40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 670.258 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Neslihan dedi ki:

  Merhaba gebelik testi yaptim silik cift cizgi cikti aksama acile gittik b hcg 49.75 cikti acaba ne kadarlik bilgi verirmisiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7-12 hf gebelikte Beta HCG Değeri : 7,650 – 290,000

 2. Busra dedi ki:

  merhabalar hocam 9 temmuz son adet tarihim ve bu ay ikinci gecikme günümde beta hcg baktırdım sonuç 1322 çıktı şuan ara ara sağ kasığımda ara ara bazen hafif bazende şiddetli ağrılarım oluyor. Belimdede adet adönemi ağrıları gibi ağrılarım oluyor. Normalmidir ? Teşekkürler

 3. esma dedi ki:

  iyi günler hamileyim yalnız kaç haftalık oldugunu net bilmiyorum kendi dr henüz gidemedim randevu tarıhıne daha var kese olusmus gecen hafta beta hcg sonucum 1227.63 budur.

 4. Esin dedi ki:

  Selam iyi günler adetimden sonra ilk defa kasık ağrılarım oluyor ve arastrdim pembemsi akıntılar oluyor 6 aylık evliyim hamilemiyim supheliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esin hanım adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Bir sonraki adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 5. esma dedi ki:

  slm ben bugün test yaptım beta sonuç 1000 çıktı hamilemiyim aceba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esma hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 6. Emine dedi ki:

  Merhaba ben iki gun aralıkla evde test yaptım sonuç çift çizgi hafif silikti ama belli oluyordu kan Tahlili de b hcg seviyesi 245.cikti hamiile olduğum ancak erken test yaptigimi söyledi dr. Sevinmeli miyim bilemedim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Olumsuz bir durumu gözükmüyor.
   *Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 7. Xx dedi ki:

  1 temmuzda adet oldum 16 da yumurtlama döneminde eşimle birlikte olduk bu temmuz ayınin 30 da tekrar adet olmam lazımdı ben olmadım ve yaklaşık 1 haftadır karin ağrısı ve bacaklarimin ağrısını yasiyorum migde bulantim oluyor sizce bu durum da hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 8. Didem dedi ki:

  Merhaba Ben haziran 15 adet oldum haziran 30 da birlikte oldum esimle ve temuz 16 sinda adet oldum normal bir sekilde bir kac gun dur mide bulantim var test yaptim cizgi silik cikti

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Didem hanım her zamanki renkte ve yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 9. dilek dedi ki:

  merhabalar daha 19 günlük evliyim 24 haziranda adetim başladı ve 29 haziranda bitti 2 temmuzda düğünüm oldu ve korunmasız ilişkiye girdik bebek isteyerek yaptık ve bugün 21 temmuz böyle kahverengi koyu bi kanama oldu çok olmayarak az bi şekilde bir sürü şey okudum bi anlam veremedim kan vermedin öğrenmek için sizce adetmi görüyorum lütfen cevap verin kafam çok karıştı.. hamile olabilirmiyim üstüne adet görme yaşıyo olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar dilek hanım adet gecikmesinden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 10. Melek dedi ki:

  Merhaba adetim üç dört gündür gecikti test yaptirdim normalde değer 1 olması lazımi en bende 1.2 çıktı acaba hamilemiyimm

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.

 11. Suna dedi ki:

  Hocam merhaba dün beta testi yaptırdım 36.39 çıktı acaba hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suna hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.

 12. Seda dedi ki:

  Iyı gunler hocam benım son regl tarıhım 4 hazırsn 2 gun once kahverengı bır akıntım oldu sızce hamılemıyım ve sık sık lavaboya cıkıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım hamilelik düşünen ve adet gecikmesi olan kadınlarda ilk aklımıza gelen gebeliktir.Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

 13. hayriye dedi ki:

  slm hayriye bir ay oldu adetim gelmiyeli sence bene hamilemiyidim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hayriye hanım ilk fırsatta kanda beta HCG testi yaptırın.

 14. Sevgi dedi ki:

  Merhaba
  Adetime 7 gün varken evde test yaptım ikinci çizgi silik çıktı. Ayni gün yine yaptım yine silik çıktı. Ertesi sabah hem normal test hem de erken gebelik testi yaptım yine ikisinde de silik çizgi çıktı. İkinci çizginin silik çıkması hamile olduğumu gösterir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevgi hanım tekrar tekrar test yapmanız gereksiz strese girmenize neden olur buda oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda test yaptırın.

 15. Zeynep dedi ki:

  Merhaba adetim 8 gün geçti 3 günü bhgc yaptırdım 194 çıktı 7 günü 331 çıktı bugün yaptık 391 çıktı sizce bu şekilde ilerlemesi normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 16. Milica dedi ki:

  Merhaba,
  Bhcg testine göre hamile olduğumu öğrendim fakat 2 haftadan sonra hafif lekelenme şeklinde kanamalarım başladı. Tekrar test yaptırdım 480 çıktı yani gebelik devam ediyor zaten reglimde 6 gün gecikti. Doktorum perşembe kontrole çağırdı fakat bu belli aralıklarla devam eden hafif kanama çok kafamı karıştırıyor, korkuyorum sizce normalmi çok sık görülen birşeymi yoksa bende düşük tehlikesimi var?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.Son testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 17. Tuğçe dedi ki:

  merhaba ilk beta hcg 50.0 ikincisini iki gun sonra yaptirdim 187.6 bir hafta sonra yatirdigimda da 2954 cikti sizce bu sonuclar normal mi bir hafta sonra hastaneye gittigimde kalp atislarini dinleyip ultrasonda görebilirmiyim ? acil cevap lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım 1 hafta sonra kalp atımlarının izlenmesi gerekir.

 18. Cansa dedi ki:

  Yumurtlama döneminde ilişkiye girdim korunmasız bir şekilde. Içime boşalma olmadı. Beş saat sonra ella kullandım. Hamilelik ihtimali var mıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Ertesi gün haplarının koruma oranı ilk saatlerde uygulandığında %90’ın üzerindedir.

 19. Hanife dedi ki:

  Merhaba 6haziranda iki embriyo transferi edildi.10.gün 5;76cıktı 12gün 9.97 çıktı 14 gün 21.62cıktı hocam hamile miyim?lütfen yorum yapar mısınız.?iyi calışmalar dilerim

 20. Ozlem dedi ki:

  Merhaba benim adet gunum 5 gun gecti ve bende idrar testi yaptim pozotof cikti kanda bta degerim 550,cikti hamilemiyim kesin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım hayırlı olsun hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCH değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 21. malika dedi ki:

  Merhaba 23 mayısta adet olmuştum 22 haziran bugünde regle olmadım gecikme olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 22. Şeşu dedi ki:

  İyi günler en son adet tarihim 19 mayıs bu ay test yaptım gebe olduğumu öğrendim doktora gittim ultrasonda görünmedi ve kan testi istedi ondada 1252 olara çıktı gebelik var ama kese yok şüpheli gebelik diye adlandırdı normal mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.
   * 1 hafta sonra ultrason kontrolü için doktora başvurun.Gebelik kesesi izlenmesi gerekir.

 23. Anemon dedi ki:

  Merhaba en son 24 mayısta adet gördüm. Hamile olup olmadığımı bilmiyorum ama oruç tuttum. Eğer hamilelik var ise bunun bebeğe bir zararı olmuş mudur? Ayrıca folik asit içmeye de 2 hafta kadar önce başladım. Yeterli bir süre mi acaba başlangıç

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, folik asite başladığınız süre uygun. Gebe olduğunuzu anlayana kadar bebeğin nöral yapısı oluşur bu nedenle ilk aydan sonra folik asit takviyesi, nöral tüp defektine karşı koruma sağlamaz. Oruç tutmak mevsim itibariyle uzun sürdüğünden oruç tutulmasını tavsiye etmiyoruz.Ancak varsa gebelik yeni oluştuğundan beslenmenize ve sıvı alımına dikkat ederseniz oruç tutabilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 24. Hülya dedi ki:

  Benim tekraylayan düşüklerim var ve bir cok test ysptırdım hepsi normalcıktı ne yapmalıyım tekrar hamile kaldığımda düşük yapmamak icin bana yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Bu önemli bir konu. Ayrıntılı değerlendirmek gerekiyor. Bu konuda profosyonel destek almak için tüp bebek tedavisi merkezinde tedavi olmanız gerekmektedir.

   Tüp bebek ve infertilite uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

 25. nihal dedi ki:

  Merhabalar 4 yaşında bir kızım var tedavi siz oldu çok şükür şimdi ona bir kardeş düşünüyoruz yaklaşık 7 aydır. Polikistik var hep adetim düzensiz olmuştur ve yumurtalarının tembel olduğu söylendi. En son 20 mayısta adet gördüm olmayınca 3 kez bir hafta arayla idrar testi yaptırdım negatif cikti. 7 haziranda hala adet olmamıştım oruç tutuyorum randevu ancak bir hafta sonraya alabildim o yüzden bulunduğum yerde acile gittim sonuc 0.100 çıktı. 14 haziranda doktora gittim yine betehcg testi yapıldı bu sefer sonuc 99.98 di 16 haziranda tekrar yapıldı sonuc 300 cikti. Aklımı kurcalayan bu kadar gecikmeye bu sonuc normal mi? Daha önce kimyasal gebeligim olmuştu endişeliyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nihal hanım kan değerinizdeki artış normal.Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 26. Helen dedi ki:

  Merhabalar. Adetim iki gün gecikti her ay olan göğüs ağrım bu ay yok. Belim hiç ağırmazdı belimde çok ağrıyor. Akıntım var. Normalde zaten düzensiz olurum ama belirtiler hiç şaşmaz. Bi hafta önce test yapmıştım negatif çıktı. Gözlerim kararıyor örneğin otururken ayağa kalkınca felan. Her ay olan tatlı krizim 2 3 gün sürerdi bu ay 10 gündür felan sürekli tatlı yemek istiyorum. Aşırı duygu yüklüyüm bi anda sinirleniyorum. Yada birden küçücük şeyden ağlıyorum. Hamilelik mi yoksa ben mi o psikolojiye girdim bilmiyorum. Adet belirtilerimi bunlar yoksa hamilelik mi.? İlginç olan göğüslerim çok ağrırdı bu ay hiç yok.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.İnternet üzerinden hamile olup olmadığınız konusunda net bilgi vermek mümkün değil.

   1. Helen dedi ki:

    Kan testi haricinde başka bişey söyleyemezmisiniz. Belirtiler neyin nesi

    1. admin admin dedi ki:

     İnternet üzerinden hamile olup olmadığınıza dair net bilgi veremeyiz.Umarım olumlu haberler verirsiniz.

 27. Serap dedi ki:

  Hocam 5 mayista adet oldum adetimin bitisinde 13 mayista iliski yasadim ama iceri boşalma olmadi.6 haziranda cok az kahve leke gecti daha hic bisey gecmedi.12haziranda doktora gittim beta degerim 8.47 çıktı.ultrasyondan bakti onun onvesinde kucuk kucuk kistlerin var dedi.hafyaua tekrar test yaptir dedi.bel agrim var baska biseyim yok.8.47 hamilekik icin yeterli bir deger mi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serap hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.

 28. Suzan dedi ki:

  Merhaba benim adet olmama daha 10 gün var midem bulanıyor belim ağrıyor bas dönmem var kan testi yaptırdım negatif çıktı sizce de negatif çıkması normal mi yoksa erken olduğu için mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suzan hanım adet tarihine 10 gün varken yapılan kanda beta HCG değeri doğru sonuç vermez.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 29. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben en son 23 mayista adet gordum yumurtlama gunumde iliskiye girdim ve bi kac gundur asiri kasik bel agrim var bazen tek tarafli olabiliyor adetime 9 gün var kan testi yaptirsam bi sonuc alabilirmiyim mide bulantim bas donmem ve goğüslerimde sisme de var yardimci olurmusunuz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım adet tarihine 9 gün varken yapılan gebelik testi doğru sonuç vermez.Sizin gereksiz yere strese girmenize neden olur.Stres oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 30. yasmin dedi ki:

  mrh hocam son adet baslangıç tarıhı 4 mayıs 17 mayısta çalatma iğnesi oldum.bgnse erken olmasına ragmen karnım ve belim agrıyo bu normalmi acaba yoksa test yaptırmak ıcın erken zaten umudumu kemek ıcın soruyorum tşkler

  1. admin admin dedi ki:

   Aşılamadan 2 hafta sonra kanda beta HCG testi yapılmalı.

 31. Sibel dedi ki:

  Geçen hafta Salı günü beta hcg testi yaptırdım 920.26 çıktı sizce hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sibel hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir. 4 gün sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

   1. Sibel dedi ki:

    Kaç haftalik hamileyim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Sibel hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
     https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 32. Kudret dedi ki:

  Merhaba bisey sormak istiyorm gecen ay 12 de adet oldm bu ay da 11 de lekem gldi ama 3 gun surdu kesk kesik geldi 13 de bitti normalde adet donemim 7 gun surer simdide kasik agrisi cekiyorm mide yanmam oluyor acaba hamile olabilirmym..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar adetiniz her zamankinde az ve lekelenme şeklinde ise kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Kudret dedi ki:

    Yptm ckmadi ama hayla kask agrm oluyor ve istahim cok acildi surekli yiyorm ya ynide olsa kand ckarmi yoksa biraz dahami beklemem gerekiyor diger adetmde

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi doğru sonuç verir.Bu ay hamilelik yok.Bir sonraki adet tarihinizi bekleyin.Gecikme olursa gecikmeden 3-4 gün sonra test yapın.

     1. Kudret dedi ki:

      Tskler 🙂

 33. Elifnur dedi ki:

  Ben ayın 15 inde rahim filmi çektirdim O günden sonra3 gün üstüyse beraber olduk su an kasıklarımda agrı var belim agrıyo ve gazım oluyo tüplerimde açık çıkmıştı hamile miyim Acıbadem

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elifnur hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Yapılan araştırmalar rahim filmi sonrası ilk ayda hamile kalma ihtimali rahim filmi çektirmeyenlere göre daha fazladır.Rahim filmi ile tüplerde tıkanıklık olmasa da rahim filmi ile verilen ilaç basıncla küçük tıkaçları açması, tüpleri gererek ufak yapışıklıkları açmaktadır.

 34. pınar dedi ki:

  merhaba 7 mayis sat 27 gündw bir adet oluyorum 20 mayısta korunmadık eşimle. ama suan adet sancısı cekiyorum sağ kasık hafif batma var hamile olabilirmiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Pınar hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamile kalmak istiyorsanız birlikteliği tek bir günle sınırlandırmamalısınız.Yumurtlama tarihinizi hesaplayıp bu tarihten 3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca günaşırı birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.

 35. g.guven dedi ki:

  iyi akşamlar doktor bey merak ediyorum ve ne oluyor bana bilmiyorum 3 aylık evliyim evladimiz olmasını istiyoruz yakınlaşmamız oldu yumurtalama günümü bilmiyorum geçen ay adet oldum idrar gaz bel sıkıntım vardı adet günümün yaklasmasına 15 gün vardı ama yinede şüphelendim test yaptım negatif cıktı kan testi yaptırdım gebe olmadıgımı oğrendik mayıs adetimi bekliyorum 4 gün var ama inanılmaz derece belim yine agrıyor ve yine gaz ve idrar sıklığı var sizce gebe olasılığım varmıdır okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 36. Yaren dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25nisan ve adet günüm şuanda 5gün gecikti ve yotum yazan hanımların da dediği gibi daha önce hiç olmayan beyaz bir akıntı başladı. 3/4gün önce evde test yaptığımda çıkmadı ve hala hasta olmadım sizce hamile olma ihtimalim varmıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yaren hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin.Adet gecikmesi yaşarsanız gecikmeden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 37. Emine dedi ki:

  Merhaba bişey sormak istiyorum benim adetim 15 gün geçti evde 5 defa test yaptım ve hepsi pozitif çıktı sizce hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Emine hanım adet gecikmesi ve gebelik testi sonucunuz pozitif hamilesiniz.Tekrar tekrar test yapıp kendi kendinize sıkıntıya sokmayın.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 38. Fatma dedi ki:

  Merhaba, 1 senelik evliyim 13 Mayısta eşim üzerimde tayt var iken karnımın hafif aşağısına boşaldı sonra hemen sildim 14 Mayısta adet oldum normal adetim gibi oldu 7 gün sürdü hamilelik belirtileri kusma sık idrara çıkma gibi şeyleri görmüyorum sizce hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım hamilelik ihtimali yok.

 39. semra dedi ki:

  kanda beta HCG 517.6 cikti hamilelik varmidor doktorlar net bisey soylemedi . . son adet tarihim 11 nisan 2017 lütfen cevap verin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Semra hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 40. Aryem dedi ki:

  Merhaba doktor bey. En son adet tarihim 3 Mayıs. 28 günde bir adet görürüm. Eşimle 16 mayısta beraber olduk. 17 si yumurtlama günüm. Bu hafta baska beraberlik yasamadık. Bebeğim olsun cok istiyorum. Sol kasıgım da deli bir ağrı var ve atesım yükselip iniyor. 16 sındada yürüyemicek kadar ağrım Vrdı bacaklarımda akıntım da inanılmaz cok geldi. Erkeğin boşalması gıbı iki kere bu sekilde akıntım geldi beraberlikten önce. Şimdi cok heyecanlıyım hamile kalma olasılığım nedir. Ve ciddi bir sol kasık ayrım var. Döllenme den kaynaklı olabilirmi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar hamilelik için yumurtlama gününden 3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca 2 günde bir birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

  2. Gülsüm dedi ki:

   Merhaba hocam
   eşimle reglimin 4.gunu brz yakınlaştık ama içine boşalma flan olmadı sadece sürtünme yoluyla temas oldu eşimde boşalmadi sadece zevk suyunda da sperm olabileceğini ve daha hızlı olduğunu duyduk bu yüzden zevk suyundan endişe ediyoruz ardından bn kalktım temizlendim daha sonra bı saat içinde yine reglm geldi ondan sonra kesildi ve reglim tekrar 5.gunde geldi bn yakınlaşmamizin 4.gunu Ella ertesi gün hapı kullandım bz şuan çocuk istemiyoruz sizce hamile kalmis olma ihtimalim var midir..? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

   1. admin admin dedi ki:

    Gülsüm hanım adet döneminde hamilelik oluşmaz.

 41. Ela dedi ki:

  Merhaba ben testı yaptırdım degerım 99.8 cıktı tahmınen kac haftalıktır bebek

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ela hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 42. asu dedi ki:

  merhaba lütfen yardimci olun Adetim 6 gun gecti kan degerlerim 128 cikti bir gun sonra idrar testi yaptim net iki cizgi cikti bu durumda gebemiyim doktorum 3 gun sonra tekrar gel dedi sonuc ne bilmiyorum yardimci olurmusnz tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Asu hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Kanda beta HCG değeri ile hamilelik tespit edildikten sonra tekrar idrar testi yapmanız mantıksız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. 3 gün sonra kontrol için doktorunuza başvurun.

   1. asu dedi ki:

    tesekkur ederim doktorum hamilesiniz diyemem dedigi icin birde idrar testinde denemek istedim net bi cevap vermemişti

 43. Naz dedi ki:

  Mrb hocam 4.5 gündür sol ve sağ kasik ağrılarım var bugün doktora gittim sonuçlarda hiç bir sorun çikmadi en son adet tarihim 24 nisan bugünkü beta hcg sonucu 0.100 gebelik yok dedi 3 ve 4 haftanın altında bebek olunca kanda anlaşılmaz mi ben onu öğrenmek istiyorum tsk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Naz hanım hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet görmezseniz 8 gün sonra testi tekrarlayın.

 44. sukran dedi ki:

  Merhaba hocam benim kan sonucu testin beta Hcg 42.94 hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şükran hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

   1. sukran dedi ki:

    Teşekür ederim

 45. Tugba dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 28 gunde bir adet goruyorum ve en son adet gunum 15 nisan. Bugun gebelik testi yaptim cift cizgi cikti fakat cizginin biri acik renkteydi. Ben sizce hamilemiyim hamileysem kac ayliktir doktora ne zaman gozukmemi tavsiye edersiniz simdiden tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba Tuğba hanım öncelikli olarak adet gecikmeniz varsa kanda bete HCG testi yaptırarak hamile olup olmadığınız netleşmesi gerekir.

 46. sevda dedi ki:

  Beta hcg testim 2498.00 çıktı sizce nekadarliktir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 47. Figen dedi ki:

  Merhaba dokyor bey ben 31 martta adet oldum ve 5 gun surdu ve gebe oldugumu ogrendim hesaplamama gore 5+5 gunluk gebeyim bugun doktor 5+0 gunluk oldugunu soyledi kese 14mm oldugunu ve bebegin gorunmedigini bos gebelik olabilecegini soyledi. Ama benim hic bir sekilde kanamam olmadi ve mide bulantilarim arada kasiklarimda agrilar hissediyorum. Aldirmam gerektigini soyledi ve ben 2. 3 hafta beklemek istiyorum kac haftaliga kadar belli olur acaba kalp atışları felan.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Figen hanım Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son adet tarihi doğruysa; 1 hafta sonra alttan ultrason ile kalp atımlarına bakıldıktan sonra hala kalp atımları yoksa beklemenin anlamı yok.

 48. Ebru dedi ki:

  Hocam benim 2 gün önce adetim geçti ama dün hastaneye gittim ultrasyonda ile kan testi yaparken hamile degilsiniz dediler 0,1 çıktı hayal kırıklığına uğradım yinede adet görmüyorum midem bulantisi baş dönmem var sık sık lavobaya gidiyorum arada sırada sırtım ağrıyor bebek sahibi olmak istiyorum ne yapmam gerekir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Ebru hanım 1 yıllık düzenli birlikteliğe rağmen hamilelik oluşmuyorsa infertilite araştırma testleri yapılmalı.Hamile kalmak için 1 yıla yakın süredir uğraşıyor ve olmuyorsa infertilite konusunda tecrübeli bir kadın doğum uzmanına başvurun.

 49. Özge dedi ki:

  Hocam 2 gün önce doktora gttim sonucum 1059 cıktı son adet tarihim 3 nisan fakat kese görünmedi dokyorum 10gün sonra tekrar gel dedi bugün kasık ve bel agrım var bu ciddi bir durum mudur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Bir sonraki doktor kontrolünde gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.

 50. demet dedi ki:

  Merhaba. Ben düzensiz adet görüyorum en son nisan 27 tarihinde olup mayıs 1 de son buldu. Son günü gelmediğinden o gece ve sabahi eşimle birliktelik yaşadım. Ve su anda ise iki gündür goz kararmasi baş dönmesi yoğun akıntı, idrar yaparken kasıkta sancı ve karin sırt bölgemde rahatsız edici sislikler olusmaya başladı. Acaba hamilelik belirtileri olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik ihtimalinin en az olduğu günler adet başlamadan önceki bir hafta ile adet başladıktan sonraki 1 haftadır.Hamilelik ihtimali düşük.Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 51. Nesrin dedi ki:

  Doktor bey adetim iki gün gecikti bugunse pembe akıntı geldi esim hamile kalmami cok istiyodu sizce nasil bi yol izlemeliyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Nesrin hanım kanda beta HCG testi yaptırın.

 52. Seda dedi ki:

  Merhaba iki aylık evliyim normalde reglim 28 veya ayın 1 i arası ilk test yaptığımda bu ay ki regli gunume yakındı negatif çıkmıştı su anda regli günümü 13 gün geçiyor ve hala olamadım rahim bolgemde ağrım vardı belim de de ağrım vardı istahim açıldı ve goguslerimde de uçlara ve komple olmak üzere ağrı var rahim ağrım su anda geçti sizce hamile olma ihtimalim var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 53. Emine dedi ki:

  Hocam ben hamileyim doktora gittim ama doktor geç döllenme olduğunu söyledi kese görünüyor ama kalp atışlarını duymadı bir hafta sonra bir daha Gel dedi bi sorun çıkar mı

  1. admin admin dedi ki:

   Emine hanım geç döllenme olduğunda bebek kalp atımlarının ultrasonda izlenmesi 1 hafta gecikebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde kalp atımları izlenmesi gerekir.

   1. Fatma ceren dedi ki:

    Hocam bebek kesesi tam 5haftalık mı görünüyor benim ilk hamileliliğimde kızım 1buçuk aylık belli oldu

    1. admin admin dedi ki:

     Fatma hanım son adet tarihiniz doğruysa 5 hafta 2 günlük hamilesiniz 4 gün sonra alttan ultrason muayenesi yaptırın.Kese hala gözükmezse dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 54. Ela dedi ki:

  Hocam biz 3 gün önce eşimle beraber olduk bebek istiyoruz eşim içime bosaldı bugün yine beraber olduk. hamile olmama engel olur mu ilişkiye girmemiz

  1. admin admin dedi ki:

   Engel olmaz.Yumurtlama dönemlerinizi takip edip bu dönemde birliktelik olursa hamilelik ihtimali yüksek olur.

 55. Eda dedi ki:

  Hocam merhaba 4 aylık evliyim 21 yaşımdayım geçen ay 12nisanda regl oldum 16nisanda bitti eşimle 3mayısta içime bosaldı hamile olma ihtimalim olabilir mi? Ne zaman hamilelik testi yapayım,

  1. admin admin dedi ki:

   Eda hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 56. Figen dedi ki:

  Ne zaman kalp atislarini duyarim bebegin

  1. admin admin dedi ki:

   Genel olarak kalp atışları gebeliğin 6. haftasında ultrasonda izlenir.

 57. Hocam dedi ki:

  Merhaba kacinci haftada bebeği hissederim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 16-22. haftaları arasında bebek hareketleri hissedilir.

 58. Seher dedi ki:

  Iyi günler benim adetime 5 gün var mide bulantısı halsizlik baş dönmesi için doktora gittim kan testi yaptırdım hcg 2 çıktı hamilelik başlangıcı olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Seher hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta bekleyin adet görmezseniz kan testini tekrarlayın.

 59. Raulum dedi ki:

  Hocam ben hamileyim ve bu hamilelik bana supriz oldu hic hesabda yokken cunki bende 6yildir hamile kalamadim icin korunmuyodum ve ben son adet gunumu unutdum 3gun oncede test yapdim hamile oldufum ortaya cikti neyapa bilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 60. meral dedi ki:

  hocam ben alti aylik evliyim korunmuyorum esimle çocuk dusunuyoruz son adet tarihim 14 nisan esimle 2 3 gundur iliskiye giiryoruz doğurgan ve yumurtlama günlerinde kasiklarimda var adetime 2 hafta var hamile olabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Meral hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak yumurtlama gününüzü hesaplayarak buna göre yumurtlama gününden 3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2 günde bir birlikteli hamilelik ihtimalini artıtır.

 61. Hocam dedi ki:

  Hamileligin 4.haftasinda surekli yatmak zorundamiyim normal bir sekilde hayatima devammi etmeliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, gebelik boyunca elbette yatmak gerekmiyor, bu sizin daha çok halsizlik yorgunluk hissetmenize neden olur, enerji ve motivasyonunuzu düşürür. Takibinizi yapan doktora danışarak hareketlerinizi düzenleyebilirsiniz. Eğer düşük riski söz konusu değilse, günlük hayat rutinlerinizi sürdürmenizde problem yoktur. Şöyle ki, artık ağır kaldırmamak, yüksekten uzanarak bir şey almamak, koşmamak, şiddetli egzersiz yapmamak gerekir. Bir düşük riski yoksa normal ev işlerinizi yapabilirsiniz, her gün yarım saat yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim.

 62. Damla dedi ki:

  Hocam peki hamileliğim kesin şuan demi yani olmama olasılığı varmı 10 günlük çünkü rahime filan girmişmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 10. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenir. Hamilelik haberinizi çevrenize 10 gün sonra ultrasonda kalp atımları izlendikten sonra verirsiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 63. Büşra dedi ki:

  Hocam reglim 20 gün geçti aile sağlığı merkezine kan tahlili verdim sonuç 2.38 çıktı doktorumuz dedi ki normalde 0 çıkması gerekiyor kan değerinin önümüzdeki hafta tekrar kan tahlili vericem sizce hamile olma oranın kaç

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz. 20 günlük gecikmeniz varsa araştırma için kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 64. Merhaba dedi ki:

  Benim adetime 3 gun var kan testi yaptirdim ve degerim 174 cikti sizce kac haftalik gebeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.

 65. Damla dedi ki:

  Merhabalar Hocam ben 1 hafta önce idrar testi yaptım T bölúmünde tek çizgi çıktı ama regal günümden 22 gün geçti 2 gün önce hastaneye gittim kan testinde beta hcg sonucu 99,61 çıktı 10 günlük hamilesin dedi kesin mi acaba gebeliğim şuan 10 gün sonra tekrar gel dedi doktorum ne için sizce merak ediyorum şuan kesin gebeliğim var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Doktorunuz 10 gün sonra gebelik kesesi ve kalp atımlarını ultrasonda kontrol edecek.Genel olarak gebelik kesesi gebeliğin 5. haftasında kalp atımları gebeliğin 6. haftasında izlenir.

 66. Şerife dedi ki:

  Hocam 27 martta spralimi çıkarttım 12nisanda adet gördüm 15 inde bitti bittikten sonra 2 günde bir iliskiye girdik acaba bebek varmı yokmu diye idrar ve kan testi yaptirsam mı sizce ne yapayım ilk çocuğumu evlendigim gece den hemen kaldim bu da öyle olumu acaba istiyoruz cevap verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Şerife hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Daha önceki gebeliğiniz ilk ayda gerçekleşmiş bunda öyle olmayabilir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Yumurtlama gününüzden 3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2 günde bir birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.30 günde bir adet görüyorsanız test yaptırmak için 12 Mayıs’ı bekleyin.Şuan yapacağınız test doğru sonuç vermez.

   1. Admin dedi ki:

    Meraba hocam benim 20 gün geçti kan testi yaptık 0.338 çıktı daha öncesinde yapmistik 1 çıkmıştı sizce hamilelik var mı

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar kan değerinize göre hamile değilsiniz.Adet gecikmesinin araştırılması için ultrason değerlendirme ve hormon testleri yapılmalıdır.

 67. Firdevs dedi ki:

  Iyi aksamlar gunum gecmedi adetime 5 gun var kan testi yaptirdim gebelik gözüktü yanlis olma olasiligi varmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testinde doğruluk oranı oldukça yüksektir.Hatalı sonuç çıkma olasılığı azdır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 68. Duru dedi ki:

  Merhaba
  19 Nisan’ da emriyo transferi yapıldı. 26 Nisan’ da idrar testi yaptım silik de olsa iki çizgi gördüm. Aynı gün kanda 19,59 çıktı. Bu durumu olumlu anlamlandırabilir miyim ?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Duru dedi ki:

   Neden hala onay bekliyor anlamadım

   1. admin admin dedi ki:

    Duru hanım gebelik testini erken yapmışsınız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.İki kat artış gösterirse sağlıklı bir gebelik diyebiliriz.Bunun yanında genel olarak gebeliğin 5.haftasında gebelik kesesi, 6. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.

  2. admin admin dedi ki:

   Duru hanım gebelik testini erken yapmışsınız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.İki kat artış gösterirse sağlıklı bir gebelik diyebiliriz.Bunun yanında genel olarak gebeliğin 5.haftasında gebelik kesesi, 6. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.

 69. SLM dedi ki:

  MERHABALAR
  ASLINDA İÇİM KIPIR KIPIR SANKİ ONU HİSSEDİYO GİBİYİM
  9 AY BOYUNCA MİCROGYNON 21 DRAJE KULLANDIM DÜZENLİ Bİ ŞEKİLDE 13.04.2017 TARİHİNDE BİTTİ 16.04.2017 TARİHİNDE ADET OLDUM 4 GÜN SÜRDÜ BEBEK İSTEDİĞİMİZ İÇİN 2 GÜNDE 1 İLİŞKİ YAŞADIK ŞİMDİ KASIKLARIM AĞRIYO KARNIM ŞİŞ HALSİZİM YUMURTLAMA GÜNÜM 24.04.2017 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİ GALİBA
  ŞİMDİ KAFAMI KURCALAYAN DOĞUM KONTROL HAPI GEBELİĞİ ERTELER Mİ 2 GÜN İÇİLMEZSE ETKİSİNİ YİTİRMEZ Mİ ?İÇİLDİĞİ ZAMAN DİLİMİNDE YUMURTLAMAYI DURDURUR MU ?

 70. Fatmanur dedi ki:

  Merhaba benim adetime 5 gun kala idrar testi yaptim iki kez cift cizgi cikti sonra gidip kan testi yaptirdim 68.32 pozitif cikti kan testinin yanlis cikma olasiligi olabilirmi suandada karnima agri giriyor ve cikiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Fatmanur hanım hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 71. Hatice nur dedi ki:

  08.04.2017 regli oldum 6 gun sürdü regli döngüm 32 gun yunurtlama nezamn olur acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Hatice hanım tüm kadınların yumurtlama dönemi bir sonraki adet tarihinden 14 gün öncesidir.Yaklaşık yumurtlama tarihiniz: 26 Nisan 2017 Çarşamba.Normalde yumurtlama tarihinden itibaren 3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca her gün veya 2 günde bir birliktelik önerilir.Siz bugünden itibaren her gün veya iki günde bir birliktelik gerçekleştirin.

 72. Zeliha dedi ki:

  Mwrhabalar bise sorucaktim ja bn tam bilmiyorum hamilemiyim degilmiyim diye cunku bakin bn evlendigimde ilk haftasinda birakti kocam yani döllunu ondan 2 gun sonr amigdem bulandi halsizlik oldu cok yemek yiyesim geliyordu kafa donmesi seyler oldu ilk dusundum hamilemiyim diye ama ki normalde 30 larda adet goruyordum bn her ayin 30 sunda ama bu ay 23 unde oldum test yaptim negativ cikti ama kanamam cok geliyor benim yani nasil desem ilk gunlerde benim cok az gelirdi 2 gunde baslardi 3 gunde 4 gunde yavas gelirdi 7 gune kadar di simdi hem erken oldu hemde cok geliyor asiri derecede cok geliyor kan yani bide boyle acik kirmizi normalde bnim kisi baska sekildi ama bu aciknkirmizi ve karnim normalde agrimazdi tek 2 gunde hafif ve bitti naska geri kalan 6 gun agrimazdi ama simdi karnim agrior migdem bulaniyor ve cok kan akiyor acaba dusuk ola biliirmi ama nnegativ cikti ama yinede korkuyorum dusuk ola bilirmi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik tespit etmeden düşükten söz edemeyiz.Adetiniz erken gelmiş gibi görünüyor.

 73. Ela dedi ki:

  Merhaba benim sonadet donemimin ilk gunu 5 martti ancak yaklasik 4 hafta sonrasinfa idrar testi yaptigimda tek cizgi cikti bundan 2 hafta sonra tekrarladigimdaysa 2 cizgi cikti peki ben simdi ne kadarlik hamileyim anlamadim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 10 Aralık 2017 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 74. ceren dedi ki:

  merhaba benim son adet tarihim 23.03.17 dün idrar testi yaptım çift çizgi çıktı fakat biri diğerine göre biraz silikti.sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırarak doğru sonucu öğrenebilirsiniz.

 75. merve dedi ki:

  beta hcg 15.44 çıktı hamilemiyim test pozitif çıkıyor

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.2 gün sonra aynı merkezde kanda beta HCG testini tekrarlayın iki kat artış gösterirse hamilelik vardır.

 76. Şerife dedi ki:

  Hocam adetim 12 sinde başladı 15 inde bitti sizce ne zaman hamile kalabilirim tahminen 1 hafta falan sürer mi

  1. admin admin dedi ki:

   Şerife hanım hamilelik isteyen çiftlerin yumurtlama tarihinden 2 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2 günde birliktelikte bulunmaları hamile kalma şansını arttıracaktır.Yumurtlama tarihinizi hesaplamak için aşağıdaki hesaplayıcıya bilgilerinizi girin.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/yumurtlama-tarihi-donemi-hesaplama.html

  2. Şerife dedi ki:

   Hocam adetim 12sinde başladi 15 inde bitt ne zaman hamile kalabilirim ogünden beri özellikle iki günde bir iliskiye giriyoruz sizce bu haftaya kadar hamile olabilirim

   1. admin admin dedi ki:

    Şerife hanım hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu günler.Yumurtlama dönemidir.Bu dönemde oluşan birlikte hamilelik ihtimali yüksektir.Tüm kadınların yumurtlama günü bir sonraki adet tarihinden 14 gün öncesidir.Yumurtlama gününden 3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca her gün veya günaşırı birliktelik gebelik ihtimalini artırır.Adet döngüsü 28 gün olan bir kadının yumurtlama günü 14.gündür.Bunun haricinde yumurtlama günü takibi yerine adet kanamasının başladığı günden itibaren 10. günden itibaren her gün veya gün aşırı birliktelik gebelik ihtimalini artıracaktır. 1 yıl düzenli birlikteliğe rağmen gebelik oluşmuyorsa doktora başvurmak gerekir.

 77. ummuhan dedi ki:

  Merabaa hocam benim adetim 2 gün geçti kan testi yaptım 13.2 çıktı doktor kan degerleriniz yukselmis bidaklı hafta tekrar kan verin dedi sizce gebelik olusurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.4 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 78. merve dedi ki:

  merhaba bugün hastaneye gittim ve beta hcg testi yaptırdım değer normalde hep 0.100 çıkardı şuan 0.678 çıktı bana yardımcı olurmusunuz adetim geçmedi henüz

  1. merve dedi ki:

   gebelik varmı varsa ne durum da günlük mü yoksa oluşuyormu anlamdım

   1. admin admin dedi ki:

    Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik tetlerinden sağlıklı sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

  2. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik tetlerinden sağlıklı sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 79. Tuğçe dedi ki:

  Ben de gebelik düşünüyorum 5 yıllık evliyim 2 yaşında bir kızım var ve kardeş düşünüyoruz artık sadece eşim korunuyor Du ben d. Kontrol hapı hiç kullanmadım sizce folik asit kullansam gebelik olasılığını arttırır mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit gebelik olasılığını artırmaz.Oluşacak gebelikte bebekte olabilecek nöral tüp defekti adı verilen beyin ve omurganın kapanması konusundaki anomalilerin engellenmesinde büyük rol oynar.Hamilelik düşünüyorsanız folik asit kullanmaya başlayın.

 80. Yagmur dedi ki:

  Merhabalar adet gunumden iki gün önce beta hcg degerim 85.58 di iki gun sonra tekrarladim 227.58 cikti daha önce kimyasal düşük yasadim sizce normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinizdeki artış olumlu.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değer 48 saatte iki kat artış gösterir.

 81. Meltem26 dedi ki:

  Merhaba hocam bn 23 mart reglimin ilk gunuydu bugun beta hcg testi 430 cikti ama usg de kese falan gozukmedi doktorum dis gelebelik olabileceginide soyledi ve kafam karisti sizden de bir yorum rica edebilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.
   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 82. Gizem dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Bugün idrar testi yaptım pozitif çıktı. Hemen ardından hastaneye gittim kan tahlili yapıldı. Hcg hormon seviyem 82.1 doktor 4 günlük olduğunu söyledi.
  Sizin bana yapmam yada yapmaman gerekenler konusunda bi öneriniz var mı? Ayrıca bu noktoda hamileyim demelimiyim? Bebeğin tutunma ihtimali varmı?

  1. admin admin dedi ki:

   4 günlük hamilelik olmaz gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Çevrenizdekilere bebeğin kalp atışları ultrasonda izlendikten (6. hafta ) sonra haber verirsiniz.

 83. Şerife dedi ki:

  Hocam adet bittikten ne kadar süre geçerse hamile kalınır tahminen

  1. admin admin dedi ki:

   Şerife hanım düzenli adetleri olan kadınlarda yumurtlama bir sonraki adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir.Örnek olarak 28 gün olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan 14 gün önce gerçekleşir.Adet kanamasının başladığı 1. günden başlayarak 14. güne denk gelir yaklaşık.Yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2 günde bir ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.

 84. Gul dedi ki:

  Merhaba mart 5 de adet oldumbu ay olmadim bu ayin 12 dinde evde test yaptim pozitif cikti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmeniz ve idrarda gebelik testinde pozitif sonuç büyük ihtimalle hamile olduğunuzu gösteriyor.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 85. Şerife dedi ki:

  İlginiz için teşekkür ederim yinede

 86. Şerife dedi ki:

  Kan testi yaptırdım ama cıkmadı adet gecikmemde var dediģim gibi hocam 27 martta spralimi cıkarttım kalırım doye düsündüm ama çikmadı sprall çıkartmaya gittiğimde yumurtanın çatlamamış falan demişti sizce ne yapmalıyım tekrar 1 yada 2 gün sonra tekrar kan testi yaptırsam mı

  1. admin admin dedi ki:

   Şerife hanım spirali çıkarttığınız ilk ay hemen hamile kalacaksınız diye kaide yok.Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi doğru sonuç verir.Yumurtlama döneminizi takip ederek bu dönemde günaşırı birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.

 87. Şerife dedi ki:

  27martta spralimi çıkarttım sizce hamile olabilirmiyim adet te olmadım daha olmam lazım dı

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 88. Tub dedi ki:

  Merhaba Adetim 5 gun geciktiginde hcg 263 ckti 1 hafta sonra muayneye gidin dedi doktor 2 gun sonra gidic3m deger yukselmis olup kese gozukur mu

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir

 89. Ecem dedi ki:

  Mrb hocam adetimden beş gün önce kanda gebelik baktırdım 0.77di çıktı hamilemiyim değilmiyim anlamadım doktor bir hafta sonra testi tekrarlamalısın dedi

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 90. Aysemm dedi ki:

  Gebe olup olmadigimiz kac günde anlasilir iliskiden Kac gün sonra ögrenebiliriz Cok istiyorz ve test negatif tek cizgi cikti ne yapmam gerek acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 91. ayşec dedi ki:

  merhaba hocam adetime 8 gün var erken gebelik testi yaptım sonuç silik çıktı kan tahlili yaptırdım 9.0 çıktı sizce gebelik ihtimali varmı yükselme olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.4 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 92. Selma dedi ki:

  Gecen ay regl olmadim 2 ay onceki gecen ay a sarkmıştı dün eşimle korunmasiz birlikte olduk gebelik ihtimali var mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Herhangi bir sorununuz yoksa birlikteliğiniz yumurtlama dönemine denk geldiyse gebelik ihtimali olabilir.Selma hanım adet düzensizliğiniz varsa bu konuda doktora başvurmalısınız.Hamilelik oluşumunu engelleyebilir.

 93. zeynep dedi ki:

  Hocam ilişkim 1 ocakta oldu.şubata 25 Kanda 0.15 çıktı.
  Martta kanamam oldu.ama nisanda adet olmasam gebelikten söz etmek mumkun mudur.

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 94. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba ben 6 aylık evliyim. Test yaptım sadece 1 tane ve silik bir şekilde de olsa pozitif çıktı adetime 4 gün var ve karnımda kasılmalar akıntı kabızlık gibi şikayetlerim var aşırı derecede de halsizim. Doktora gitmedim daha eğer hamile değilsem bu beni sarsar sizce hamilemyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşegül hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Erken yapılan testler sizin gereksiz yere strese girmenize neden olur.Bu da oluşabilecek gebeliği olumsuz etkileyebilir.

 95. Zeliha dedi ki:

  Merhaba benim adetim bir hafta gecikti.acile gittiğimde enfeksiyon var dedi.sistit regliyi geciktirir mi.? Gebelik testini evde yapmamız için kaç gün geçmeli sağlıklı sonuç alabilmek için.tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Zeliha hanım adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 96. Süleyha dedi ki:

  Merhaba hocam adetim düzenli olur. Eşim askerde izine gelmişti iliskimizden 3 defa tam beklediğim tarihlerde regli oldum yine de hamile olabilirmiyim ve hamilelikte düzenli olarak regl görülür mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamile olamazsınız.Gebelikte adet görülmez.