40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 807.586 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. hazal dedi ki:

  merhaba hamile olduğumu bilmeden tahminimce oluşma evresine denk geliyor alkol aldım bebeğe bir zararı olurmu çok endişeliyim

 2. Dönüş dedi ki:

  Merhaba adetime 6 gun kala 3gun pembe ve hafif bir kanama gecirdim simdi adetim 3 gun gecti fakat ara ara agrilarim oluyo pembe kanama implantasyon kanamasi diye düşündüm test yapmaya korkuyorum negatif kanamadan sonra yaptigimda negatif tu 3 gun gecti acaba hamile olabilirmiyim kac gun gecince tekrar test yapmaliyim 😓

  1. admin admin dedi ki:

   3 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi doğru sonuç verir.

 3. Seda dedi ki:

  Merhabalar hocam ben İki gün önce acile giderek Beta hcg testi yaptırdım Hamilelik başlangıcı var dedi Bu ne demek hamile miyim yani?

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım hamilelik var diyebilmemiz için kanda beta HCG değeri 20 ve üzeri çıkması lazım.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göster,r ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenir.

 4. Filiz dedi ki:

  Merhaba benimde adetin adetim gecikti yaklaşık bir aydır yok ve karin siskinligim var doktor acaba neden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Filiz hanım 1 aylık adet gecikmeniz varsa hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile araştırılmalı.Bir kaç günlük gecikme varsa kanda beta HC testi yaptırın.

 5. ayşe karamanoğlu dedi ki:

  Merhabalar hocam. Sorularımızı cevaplandırdığınız için teşekkür ederim. Benim sorum biraz karmaşık. hocam ben 10 Nisanda adet oldum. 25 nisanda ilişkiye yaşadım. Daha sonra 8 Mayısta çok normal adet oldum. (12 Mayısta bhcg=<0.100) Diğer adetim 4Hazirandaydı(4gün önce) ancak adetimi normalden az oldum. Normalde gelen kanın %30 civarı geldi. ve Şimdiye kadar 1-2 kere açık pembemsi kan geldi damla şeklinde. Bir kez normal adet olup sonradan hamile çıkma olasılığım var mıdır?Tıpta bunun adı nedir?

 6. Selen dedi ki:

  İyi akşamlar 7 nisan da düşük nedeniyle kürtaj oldum 7 mayısta da ilk adetimi oldum normalde 28 günde bir hastalanıyordum şu an da 31 gün oldu ve daha hiç bir hastalanma belirtisi yok endişelenmem gerekiyor mu

  Teşşekkürler Saygılar iyi akşamlar

 7. Rukya dedi ki:

  Merhaba benim size danışmak istediğim bir konu var. Hamilelik belirtilerim vardı son adet günümün üzerinden toplam 19 gün geçti. Adet olmama 2-3 günüm var mide bulantısı şikayeti ile özel bir hastaneye gittim. Dr. Şüphelerimden bahsettim kan testi yapıldı gebeliğe dair bir bulguya rastlanmadı. Öncesinde idrar testi yaptım sonuç negatifti. Hamilelik kan testinde %100 tespit edilebiliyor mu ? Kan testi içinde illa ki dört haftanın geçmesi gerekiyor mu ? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rukya hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek en erken bir sonraki adet tarihinde yapılması gerekir.Adet gecikmesinden önce yapılan testler doğru sonuç vermeyebilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 8. Burcu dedi ki:

  Merhabalar
  Son adet tarihim 23 Nisan. 3 günlük bı gecikme var.test yapmadim daha ergendir diye.aceba test yapsam belli olurmu gebelik.bir aydır folik asit kullanıyorum.aceba hamilemiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Burcu hanım kanda beta HCG testi yaptırırsanız net sonuç verir.

 9. Betül dedi ki:

  Merhaba ben hamile kalmak istiyorum yaklaşık iki veya üç haftadır korunmuyorum bugün ayın yirmisi olmam gerekiyor fakat negatif ne yapmam gerek bekleyip tekrar yapabilir miyim adet belirtilerim var göğüs ve kasık ağrısı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Betül hanım 3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 10. Esillahirasu dedi ki:

  Merhaba ben nisan ayinda düşük yaptim. nisanın sonuna doğru regl i oldum ve mayısın 4 u bittim bugün ayın 15i aradan 11 gün geçmiş ve bende halsizlik yorgunluk uyku isteği sabahları midem ekşiyor ve bazende kusucak gibi ağzıma geliyor yediklerim idrara sık çıkıyorum hcg testi yaptim negatif cıktı. Regl i mi olucam yoksa hamilemiyim bir türlü anlayamadım yardımci olursanız sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 11 günlük gecikme sonucundan beta HCG sonucu kesin sonuç verir.Adet düzensizliğiniz devam ederse araştırma için hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi gerekir.

 11. Ebru dedi ki:

  Adetim 12 gün gecikti idrar testi silik çıktı beta sonucuda 30 çıktı doktor bişey diyemedi sizce varmı hamilelik

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım kan değerinize göre hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Kalp atımları duyulmadan ( 6. hafta ) hamileliğinizi çevrenizle paylaşmayın.

 12. Deniz dedi ki:

  Iki gun once 17.59 olan bhcg bugun 16.20 .
  Regl e 6 gun var . Bu durum normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Deniz hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değer ve 48 saat arayla yapılan kanda beta HCG testi 2 kat artış göstermesi gerekir.

 13. Tgc dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Adetim 3 gün geçti evde test yaptım 2.cızgı silik cıktı sonra kanda test yaptım 18.29 cıktı gebeyim evet acaba ne kadarlık oluyor 🙂 son adet tarihim 17 mart tı 2 gun sonra tekrar kan testı yaptıracagım yukselme kaç olmalı?
  Tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım 2 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 14. Ceyda dedi ki:

  Merhaba hocam , adet bitimimden bir hafta sonra esim ile korunmasiz bir iliskimiz oldu 13 aylik bir bebegim var tekrar gebelik dusunmedigim icin bu iliskiden 19 saat sonra ertesi gun hapi kullandim gebelikten korurmu 😔her ihtimale karşi bir gebelik durumu söz konusu olursa kanda kac gun icinde belli olur hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Ceyda hanım adet tarihinizin ilk günü kanda beta HCG testinde net olarak belli olur.

 15. Fatma dedi ki:

  Merhaba doktor bey. Benim adetim 4gun gecikti o gece basladi ama 2 gün sürdü normalineden az. Ve göğsümde hassasiyet Kasık ve bel ağrısı çektim karnım da ağırdi adet günümün oldu günde test yaptm negatif. Şimdi tekrar test yapmaya korkuyorum. Yorumunuzu merakla bekliyorum. Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Yoğunluğu adet kanamasından az, rengi kahverengi, pembe olur.Şüpheleriniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.