Gebeliğin 1. haftası

26.06.2012
2.219
A+
A-
Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1583 YORUM
 1. blank Tuba dedi ki:

  Ben soru sorcagım öncelikle merhaba 13.05.2020 aşılama oldum 20.05.2020adet ben şimdi test yaptırsam sonucu görebilirmiyim yada ne zaman sonra ögrenirim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Tuğba hanım
   Test yaptırmak için henüz erken
   Adet gecikmenizi bekleyiniz
   1 haftaya tamamlandığın da kandaki beta hcg değerinize baktırabilirsiniz

 2. blank Elmas dedi ki:

  Hocam son adetimi 19 Mart gördüm.Yumurtlama günümden önce Cice parmağımın kalınlığında beyaz yumurta akı gibi akıntım günde 3 4 kez geldi 3 gün böyle devam etti.Yumurtlama günümden bir gün önce ve bir gün sonra eşimle birlikteliğimiz oldu korumasız şekilde karnımda hafiften ağrılar var göğüslerim normalden biraz daha büyüme başlar gibi karnım çok sert hamile olabilirmiyim birde adetimden 3 gün geçti hala regl olmadım

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar elmas hanım
   Adet gecikmeniz var ise elbetteki gebelik olabilir
   Adet gecikmeniz 1 haftaya tamamlandığında kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 3. blank Fatma dedi ki:

  Biz eşimle bebek düşünüyoruz adetim normalde düzeniydi bebek düşündüğümüzden beri 2 3 gün oynamaya başladı bu ayda adetim gecikti ama olcak gibi belirti var ama olamıyorum hamilelik olabilirmi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar fatma hanım
   Adet gecikmeniz var ise, elbetteki gebe kalmış olabilirsiniz
   En kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 4. blank F.ka dedi ki:

  Geri çekme yöntemi uyguladık eşim herhangi zevk suyu veya spermin içime girmemiş olduğundan kesinlikle emin olduğunu söyledi. Daha sonrasında tekrar iliskiye girdik ve prezervatif kullandı. Yaklaşık 25 gün öncesinde de ertesi gün hapi almıştım. Hamule kalma olasılığım nedir acaba

  1. blank admin dedi ki:

   Geri çekme yöntemi sağlıklı bir korunma yöntemi değil.Adet gecikmesi varsa kanda beta hcg testi yaptırın.

  2. blank Admin dedi ki:

   Merhaba adet günüm 3 gün gecti adet olmadım erken hamilelik testi yaptım negatif cıktı, bu arada şiddetli dis iltihabi yasadigim icin doktora gittim antibiyotik verdi kullanıyorum ama hamile olma ihtimali var şüpheliyim ne yapmam gerekiyor. Kan tahlili verdim sağlık ocağına ama sonucu bir kaç günde çıkacakmış tereddütteyim ama dişten dolayı mecburum dişimi çektirdim diş doktoru antibiyotiği bırakma dedi ama için rahat değil eğer bebek varsa zarar veririm? ne yapmalıyım ? Lütfen acil cevap verin…

   1. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar
    Öncelikle kullandığınız antibiyotiğin ismini yazmalısınız

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.