reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 844.329 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Selin dedi ki:

  Merhabalar
  Benim bı sorum olacaktı
  1 ay önce eşim varikosel ameliyatı oldu 20 gün ilişkiye girmedik 20 gün sonunda düzenli ilişkimiz var bebek istiyoruz ve adet günüm gelmeden 3 gün önce bı kere kahverengi leke geldi ve kesildi hamile olma ihtimalim var mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Selin hanım adet gecikmesi olursa kanda beta hcg yaptırmanız uygun olur.

 2. Avatar Hilal dedi ki:

  Merhaba folik asit kullanmak için doktora gitmeme gerek varmı acaba?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar hilal hanım
   hayır gerek yok
   eczaneye başvurup herhangi bir folik asit alabilirsiniz

 3. Avatar Ayse dedi ki:

  Benim adetim 4 gün gecikti ve test yaptim ikinci cizgi cok bet bi kirmizi değil 2. Testi aldim bunda da ikinci cizgi cok hafif belli oluyor acaba hamilemiyim

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   malesef evdeki evde yapılan idrar kitlerinde yanılma olabilmektedir
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 4. Avatar Tuba dedi ki:

  Merhaba ben 6 aylık evliyim 3 aydır bebek istiyoruz bebek düşündüğümüz ilk ay edetim.4 gün gecikti normalde düzenli olarak 22 günde bir olurdum sonraki ay 22 . Gün adet oldum ve şimdi adetim 5 gün gecikti ara ara hafif sancilarim oluyor karım kaslarim kasılıyor ama test yapmaya çekiniyorum ya hamile.değilsem diye hamile kalmış olabilir miyim ve kaç gün sonra.test yaptırmalıyım

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar tuba hanım
   adet gecikmeniz 1 haftaya ulaştığında beta hcg değerinizi baktırmanızı öneririm

 5. Avatar Yağmur dedi ki:

  Merhaba hocam 16.02.2019 da regli oldum23.02.2019 da bitti 04.03.2019 da ilişki yaşadık daha yeni evliyim ama reglim hep düzensizdi. O yüzden gecikme olup olmadığını anlamam için baya beklemem gerekli. Normalde regli dönemimde hiç bir belirti yaşamam ben ama şu an kaşık ağrılarım var ara ara. Sizce gebelik testini kan yada idrar olarak ne zaman yaptırsam doğru sonuç alırım??

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar yağmur hanım
   normal beklediğiniz adet zamanı geçtikden 1 hafta sonrasında kandaki beta hcg değerinize baktırırsanız
   kesin sonuç alabilirsiniz

 6. Avatar merhaba dedi ki:

  merhabalar ben hamilelik varmi diye kan testi yaptirdim sonuc pozitif 106 cikti aradan 2 gun gecti tekrar kan aldirdim 25.04 cıktı bugünde doktora gittim negatif cıktı değer 3 e düşmüş ne kadar doğrudur acaba

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   kanda bakılan beta hcg değeri en net ve sağlıklı ölçüyü vermektedir
   kimyasal gebelik yaşamışsınız görülmektedir

 7. Avatar Zahide dedi ki:

  Merahaba doktor bey benim adetim bi gun gecti test yattim ikinci cubuk net degildi sonra kan tahlili yaptirdik tahlil 12.5 cikti bisey gozukuyor dedi ben bugun evde yeniden idrar testi yaptim ikinci cubuk cikmadi sizce hamilelik sonlandimi

  1. admin admin dedi ki:

   Zahide hanım gebelik var diyebilmemiz için beta hcg değeri 20 ve üzeri değerler gerekir.2 gün sonra kanda beta hcg testini tekrarlayın.