40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 732.155 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ezgi dedi ki:

  Adetime iki hafta kala kan gelmesi neyi gosterir ?

 2. Ezgi dedi ki:

  Adetime daha iki hafta var esimle iliskiye girdik ve sonrasinda kanama fark ettik.. adetime iki hafta varken bunun olmasi bizi korkuttu hamile olma ihtimalim varmidir bu kanama ne icindir

 3. Esra dedi ki:

  Mrb hocam son adet tarihim 9 eylül bugün beta sonucum 400 çıktı sizce normal mi

 4. hayırlısı dedi ki:

  Ali Osman Hocam.
  İlişkiden 4 gün sonra hastalandım doktora çıktım serum verdiler. İlaç olarak da metpamid, Buscopan, Nidazol verdiler 2 gün kullandım bunların hamilelikte etkisi olmuş mudur. Adet gününden 14 gün geçti kan sonucumda negatif hala adet gormedim. Artık suphelenmemeli miyim. Teşekkür ederim sayfaniz çok faydalı

 5. kübra dedi ki:

  merhaba hocam ;
  adetim gecikti bende kan testi yaptırdım . beta hcg sonucum 188 hamilelik varmıdır sizce şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 6. Aslı dedi ki:

  iyi geceler hocam normalde düzenli ayın 3. de adet olurdum. Eylülün 3. de düğünüm oldugu için geciktirici kullandım Eylül 12 sınde adet oldum . 1 hafta önce eczaneden test aldım negatif çıktı . ama son bir haftadır adet sancısı gibi sancılarım var ara sıra sol bacağında ve kasıgımda sancı oluyo . kan testi yaptırmak istemiyorum yine negatif çıkar diye . kaç gün beklemeliyim yeniden test için .

 7. Büşra dedi ki:

  Hocam Merhabalar kanda 98.05 çıktı dün son adet tarihin eylül 1 ben ne kadar lik hamileyim geç döllenme olmuş denildi Teşekkürler

 8. Z.m dedi ki:

  Merhaba üç gündür vajınamda kaşinti başladı ve beyaz beyaz kepek gb şeyler var bundan yaklaşık bi ay önce iltihap için fitil kullanmıştım adetım biteli 12 gun oldu acaba hamile olabilir mıyım ya da başka bir sey olabilir mi hamileliğin ilk günlerinde böyle bir şey olabilir mi

 9. Arife dedi ki:

  Eylül 11 de adet oldum 18 eylülde adetim bitti . Normalde ekim 6 veya 7 sinde olmam gerekirdi ama adet olmadım . Test yapmak için kaç gün daha beklemeliyim.

 10. serap dedi ki:

  Hocam bende kokulu beyaz akinti geliyor adetime 8 gün var ovulasyon günüm 6 siydi acaba hamile olabilirmiyim yani söyle söyleyim hamileligin ilk günleri çocuk rahme yerlesirken kokulu akinti gelirmi birde hocam ovulasyon günüm 6 siydi biz eşimle sadece 6 ve 7 birlikte olduk

 11. serap dedi ki:

  Mrb hocam benim adetime 9 gün var 6 sinda ovulasyonum du suan beyaz kokulu akintim var acaba hamile olabilirmiyim yani hamileliğin belirtiside kokulu akıntı varmidir

 12. serap dedi ki:

  Hocam beyaz kokulu akıntı var adetime 9 gün var acaba hileyimmidir lütfen cvp

 13. Bulut dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 1 eylül , adetim gecikince 2 gün önce beta hcg baktırdım 10.85 geldi ve hala adet olmadim acaba geç döllenme olabilirmi , gebelik düşünülebilir mi ?

 14. mmmmmmmm dedi ki:

  Merhaba.hocam kimyasal gebeligin zarari varmi?ve kimyasal gebelik olmuwsa,bitdikden 10gun sora doktora gidilse anlasilirmi?

 15. heyacanlk dedi ki:

  merabalar hocam benim 14 aylik ikizlerim var 4 haftalik da gebeyim persembe gunu kan tahlilim 765 di pazarteside 2565 di ikiz olma ihtimali olabilir mi simdiden tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Sadece kan değerine göre ikiz gebelik var diyemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında olması gereklidir. Bu haftalarda ultrason muayenesinde kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır.

 16. Ebru dağ dedi ki:

  Merhabalar hocam Sat 3 eylül 29 eylul beta hcg 6.08
  3 ekim 74.57 kac haftalik gebelik değerler normal gebelikmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Gebelik haftası hesaplamasında gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi esas alınır.Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda yer almaktadır.

   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

   * Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 10 Haziran 2017 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. Ebru dağ dedi ki:

   Merhabalar hocam. Beta hcg 29 eylul 6.08 idi.
   3 ekimde 74.57 oldu 11 ekimde ise 280.49 çıktı normalde 2 gunde 2 katı artış beklenirken benim neden az değerim düşük olma ihtimali yada sağlıksız gebelikmi anlayamadım

 17. yeşim dedi ki:

  Sayın hocam. İki günlük adet gecikmemden sonra kan testi negatif çıktı. İki hafta önce eşimle birlikte olmuştuk hala şansım var mıdır bir ümitle yazıyorum teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kan testinin doğruluk oranı oldukça yüksektir.

 18. hayırlısı dedi ki:

  Hocam
  Eylül 1 de adet olmuştum
  5’inde bitmişti
  10. Gün ile 17. Gün arası eşimle bebiş düşündük
  Bugün ayın 4 ü hala adet görmedim
  Dün yaptırdığım kan testi 0,100 çıktı -negatif
  Test için acele mi ettim
  Teşekkürler hocam.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 19. Mmmmmmmm dedi ki:

  Merhaba hocam yine ben.hocam kimyasal gebelik olmuwsa doktora gitsem belli olurmu? Cunki uzerinden 1hafta gecti….ve kimyasal gebeligin zarari varmi?

 20. Stesha dedi ki:

  26 agustos da evlendim ve o tarihten itibaren hiç korunmadık çünkü hemen çocuk sahibi olmak istiyoruz. Ama adet gördüm. Bazıları adet görsen de hamile kalmış olabilirsin diyorlar. Birkaç belirti de var gibi. Sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Her zamanki gibi adet gördüyseniz hamilelik ihtimali yoktur.Adetiniz her zamankinden çok az lekelenme şeklinde ise test yaptırabilirsiniz.

 21. mmmmmmmm dedi ki:

  Merhaba hocam benim adetim 9gun gecikti test yaptim tek cizgide oldu cift cizgide anlayamadim.hamilelikde yawananhalleri yasadim ama sora adet gordum.dusuk yapmis olabilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testlerinin doğruluk oranı Kanda gebelik testine göre çok daha düşüktür.Adet gecikmesi de olmuş olabilir. Kimyasal gebelikte olmuş olabilir.

 22. Merakicinde dedi ki:

  Hocam ben hgc testi yaptırdım pozitif cikti. Fakat benim 2 tane boş gebeliğim oldu sonradan düştü kürtaj olmadım. Bu seferde aynısını yasarmiyim boş gebelik tekrar olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kadın doğum uzmanına ilk fırsatta başvurun.Tedbir amaçlı olarak bebeğin kalp atımları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

 23. Bebegimannem dedi ki:

  Adetim 9 gun gecti ve bugun kahverengi leke geldi az bise ve bitti tekrar gelmedi hamilelik olabilirmi hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. bebekask dedi ki:

    Mrb hocam ben son adetim 23 ocakta başladı 28 ocak bitti ve eşimle birlikte olduk nezaman test yapmalıyım ve şuan kasiklarim ve karnimda hafif sanci var

    1. admin admin dedi ki:

     Gebelik testlerinden sağlıklı spnuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir. 30 gün de bir adet görüyorsanız.Adet gecikmesinden 1-2 gün sonra 24 Şubat’ta kanda beta HCG testi yaptırın.Erken yapılan testler gereksiz strese girmenize neden olur.Bu da oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.

 24. Rumuz dedi ki:

  Hamile kalındıysa ne Zaman öğrene bilirizzz şimdiden saolun tşk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 25. Rumuz dedi ki:

  İyi geceler hocam benim 5 yaşında bir oğlum var eşim 5 senedir dışarıya boşalıyordu ama perşembe ve cuma günü ıkı keredir içime boşalıyor benim son adet tarihim 13 bitti 14temizlendim 15 ve 16 birlikte olduk içime boşaldı hamilelik söz konusu olabilirdi bilgi verirseniz cok sevinirim

 26. sehriban dedi ki:

  Slm test yaptım pozitif çıktı şu AN ki tahlil sonucu 13000 de idi ama kanama var bir de rahime kan var dedi ne yapmamızı öneriyorsunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.Kanama varsa düşük tehlikesi olabilir.

 27. sule dedi ki:

  Iyi geceler. Hocam. Benm adet gunum 31 e denk geliyor ve yumurtlama donemlerimde 2 kere iliskiyr grdik ayin 12 ve 13.de. Korunmadik 4 gun oluyor bugun fakat sol kasigimdA agri oluyor ara ara acaba hamilr kalma riski olablr mi. Bu kadar erken belirti olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelikten bahsetmek için erken adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linktrki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 28. Melek dedi ki:

  Merhaba hocam haziran ayında boş keseden dolayı kürtaj oldum en sonki adet tarihim 19 Ağustos 9 Eylül de şiddetli kaşık ağrısından dolayı karın röntgeni çektirdim 15 eylülde adet görmem gerekiyordu ama görmedim idrarda gebelik testi pozitif çıktı,rontgen hamileliği zarar verir mi?

 29. Gulay dedi ki:

  Benim sol kasigim da şiddetli kramp ve ağrılar var bi kaç gündür adetime ise 15 gün var bu ağrı ve kramplar bi gebelik varsa eğer o yüzden mi olur merak ediyorum bilgilendirirseniz çok sevinirim tsekkkur ederim

 30. Burcu dedi ki:

  Merhaba Doktor Bey,

  1 yıllık evliyiz ve artık bebek istiyoruz. 1 temmuz ve 31 temmuz da regli oldum. Adet günlerim 28 29 gün arası genelde düzenlidir. Eşimle ilk kez korunmadan 25 agustos reglimden 2 önce birlikte olduk fakat adetim gecikince ve bel kasık gögüs agrım oldugu için hastaneye gittik kan testi yaptılar negatif çıktı. Akşamı regli oldum. Sanırım hamile miyim diye stres yaptım. Bir hafta öncesinde bilinçli hamile kalmak için doktor randevusu almıştım. 31 ağustos doktora gittik alttan muayene ile kontrol etti
  Endometrıum: 2-3m
  Sol over: N 6Af
  Sağ over: 7Af dedi fakat terimleri bilmiyorum sadece çok iyi dedi ve Folio yazdı her gün bir tane içiyorum. Bu ay dediğim gibi 30 agustos başlangıç bitiş 6 ağustos bizde eşimle 6 ve 7 ağustos korunmasız birlikteğe devam ettik. Ovulasyon ne zaman başlar sizin öneriniz nedir ve terimler ne yazıyor. Ovuslasyon testi almalı mıyım? Bilgi verirseniz sevinirim.

 31. buse dedi ki:

  Meraba hocam bn mayis 13 te 3 aylik koruma ignesi oldum ve su tarihe kadar adet gormedim 4 ay oluyr ama biz ignenin gunu dolduktan sonrada korunmdik acaba adet gormeden hamile kalabilirmiyim bide kanda en erkn bebek kac gunlukkn belli olur

 32. Askk dedi ki:

  Meraba hocam bi sorum olacaktı 2 aylık evliyim benm son adet tarihim 2 ağustos adetım 6 gun gecıktı gecen hafta idrar yolumda iltihap nedeniyle doktora gıtım kis var ufak birşey adetle atılabilir dendi ama bugun doktora gıttımde kis de yoktu bebek de kan testdi yaptrdım 1.20 cıktı sızce nedir

 33. Ozlem dedi ki:

  Hocam ben bu gün ulturosyana girdim karin ağrısı için doktora gebelik olmadığını sordum agdetim niteli iki hafta oldu bana bir sıvı oluşumu olduğunu söyledi ama ne var ne yok diyebilirim dedi acaba gebelik sıvısı oncemi oluşur hamile olbilirmiyim

 34. Htce dedi ki:

  Hocam adetim biteli 7 gün oldu bebek istiyoruz ve benim rahimde hafif kramplar oluyo arada , baş ağrısı cekiyorum kanda gebelik testini ne zaman yapmam uygun olur ?

 35. Selin1209 dedi ki:

  Merhabalar 1 ağustosta adet oldum adetim in 3 günü hastaneye gittim 5 gun günde bir defa kullancgm klomen verdi doktor 4 gun sonra gel dedi gittim sağ taraf ra yumurtan olsmus 1 tane dedi doktor 1 hafta gun aşırı ilişki önerdi 13.08.2016 dot ora gitme tarihim adetim 31 günde bir oluyor ama 22.08.2016 dan beri gogslerim çok hassas sağ ve sol Tarafına bayanlar oluyor midem ekşi kusacak gibi karılara ağrı arada göğüsler zonkluyor gazim var karnı.da şişkinlik uyku hali sık idrara çıkma arada bacaklara şancı sizce ne olabilir tahmin olarak ne yapmaliyim

 36. deniz dedi ki:

  merhaba, sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi midir acaba? Teşekkürler

 37. Selena dedi ki:

  Adetime 8 gun var hamile miyim bilmiyorum kaplicaya gidecegiz ailece eger hamileysem bir zarari olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hamilelikte 39 derece ve üstü sıcaklara maruz kalınmaması önerilmektedir.

 38. melek dedi ki:

  Iyi aksamlar benim bugun tam13 gunum doldu emriyo transfer edileli kanda test yapma cesaret edemiyorum olmuz çıkacak diye kanamam yok adet gunum de gecti hamile belirtileri nelerdir belim agriyor ara ara karnim hetcan adet olcakmissim gibi agriyor ve rahim ara ara krafkar oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım kanda beta HCG testi yaptırarak belirsizlikten kurtulabilirsiniz.Umarım olumlu haberlerinizi paylaşırsınız.

 39. Selin123378899u dedi ki:

  Merhaba hocam 7 ay önce düşük yaptım bu adteimin 3 günü hastaneye gittim doktoor 5 günde günde 1 defa kullan 4 gün sonra gel derdi aynısı yaptım yumurtama baktı sağ tarafta 1 tane yumurtan olmuş 1 hafta boyunca günaşırı ilişki önerdi bize 1 hafta boyunca gün aşırı ilişkiye girdik folik asitte kullanmaya başladım. Adeti me 11 gün var ama kasımlarımda ağrı mide bulantsi karnımın sağ ve sol. Tarafına ağrı giriyor çok gazim var bu aralar size hamile kalma olasiligim varmı yüzde kaç olabilir göğüslerde hassasiyet karnında siskinlikte var

 40. Selin dedi ki:

  Merhaba hocam 7 ay önce düşük yaptım bu adteimin 3 günü hastaneye gittim doktoor 5 günde günde 1 defa kullan 4 gün sonra gel derdi aynısı yaptım yumurtama baktı sağ tarafta 1 tane yumurtan olmuş 1 hafta boyunca günaşırı ilişki önerdi bize 1 hafta boyunca gün aşırı ilişkiye girdik folik asitte kullanmaya başladım. Adeti me 11 gün var ama kasımlarımda ağrı mide bulantsi karnımın sağ ve sol. Tarafına ağrı giriyor çok gazim var bu aralar size hamile kalma olasiligim varmı yüzde kaç olabilir göğüslerde hassasiyet karnında siskinlikte var

 41. deren dedi ki:

  Merhaba hocam. 1 yıllık evliyim. 3 aydır çocuk istiyoruz ilk iki ay olmadı.Düzenli olarak 28 günde bir adet oluyorum.En son 10 agustosta adet oldum,hangi aralıkta hamile kalma ihtimalim en yüksek? Teşekkür ederim.

 42. Selma dedi ki:

  Mrb hocam gecen yil agustosta bebegim 28 haftalik olmasi gerekirken 3 hafta gerilemis 5 aydan sonra ayak sisligi sonrasinda protein kacagi ve gebelik tansiyonundan 25 haftalik erken dogum yaptim 24 yasayabildi bebegim 🙁
  Yasim 41.. Bu sene nisanda doktora gorundum folikasite basladim simdi adetim 5 gun gecikti tahlil yapmadim ne zaman doktora gitmeliyim ve cok korkuyorum ayni seyleri yasamaktan

 43. Sultan dedi ki:

  Mrb hocam adet günüm 25daha var ama beta HCG kanıma baktirdim 20.95cikti hamile miyim acena

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 44. Misafirr dedi ki:

  Merhabalar hocam biz eşimle 7 Temmuz da evlendik . İki üç gün doğum kontrol hapı kullandım ve sonra sağlık açısından zararlı olduğunu duyduğum için bebekte istediğimiz için bıraktım . 15 Ağustos da regl olmam gerekiyordu olmadım . Karnım çok ağrıyor . Acaba hamile olabilir miyim ? İki kere idrar test yaptım negatif çıktı . Çok teşekkür ederim

 45. Esra kabul dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 5 aylık evliyim ilk iki ayımda doğal yöntemlerle korundum daha sonrasında bebek istediğimiz için korunmayı bıraktık, benim rahmimin sol dış tarafında 3 buçuk 4 cmlik bir miyomum var bunun hamileliğe bi engeli olmadığını söyledi doktorum ama ben yinede tereddüt ediyorum acaba etkiler mi diye bunun cevabını verirseniz sevinirim, ayrıca ben 15 gün ibrahim saraçoğlunun hamile kalmayı kolaylaştırıcı incir kürünü kullandm bunun bir zararı olabilir mi onu öğrenmek istiyorum teşekkürler…

 46. Aslihan dedi ki:

  Ben temmuz 15de hasta oldum bu gün 15 ağustosta daha olmadım hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 47. defnem dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 11temmuzdu 8temmuzda kasiklarimdaki anormal batmalardan dolayi beta HCG yaptirdim 99 cikti. Bebeği ultrasonda ne zaman görebiliriz.

 48. Umal06 dedi ki:

  Hocam mrb.ben gecen ay 11 de oldum hasta ondan önceki ay 10 nun da. Bende düzensizlik var normalde 28 gunde bir regli olmamam gerekirken bende 1 aya kadar cikiyor. 2 senelik evliyim 1 senedir cocuk icin korunmuyoruz. Ve halen hasta olmadim bu aksam vde yapilan idrar testi aldm ve net bir sekilde 2 çizgi cikti esimde bende cok mutlu olduk. Bunlarin yanilma payi var mi. Eger hamileysem kac günlük gebeyimdir hocam. Simdiden tsk ederim size bizi aydinlattiginz icin

 49. DiLber Sönmez dedi ki:

  Meraba hocam bn 3 aylık ewliyim ve bi bebeqimin olmasını cok istiorum bunun icin hastaneye qittim süt hormonum 23 çıktı destonex kullandım düştü qeçen ay dı tabi temmuzun 20sinde adet oldum 5 qün sürdü adetin 4 qününde eşimle birlikte olduk hmn hmn herqün tekrarladık şuan ayımın dolmasına 9 qün var ama inceden belim aqrıo ve sık sık idrara çıkıom ymk yeme isteqi hep var sizce hamilemiyimdir ?

 50. Re dedi ki:

  Merhaba 5 aydir cocuk istiyoruz ve bu ay yumurtlama donemimde iliskiye girdik ve 1.2 saat snra acik pembe ve sonra kahverenri seklinde 4 gundur araliklarla kanamam ve belimde kasiklarimda bacaklarimda agrilar oluyor ve doktra gittim beta hcg 0.100 cikti. Idrar yollarnda enfeksiyon varmis. Hamile miyim ewde limondan ve karbonattan test yaptm teste gore hamileyim ama ne kadar dogru bilmiyorm adet gnume kadr bekleyecgm ama cok merak ediyorum napacagimi bilmiyorm tekrar doktora gitsem mi?.

 51. Tülay poyraz dedi ki:

  Beta HCG 53,5 çıktı ne kadarlık hamilelik var hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan son ultrason ile tespit edilen son adet tarihinin ilk günü baz alınır.son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftası
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

  2. Melegimi Bekliyorum dedi ki:

   Hocam iyi geceler bi sorum olacakti ben bndan 54 gün önce kürtaj oldum ve çarşamba günü adetim az geldiği için kan testi yaptırdım sonuç ise HCG değerim 15.19 çıktı aile hekimi haftaya gel bidha kan ver bakalım sonucuna dedi dunde idrar testi alıp yaptım ikinci çizgi silik çıktı hamile miyim demekki adet olmamış im üstüne görme olmuşum bu arada eşimle korunuyoduk biz nasıl oldu anlamadik

   1. admin admin dedi ki:

    Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 52. A dedi ki:

  Merhaba ben geçen ay dokuzunda adet gördüm bu hala olmadı beş aylık evliyim değişmeler sıklıkla olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 53. Esra dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 5 aylık evliyim ilk iki ayımda doğal yöntemlerle korundum daha sonrasında bebek istediğimiz için korunmayı bıraktık, 3 aydır korunmuyorm ama hamile kalamadm, benim rahmimin sol dış tarafında 3 buçuk 4 cmlik bir miyomum var Dr. Bunun hamileliğe bi engeli olmadığını söyledi ama ben yinede tereddüt ediyorum etkiler mi diye beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim, ayrıca hocam Dr. İbrahim saraçoğlunun incir kürünü kullanmaya başladım yumurtaların büyüyüp çatlamasını sağlıyormuş acaba bunun bır zararı var mı, içtiğimden beri her iki tarafımdada ağrılar oluşuyor, çok teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar…

 54. Naz dedi ki:

  Merhaba hocam, bende polikistik over sendromu cikti ve dogum kontrol hapi verdiler reglim duzene girsin diye 1 aylik evliyim 2 aydir hapi kullanmiyorum çocuk sahibi olmak istedigimden dolayi evlenmeden onceki ayimda regl geciksede oldum ama bu ay olmadim ve gecen ayki tarihe gore bu ay 4 gun gecti ustunden gebelik testi yaptim negatif belirgin pozitif ise ilk basta biraz belirgin olsada sonra silik oldu yine gorukuyordu cizgi sizce hamile kalmama ihtimal varmi ? İnternette binbirturlu şeyler yaziyo yardimci olursaniz sevinirim, iyi gunler teşekkürler.

 55. Jasmin dedi ki:

  Merhaba hocam. 6 gün önce iliskiye girdim ve adetime 1 hafta var dünden berj leke leke kahverengi kanama gördüm gebelik işareti olabilirmi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihini bekleyip adet gecikmesi yaşanırsa kanda beta HCG testi yaptırmaktır.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 56. Emel dedi ki:

  Merhaba hocam bugun asilamamin 12.gunu sag kasigimda batma ve agri var internette gebelik belirtisindeki kasik agrilarinin sadece sol tarfta oldugu yaziyor boyle bi durum soz konusu mudur gebelik belirtisi olan kasik agrilari sadece sol kasikta mi gorulur

  1. admin admin dedi ki:

   3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 57. Yasemin dedi ki:

  Merhaba
  6 gun once iliskiye girdim ve daha adetime 15 gun var. Su an adet olacakmisim gibi goguslerim sisti ve cok fazla agrim var bel agrim var ve kasiklarima surekli kramp giriyor. Bugun de surekli akintim oldu. Kan testi yaptirdim beta hcg 0.100 cikti hamile olma ihtimalim var mi ? Kan testini tekrar ne zaman yapmam gerekiyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Adetinize 15 gün varken kanda beta HCG testi doğru sonuç vermez.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.

  2. Busra dedi ki:

   Hocam beta testi 1.20 çıktı bu ne demek adetim geçmedi 1.20 var mı yoksa olmayınca sıfır mi cikardi

   1. admin admin dedi ki:

    Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 58. Esra dedi ki:

  Merhabalar hocam, ben 5 aylık evliyim ilk iki ayımda doğal yöntemlerle korundum daha sonrasında çocuk istediğim için korunmayı bıraktım, rutin kontrolüme gittiğimde rahmin sol dış tarafında 3 buçuk 4 cmlik bir miyom tespit edildi, doktorum bunun hamileliğe bi engeli olmadığını dışarıda olduğu için sadece 6 ayda bir kontrol edilmesi gerektiğini söyledi, ama ben 3 aydır hamile kalamadm ve bunun yüzünden tedirgin oluyorum acaba miyoma bağlı birşey olabilir mi? Birde Dr. Saraçoğlunun hamile kalmayı kolaylaştırıcı incir kürünü kullanmaya başladım yumurtaların büyüyüp çatlamasını sağlıyormuş, bunu kullandığımdan beri sağ ve sol yumurtlklarmda ağrı hissediyorum tıpkı yumurtlama dönemindeki gibi vücut ısım artıyor, sizce bir zararı var mı bunu kullanmamın, beni aydınlatırsanız sevinirim iyi çalışmalar…

 59. Esraa dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 5 aylık evliyim, ilk iki ay korundum daha sonrasında bebek istediğimiz için korunmayı bıraktık, benim rahmin sol dış tarafında 3 buçuk 4 cmlik bir miyomum var hamile kalmayı çok istiyorum ama 3 aydır hamile kalamadm kendi doktorum bu miyomum dışarıda olduğu için hamileliğe bi engeli olmadığını söyledi ama ben yinede tereddüt ediyorum bi ilgisi varmı diye, Dr. Saraçoğlunun hamile kalmayı kolaylaştırıcı incir körüne başladım yumurtaların büyüyüp çatlamasını sağlıyormuş, içtiğimden beri her iki tarafımdada ağrı oluyor tıpkı yumurtlama dönemindeki gibi vücut ısım artıyor sizce olumsuz bi etkisi olurmu doğal incir suyunun, birde miyom hakkında bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar…

 60. Esila dedi ki:

  Merhabalar hocam benim çok bel we kasık agrim war adedim 14 de ama ilskiye gireli daha 7 gün okdu olabilirim i hamile kalabilirmiyim bu kada erken belirti olurmu we kan testi için erkenmi.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan test gereksiz yere strese girmenize neden olur. 15 Ağustosa kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 61. Nur Taş dedi ki:

  Merhaba doktorum. Benim 3 ay once bebegim karnimda öldü kan yetmezliginden dolayi ve 3ay kan icin tedavi gordum suan herseyim normal herkes hemen hamile kalirsin diyor korunuyorduk iki hafta once bir defaya mahsus korunmadik birkac gündür kasıklarım cok ağrıyor belimle birlikte ve karnım taş gibi şişkin intahap falanmi olabilir yoksa gebelikmi normalde bu kadar erken belirti olmaz saniyorum ne yapmaliyim acaba hocam.

 62. Weal dedi ki:

  Merhaba hocam ben haZiran ayında tüp Bebek yaptırdım negatif sonuç aldım onun takibinde 5 gün sonra yani 1 temmuzda regli oldum yanlız reglim hiç kesilmedi aralınaralı lekelenme şeklinde bir ay boyunca geldi 25 temmuzda regli olmam gerekirken döngüsel olarak olmadım acaba hamilelik olabilirim kadın doğum uzmanına gitmem gerekirmi teşekkür ederim

 63. Gülbeyza dedi ki:

  Merhaba hocam 7 gün günum gecti test yaptım negatif çıktı ama hala hamileyim hissiyle bel ve kasik ağrısı gibi belirtiler de var. Hamile olabilir miyim? Folik asit kullanıyorum ne zamana devam etmeliyim? Heyecanla bekliyorum hocam ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda gebelik testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.

 64. Meltem dedi ki:

  Merhaba sn doktorum bugünle birlikte adet gününde 5 gün gecikme oldu normalde hiç olmazdı. Bugün ve iki gün önce evde test yaptım negatif çıktı. Ama 5 gündür kasık ve bel ağrısı oluyor. Kan testi yaptıracağım ama acaba kist ve olabilir mi neden gecikmiş olabilir hamilelik dışında?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda gebelik testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.Adet gecikmesi gebelik haricinde hastalık, stres, hızlı kilo alma verme, depresyon, guatr, uyku düzensizliği, yeni evlilerde görülebilir.Kan testi negatif çıkarsa kadın doğum uzmanına başvurun.

 65. asel dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 11 haziran 2016 gecen cuma hastaneye gittim ultrasyonda bişey görülmedi kan testi istediler yaptırdım hamile oldugumu 1 2 haftalik yeni olduğu için ultrasyonda görülmediğini soyledi su an aşırı bel agrisi kasik agrisi bize idrarimda yanma var ne yapmak gerwkir

  1. admin admin dedi ki:

   *1-2 haftalık hamilelik tespit edilemez.
   *Gebelik haftası yumurtlama birliktelik tarihine göre değil son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.
   * Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 66. Yusuf dedi ki:

  Merhaba, ben nişanlımla korunmasız sürtünme yoluyla ilişki yaşadım. Ama benim zevk suyum onun vajinasına girdi. 1 gün sonra adet oldu. Hamile kalır mı? Bir sonraki adet dönemine 10 gün var fakat bel ağrısı mide bulantısı ve göğsünde acı var.

 67. Emine dedi ki:

  Mrb iyi günler benim son adet tarihim 6 temmuz yanlız kasıklarda batma hıssi ve ağrı var belimde kısa süreli ağrılarım var bu sebebden dolayı beta hcg yaptım 27 temmuz 2.1 iki gün sonra tekrar yapılabilir denildi tekrardan 29 temmuz beta hcg yapıldı sonuç 2.5 bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim hoşcakalın

 68. melis dedi ki:

  merhaba hocam bundan 5 ay once dusuk yasadım o donemdekı hamılelgımın ılk ayında regl gecıkmesınden yaklasık 1 hafta sonra 2 gun suren cok az gelen benım regl kanaması sandıgım bir donem oldu yerleşme kanaması olabılırdı dıye dusunuyorum sımdı. bu ay hamıle oldugumu dusunuyorum fakat reglıme 2 gun var karnımda hafıf batma ve kramp seklınde hislerim var eğer hamıle isem bile yine bir oncekı hamılelık gıbı mı olur yanı regl tarıhınden sonra hafıf kanama seklınde mı olur ?

  1. melis dedi ki:

   birde aşırı bacak agrısı var bu ay bunun belırtı olma ıhtımalı var mı

 69. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba hocam ben bugün sağlık ocağında beta hcg verdim değerim 37 çıktı doktor bana gebelik şüphesi var dedi sizce tekrar kanı yarınmı yada ötesi salımı vermeliyim çünkü geçen senede kimyasal gebelik geçirmiştim cevaplarsanız çoook memnun olurum 🙂

 70. hasretcik dedi ki:

  Hayirli aksamlar. Son adet tarihim 15 haziran, 15 temmuzda beta HCG 231. Cikti. Doktorum gebesin dedi. Ana benim uc gundur ara ara karin agrilarim ve gunde uc kere hafif kahverengi renginde akintim oluyor. Cok yorulitsam ya da ayakta kalirsam artabiliyor.

 71. havva dedi ki:

  Mrba hocam 5 ay oldu evleneli ve hic korunmadik bebek istiyoruz ilk 3 ay adetim geledi doktora gttm progstan verdi kullandim ve bu ay yine gelmiyo yumurtalik testi yaptm 3 defa evde pozitif cikti hamilelk yapyorm cikmiyo 2 ay oldu nerdeyse

 72. Ayse dedi ki:

  Merhaba hocam benim benim 09/02016 ile 13/06/2016 tarihi son adet donemim kan testimiz ilk 1900 çıktı sonra 600 düştü sonra 290 na düştü şimdi benim hala adet gibi kanamam var günde bir pet kadar ama parça düşmedi ben hala hamilemiyim dr progestan kulandirdi bir hafta önce bırakırdı kesin düşüyor dedi ama parça düşmedi başka bir doktora gitsemmi acaba kan degerim yukselirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım düşük yaşıyorsunuz.Doktorunuzun önerilerini dikkate alın.Tekrar yükselme olmaz.

 73. Nisanur dedi ki:

  Benm hcg 16.21 cıktı ve adetim 6gün gecikti doktor pazartesi tekrar gelmemi söyledi acaba hamilemiyim

 74. Arzu dedi ki:

  Merhaba hocam hamile değilim fakat gebelik olursa motorla seyahat etmemde sakınca var mıdır ?

 75. eslem dedi ki:

  25haziranda reng oldum 30bitti bel agrisi kask agrisi var akintimda geliyor hafif bulanti bas agrisi var cok halsizim bugun belim daha fazla agrimaya basladi sjzce hamilemyim

 76. Nur dedi ki:

  Hocam merhaba
  Biz eşimle haziran 24 de korunmasız ilişkiye girdik
  26 sı adet günümde oldum ama 2 gün sürdü normalde 6 gün sürerdi.bebek istediğimiz için temmuz 6 dan itibaren 2 günde bir ilişkiye giriyoruz .ancak bende sık idrara çıkma kasık Ağrı’sı be karında ağrı var .eczaneden test almak istiyorum ama hayal kırıklığı yaşatmaktan korkuyorum .siz şimdi adet gününüzü bekleyin siyeceksiniz .bide hocam sigara kullanan biriyim eğer hamileysem Bebek varsa ben aç karnina da içiyorum engel olamıyorum .ne yapmalıyım 🙁

 77. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam, son adet başlama tarihim 1 Haziran. Son 3-4 aydır sürekli 4-5 gün adetim geçiyor. Eşimle korunuyordu. Ancak 28 Haziran tarihinden itibaren gunasiri korunmasız ilişki yaşadık. Suanda hala adet olmadim. Bugün idrar testi yaptım negatif çıktı. Gebe olma ihtimalim var midir kan testi yaptirmali miyim yoksa biraz daha bekleyelim mi ? Tesekkurler.

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet gecikmeniz varsa kan testi yaptırın.

 78. Asli dedi ki:

  Merhaba ben 3 temmuz gecesi korunmasız ilişki yaşadık eşimle 4 temmuz adet günümdü 2 gün geçikme oldu düzenli adet görüyorum hamilelik testinde çıkmadı doktora gittim rahminde bise yok dedi kist veya iltihap gibi sizce hamile miyim erken mi baktırdım beklemelimiyim ilaç verdi istemedim erken adet için lütfen cevap iyi günler

  1. admin admin dedi ki:

   Aslı hanım adet tarihinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet tarihinden 1 gün önce hamile kalma açısından en düşük olduğu dönemlerdendir.1 hafta daha bekleyin kan testini tekrarlayın.Sonra doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

 79. Elif dedi ki:

  Nisan ayı adet tarihim 9 yada 10ydu mayıs 12sinde ve haziranın 6sında oldum .6gün sürüyor adetlerim ortalama 25 günde bir oluyorum .haziranın 11inden 19 una kadar gün aşırı birlikletik oldu .haziran ayında yumurtlama günüm ne zamandı bilemiyorum acaba hamile kalmış olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Haziran ayındaki yumurtlama döneminiz geçmiş.Temmuz ayında tahmini yumurtlama döneminiz 13.07.2016-20.07.2016.Daha sağlıklı sonuç için eczaneden yumurtlama testi alabilirsiniz.Hamilelik öncesi kadın doğum uzmanına başvurmanızda doğru olandır.

 80. Elif dedi ki:

  ne olur yardım edin çocuk sahibi olmak istiyorum ..her ay 4 5 gün erken adet oluyorum hesapladigimda 25 günde bir oluyorum hamile kalmak istiyorum ama yumurtlama tarihimi bilmiyorum en son 6haziranda oldum ve 6 gün sürüyor adetim bi önceki ayda 12 mayısta olmuştum şimdi benim yumurtlama tarihim ne zaman ve hangi tarihlerde ilişkiye girmem gerekiyo ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Son 3 aylık adetlerinizin başlangıç tarihlerini yazarsanız daha sağlıklı yardımcı olabilirim.

 81. Özlem dedi ki:

  Merhaba beta hcg değerim 1.2 çıktı acaba hamile olabilir miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.1 hafta sonra adet görmezseniz kanda beta HCG testini tekrarlayın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.

 82. Aynur dedi ki:

  Mrb hocam ben 8 aylık evliyim ilk aylarda adetlerim de düzensizlikler oluyordu sonra tekrar düzenli görmeye başladım şimdiki adetimden 9 gün geçti ve mide bulantısı oluyor bel ağrısı kasık ağrıları oluyor acaba hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Evde gebelik testleride adet gecikmesinden sonra yüksek oranda doğru sonuç vermektedir.

 83. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihine göre 6 haftalık hamileyim doktora da gittik betahcg 1600 çıktı ama ultrasonda sadece kan pıhtısı şeklinde gözüküyo dedi bu normal bi durum mu bu hafta da belirli bi şekli olması gerekmez mi fetüsün bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununla birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   Folik asit kullanmaya başlamadıysaınız başlayın.

 84. gulizar dedi ki:

  Merhaba hocam adetim geçti kan testi yaptırdim hamileyim sonuç ta 418.64 acaba kaç haftalık daha doktora gidemedim dün acilde yaptırdım testi bide vitamin ilacına hemen başlamam gerekiyor mu bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit kullanmaya hemen başlayın.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftasında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 85. Merve dedi ki:

  Beta HCG hormonum 100000 biraz üstünde. Bu değerle yaklaşık 7-8 haftalık gebe olabilirmisim. Ama ben 7 hafta önce yumurtalık kisti aldırdım. Bir sorun olur mu bebek icin

 86. Melahat dedi ki:

  Hocam en son mayisin 23 u adet gordum.haziranin 21 ise beta hcg testi yaptirdim. deger 306 cikti..bu normalmi?..lutfen cevap tazin

 87. demet dedi ki:

  Beta HCG sonucum 1000 çıktı kac haftalık acaba bebeğim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Demet hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftası değerleri.

   Gebelik haftasına göre son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı baz alınarak normal kabul edilen seviyeler ise şu şekildedir:

   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340

 88. Melahat dedi ki:

  Iyi gunler..Ben 2 kere hamile kaldim.2 de de 6 haftalik dusuk yaptim.Dun beta hcg testi yaptirdim hamileyim,ama daha oncekiler gibi yumurtaliklarimda agri var.Uzaninca geciyor,ayaga kalkinca sanki şişmiş gibi,garip bir agri…bu normalmi??..ilk aylar sadece yatarak gecirsem duşuk riski azalirmi??.Doktorum progesteron az,o yuzden duşuk yaptin dedi..progesteronu artirmak icin hangi ilaci kullana bilirim?..lutfen bi akil verin..3 kez ayni seyi yaşamak istemiyorum..

 89. Vefa dedi ki:

  Salam doktor ben 15 iyunda 4 tane embrion koyuldu sanki menstrual agrilar olur bende zaif bu neyle elakadar olur? Kan testi 28 iyunda vericem.Tesekkur ederim

 90. gonul dedi ki:

  Hayırlı gunler ben folık asıt kullanmadım 24 mayıs son regl tarıhım. Normalde 24. gun de olyordu 3 gun gectı folık asıt kullanmalımıyım kullamadıgım taktırde bebek ıcın bır sıkıntı olur mu…

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik planlandığı tarihten itibaren folik asit kullanılmalıdır.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın. Folik asit gebelikten 3 ay önce başlanıp hamileliğin 13. haftasına kadar kullanılmalıdır.

 91. Serpil dedi ki:

  Doktor bey ben 4 ocakta 2 aylık bebeğimi kaybettim. Fetüs canlı değildi. Rahmimde kasılmalar oluyordu. Kasıklarımda çok şiddetli ağrılar vardı. Sanırım 31 Mayıs son adet tarihim ve sanırım hamileyim. Öyle hissediyorum şuanda sağ Kasıkta özellikle ağrım var. Ve rahim uyuşuyo. Bu normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Serpil hanım şuan hamile olduğunuzu söylemek için erken .Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa kanda beta HCG testi yapılmasıdır. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 92. Esra dedi ki:

  Hocam benim adetime daha cok var haziranin 6altisnda olmustum temmuzun 4de olmam gerek adet bitiminden snra esimle birlikte olduk surekli benim iki gundur sabahlari migde bulantim ve ögruntum var gun icinde hafifliyo kasiklarmda agri batma ani hareketlerde idrale dha siklikta cikmaya basladim tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Esra hanım hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler anne adayının gereksiz yere strese girmesine neden olur.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.İnşallah buradan güzel haberlerinizi paylaşırsınız.

 93. demet dedi ki:

  İdrar testi yaptım ikinci çizgi soluk çıktı yarın tekrar yapacağım ve hissediyorum hamileym😊

  1. admin admin dedi ki:

   Demet hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşadıysanız kesin sonuç için kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 94. demet dedi ki:

  2 gün oldu adet olmuyorm günüm geçti vajinal akıntım çok var goguslerim büyüdü ve sertleşti hcg testi yaptirsam mi?

 95. bebek istiyorm dedi ki:

  merhaba doktor bey haziran 2 de adetten kesildim 2 ila 13 arasında eşimle 3 defa birlikte oldum.3 günden beri cok fena kasıklarda agrı var geçmiyo ve gögüslerimde hafif agrılar var. inş hamileyimdir

  1. admin admin dedi ki:

   Allah gönlünüze göre versin.Hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

  2. Serpil dedi ki:

   Sanırım aynı tarihlerde hamile kalmışız Rabbim nasip etmişse hayırlı haberler alırız inşallah

 96. admin admin dedi ki:

  Demet hanım Allah gönlünüze göre versin hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız test sizi gereksiz yere strese sokar.Adet tarihinizde adet olmazsanız bir gün daha bekleyin kanda beta HCG testi yaptırın. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
  https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 97. Ncy dedi ki:

  Doktor bey… Benim en son adetim 12 mayis ve su anda adet olmadim ancak yumurtakik rezerv testinde sonuc 0.01 cikti ve fsh degeri 18.. Ancak adetim gecikti henuz test yaptirmadim ancak uyku ve yorgunluk hallerim var ve kasiklarimda ani kramp karinda siskinlik ve bel agrilarim nevcuttur..acikcasi test yaptirmaya korkuyorum.. Sizce hamolelik olasiligi var midir…

  1. admin admin dedi ki:

   Kesin sonucu öğrenmek için kanda beta HCG testi yaptırın.Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.

 98. handr dedi ki:

  ben üç aydır sadece 2 şer gün adet görüyorum ama adetim düzenli bi uzmanla görüştüm kan testleri yaptı ve nırmal dedi bir yıldır evliyim ve çocuk olmama durumundan endişeliyim

  1. Merhaba,

   Her kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Günde sadece 1 ped değiştiriliyo olması genel olarak yeterli kabul edilmektedir. Adet kanamasının 2-7 gün arasında sürmesi normal kabul edilir. Kendiniz ile ilgili yeterli veri paylaşmamış olmakla birlikte yapılan kontrolünüzde bir problem saptanmadığını belirtmişsiniz. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Rahim ve tüplerinizin değerlendirilmesi, yumurtalık rezervinize bakılması ve eşinize semen analizi yapılması gerekmektedir. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 99. demet dedi ki:

  Merhaba bugün yarın adet günüm midem çok bulanıyor adet olacakmisim gibi hissetmiyorum 3 gün öncesinden sancim çok olurdu suan yok ilk defa böyle biseyle karşılaşıyorum ve çileği sevmem canım çilek istedi burnuma çilek kokuları geldi biran yemekten tiskindim başım dönüyor goguslerim büyüdü ve sertleşti çok halsizim yataktan kalkmak iş yapmak istemiyorum bütün gün uyumak istiyorum acaba kanda beta hcg testi yaptirayim mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Demet hanım Allah gönlünüze göre versin hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız test sizi gereksiz yere strese sokar.Adet tarihinizde adet olmazsanız bir gün daha bekleyin kanda beta HCG testi yaptırın. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html