40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 699.625 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. papatya dedi ki:

  Hocam merhabalar beta hcg değerlerim iki gün önce 8.33 idi 48 saat sonra tekrar yaptırdım 20.44 çıktı hamileliğin acaba? En sanki regl tarihi 12 eylul

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Papatya hanım kan değerinize göre hamilesiniz.adet gecikmesinden önce yaptırdığınızdan değer düşük çıkmış.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 2. Kime ne dedi ki:

  Merhaba hocam ben dört aylık evliyim adetımden bı hafta önce bulantı kusma kasık ağrısı gibi şikayetlerle acıle gittim beta HCG degerlerım düşüktü hamilelik yok dendi bu gün adetımden iki gündür gecıyo kusma bulantı fazla yok ama kasık ağrıları ve bel ağrısı cekıyorum acaba hamılemıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 3. Rabia dedi ki:

  Hocam bugün acile gittim 2 gün üstüne pazartesi 44.4 cikti bugün kan değerim 71.1 çıktı sizce normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün arayla kan değeri takip edilmeli.

 4. Rabia dedi ki:

  Hocam peki kaç haftalik olduğumu söyleyebilir misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 05.08.2017 tarihe göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Mayıs 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 5. Rabia dedi ki:

  Merhaba hocam . Son adet tarihim 05.08.2017 . Dün kan testi yaptırdım b hcg hormonum 44.4 cikti adetime 1 gün kalarak yaptirdim idrar testinde de t çizgisi silik çıktı sizce hamile miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Hamilelik kanda tespit edildikten sonra tekrar idrarda gebelik testi yaptırmanıza gerek yok.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir, genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 6. Rabia dedi ki:

  iyi aksamlar hocam ben yumurtlama gunumde esimle iliskiye girdim ancak adet duzensizligim var ve yumurtlama gunu bu ayki adetime gore hesapladim. Ama son 3-4 gundur siddetli agrim var ve rahim icinde bi gerilme ve acilma var hissedebiliyorum daha once 2 kez dusuk yaptim adet olmamda daha oldugu icin kanda bthcg ye baktirmadim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamile kalmadan önce kadın doğum uzmanına başvurup gerekli test ve muayene olmalısınız.

 7. ×××× dedi ki:

  Merhabalar. Evde gebelik testi yaptim hafif silik ikinci cizgi cikti bunun uzerine kant testi yaptirdim b hcg 231 cikti 2gun sonra tekrar yaptirdigimda 640 cikti bu normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinizeki artış normal.1 hafta sonra gebelik kesesi ve kalp atımlarının takibi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 8. Neslihan dedi ki:

  Merhaba gebelik testi yaptim silik cift cizgi cikti aksama acile gittik b hcg 49.75 cikti acaba ne kadarlik bilgi verirmisiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7-12 hf gebelikte Beta HCG Değeri : 7,650 – 290,000

 9. Busra dedi ki:

  merhabalar hocam 9 temmuz son adet tarihim ve bu ay ikinci gecikme günümde beta hcg baktırdım sonuç 1322 çıktı şuan ara ara sağ kasığımda ara ara bazen hafif bazende şiddetli ağrılarım oluyor. Belimdede adet adönemi ağrıları gibi ağrılarım oluyor. Normalmidir ? Teşekkürler

 10. esma dedi ki:

  iyi günler hamileyim yalnız kaç haftalık oldugunu net bilmiyorum kendi dr henüz gidemedim randevu tarıhıne daha var kese olusmus gecen hafta beta hcg sonucum 1227.63 budur.

 11. Esin dedi ki:

  Selam iyi günler adetimden sonra ilk defa kasık ağrılarım oluyor ve arastrdim pembemsi akıntılar oluyor 6 aylık evliyim hamilemiyim supheliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esin hanım adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Bir sonraki adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 12. esma dedi ki:

  slm ben bugün test yaptım beta sonuç 1000 çıktı hamilemiyim aceba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esma hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 13. Emine dedi ki:

  Merhaba ben iki gun aralıkla evde test yaptım sonuç çift çizgi hafif silikti ama belli oluyordu kan Tahlili de b hcg seviyesi 245.cikti hamiile olduğum ancak erken test yaptigimi söyledi dr. Sevinmeli miyim bilemedim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Olumsuz bir durumu gözükmüyor.
   *Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 14. Xx dedi ki:

  1 temmuzda adet oldum 16 da yumurtlama döneminde eşimle birlikte olduk bu temmuz ayınin 30 da tekrar adet olmam lazımdı ben olmadım ve yaklaşık 1 haftadır karin ağrısı ve bacaklarimin ağrısını yasiyorum migde bulantim oluyor sizce bu durum da hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 15. Didem dedi ki:

  Merhaba Ben haziran 15 adet oldum haziran 30 da birlikte oldum esimle ve temuz 16 sinda adet oldum normal bir sekilde bir kac gun dur mide bulantim var test yaptim cizgi silik cikti

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Didem hanım her zamanki renkte ve yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 16. dilek dedi ki:

  merhabalar daha 19 günlük evliyim 24 haziranda adetim başladı ve 29 haziranda bitti 2 temmuzda düğünüm oldu ve korunmasız ilişkiye girdik bebek isteyerek yaptık ve bugün 21 temmuz böyle kahverengi koyu bi kanama oldu çok olmayarak az bi şekilde bir sürü şey okudum bi anlam veremedim kan vermedin öğrenmek için sizce adetmi görüyorum lütfen cevap verin kafam çok karıştı.. hamile olabilirmiyim üstüne adet görme yaşıyo olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar dilek hanım adet gecikmesinden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 17. Melek dedi ki:

  Merhaba adetim üç dört gündür gecikti test yaptirdim normalde değer 1 olması lazımi en bende 1.2 çıktı acaba hamilemiyimm

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.

 18. Suna dedi ki:

  Hocam merhaba dün beta testi yaptırdım 36.39 çıktı acaba hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suna hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.

 19. Seda dedi ki:

  Iyı gunler hocam benım son regl tarıhım 4 hazırsn 2 gun once kahverengı bır akıntım oldu sızce hamılemıyım ve sık sık lavaboya cıkıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım hamilelik düşünen ve adet gecikmesi olan kadınlarda ilk aklımıza gelen gebeliktir.Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

   1. Fatma dedi ki:

    Selam hocam bn eylülün 21 Regl oldum 25 bitti ve ovülosyon zamanında ilişkiye girdim saol kaşığımda bi batma oluyor ve şuan hamilemiyim bilmiyorum sizce test yapmalımıyım yada hamilemiyim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Fatma hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 20. hayriye dedi ki:

  slm hayriye bir ay oldu adetim gelmiyeli sence bene hamilemiyidim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hayriye hanım ilk fırsatta kanda beta HCG testi yaptırın.