40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelerde karın büyümesi ne zaman belli olur ?

Gebelerde karın büyümesi ne zaman belli olur ?

Gebelerde karın büyümesi ne zaman belli olur ?

    Gebelikte karın kısmı çıplak iken anne adayının hamile olduğu 16. haftadan itibaren belli olur.Dışarıdan bakıldığında bir kadının hamile olduğunu anlamak gebeliğin 20. haftasından itibaren belli olur.Tabi ki bu anne adayının vücut yapısına göre değişiklik gösterir.Nasıl gebelik öncesi iki kadının bedeni birbirinin aynı değilse , gebelikte de görünümleri farklı olacaktır.

Karın büyüklüğüne bakarak bebeğin kilosu anlaşılır mı ?

    Karnınızın büyüklüğü ve şekli gebelik öncesindeki boyunuza ve kilonuza bağlıdır ve nadiren bebeğinizin büyüklüğüne ilişkin bir göstergesidir. Karnı küçük ve düşük olan ufak tefek bir kadın karnı yüksek ve geniş olan daha iri kemikli bir kadından daha büyük çocuk doğurabilir.Bebeğinizin gösterdiği ilerlemeyi ve sağlığını en iyi değerlendirecek olan kişi doktorunuzdur.

gebelikte-karin-buyumesi-ne

Gebelikte karın büyüklüğü bebeğin sağlıklı olduğunu mu gösterir ?

Gebelik döneminde 25 kilo almış bir anne adayı 2,5 kg çocuk doğurabileceği gibi gebelik döneminde 10 kilo almış bir kadın 3,5-4 kilo bebek doğurabilir.Gebelik döneminde önemli olan karın büyüklüğü değil.Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumlu şekilde ilerlemesidir.Gebelik döneminde ultrason raporundaki BPD AC FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.

Gebelik döneminde çok kilo almak sağlıklı olan değildir.Sağlıklı olan bu dönemde gereksiz yağlı, yüksek kalorili yiyecekler yerine bebek ve sizin vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayacak şekilde doğru bir şekilde beslenmektir.

GEBELİKTE KARIN BÜYÜMESİ NE ZAMAN BELLİ OLUR ? – VİDEO

 

Bu Haber 163.830 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 25.09.2013 Çar 11 : 25

YORUM YAZ
 1. Esra dedi ki:

  İyi günler hocam ben hamile olduğumu yeni öğrendim ancak döllenmenin olduğu ilk günlerde henüz haberim yokken avrupaya tatile gitmiştik orada marketlerde satılan küflü peynir ve de restorantlarda çiğ deniz ürünlerinden tattım. Hepsi denetimli ürünlerdi ama bu durum beni tedirgin ediyor acaba listeria gibi bazı bakteriler kapmış olabilir miyim bebrğim zarar görür mü diye endişeliyim

 2. Sultan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 hafta günlük hamileyim son adet tarihim 01.03.2016 hamileligimi ilk öğrendiğimde doktorum bana geç döllenme olduğunu soyledi bu durum bir sorun yaratirmi geç dollenme cinsiyeti etkilermi

  1. admin admin dedi ki:

   *Geç döllenmede gebelik haftası son adet tarihine göre 1 hafta geriden takip edebilir.Sorun teşkil etmez.
   *Geç döllenme cinsiyeti etkilemez.