reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Erken konuşan bebekler daha mı geç yürür ?

Erken konuşan bebekler daha mı geç yürür ?

Soru : Oğlum 16 aylık olmasına rağmen zengin bir kelime hazinesine sahip.Buna karşın tek bir adım için bile olsa çaba sarfetmiyor. Bu erken konuşmadan dolayı mı kaynaklanıyor ?

Cevap : Dil gelişimi ve motor hareketlerinin gelişimi birbirinden bağımsızdır.Her çocuğun gelişim süreci farklıdır.Bazı çocuklar 18 aylık olana kadar yalnız 4 kelime söyleyebilirken, bazı bebekler, örneğin oğlunuz gibi, zengin bir kelime hazinesine sahiptir.Diğer yandan bazı çocuklar 11. aylık yürümeye başlarken, bazıları, bazılarının 18.aya kadar yürümemeleri çok normaldir.Bu farklılığın nedeni çocuğun kalıtsal yapısı ve kendi ilgilendiği alana daha fazla yüklenmesidir.

Anne-babalar genelde çocuğun motor gelişimine daha çok önem verirler.Halbuki sosyal, psikolojik ve dil gelişim hızı da önemlidir.Anne ve babanın, çocuğun yürümesi için yaptığı baskılar, onun erken yürümesini sağlamaz.Bu konuda özellikle çevredeki eş-dost akrabalarda ” hala yürümeye başlamadı” ve benzeri söylemlerle bu olayı olumsuz etkilemektedirler.Size çocuğunuzun motor hareketlerini gözlemlemenizi öneririm.İyi emeklerse, mobilyalara tutunarak sıralar, kısa süre tutunmadan ayakta durabilirse, endişelenmeniz gereksizdir.Çocuğun rahatlıkla hareket edebileceği ve çevresini inceleyebileceği bir ortam yaratmalısınız.Çocuğunuz yaşıtlarına göre çok gerideyse, çocuk hastalıkları doktorunuz ile bu konuyu görüşün.

Bu Haber 869 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 19.05.2016 Per 11 : 19

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.