Gebe kalınmadan önce yapılması gerekenler

08.01.2013
44
A+
A-
Gebe kalınmadan önce yapılması gerekenler

Özel İsfendiyar Anadolu Hastanesi Kadın doğum Uzmanı Op.Dr. Dursun BAŞTUĞ gebe kalınmadan önce yapılması gerekenler hakkında anne adaylarını bilgilendirdi.

Gebe kalmaya karar verdikten sonra veya gebe kaldığınızı öğrendikten sonra yapılacak en iyi şey bu durumu doktorunuzla görüşmenizdir. Görüşmede sağlıklı bir gebelik için vücudunuzun hazırlanması, ana konu olacaktır.Bu görüşme sizin fiziksel olarak gebeliğe hazırlanmanızı ve rahat bir gebelik süreci ile , doğacak bebeğinizin de sağlıklı olmasını öğrenmenize yardımcı olacaktır.Bu görüşme sırasında sorulara verilecek cevaplar genel anlamda olacaktır.Görüşmeler sırasında sizin ve aile geçmişiniz hakkında elde edilecek bilgiler doktorunuzun gebelik takibi süresince doğru karar vermesine yardımcı olacaktır.

Gebe kalınmadan önce yapılması gerekenler . VİDEO


Gebe kalmadan önce yapacağınız bazı planlar ve değişiklikler sayesinde , daha sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz.Unutmayın anne olmak, hayatınızın akışını değiştirecek önemli bir olaydır.Planlı bir gebeliğinizin olması sizin ileride karşılaşacağınız zorlukları daha kolay ve bilinçli bir şekilde atlatmanızı sağlar.Pek çok anne adayı gebe kaldığını birkaç hafta geçmeden bilememektedir.Oysa bu ilk haftalar , fetus için en kritik dönemlerdir.Çünkü organlar bu dönemde oluşur ve bu dönemde fark edilmeden kullanılan sigara, alkol ve bazı ilaçlar bebeğin normal gelişimini engeller.İdeal olarak gebe kalmak istediğiniz tarihten üç ay öncesinde doktorunuzdan randevu alıp, ön görüşme yapmanız doğru olacaktır.Bebek sahibi olmak için bir kadının en uygun olduğu yaş dilimi 18-35 yaşlar arasıdır.Doktorunuz, sizin sağlık ve sosyal bakımlardan özgeçmişinizi değerlendirecek , muayenenizi yapacak,çeşitli tetkikler yapacak ve bu şekilde gebelik sırasında oluşabilecek anormal durumlar karşısında hem sizi hem de kendisini hazırlayacaktır.Bunun yanında sağlıklı bir yaşam tarzı , siz ve bebeğiniz üzerinde büyük olumlu etkiye sahiptir.

Gebelik öncesi bakım bir takım metabolik, kronik ve kalıtsal hastalıkların önceden belirlenerek erken müdahale edilmesini ve daha sonra oluşabilecek gebeliğin daha rahat koşullarda takip edilmesini sağlar.Gebelik öncesi danışmanlık ile bazı gebelik komplikasyonları ve konjenital anomaliler önlenebilir.

Gebelik öncesi yapmanız gerekenler:

1.Beslenme:Mümkün olduğunca sağlıklı ,dengeli ve düzenli beslenmenizde fayda vardır.Sizin düzensiz beslenmeniz bebeğinizi de etkileyecektir.Hamilelik öncesi besin deponuzun en iyi durumda olması için günlük tüketmeniz gerekenler.

►2-3 kez kalsiyumdan zengin besinler ( yağsız süt, peynir ,yoğurt)

►7 öğün sebze ve meyve; Araştırmalar göstermiştir ki folik asit bebekte meydana gelebilecek nöral tüp hasarlarını ( omuriliğin kılıfının tam oluşmaması ) önlemektedir.Folik asit ise ıspanak ,brokoli ve koyu yeşil sebzelerde bulunmaktadır.Ayrıca C vitamini yönünden zengin olan turunçgiller, kivi ve yeşil sebzelerden faydalanmanız gerekir.

►En az 2 öğün yüksek proteinli gıdalar almalısınız ( balık, beyaz et, yumurta ve benzeri )

►Bol su için ve sıvı alın

2.Kilo Kontrolü:Gebelik öncesi kilonuzun da belli bir seviyede olmasına dikkat edin.Gebelikten önce kilolu olmanız hem sizin hem de bebeğiniz için zararlı olacaktır.Fazla kilolarınız varsa , gebelikten önce bir uzman denetiminde diyet ve egzersiz yaparak normal kilonuza ulaşın.Çünkü fazla kilolar , hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ediyor.

3.Zararlı Madde Kullanımı: Zararlı madde kullanımının en yaygın örnekleri sigara ve içkidir.Eğer sigara ve içki kullanıyorsanız gebe kalmadan önce bunları bırakmalısınız.Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir.Gebelik döneminde sigara kullanmanız , doğacak çocuğunuz için tehlikelidir.Hatta sizin sigara içilen ortamlarda bile bulunmamanız gerekir.Bu konuda azami dikkat göstermelisiniz.

4.Hamilelik öncesi dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz:
Hamilelik döneminde vücudunuzda gerçekleşen hormon düzenindeki değişiklikler , diş ve dişetlerini olumsuz yönde etkiliyor.Gebelikte tükürükte artan asit oranı, diş minelerinin bozulmasına yol açıyor ve çürüklere neden olan bakterilerin işini kolaylaştırıyor.Ancak hamilelik öncesi yaptırılacak diş bakımı ile bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

5.Gebe kalmadan önce hangi testleri yaptırmalısınız:Doktorunuzun yapacağı ayrıntılı anamnez ve genel muayene ile gebelik açısından riskleriniz tespit edilir.

►Tansiyon ve kilonuz ölçülür

► Pelvik ultrason ile rahim ve yumurtalık yapınız incelenir.

► Jinekolojik muayene ve smear testi yapılır.Vajinal akıntıdan kültür alınır

►Tam kan testi ( Hemogram )

► Kan grubu tayini ( Sizin ve eşinizin )

► Açlık kan şekeri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri

►Hepatit B, Hepatit C, AİDS testleri

►TSH-Guatr testi

►TORCH testi- Toxoplazma,Rubella, CMV enfeksiyonları araştırılır.

►Tekrarlayan düşük hikayeniz varsa genetik inceleme yapılır.

6.Her gün 0,4 mg folik asit destek tedavisi başlayın:Bebeğin merkezi sinir sistemi gelişmesi için özellikle gebeliğin ilk haftalarından itibaren ‘’ B9 vitamini ‘’ yani ,folik asit alınması çok önemlidir.Vücutta depolanmadığı , gebelik süresince normalden fazlasına gerek duyulduğu ve doğal gıdalarla yeterince karşılanmadığı için her gün alınmalıdır.Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır, ancak uzun süreli pişirmeler ve uzun süre bekleyen gıdalardaki miktarını azaltır.En çok ıspanak , yer fıstığı, fındık,karnabahar, kepekli ekmekte mevcuttur.Folik asit eksikliğinde ‘’nöral tüp defekti ‘’ denen sinir sisteminde omurilik kanalının tam kapanamamasına bağlı anomaliler olur.Özellikle daha önceden folik asit eksikliği saptanmış veya nöral tüp defekt anomalili bebek doğurmuş kadınlar , gebe kalmayı düşündükleri tarihin en az 3 ay öncesinden itibaren mutlaka B9 vitamini olarak bilinen folik asit günlük olarak alınmaya başlanmalıdırlar.

 7.Doğum kontrol hapları kesilmeli:Gebe kalmayı düşünüyor ve doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, üç adet dönemi öncesinden doğum kontrol hapları almayı kesmelisiniz.Böylece adet görme düzeniniz tekrar oluşarak bebeğinizin muhtemel doğum tarihini hesaplama şansınız olacaktır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.