Fetus-in-fetu (FIF)

20.06.2013
17
A+
A-
Fetus-in-fetu (FIF)

FETUS IN FETU ( FIF )

 Çoğul gebelikler aileyi mutlu eden, bir o kadarda heyecanlandıran farklı durumlardır. Telaş yaşanmasındaki sebep sürecin daha zorlu olabileceği ve anne- bebekler açısından risk faktörlerinin artabileceği içindir…

Fetus- in- fetü:

İkiz bebeklerin gelişmesi esnasında ismi geçen fakat çok sık rastlanılmayan bir durumdur. Bebeklerden bir tanesi diğer kardeşinin içinde gelişimini devam ettirmeye çalışmakta fakat hayatını yitirmektedir. Bu şekilde devam eden problemler sonrasında tek bebek dünyaya gelmektedir. Canlı olarak dünyaya gelen bebek aradan zaman geçtikten sonra karında kitle olarak öbür ikiz olan eşi tespit yapabilmektedir.

Fetus –in- fetü ilk defa Meckel tarafından 1800 yılında tanımlanmıştır. Şimdiye kadar 80 kadar fetüs-in-fetü vakası bildirilmiştir. Saptanma anı da genellikle bir yaşına ulaşmış çocukların karın ağrısı şikâyeti ile hekime başvurulması ve karında kitle tespit edilmesi ile çözüme ulaşmıştır. Burada bulunan kitle zamanla büyüyebilecek ve idrar yollarına baskı ile ağrı yapabilecektir.

FIF olgularında var olan kitle daha çok üst karın bölgesinde görülmektedir. % 80lik kısmı bu şekilde görülecekken, daha az bir kısmı da karaciğerde görülebilecek olgulardır. Tedavi ve tanı için kitlenin ameliyatla bulunduğu bölgeden çıkarılması gerekecektir.

 Kitlenin içeriğinde var olabilecek dokular:

Vertebra

Extremiteler

Deri

Bağırsak

Sinir yapıları

Kalp

Akciğer

Pankreas

Adrenal

Dalak

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.