reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 815.656 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Melek dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen ay kimyasal düşük yaşadım bu ay adet oldum tam gününde ama sabah bulantı bel ağrısı arada baş dönmesi ,ayak ağrısı, arada kısık ağrısı yaşıyorum acaba hamile miyim adetim lekenme türü olmadı normal adetim gibi oldu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım her zamanki süre ve yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Kanamanız lekelenme şeklinde ve yoğunluğu ve miktarı rengi her zamankindan farklı ise kanda beta HCG testi yaptırın.

 2. Merve dedi ki:

  Merhaba
  Ben gecen ay 12 sinde adet oldum bu ay uc gun gecikti. Bas agrisi var ve halsizlik. Hamilemiyim acava

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 3. Esra dedi ki:

  Hocam ilk beta hcg testı yaptırdım deger 28 cıktı 10gun sonra tekrar yaptırdım 348.8 cıktı ben suan kac haftalık gebeyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 4. Funda orhan dedi ki:

  Hocam adetim geçilmeli 4 gün oldu iki kere evde test yaptım pozitif çıktı kan tahlili de 935 çıktı ama ultrasonda bebek görülmedi ben 38 yaşındayım ve çok korkuyorum emin değiliz şimdi ben hamile miyim değil miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Funda hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atışları izlenir.

 5. Gül dedi ki:

  Ama ben ekim ayında tüp açma ameliyatı olmuştum doktor hiçbir engel olmadığını söylemişti klomen kullandım sonra catlatma iğnesi vuruldum yanı yine de şansım az mı😔?

  1. admin admin dedi ki:

   Gül hanım herhangi bir sorun yoksa moralinizi bozmayın doktorunuzun önerilerine uyun.Adet gecikmesinden sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 6. Gül dedi ki:

  Ben bu ayın 18inde catlatma iğnesi vuruldum kolumdan adetıme beş gün kaldı ama ben hicbıse hıssetmiyorum… 🙂 etkisini gösterdiğini nasıl anlarım ve bu günlerde hamilelik gözükürmü…bu arada ben 23 günde regl oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım Tarif ettiğiniz yöntemle gebelik şansı %5-8 civarındadır. Bu demektir ki %90 gebelik oluşmayabilir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir. Bir kaç kez bu şekilde Sonuç elde edilmezse aşılama denebilir.Aşılamada gebelik ihtimali daha yüksektir.

 7. seher dedi ki:

  merhaba hocam adetime 4 gun kala kan testi yaptım değer 17.8 çıktı hamile olabilir miyim henüz adet görmedim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seher hanım 2 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Beta HCG değeri 2 kat arış gösterirse hamilelik vardır.

 8. Gizem dedi ki:

  Merhaba hocam 5 aylık evliyim 5 aydırda korunmuyoruz bebek istediğimiz için ilk defa regl gecikmesi yasadığim için şüphelendim 5 gün geçikince kan testi yaptırdım saglık ocagında negatif dedi 7. Günde idrar testi yaptım negatif cıktı bugun 8 gün oldu regl geceli adet düzensizliğim yok ama regl de olmuyorum 6 gün önce 4 gün süren kahverengi lekelerim oluşmuştu sizce neden negatıf cıkıyor ve kahverengi lekelerin sebebi nedir doktora ne zaman gitmeliyim şimdiden tesekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gizem hanım adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 9. Zehra dedi ki:

  Gunaydin benim 5 gündür adet olmuyorum midem bulanıyor ve adet belirtileri var kasımlarım bile agriyor dun gece beta hcg degerine baktirdik 0.17 cikti yani hamile degilim. Ama adet geciyor olmaolasiligim var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz. 5 günlük adet gecikmesinde kanda beta HCG doğru sonuç verir.

 10. Sinem dedi ki:

  Merhabalar adetine henüz 5 gün var ama beta hcg değeri 3.0 cıktı sizce umut varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sinem hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşarsanız kan testini tekrarlayın.

 11. sevilay dedi ki:

  merhaba hocam ben kan testi yaptirdim sonuc 6.17 cikti testen 4 veye 5 gun sonra adet oldum normalden kisa surdu sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevilay hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Kanamanız lekelenme şeklinde ve yoğunluğu ve miktarı rengi her zamankindan farklı ise kanda beta HCG testini tekrarlayın.Üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Yoğunluğu adet kanamasından az rengi kahverengi, pembe olur.

 12. Sibel dedi ki:

  Hocam son adetim 27 ekimde basladi 3 kasimda bitti. 20-25 kasim gibi gebelik testi yaptim negatif cikti. 7-8 gunluk adet gecikmem olunca yani 8aralikda yeniden test yaptim cift cizgi cikti o hafta doktorda randevu sirasi bulamadigim icin doktor kontrolu yaptiramadim 15 aralikta biraz kanamam oldugu icin kadin dogum aciline gittim az bi kanaman var son adet tarihine gore 7 haftalik hamilesin ama ben bebegi goremiyorum 7 haftalik hamilelikte kesesinin olsun gorunmesi gerekiyo saglikli bi gebelik gibi gorunmuyo dedi progestan ve maltofer diye iki ilac yazdiiki ilac yazdi 25inden sonra kadin doguma kontrole git dedi bebegi gormemesi hamile olmadigimimi gosteriyo ?
  Birde dun geceyi hatirlamiyorum en son yattigimi hatirliyorum sonra kalkmis tatli falan yemisim telefonla konusmusum ama hic birini hatirlamiyorum bunlar normalmi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sibel hanım sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.Kadın doğum uzmanına başvurup ultrason ile değerlendirme gerekir.

 13. Kadzey dedi ki:

  Hocam. Ben temmuz 24 de düşük yaptım ve kürtaj oldum 6. Ayına girdim ve şimdi adet tarihim 4 gün geçti korkuyorum yine aynı şeyleri yaşamaktan acaba hamile olabilir miyim yoksa kürtaj olan bayanlarda böyle bir durum söz konusu olabilir mi ve riskli olurmu eger hamileysem

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 4 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 14. sabina dedi ki:

  Merhabalar hocam ben en son onbirinji ayin ikinji gununde reglim bitti ve on birinji ayin dördunju gunu ilk kez ilişkiye girdim test yaptim testte iki tane çizgi çikoyor ama biraz biraz kan geliyor acaba gerçekden hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kanda beta HCG testi yaptırın.

 15. Songül türk dedi ki:

  Merhaba ben kan tahlili yaptırdım 1.2 çıktı hamilelik varmı acaba adetim 9 gün gecikti yardımcı olur musunuz lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Songül hanım kanda beta HCG değerine göre hamile değilsiniz.Adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile araştırılması gerekir.

 16. Yagmur dedi ki:

  Merhaba ben adetim bittikten 2 gün sonra ilişkiye girdik korunmasız son adet tarihim 14 kasım bende uyku hali halsizlik bas dönmelerim oluyor arada mide bulantimda oluyor acaba hamile kalma ihtimalim varmıdır.

  1. admin admin dedi ki:

   Yağmur hanım korunmasız girilen her ilişkide hamile kalma ihtimali bulunur.Adet kanamasının başlamasından itibaren 1 haftalık dönemde hamile kalma ihtimali en azdır.

 17. İzel dedi ki:

  Merhaba hocam ben çarşamba günü hcg testi yaptırdım 30.8 çıktı kaç haftalık hamileyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar İzel hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

  2. Nefes dedi ki:

   Hocam bnımde adetim 7 gün gecikti ama ultrasona girdim ısarwtlemeler yaptılar ve kan testi istedi gebelik testi ıkıkere yaptım çıkmadı negatif ama kese oluşumu var gibi dediler ne yapmalıyım

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar 7 günlük adet gecikmesinde hamilelik olsaydı.Kanda beta HCG testinde çıkması gerekirdi.1 hafta daha bekleyin adet görmezseniz hormon tahlilleri ile adet düzensizliği araştırılmalı.

 18. Yaseminn dedi ki:

  Merhaba kan testi yaptirdim beta hgc 20.56 cikti . Hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yasemin hanım kan değerine göre hamilesiniz.İlk testten iki gün sonra kanda beta GCF testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5 haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 19. Sena dedi ki:

  Merhabalar hocam..Ben 2 yıllık evliyim yaklaşık 3 ay önce ilaçlı rahim filmi çektirdim bi sıkıntı çıkmadı sadece regl olmam sıkıntılı olduğu için klomen kullanıyorum 2 aydır..En son 10 kasımda regl oldum ve 15 nde klomene başladım..Bu ay daha regl olmadan miğde bulantısı baş dönmesi kasıkta ve belimde ağrılarım var gebelik testi yaptım ancak tek çizgi çıktı ayrıca diğer çizgi bulanıktı tam çizgide değildi anlam veremedim..Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sena hanım son adet tarihiniz 10 Kasım ise gebelik testini erken yapmışsınız.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 20. Selma dedi ki:

  Slm ben 5gun once adet olmam lazımdı olmadım cok agrım var hamile olabilirmiyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Selma hanım kanda beta HCG testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

 21. Hilal ceylan dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben aşılama yaptırdım ve 13 gün sora kan testı yaptırdım ve degerlerım 114 çıktı hamilesin dediler normal mi biraz duşuk geldı bana sanki

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hilal hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 22. Gamze dedi ki:

  Merhabalar benim yumurtlama dönemim 1hafta önceydi yani şuan 1buçuk hafta falan oldu ilişkiye gireli acaba kan testinde sonuç çıkarmı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 23. arife dedi ki:

  merhaba hocam bir yıllık evliyiz bebek istiyoruz doktorum rahim filmi ve diğer tahlilleri istedi şükür sıkıntı cikmadi hepsi normalmiş rahim filmi 8 kasımda çekildi monodoks kullandım onun bitiminde yumurtlama günümdü ilişki oldu (14 kasım ) ve geceden beri kasiklarimda ve belime doğru ağrı var acile gittim fakat kadın doğuma gözükmem gerekiyo şimdide hafta sonu cevap verirseniz çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Arife hanım yapılan araştırmalar rahim filmi sonrası ilk ayda hamile kalma ihtimali rahim filmi çektirmeyenlere göre daha fazladır.Rahim filmi ile tüplerde tıkanıklık olmasa da rahim filmi ile verilen ilaç basınçla küçük tıkaçları açması, tüpleri gererek ufak yapışıklıkları açmaktadır.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 24. Tugce dedi ki:

  Hocam bhcg 7.21 çıktı acaba gebelik var mi doktorum iki gün sonra tekrar test yapalım dedi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım gebelik testlerinizden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra yapacağınız test iki kat artış gösterirse hamilelik vardır

 25. Esra dedi ki:

  Merhaba hocam.. adetimde 6 gunluk bi gecikme var kasiklarima agri griyo zaman zaman adet agrisi gbii ama olamadim . Hic bu kadar gecikme olmamisti. Intrnttn arastirdigim kadariyla erken gebeliklerde olabilecek durumlarin bazilarini yasiyorum . Acaba hamilemiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım 6 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta hcg testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 26. Mine dedi ki:

  Hocam merhabalar bende dün akşam gebelik testi yaptım önce idrar testi yaptım silik bir şekilde çift çizgi oluştu suphelendim kan testi yaptrdm kanda beta değerim 45,99 çıktı beni kadın doğum a yönlendirdiler var gibi ama net sonuç ordan alabilirsiniz dediler bende sabirsizlaandigim için hemen öğrenmek istiyorum adetim de ufak karışıklıklar oldu tam hesaplama yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz en son adetim 2hafta sürdü ekimin 7 dinde oldum 21 inde temzlendim hala hasta olmadim sizce halimeydir şimdiden teşekkürler hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mine hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atışları izlenir.

 27. zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam 1 senelik evliyim 4 ay önce düşuk yaptım 1 aylıktı. Doğurganlık dönemindeyim eşimle birlikte olduk ve ertesi gün akşama doğru kasıklarımda çok ağrım oldu ve şişkinliğim var önceki gebeliğimde de kasık agrisı ve şişkinlik yaşıyrdum henüz günüme var test yapmadım ama hamilelik durumu olabilirmi diye düşünuyorum ve folik asit başlamalımıyım? Bir sorumda, kasık agrıları için ne yapabilirim ve ne yememeliyim bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım hamilelik planlayan her kadının hamile kalmadan folik asit kullanmaya başlaması önerilir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

   1. Mine dedi ki:

    Hocam merhabalar bende dün akşam gebelik testi yaptım önce idrar testi yaptım silik bir şekilde çift çizgi oluştu suphelendim kan testi yaptrdm kanda beta değerim 45,99 çıktı beni kadın doğum a yönlendirdiler var gibi ama net sonuç ordan alabilirsiniz dediler bende sabirsizlaandigim için hemen öğrenmek istiyorum adetim de ufak karışıklıklar oldu tam hesaplama yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz en son adetim 2hafta sürdü ekimin 7 dinde oldum 21 inde temzlendim hala hasta olmadim sizce halimeydir şimdiden teşekkürler hocam

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Mine hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atışı izlenir.

 28. Binnur dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5 aylık evliyim geçen aylarda iki veya 3 sefer doktora gittim bütün değerlerimin normal olduğunu gebelik için bi sorun görülmediğini söyledi ve folik asit başladık en son yumurtlama tarihimde eşimle birliktelik yaşadım henüz adetime 7 gün var ve 3 gündür şiddetli kaşık ağrılarım var daha öncesinden adetime bir gün kala bu sıkıntıları yaşardım henüz 7 gün olması ve bu sıkıntıları farketmem bni heycanlandirdi ara ara baş dönmesi yaşıyorum uyku hali var sürekli ve ayaklarim da aşırı bi üşüme var acaba gebelik söz konusu olabilir mi şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Binnur hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 29. Neslihan dedi ki:

  Hocam merhaba,9 Ekim de aşılama yaptırdım 16. gün test sonucu 105,2 çıktı 18. gün test sonucu 145,4 çıktı 21. gün test sonucu 234,1 çıktı sizce durum nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 30. papatya dedi ki:

  Hocam merhabalar beta hcg değerlerim iki gün önce 8.33 idi 48 saat sonra tekrar yaptırdım 20.44 çıktı hamileliğin acaba? En sanki regl tarihi 12 eylul

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Papatya hanım kan değerinize göre hamilesiniz.adet gecikmesinden önce yaptırdığınızdan değer düşük çıkmış.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 31. Kime ne dedi ki:

  Merhaba hocam ben dört aylık evliyim adetımden bı hafta önce bulantı kusma kasık ağrısı gibi şikayetlerle acıle gittim beta HCG degerlerım düşüktü hamilelik yok dendi bu gün adetımden iki gündür gecıyo kusma bulantı fazla yok ama kasık ağrıları ve bel ağrısı cekıyorum acaba hamılemıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 32. Rabia dedi ki:

  Hocam bugün acile gittim 2 gün üstüne pazartesi 44.4 cikti bugün kan değerim 71.1 çıktı sizce normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün arayla kan değeri takip edilmeli.

 33. Rabia dedi ki:

  Hocam peki kaç haftalik olduğumu söyleyebilir misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 05.08.2017 tarihe göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Mayıs 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 34. Rabia dedi ki:

  Merhaba hocam . Son adet tarihim 05.08.2017 . Dün kan testi yaptırdım b hcg hormonum 44.4 cikti adetime 1 gün kalarak yaptirdim idrar testinde de t çizgisi silik çıktı sizce hamile miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Hamilelik kanda tespit edildikten sonra tekrar idrarda gebelik testi yaptırmanıza gerek yok.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir, genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 35. Rabia dedi ki:

  iyi aksamlar hocam ben yumurtlama gunumde esimle iliskiye girdim ancak adet duzensizligim var ve yumurtlama gunu bu ayki adetime gore hesapladim. Ama son 3-4 gundur siddetli agrim var ve rahim icinde bi gerilme ve acilma var hissedebiliyorum daha once 2 kez dusuk yaptim adet olmamda daha oldugu icin kanda bthcg ye baktirmadim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamile kalmadan önce kadın doğum uzmanına başvurup gerekli test ve muayene olmalısınız.

 36. ×××× dedi ki:

  Merhabalar. Evde gebelik testi yaptim hafif silik ikinci cizgi cikti bunun uzerine kant testi yaptirdim b hcg 231 cikti 2gun sonra tekrar yaptirdigimda 640 cikti bu normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinizeki artış normal.1 hafta sonra gebelik kesesi ve kalp atımlarının takibi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 37. Neslihan dedi ki:

  Merhaba gebelik testi yaptim silik cift cizgi cikti aksama acile gittik b hcg 49.75 cikti acaba ne kadarlik bilgi verirmisiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7-12 hf gebelikte Beta HCG Değeri : 7,650 – 290,000

 38. Busra dedi ki:

  merhabalar hocam 9 temmuz son adet tarihim ve bu ay ikinci gecikme günümde beta hcg baktırdım sonuç 1322 çıktı şuan ara ara sağ kasığımda ara ara bazen hafif bazende şiddetli ağrılarım oluyor. Belimdede adet adönemi ağrıları gibi ağrılarım oluyor. Normalmidir ? Teşekkürler

 39. esma dedi ki:

  iyi günler hamileyim yalnız kaç haftalık oldugunu net bilmiyorum kendi dr henüz gidemedim randevu tarıhıne daha var kese olusmus gecen hafta beta hcg sonucum 1227.63 budur.

 40. Esin dedi ki:

  Selam iyi günler adetimden sonra ilk defa kasık ağrılarım oluyor ve arastrdim pembemsi akıntılar oluyor 6 aylık evliyim hamilemiyim supheliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esin hanım adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Bir sonraki adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 41. esma dedi ki:

  slm ben bugün test yaptım beta sonuç 1000 çıktı hamilemiyim aceba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esma hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 42. Emine dedi ki:

  Merhaba ben iki gun aralıkla evde test yaptım sonuç çift çizgi hafif silikti ama belli oluyordu kan Tahlili de b hcg seviyesi 245.cikti hamiile olduğum ancak erken test yaptigimi söyledi dr. Sevinmeli miyim bilemedim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Olumsuz bir durumu gözükmüyor.
   *Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 43. Xx dedi ki:

  1 temmuzda adet oldum 16 da yumurtlama döneminde eşimle birlikte olduk bu temmuz ayınin 30 da tekrar adet olmam lazımdı ben olmadım ve yaklaşık 1 haftadır karin ağrısı ve bacaklarimin ağrısını yasiyorum migde bulantim oluyor sizce bu durum da hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 44. Didem dedi ki:

  Merhaba Ben haziran 15 adet oldum haziran 30 da birlikte oldum esimle ve temuz 16 sinda adet oldum normal bir sekilde bir kac gun dur mide bulantim var test yaptim cizgi silik cikti

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Didem hanım her zamanki renkte ve yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 45. dilek dedi ki:

  merhabalar daha 19 günlük evliyim 24 haziranda adetim başladı ve 29 haziranda bitti 2 temmuzda düğünüm oldu ve korunmasız ilişkiye girdik bebek isteyerek yaptık ve bugün 21 temmuz böyle kahverengi koyu bi kanama oldu çok olmayarak az bi şekilde bir sürü şey okudum bi anlam veremedim kan vermedin öğrenmek için sizce adetmi görüyorum lütfen cevap verin kafam çok karıştı.. hamile olabilirmiyim üstüne adet görme yaşıyo olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar dilek hanım adet gecikmesinden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 46. Melek dedi ki:

  Merhaba adetim üç dört gündür gecikti test yaptirdim normalde değer 1 olması lazımi en bende 1.2 çıktı acaba hamilemiyimm

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.

 47. Suna dedi ki:

  Hocam merhaba dün beta testi yaptırdım 36.39 çıktı acaba hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suna hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.

 48. Seda dedi ki:

  Iyı gunler hocam benım son regl tarıhım 4 hazırsn 2 gun once kahverengı bır akıntım oldu sızce hamılemıyım ve sık sık lavaboya cıkıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım hamilelik düşünen ve adet gecikmesi olan kadınlarda ilk aklımıza gelen gebeliktir.Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

   1. Fatma dedi ki:

    Selam hocam bn eylülün 21 Regl oldum 25 bitti ve ovülosyon zamanında ilişkiye girdim saol kaşığımda bi batma oluyor ve şuan hamilemiyim bilmiyorum sizce test yapmalımıyım yada hamilemiyim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Fatma hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 49. hayriye dedi ki:

  slm hayriye bir ay oldu adetim gelmiyeli sence bene hamilemiyidim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hayriye hanım ilk fırsatta kanda beta HCG testi yaptırın.

 50. Sevgi dedi ki:

  Merhaba
  Adetime 7 gün varken evde test yaptım ikinci çizgi silik çıktı. Ayni gün yine yaptım yine silik çıktı. Ertesi sabah hem normal test hem de erken gebelik testi yaptım yine ikisinde de silik çizgi çıktı. İkinci çizginin silik çıkması hamile olduğumu gösterir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevgi hanım tekrar tekrar test yapmanız gereksiz strese girmenize neden olur buda oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda test yaptırın.

 51. Zeynep dedi ki:

  Merhaba adetim 8 gün geçti 3 günü bhgc yaptırdım 194 çıktı 7 günü 331 çıktı bugün yaptık 391 çıktı sizce bu şekilde ilerlemesi normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 52. Milica dedi ki:

  Merhaba,
  Bhcg testine göre hamile olduğumu öğrendim fakat 2 haftadan sonra hafif lekelenme şeklinde kanamalarım başladı. Tekrar test yaptırdım 480 çıktı yani gebelik devam ediyor zaten reglimde 6 gün gecikti. Doktorum perşembe kontrole çağırdı fakat bu belli aralıklarla devam eden hafif kanama çok kafamı karıştırıyor, korkuyorum sizce normalmi çok sık görülen birşeymi yoksa bende düşük tehlikesimi var?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.Son testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 53. Tuğçe dedi ki:

  merhaba ilk beta hcg 50.0 ikincisini iki gun sonra yaptirdim 187.6 bir hafta sonra yatirdigimda da 2954 cikti sizce bu sonuclar normal mi bir hafta sonra hastaneye gittigimde kalp atislarini dinleyip ultrasonda görebilirmiyim ? acil cevap lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım 1 hafta sonra kalp atımlarının izlenmesi gerekir.

 54. Cansa dedi ki:

  Yumurtlama döneminde ilişkiye girdim korunmasız bir şekilde. Içime boşalma olmadı. Beş saat sonra ella kullandım. Hamilelik ihtimali var mıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Ertesi gün haplarının koruma oranı ilk saatlerde uygulandığında %90’ın üzerindedir.

 55. Hanife dedi ki:

  Merhaba 6haziranda iki embriyo transferi edildi.10.gün 5;76cıktı 12gün 9.97 çıktı 14 gün 21.62cıktı hocam hamile miyim?lütfen yorum yapar mısınız.?iyi calışmalar dilerim

 56. Ozlem dedi ki:

  Merhaba benim adet gunum 5 gun gecti ve bende idrar testi yaptim pozotof cikti kanda bta degerim 550,cikti hamilemiyim kesin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım hayırlı olsun hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCH değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 57. malika dedi ki:

  Merhaba 23 mayısta adet olmuştum 22 haziran bugünde regle olmadım gecikme olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 58. Şeşu dedi ki:

  İyi günler en son adet tarihim 19 mayıs bu ay test yaptım gebe olduğumu öğrendim doktora gittim ultrasonda görünmedi ve kan testi istedi ondada 1252 olara çıktı gebelik var ama kese yok şüpheli gebelik diye adlandırdı normal mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.
   * 1 hafta sonra ultrason kontrolü için doktora başvurun.Gebelik kesesi izlenmesi gerekir.

 59. Anemon dedi ki:

  Merhaba en son 24 mayısta adet gördüm. Hamile olup olmadığımı bilmiyorum ama oruç tuttum. Eğer hamilelik var ise bunun bebeğe bir zararı olmuş mudur? Ayrıca folik asit içmeye de 2 hafta kadar önce başladım. Yeterli bir süre mi acaba başlangıç

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, folik asite başladığınız süre uygun. Gebe olduğunuzu anlayana kadar bebeğin nöral yapısı oluşur bu nedenle ilk aydan sonra folik asit takviyesi, nöral tüp defektine karşı koruma sağlamaz. Oruç tutmak mevsim itibariyle uzun sürdüğünden oruç tutulmasını tavsiye etmiyoruz.Ancak varsa gebelik yeni oluştuğundan beslenmenize ve sıvı alımına dikkat ederseniz oruç tutabilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 60. Hülya dedi ki:

  Benim tekraylayan düşüklerim var ve bir cok test ysptırdım hepsi normalcıktı ne yapmalıyım tekrar hamile kaldığımda düşük yapmamak icin bana yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Bu önemli bir konu. Ayrıntılı değerlendirmek gerekiyor. Bu konuda profosyonel destek almak için tüp bebek tedavisi merkezinde tedavi olmanız gerekmektedir.

   Tüp bebek ve infertilite uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

 61. nihal dedi ki:

  Merhabalar 4 yaşında bir kızım var tedavi siz oldu çok şükür şimdi ona bir kardeş düşünüyoruz yaklaşık 7 aydır. Polikistik var hep adetim düzensiz olmuştur ve yumurtalarının tembel olduğu söylendi. En son 20 mayısta adet gördüm olmayınca 3 kez bir hafta arayla idrar testi yaptırdım negatif cikti. 7 haziranda hala adet olmamıştım oruç tutuyorum randevu ancak bir hafta sonraya alabildim o yüzden bulunduğum yerde acile gittim sonuc 0.100 çıktı. 14 haziranda doktora gittim yine betehcg testi yapıldı bu sefer sonuc 99.98 di 16 haziranda tekrar yapıldı sonuc 300 cikti. Aklımı kurcalayan bu kadar gecikmeye bu sonuc normal mi? Daha önce kimyasal gebeligim olmuştu endişeliyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nihal hanım kan değerinizdeki artış normal.Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 62. Helen dedi ki:

  Merhabalar. Adetim iki gün gecikti her ay olan göğüs ağrım bu ay yok. Belim hiç ağırmazdı belimde çok ağrıyor. Akıntım var. Normalde zaten düzensiz olurum ama belirtiler hiç şaşmaz. Bi hafta önce test yapmıştım negatif çıktı. Gözlerim kararıyor örneğin otururken ayağa kalkınca felan. Her ay olan tatlı krizim 2 3 gün sürerdi bu ay 10 gündür felan sürekli tatlı yemek istiyorum. Aşırı duygu yüklüyüm bi anda sinirleniyorum. Yada birden küçücük şeyden ağlıyorum. Hamilelik mi yoksa ben mi o psikolojiye girdim bilmiyorum. Adet belirtilerimi bunlar yoksa hamilelik mi.? İlginç olan göğüslerim çok ağrırdı bu ay hiç yok.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.İnternet üzerinden hamile olup olmadığınız konusunda net bilgi vermek mümkün değil.

   1. Helen dedi ki:

    Kan testi haricinde başka bişey söyleyemezmisiniz. Belirtiler neyin nesi

    1. admin admin dedi ki:

     İnternet üzerinden hamile olup olmadığınıza dair net bilgi veremeyiz.Umarım olumlu haberler verirsiniz.

 63. Serap dedi ki:

  Hocam 5 mayista adet oldum adetimin bitisinde 13 mayista iliski yasadim ama iceri boşalma olmadi.6 haziranda cok az kahve leke gecti daha hic bisey gecmedi.12haziranda doktora gittim beta degerim 8.47 çıktı.ultrasyondan bakti onun onvesinde kucuk kucuk kistlerin var dedi.hafyaua tekrar test yaptir dedi.bel agrim var baska biseyim yok.8.47 hamilekik icin yeterli bir deger mi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serap hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.

 64. Suzan dedi ki:

  Merhaba benim adet olmama daha 10 gün var midem bulanıyor belim ağrıyor bas dönmem var kan testi yaptırdım negatif çıktı sizce de negatif çıkması normal mi yoksa erken olduğu için mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suzan hanım adet tarihine 10 gün varken yapılan kanda beta HCG değeri doğru sonuç vermez.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 65. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben en son 23 mayista adet gordum yumurtlama gunumde iliskiye girdim ve bi kac gundur asiri kasik bel agrim var bazen tek tarafli olabiliyor adetime 9 gün var kan testi yaptirsam bi sonuc alabilirmiyim mide bulantim bas donmem ve goğüslerimde sisme de var yardimci olurmusunuz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım adet tarihine 9 gün varken yapılan gebelik testi doğru sonuç vermez.Sizin gereksiz yere strese girmenize neden olur.Stres oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 66. yasmin dedi ki:

  mrh hocam son adet baslangıç tarıhı 4 mayıs 17 mayısta çalatma iğnesi oldum.bgnse erken olmasına ragmen karnım ve belim agrıyo bu normalmi acaba yoksa test yaptırmak ıcın erken zaten umudumu kemek ıcın soruyorum tşkler

  1. admin admin dedi ki:

   Aşılamadan 2 hafta sonra kanda beta HCG testi yapılmalı.

 67. Sibel dedi ki:

  Geçen hafta Salı günü beta hcg testi yaptırdım 920.26 çıktı sizce hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sibel hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir. 4 gün sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

   1. Sibel dedi ki:

    Kaç haftalik hamileyim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Sibel hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
     https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 68. Kudret dedi ki:

  Merhaba bisey sormak istiyorm gecen ay 12 de adet oldm bu ay da 11 de lekem gldi ama 3 gun surdu kesk kesik geldi 13 de bitti normalde adet donemim 7 gun surer simdide kasik agrisi cekiyorm mide yanmam oluyor acaba hamile olabilirmym..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar adetiniz her zamankinde az ve lekelenme şeklinde ise kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Kudret dedi ki:

    Yptm ckmadi ama hayla kask agrm oluyor ve istahim cok acildi surekli yiyorm ya ynide olsa kand ckarmi yoksa biraz dahami beklemem gerekiyor diger adetmde

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi doğru sonuç verir.Bu ay hamilelik yok.Bir sonraki adet tarihinizi bekleyin.Gecikme olursa gecikmeden 3-4 gün sonra test yapın.

     1. Kudret dedi ki:

      Tskler 🙂

 69. Elifnur dedi ki:

  Ben ayın 15 inde rahim filmi çektirdim O günden sonra3 gün üstüyse beraber olduk su an kasıklarımda agrı var belim agrıyo ve gazım oluyo tüplerimde açık çıkmıştı hamile miyim Acıbadem

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elifnur hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Yapılan araştırmalar rahim filmi sonrası ilk ayda hamile kalma ihtimali rahim filmi çektirmeyenlere göre daha fazladır.Rahim filmi ile tüplerde tıkanıklık olmasa da rahim filmi ile verilen ilaç basıncla küçük tıkaçları açması, tüpleri gererek ufak yapışıklıkları açmaktadır.

 70. pınar dedi ki:

  merhaba 7 mayis sat 27 gündw bir adet oluyorum 20 mayısta korunmadık eşimle. ama suan adet sancısı cekiyorum sağ kasık hafif batma var hamile olabilirmiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Pınar hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamile kalmak istiyorsanız birlikteliği tek bir günle sınırlandırmamalısınız.Yumurtlama tarihinizi hesaplayıp bu tarihten 3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca günaşırı birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.

 71. g.guven dedi ki:

  iyi akşamlar doktor bey merak ediyorum ve ne oluyor bana bilmiyorum 3 aylık evliyim evladimiz olmasını istiyoruz yakınlaşmamız oldu yumurtalama günümü bilmiyorum geçen ay adet oldum idrar gaz bel sıkıntım vardı adet günümün yaklasmasına 15 gün vardı ama yinede şüphelendim test yaptım negatif cıktı kan testi yaptırdım gebe olmadıgımı oğrendik mayıs adetimi bekliyorum 4 gün var ama inanılmaz derece belim yine agrıyor ve yine gaz ve idrar sıklığı var sizce gebe olasılığım varmıdır okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 72. Yaren dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25nisan ve adet günüm şuanda 5gün gecikti ve yotum yazan hanımların da dediği gibi daha önce hiç olmayan beyaz bir akıntı başladı. 3/4gün önce evde test yaptığımda çıkmadı ve hala hasta olmadım sizce hamile olma ihtimalim varmıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yaren hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin.Adet gecikmesi yaşarsanız gecikmeden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 73. Emine dedi ki:

  Merhaba bişey sormak istiyorum benim adetim 15 gün geçti evde 5 defa test yaptım ve hepsi pozitif çıktı sizce hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Emine hanım adet gecikmesi ve gebelik testi sonucunuz pozitif hamilesiniz.Tekrar tekrar test yapıp kendi kendinize sıkıntıya sokmayın.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 74. Fatma dedi ki:

  Merhaba, 1 senelik evliyim 13 Mayısta eşim üzerimde tayt var iken karnımın hafif aşağısına boşaldı sonra hemen sildim 14 Mayısta adet oldum normal adetim gibi oldu 7 gün sürdü hamilelik belirtileri kusma sık idrara çıkma gibi şeyleri görmüyorum sizce hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım hamilelik ihtimali yok.

 75. semra dedi ki:

  kanda beta HCG 517.6 cikti hamilelik varmidor doktorlar net bisey soylemedi . . son adet tarihim 11 nisan 2017 lütfen cevap verin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Semra hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 76. Aryem dedi ki:

  Merhaba doktor bey. En son adet tarihim 3 Mayıs. 28 günde bir adet görürüm. Eşimle 16 mayısta beraber olduk. 17 si yumurtlama günüm. Bu hafta baska beraberlik yasamadık. Bebeğim olsun cok istiyorum. Sol kasıgım da deli bir ağrı var ve atesım yükselip iniyor. 16 sındada yürüyemicek kadar ağrım Vrdı bacaklarımda akıntım da inanılmaz cok geldi. Erkeğin boşalması gıbı iki kere bu sekilde akıntım geldi beraberlikten önce. Şimdi cok heyecanlıyım hamile kalma olasılığım nedir. Ve ciddi bir sol kasık ayrım var. Döllenme den kaynaklı olabilirmi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar hamilelik için yumurtlama gününden 3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca 2 günde bir birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

  2. Gülsüm dedi ki:

   Merhaba hocam
   eşimle reglimin 4.gunu brz yakınlaştık ama içine boşalma flan olmadı sadece sürtünme yoluyla temas oldu eşimde boşalmadi sadece zevk suyunda da sperm olabileceğini ve daha hızlı olduğunu duyduk bu yüzden zevk suyundan endişe ediyoruz ardından bn kalktım temizlendim daha sonra bı saat içinde yine reglm geldi ondan sonra kesildi ve reglim tekrar 5.gunde geldi bn yakınlaşmamizin 4.gunu Ella ertesi gün hapı kullandım bz şuan çocuk istemiyoruz sizce hamile kalmis olma ihtimalim var midir..? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

   1. admin admin dedi ki:

    Gülsüm hanım adet döneminde hamilelik oluşmaz.

 77. Ela dedi ki:

  Merhaba ben testı yaptırdım degerım 99.8 cıktı tahmınen kac haftalıktır bebek

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ela hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 78. asu dedi ki:

  merhaba lütfen yardimci olun Adetim 6 gun gecti kan degerlerim 128 cikti bir gun sonra idrar testi yaptim net iki cizgi cikti bu durumda gebemiyim doktorum 3 gun sonra tekrar gel dedi sonuc ne bilmiyorum yardimci olurmusnz tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Asu hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Kanda beta HCG değeri ile hamilelik tespit edildikten sonra tekrar idrar testi yapmanız mantıksız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. 3 gün sonra kontrol için doktorunuza başvurun.

   1. asu dedi ki:

    tesekkur ederim doktorum hamilesiniz diyemem dedigi icin birde idrar testinde denemek istedim net bi cevap vermemişti

 79. Naz dedi ki:

  Mrb hocam 4.5 gündür sol ve sağ kasik ağrılarım var bugün doktora gittim sonuçlarda hiç bir sorun çikmadi en son adet tarihim 24 nisan bugünkü beta hcg sonucu 0.100 gebelik yok dedi 3 ve 4 haftanın altında bebek olunca kanda anlaşılmaz mi ben onu öğrenmek istiyorum tsk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Naz hanım hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet görmezseniz 8 gün sonra testi tekrarlayın.

 80. sukran dedi ki:

  Merhaba hocam benim kan sonucu testin beta Hcg 42.94 hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şükran hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

   1. sukran dedi ki:

    Teşekür ederim

 81. Tugba dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 28 gunde bir adet goruyorum ve en son adet gunum 15 nisan. Bugun gebelik testi yaptim cift cizgi cikti fakat cizginin biri acik renkteydi. Ben sizce hamilemiyim hamileysem kac ayliktir doktora ne zaman gozukmemi tavsiye edersiniz simdiden tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba Tuğba hanım öncelikli olarak adet gecikmeniz varsa kanda bete HCG testi yaptırarak hamile olup olmadığınız netleşmesi gerekir.

 82. sevda dedi ki:

  Beta hcg testim 2498.00 çıktı sizce nekadarliktir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 83. Figen dedi ki:

  Merhaba dokyor bey ben 31 martta adet oldum ve 5 gun surdu ve gebe oldugumu ogrendim hesaplamama gore 5+5 gunluk gebeyim bugun doktor 5+0 gunluk oldugunu soyledi kese 14mm oldugunu ve bebegin gorunmedigini bos gebelik olabilecegini soyledi. Ama benim hic bir sekilde kanamam olmadi ve mide bulantilarim arada kasiklarimda agrilar hissediyorum. Aldirmam gerektigini soyledi ve ben 2. 3 hafta beklemek istiyorum kac haftaliga kadar belli olur acaba kalp atışları felan.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Figen hanım Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son adet tarihi doğruysa; 1 hafta sonra alttan ultrason ile kalp atımlarına bakıldıktan sonra hala kalp atımları yoksa beklemenin anlamı yok.

 84. Ebru dedi ki:

  Hocam benim 2 gün önce adetim geçti ama dün hastaneye gittim ultrasyonda ile kan testi yaparken hamile degilsiniz dediler 0,1 çıktı hayal kırıklığına uğradım yinede adet görmüyorum midem bulantisi baş dönmem var sık sık lavobaya gidiyorum arada sırada sırtım ağrıyor bebek sahibi olmak istiyorum ne yapmam gerekir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Ebru hanım 1 yıllık düzenli birlikteliğe rağmen hamilelik oluşmuyorsa infertilite araştırma testleri yapılmalı.Hamile kalmak için 1 yıla yakın süredir uğraşıyor ve olmuyorsa infertilite konusunda tecrübeli bir kadın doğum uzmanına başvurun.

 85. Özge dedi ki:

  Hocam 2 gün önce doktora gttim sonucum 1059 cıktı son adet tarihim 3 nisan fakat kese görünmedi dokyorum 10gün sonra tekrar gel dedi bugün kasık ve bel agrım var bu ciddi bir durum mudur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Bir sonraki doktor kontrolünde gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.

 86. demet dedi ki:

  Merhaba. Ben düzensiz adet görüyorum en son nisan 27 tarihinde olup mayıs 1 de son buldu. Son günü gelmediğinden o gece ve sabahi eşimle birliktelik yaşadım. Ve su anda ise iki gündür goz kararmasi baş dönmesi yoğun akıntı, idrar yaparken kasıkta sancı ve karin sırt bölgemde rahatsız edici sislikler olusmaya başladı. Acaba hamilelik belirtileri olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik ihtimalinin en az olduğu günler adet başlamadan önceki bir hafta ile adet başladıktan sonraki 1 haftadır.Hamilelik ihtimali düşük.Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 87. Nesrin dedi ki:

  Doktor bey adetim iki gün gecikti bugunse pembe akıntı geldi esim hamile kalmami cok istiyodu sizce nasil bi yol izlemeliyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Nesrin hanım kanda beta HCG testi yaptırın.

 88. Seda dedi ki:

  Merhaba iki aylık evliyim normalde reglim 28 veya ayın 1 i arası ilk test yaptığımda bu ay ki regli gunume yakındı negatif çıkmıştı su anda regli günümü 13 gün geçiyor ve hala olamadım rahim bolgemde ağrım vardı belim de de ağrım vardı istahim açıldı ve goguslerimde de uçlara ve komple olmak üzere ağrı var rahim ağrım su anda geçti sizce hamile olma ihtimalim var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 89. Emine dedi ki:

  Hocam ben hamileyim doktora gittim ama doktor geç döllenme olduğunu söyledi kese görünüyor ama kalp atışlarını duymadı bir hafta sonra bir daha Gel dedi bi sorun çıkar mı

  1. admin admin dedi ki:

   Emine hanım geç döllenme olduğunda bebek kalp atımlarının ultrasonda izlenmesi 1 hafta gecikebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde kalp atımları izlenmesi gerekir.

   1. Fatma ceren dedi ki:

    Hocam bebek kesesi tam 5haftalık mı görünüyor benim ilk hamileliliğimde kızım 1buçuk aylık belli oldu

    1. admin admin dedi ki:

     Fatma hanım son adet tarihiniz doğruysa 5 hafta 2 günlük hamilesiniz 4 gün sonra alttan ultrason muayenesi yaptırın.Kese hala gözükmezse dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 90. Ela dedi ki:

  Hocam biz 3 gün önce eşimle beraber olduk bebek istiyoruz eşim içime bosaldı bugün yine beraber olduk. hamile olmama engel olur mu ilişkiye girmemiz

  1. admin admin dedi ki:

   Engel olmaz.Yumurtlama dönemlerinizi takip edip bu dönemde birliktelik olursa hamilelik ihtimali yüksek olur.

 91. Eda dedi ki:

  Hocam merhaba 4 aylık evliyim 21 yaşımdayım geçen ay 12nisanda regl oldum 16nisanda bitti eşimle 3mayısta içime bosaldı hamile olma ihtimalim olabilir mi? Ne zaman hamilelik testi yapayım,

  1. admin admin dedi ki:

   Eda hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 92. Figen dedi ki:

  Ne zaman kalp atislarini duyarim bebegin

  1. admin admin dedi ki:

   Genel olarak kalp atışları gebeliğin 6. haftasında ultrasonda izlenir.

 93. Hocam dedi ki:

  Merhaba kacinci haftada bebeği hissederim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 16-22. haftaları arasında bebek hareketleri hissedilir.

 94. Seher dedi ki:

  Iyi günler benim adetime 5 gün var mide bulantısı halsizlik baş dönmesi için doktora gittim kan testi yaptırdım hcg 2 çıktı hamilelik başlangıcı olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Seher hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta bekleyin adet görmezseniz kan testini tekrarlayın.

 95. Raulum dedi ki:

  Hocam ben hamileyim ve bu hamilelik bana supriz oldu hic hesabda yokken cunki bende 6yildir hamile kalamadim icin korunmuyodum ve ben son adet gunumu unutdum 3gun oncede test yapdim hamile oldufum ortaya cikti neyapa bilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 96. meral dedi ki:

  hocam ben alti aylik evliyim korunmuyorum esimle çocuk dusunuyoruz son adet tarihim 14 nisan esimle 2 3 gundur iliskiye giiryoruz doğurgan ve yumurtlama günlerinde kasiklarimda var adetime 2 hafta var hamile olabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Meral hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak yumurtlama gününüzü hesaplayarak buna göre yumurtlama gününden 3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2 günde bir birlikteli hamilelik ihtimalini artıtır.

 97. Hocam dedi ki:

  Hamileligin 4.haftasinda surekli yatmak zorundamiyim normal bir sekilde hayatima devammi etmeliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, gebelik boyunca elbette yatmak gerekmiyor, bu sizin daha çok halsizlik yorgunluk hissetmenize neden olur, enerji ve motivasyonunuzu düşürür. Takibinizi yapan doktora danışarak hareketlerinizi düzenleyebilirsiniz. Eğer düşük riski söz konusu değilse, günlük hayat rutinlerinizi sürdürmenizde problem yoktur. Şöyle ki, artık ağır kaldırmamak, yüksekten uzanarak bir şey almamak, koşmamak, şiddetli egzersiz yapmamak gerekir. Bir düşük riski yoksa normal ev işlerinizi yapabilirsiniz, her gün yarım saat yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim.

 98. Damla dedi ki:

  Hocam peki hamileliğim kesin şuan demi yani olmama olasılığı varmı 10 günlük çünkü rahime filan girmişmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 10. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenir. Hamilelik haberinizi çevrenize 10 gün sonra ultrasonda kalp atımları izlendikten sonra verirsiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 99. Büşra dedi ki:

  Hocam reglim 20 gün geçti aile sağlığı merkezine kan tahlili verdim sonuç 2.38 çıktı doktorumuz dedi ki normalde 0 çıkması gerekiyor kan değerinin önümüzdeki hafta tekrar kan tahlili vericem sizce hamile olma oranın kaç

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz. 20 günlük gecikmeniz varsa araştırma için kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 100. Merhaba dedi ki:

  Benim adetime 3 gun var kan testi yaptirdim ve degerim 174 cikti sizce kac haftalik gebeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.