40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 742.317 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Melek dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen ay kimyasal düşük yaşadım bu ay adet oldum tam gününde ama sabah bulantı bel ağrısı arada baş dönmesi ,ayak ağrısı, arada kısık ağrısı yaşıyorum acaba hamile miyim adetim lekenme türü olmadı normal adetim gibi oldu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım her zamanki süre ve yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Kanamanız lekelenme şeklinde ve yoğunluğu ve miktarı rengi her zamankindan farklı ise kanda beta HCG testi yaptırın.

 2. Merve dedi ki:

  Merhaba
  Ben gecen ay 12 sinde adet oldum bu ay uc gun gecikti. Bas agrisi var ve halsizlik. Hamilemiyim acava

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 3. Esra dedi ki:

  Hocam ilk beta hcg testı yaptırdım deger 28 cıktı 10gun sonra tekrar yaptırdım 348.8 cıktı ben suan kac haftalık gebeyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 4. Funda orhan dedi ki:

  Hocam adetim geçilmeli 4 gün oldu iki kere evde test yaptım pozitif çıktı kan tahlili de 935 çıktı ama ultrasonda bebek görülmedi ben 38 yaşındayım ve çok korkuyorum emin değiliz şimdi ben hamile miyim değil miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Funda hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atışları izlenir.

 5. Gül dedi ki:

  Ama ben ekim ayında tüp açma ameliyatı olmuştum doktor hiçbir engel olmadığını söylemişti klomen kullandım sonra catlatma iğnesi vuruldum yanı yine de şansım az mı😔?

  1. admin admin dedi ki:

   Gül hanım herhangi bir sorun yoksa moralinizi bozmayın doktorunuzun önerilerine uyun.Adet gecikmesinden sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 6. Gül dedi ki:

  Ben bu ayın 18inde catlatma iğnesi vuruldum kolumdan adetıme beş gün kaldı ama ben hicbıse hıssetmiyorum… 🙂 etkisini gösterdiğini nasıl anlarım ve bu günlerde hamilelik gözükürmü…bu arada ben 23 günde regl oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım Tarif ettiğiniz yöntemle gebelik şansı %5-8 civarındadır. Bu demektir ki %90 gebelik oluşmayabilir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir. Bir kaç kez bu şekilde Sonuç elde edilmezse aşılama denebilir.Aşılamada gebelik ihtimali daha yüksektir.

 7. seher dedi ki:

  merhaba hocam adetime 4 gun kala kan testi yaptım değer 17.8 çıktı hamile olabilir miyim henüz adet görmedim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seher hanım 2 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Beta HCG değeri 2 kat arış gösterirse hamilelik vardır.

 8. Gizem dedi ki:

  Merhaba hocam 5 aylık evliyim 5 aydırda korunmuyoruz bebek istediğimiz için ilk defa regl gecikmesi yasadığim için şüphelendim 5 gün geçikince kan testi yaptırdım saglık ocagında negatif dedi 7. Günde idrar testi yaptım negatif cıktı bugun 8 gün oldu regl geceli adet düzensizliğim yok ama regl de olmuyorum 6 gün önce 4 gün süren kahverengi lekelerim oluşmuştu sizce neden negatıf cıkıyor ve kahverengi lekelerin sebebi nedir doktora ne zaman gitmeliyim şimdiden tesekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gizem hanım adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 9. Zehra dedi ki:

  Gunaydin benim 5 gündür adet olmuyorum midem bulanıyor ve adet belirtileri var kasımlarım bile agriyor dun gece beta hcg degerine baktirdik 0.17 cikti yani hamile degilim. Ama adet geciyor olmaolasiligim var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz. 5 günlük adet gecikmesinde kanda beta HCG doğru sonuç verir.

 10. Sinem dedi ki:

  Merhabalar adetine henüz 5 gün var ama beta hcg değeri 3.0 cıktı sizce umut varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sinem hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşarsanız kan testini tekrarlayın.

 11. sevilay dedi ki:

  merhaba hocam ben kan testi yaptirdim sonuc 6.17 cikti testen 4 veye 5 gun sonra adet oldum normalden kisa surdu sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevilay hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Kanamanız lekelenme şeklinde ve yoğunluğu ve miktarı rengi her zamankindan farklı ise kanda beta HCG testini tekrarlayın.Üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Yoğunluğu adet kanamasından az rengi kahverengi, pembe olur.

 12. Sibel dedi ki:

  Hocam son adetim 27 ekimde basladi 3 kasimda bitti. 20-25 kasim gibi gebelik testi yaptim negatif cikti. 7-8 gunluk adet gecikmem olunca yani 8aralikda yeniden test yaptim cift cizgi cikti o hafta doktorda randevu sirasi bulamadigim icin doktor kontrolu yaptiramadim 15 aralikta biraz kanamam oldugu icin kadin dogum aciline gittim az bi kanaman var son adet tarihine gore 7 haftalik hamilesin ama ben bebegi goremiyorum 7 haftalik hamilelikte kesesinin olsun gorunmesi gerekiyo saglikli bi gebelik gibi gorunmuyo dedi progestan ve maltofer diye iki ilac yazdiiki ilac yazdi 25inden sonra kadin doguma kontrole git dedi bebegi gormemesi hamile olmadigimimi gosteriyo ?
  Birde dun geceyi hatirlamiyorum en son yattigimi hatirliyorum sonra kalkmis tatli falan yemisim telefonla konusmusum ama hic birini hatirlamiyorum bunlar normalmi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sibel hanım sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.Kadın doğum uzmanına başvurup ultrason ile değerlendirme gerekir.

 13. Kadzey dedi ki:

  Hocam. Ben temmuz 24 de düşük yaptım ve kürtaj oldum 6. Ayına girdim ve şimdi adet tarihim 4 gün geçti korkuyorum yine aynı şeyleri yaşamaktan acaba hamile olabilir miyim yoksa kürtaj olan bayanlarda böyle bir durum söz konusu olabilir mi ve riskli olurmu eger hamileysem

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 4 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 14. sabina dedi ki:

  Merhabalar hocam ben en son onbirinji ayin ikinji gununde reglim bitti ve on birinji ayin dördunju gunu ilk kez ilişkiye girdim test yaptim testte iki tane çizgi çikoyor ama biraz biraz kan geliyor acaba gerçekden hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kanda beta HCG testi yaptırın.

 15. Songül türk dedi ki:

  Merhaba ben kan tahlili yaptırdım 1.2 çıktı hamilelik varmı acaba adetim 9 gün gecikti yardımcı olur musunuz lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Songül hanım kanda beta HCG değerine göre hamile değilsiniz.Adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile araştırılması gerekir.

 16. Yagmur dedi ki:

  Merhaba ben adetim bittikten 2 gün sonra ilişkiye girdik korunmasız son adet tarihim 14 kasım bende uyku hali halsizlik bas dönmelerim oluyor arada mide bulantimda oluyor acaba hamile kalma ihtimalim varmıdır.

  1. admin admin dedi ki:

   Yağmur hanım korunmasız girilen her ilişkide hamile kalma ihtimali bulunur.Adet kanamasının başlamasından itibaren 1 haftalık dönemde hamile kalma ihtimali en azdır.

 17. İzel dedi ki:

  Merhaba hocam ben çarşamba günü hcg testi yaptırdım 30.8 çıktı kaç haftalık hamileyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar İzel hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

  2. Nefes dedi ki:

   Hocam bnımde adetim 7 gün gecikti ama ultrasona girdim ısarwtlemeler yaptılar ve kan testi istedi gebelik testi ıkıkere yaptım çıkmadı negatif ama kese oluşumu var gibi dediler ne yapmalıyım

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar 7 günlük adet gecikmesinde hamilelik olsaydı.Kanda beta HCG testinde çıkması gerekirdi.1 hafta daha bekleyin adet görmezseniz hormon tahlilleri ile adet düzensizliği araştırılmalı.

 18. Yaseminn dedi ki:

  Merhaba kan testi yaptirdim beta hgc 20.56 cikti . Hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yasemin hanım kan değerine göre hamilesiniz.İlk testten iki gün sonra kanda beta GCF testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5 haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 19. Sena dedi ki:

  Merhabalar hocam..Ben 2 yıllık evliyim yaklaşık 3 ay önce ilaçlı rahim filmi çektirdim bi sıkıntı çıkmadı sadece regl olmam sıkıntılı olduğu için klomen kullanıyorum 2 aydır..En son 10 kasımda regl oldum ve 15 nde klomene başladım..Bu ay daha regl olmadan miğde bulantısı baş dönmesi kasıkta ve belimde ağrılarım var gebelik testi yaptım ancak tek çizgi çıktı ayrıca diğer çizgi bulanıktı tam çizgide değildi anlam veremedim..Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sena hanım son adet tarihiniz 10 Kasım ise gebelik testini erken yapmışsınız.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 20. Selma dedi ki:

  Slm ben 5gun once adet olmam lazımdı olmadım cok agrım var hamile olabilirmiyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Selma hanım kanda beta HCG testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

 21. Hilal ceylan dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben aşılama yaptırdım ve 13 gün sora kan testı yaptırdım ve degerlerım 114 çıktı hamilesin dediler normal mi biraz duşuk geldı bana sanki

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hilal hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 22. Gamze dedi ki:

  Merhabalar benim yumurtlama dönemim 1hafta önceydi yani şuan 1buçuk hafta falan oldu ilişkiye gireli acaba kan testinde sonuç çıkarmı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 23. arife dedi ki:

  merhaba hocam bir yıllık evliyiz bebek istiyoruz doktorum rahim filmi ve diğer tahlilleri istedi şükür sıkıntı cikmadi hepsi normalmiş rahim filmi 8 kasımda çekildi monodoks kullandım onun bitiminde yumurtlama günümdü ilişki oldu (14 kasım ) ve geceden beri kasiklarimda ve belime doğru ağrı var acile gittim fakat kadın doğuma gözükmem gerekiyo şimdide hafta sonu cevap verirseniz çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Arife hanım yapılan araştırmalar rahim filmi sonrası ilk ayda hamile kalma ihtimali rahim filmi çektirmeyenlere göre daha fazladır.Rahim filmi ile tüplerde tıkanıklık olmasa da rahim filmi ile verilen ilaç basınçla küçük tıkaçları açması, tüpleri gererek ufak yapışıklıkları açmaktadır.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 24. Tugce dedi ki:

  Hocam bhcg 7.21 çıktı acaba gebelik var mi doktorum iki gün sonra tekrar test yapalım dedi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım gebelik testlerinizden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra yapacağınız test iki kat artış gösterirse hamilelik vardır

 25. Esra dedi ki:

  Merhaba hocam.. adetimde 6 gunluk bi gecikme var kasiklarima agri griyo zaman zaman adet agrisi gbii ama olamadim . Hic bu kadar gecikme olmamisti. Intrnttn arastirdigim kadariyla erken gebeliklerde olabilecek durumlarin bazilarini yasiyorum . Acaba hamilemiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım 6 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta hcg testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 26. Mine dedi ki:

  Hocam merhabalar bende dün akşam gebelik testi yaptım önce idrar testi yaptım silik bir şekilde çift çizgi oluştu suphelendim kan testi yaptrdm kanda beta değerim 45,99 çıktı beni kadın doğum a yönlendirdiler var gibi ama net sonuç ordan alabilirsiniz dediler bende sabirsizlaandigim için hemen öğrenmek istiyorum adetim de ufak karışıklıklar oldu tam hesaplama yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz en son adetim 2hafta sürdü ekimin 7 dinde oldum 21 inde temzlendim hala hasta olmadim sizce halimeydir şimdiden teşekkürler hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mine hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atışları izlenir.

 27. zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam 1 senelik evliyim 4 ay önce düşuk yaptım 1 aylıktı. Doğurganlık dönemindeyim eşimle birlikte olduk ve ertesi gün akşama doğru kasıklarımda çok ağrım oldu ve şişkinliğim var önceki gebeliğimde de kasık agrisı ve şişkinlik yaşıyrdum henüz günüme var test yapmadım ama hamilelik durumu olabilirmi diye düşünuyorum ve folik asit başlamalımıyım? Bir sorumda, kasık agrıları için ne yapabilirim ve ne yememeliyim bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım hamilelik planlayan her kadının hamile kalmadan folik asit kullanmaya başlaması önerilir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

   1. Mine dedi ki:

    Hocam merhabalar bende dün akşam gebelik testi yaptım önce idrar testi yaptım silik bir şekilde çift çizgi oluştu suphelendim kan testi yaptrdm kanda beta değerim 45,99 çıktı beni kadın doğum a yönlendirdiler var gibi ama net sonuç ordan alabilirsiniz dediler bende sabirsizlaandigim için hemen öğrenmek istiyorum adetim de ufak karışıklıklar oldu tam hesaplama yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz en son adetim 2hafta sürdü ekimin 7 dinde oldum 21 inde temzlendim hala hasta olmadim sizce halimeydir şimdiden teşekkürler hocam

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Mine hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atışı izlenir.

 28. Binnur dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5 aylık evliyim geçen aylarda iki veya 3 sefer doktora gittim bütün değerlerimin normal olduğunu gebelik için bi sorun görülmediğini söyledi ve folik asit başladık en son yumurtlama tarihimde eşimle birliktelik yaşadım henüz adetime 7 gün var ve 3 gündür şiddetli kaşık ağrılarım var daha öncesinden adetime bir gün kala bu sıkıntıları yaşardım henüz 7 gün olması ve bu sıkıntıları farketmem bni heycanlandirdi ara ara baş dönmesi yaşıyorum uyku hali var sürekli ve ayaklarim da aşırı bi üşüme var acaba gebelik söz konusu olabilir mi şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Binnur hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 29. Neslihan dedi ki:

  Hocam merhaba,9 Ekim de aşılama yaptırdım 16. gün test sonucu 105,2 çıktı 18. gün test sonucu 145,4 çıktı 21. gün test sonucu 234,1 çıktı sizce durum nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 30. papatya dedi ki:

  Hocam merhabalar beta hcg değerlerim iki gün önce 8.33 idi 48 saat sonra tekrar yaptırdım 20.44 çıktı hamileliğin acaba? En sanki regl tarihi 12 eylul

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Papatya hanım kan değerinize göre hamilesiniz.adet gecikmesinden önce yaptırdığınızdan değer düşük çıkmış.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 31. Kime ne dedi ki:

  Merhaba hocam ben dört aylık evliyim adetımden bı hafta önce bulantı kusma kasık ağrısı gibi şikayetlerle acıle gittim beta HCG degerlerım düşüktü hamilelik yok dendi bu gün adetımden iki gündür gecıyo kusma bulantı fazla yok ama kasık ağrıları ve bel ağrısı cekıyorum acaba hamılemıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 32. Rabia dedi ki:

  Hocam bugün acile gittim 2 gün üstüne pazartesi 44.4 cikti bugün kan değerim 71.1 çıktı sizce normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün arayla kan değeri takip edilmeli.

 33. Rabia dedi ki:

  Hocam peki kaç haftalik olduğumu söyleyebilir misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 05.08.2017 tarihe göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Mayıs 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 34. Rabia dedi ki:

  Merhaba hocam . Son adet tarihim 05.08.2017 . Dün kan testi yaptırdım b hcg hormonum 44.4 cikti adetime 1 gün kalarak yaptirdim idrar testinde de t çizgisi silik çıktı sizce hamile miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Hamilelik kanda tespit edildikten sonra tekrar idrarda gebelik testi yaptırmanıza gerek yok.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir, genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 35. Rabia dedi ki:

  iyi aksamlar hocam ben yumurtlama gunumde esimle iliskiye girdim ancak adet duzensizligim var ve yumurtlama gunu bu ayki adetime gore hesapladim. Ama son 3-4 gundur siddetli agrim var ve rahim icinde bi gerilme ve acilma var hissedebiliyorum daha once 2 kez dusuk yaptim adet olmamda daha oldugu icin kanda bthcg ye baktirmadim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamile kalmadan önce kadın doğum uzmanına başvurup gerekli test ve muayene olmalısınız.

 36. ×××× dedi ki:

  Merhabalar. Evde gebelik testi yaptim hafif silik ikinci cizgi cikti bunun uzerine kant testi yaptirdim b hcg 231 cikti 2gun sonra tekrar yaptirdigimda 640 cikti bu normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinizeki artış normal.1 hafta sonra gebelik kesesi ve kalp atımlarının takibi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 37. Neslihan dedi ki:

  Merhaba gebelik testi yaptim silik cift cizgi cikti aksama acile gittik b hcg 49.75 cikti acaba ne kadarlik bilgi verirmisiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7-12 hf gebelikte Beta HCG Değeri : 7,650 – 290,000

 38. Busra dedi ki:

  merhabalar hocam 9 temmuz son adet tarihim ve bu ay ikinci gecikme günümde beta hcg baktırdım sonuç 1322 çıktı şuan ara ara sağ kasığımda ara ara bazen hafif bazende şiddetli ağrılarım oluyor. Belimdede adet adönemi ağrıları gibi ağrılarım oluyor. Normalmidir ? Teşekkürler

 39. esma dedi ki:

  iyi günler hamileyim yalnız kaç haftalık oldugunu net bilmiyorum kendi dr henüz gidemedim randevu tarıhıne daha var kese olusmus gecen hafta beta hcg sonucum 1227.63 budur.

 40. Esin dedi ki:

  Selam iyi günler adetimden sonra ilk defa kasık ağrılarım oluyor ve arastrdim pembemsi akıntılar oluyor 6 aylık evliyim hamilemiyim supheliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esin hanım adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Bir sonraki adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 41. esma dedi ki:

  slm ben bugün test yaptım beta sonuç 1000 çıktı hamilemiyim aceba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esma hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 42. Emine dedi ki:

  Merhaba ben iki gun aralıkla evde test yaptım sonuç çift çizgi hafif silikti ama belli oluyordu kan Tahlili de b hcg seviyesi 245.cikti hamiile olduğum ancak erken test yaptigimi söyledi dr. Sevinmeli miyim bilemedim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Olumsuz bir durumu gözükmüyor.
   *Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 43. Xx dedi ki:

  1 temmuzda adet oldum 16 da yumurtlama döneminde eşimle birlikte olduk bu temmuz ayınin 30 da tekrar adet olmam lazımdı ben olmadım ve yaklaşık 1 haftadır karin ağrısı ve bacaklarimin ağrısını yasiyorum migde bulantim oluyor sizce bu durum da hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 44. Didem dedi ki:

  Merhaba Ben haziran 15 adet oldum haziran 30 da birlikte oldum esimle ve temuz 16 sinda adet oldum normal bir sekilde bir kac gun dur mide bulantim var test yaptim cizgi silik cikti

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Didem hanım her zamanki renkte ve yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 45. dilek dedi ki:

  merhabalar daha 19 günlük evliyim 24 haziranda adetim başladı ve 29 haziranda bitti 2 temmuzda düğünüm oldu ve korunmasız ilişkiye girdik bebek isteyerek yaptık ve bugün 21 temmuz böyle kahverengi koyu bi kanama oldu çok olmayarak az bi şekilde bir sürü şey okudum bi anlam veremedim kan vermedin öğrenmek için sizce adetmi görüyorum lütfen cevap verin kafam çok karıştı.. hamile olabilirmiyim üstüne adet görme yaşıyo olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar dilek hanım adet gecikmesinden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 46. Melek dedi ki:

  Merhaba adetim üç dört gündür gecikti test yaptirdim normalde değer 1 olması lazımi en bende 1.2 çıktı acaba hamilemiyimm

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.

 47. Suna dedi ki:

  Hocam merhaba dün beta testi yaptırdım 36.39 çıktı acaba hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suna hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.

 48. Seda dedi ki:

  Iyı gunler hocam benım son regl tarıhım 4 hazırsn 2 gun once kahverengı bır akıntım oldu sızce hamılemıyım ve sık sık lavaboya cıkıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım hamilelik düşünen ve adet gecikmesi olan kadınlarda ilk aklımıza gelen gebeliktir.Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

   1. Fatma dedi ki:

    Selam hocam bn eylülün 21 Regl oldum 25 bitti ve ovülosyon zamanında ilişkiye girdim saol kaşığımda bi batma oluyor ve şuan hamilemiyim bilmiyorum sizce test yapmalımıyım yada hamilemiyim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Fatma hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 49. hayriye dedi ki:

  slm hayriye bir ay oldu adetim gelmiyeli sence bene hamilemiyidim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hayriye hanım ilk fırsatta kanda beta HCG testi yaptırın.

 50. Sevgi dedi ki:

  Merhaba
  Adetime 7 gün varken evde test yaptım ikinci çizgi silik çıktı. Ayni gün yine yaptım yine silik çıktı. Ertesi sabah hem normal test hem de erken gebelik testi yaptım yine ikisinde de silik çizgi çıktı. İkinci çizginin silik çıkması hamile olduğumu gösterir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevgi hanım tekrar tekrar test yapmanız gereksiz strese girmenize neden olur buda oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda test yaptırın.