40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 10. haftası

Gebeliğin 10. haftası

Bebekteki gelişim ve değişimler:

        Hamilelikte 10. haftanın en büyük özelliği bebeğinizin artık embriyo döneminden çıkarak fetüs olarak adlandırılacağı döneme girmesidir. Bu aynı zamanda hamileliğin en tehlikeli döneminin de atlatıldığının habercisidir. Bebeğiniz bu dönemle birlikte artık bir insan görünümüne kavuşmaya da başlamıştır. Hamilelikte 10. haftadan sonraki haftalar fetal dönem olarak adlandırılır. Bu hafta bebeğiniz gelişimi açısından deyim yerindeyse bir mihenk taşıdır.

Gebelikte 10. Haftada bebeğin boyu ve kilosu

        Bebeğiniz içinizde hızla büyümeyi sürdürüyor ve siz bu hafta ile beraber artık bu büyümeyi ve gelişmeyi yavaşça hissetmeye başlayacaksınız. 10 haftalık gebelikte bebeğin kafa ile kalça arası yaklaşık 3.1 ila 4.2 cm, ağırlığı 5 gram kadardır.

        Bebek 10. haftadan itibaren içerisinde bulunduğu sıvıda hareket etmeye başlar. Daha önceki haftalarda belirginliği tam şekillenmeyen el ve ayak eklemleri, parmaklar bu hafta itibari ile oldukça şekillendi. Anne henüz hareketlerini hissedemez, ultrason ile hareketler görülebilir. Bu haftada gerçekleşen en ilgi çekici olaylardan birisi bebeğin kuyruk kısmının düzleşerek görünmez hale gelmesidir. Bebek nefes alıp verme hareketleri yapar, bunu hava ile değil amniyon suyu yutarak yapar ve ilk defa idrar yapmaya başlar. Bebeğiniz organ gelişimi bu hafta ile birlikte neredeyse tamamlanmak üzeredir. En ilginç olanı da bebeğinizin dudak ve damak yapısı artık bu hafta gelişimini tamamlıyor. Bu tamamlanma 3 haftalık bir sürecin sonucudur. En zor oluşan yapılardan bir tanesi bu yapıdır. Bu hafta sonunda ultrasona giren anneler, bebeğin ağzını açıp kapattığını ve hareket ettiğini rahatlıkla görmeye başlarlar. Artık bebeğinizin uzuvları kıvrılabiliyor. Elleri bileklerine doğru esniyor ve ayakları da vücudunun önünde birleşebiliyor. Omurgasının taslağı da yarı saydam cildin de görülüyor. Belkemiği sinirleri omuriliklerinden esnemektedir. Alnında da beyninin gelişmesinden dolayı geçici bir şişkinlik var. 10. hafta itibari ile bebeğin organları bir bir işlev kazanmaya ve görevlerini yerine getirmeye başlıyor. Böbrekleri ve midesi hızla harekete geçiyor, sindirilebilen sıvılar ve urine üretmeye başlıyor ve eğer erkekse testisleri testosteron yapmaya başlıyor.

Gebelikte 10. Hafta da anne adayında oluşan değişiklikler

        Onuncu hafta da karnınız yuvarlaklaşmaya başlamış olabilir.Karın ve bel bölgenizde kalınlaşma, hafif kilo alma ve şişkinliğinizle alakalı, giydiğiniz kıyafetlerin geçiş döneminde, beli lastikli veya ipli esnek kıyafetler seçerek kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. 10. haftanın anne adına bir diğer güzel tarafı ise ultrasonda bebeğin kalp atışlarını duymaya başlamasıdır.

        Hamileliğin bu döneminde annenin geçmiş haftalardaki şikâyetleri devam eder. Buna ilaveten bulantıların azalmaya başladığını hissedebilirler ancak o kadar da rahat olamayabilirsiniz çünkü bu kez de karşınıza bir mide yanması sorunu çıkabilir. Bu da en az mide bulantısı kadar anneyi çok fazla rahatsız edecek bir durumdur. Bunun yanı sıra her ne kadar gün boyu sürmese de sabah bulantıları, baş ağrısı, mide de yanma, ekşime, memelerde hassasiyet, kabızlık, halsizlik, keyifsizlik, çabuk sinirlenme gibi belirtiler olabilir. Hamilelik döneminde kan hacmi ortalama %50 oranında artar. Bu sebeple memelerinizde, bacaklarınızda, ayaklarınızda ve vücudunuzun farklı bölgelerinde toplardamarlar belirginleşmeye başlayabilir.

Gebeliğin 10. Haftasında anne adayında oluşabilecek rahatsızlıklar

        Hamilelikte bazı kadınlarda bazı rahatsızlıklar da baş göstermeye başlayabilir. Varis ve diş hastalıkları bunların başında gelir. Diş etlerinde şişmeler olabilir, bebeğinizin dişleri ve kendi diş etlerinizin sağlığı için yeteri kadar flor almalısınız. Dişlerinizi flor içeren macunla düzenli fırçalamalı ve eğer çürükler var ise tedavisini yaptırmalısınız. Vücudunuz kan desteğini artırdığından damarlar görünür hale gelebilir. Bazı kadınlarda erken de olsa bu hafta ile birlikte el ve ayaklarda şişlikler de oluşabilmektedir. Artık bu hafta ile birlikte yine, kıyafet sorunu ortaya çıkmaya başlar. Eski kıyafetler dar ve sıkı gelmeye başlayacaktır. Göğüsleriniz sutyene sığmamaktadır. Spor seviyenize göre hamileliğiniz boyunca da bazı aktiviteler yapabilirsiniz. Yüzmek ve yürümek tüm dokuz ay boyunca harika bir seçim olacaktır. Egzersiz sizi kuvvetli ve dayanıklı yapar. Böylece hamileliğiniz ve sonrasında rahat edersiniz, aldığınız kiloları daha kolay verirsiniz.

Bebeğiniz büyüyor

 Hamileliğinizin 10. haftasına geldiniz. Bu 2,5 aylık bir süreye tekabül eder. Doğumunuza 6,5 ay gibi bir süre kaldı. Bebeğinizin organ gelişimi neredeyse tamamlanmak üzeredir. Tüm bunlar demek oluyor ki, artık hem siz hem de bebeğiniz daha fazla genişlemeye başlayacaksınız. Her ikiniz de bu dönemden sonra özellikle de 1-2 hafta kadar sonra, belirgin değişimler yaşamaya başlayacaksınız. Bugüne kadar, hamileliğinizi belki çok fazla hissetmiyordunuz, biraz bulantı ve yorgunluktan öte. Ancak artık hayatınız bu saatten sonra değişmeye başlayacak. Karnınız büyüdükçe, görünümünüz size hoş görünmeyebilir. Pek çok kadın hamilelikleri süresince eşlerinin kendilerini artık eskisi kadar beğenmediklerini düşünürler. Oysa siz şuan mucizevî bir şey yapıyorsunuz. Dünyaya bir canlı getirmek üzeresiniz ve içinizde bir insan yetiştiriyorsunuz. Hamileliğinizin tadını çıkarmak, bebeğinizin içinizde bir canlıya dönüşümüne tanık olmanın getirdiği duyguyu yaşama, kendinizi anneliğe hazırlamak varken bu endişe neden? Bunun yanı sıra, bazı anne adaylarında hormonların değişimiyle birlikte duygusal değişimler ve dalgalanmalar daha fazla ve belirgin halde görülmeye başlar. Bu durum bazen eşler arasında sorunlara neden olabilir. Özellikle de sizi anlamayan bir eşe sahipseniz, etrafınızda size yardımcı olabilecek bir yakınınız yok ise kendinizi yalnızlığa mahkûm etmeyin. Doktorunuza hem bedensel olarak yaşadığınız endişelerinizi, hem de ruhsal olarak yaşadığınız çöküşleri aktarınız ve gerekirse profesyonel bir yardım alınız. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için son derece önemli. Unutmayın ki ilerleyen dönemlerde bebeğiniz sizin içsel ve duygusal hareketliliğinizi de hissedebilecek duruma gelecektir.

Gebelikte 10. Hafta da beslenme düzeni ve anne adayının dikkat etmesi gerekenler

        Beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken hususları şu şekilde anlatabiliriz. Hamilelik, protein ihtiyaçlarınızı artırır. Birçok protein kaynağında yağ oranı yüksektir. Eğer kalorilerinize dikkat etmeniz
gerekiyorsa, az yağlı protein kaynaklarını seçin. Fazla kilo alırsanız bu sağlığınızı etkileyebilir ve tansiyonunuzu yükseltebilir. Aynı derecede, rejim yapmaya çalışmamanız da önemlidir. Bir önceki hafta sizlere bir beslenme örneği sunmuştuk. Bu örneği uygulamayı sürdürebilirsiniz. Bu hafta beslenme başlığı altında sizlere daha çok hangi besinlerden mümkün olduğunca kaçmanız gerektiğini aktaracağım.

Günde 6-8 bardak su içiniz.

Yemeklerinizde sıvı yağ kullanınız

Şekerli ürünleri mümkün olduğunca tüketmeyiniz

İyotlu tuz kullanınız

Çay kahve kola yerine bitki çayı içiniz ( adaçayı kasılma yapabilir, yeşil çay daha sağlıklıdır)

Aşırıya kaçmadan günlük 1 bardak yeşil çay tüketilebilir.

Çiğ et, sakatat, salam, sucuk sosisten uzak durun. (toksoplazma riski var)

Katkı
maddesi olan şeylerden de uzak durun. (Toksin nedeniyle beyin gelişimini
olumsuz etkileyebilir)

Pastorize süt kullanın.

Kahverengi ekmek, makarna, pirinç, bakliyat ve meyve ve sebzelerde bulunan bol miktarda lif – (bu kabızlığı önlemeye yardımcı olur)

Mevsim sebze ve meyvelerini tüketin.

Karaciğerde de bol miktarda demir olmasına karşın, hamile olduğunuz dönemde karaciğer yemekten kaçınmanız gerekir.

Midye, konserve balık vesaire yemeyin.

Tatlandırıcılı diyet reçel, diyet çikolata gibi şeyleri ağzınıza sürmeyin.

Alkol, sigara yasak! Sigara dumanının bulunduğu ortamlarda bulunmayın!

Bol bol güneşlenin.

Kiloya dikkat. Aşırı ve ölçüsüz beslenmeyin.

Doktora danışmadan ilaç almayın.

►Kimayasal içerikli Saç boyasından, kozmetik ürünlerden uzak durun.

Bazı anne adayları yasaklara gelemezler. İsterler ki hamilelikleri süresince kimse onlara dokunmasın. Oysa bu önerilerimiz ve yasaklarımız tamamen sizin ve bebeğiniz için son derece önemlidir. Doğum sonrası kadınların yaşadıkları en büyük sıkıntı fazla alınan kilolardır. Bu kiloları vermek için anneler katı bir diyete girer bu da sütün azalmasına neden olabilir. Hamileliğiniz boyunca yaptığınız bir hatanın bedelini bebeğinize ödetmeye hakkınız var mı?

Gebelikte 10. Haftada davranışlarınız bebeği nasıl etkiler?

        Aşılar ve bağışıklık sistemi Aşılar sizi enfeksiyonlara karşı koruyacaktır bu nedenle hem bebeğiniz hem de kendiniz daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçireceksiniz. Gebe anne adayına bulaşan her hangi bir hastalık bebeğe de etki eder ve bebeğin gelişiminin aksamasına neden olur. Bu nedenle anne adayının doktorunun tavsiye ettiği aşıları ihmal etmemesi gerekmektedir.

Anne adayına dipnot!

        Bu hafta itibari ile anne adayının göğüs uçları ağrır ve koyu kahverengi bir renk almaya başlar. Endişelenecek bir şey yoktur. Memede hassasiyet hamileliğin ilk günlerinden başlamakta fakat bu haftadan itibaren belirginleşmektedir.

Baba adayına tavsiyeler

Gebelik boyunca eşinizle cinselliği yaşayamayacaksınız gibi endişeleriniz olmasın. Eşinize dikkat ettiğiniz müddetçe eşinizle beraber olmanızda hiçbir sakınca yoktur.

GEBELİĞİN 10. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER. VİDEO

 

Bu Haber 867.558 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. dilek dedi ki:

  Slm günaydınlar ben den herkese bugün ben cok mutluyum cunku cok yakin da yücel rabbimiz izin verirse benim bebeğim olacak ama kiz yada erkek benim için hiç farketmez ama saglikli olsun da ve elli ayagi düzgün olsun da ben yuce rabbimiz den bunu istiyorum ben insallah beni yüce Rabbim eger beni duyuyorsa inşallah benim dualarimida kabul ederseniz inşallah

  1. admin admin dedi ki:

   Allah gönlünüze göre versin.

 2. filiz dedi ki:

  Şubatin 17de geldi son adet suanda ne kadarliktir kac haftalik olmustur acaba bebek tesekkurler simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 8 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 24 Kasım 2017 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 3. zekiye dedi ki:

  İyi günler hocam sorumada cevap verirsiniz sevinirim son adet tarihine göre 10+2 günlük hamleyim Doktora gittiğinde 8haftlık olduğunu söylediler ultrasondaki görünümüne göre
  Son adet tarihini sormadı bile geç döllenme mi oluyor açıklarmısınız
  Şimdiden çok teşekkür ederim

 4. Elif dedi ki:

  Merhaba hocam ben on haftalık hamileyim seksen üç kiloyum boyum bir atmış daha fazla kilo almaktan korkuyorum en fazla ne kadar kilo almam lazım sizce kilom cokmu fazla

  1. admin admin dedi ki:

   Beden kitle indeksiniz 32.4 kg/m2 olup, aşırı şişmanlık durumu söz konusudur. Gebeliğe kilolu başlayan anne adayları için alt sınırdan 9 kilo ağırlık kazanımı tavsiye ediyoruz. Ancak kilo kontrolünü sağlarken, yeterli ve dengeli beslenerek hem bebeğin hem de sizin ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekir. Bu nedenle bir diyetisyenden mutlaka yardım almanızı öneririm. Kendiniz kural olarak 2.5 litre su içmelisiniz. Mutlaka ara öğün yapmalısınız. Yemeklere çorba ile başlamalısınız. Salata ve sebze yemeklerine ağırlık vermelisiniz. Yemeklerin suyunu tüketmemelisiniz. Kilo aldıran gazlı – şekerli içecekler, hamur işleri, şerbetli tatlılar, pilav grubu yemeklerin tüketimini sınırlandırmalısınız. Ayrıca doktorunuz uygun görüyorsa her gün 30 dakika yürüyüş yapmalısınız.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 5. Eda dedi ki:

  Mrb hocam ben 10 haftalik gebegim sürekli midem şişiyor normal mi bide bende panik atak var sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Panik atak için ilaç kullanıyor iseniz takibinizi yapan doktorlara gebelik ve ilaç kullanımı ile ilgili bilgi vermelisiniz. Mide şişkinliği içinse, yemekleri az az ve sık sık yemeniz gerekir. Mutlaka ara öğün yapmalısınız. Bol bol su içmelisiniz ancak suyu yemekle beraber değil yemek sonrası vakitlerde tüketmelisiniz. Midenizi yoracak kızartmalar ve yağlı gıdalardan uzak durmalısınız. Kuru baklagiller dokunuyorsa daha az miktarda tüketmelisiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Eda dedi ki:

    Tesekkur ederim hocam

 6. aycan dedi ki:

  Merhaba ben im son hasta olma tarihim 25 aralık bebeğim kaç haftalik oluyor.

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 1 Ekim 2017 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 7. Gul dedi ki:

  Hocam karnim da oldunu nasil anlarim ne olur bi cevapvyazin acillll 2 bucuk aylik daha hocammm

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.

 8. Gul dedi ki:

  Hocam 10 haftalik gebeyim ilk defa yarin hastaneye gitcem acaba muayrne nasil olur vajina dan mi utrasyon dan mi

  1. admin admin dedi ki:

   Karından ultrason yapılır.

 9. şeyma dedi ki:

  Folik asitler arasinda bir fark varmi folic-1kullaniyorum folicplus in iyi oldugu soyleniyor degistirmelimiyim ve 400mcg yeterlimi yoksa folbiol alip 5mg mi kullanmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Günlük 400 mcg yeterlidir.

   1. şeyma dedi ki:

    Teşekkür ederim. Peki folik asitler arasinda bir farklilik var mi acaba

    1. admin admin dedi ki:

     Doktorunuzun önerdiğini kullanın.

 10. Emine dedi ki:

  Merhabalar . Tarama testlerinde bi problem çıktığında tedavisi var mi yoksa sadece bize bilgi için mi yapılıyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Tarama testleri %100 kesin sonuç ver.Bebekte olabilecek risk faktörünü belirtir.Riskli grupta yer alan hamilelerde kesin sonuç için amniyosentez gerekir.

  2. Emine dedi ki:

   Anladım teşekkür ederim cevap verdiğiniz için ama hocam şunu merak ediyorum sonuç amniyosentezde de engelli olarak çıkarsa bi tedavi uygulanıyor mu bebeğin engel durumu için?

   1. admin admin dedi ki:

    Anne karnında yapılabilecek bir tedavi bulunmamakta.Aile gebeliğin devamına karar vermişse ne ile karşılaşacakları ve doğacak olan özel bebekleri için neler yapabileceklerini öğrenecek zaman kazanırlar.

 11. Hatice dedi ki:

  İyi günler ben de 10 haftalık hamile yim. 3 hafta sonra doktor kontrolüm var doktor dovn sendromu testi yapılacak dedi ama o nasıl oluyor karından sıvı alınıyor diyorlar o da risk oluşturabiliyormuş bebek ölümüne falan aslı var mı nasıl oluyor. Yaptırmasam olur mu bu herkese mi yapılıyor. Bu arada aile de böyle bir sorun yok eşimle akraba da değilim ilk bebeğim 23 yaşındaym ?

  1. admin admin dedi ki:

   Hatice hanım etrafınızdan duyduğunuz doğru yanlış her bilgiyi alıp.Gereksiz yere stres yapmayın.
   *TARAMA TESTİNDE KARINDAN SIVI ALINMAZ.ULTRASON ÖLÇÜMÜ VE KAN TESTİ BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLİR.ENDİŞELENMENİZE GEREK YOK.
   *Karından sıvı alınarak yapılan test Amniyosentez olup size uygulanmayacaktır.

 12. zeynep dedi ki:

  meraba ben 10 haftalik hamileyim surekli bas agrim oluyo hamile degilmisim gibi hissediyorum karnim bazen var bazen yok gibi 0 bana 1 ay sonra gel dedi ben hic mide bulantisi cekmedim sadece bas agrim halsizlik istahsizlik ve cok sık idrara cikma

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik belirtileri her bayanda aynı olmaz.Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi iyiyse endişelenmenize gerek yok.
   BESLENME
   Bebek için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde bir beslenmedir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adyında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.

 13. Esra dedi ki:

  Ben 12 haftalık hamileyim henüz doktora gitmedim ben sigara içiyorum bir kac gündür bıraktım hic agrım yok rada bacaklarıma kramp giriyo midem bulaniyo ama çok endiseleniyorum bebegim icin

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına ilk fırsatta başvurun.Kramp şikayetinin azalması için doktora Magnezyum yazdırabilirsiniz.Magnezyum doğal olarak Kivi ve Muzda bulunmaktadır. Pratik olarak anne adayına günde 2-3 kivi tüketmesi tavsiye edilir.

   Magnezyum;

   krampların önlenmesi ve tedavisinin yanında

   kabızlık ve rahim kasılmalarının önlenmesinde de faydalıdır.

   Doğal çözümlerin yetersiz kalması durumunda magnezyum ilaç tedavisi alınabilir. Bebeğe zararı olmaz.

 14. Cansu dedi ki:

  Ne olursunuz bana yardim edin bebegmi kaybetmek istemiyorum 10. Haftamdaym ve bundan iki hafta once uc haftalik bi surecte aurekli regl oldum leke gordm tam bitti kurtuldum derkn 4 gundur tekrar goruyorum kanamam var cok endiseliyim gebe oldugmu ilk ogrendgmde degerm 808 idi 3gun snra kontrole gittim 427 dediler ve dusuk yapicagmi soylediler bir hafta snra tekrar gittm 177 oldugnu ogrendm 1 hafta snra 99.1 olarak gordm 1 hafta once 67 ye dustugnu sylediler ve ozel hastaneye gorundm bana bebegimin ilk adima ulastgni fakat ikinci haftaya ulasamadigni sylediler bu sebeple rahmin onu aticagni sylediler yaklask 18 gunden beri dun hastaneye tekrar gittim ultrasonla baktignda doktorum 3.5 cm buyuklugunde bir cizgi goruldugnu fakat ne oldugnun tespit edilmedigni tahlil yapmam gerektigni soylediler degeri 0 a dusene kadar bekliceklerni sylediler ben bebegmi kaybetmek istemiyorum ne olur psikolojim bozuluyor ne yapabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Cansu hanım kan değerindeki düşüş düşüğün göstergesidir.Kendinizi üzmeyin.

  2. Cansu dedi ki:

   Dusuk yaptim allahim herkese bebegni kucagna alma hissni tattirsn ben tadamadm

 15. bhnu dedi ki:

  merhaba;
  bende hamılelıgımın 10.haftasındayım ama sigarayı hala bırakamadım 🙁 kusmam hıc olmadı benım ama gunde hala 7 8 tane ıcıyoırum ne yapmam gerekır bırakmam ıçın

 16. dygh dedi ki:

  merhabalar 10 haftalık hamileyim 56 kio ile gebe kaldım 59 oldum ,3 kılo alıcak kadar cok yyediğimi düşünmüyorum ,en büyük sorunum kabızlık haftada 1 wc ye cıkıyorum kio artısımda etkisi varmıdır acaba,ne yapmalıyım ?

 17. yasel dedi ki:

  merhaba doktor bey. 10+1 günlük hamileyim. çok nadir gelen ufak bulantılar dışında hamileliğimi belirtisiz yaşıyorum . herkes eziyetli dönem geçirirken benim rahat geçirmemde sanki sağlıksız bir durum var hissi oluşturdu.

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 18. damla dedi ki:

  Merhaba 10 +4 gebeyim. Benim sorum şu olacak. Bulantılarımın geçmesi gerekirken artmasi ve geceleri kusmaktan uyuyamamam bir rahatsizlik belirtisimi

  1. admin admin dedi ki:

   Normal şartlarda gebelikte bulantı , kusmalar gebeliğin 3. ayından sonra azalması gerekir.Doktorunuza bu konuda danışın. 3. aydan sonra iştahta düzelme olması gerekir.Bulantı hala devam ediyorsa altında yatan başka neden kan ve idrar testleri ile nedeninin araştırılması gerekir.Kusmalar aşırı şekildeyse hastanede bir kaç günlük serum tedavisi iyi gelebilir.

   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 19. Gamze26 dedi ki:

  Merhaba hocam ben 10+1 günlük hamileyim 8 mayis son adet tarihim 24 mayista doktora gitmistim ve hamile değilsin demişti benim döllenmem mi geç olmuş hocam yada bi sıkıntı mı var bebegim de çok merak ediyorum sorumu yanitlarsaniz çok mutlu olucam simdiden tesekkur

  1. admin admin dedi ki:

   Gamze hanım gebelik testleri en erken beklenen adet tarihinden 1-2 gün önce doğru sonuç verir.Siz doktora erken başvurduğunuzdan hamile olduğunuz testlerde görülmemiştir.Geç yumurtlama olduğunda gebelik haftası son adet tarihine göre 1 hafta küçük olabilir.Geç yumurtlama olmuş olabilir.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.

 20. Hande dedi ki:

  Dr bey bnde 10 haftalık hamileyim ve aşırı yanma var ve doktorum bi sorun olmadığını söylüyor.

  1. admin admin dedi ki:

   İdrar yaparken aşırı yanmanız varsa idrar testleri yaptırmalısınız.

 21. Bengü dedi ki:

  Mrb ben tüp bebek tedavisiyle ikizlere hamileyim. Son adet tarihim 12 mayıs transfer tarihim 30 mayıs. Ancak kontrole gittiğimde dr.um bebeklerin haftasını 1 hafta geriden söylüyor. Acaba bebeklerim büyümüyorlar mı ? Çok endişeliyim.

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak karşılanır.Endişelenmeyin.Kontrollerinize düzenli gidin.

  2. Bengü dedi ki:

   Çok teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar

 22. Aslan dedi ki:

  Bebek 10haftalik en son adet gunu 29nisan2016 nezaman dogar ve tarihi ne olur bilgiverirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 10 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 3 Şubat 2017 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.