Erken doğum nedenleri, tedavisi, belirtileri

20.01.2013
108
A+
A-
Erken doğum nedenleri, tedavisi, belirtileri

        Geç doğan bebeklerin sayısı erken doğanlardan çok daha fazla.Amerika’da her 100 bebekten yalnızca 7 ila 10’u erken doğum, yani gebeliğin 37. Haftasından önce doğuyor.Erken doğan bebeklerin , üçte birinde bunun nedeni doğumun erken başlaması ; üçte birinde zarın erken yırtılması; ve üçte birinde de anne veya bebeğe ait sorunlar.Her 4 erken doğumdan üçü , erken doğum riski olduğu bilinen kadınlarda gerçekleşiyor.Yapılan araştırmalar erken doğum oranının ten rengine göre de değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur.Buna göre beyaz tenli kadınlarda erken doğum oranı % 6 dan düşük, siyahlarda ise neredeyse % 13 tür.Aradaki bu oran farkını kısmen de olsa sosyoekonomik nedenler oluşturmaktadır.

       Erken doğumları önlemeye yönelik çabalara karşın bu konuda çok fazla ilerleme kaydedilmemiştir.Son yıllarda erken doğum oranları artmakta.
Erken doğuma neden olan etmenler çok çeşitli.Bir kadında risk etmenlerinin sayısı arttıkça erken doğurma riski de o denli artıyor.Aşağıdaki risk etmenlerini ortadan kaldırmak doğumun zamanında olma şansını yükseltebilir.

Sigara İçme:Gebe kalmadan önce veya gebe olduğunuzu öğrendikten sonra en kısa sürede sigarayı bırakın.

Alkol kullanımı: Bira , şarap ve benzeri alkollü içeceklerden uzak durun.

İlaç Kullanımı: Gebelikte doktorunuzun onayı olmadan hiçbir ilaç kullanmayın.

Yetersiz kilo alımı:Gebelik öncesi normal bir kilodaysanız , en az 12 kilo alın; daha önce belirgin derecede zayıfsanız 20 kiloya yakın alın.Beslenmesi iyi olan fazla kilolu anne adayları doktorlarının izniyle daha az kilo alabilirler.

Yetersiz Beslenme:Gebelik boyunca dengeli bir şekilde beslenin.Aldığınız vitamin takviyesinin çinko içerdiğine emin olun; son araştırmalardan bazıları çinko eksikliğinin erken doğumla ilişkisi olduğunu düşündürüyor.

Yorucu işler ve uzun süre ayakta kalma:Eğer işiniz veya işinize ek olarak ev işleri her gün birkaç saat ayakta kalmanızı gerektiriyorsa, işten ayrılın veya çalışma saatinizi azaltın.

Cinsel İlişki: Orgazm rahimde kasılmaya yol açacağı için erken doğum riski yüksek olan gebelerin son iki veya üç ayda cinsel ilişki ve orgazmdan kaçınması önerilir.Gebelikte cinsel ilişkinin tüm hamilelerde yasaklanması söz konusu değil.Erken doğum riski olan gebe kadınlarda ilişki gebeliğin son ayalarında yasaklanabilir.

Hormon dengesizliği:Hormonlardaki dengesizlik düşüklere neden olabileceği gibi , erken doğumu da tetikleyebilir, bu gibi durumlarda hormon tedavisi uygulanması düşük ve erken doğumu önleyebilir.


Bunların dışında diğer risk etmenlerini ortadan kaldırmak her zaman mümkün olmasa da etkileri en aza indirilebilir.

Enfeksiyonlar: Gebelikte kızamıkçık , bazı zührevi hastalıklar ; idrar yolları, vajina ve amniyon sıvısı enfeksiyonları gibi bebeğe zarar verebilecek enfeksiyon bulunduğunda , erken doğum bedenin tehlikeli olan çevreden bebeği uzaklaştırma yolu gibi görünür.Amniyon sıvısında iltihaplanma önemli bir erken doğum nedeni olabilir.İltihaplanmaya karşı vücut bağışıklık sistemi doğumu başlatabilecek olan prostaglandin ve zarlara hasar verebilecek diğer bazı maddelerin üretimini tetikleyerek yanıt verir.

       Kadınlar gebelikleri döneminde enfeksiyon kapma riskini azaltmak için hasta insanlardan uzak durmalıdırlar.Gebelik döneminde yeterince dinlenilmeli, beslenme düzenine dikkat edilmeli ve doktor kontrollerine düzenli olarak gidilmeli.Bazı doktorlar amniyon sıvısında iltihaplanmayı önlemek için gebeliğin son aylarında prezervatif kullanılmasını da öneriyor.

Rahim ağzında zayıflık: Zaten zayıf olan rahim ağzı erken açılı ve bu durum en az bir kez geç düşük veya erken doğum olana dek genelde teşhis edilemez.Tanı konduktan sonra yaklaşık gebeliğin 14. Haftasında rahim ağzı dikilerek erken doğum önlenebilir.Bazı kadınlarda rahim ağzında zayıflık olmasa da , bilinmeyen nedenlerle rahim ağzı erken açılmaya başlar ve erken doğuma neden olur .Yüksek riskli kadınlarda gebeliğin son aylarında rahim ağzının düzenli muayenesi bu türden değişiklikleri saptamak için sık uygulanan ve yararlı bir uygulamadır.

Rahimde Hassasiyet:Yapılan araştırmalar bazı kadınların rahimlerinin özellikle hassas olduğunu ve bunun zamansız kasılmalara neden olduğunu gösterir.Bazılarına göre, son üç ayda bu durum saptanırsa ve yakından izlenirse , tam veya kısmi yatak istirahati ve kasılmaları giderecek ilaçların kullanımıyla erken doğum önlenebilir.

Plesenta Previa:Plasentanın rahim ağzına yakın veya hemen üzerinde olması durumudur.Bu durum ultrason incelemesinde fark edilebileceği gibi , gebeliğin ortalarında veya geç döneminde kanama olana dek fark edilmeyebilir.Bu gibi durumlarda gebe kadının tam yatak istirahatı ile erken doğum önlenebilir.

Annede kronik hastalık:Yüksek kan basıncı; kalp, karaciğer veya böbrek hastalığı, şeker hastalığı iyi bir tıbbi bakım ve bazı durumlarda yatak istirahati ile genellikle erken doğum önlenebilir.

Stres:Gebelik döneminde stresli bir işte çalışıyorsanız işe gebelik süresince ara vermeniz, evlilik sorunlar konusunda ilaç kullanmadan psikolog’dan destek alarak strese neden olan etmenleri ortadan kaldırabilirsiniz.Bazı durumlarda strese yol açan nedeni ortadan kaldırmak daha güçtür.Bu gibi durumlar ile de başa çıkılabilir.Bunun için eğitim gevşeme teknikleri, iyi beslenme ,dengeli alıştırma ,dinlenme ve sorunun paylaşılması yoluyla her türlü stres azaltılabilir.

17 yaşından küçük kadınlar:Bu gibi durumlarda anne adayı büyümesini tam olarak tamamlamamıştır.Anne adayı çok iyi beslenme ve doğum öncesi bakım ile bebek kadar annenin de büyümekte olduğu gerçeği telafi edilebilir.

35 yaşından büyük kadınlar :İleri yaş hamileliklerinde erken doğum riskini önlemek için iyi bir beslenme , iyi bir doğum öncesi bakım, stresin azaltılması ve ileri yaş gebeliklerinde görülebilecek sorunlara yönelik doğum öncesi taramalar riski azaltacaktır.

Rahimde yapısal anormallikler:Sorunun ne olduğu bir kez anlaşıldıktan sonra, gebelik öncesi cerrahi onarım daha sonraki doğumların erken olmasını genellikle önler.

Çoğul Gebelik:Birden fazla çocuk taşıyan hamile kadınlar genellikle üç hafta erken doğum yaparlar.Titiz bir doğum öncesi bakım, çok iyi beslenme öbür risk etmenlerinin ortadan kaldırılması ve bunların yanı sıra son üç ayda etkinliklerin kısıtlanması ve yatmaya ve dinlenmeye daha fazla zaman ayrılması doğumun çok erken olmasını önleyebilir.

Bebekte anomali:Bazı durumlarda doğum öncesi bebek hala rahimdeyken tedavi edilebilecek bir kusur saptanabilir.

Nedeni bilinmeye erken doğumlar:Bazen yukarıda saymış olduğumuz erken doğum nedenlerinin hiçbiri bulunmaz.Gebelik dönemi son derece iyi geçen sağlıklı bir kadın görünürde bir neden olmaksızın , erken doğum yapmaya başlar.Bu gibi erken doğumlara nedeni bilinmeyen erken doğum denir.

        Erken doğum durumlarında bebeğin anne karnında mümkün olduğunca fazla durdurularak yaşmasal organlarının tamamlanması için uğraşılır.Erken doğum durumlarında erken doğum geciktirebilir.

Aşağıdaki erken doğum belirtilerini kendinizde gördüğünüz an doktora başvurun.

►Adet kanamasındakine benzer krampların yanı sıra ishal, bulantı veya hazımsızlık olabilir.

►Sırtta ağrı veya basınç hissi, ya da sırt ağrısının doğasındaki değişiklik.

►Pelvis tabanında, uyluklarda veya kasıkta ağrı veya basınç hissi.

►Bazen vajinal akıntıda değişiklik özellikle sulu, pembe ya da kahverengimsi kan bulaşığı varsa.Bu kanlı nişan öncesinde kalın, jelatinsi sümüksü bir tıkaç çıkabilir de çıkmayabilir de.

►Zarların yırtılması: Vajinadan sıvı damlaması veya akması.
Tüm bu belirtiler olsa bile doğum başlamamış olabilir, bunu kesin olarak anca doktorunuz söyleyebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. blank Nrmn ogz dedi ki:

  Mrba bn 27+1 gunluk hamileyim doktorum bugun bebeğin biraz aşağıya doğru yöneldigini soyledi.bende zaten asagida duruyormus gibi hissediyordum. Biraz istirahat etmemi soyledi.ve progestan isimli bir ilac verdi. Ilac dusuk tehlikesinde kullanılıyormus ama boyle biseyden bahsetmedi hic doktor. Kilosuda 1160 gr. Bazen yururken falan kasiklarmda agri oluyor. Ve kuyruk sokum kemigimde agri aci oluyor ve bu artk sol bacagima ve belime dogru yayilmaya basladi.otururken,kalkarken ve yururken aciyor.rahim cevresinde de agrim oluyor.Sizce korkmam gereken bir durum var mi? Dusuk tehlikesi yada erken digum riski soz konusu olabilir mi?

 2. blank lülü dedi ki:

  Hocam ben 22 haftalık gebeyim 3 gün hastanede yattım çıktım erken doğum riski var rahim duvarında ince var erken doğum riski var dedi bebeğim 480gr 30cm boyunda korkuyorum ya erken doğarsa bebeğine bişey olursa çünkü asada bebek ağrım geçmiyor:-(

 3. blank Modelist dedi ki:

  26+2 hamileyim tuvalette taharet yaparken rahim ağzında birşey elime geliyo dışa çıkmış gibi bunun sebebi ne olabilir erken dopum riski taşırmıyım cevabınız için şimdiden teşekkürler

 4. blank sahin bulut dedi ki:

  Merabalar benim size sorum bizim hamileligimizin 23 haftasindayiz bbegimizn her iki bobreginde buyume var 1.4 mm her iki bobregimizde ne yapabiliriz doktor kontrolundeyiz her hafta ama icimiz rahat degil sizin oneriniz nedir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.