Gebeliğin 10. haftası

26.06.2012
16.262
A+
A-
Gebeliğin 10. haftası

Bebekteki gelişim ve değişimler:

        Hamilelikte 10. haftanın en büyük özelliği bebeğinizin artık embriyo döneminden çıkarak fetüs olarak adlandırılacağı döneme girmesidir. Bu aynı zamanda hamileliğin en tehlikeli döneminin de atlatıldığının habercisidir. Bebeğiniz bu dönemle birlikte artık bir insan görünümüne kavuşmaya da başlamıştır. Hamilelikte 10. haftadan sonraki haftalar fetal dönem olarak adlandırılır. Bu hafta bebeğiniz gelişimi açısından deyim yerindeyse bir mihenk taşıdır.

Gebelikte 10. Haftada bebeğin boyu ve kilosu

        Bebeğiniz içinizde hızla büyümeyi sürdürüyor ve siz bu hafta ile beraber artık bu büyümeyi ve gelişmeyi yavaşça hissetmeye başlayacaksınız. 10 haftalık gebelikte bebeğin kafa ile kalça arası yaklaşık 3.1 ila 4.2 cm, ağırlığı 5 gram kadardır.

        Bebek 10. haftadan itibaren içerisinde bulunduğu sıvıda hareket etmeye başlar. Daha önceki haftalarda belirginliği tam şekillenmeyen el ve ayak eklemleri, parmaklar bu hafta itibari ile oldukça şekillendi. Anne henüz hareketlerini hissedemez, ultrason ile hareketler görülebilir. Bu haftada gerçekleşen en ilgi çekici olaylardan birisi bebeğin kuyruk kısmının düzleşerek görünmez hale gelmesidir. Bebek nefes alıp verme hareketleri yapar, bunu hava ile değil amniyon suyu yutarak yapar ve ilk defa idrar yapmaya başlar. Bebeğiniz organ gelişimi bu hafta ile birlikte neredeyse tamamlanmak üzeredir. En ilginç olanı da bebeğinizin dudak ve damak yapısı artık bu hafta gelişimini tamamlıyor. Bu tamamlanma 3 haftalık bir sürecin sonucudur. En zor oluşan yapılardan bir tanesi bu yapıdır. Bu hafta sonunda ultrasona giren anneler, bebeğin ağzını açıp kapattığını ve hareket ettiğini rahatlıkla görmeye başlarlar. Artık bebeğinizin uzuvları kıvrılabiliyor. Elleri bileklerine doğru esniyor ve ayakları da vücudunun önünde birleşebiliyor. Omurgasının taslağı da yarı saydam cildin de görülüyor. Belkemiği sinirleri omuriliklerinden esnemektedir. Alnında da beyninin gelişmesinden dolayı geçici bir şişkinlik var. 10. hafta itibari ile bebeğin organları bir bir işlev kazanmaya ve görevlerini yerine getirmeye başlıyor. Böbrekleri ve midesi hızla harekete geçiyor, sindirilebilen sıvılar ve urine üretmeye başlıyor ve eğer erkekse testisleri testosteron yapmaya başlıyor.

Gebelikte 10. Hafta da anne adayında oluşan değişiklikler

        Onuncu hafta da karnınız yuvarlaklaşmaya başlamış olabilir.Karın ve bel bölgenizde kalınlaşma, hafif kilo alma ve şişkinliğinizle alakalı, giydiğiniz kıyafetlerin geçiş döneminde, beli lastikli veya ipli esnek kıyafetler seçerek kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. 10. haftanın anne adına bir diğer güzel tarafı ise ultrasonda bebeğin kalp atışlarını duymaya başlamasıdır.

        Hamileliğin bu döneminde annenin geçmiş haftalardaki şikâyetleri devam eder. Buna ilaveten bulantıların azalmaya başladığını hissedebilirler ancak o kadar da rahat olamayabilirsiniz çünkü bu kez de karşınıza bir mide yanması sorunu çıkabilir. Bu da en az mide bulantısı kadar anneyi çok fazla rahatsız edecek bir durumdur. Bunun yanı sıra her ne kadar gün boyu sürmese de sabah bulantıları, baş ağrısı, mide de yanma, ekşime, memelerde hassasiyet, kabızlık, halsizlik, keyifsizlik, çabuk sinirlenme gibi belirtiler olabilir. Hamilelik döneminde kan hacmi ortalama %50 oranında artar. Bu sebeple memelerinizde, bacaklarınızda, ayaklarınızda ve vücudunuzun farklı bölgelerinde toplardamarlar belirginleşmeye başlayabilir.

Gebeliğin 10. Haftasında anne adayında oluşabilecek rahatsızlıklar

        Hamilelikte bazı kadınlarda bazı rahatsızlıklar da baş göstermeye başlayabilir. Varis ve diş hastalıkları bunların başında gelir. Diş etlerinde şişmeler olabilir, bebeğinizin dişleri ve kendi diş etlerinizin sağlığı için yeteri kadar flor almalısınız. Dişlerinizi flor içeren macunla düzenli fırçalamalı ve eğer çürükler var ise tedavisini yaptırmalısınız. Vücudunuz kan desteğini artırdığından damarlar görünür hale gelebilir. Bazı kadınlarda erken de olsa bu hafta ile birlikte el ve ayaklarda şişlikler de oluşabilmektedir. Artık bu hafta ile birlikte yine, kıyafet sorunu ortaya çıkmaya başlar. Eski kıyafetler dar ve sıkı gelmeye başlayacaktır. Göğüsleriniz sutyene sığmamaktadır. Spor seviyenize göre hamileliğiniz boyunca da bazı aktiviteler yapabilirsiniz. Yüzmek ve yürümek tüm dokuz ay boyunca harika bir seçim olacaktır. Egzersiz sizi kuvvetli ve dayanıklı yapar. Böylece hamileliğiniz ve sonrasında rahat edersiniz, aldığınız kiloları daha kolay verirsiniz.

Bebeğiniz büyüyor

 Hamileliğinizin 10. haftasına geldiniz. Bu 2,5 aylık bir süreye tekabül eder. Doğumunuza 6,5 ay gibi bir süre kaldı. Bebeğinizin organ gelişimi neredeyse tamamlanmak üzeredir. Tüm bunlar demek oluyor ki, artık hem siz hem de bebeğiniz daha fazla genişlemeye başlayacaksınız. Her ikiniz de bu dönemden sonra özellikle de 1-2 hafta kadar sonra, belirgin değişimler yaşamaya başlayacaksınız. Bugüne kadar, hamileliğinizi belki çok fazla hissetmiyordunuz, biraz bulantı ve yorgunluktan öte. Ancak artık hayatınız bu saatten sonra değişmeye başlayacak. Karnınız büyüdükçe, görünümünüz size hoş görünmeyebilir. Pek çok kadın hamilelikleri süresince eşlerinin kendilerini artık eskisi kadar beğenmediklerini düşünürler. Oysa siz şuan mucizevî bir şey yapıyorsunuz. Dünyaya bir canlı getirmek üzeresiniz ve içinizde bir insan yetiştiriyorsunuz. Hamileliğinizin tadını çıkarmak, bebeğinizin içinizde bir canlıya dönüşümüne tanık olmanın getirdiği duyguyu yaşama, kendinizi anneliğe hazırlamak varken bu endişe neden? Bunun yanı sıra, bazı anne adaylarında hormonların değişimiyle birlikte duygusal değişimler ve dalgalanmalar daha fazla ve belirgin halde görülmeye başlar. Bu durum bazen eşler arasında sorunlara neden olabilir. Özellikle de sizi anlamayan bir eşe sahipseniz, etrafınızda size yardımcı olabilecek bir yakınınız yok ise kendinizi yalnızlığa mahkûm etmeyin. Doktorunuza hem bedensel olarak yaşadığınız endişelerinizi, hem de ruhsal olarak yaşadığınız çöküşleri aktarınız ve gerekirse profesyonel bir yardım alınız. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için son derece önemli. Unutmayın ki ilerleyen dönemlerde bebeğiniz sizin içsel ve duygusal hareketliliğinizi de hissedebilecek duruma gelecektir.

Gebelikte 10. Hafta da beslenme düzeni ve anne adayının dikkat etmesi gerekenler

        Beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken hususları şu şekilde anlatabiliriz. Hamilelik, protein ihtiyaçlarınızı artırır. Birçok protein kaynağında yağ oranı yüksektir. Eğer kalorilerinize dikkat etmeniz
gerekiyorsa, az yağlı protein kaynaklarını seçin. Fazla kilo alırsanız bu sağlığınızı etkileyebilir ve tansiyonunuzu yükseltebilir. Aynı derecede, rejim yapmaya çalışmamanız da önemlidir. Bir önceki hafta sizlere bir beslenme örneği sunmuştuk. Bu örneği uygulamayı sürdürebilirsiniz. Bu hafta beslenme başlığı altında sizlere daha çok hangi besinlerden mümkün olduğunca kaçmanız gerektiğini aktaracağım.

Günde 6-8 bardak su içiniz.

Yemeklerinizde sıvı yağ kullanınız

Şekerli ürünleri mümkün olduğunca tüketmeyiniz

İyotlu tuz kullanınız

Çay kahve kola yerine bitki çayı içiniz ( adaçayı kasılma yapabilir, yeşil çay daha sağlıklıdır)

Aşırıya kaçmadan günlük 1 bardak yeşil çay tüketilebilir.

Çiğ et, sakatat, salam, sucuk sosisten uzak durun. (toksoplazma riski var)

Katkı
maddesi olan şeylerden de uzak durun. (Toksin nedeniyle beyin gelişimini
olumsuz etkileyebilir)

Pastorize süt kullanın.

Kahverengi ekmek, makarna, pirinç, bakliyat ve meyve ve sebzelerde bulunan bol miktarda lif – (bu kabızlığı önlemeye yardımcı olur)

Mevsim sebze ve meyvelerini tüketin.

Karaciğerde de bol miktarda demir olmasına karşın, hamile olduğunuz dönemde karaciğer yemekten kaçınmanız gerekir.

Midye, konserve balık vesaire yemeyin.

Tatlandırıcılı diyet reçel, diyet çikolata gibi şeyleri ağzınıza sürmeyin.

Alkol, sigara yasak! Sigara dumanının bulunduğu ortamlarda bulunmayın!

Bol bol güneşlenin.

Kiloya dikkat. Aşırı ve ölçüsüz beslenmeyin.

Doktora danışmadan ilaç almayın.

►Kimayasal içerikli Saç boyasından, kozmetik ürünlerden uzak durun.

Bazı anne adayları yasaklara gelemezler. İsterler ki hamilelikleri süresince kimse onlara dokunmasın. Oysa bu önerilerimiz ve yasaklarımız tamamen sizin ve bebeğiniz için son derece önemlidir. Doğum sonrası kadınların yaşadıkları en büyük sıkıntı fazla alınan kilolardır. Bu kiloları vermek için anneler katı bir diyete girer bu da sütün azalmasına neden olabilir. Hamileliğiniz boyunca yaptığınız bir hatanın bedelini bebeğinize ödetmeye hakkınız var mı?

Gebelikte 10. Haftada davranışlarınız bebeği nasıl etkiler?

        Aşılar ve bağışıklık sistemi Aşılar sizi enfeksiyonlara karşı koruyacaktır bu nedenle hem bebeğiniz hem de kendiniz daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçireceksiniz. Gebe anne adayına bulaşan her hangi bir hastalık bebeğe de etki eder ve bebeğin gelişiminin aksamasına neden olur. Bu nedenle anne adayının doktorunun tavsiye ettiği aşıları ihmal etmemesi gerekmektedir.

Anne adayına dipnot!

        Bu hafta itibari ile anne adayının göğüs uçları ağrır ve koyu kahverengi bir renk almaya başlar. Endişelenecek bir şey yoktur. Memede hassasiyet hamileliğin ilk günlerinden başlamakta fakat bu haftadan itibaren belirginleşmektedir.

Baba adayına tavsiyeler

Gebelik boyunca eşinizle cinselliği yaşayamayacaksınız gibi endişeleriniz olmasın. Eşinize dikkat ettiğiniz müddetçe eşinizle beraber olmanızda hiçbir sakınca yoktur.

GEBELİĞİN 10. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER. VİDEO


 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 312 YORUM
 1. blank Leyla dedi ki:

  Merhaba hocam 10 haftalık hamileyim hocam bebeğin gezindigini de hissediyorum sürekli mideme doğru geldiğini hissediyorum bana çok rahatsızlık veriyor oturamiyorum bu durum sizce normal mi bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım
   10 haftalık bebeğin hareket eylemini hissetmeniz mümkün değildir
   Gaz hareketlerini hissediyor olabilirsiniz

 2. blank Halide dedi ki:

  Merhaba ben 10 haftalık hamileyim eşimle ilişkiye grdik ve sonra kan geldi. Küçük parça halinde sizce neden bebeğe bişey mi oldu acaba 😭

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar halide hanım
   ultrason kontrolüne girmenizde fayda vardır
   en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 3. blank Neslihan dedi ki:

  Merhaba mayısın 20 sinde 10 haftalık bebeğimi kaybettim 7 haftalıkken kalbi durmuş ilk gebeliğimdi patoloji temiz çıktı hala adet görmedim gebelik testide yaptım negatif benim gibi olup ne zaman gebe kalırım ve süreç nasıl işliyor Yardımcı olurmusunuz neler yapmam gerekiyor teşekkür ederim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım
   Düşüklerden sonra hanımefendiler hemen gebe kalabiliyorlar
   Kuretaj işleminden sonra 2 hafta korunmanız yeterli
   Daha sonrasında gebelik için devam edebilirsiniz

   1. blank Hülya dedi ki:

    Merhaba hocam 10haftalik çok kabız okuyom 8 günü geçti ne yapmam gerek

   2. blank Editor Editor dedi ki:

    merhabalar hülya hanım
    duphalac şurup alıp günde birer ölçek kullanabilirsiniz
    normale dönünce bırakınız
    çok sık ve devamlı kullanılması bağırsakları tembelleştirir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.