs ucu problemleri genellikle yanlış emzirme tekniklerinden kaynaklanıyor. Bunun dışında temizlik kurallarına dikkat edilmemesi ve göğüs içinde süt durgunluğunun olması  da rahatsızlıkların nedenleri arasında.

Bir annenin yeni doğmuş bebeğine verebileceği en değerli şey anne sütüdür. Uzmanlar  yeni doğan bebeklerin ilk 4-6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ancak günümüzde yeni doğum yapmış annelerin %30’u bebeklerini bir dönem emziremiyor. Çünkü anneler hatalı emzirme tekniklerini kullandıklarından ve temizlik şartlarına yeterince dikkat etmediklerinden göğüs başı çatlakları, göğüs iltihapları gibi birçok problemle karşılaşıyor. Bu makalemizde göğüs ucu problemlerinin belirtilerini ve neler yapılması gerektiğini araştırdık.

Göğüs başı çatlakları

Bebeğin yanlış pozisyonda anne göğsünü emmesi  durumunda meme başında zedelenme ve çatlaklar oluşur. Güğüs başı çatlakları oluştuğunda anne fazla acı duyduğu için bebeğini emzirmekte zorluk çeker. Zaten bebeğin göğsü iyi tutamaması  sonucu meme  uçlarında önce hassasiyet, devamında da çatlaklar oluşmaya başlamıştır. Göğüs ucu çatlakları göğüs başının çevresinde , göğüs ucunda enine çizgi halinde  ya da aerolada (Göğsün kahverengi bölümü ) oluşabilir. Etkin emzirmenin olmaması nedeniyle göğüslerde doluluk başlar, göğüs başındaki çatlaklardan göğüs dokusuna bakteri geçişi sonucu göğüs iltihapları oluşabilir. Göğüs başındaki çatlakların bir nedeni de cilt hastalığına bağlı egzamalar. Normalde egzama, sebebi bilinmeyen kaşıntı, pullanma ve bunların akabinde dökülmeler ve sıyrıklarla kendini gösterir. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan egzamalar göğüs başında olduğu zaman kaşıntıya neden olur ?

Göğüs başı çatlakları konusunda neler yapılmalı ?

emzirme-nasil-olmali

 

 • Göğüs başı çatlakları yanlış pozisyonda emzirmekten kaynaklanır. Bunun için bebeğinizle rahat bir yere oturun, yüzü ve bedenini size dönük tutun. Başını kolunuzun iç kısmına yerleştirin ve aynı elinizle bebeği kalça ve bacaklarından kavrayın. Bebek ağzını açınca göğüs ucunu ve etrafındaki kahverengi halkayı ağzına yerleştirin.
 • Emzirmeden önce ellerinizi yıkayın. Göğüs başını ve çevresini suyla silin. Karbonatlı, sabunlu su kullanmayın.
 • Sütyeninizin pamuklu bir kumaştan olmasına özen gösterin ve sütyenin içine tek kullanımlık göğüs pedi koyun.
 • Her emzirmeden sonra göğsünüzü kurulayın ve göğüs başıyla çevresine sütünüzden 1-2 damla sürün.
 • Sızlayan göğsü her gün elle boşaltın, süt birikmesine izin vermeyin. Kuru kalmasına ve havayla temas etmesine özen gösterin.
 • Bebeğin, göğsünüzü uzun süre ya da keyif için emzik yerine emmesine izin vermeyin.
 • Göğsünüz çok acıyorsa bir meme kalkanı kullanın. Bebeği göğse tutmadan önce göğüs ucuna yerleştireceğiniz bu kalkan, bebeğin cildinize değmeden süt emmesini sağlar. Bunu da her kullandıktan sonra sterilize edin.
 • Mutlaka doktorunuza danışın ve vereceği kremi kullanın.

Sağlıklı bir emzirme için 

Her emzirmeden önce ve sonra göğüs ucunuzu kaynatılmış soğutulmuş suyla silin. Sabunlu su ile temizleme göğüs başının tahriş olmasına ve çatlamasına neden olur. Emziren annenin sırtını dayayacağı arkalığı olan alçak bir koltuk veya sandalyeye oturarak emzirmesi rahat bir pozisyondur. Yatarak emziriyorsa çocuğun başını yastıkla desteklemek yararlı olur. Emzirirken bebeğin yüzü ve gövdesi anne göğsüne dönük olmalı, bebek, omuzları annenin kolu üzerinde desteklenecek şekilde tutulmalı, alt dudağı dışa dönük, burun ise rahat nefes alabilecek şekilde olmalıdır. Göğüs ucu, etrafındaki kahverengi halka ile birlikte çocuğun ağzında olmalı ve damağına dokunmalıdır. Bu hem emmenin başarılı olmasını sağlar hem de göğüs başını zedelenmeyi önler. Bebeğinizi emzirdikten sonra onu  omzunuza yatırıp sırtına hafif vurularak gazı çıkarılmalıdır.

Göğüs iltihabı ( Mastit )

emzirirken-enfeksiyonGöğüs iltihabı süt kanallarının tıkanmasıyla, göğüs apsesi ise tıkanmış ve enfekte kanalın erken tedavi edilmemesi sonucu oluşur. Anne çok acı çeker, 40 dereceye kadar çıkan ateşi vardır, kendini hasta ve soğuk algınlığı geçiriyor gibi hisseder. Göğüste ağrı ve kızarıklık, sertlik, sıcaklık, koltuk altında göğse yakın bezlerde kırmızı hassas acı veren yumru veya şişlikler olur. Göğsün bir kısmı kabarıp sertleşmiş, üstündeki deri kızarmıştır. Göğüs iltihabı bazen tıkanmayla karıştırılır. Tıkanma bazen iki göğüste olabilirken, iltihap genelde sadece bir göğsün bir kısmını etkiler. Bununla birlikte tıkanma önlenemezse  iltihaba yol açabilir. Genellikle süt akımı sağlandıktan bir gün sonra tıkanıklık ya da iltihap düzelmeye başlar. Göğüsler gergin , şiş , ağrılı ve sıcaktır. İltihaplı göğsü emzirmek, çok acı verir. Ancak, gerek bir an önce iyileşmek, gerekse süt kanallarınızın boşalarak yeni tıkanıklıklar olmaması ve sütünüzün kesilmemesi için emzirmeniz gerekir.

Göğsünüzde iltihap varken bebeğinizin hastalanacağından korkarak emzirmeyi bırakmayın. Ancak iltihap olan göğüsle değil , diğer göğsünüzle emzirmeye devam edin.

İltihap kimlerde görülür ?

İltihap bebeğiniz emziren-emzirmeyen her 20 anneden birinde görülür. Göğüs başlarının hassaslığı nedeniyle ilk doğum yapan annelerde mastit biraz daha sık görülür, ne var ki bu sonraki doğumlardan sonra görülmeyeceği anlamına gelmez. Mastitin en sık görüldüğü dönem, doğumdan sonra 10-28 günler arasıdır.

Göğüs iltihabı (mastit ) için neler yapılmalı ? Meme iltihabına ne iyi gelir ?

 • Emzirmeden birkaç dakika önce sıcak kompres yapmak, acı duymanızı bir ölçüde azaltır.
 • Emziremezseniz sütünüzü elle veya süt pompasıyla günde birkaç kez boşaltmalısınız. Süt göğüste kalırsa mikroplar yayılır ve süt tamamen kesilebilir.
 • Doktora gidin ve verdiği ilaçları düzenli kullanın.
 • Ağrıyan göğse ılık suya batırılmış havlu ile kompres yapın.
 • Göğsünüzde iltihap varken bebeği emzirmeniz çok ağrılı olabilir, ama sütün bebeğiniz için bir tehlikesi yoktur. Emzirmeye devam  edin. Emme sonucu bebeğiniz hastalanmaz. Zaten sizi hasta eden mikroplar, muhtemelen bebeğinizin ağzı yoluyla bulaşmıştır ve kendi mikroplarının ona geri verilmesinin bir zararı yoktur. Ancak iltihap olan göğüsle emzirmeye devam ederseniz, iltihap daha da artabilir. O yüzden bebeği öbür göğsünüzle beslemeniz gerekir.
 • Mümkün olduğunca istirahat edin.
 • Arada bir sütyeninizi çıkarın, sürekli sürtünme meme uçlarını tahriş edebilir.
 • İlerlemiş iltihapta ise 12-24 saat sonra annenin ateşi düşmezse ilave olarak doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayabilir. Göğsün hareket etmemesi, skıya alınması için sıkı sütyen takın.
 • Göğüslerinize lahana yaprağı koyun çiğ lahana yaprakları, şişkinliği azaltarak tıkanmış göğüslerinizdeki şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur.
 • Bol kıyafetler giyinin.Bu dönemde göğüslerinizi sıkan südyen ve kıyafetlerden uzak durun.
 • Sıvı, sulu gıdaların alımını sınırlandırın ( 1000-1500mililitre/günlük)

Göğüs iltihabı (mastit ) tedavisi

Doktorunuzun önerdiği antibiyotik tedavisini uygulayabilirsiniz. Eğer apse gelişmişse cerrahi olarak boşaltılması gerekebilir. Doktor bir iğneyle apseyi boşaltır veya areolanın ( Göğüs halkası ) yanını hafifçe yararak buradan iltihabın akmasını sağlar. Bu yarık çok küçük bir iz bırakır. Apse boşaldıktan sonra en kısa zamanda bebeğinizi emzirmeye devam edin.

Göğüslerde mantar oluşması

Mantar enfeksiyonu genellikle ilk olarak bebeğinizin ağzınızda ortaya çıkar. Dilin üzerinde dişetlerinde ve yanakların iç kısmında beyaz lekeler şeklindedir. Mantar enfeksiyonu bazı durumlarda alt değiştirme esnasında da görebilirsiniz. Bebeğinizde bulunan mantar enfeksiyonu genellikle sizin göğsünüze de bulaşır ve kızarıklıkla ağrıya neden olur. Emzirmeden sonra da devam eden yanma ve iğne batması hissi vardır. Bazen ağrı göğsün derinliklerine kadar iner. Göğsün derinliklerine şiş batırılıyormuş gibi hissedilir. Cilt kızarır, parlar ve pul pul olur. Göğüs ucu ve çevresinin rengi açılabilir, bazen de normal görülebilir.

Göğüslerde mantar enfeksiyonu konusunda ne yapılmalı ?

 • Bebeğinizin ağzını verdiğiniz her şeyi en az on dakika kaynatın.
 • Tedavide nistatin içerikli losyon ya da pomatlar kullanın. Bu ilaçları hem bebeğinizin ağzına hem de meme uçlarına uygulayın.
 • Nistatin tedavisine en az 10 gün devam edin. Göğüslere her emzirmeden önce ince bir tabaka sürün.
 • Nistatin’i bebeğinize uygularken tüm ağız içine sürün.

Göğüs ucunun tümünde ağrı

Bebekler anne göğsüne doğru şekilde kavramadan emerlerse göğüs başında ağrılar oluşur. Bebeğin sadece göğüs ucunu kavrayarak emmesi durumunda bu ağrılar ortaya çıkar. Doğru emzirme için bebeğin göğüs ucu etrafındaki aerola bölgesinin tüm olarak ağzına alması gerekir. Bebek sadece meme ucunu emdiğinde ‘’ Pozizyona bağlı ağrılı göğüs başı’’ diye tanımlanan durum ortaya çıkar. Bebeğiniz bu şekilde emmeye devam ederse yeterli süt çekmediği için süt miktarı azalır. Bebeğiniz tam doymadığı için süt miktarı azalır. Bebeğiniz tam doymadığı için sık sık ağlar ve emmek ister. Anne de acı duyduğu için emzirmekten kaçınır. Ve bu durum bir kısım döngüye dönüşür.

Göğüs ucunun tümünde ağru durumunda ne yapmalı ?

 • Bebeği, göğüs ucu tekniğine uygun tutun.
 • Göğüs başını karbonatlı suyla, sabunla yıkamayın. Bu ağrının devamına neden olur.
 • Emzirmenin sonunda göğsünüzü bebeğin ağzından zorla çekmeyin.
 • Emzirdikten sonra eğer bebeğinizin göğsünüzü bırakmasını beklemeyecekseniz, temiz olan bir parmağınızı bebeğin ağzına sokarak göğsü bırakmasını sağlayabilirsiniz.

DÜZ VE İÇE ÇÖKÜK GÖĞÜS UCU

Bebeğiniz bu durumda göğsünüzü ememez. Göğüs ucu ve çevresindeki halkayı ağzına alıp bir’’ Göğüs ucu başı’’ oluşturur ve bu ‘’ Göğüs başı’’ ancak normal göğüs ucunun  üçte biri kadardır. Hamilelik döneminde ve doğumdan sonra ilk hafta göğüs ucunun uzayabilme kabiliyeti artar. Yani hamileliğin ilk zamanlarında göğüsler düz görünse de bebeğin emmesinde zorluk çıkarmayabilir. Bebek emdikçe göğsü ve ucunu dışarıya çekecektir. Bazen göğsün elle şekillendirilmesi bebeğin işini kolaylaştırır. Ancak hiçbir şekilde göğüs ucu çıkmıyorsa, bebeğin emmesini kolaylaştıran göğüs ucu adaptörlerini deneyebilirsiniz. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

DOLU VE TIKANMIŞ GÖĞÜSLER

Göğüs tıkanıklığı; göğüslerin kısmen süt, kısmen de fazla lan v doku sıvısıyla olduğundan fazla dolup süt akışının engellenmesi demektir. Göğüsler acır ve süt iyi akmaz. Cilt gergin olduğundan göğüs ucu düzleşir. Göğüs ucunun gergin ve düz olduğu durumlarda emzirme ve sütün boşaltılması zorlaşır. Bazı tıkanmış göğüslerde cilt kızarır ve annenin ateşi çıkar. Bu göğüs iltihabı gibi görünse de ateş 24 saat sonra düşer. Tek tedavi ise daha sık emzirmeyle, fazla sütün boşaltılmasıdır. Emzirme sonrası ağırlık, sertlik ve kitle oluşması azalır, göğüsler yumuşayıp rahatlar.

KANAL TIKANMASI

Göğsünüzde sert ağrılı, kırmızı bir şişlik; süt kanallarının birinin tıkanmış olduğunu gösterir. Göğsü sıcak su ile yıkayıp, hafifçe masaj yapın ve bebeğe bu göğüsten süt verin. Bir anlık yoğun acı duyabilirsiniz ama kanal açılacaktır. Tıkalı kanal açılmazsa aynı gün doktora gitmelisiniz. Kanal tıkanmasını önlemek için çok sıkı sütyen kullanmayın ve emzirirken göğse baskı yapmayın.

GÖĞÜSTEN SÜT SIZMASI

İlk haftalarda bebeğinizi emzirdikten sonra göğsünüzden biraz süt sızabilir. Sütyeninize yerleştireceğiniz tek kullanımlık küçük pedler sütü emer. Islanan pedleri sık sık değiştirmeniz gerekir. Çok fazla sızıntı varsa plastik koruyucu kullanabilirsiniz. Sütün sızması süt üretimizin iyi olduğunu gösterir ve göğüslerin aşırı dolmasını engeller.

Emzirme döneminde, göğsünüzde iltihaplanma ya da kanal tıkanıklığı olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken en uygun şey sütün bir süt pompasıyla günden birkaç kez boşaltılmasıdır.Emzirmenin 55 faydasını öğrenmek için tıklayın.

EMZİREN ANNELERİN DİKKATETMESİ GEREKENLER

Bebeğinizi nasıl emzirmelisiniz ?

Bebeğinizi 45 derecelik bir açıyla kolunuzun üzerine yatırırsınız, göğüs başı bebeğinizin tam ağzına gelir. Böylece bebeğiniz ağzıyla göğüs başını iyice kavrar. Bu şekilde hem bebeğinizin emmesi kolaylaşır hem de göğüs başı hava almamış olur.

Ne kadar aralıklarla emzirmelisiniz ?

Bir göğsün dolması 4-6 saat arası sürer. Normal şartlarda bir göğüs 30-40 dakika emzirilir. Diğer göğüs ise 15 dakika emzirilir. Bir daha ki uygulamada da tam tersi uygulanır.

Göğsün hijyeni nasıl sağlanır ?

Emzirdikten sonra ve önce kaynatılmış soğutulmuş suyla göğüs başı temizlenir. Gerektiğinde vazelinli kremlerle yumuşatılır. Çocuğun ağız bakımı ise karbonatlı suyla yapılır. Böylece ağız içindeki mantar enfeksiyonu yok edilir.

Göğüs başındaki enfeksiyonlar

Göğüs başında bir hassasiyetin oluşması ve ağrı, orada bir anormallik geliştiğinin belirtisidir. Bu durumda o göğsünüzü 1-2 gün emzirmeyerek dinlendirebilirsiniz. Bebeğinizi diğer göğsünüzle emzirip. Emzirmediğiniz göğsünüzdeki sütü sağıp ( Bunu süt pompasıyla yapabilirsiniz ) biberonla bebeğinize verin. Göğüs başı temizliğine de daha fazla dikkat edin.

Enfeksiyon oluştuğunu nasıl anlarsınız

Hassasiyetle birlikte göğüs başında şişme, ağrı ve kızarıklık varsa bu bir enfeksiyon belirtisidir. Böyle bir durumda hemen doktora gitmelisiniz. Sütün içindeki bir enfeksiyondan kaynaklanan şişmelerde ateş ve kırgınlıkta da olur. Sütün boşaltılmasına rağmen göğüste ağrı olur.

Sütyenin etkisi var mı ?

Hamilelikte ve emzrime döneminde kesinlikle ufak sütyen kullanmayın. Gebelik döneminde göğüsleriniz birkaç beden büyüyebilir buna uygun olarak sütyenler alın. Olması gerekenden ufak sütyen kullanmak göğüs ucunuzu tahriş eder. Tercih etmeniz gereken sütyen bir beden büyük ve alttan destekli olmalıdır. Enfeksiyon döneminde ise askısı sutyen tercih edilir.

Emzirme döneminde göğüs ucu yaraları için önerileriniz nelerdir ?

Emzirme döneminde mastit için önerileriniz nelerdir ?

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.