Ertesi gün hapı nedir ? nasıl kullanılır ?

01.08.2015
593
A+
A-
Ertesi gün hapı nedir ? nasıl kullanılır ?

Ertesi gün hapı nedir ?

         Ertesi gün hapı doğum kontrol hapı kullanmayan kadınların korunmasız bir ilişki sonrası eczaneden alarak kullanabileceği bir haptır.Ertesi gün hapının içerisinde ihtiva eden yüksek hormonlar neticesinde ilk 72 saat içinde kullanıldığı zaman korunmasız ilişkiden sonra oluşabilecek gebeliği önleyebileceğini varsayıyoruz.

Ertesi gün hapı rahim iç yapısını gebeliğe elverişsiz bir hale getirerek ve spermlerin rahim içine geçmesini engelleyerek  rahim içerisinde gebeliğin oluşmasını engelliyor.

Ertesi gün hapı ilişkiden sonra ne kadar süre içinde alınmalı?

Ertesi gün hapları ilk 72 saat içinde ( 3 gün ) kullanıldığında % 80 oranında gebeliği engeller.Ancak korunmasız ilişkiden sonra ne kadar erken kullanılmaya başlanırsa o kadar yüksek koruyuculuğu vardır.Ertesi gün haplarında ilişkiden sonra geçen zamana göre koruma etkisi azalır.

►İlk 24 saatte % 95,

►24-48 saatte % 85,

►48-72 saatte % 58 şeklindedir.

Ertesi gün hapı kaç tane (adet ) alınmalıdır ?

Ertesi gün hapları açıklamalarında yazdığı şekilde bir seferde veya 12 saat arayla kullanılan çeşitleri vardır.En çok kullanılan bir seferde 2 adet kullanılanıdır . Aldığınız ilacın açıklamalarında (prospektusunda ) bir seferde mi yoksa iki seferde mi kullanılacağı yazmaktadır.

Ertesi gün hapının başarılı olduğu nasıl anlaşılır?

Ertesi gün haplarının ilişkiden koruduğu nasıl anlaşılır.Korunmasız ilişkiden sonra beklediğiniz adeti tam zamanında normal miktarlarda gördüğünüz zaman anlaşılır.Ertesi gün hapını aldıktan bir kaç gün sonra lekelenme tarzında kanamanız olmuş olsa dahi eğer beklediğiniz zamanda bir adet kanaması gerçekleşmişse normal miktarlarda.O zaman ertesi gün haplarının başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Ertesi gün hapları lekelenme yapmışsa ve bu lekelenme uzun sürmüşse veya adette gecikme olmuşsa

gecikme bazen ertesi gün haplarına bağlıda olabiliyor hemen endişelenmemek gerekir.Korunmasız ilişkiden sonra oluşan strese bağlı gecikmede olabilir.

Bunun yanında eğer lekelenme tarzında kanamalar uzun sürmüşse veya ertesi gün hapı alınmasına rağmen adet gecikmesi olmuşsa  veya diğer gebelik belirtileri varsa mutlaka gebelik testi yapmak gerekir.Ertesi gün haplarının korunma oranı %100 değildir.

Ertesi gün hapının yan etkileri var mı?

Ertesi gün hapları içinde bulunan hormona göre bazı yan etkiler içerebilir.Ertesi gün haplarında sadece prohestoron içerenler olduğu gibi östrojen ve progesteron u birlikte içerenler de bulunmaktadır.

Sadece progesteron  içeren bir avantaj gibi görünse de östrojen ve progesteron  içeren hap ile aynı etkiyi yakalamak için çok daha fazla progesteron  verilmesi gerekir.Tek başına progesteron  içeren haplarının de östrojen ve progesteron  içeren haplara kıyasla bazı avantajlarının olmasıyla birlikte yüksek doz progesteron  içerdiklerinden dolayı kanamalara neden olabilmektedir.Hapı kullandıktan sonra 2-3 gün içinde lekelenme tarzında kanamalara neden olabilmektedir.

Bunun dışında bulantı, göğüslerde dolgunluk ,şişkinlik , sinirlilik gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Östrojen ve progesteron u beraber içeren haplar

Bu hapların en büyük yan etkisi içinde östrojen olması nedeniyle bulantı  ve kusmaya neden olmasıdır.Kusmaya neden olmuşsa eğer o hap 2 saatten önce kullanılmışsa etkinliği azalıyor.Bu nedenle ertesi gün hapıyla birlikte bulantı giderici hapları birlikte kullanmak gerekir.

Ertesi gün hapları gebeliğe karşı %100 koruyucu değildir.

Ertesi gün hapını hangi durumlarda kullanmak gerekir?

Ertesi gün hapı sürekli kullanılabilecek bir doğum kontrol yöntemi değil .Yan etkileri bulunan bir haptır.Ertesi gün hapı aşağıdaki durumlarda kullanılabilir.

►Korunmasız girilen ilişki;

►Cinsel ilişki sırasında prezervatifin yırtılması / delinmesi / kayması;

 ►Doğum kontrol hapının unutulması;

Durumunda eczaneden alınarak ilk 72 saat içinde kullanılabilecek bir haptır.Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir.Bir kadının senede en fazla bir veya iki defa kullanması lazım.Bundan fazla kullanılması durumunda hormonal dengeyi bozabilir.

Ertesi gün hapı kullanmak zorunda kalan bayanın kendisi için uygun bir doğum kontrol yöntemi seçmesi gerekir.

Ertesi gün hapını kimler kullanabilir?

Piyasada ertesi  gün hapı olarak satılan hapların iki farklı tipi var.Bir tanesi içinde sadece tek hormon içeren progesteron  hormonu içeren.Progesteron  kadınlık hormonudur yumurtlama sonrası salgılanan hormondur.

Bu iki tür hap arasında korunma etkinliği açısından çok fazla bir fark yok.Bu iki tür hapta eczanede ertesi gün hapı olarak satılmakta.Bunların arasındaki fark östrojen içeren hap östrojen hormononun oluşturabileceği yan etkileri nedeniyle herkesin kullanabileceği bir hap değil.

Östrojen içeren ertesi gün hapları damar tıkanıklığına sebep olabilir.Bundan dolayı ; risk grubunda olanlar kullanmamalıdır.Risk grubunda olanlar

►Kilolu bayanlar

►İleri yaşta olanlar

►Sigara çok kullananlar

►Damarsal bozuklukları olanların ertesi gün hapları arasından östrojen içermeyeni alması tavsiye edilir.

Sadece progesteron  içen tüm bayanlar doktor önerisiyle kullanılabilir.Bu haplar ilk 72 saat içinde kullanıldıklarında yüksek oranda koruyuculuk sağlıyorlar

Ertesi gün hapları korunmasız ilişkiden sonra kullanılmaktadır.

Ertesi gün haplarının iki çeşidi bulunmaktadır.Bunlardan bir tanesi sadece tek progestorun hormonunu içeren hap.Diğeri ise  Diğeride östrojen ve progesteron  kadınlık hormonlarını içeren türüdür.

Bu konuda olması gereken kadın doğum uzmanına başvurarak doktorun önerisi doğrultusunda kullanmaktır.Eğer bu imkan yoksa eczaneden reçetesiz olarak ta temin edilebilir.

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi midir?

  Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemidir fakat kısa vadeli bir doğum kontrol yöntemidir.Ertesi gün hapı sadece korunmasız ilişkide yılda bir veya iki defa kullanılacak bir yöntemdir.Her ilişki sonrası ertesi gün hapının kullanılması kesinlikle doğru değildir.Kadın vücudunda ciddi yan etkilere neden olacaktır.Doğum kontrol haplarının korunma yüzdesi doğru kullanıldığında  % 99 iken ertesi gün haplarında ilk 12 saatte %95 tir.

KONUNUN ÖZÜ

►Ertesi gün hapları sadece korunmasız ilişkiden sonra kullanılmalı.Bu senede 1-2 defayı geçmemeli.

►Ertesi gün hapları doğum kontrol yöntemi yerine kullanılmamalı.

►Ertesi gün hapının gebelikten koruma oranı %100 değildir.

►Ertesi gün hapı ilişkiden ilk 72 saat içinde kullanılmalıdır.Ertesi gün hapından yüksek koruma sağlamak için korunmasız ilişkiden sonra ilk 12 saat içinde kullanılması gerek.

►Ertesi gün hapı kullandıktan sonra 2-3 saat içinde kusma olursa doktorunuza danışarak yeniden kullanılmalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.