40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 620.127 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Sibel dedi ki:

  Geçen hafta Salı günü beta hcg testi yaptırdım 920.26 çıktı sizce hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sibel hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir. 4 gün sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

   1. Sibel dedi ki:

    Kaç haftalik hamileyim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Sibel hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
     https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 2. Kudret dedi ki:

  Merhaba bisey sormak istiyorm gecen ay 12 de adet oldm bu ay da 11 de lekem gldi ama 3 gun surdu kesk kesik geldi 13 de bitti normalde adet donemim 7 gun surer simdide kasik agrisi cekiyorm mide yanmam oluyor acaba hamile olabilirmym..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar adetiniz her zamankinde az ve lekelenme şeklinde ise kanda beta HCG testi yaptırın.

 3. Elifnur dedi ki:

  Ben ayın 15 inde rahim filmi çektirdim O günden sonra3 gün üstüyse beraber olduk su an kasıklarımda agrı var belim agrıyo ve gazım oluyo tüplerimde açık çıkmıştı hamile miyim Acıbadem

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elifnur hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Yapılan araştırmalar rahim filmi sonrası ilk ayda hamile kalma ihtimali rahim filmi çektirmeyenlere göre daha fazladır.Rahim filmi ile tüplerde tıkanıklık olmasa da rahim filmi ile verilen ilaç basıncla küçük tıkaçları açması, tüpleri gererek ufak yapışıklıkları açmaktadır.

 4. pınar dedi ki:

  merhaba 7 mayis sat 27 gündw bir adet oluyorum 20 mayısta korunmadık eşimle. ama suan adet sancısı cekiyorum sağ kasık hafif batma var hamile olabilirmiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Pınar hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamile kalmak istiyorsanız birlikteliği tek bir günle sınırlandırmamalısınız.Yumurtlama tarihinizi hesaplayıp bu tarihten 3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca günaşırı birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.

 5. g.guven dedi ki:

  iyi akşamlar doktor bey merak ediyorum ve ne oluyor bana bilmiyorum 3 aylık evliyim evladimiz olmasını istiyoruz yakınlaşmamız oldu yumurtalama günümü bilmiyorum geçen ay adet oldum idrar gaz bel sıkıntım vardı adet günümün yaklasmasına 15 gün vardı ama yinede şüphelendim test yaptım negatif cıktı kan testi yaptırdım gebe olmadıgımı oğrendik mayıs adetimi bekliyorum 4 gün var ama inanılmaz derece belim yine agrıyor ve yine gaz ve idrar sıklığı var sizce gebe olasılığım varmıdır okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 6. Yaren dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25nisan ve adet günüm şuanda 5gün gecikti ve yotum yazan hanımların da dediği gibi daha önce hiç olmayan beyaz bir akıntı başladı. 3/4gün önce evde test yaptığımda çıkmadı ve hala hasta olmadım sizce hamile olma ihtimalim varmıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yaren hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin.Adet gecikmesi yaşarsanız gecikmeden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 7. Emine dedi ki:

  Merhaba bişey sormak istiyorum benim adetim 15 gün geçti evde 5 defa test yaptım ve hepsi pozitif çıktı sizce hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Emine hanım adet gecikmesi ve gebelik testi sonucunuz pozitif hamilesiniz.Tekrar tekrar test yapıp kendi kendinize sıkıntıya sokmayın.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.