Erken Menepoz nedenleri ,tedavisi

26.05.2013
34
A+
A-
Erken Menepoz nedenleri ,tedavisi

ERKEN MENOPOZ (premetür menopoz)

Erken menepoz;  40 yaş ve altında menopoz ile tanışmış kişiler erken menopoza girmiş kişilerdir.. Erken menopoz dönemine giren kadınlar için de 30’lu yaşlarda olanlarda vardır. Bu kişilerin menopoza girmiş olmalarında bazı etkenler bulunmaktadır.

Erken menopozun sebepleri;


Turner sendromu olan kişiler;


Genetik etkenler,


Radyoterapi veya kemotarapi,


Olası bir ameliyatın ardından yumurtalıkların her ikisinde alınmış olması,


Otoimmün nedenler

Bu belirtilerden kısaca bahsetmek gerekirse;

 Otoimmun; kişilerde meydana gelen bu hastalık sonucunda yumurtalıkların erken tükenmesi ile beraber menopoz kendini belli etmektedir. otoimum hastalığı genelde halk arasında tam olarak bilinmemektedir. Otoimum hastalığının nedeni vücudun bir takım yabancı unsurlar ile savaşmasıdır. Yani vücutta bulunan hücrelerin bazı kötü mikroplar ile birebir savaşmasıdır. Vücudun içerisinde görülen bu savaşın ardından tende de bazı belirtiler meydana gelmektedir. Tabi menopoz da getirdiği olumsuz etkenler arasındadır.

Ameliyatta yumurtalıkların alınması; erken menopoza girmiş olmanın en bilindik etkilerinden biri ameliyatta yumurtalıkların her ikisinin de alınmış olmasıdır. Genç kadının rahim ameliyatında yumurtalıklarını kaybetmiş olması erken menopozun başlangıcı anlamına gelir. Yumurtalıkların tamamen alınmış olması menopozun başlaması için normal görülürken diğer tarafta jinekoloji ameliyatında eğer kadının yumurtalıkları hasar görmüşse bu durumda menopoza kucak açtığı için bayanlar tarafından normal karşılanmamaktadır.

Kanseri önlemek ya da önüne geçmek için görülen tedavi yöntemleri; ışın tedavisine ya da ilaç tedavisine maruz kalan genç kadınların erken menopoz ile karşılaşmaları olağan bir durumdur. Genellikle kanser tedavilerinde uygulanılan bu tedaviler yumurtalıkların hasar görmesine yol açmaktadır. Hasar gören yumurtalıklar beraberinde menopozu getirmektedir.

Aile öyküsü; genellikle menopozu etkileyen önemli faktörlerden birisi ailede menopoza giren birinci derece yakınların yaş grubudur. Eğer anneniz erken menopoz dönemi ile karşılaşmış ise sizinde erken menopoza girme olasılığınız yüksektir. Ancak bu durum her kadın için aynı olamayabilir.

Yaşam tarzı; bayanların tükettiği sigara erken menopoza girmek için yeterli olan kötü bir alışkanlıktır. Sigara gibi yararı olmayan tamamen kişilerin zararına üretilmiş bir maddenin menopoz dönemini hızlandırdığını çoğu kişi bilir ama kulak ardı eder. Sigaranın yanında günlük hayatta eğer çok stresli ve gergin iseniz menopoza erken girebilirsiniz.

Cerrahi etkiler; kadının ameliyat ile iki yumurtalığını birden kaybetmiş olması menopoza girmesi için geçerli bir durumdur. Sonuçta yumurtalıklar yok ve adet dönemi bitti bu durumun ardından menopozun belirtileri boy gösterebilir. Sadece yumurtalıkların alınmış olması değil beraberinde yumurtalıkların yıpranmış olması da menopoza girmek için yeterli bir durumdur. Bu durumda eğer erken menopoz ile karşılaşmış iseniz doğal menopoz ile aynı belirtileri yaşayacaksınız.


Erken Menepoz’un nedenleri nelerdir ? Video


Erken Menepoz tedavi edilebilir mi? Video

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.