Gebeliğin 1. haftası

26.06.2012
195.550
A+
A-
Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1573 YORUM
 1. D.kaya dedi ki:

  Haziran 11 de adet dönemim bitti. Ve ovülasyan döneminde eşimle düzenli olarak denedik.
  Ardından temmuz ayında 2 günlük adet dönemi yaşadım. Fakat her zaman ki rengiyle geldi. Ama kısa sürdü. Üzerinden 8 gün geçti şu anda karnım al tarafı 3 gündür hafif ağrıyor. Sık tuvalate çıkıyorum. Ara sıra sanki bedenim karıncalanıyor. Sizce hamile olmuş olabilir miyim?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   gelen adet döngünüzü her zamankinden farklı olarak görüyorsanız
   elbetteki gebe kalmış olabilirsiniz, en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 2. Sewo dedi ki:

  Merhaba! Hocam çatlatma iğnesinen snra 11. Gün beta hcg kan verdim sonuç 1.75 cıktı acaba hamile olma olasılığı nedir

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bakılan beta hcg sonucunuz negatif çıkmış görünüyor
   Herhangi bir gebelik yoktur
   Lakin testi henüz erken yapmışsınız
   Adetiniz geciktikden 1 hafta sonrasında kandaki beta hcg değerinize tekrardan baktırmanızı öneririm

 3. Tuğçe dedi ki:

  17 mayısta regl olmuştum enson. Bu ay regl olmadım. Regl günümden 5 gün öncesi eşimle birlikte olduk ve korunmadık. Acaba hamile olma ihtimalim var mıdır? Normalde regl düzensizliğim var ama bir kaç gün geçerdi. Şuan 12 gün geçti. Test yaptım sonuç negatif. İdrar testi yaptım çok silik çizgi çıktı ama gözle görülmesi imkansız gibi bişeydi. Kan tahlili ve ultrasonda çıkmadı. Bebek istiyoruz ama henüz sonuç almak için erken sanırım. Sizce hamile olmuş olabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bakılan kan tahlilindeki sonucunuz negatif çıktı ise, herhangi bir gebelik yoktur
   Adet düzensizliğiniz için kadın Doğum doktorunuzdan tedavi almanızı öneririm

 4. Büşra dedi ki:

  İyi akşamlar. 20 Mayıs ve 22 mayıs arası Yumurta çatlağından önce ve sonra eşimle ilişkiye girdim . Ve 25 mayıs az az lekeler geldi 26 mayıs hiç gelmedi 27 mayıs az az gelen leke bugün peçetiyi baya lekelendirmiş şeklinde kahverengi kanamalar lekelenmeler oluştu. Kahverengi lekeden sonra açık tonlarda da leke oluşuyor . Sizce kan tahlili yaptırsam sonuç çıkarmı adet günüme 9 gün var ama lekelenmeler beni korkutuyor . Bilgilendirir misiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bazı hanımefendiler de Yumurta çatlama dönemlerinde de kahverenkli lekelenmeler görebilmekteyiz
   endişelenmeyiniz ve bekleyiniz
   Gebelik testini yaptırmak için henüz erken
   Adetiniz geciktikden 1 hafta sonrasında kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.