reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 832.692 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ozlem dedi ki:

  Merhaba ben 15 aralıkta adet oldum düzenli hep oluyorum 26 aralıkta evlendim ve 5 ocakta tekrar adet oldum ama normal adet gibi değil 2 gün sürdü ve mide bulandım var birde oturunca karnım da basınç oluyor göuslerime test yaptırmadım acaba hamile olabilirmiyim şimdiden tesekurler….

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar özlem hanım
   bahsettiğiniz belirtiler ile elbetteki gebe kalmış olabilirsiniz
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 2. Tuba dedi ki:

  Mrb kan tahlılı yaptım bısey cıkmadı ama belım karnım cok agrıyor adet olacak gıbı olıyorum hamile olabılormiyim

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar tuba hanım
   kanda bakılan beta hcg değerinizde ki sonu negatif ise, herhangi bir gebelik yoktur

 3. sevim dedi ki:

  hocam ben aralıgın 26 adet gördüm ve eşimle adetimin bitiminde ilişkiye girdik kokulara karşı hassasiyet mide bulantısı halsizlik ve belde agrılar var acaba hamilemiyi

 4. Gamze dedi ki:

  Merhaba benim adetime 4 gun var bel ağrısı ve göğüste agrim var bel ağrısı akintim var acaba hamilelik olabilir mi

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar gamze hanım
   elbetteki gebelik belirtileri olabilir
   adetiniz gecikirse, kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 5. İsmsiz dedi ki:

  Merhabalar. 5 ocakta adet olmam gerikiyodu olmadım Evde idrar testi yaptığım zaman pozitif Çıkmıştı. Kan tahliki yaptrdım ve ultrasonda ise hiç gözükmedi neden olabilşr acaba??

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar neslihan hanım
   yeni gebeliklerde, bakılan beta hcg testi pozitifleşir
   beta hcg değeri 1,500 seviyesine ulaştığında biz keseyi ultrasonda görebiliriz
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 6. Alyanur dedi ki:

  Merhabalar . Ben 06.12.2018de adet oldum sürekli doktor takibindeyim .yumurtalıklarımi sürekli takip ederek yeteri olgunluğa geldi ve 19 aralıkta catlatma ıgnesi vurdu perşembe cumartesi pazartesi ilişki önerdi daha sonra bir hafta sonra gel dedi 26 aralıkta gittim progesteron testi yaptı . Ve 14 cıktı yuvalama gerçekleşmiş dedi adet tarihini bekliycez 9 gün var 9 gün sonra gel dedi . Çok heycanliyim günler geçmiyor. 27 aralık perşembe beta da yaptırdım 4.4 cıktı hiç birden yukarı bile çıkmazdı. Çok yeni olduğu için mi az cıktı. Erken gebelik testi aldım idrar ile yaptım ondada silik iki çizgi cıktı acaba hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Alyanur hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Adet görmezseniz Pazartesi testi tekrarlayın.

 7. Kadriye dedi ki:

  Meraba ben 21 aralıkta adet olmam gerekiyordu ama olmadım ara baş dönmelerim bel ağrılarım halsizliğim ve iştahsızlık sorunum var bi kac haftadan beri sürekli uykum geliyor göğsümde şişlik ve ağrı hissediyorum kan testini yaptırmam lazim mi yoksa bir iki hafta daha beklemeliyim mi ? Yardımcı olursanız sevinirim 😊

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar kadriye hanım
   en net sonuç için adet gecikmeniz 1 haftayı doldurduğunda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 8. Esin dedi ki:

  Merhaba hocam 16 aralıkta çok acik pembe renkte adet oldum (kesinlikle herzamankinden çok farklı )lakin göğüslerim şiş kasik ağrım çok fazla sanki tekrar adet olacak gibi belirtiler var. Idrar testimde herhangi bi enfeksiyon çıkmadı lakin kan testim 1.20 çıktı. 1 haftalık gebelik düşünülebilir mi? Kan testini tekrarlamama gerek var mı? Annemde ayni sekilde olmus sonradan hamile oldugunu öğrenmiş. Kafam çok karıştı bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar esin hanım
   kanda bakılan gebelik testi en doğru sonucu vermektedir
   gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor, herhangi bir gebelik yoktur
   testi tekrarlamanıza da gerek yoktur

 9. Bulut dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 26 gunde bir regl oluyorum.son adet tarihim 2 aralik 13 aralıkta korumasız ilişkiye girdik fakat bir gün önce sıvı akıntısı ve yumurtlama belirtisi vardi yinede hamilelik icin uygun günü yakalamış olabilir miyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Her hanımefendinin yumurtlama dönemi farklıdır
   Elbetteki yakalamışız olabilirsiniz

 10. nslhn dedi ki:

  Merhaba ben 16 kasimda regl oldum. Araligin 17 sinde regl olmam gerekiyor ama 12 aralikta kahverengi akintim oldu ve bir gün sürdü.mide yanmasi kasik agrisi vs hamilelik belirtilerinin hepsi mevcut hala devam ediyor. Sizce ara kanama belirtisi mi hamilelik olabilir mi yoksa regl baslangici olabilir mi . iyi günler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar neslihan hanım
   bahsettiğiniz belirtiler her anlama geliyor olabilir
   bu sebeple aralık 17 den sonra adetiniz gecikirse kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 11. Essyler dedi ki:

  Mrblar en son adet tarihim 8 kasım. Düzenli bi adet dönemim var ve suanda 13 aralık hala adet olmadm 10 aralkta test yaptm negatif cıktı ara ara karnmda sancılar birden bire belimde agrılar oluyo hamile olma olasıgım nedr. Ve dha öncesnde yumurtalıgmda kistim olmstu yine kist olmusmudur

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   öncelikle yaptığınız test kanda bakılan beta hcg testi olmalıdır
   en net sonucu böyle elde edebilirsiniz
   kandaki testiniz negatif çıktı ise, adetinizin sökülmesi ve ultrason kontrolü yaptırmanızı adına kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 12. seherlevent20 dedi ki:

  Hocam merhaba ben en son 13 Kasım da adet oldum ve 9 Aralık’ta tekrar adet olmam gerekirken olmadım kan testi yaptırdım 5 çıktı acaba daha yeni mı dolleniyor yoksa hamile değill miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar seher hanım
   bakılan kan testiniz negatif çıkmış görünüyor
   her an adet görmenizi bekleriz
   lakin 1 hafta sonrasında hala adet görmez iseniz, testinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile kadın doğum hekimine başvurmanızı öneririm

 13. Zeynep dedi ki:

  Hocam en son Ekim 7-12 tarihinde adet oldum, Kasım Aralık toplamda 60 gündür adet olmuyorum. Zaman zaman kasık karın ve halsizlik yaşıyorum ama eczaneden aldigim testlerde negatif çıkıyor. 5 aylık evliyim, yeni evli olanlara pek bakilmiyormuş, Biraz daha beklemem mi gerekiyor yoksa doktora görünsem mi?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   evde yapılan idrar tetkiklerinde malesef ki yanılma olabiliyor
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı, çıkan sonuç ile kadın doğum hekimine başvurmanızı öneririm

 14. Aylin dedi ki:

  merhaba ben adetim bittiken sonraki gün esimle korunmasız ilişki yasadı ilişkiden sonraki 10 gün icerisinde ben bol miktarda maydanoz suyu tükettim ve yoğun kasılmalar anı ve ağrılı bel ağrıları bide adet kanaması benzer bi kanama yaşadım hamile olup olmadığımı bilmiyorum sizce düşük mu yaptım?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar aylin hanım
   düşük yapabilmeniz için, öncelikle adetinizin gecikmesi sonucunda gebelik testinizin pozitif çıkması gerekmektedir
   ara kanama yaşamış olabilirsiniz
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 15. İdil dedi ki:

  Meraba hocam. Ben 16 kasımda adet oldum.adet gunumun baslangici 11 ci gunumde sayip bir kadin doguma kontrole gttim yumurtligimi kontrol ettmek icin.doktorum yumrtamin cok iyi olcude olup adet dongumu sordu 30 dan 30 deyince sen 14 16 18 esinle cinsel ilskiye gir dedi ben tutsun diye 13 den taki 20 sine kadar birlikte kaldik yumrtam belki gec catlar diye.bide bana bitane folibol hap verdi..suan adetime 1 hafta var yogun pütürlü bir beyaz akıntım war ama kaşıntı yanma falan yok.bide belim biraz agrıyor arda boyle kasiklarima igne gbi batmalar oluyor birden oldgu icin yerimden zıplıyorum sizce bunlar hamilelik belirtisimi.bide surkli gaz pıroblemim war

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar idil hanım
   gebelik belirtisi de olabilir, adet görecek de olabilirsiniz
   özellikle yumurtlama döneminde korunmasız cinsel ilişkiye girmek elbetteki gebe kalma şansınızı arttıracaktır
   adetiniz gecikirse kanda ki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 16. Ezgi dedi ki:

  Adetim 3 gün gecikti normalde çok sancılı adet geçiririm ama hiç ades sandım ve ağrım yok ve bel tarafım aşırı ağrıyo

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ezgi hanım
   adetiniz gecikti ise en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 17. Zynp dedi ki:

  Merhaba benim adetim 4 gün geçti test yaptırdım 2.4 çıktı sizce hamile miyim adet olacakmış gibi bir kaç gündür ağrılarım var ve uyku ya yatkınlığim arttı

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor
   adetinizin sökülmesi adına, kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 18. İsmi dedi ki:

  Merhaba Hocam. Benim henüz adet tarihim gelmedi ama 10 gündür falan bi garip hissediyorum kendimi belim çok ağrıyo kasıklarım ağrıyo nefes nefese kalıyorum çok hareket etmesem bile. Ne yapmalıyım henüz adet tarihin de geçmedi. Muayene olmaktan çok korkuyorum lütfen yardım edin.

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   adetiniz geciktiğinde kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 19. Elif dedi ki:

  Kan değeri 203.5 çıktı doktor pozitif dedi bu değerlerde kaç haftalık oluyor birde kasık agrısı neden kaynaklı yada doğal bir ağrımı doktora görünmemiz gerekirmi ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar elif hanım
   gebeliğin ilk haflarında adet olacakmışsınız gibi kasık ve karın ağrılarınızın olması normaldir
   endişe etmeyiniz

 20. Selda422456 dedi ki:

  Adetimin 4. Günü eşimle ilişkiye girdik. Onun üzerinden 35 gün geçti ve adetim şu an 11 gün gecikti. Karnimda karnimin alt kısmında kasiklarimda ve dizlerim de ağrılar var adet olacakmış gibi oluyorum ama olmuyorum 3 gündür devam ediyor bu ağrılar sizce hamile miyim yardımcı olur musunuz

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar selda hanım
   adetinizin geciktiğini söylüyorsunuz elbetteki gebe kalmış olabilirsiniz
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 21. Hülya dedi ki:

  Merhaba hocam adetime 3 gün var beta hgc bakıldı sonuç negatif tekrar baktırmalımıyım

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hülya hanım
   adetiniz gecikirse kandaki beta hcg değerinizi tekrarlamanızı öneririm

 22. Ayşe şeyma dedi ki:

  Hocam merhabalar , reglim 5 gün gecikti. Bugün yaptığım idrar testtinde pozitif sonuç cıktı. Ama birhaftadir kasik ağrılarım var.normal midir bu durum? Herhangi bir kanama vs. Yok. Yarin doktora gideceğim ama merakta kaldım danışmak istedim. Teşekkürler şimdiden..

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmişsiniz gibi kasık ağrılarınızın olması normaldir
   vajınal kanamanız olmaz ise endişe etmeyiniz
   muayene için de en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 23. Şerife dedi ki:

  Merhaba 25 gün önce kürtaj oldum 17 gune kadar kirmizi ve kahverengi lekelenmem oldu bitiminde eşimle birlikte olduk dun acilde beta hcg 7.79 cikti doktor olabilirde olamayabilirde dedi.siz ne dusunuyosunuz

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar şerife hanım
   yeni kuretaj olmuşsunuz bu sebeple bata hcg değeriniz pozitif çıkar
   değerinizin sıfırlanmasını ve negatif olmasını bekleriz
   1 hafta sonra testin tekrarını yaptırmanızı öneririm

 24. Elvan dedi ki:

  6 kasımda adet oldum 20 sinde eşimle bi birlikteligimiz oldu 1 hafta sonra kahverengi akıntım oldu 2gun hemilelik belirtisi olabilrmi yoksa beklemelimiyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar elvan hanım
   bekleyiniz, adetiniz gecikirse kanda ki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 25. Aylin dedi ki:

  Hocam merhabalar. Biz bir hafta öncesine kadar gebelik için cinsel ilişkide bulunuyorduk. Cinsel ilişki sonrası ve devamındaki günlerde kasıklarımda bir ağrı var, vajinal bölgeme doğru hassasiyet kramp gibi sizce hamilelik belirtisi olabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar aylin hanım
   anlattığınız şikayetler hamilelik belirtisinden çok vajınal bir enfeksiyonunuz olabileceğindendir
   en kısa zamanda jinekolojik muayene olmak için kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 26. Hilal dedi ki:

  Hocam sorum olucak en son adet tarihim 6 kasim tam yumurtlama doneminde ve iki uc gun oncesinde ve sonrasinda esimle iliskiye girdik hamile kalma ihtimalim varmi daha bir hafta oldu doktora gitsem sonuclarda cikarmi peki cok heyecanlaniyorum tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hilal hanım
   korunmasız girilen her cinsel ilişki ile gebe kalma şansınız elbetteki daha yüksektir
   beklemenizi ve adetiniz geciktikden sonra kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 27. Asli dedi ki:

  Hocam bende adet olamıyorum geçen ay bir ekimde oldum 3gun sürdü kesildi ve bu ay 7kasimda iki gün süren leke geldi kesildi kan testinde negatif çıkıyor anlamadım bana da yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar aslı hanım
   bakılan kan tahlilinde gebelik görülmedi ise
   adetinizin sökülmesi adına kadın doğum polikliniğine başvurup tedavi almanızı öneririm

 28. Dilara dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2 aydır test yapıyorum ama beta testinde aynı çıkıyor 2.0 referans aralığımda 0.5 çıkıyor bu ay 2 gün önce yaptım 24 kasımda adet olucam yani adetime 7 gün kala yaptım kesin hamile değilmiym bide hep 2 0 çıkması hormon yüksekliğinden mi kaynaklıdır hamilelik belirtlilerini taşıyorum ama net bilgi için beta testini ne zaman yapmam gerekir

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar dilara hanım
   yaptığınız tetkiklerde gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor
   net sonuç isterseniz, adetiniz geciktikden 1 hafta sonrasında kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 29. Emine Erdoğan dedi ki:

  Merhaba benim son adet gunun ilk gunu 6ekım su anda daha olmadım bugün kan beta hcg 5.7 cıktı acaba hamilelik var mı acil cevap bekliyorum tesekkur ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar emine hanım
   gebelik testiniz beş çıkmış görünüyor lakin bu değer kimyasal gebelik safhasında eğer adet görmez iseniz bir hafta sonra kanda bakılan Beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 30. Canan dedi ki:

  Merhaba hocam bnm son adet tarihim 20 ekim ve yumrtlama gunundede birlikte oldum esimle hatta bikac gun onceden birlikte oluyoduk çocuk istediğimiz için en kısa ne zmn hamile kalip kalmadığımı ogrenebilirim çok merak ediyorumda ondan erken ögrenmek istiyorum birsey varsa

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar canan hanım
   adetinizin gecikmesini bekleyiniz
   gecikir ise kanda bakılan beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 31. Debbie dedi ki:

  Adetimden 2 gün sonra kan testi yaptirdim HCG 32.3 Çikti doktorumuz erken gebelik olabilir 2 hafta sonra yine gelin dedi şuan 6 gündür adet görmüyorum sizce hamilemiyim hocam

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   gebelik testiniz pozitif çıkmış lakin henüz çok yeni bir gebelik ve kimyasal gebelik safhasında
   doktorunuzun söylediği tarihte mutlaka kontrole gitmenizi öneririm

 32. Rojbin dedi ki:

  Mrb hocam ilk adet tarihim 21 eylul 4 gun geciktim tst yaptim 28 cikti 2 gun sonra adet oldum tekrar test tuttum 40 cikti 6 gun sancim ve kanamam oldu. Kanamam warkn test tuttum 88 cikti bu ne demek oluyo hepsinin arasinda 2 ser 3 er gun war

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   evet iki gün ara ile bakılan beta hcg değerlerinizde artış var, lakin söylediğiniz değerler kimyasal gebelik saffasında
   üstelik adet oldum diyorsunuz, oluşmadan kaybedilen gebelik gibi görünüyor
   adetiniz bittikden sonra tekrar beta hcg değerinize baktırmanızı, çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

  2. esma dedi ki:

   hocam merhaba ben bugum tahlıl yaptırdım beta sonucum 5 ,00 cıktı aonuc negatıf mı bi hafta adetım gecikti sizce hamilemıyım

   1. Editör dedi ki:

    merhabalar esma hanım
    çıkan sonuç çok arada bir değer
    bugün yarın adet görürsünüz diye tahmin ediyorum
    lakin emin olmak adına, 2 gün sonra tekrar beta hcg değerinize baktırmanızı çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 33. Neslişah dedi ki:

  Merhabalar doktor hanim en son bes ekimde adet oldum esimle 21inde iliskiden girdik esim geri cekilerek korundu ve ben disari bosaldigi spermi vajinama ittirdim saniyesinde tam yumurtlama gunume denk gelmis asiri derece uyku ve kasiklarimda doluluk hissediyorum mide yanmam oluyor arada gebe kalma ihtimalim var mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar neslişah hanım
   yumurlama döneminde ilişkiye girmişsiniz, eşiniz spermleriniz tamamen dışarıya boşalttı ise gebe kalma ihtimaliniz yoktur
   çünkü sperm dışarıya akıtıldıktan sonra hiç bir canlılı kalmaz, lakin eşiniz az da olsa içinize boşalmış ise gebe kalma ihtimaliniz vardır
   adetiniz gecikirse kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 34. fatmaakarsu dedi ki:

  kan sonucum 28.2 cikti 1aydir regl olmuyorum hamilemiyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   gebelik testiniz poziitf çıkmış
   lakin sağlıklı olup, olmadığını anlamak adına 2 gün ara ile kanda bakılan beta hcg değerinizi tekrarlamanızı,
   çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 35. Ayla dedi ki:

  Merhabalar.karın ağrısı sancı kramp erken gebelik belirtisi olabilirmi vede gebelik netleştikten sonra folik asit kullanımı olurmu yeterli gelirmi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ayla hanım
   gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmışsınız gibi kasık ağrıları yaşanması normaldir
   gebelik kesinleştikden sonra, 13. haftaya kadar folik asit kullanım yeterli olur

   1. Ayla dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir gebelik Yok fakat şüphem var regl dönemindeki gibi bel ağrısı karın ağrısı ve karında şişlik var . Bazen kaşıkta ağrı fazla olabiliyor bazende gün içerisinde normal hayatıma devam edebiliyorum bir haftadır bu şekilde.bi çok araştırma yaptım dış gebeliktede böyle belirtiler olabilirmi vede cinsel ilişki üzerinden 12 gün geçti eğer döllenme olmuşsa beta hcg de sonuç çıkarmı veya kaç gün beklenilmesi gerekir betaya bakmak için

    1. Editör dedi ki:

     merhabalar ayla hanım
     bu ağrılarınızın sebebi, adetinizin sökülecek olması veyahut gebeliğin ilkk haftalarında olan ağrılar olabilir
     emin olmak için, adetiniz geciktiği an, kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 36. Ayy dedi ki:

  Merhaba ben gecen ay rahim filmi cektirmistim. Sorun cikmadi. Bu ay adet olmadim 7 gun gecikmem var evde test yaptim tek cizgi cikti sorun nedir acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Maalesef ki evde yapılan idrar tahlillerin de yanılma olabiliyor
   En kısa zamanda kanda beta hcg değerinize baktırmanızı, sonuç negatif çıkar ise adetinizin sökülmesi adına doktorunuza başvurmanızı öneririm

 37. Sabina dedi ki:

  Salam.menusturasiya vaxdima 2gun qaldi test etdim 2cizgi cixdi 3tane testin 3dede 2cizgi cixdi amma karin agrim var karinin etek hisesinde az az agri oluyor

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sabina hanım
   kanda beta hcg değerinize baktırmanızı ve en kısa zamanda kadın doğuma başvurmanızı öneririm

 38. Güllü dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben adetim den 1 gün önce kan testi yaptırdım 161,2 çıktı 2 gün sonra tekrar yaptırdım 271,45 çıktı çok mu az doktorum riskli gebelik yada boş kese olabilir dedi ilk hamileliğimde de boş gebelik olmuştu daha sonra hamileliğim normaldi çok şükür çocuğum oldu 4 yaşında şuan ama şuan dada aynı şeyi yaşamaktan korkuyorum

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar güllü hanım
   gebelik testinizin artışı şuanlık normal görünüyor,
   1 hafta sonra testinizi tekrarlamanızı, çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 39. nejla dedi ki:

  onemli… hocam bi sorum olucakti iliskiye girdikten yaklasık 2 hafta sonra bel agrısı ve karınn büyümesi olurmj

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar nejla hanım
   ilişkiden sonra pozisyonunuzdan dolayı bel ağrısı şikayetiniz olabilir
   lakin karın büyümesinin alakası yoktur, en kısa zamanda dahiliye ve kadın doğum polikliniklerine başvurmanızı öneririm

 40. Şeyma dedi ki:

  Merhabalr hocm 28 agostos da oldum daha olmadım testim beta hcg 0.100 cıktı dış gebe olabilirmişim sizce testte çıkarmı sağ kasığında çok ağrım var

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar şeyma hanım
   bakılan beta hcg sonucuna göre az çok sağlıklı bir gebelik olup olmadığını anlarız
   sağ kasığınızda da şiddetli ağrınız var ise, en kısa zamanda kandın doğum polikliniğe başvurup, detaylı araştırma yapılmanızı öneririm

 41. Şeyma dedi ki:

  Meraba ben 2017 ‘de haziran ayında 24 haftalik erken dogum yaptim çay yaşadı ölüm gerçekleşti aylik iğne vuruldum enson 2018 temuzun 1 de vuruldum faha vurulmadim 28 ağustos da adet oldum bu daha olmadım kan testti yaptim şüpheli dedi acaba varmi yokmu çaplarsanız sevinirim eğer hamileysem sıkındı olurmu

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar şeyma hanım
   sonucunuzu belirtmediğiniz için yorum yapmak zor, lakin doktor kontrolü altında tekrardan beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 42. Esra dedi ki:

  Mrb hocam Eylül’ün 23 24 25 inde erkek arkadaşımla korunmasız birliktelik yaşadım adetin ekimin beşinde gelmesi gerekiyordu idrar testi yaptım çıkmadi hamile olabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar esra hanım
   malesef ki idrarda yapılan testler de yanılma olabiliyor, en kısa zamanda kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 43. Sevinç dedi ki:

  Merhaba hocam ben 28 yaşındayım ve 1yıllık evliyim 3 aydır gebelik istiyorum ama geçen ay doktora gittiğimde minik minik polikistik over var dedi ama benim reglim düzenli 32 günde bbir oluyordum . Sadece geçen ay 16 gün boyunca renklenmem devam etti o şüpheyle doktora gitmişti o sıra öğrendim sendromu Hamile kalma durumum çokmu düşük 😔😔

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sevinç hanım
   polikistlik over sendromu hastalarının gebe kalma durumu düşükden ziyade, diğer bayanlara göre birazdaha zor gebe kalabilmektedirler
   size önerim adetinizi düzenli orak takip etmek ve kilo almanıza dikkat etmektir.

 44. Elifsu dedi ki:

  Selam hocam gecen ay 27 sinde adet oldum ama normalde de bi kac gun gecikme olurdu ama 1 hafta gecikti adetim esimde emin korunduguna ikilemde kaldim acaba hamilemi kalmis olabilirim simdiden tesekkur ederim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar elifsu hanım
   en kısa zamanda kanda beta hcg değerinize baktırmanızı,çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 45. Serife dedi ki:

  Iki aylik evliyim en son adetim 6 eyluldu bas donmesi ve mide bulantisi yasiyorum aceba hamile olabilir miyim??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şerife hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 46. Seçil dedi ki:

  Bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler hocam ben günü gününe saatine kadar düzenli adet görüyorum fakan yaklaşık 1 buçuk senedir hamile kalamıyorum Dr gittim bir çok kez bi sorunumuzun olmadığını söylüyorlar bu ay klomen kullandım ve bu gün biraz ağır kaldırdım hemen kasığıma sancı girdi bir kaç saat geçti hala yanmalar var kasıgımda bi sorun varımıdır reglime 10 gün var daha hiç bişey anlayamamak çok kötü… =(

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar seçil hanım
   gebeliğiniz henüz oluşamayacağından ağır kaldırmanızın gebeliğinize bir zararı yoktur

 47. Yasemin dedi ki:

  Hocam 17 eylülde evlendim son adetim 22 eylül 5 gün süren adetim 1 gün sürdü ve bitti ilişkiden sonra pembe bi kanamam oldu şu bir kaç gün içinde sağ kasığımda garip bir sancı vardı sağ kasığımdaki ağrı şuan orta kısıma geçti sanki adet sancısı gibi halsizlik kabızlık midem de garip bi yanma dr ye falan gitmedim sizin yorumunuzu merak ediyorum bi gebelik varmıdır ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar yasemin hanım
   en kısa zaman da kanda beta hcg değerinize baktırmanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 48. Elif dedi ki:

  Hocam merhaba bende pko var ve doktorum 1 sene olmazsa gel dedi ve folicasit1 verdi onu kullaniyorum yanliz adetime 10 gun var ama kasiklarimda cok agri var ozellikle sag kasikta belime vuruyor agrisi artik bu durumda bu agrinin pko ile ilgisi varmidir yada hamile olabilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar elif hanım
   ağrı nedeni polikistlik over sendromu değildir,
   hamilelik için ise, adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 49. Esra dedi ki:

  Bana yardımcı olurmusunuz dün sol karın bölqemde çok kötü bi aqrı wardı iki qün sürdü acaba ďöllenmeden olabilirmi

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım
   Döllenme olayı bu nedenli uzun süreli ağrı yapmaz
   Ağrınızın sebebini öğrenmek adına herhangi bir kadın Doğum hekimine başvurmanızı öneririm

 50. Emine dedi ki:

  22 ağostos son adet gününümün başlangıcı 19 yaşındayım 3 aylık evliyim 22 eylülde adet olmadım test yaptırdım ve gebeliğim pozitif çıktı kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.

   Tahmini doğum tarihiniz: 29 Mayıs 2019 Çarşamba

   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 51. Fatoş dedi ki:

  Merhaba, 33 yaşındayım .28 günde regli oluyorum ,doktor muayenesinde gebe kalmamla ilgili her hangi bir sorun çıkmadı .ancak dört beş ay oldu ama hala hamile kalamiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatoş hanım hamile kalamama konusunda tecrübeli bir kadın doğum uzmanına başvurun.Gerekirse yardımcı tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

 52. Editör dedi ki:

  Merhabalar Merve hanım
  Kanda bakılan gebelik testinin sonucu kesim sonuç verir
  Gebeliğiniz Yok görünüyor

 53. nur dedi ki:

  Hocam beta degerim 0.05 çıktı sonuç nedir sizce

 54. Sezen dedi ki:

  İlişkiye girdikten hemen sonra karnımın aşağısında sancı meydane geldi ne olabilir

  1. Editor dedi ki:

   merhabalar sezen hanım,
   yapılması gereken tetkikler olabilir
   bu konuyla alakalı en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 55. Fatma dedi ki:

  Merhaba beta HCG 59.11 cıktı ha.ilemiyim değerle ilgili bi fikriniz var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım kan değerinize göre hamilesiniz sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 56. Defne Öndemir dedi ki:

  Merhaba hocam
  1 Ağustos’ta regl oldum 18 Ağustos’ta korunmasız birliktelik yaşadık 27 Ağustos’ta regl tarihimden 4 gün önce kanamam geldi adet kanaması mı? Yerleşme kanaması mı? şuan da kasıklarımda ağrı oluyor hafif batma gibi Sancılar var çok rahatsız oluyorum acaba gebelik olma ihtimali var mı??

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar defne hanım
   korunmasız ilişki yaşadığınız için tabiki gebe olma ihtimaliniz var
   lakin bu kesin olarak anlama adına en kısa zaman da kanda beta hcg değerinize baktırmanızı, çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 57. arzu dedi ki:

  merhaba beta değerim 57.24 cıktı adetin gecıkmesinb 3.günü değer normalmidir ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar arzu hanım
   henüz adetiniz 3 gün geçmiş ve değeriniz normal seviyede
   sağlık bir gebelik olup, olmadığını 2 gün ara ile yaptıracağınız kan testinden anlayabiliriz
   en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 58. hazal dedi ki:

  merhaba hamile olduğumu bilmeden tahminimce oluşma evresine denk geliyor alkol aldım bebeğe bir zararı olurmu çok endişeliyim

 59. Azra dedi ki:

  Merhaba Hocam 2 adet 6. Gün dondurulmuş embriyo ile transfer yapıldı 17/08 de 12. Gün betahcg 15.17 ;14. Gün betahcg 48 değerde idi acaba hamilemiyim ve değer neden düşük teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar azra hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin artışı sağlıklı ve yeni gebelik
   doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 60. Ayse dedi ki:

  Bende 17 agustosta en son adet oldum 4 gun suruyor 29 agustosta da korunmadim dun gece alt karin bolgesinde bi agri oldu ve bas agrisi dun geceden beri gecmedi acaba hamilemiyim adet gunume 11 gun var kan testi yapsam cikarmi ki

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   adetiniz gecikmeden test yapmayınız

 61. Zeynep dedi ki:

  Hocam merhaba adetime 4 gün kala ilişki oldu bi kaç kez sonra iki gün temiz kan ve kahverengi leke geldi test yaptım negatif çıktı ama ilişki hergün oluyor bugünde kan testi yaptırıcam 15 gün geçti aradan hamilelik çıkar mı

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize bakarak test yapmanızı öneririm

 62. Elif53 dedi ki:

  Merhaba benim sat 25 temmuz. Reglim nerdeyse saat gibi duzenlidir. 21 agustosta regl olmam gerkiyordu fakat olmadim 2 kere idrar testi yaptim cikmadi 27 agustosta kan testi yaptirdim b hcg 8.18 cikti. Hamilelik var denebilir mi? Geç döllenme mi? Sorunlu bi durumun işaretçisi mi degerin bu kadar düşük olmasi? Kafam çok karisti yardimci olabilir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar elif hanım
   1 hafta sonra kanda bakılan beta hcg testinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 63. Merve dedi ki:

  Beta hcg 2242 cikti kac haftalik gebeyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizinin ilk gününü aşağıdaki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı ve doğum tarihinizi hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 64. Esra dedi ki:

  Merhaba ben istemeyerek kısa bir ilişkiye girdim ama boşalma olmadı prostat sıvısının da gelmediğini söylüyor partnerim. Sizce buna rağmen hamile kalır mıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım
   Partneriniz içinize boşalmadı ise gebe olma ihtimaliniz düşüktür
   Lakin adetiniz gecikirse kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 65. Dönüş dedi ki:

  Merhaba adetime 6 gun kala 3gun pembe ve hafif bir kanama gecirdim simdi adetim 3 gun gecti fakat ara ara agrilarim oluyo pembe kanama implantasyon kanamasi diye düşündüm test yapmaya korkuyorum negatif kanamadan sonra yaptigimda negatif tu 3 gun gecti acaba hamile olabilirmiyim kac gun gecince tekrar test yapmaliyim 😓

  1. admin admin dedi ki:

   3 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi doğru sonuç verir.

 66. Selin dedi ki:

  Merhabalar ben bi dusuk yaptim hala kanamam var cok az sabahlari bebek istiyoruz korunmuyorm bi kac gundur hamile kaldiysam dis problemim cikti ve antibiyotik kullanmam gerekiyo korkudan kullanmiyorm bi zarar verirmi bebege korkuyorm kullanabilirmiym gebelik olusmadan zarari olurmu bi kac gunluk bebek varsa

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar selin hanım
   henüz yeni düşük yapmışken tekrardan gebelik oluşmayabilir,
   emin olmak adına kanda beta hcg değerinize baktırıp ilaçlarınızı öyle kullanabilirsiniz

 67. Seda dedi ki:

  Merhabalar hocam ben İki gün önce acile giderek Beta hcg testi yaptırdım Hamilelik başlangıcı var dedi Bu ne demek hamile miyim yani?

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım hamilelik var diyebilmemiz için kanda beta HCG değeri 20 ve üzeri çıkması lazım.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göster,r ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenir.

 68. Filiz dedi ki:

  Merhaba benimde adetin adetim gecikti yaklaşık bir aydır yok ve karin siskinligim var doktor acaba neden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Filiz hanım 1 aylık adet gecikmeniz varsa hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile araştırılmalı.Bir kaç günlük gecikme varsa kanda beta HC testi yaptırın.

   1. Aysun dedi ki:

    Merhaba hocam kasımın sonunda adet oldum adet bıtımınden sonra gunluk ılıskı halı mevcuttu esımle beraber suan ayın 14 ü benım cok nadır mıgde bulantılarım oluyor göguslerımde asırı derecede hassasıyet var ve şişkinlik mevcut duygusallık ve unutkanlık aşırı derecede mevcut adet olmama da var bu yaşadıklarımın coğunlugu gebelık suphelerıne cıkıyor ama adet zamanım gelmeden de ıhtımal veremıyorum sevınmek ıstemıyorumda

    1. Editör dedi ki:

     merhabalar aysun hanım
     adetiniz geciktikden sonra kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 69. ayşe karamanoğlu dedi ki:

  Merhabalar hocam. Sorularımızı cevaplandırdığınız için teşekkür ederim. Benim sorum biraz karmaşık. hocam ben 10 Nisanda adet oldum. 25 nisanda ilişkiye yaşadım. Daha sonra 8 Mayısta çok normal adet oldum. (12 Mayısta bhcg=<0.100) Diğer adetim 4Hazirandaydı(4gün önce) ancak adetimi normalden az oldum. Normalde gelen kanın %30 civarı geldi. ve Şimdiye kadar 1-2 kere açık pembemsi kan geldi damla şeklinde. Bir kez normal adet olup sonradan hamile çıkma olasılığım var mıdır?Tıpta bunun adı nedir?

 70. Selen dedi ki:

  İyi akşamlar 7 nisan da düşük nedeniyle kürtaj oldum 7 mayısta da ilk adetimi oldum normalde 28 günde bir hastalanıyordum şu an da 31 gün oldu ve daha hiç bir hastalanma belirtisi yok endişelenmem gerekiyor mu

  Teşşekkürler Saygılar iyi akşamlar

 71. Rukya dedi ki:

  Merhaba benim size danışmak istediğim bir konu var. Hamilelik belirtilerim vardı son adet günümün üzerinden toplam 19 gün geçti. Adet olmama 2-3 günüm var mide bulantısı şikayeti ile özel bir hastaneye gittim. Dr. Şüphelerimden bahsettim kan testi yapıldı gebeliğe dair bir bulguya rastlanmadı. Öncesinde idrar testi yaptım sonuç negatifti. Hamilelik kan testinde %100 tespit edilebiliyor mu ? Kan testi içinde illa ki dört haftanın geçmesi gerekiyor mu ? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rukya hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek en erken bir sonraki adet tarihinde yapılması gerekir.Adet gecikmesinden önce yapılan testler doğru sonuç vermeyebilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 72. Burcu dedi ki:

  Merhabalar
  Son adet tarihim 23 Nisan. 3 günlük bı gecikme var.test yapmadim daha ergendir diye.aceba test yapsam belli olurmu gebelik.bir aydır folik asit kullanıyorum.aceba hamilemiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Burcu hanım kanda beta HCG testi yaptırırsanız net sonuç verir.

 73. Betül dedi ki:

  Merhaba ben hamile kalmak istiyorum yaklaşık iki veya üç haftadır korunmuyorum bugün ayın yirmisi olmam gerekiyor fakat negatif ne yapmam gerek bekleyip tekrar yapabilir miyim adet belirtilerim var göğüs ve kasık ağrısı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Betül hanım 3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 74. Esillahirasu dedi ki:

  Merhaba ben nisan ayinda düşük yaptim. nisanın sonuna doğru regl i oldum ve mayısın 4 u bittim bugün ayın 15i aradan 11 gün geçmiş ve bende halsizlik yorgunluk uyku isteği sabahları midem ekşiyor ve bazende kusucak gibi ağzıma geliyor yediklerim idrara sık çıkıyorum hcg testi yaptim negatif cıktı. Regl i mi olucam yoksa hamilemiyim bir türlü anlayamadım yardımci olursanız sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 11 günlük gecikme sonucundan beta HCG sonucu kesin sonuç verir.Adet düzensizliğiniz devam ederse araştırma için hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi gerekir.

 75. Ebru dedi ki:

  Adetim 12 gün gecikti idrar testi silik çıktı beta sonucuda 30 çıktı doktor bişey diyemedi sizce varmı hamilelik

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım kan değerinize göre hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Kalp atımları duyulmadan ( 6. hafta ) hamileliğinizi çevrenizle paylaşmayın.

 76. Deniz dedi ki:

  Iki gun once 17.59 olan bhcg bugun 16.20 .
  Regl e 6 gun var . Bu durum normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Deniz hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değer ve 48 saat arayla yapılan kanda beta HCG testi 2 kat artış göstermesi gerekir.

 77. Tgc dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Adetim 3 gün geçti evde test yaptım 2.cızgı silik cıktı sonra kanda test yaptım 18.29 cıktı gebeyim evet acaba ne kadarlık oluyor 🙂 son adet tarihim 17 mart tı 2 gun sonra tekrar kan testı yaptıracagım yukselme kaç olmalı?
  Tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım 2 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 78. Ceyda dedi ki:

  Merhaba hocam , adet bitimimden bir hafta sonra esim ile korunmasiz bir iliskimiz oldu 13 aylik bir bebegim var tekrar gebelik dusunmedigim icin bu iliskiden 19 saat sonra ertesi gun hapi kullandim gebelikten korurmu 😔her ihtimale karşi bir gebelik durumu söz konusu olursa kanda kac gun icinde belli olur hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Ceyda hanım adet tarihinizin ilk günü kanda beta HCG testinde net olarak belli olur.

   1. meltem dedi ki:

    merhabalar hocam adetim uc gun gecti gun icerisinde iki kere hcg testi yaptim birinde sonuc 0.0 digerinde ise 0.71 cikti sonrasinda ne yapmam gerekiyor acaba adet gecikmesine cok az hcg deqeri deqil mi sizcede??

    1. Editör dedi ki:

     merhabalar meltem hanım
     her iki testinizin de sonucu negatif çıkmış,
     adet gecikmesinin neden kaynaklı olduğunu araştırmak adına en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 79. Fatma dedi ki:

  Merhaba doktor bey. Benim adetim 4gun gecikti o gece basladi ama 2 gün sürdü normalineden az. Ve göğsümde hassasiyet Kasık ve bel ağrısı çektim karnım da ağırdi adet günümün oldu günde test yaptm negatif. Şimdi tekrar test yapmaya korkuyorum. Yorumunuzu merakla bekliyorum. Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Yoğunluğu adet kanamasından az, rengi kahverengi, pembe olur.Şüpheleriniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Gizlenmiş.. dedi ki:

    Adetim 10 gun gecikti ve karnımda ağrı var test yaptım negatif cikti kan tahlili de yaptırdım oda negatif cikti. Kahverengi akintim oldu 2 gun sonra bitti. Bi yardımcı olur musunuz doktor bey hamilemiyim.?

    1. Editör dedi ki:

     merhabalar
     kanda yapılan beta hcg değeriniz negatif çıktı ise gebeliğiniz yoktur
     lakin en kısa zamanda adetinizi sökülmesi için doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 80. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba 😔 benim adet düzensizliğim var yumurtaıklarım çok tembelmiş 9 şubatta adet oldum 6martta doktora gittim ve sol yumurtalıklarda bir yumurta çatlamış. Hastaneye gitmeden 2 gün ilişkiye girmiştik. Doktor bu günde iliskiye girin demişdi. 15 20 gün sonra gel dedi bana . Yumurta çatlamasından beri kasık ağrısı cekiyorum. Gebelik oluşmuşmudur acaba 😔 ya da en erken ne zaman öğrenebilirim 😔😔

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşegül hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 81. Zehra dedi ki:

  Mrhb ben Zehra 4 yıl evliyim çocuğum yok tüp bebek tedavisine başladım 10 gün önce tek embriyo transfer edildi buğün beta hcg testi yaptırdım değerim 2.38 çıktı hamile kalmak için yüksek değer kaç olmalı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım beta hcg nin gebelik değeri 5 ünite üzerinde olması gerekiyor 2 gün sonra hcg tekrar edilsin.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayenehane= 0222 231 08 25

 82. Elif dedi ki:

  Selamlar hocam.3 şubat son aset tarihim.14 subatta asilama yaptirdik.hcg testi icin adet gecikmesini mi yoksa asilamanin 15inci gununu mu beklemeliyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım aşılamadan 15 gün sonra yaptırabilirsiniz.

   1. Esma dedi ki:

    Merhabalar,
    Refl olacağım gün 6 ekim olması gerekiyordu.2 gün gecikti diye hızlı gebelik testi yaptım sonuc negatif.Bu durum normal mi?

    1. Editör dedi ki:

     merhabalar esma hanım
     kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 83. Melek dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen ay kimyasal düşük yaşadım bu ay adet oldum tam gününde ama sabah bulantı bel ağrısı arada baş dönmesi ,ayak ağrısı, arada kısık ağrısı yaşıyorum acaba hamile miyim adetim lekenme türü olmadı normal adetim gibi oldu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım her zamanki süre ve yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Kanamanız lekelenme şeklinde ve yoğunluğu ve miktarı rengi her zamankindan farklı ise kanda beta HCG testi yaptırın.