Farklı babalardan ikiz bebekler olabilir mi?

17.06.2013
26
A+
A-
Farklı babalardan ikiz bebekler olabilir mi?

FARKLI BABALARDAN İKİZ BEBEKLER OLABİLİR Mİ?


Başka babalardan ikiz bebeklerin oluşumu çok ilginç görünse de mümkün olan bir durumdur. Ancak dünya da oldukça ender rastlanılmaktadır. İkiz bebekler tek ve çift yumurta ikizleri olarak iki şekilde görülebilir. Tek yumurta ikizleri tek bir sperm ve yumurtanın birleşmesi ile oluşmaktadır. Çift yumurta ikizleri ise ayrı iki sperm ve iki yumurtanın birleşmesi sonucu oluşmaktadır. Bu nedenle farklı babalara ait bir sperm ile döllenme gerçekleşebilir.


Konuyu kısaca özetlemek gerekirse; iki farklı kişiden alınan birer adet sperm ile iki farklı yumurta döllenebilir ve farklı kişilerden ikiz bebekler dünyaya gelebilir. Bu olay tıp alanında ‘’heteropaternal süperfekondasyon’’ olarak tanımlanmaktadır. Dünya genelinde bu tür olaylar ile çok nadir karşılaşılmıştır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.