reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 10. haftası

Gebeliğin 10. haftası

Bebekteki gelişim ve değişimler:

        Hamilelikte 10. haftanın en büyük özelliği bebeğinizin artık embriyo döneminden çıkarak fetüs olarak adlandırılacağı döneme girmesidir. Bu aynı zamanda hamileliğin en tehlikeli döneminin de atlatıldığının habercisidir. Bebeğiniz bu dönemle birlikte artık bir insan görünümüne kavuşmaya da başlamıştır. Hamilelikte 10. haftadan sonraki haftalar fetal dönem olarak adlandırılır. Bu hafta bebeğiniz gelişimi açısından deyim yerindeyse bir mihenk taşıdır.

Gebelikte 10. Haftada bebeğin boyu ve kilosu

        Bebeğiniz içinizde hızla büyümeyi sürdürüyor ve siz bu hafta ile beraber artık bu büyümeyi ve gelişmeyi yavaşça hissetmeye başlayacaksınız. 10 haftalık gebelikte bebeğin kafa ile kalça arası yaklaşık 3.1 ila 4.2 cm, ağırlığı 5 gram kadardır.

        Bebek 10. haftadan itibaren içerisinde bulunduğu sıvıda hareket etmeye başlar. Daha önceki haftalarda belirginliği tam şekillenmeyen el ve ayak eklemleri, parmaklar bu hafta itibari ile oldukça şekillendi. Anne henüz hareketlerini hissedemez, ultrason ile hareketler görülebilir. Bu haftada gerçekleşen en ilgi çekici olaylardan birisi bebeğin kuyruk kısmının düzleşerek görünmez hale gelmesidir. Bebek nefes alıp verme hareketleri yapar, bunu hava ile değil amniyon suyu yutarak yapar ve ilk defa idrar yapmaya başlar. Bebeğiniz organ gelişimi bu hafta ile birlikte neredeyse tamamlanmak üzeredir. En ilginç olanı da bebeğinizin dudak ve damak yapısı artık bu hafta gelişimini tamamlıyor. Bu tamamlanma 3 haftalık bir sürecin sonucudur. En zor oluşan yapılardan bir tanesi bu yapıdır. Bu hafta sonunda ultrasona giren anneler, bebeğin ağzını açıp kapattığını ve hareket ettiğini rahatlıkla görmeye başlarlar. Artık bebeğinizin uzuvları kıvrılabiliyor. Elleri bileklerine doğru esniyor ve ayakları da vücudunun önünde birleşebiliyor. Omurgasının taslağı da yarı saydam cildin de görülüyor. Belkemiği sinirleri omuriliklerinden esnemektedir. Alnında da beyninin gelişmesinden dolayı geçici bir şişkinlik var. 10. hafta itibari ile bebeğin organları bir bir işlev kazanmaya ve görevlerini yerine getirmeye başlıyor. Böbrekleri ve midesi hızla harekete geçiyor, sindirilebilen sıvılar ve urine üretmeye başlıyor ve eğer erkekse testisleri testosteron yapmaya başlıyor.

Gebelikte 10. Hafta da anne adayında oluşan değişiklikler

        Onuncu hafta da karnınız yuvarlaklaşmaya başlamış olabilir.Karın ve bel bölgenizde kalınlaşma, hafif kilo alma ve şişkinliğinizle alakalı, giydiğiniz kıyafetlerin geçiş döneminde, beli lastikli veya ipli esnek kıyafetler seçerek kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. 10. haftanın anne adına bir diğer güzel tarafı ise ultrasonda bebeğin kalp atışlarını duymaya başlamasıdır.

        Hamileliğin bu döneminde annenin geçmiş haftalardaki şikâyetleri devam eder. Buna ilaveten bulantıların azalmaya başladığını hissedebilirler ancak o kadar da rahat olamayabilirsiniz çünkü bu kez de karşınıza bir mide yanması sorunu çıkabilir. Bu da en az mide bulantısı kadar anneyi çok fazla rahatsız edecek bir durumdur. Bunun yanı sıra her ne kadar gün boyu sürmese de sabah bulantıları, baş ağrısı, mide de yanma, ekşime, memelerde hassasiyet, kabızlık, halsizlik, keyifsizlik, çabuk sinirlenme gibi belirtiler olabilir. Hamilelik döneminde kan hacmi ortalama %50 oranında artar. Bu sebeple memelerinizde, bacaklarınızda, ayaklarınızda ve vücudunuzun farklı bölgelerinde toplardamarlar belirginleşmeye başlayabilir.

Gebeliğin 10. Haftasında anne adayında oluşabilecek rahatsızlıklar

        Hamilelikte bazı kadınlarda bazı rahatsızlıklar da baş göstermeye başlayabilir. Varis ve diş hastalıkları bunların başında gelir. Diş etlerinde şişmeler olabilir, bebeğinizin dişleri ve kendi diş etlerinizin sağlığı için yeteri kadar flor almalısınız. Dişlerinizi flor içeren macunla düzenli fırçalamalı ve eğer çürükler var ise tedavisini yaptırmalısınız. Vücudunuz kan desteğini artırdığından damarlar görünür hale gelebilir. Bazı kadınlarda erken de olsa bu hafta ile birlikte el ve ayaklarda şişlikler de oluşabilmektedir. Artık bu hafta ile birlikte yine, kıyafet sorunu ortaya çıkmaya başlar. Eski kıyafetler dar ve sıkı gelmeye başlayacaktır. Göğüsleriniz sutyene sığmamaktadır. Spor seviyenize göre hamileliğiniz boyunca da bazı aktiviteler yapabilirsiniz. Yüzmek ve yürümek tüm dokuz ay boyunca harika bir seçim olacaktır. Egzersiz sizi kuvvetli ve dayanıklı yapar. Böylece hamileliğiniz ve sonrasında rahat edersiniz, aldığınız kiloları daha kolay verirsiniz.

Bebeğiniz büyüyor

 Hamileliğinizin 10. haftasına geldiniz. Bu 2,5 aylık bir süreye tekabül eder. Doğumunuza 6,5 ay gibi bir süre kaldı. Bebeğinizin organ gelişimi neredeyse tamamlanmak üzeredir. Tüm bunlar demek oluyor ki, artık hem siz hem de bebeğiniz daha fazla genişlemeye başlayacaksınız. Her ikiniz de bu dönemden sonra özellikle de 1-2 hafta kadar sonra, belirgin değişimler yaşamaya başlayacaksınız. Bugüne kadar, hamileliğinizi belki çok fazla hissetmiyordunuz, biraz bulantı ve yorgunluktan öte. Ancak artık hayatınız bu saatten sonra değişmeye başlayacak. Karnınız büyüdükçe, görünümünüz size hoş görünmeyebilir. Pek çok kadın hamilelikleri süresince eşlerinin kendilerini artık eskisi kadar beğenmediklerini düşünürler. Oysa siz şuan mucizevî bir şey yapıyorsunuz. Dünyaya bir canlı getirmek üzeresiniz ve içinizde bir insan yetiştiriyorsunuz. Hamileliğinizin tadını çıkarmak, bebeğinizin içinizde bir canlıya dönüşümüne tanık olmanın getirdiği duyguyu yaşama, kendinizi anneliğe hazırlamak varken bu endişe neden? Bunun yanı sıra, bazı anne adaylarında hormonların değişimiyle birlikte duygusal değişimler ve dalgalanmalar daha fazla ve belirgin halde görülmeye başlar. Bu durum bazen eşler arasında sorunlara neden olabilir. Özellikle de sizi anlamayan bir eşe sahipseniz, etrafınızda size yardımcı olabilecek bir yakınınız yok ise kendinizi yalnızlığa mahkûm etmeyin. Doktorunuza hem bedensel olarak yaşadığınız endişelerinizi, hem de ruhsal olarak yaşadığınız çöküşleri aktarınız ve gerekirse profesyonel bir yardım alınız. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için son derece önemli. Unutmayın ki ilerleyen dönemlerde bebeğiniz sizin içsel ve duygusal hareketliliğinizi de hissedebilecek duruma gelecektir.

Gebelikte 10. Hafta da beslenme düzeni ve anne adayının dikkat etmesi gerekenler

        Beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken hususları şu şekilde anlatabiliriz. Hamilelik, protein ihtiyaçlarınızı artırır. Birçok protein kaynağında yağ oranı yüksektir. Eğer kalorilerinize dikkat etmeniz
gerekiyorsa, az yağlı protein kaynaklarını seçin. Fazla kilo alırsanız bu sağlığınızı etkileyebilir ve tansiyonunuzu yükseltebilir. Aynı derecede, rejim yapmaya çalışmamanız da önemlidir. Bir önceki hafta sizlere bir beslenme örneği sunmuştuk. Bu örneği uygulamayı sürdürebilirsiniz. Bu hafta beslenme başlığı altında sizlere daha çok hangi besinlerden mümkün olduğunca kaçmanız gerektiğini aktaracağım.

Günde 6-8 bardak su içiniz.

Yemeklerinizde sıvı yağ kullanınız

Şekerli ürünleri mümkün olduğunca tüketmeyiniz

İyotlu tuz kullanınız

Çay kahve kola yerine bitki çayı içiniz ( adaçayı kasılma yapabilir, yeşil çay daha sağlıklıdır)

Aşırıya kaçmadan günlük 1 bardak yeşil çay tüketilebilir.

Çiğ et, sakatat, salam, sucuk sosisten uzak durun. (toksoplazma riski var)

Katkı
maddesi olan şeylerden de uzak durun. (Toksin nedeniyle beyin gelişimini
olumsuz etkileyebilir)

Pastorize süt kullanın.

Kahverengi ekmek, makarna, pirinç, bakliyat ve meyve ve sebzelerde bulunan bol miktarda lif – (bu kabızlığı önlemeye yardımcı olur)

Mevsim sebze ve meyvelerini tüketin.

Karaciğerde de bol miktarda demir olmasına karşın, hamile olduğunuz dönemde karaciğer yemekten kaçınmanız gerekir.

Midye, konserve balık vesaire yemeyin.

Tatlandırıcılı diyet reçel, diyet çikolata gibi şeyleri ağzınıza sürmeyin.

Alkol, sigara yasak! Sigara dumanının bulunduğu ortamlarda bulunmayın!

Bol bol güneşlenin.

Kiloya dikkat. Aşırı ve ölçüsüz beslenmeyin.

Doktora danışmadan ilaç almayın.

►Kimayasal içerikli Saç boyasından, kozmetik ürünlerden uzak durun.

Bazı anne adayları yasaklara gelemezler. İsterler ki hamilelikleri süresince kimse onlara dokunmasın. Oysa bu önerilerimiz ve yasaklarımız tamamen sizin ve bebeğiniz için son derece önemlidir. Doğum sonrası kadınların yaşadıkları en büyük sıkıntı fazla alınan kilolardır. Bu kiloları vermek için anneler katı bir diyete girer bu da sütün azalmasına neden olabilir. Hamileliğiniz boyunca yaptığınız bir hatanın bedelini bebeğinize ödetmeye hakkınız var mı?

Gebelikte 10. Haftada davranışlarınız bebeği nasıl etkiler?

        Aşılar ve bağışıklık sistemi Aşılar sizi enfeksiyonlara karşı koruyacaktır bu nedenle hem bebeğiniz hem de kendiniz daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçireceksiniz. Gebe anne adayına bulaşan her hangi bir hastalık bebeğe de etki eder ve bebeğin gelişiminin aksamasına neden olur. Bu nedenle anne adayının doktorunun tavsiye ettiği aşıları ihmal etmemesi gerekmektedir.

Anne adayına dipnot!

        Bu hafta itibari ile anne adayının göğüs uçları ağrır ve koyu kahverengi bir renk almaya başlar. Endişelenecek bir şey yoktur. Memede hassasiyet hamileliğin ilk günlerinden başlamakta fakat bu haftadan itibaren belirginleşmektedir.

Baba adayına tavsiyeler

Gebelik boyunca eşinizle cinselliği yaşayamayacaksınız gibi endişeleriniz olmasın. Eşinize dikkat ettiğiniz müddetçe eşinizle beraber olmanızda hiçbir sakınca yoktur.

GEBELİĞİN 10. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER. VİDEO


 

Bu Haber 1.082.754 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Selma bozkurt dedi ki:

  Merabalar ben 10. 2 haftalık hamileyim kasıklarımda çok şiddetli ağrı var ve belimde ağrıyor bebeğimde sorun olmaz deilmi idrar yolu enfeksiyonu var acaba ondan dolayımı agrıyor…

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar selma hanım
   gebeliğin ilk üç ayı içerisinde adet olacakmışsınız gibi kasık ve karın ağrıları normaldir
   lakin dayanılmicak gibi ise doktorunuza başvurmanızı öneririm

 2. Avatar Nergis dedi ki:

  Merhabalar ben 10 haftalık hamileyim ve epilepsi ilacı kullanıyorum bebekler için çok riskli olduğu yazıyor doktorlar okadar rahat ki ilk gittiğimde 5 haftalıktı bana dediği olan olmuştur zaten dedi ama ben çok tedirginim bebeğime bişey olucak diye çünkü çok riskleri ilacım adı depakin chroon 500 mg ne yapmalıyım Nezmzn belli olur ve alınırmı bebek şimdiden teşekkürler

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar nergis hanım
   ilk 5 hafta içerisinde bilmeden kullanılan ilaçlar, bebeği ya hiç ellemeden normal sağlıklı bir gebelik yaşamanıza yada düşük ile sonuçlandırır
   lakin gebe olduğunuzu öğrendiğinizde bu ilacı kesmeniz ve nöroloji doktorunuz ile konuşup gebelerin kullanabileceği ilaç reçete ettirmeniz gerekmektedir

 3. Avatar Çnr dedi ki:

  Merhabalar 10 haftalık gebeyim doktor bebeğin gelişimi 5 gün geri olduğunu söyledi bu bir hastalık olduğunun belirtisi mi ? Bundan önce bi düşük yaptım

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar
   10 haftalık gebeliğiniz var ise, bebeğinizin ultrason ölçüsü 9 hafta 2 gün ile uyumlu çıkmıştır
   gebelik haftası ile ultrason ölçümleri arasında 1 hafta gün farkı oynayabilir
   endişe etmeyiniz, normal kontrollerinizi yaptırmaya devam etmenizi öneririm

 4. Avatar Cansu dedi ki:

  Hocam ben 13 haziranda adet oldum 18 de bitti ama doktorlar bebegime 10 hafta 3 gun diolar adet gundunden hesapladigimizda 9 haftalik cikior neden bole oluyor ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar cansu hanım
   gebelik haftasının hesaplanmasında en net ölçü bebeğin kalp atışlarının duyulduktan sonra yapılan ölçümdür
   geç döllenmeden dolay, son adet tarihlerinde değişiklikler olabilir

 5. Avatar Aysel dedi ki:

  Merhaba ben 10 haftalik hamileyim oruc tutmaya calisiyorum cok mide bulantim oluyor
  Sivi kaybim da cok oluyor
  Oruç tutmamin bir zarari var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysel hanım bebeğiniz sizin kanınızdaki besin maddeleri ile besleniyor aynı zamanda büyüyüp gelişiyor. Uzun süre oruç bebeğin gelişimi, amniyon sıvısının miktarı, beslenmesi açısından sorun yaratabilir.Durumunuzu en iyi bilen takiplerinizi yapan doktorunuza danışın.Oruç tutmak istiyorsanız ihtiyacınız olan suyu, vitamin ve mineralleri karşılamaya dikkat ederek elbette tutabilirsiniz, kendinizi kötü hissederseniz de orucu kazaya bırakabilirsiniz.Aşağıdaki linkteki yer alan oruç tutmakla alakalı makaleyi ve örnek menülerden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/ikiz-gebeliklerde-beslenme.html

 6. Avatar Fulden dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 11 hafdalik hamileyim ama benden 5 undur normal adet oldum gibi bi kanamam oluyo ama hafif bi kanama agrım sızım yok doktora gitdim soledim sade bebeğe baktı kalp atışına başka bise yapmadı neden oluyo böle kanamalar? salı günü kendi doktorumda gidicem

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sorunuzun cevabına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-lekelenme-seklinde-kanama-tehlikeli-mi.html

 7. Avatar Hayat dedi ki:

  Merhaba 10+2 haftalık randevumda doktor bana kız bebek beklediğimi söyledi, baya Yüksel bir ihtimalle hemde 95% kız.. haftaya ikili tarama testi yapılacak ve ozaman kesin bişey diyebilirim dedi , benim merak ettiğim bu kadar erken cinsiyet tahmini doğru bir sonucmudur acaba ??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bir sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuz cinsiyet konusunda daha net bilgi verecektir.

 8. Avatar Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Ben 10haftalık hamileyim fakat 2haftada 6 kilo verdim normal mi bu kadar kilo vermem?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım bulantı ve kusmaya bağlı kilo kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Genellikle ikinci trimester ortasında azalır, bu nedenle sabırlı davranmaya çalışın. Elinizden Ilık limonlu zencefilli su içebilirsiniz. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir. Kilo kaybı geçicidir. Ancak beslenmenizi engelleyen bir durum varsa mutlaka sağlık kuruluşuna başvurarak tedavinizi düzenlemelisiniz.Gerekirse serum tedavisi uygulanmalı.

 9. Avatar Merve dedi ki:

  Merhaba 10 hafta bitmek üzere ve çok sık idrara çıkıyorum ve kaşık bel ve bacak ağrılarım var normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım sık idrara çıkmanız normal. Rahimin idrar torbasına baskı yapmanız sonucu ağrılarınız şiddetli ve sürekli değilse istirahat ile geçiyorsa rahimin büyümesine bağlı. Normal kabul ediyoruz.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 10. Avatar Bilge dedi ki:

  Merhabalar. .10 haftalık hamileyim. Bugün kahverengi akıntım oldu. İdrar yolu enfeksiyonu ve kabızlık var.bu akıntı normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Bilge hanım idrar yolu enfeksiyonu için doktora başvurmadıysanız başvurun.Aşağıdaki linkteki konumuzu okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-kahverengi-akinti-tehlikeli-midir.html

 11. Avatar Nhn dedi ki:

  9 ekim son regli gunumkac haftalik hamileyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 8 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 16 Temmuz 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 12. Avatar yk5666 dedi ki:

  bende 9 haftalkık olarak doktora gittim 8 hafta 2 günlük çıktı ultrosanda sebbebi nedir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihidir. Başka bir sorun yoksa 5 günlük farktan sorun olmaz.

 13. Avatar Duygu dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 30 agustos 2017 kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Duygu hanım son adet tarihinize göre 10 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 6 Haziran 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 14. Avatar solmaz dedi ki:

  merhaba hocam benim son adet tarihim 20 agustos 24agustosta bitis tarihlidir kac haftalik hamileyim acaba birde bulanti sorunum yok sadece tatli cok canim cekiyor elimde degil cok yiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Solmaz hanım son adet tarihinize göre 10 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 27 Mayıs 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Çok fazla tatlı tüketimi gereksiz kilo alımınıza neden olur.Porsiyonları azaltın sütlü tatlılara ağırlık verin

 15. Avatar Havva dedi ki:

  merhaba hocam benım son adetim 10.06.2017 dir kac haftalık hamileyim bırde hamile oldugumu hıssetmıyorum normal mi cevaplarsanız sevinirim şimdiden tesekkurler…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Havva hanım son adet tarihinize göre 10 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 17 Mart 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Doktor kontrollerinde bebeğin sağlığı, gelişimi iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 16. Avatar sena dedi ki:

  mrb 9+4 gebeliğimin haftası, ikili test ve ayrıntılı usg bu haftalarda yapılmalı mı

 17. Avatar Cagla dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 29 mayıs kaç haftalık hamileyim doğum nezaman gerçekleşir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çağla hanım son adet tarihinize göre 10 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 5 Mart 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 18. Avatar Emine dedi ki:

  Mrba hocam en son adet tarihim 25 mayıs 2017 kaç haftalık hamile oluyorum…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım son adet tarihinize göre 10 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 1 Mart 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 19. Avatar Arzum dedi ki:

  Salam hocam. Benim son adet tarihim 20 mayis 2017 kac haftalik hamileyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Arzum hanım son adet tarihinize göre 10 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 24 Şubat 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 20. Avatar Berfin dedi ki:

  Mrb hocam bu gün doktorum 10+2 hamilesin dedi son adetim 25 mayıs bu hesaba göre Mayıs’ın kaçı son adetim olması gerek

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Berfin hanım son adet tarihiniz 17 Mayıs.Tahmini doğum tarihiniz: 21 Şubat 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 21. Avatar Türkan dedi ki:

  9+1 haftalık hamileyim.mide bulantıları m yoğun bir şekilde devam ediyor.Aynı zamanda idrarın da beyaz küçük akıntı parçaları var.Bu parçalar bazen fazla bazen az görülüyor rengi bembeyaz.hocam yorumlarınız benjm için önemli. …teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Bulantılarınızda kusma ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak sıvı ve elektrolit kaybı varsa tıbbi tedavi yardımı almalısınız. Bulantılar genellikle ikinci trimester ortasında azalır, bu nedenle sabırlı davranmaya çalışın. Ilık limonlu zencefilli su içebilirsiniz. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir.
   *Doktora başvurup idrar tahlili yaptırabilirsiniz.

 22. Avatar ASEL dedi ki:

  merhaba, 10haftalık gebeyim ama hala yeteri kadar süt içemiyorum. yoğurt da yiyemiyorum sadece sabahları 2 dilim peynir yiyorum. bu bebeğim için yeterli midir? alternatif olarak neler yapabilirim?

 23. Avatar Merve dedi ki:

  Merhaba hocam 6 hafta 6 günlük hamileyim 10 gün kadar önce doktora gittim kese ve bebek göründü kalp atışları için ne zaman gitmeliyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kalp atımları genel olarak 6. haftada izlenir.Kadın doğum uzmanından randevu alabilirsiniz.

   1. Avatar Merve dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam 😊

  2. Avatar semra dedi ki:

   Ben 8.haftada duyabildim geçen hafta

 24. Avatar Zuleyha yazıcı dedi ki:

  Merhabpa bende 9 haftalik hpamileyim asim 40 bende insulin direncim dusuk hemen acikiyorum nasil beslenmem lazim tesekur ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Sık acıkmamak için 3 ana 3 ara öğün beslenme düzenini hayatınıza yerleştirmelisiniz. Tok tutuculuğu yüksek olan tam tahıllı ekmek, bulgur, yulaf, tam makarna, tam buğday ürünlerine ağırlık verin. Beyaz ekmek, pirinç, hamur işleri ve abur cubur tarzı fastfood gıdaların tüketiminden kaçının. Bol su için. Yemeklerde çorba ve salataya ağırlık verin. Meyve ve sebzeleri kabuklu tercih edin. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmaya çalışın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 25. Avatar İkizlerin annesi dedi ki:

  Merhaba Hocam 9+3 ikizlere hamileyim iki haftayı aşkın bir süredir çok az kahverengi akıntılarım devam etmekte doktoruma gittiğimde progrestan yazdı ilacı kullanmama rağmen akıntım kesilmedi doktorum asıl korkman gerekn açık kırmızı renkli kan dedi ve endişe etmemem gerektiğini söyledi siz bu konu hakkında ne dersiniz bir diğer sorum dün doktorum bana oligofer fol tüp şürüp yazdı 30 adet lakin tadı hiç iyi olmadığı için içemiyorum sizin önerdiğiniz bir şey varmı hocam.. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar internet üzerinden ilaç tavsiyesi yapmıyoruz.Gebelik döneminde kahverengi, pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuzun dediği doğru.Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!

   ►Açık kırmızı taze kanamalar

   ►Akıntıya kasık ağrısı

   ►İdrarda yanma

   ►Gri-beyaz renkte parça düşürme

   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 26. Avatar Ece artan dedi ki:

  Merhaba hocam 16 mayıs son adet tarhim kac aylık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ece hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 20 Şubat 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Avatar Esra dedi ki:

    Merhaba hocam. Yorumunuzu okuyunca şaşırdım çünkü bana da 9 hafta 1 günlük hamile olduğum söylendi ama benim son adet tarihim 25 Mayıs’ta. Benimkinide hesaplayabilirmisiniz?

    1. admin admin dedi ki:

     Esra hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
     Tahmini doğum tarihiniz: 1 Mart 2018 Perşembe
     Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 27. Avatar adsiz dedi ki:

  Merhabalar 9.hafta 5 gunluk hamileyim karaciger emzimlerim yuksek cikti ast 30 alt 53 bebegime bir zarari olur mu decavit coraspirin clexasen 4000mg igne ve levetron 50 mg kullaniyorum

 28. Avatar Merve dedi ki:

  Merhaba hocam 80 kilo ile tek yumurta ikizlerine hamile kaldim boyum 1.71 10. Haftamdayım ve kilomda artış yok karnımdada bir belirginlik yok ama kontrollerimde bebekler gayet sağlıklı. Tahmini ne kadar kilo almalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım hamileliğe fazla kilolarla başlayan anne adaylarının gebelikte aşırı kilo almaması önerilir.Hamilelikte diyet yapmadan gereksiz kilo alımınıza neden olacak tatlı, yağlı, şekerli gıdalardan uzak durun.Gebelikte önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebeklerin vitamin ve mineral gereksinimlerini karşılayacak şekilde beslenmesidir.
   Bebeklerinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.
   *Günlük 30 dakika yürüyüş yapın.

 29. Avatar Funda dedi ki:

  Merhabalar umarım cvb verirsiniz 10 haftalık hamileyim ve henüz kalp atışı nı dinlemedim merak ediyorum vede endişeliyim buayın 20de ense kanlıgı na bakacaklar onda dutabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Funda hanım genel olarak kalp atımları 6. haftadan itibaren izlenir.Bu haftaya kadar kalp atımları başlamadı mı ? Yoksa kalp atımları başladı siz sesini mi dinlemediniz ?

 30. Avatar Arzu dedi ki:

  Merhabalar 10 haftalik hamileyim 60 kiloyum 1.57 boyum. Hamilelik suresince kac kilo almam idealdir. Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, beden kitle indeksiniz 24.3 kg/m2 olup sınıra yakındır. Bu nedenle kilo alım hızınızı kontrol altında tutmaya çalışmanız faydalı olacaktır. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Gebeliğe fazla kilo ile başlayan anne adaylarının alt sınır olan 9 kiloyu geçmemesi tavsiye ediliyor. Aşırı kilo alımı anne adayı ve bebekte bazı sağlık problemlerine neden olabiliyor. Anne ve bebekte şeker hastalığı ve obeziteye yatkınlık, iri bebek, zor doğum, annede hareketlerin kısıtlanması, kalça ve bel ağrıları, kramplar gibi. Bu nedenle kilo alım hızınızı kontrol altında tutmaya çalışmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.
   • Süt ürünlerinden 4 porsiyon (süt, yoğurt, ayran, kefir),
   • Et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar grubundan 5 porsiyon,
   • Ekmek ve tahıllardan 10 porsiyon (tam tahıllı ekmek, çorba, makarna, pilav, kahvaltılık gevrek, irmik, mısır),
   • Sebze grubundan 2, meyvelerden 3 porsiyon,
   • Yağları da genellikle zeytinyağı tercih edecek şekilde yemek ve salatalarda 4-5 tatlı kaşığı kullanılabilir.
   • Şeker ve tatlı gıdalar besin grubu olarak değerlendirilmez. Aşırı tüketmemek kaydıyla haftada 1 -2 kez tercih edilebilir.
   Pirinç, patates, hamur işleri, tatlılar, abur cubur fastfood tarzı gıdalar, şekerli ve gazlı içeceklerin tüketimini sınırlayın. Yemekleri kızartmadan haşlama, ızgara, fırında pişirerek hazırlayın. Yemeklerin suyunu tüketmeyin. Yemeklere mutlaka çorba ile başlayın. Mutlaka kalorisi düşük meyve ve sebzelerle ara öğün yapın. Süt ürünlerini yarım yağlı tercih edin. Tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarnayı tercih edin. Yemeklerden yarım saat önce bir bardak su için. Gün içerisinde 2.5 litre suyu tamamlamaya ve her gün yarım saat yürüyüş yapmaya dikkat edin. Bu nedenle bir diyetisyenle görüşerek doğuma kadar beslenme programı takip etmenizi tavsiye ederim. Endişelenmeden sağlıklı beslenmeye odaklanarak kontrolle süreci tamamlarsanız başarılı olursunuz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

  2. Avatar Ece artan dedi ki:

   Hocam cevap verir seniz sevinirim 16 mayıs son adet tarhim kac aylık hamileyim

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar Ece hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
    Tahmini doğum tarihiniz: 20 Şubat 2018 Salı
    Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 31. Avatar Ayşe dedi ki:

  Merhabalar. Bugün itibariyle 10 haftalik gebeyim. Gebeligimi ogredigimden beri mide bulantilarim var. Ve hiç kesilmiyor. 24 saat sürüyor diyebilirim. Gece uyku uyuyiyorum bulantilarim yüzünden. Yemek yemekte çok zorlanıyorum. Şu içmek istiyorum ama bırakın günde 2, 5 l suyu 1 bardak icsem içim doluyor. Hemen gegirme ve kusma başlıyor. Son 2 haftadır da sürekli kusuyorum. Ağız dolusu kusuyorum. Yediğim yemeği hemen çıkarıyorum. Çok da yemiyorum. Az az sık sık yemeye çalışıyorum ama durum bu. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Dikkat edilmesi gereken noktalara gayret ediyorsunuz. Ancak bazen bulantılar ikinci trimester ortalarına kadar sürebilmektedir. Sabırlı olmanız gerekiyor. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 32. Avatar Zeynep dedi ki:

  İyi günler ben 10haftalik gebeyim ve oruç tutabilir miyim sizce bebeğe bir zararı varmidir teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım gebeliğin ilk üç ayında bulantı ve kusmalar ve iştah bozukluğu görülür.Bu dönemde bebeğin organları oluştuğu için önemli bir süreçtir.Gebeliğin ilk üç ayında oruç tutmaya çalışmak işleri dahada kötüleştirebilir.

 33. Avatar Elfin dedi ki:

  Mrb ben ikizlere hamileyim 93 kiloyum ve karnm ciğerlerim su topluyor çok şişiyorum günde iki saat yürüyorum ama yinede şişiyorum zaten kiloluydum şimdi 10 haftalık hamileyim bu durumda ne yapmalıyım doktorum diyetisyende önermedi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elfin hanım günde 2 saat yürüyüş fazla, 25 dakika kadar sabahtan, 25 dakika kadar akşamüstü veya akşam yürüyün. Bol su için, tuzlu yemekler, salçalar, hazır soslar, abur cubur fast food ürünlerden uzak durun. Yemeklerin tadına bakmadan tuz atmayın. Peyniri zeytini suda bekletin, tuzundan arındırın. Günde 2 fincan ıhlamur ve rezene çaylarını tüketin. Taze meyve ve sebzeler, çorba, yağsız et gibi hafif yemekleri tüketin. Bu ödem olayını çözmeye çalışın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 34. Avatar Sengül dedi ki:

  Hocam 9 hafta 3 günlük hamileyim bugün çok rahatım ilk kez mide bulantim ve halsizlik yok kalp durması olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Bulantıların aniden kesilmesi çoğu zaman ciddi bir sorunu göstermez. Ancak nadirde olsa önem taşıyabilir.Ultrason ile kontrol uygun olur.

 35. Avatar Seyhan akalin dedi ki:

  Merhaba hocam ben 10 haftalik hamileyim bugun kontrole gittim kadin doktorum bebegib kalbini gormedinigini ve bebegin iki hafta geride kaldigini büYümedigini soyledi hastanede gonderdi oda gormedi ama ben her ihtimale karsi bekliorum belki goruruz diye acaba hocam ben ne yapsam bi yol gosterirmisiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Seyhan hanım geçmiş olsun.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.10 haftalık hamilelikte mutlaka izlenmesi gerekirdi.Beklemenizin bir anlamı yok.

 36. Avatar dilek dedi ki:

  Slm günaydınlar ben den herkese bugün ben cok mutluyum cunku cok yakin da yücel rabbimiz izin verirse benim bebeğim olacak ama kiz yada erkek benim için hiç farketmez ama saglikli olsun da ve elli ayagi düzgün olsun da ben yuce rabbimiz den bunu istiyorum ben insallah beni yüce Rabbim eger beni duyuyorsa inşallah benim dualarimida kabul ederseniz inşallah

  1. admin admin dedi ki:

   Allah gönlünüze göre versin.

 37. Avatar filiz dedi ki:

  Şubatin 17de geldi son adet suanda ne kadarliktir kac haftalik olmustur acaba bebek tesekkurler simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 8 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 24 Kasım 2017 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 38. Avatar zekiye dedi ki:

  İyi günler hocam sorumada cevap verirsiniz sevinirim son adet tarihine göre 10+2 günlük hamleyim Doktora gittiğinde 8haftlık olduğunu söylediler ultrasondaki görünümüne göre
  Son adet tarihini sormadı bile geç döllenme mi oluyor açıklarmısınız
  Şimdiden çok teşekkür ederim

 39. Avatar Elif dedi ki:

  Merhaba hocam ben on haftalık hamileyim seksen üç kiloyum boyum bir atmış daha fazla kilo almaktan korkuyorum en fazla ne kadar kilo almam lazım sizce kilom cokmu fazla

  1. admin admin dedi ki:

   Beden kitle indeksiniz 32.4 kg/m2 olup, aşırı şişmanlık durumu söz konusudur. Gebeliğe kilolu başlayan anne adayları için alt sınırdan 9 kilo ağırlık kazanımı tavsiye ediyoruz. Ancak kilo kontrolünü sağlarken, yeterli ve dengeli beslenerek hem bebeğin hem de sizin ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekir. Bu nedenle bir diyetisyenden mutlaka yardım almanızı öneririm. Kendiniz kural olarak 2.5 litre su içmelisiniz. Mutlaka ara öğün yapmalısınız. Yemeklere çorba ile başlamalısınız. Salata ve sebze yemeklerine ağırlık vermelisiniz. Yemeklerin suyunu tüketmemelisiniz. Kilo aldıran gazlı – şekerli içecekler, hamur işleri, şerbetli tatlılar, pilav grubu yemeklerin tüketimini sınırlandırmalısınız. Ayrıca doktorunuz uygun görüyorsa her gün 30 dakika yürüyüş yapmalısınız.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 40. Avatar Eda dedi ki:

  Mrb hocam ben 10 haftalik gebegim sürekli midem şişiyor normal mi bide bende panik atak var sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Panik atak için ilaç kullanıyor iseniz takibinizi yapan doktorlara gebelik ve ilaç kullanımı ile ilgili bilgi vermelisiniz. Mide şişkinliği içinse, yemekleri az az ve sık sık yemeniz gerekir. Mutlaka ara öğün yapmalısınız. Bol bol su içmelisiniz ancak suyu yemekle beraber değil yemek sonrası vakitlerde tüketmelisiniz. Midenizi yoracak kızartmalar ve yağlı gıdalardan uzak durmalısınız. Kuru baklagiller dokunuyorsa daha az miktarda tüketmelisiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Avatar Eda dedi ki:

    Tesekkur ederim hocam

 41. Avatar aycan dedi ki:

  Merhaba ben im son hasta olma tarihim 25 aralık bebeğim kaç haftalik oluyor.

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 1 Ekim 2017 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 42. Avatar Gul dedi ki:

  Hocam karnim da oldunu nasil anlarim ne olur bi cevapvyazin acillll 2 bucuk aylik daha hocammm

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.

 43. Avatar Gul dedi ki:

  Hocam 10 haftalik gebeyim ilk defa yarin hastaneye gitcem acaba muayrne nasil olur vajina dan mi utrasyon dan mi

  1. admin admin dedi ki:

   Karından ultrason yapılır.

 44. Avatar şeyma dedi ki:

  Folik asitler arasinda bir fark varmi folic-1kullaniyorum folicplus in iyi oldugu soyleniyor degistirmelimiyim ve 400mcg yeterlimi yoksa folbiol alip 5mg mi kullanmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Günlük 400 mcg yeterlidir.

   1. Avatar şeyma dedi ki:

    Teşekkür ederim. Peki folik asitler arasinda bir farklilik var mi acaba

    1. admin admin dedi ki:

     Doktorunuzun önerdiğini kullanın.

 45. Avatar neleknur dedi ki:

  merhaba be 10 haftalık hamileyim nifty testi istedi doktor benden yaşım 40 fiyat hakkında bilgi alabilirmiyim acaba

 46. Avatar Dilan dedi ki:

  Merhabalar benim ikizlerim var ama bugün birinin kalp atışını dinledim diğeri ona göre bir hafta geride ne yapmalıyım ona bişey olsa digerine zararı olur mu

 47. Avatar Merve dedi ki:

  7 haftalık gebeyim doktor kalp atışlarını dinledi ama bn duyamadım ultrasyondan ses gelmiyordu sadece atışlarını görüntü üzerinde gösterdi üç hafta sonra tekrar gelin dedi peki bu süreçte neler olcak neye bakacak

 48. Avatar Htc dedi ki:

  Ben hamile kalmadan once 60 kiloydum simdi ucuncu ayima girdim 57 yim napcam ben yardim edin

 49. Avatar Nesrin dedi ki:

  Bnde 10 haftalik hamileym suan ama hiç bsey yiyemiyorum midem almıyor çok zorladm mi fistifra ediyorum bebeğime bu zararı olur mu

 50. Avatar ozgur dedi ki:

  Merhaba.10 haftalik hamileyim. Belimde agrim var surekli bazen zor nefes aliyorum. Bunlar normalmidir. Ayrica tasikardim var bu bebek icin veya dogum icin sakinca yaratirmi

 51. Avatar Gamze dedi ki:

  Merhabalar 9 haftalık hamileyim doktorum levotiron diye bi ilaç verdi bebeğin zeka gelişimi için olduğunu üstüne basarak kullanmam gerektiğini söyledi aile hekimimime gittiğimde değerlerin çok iyi niçin verilmiş bu diye sordu bi hafta sonra tekrar test yapılıp bakılıcak sizce ne için vermiştir doktorum bu ilacı

 52. Avatar Yüksel Canpol dedi ki:

  Merhaba, 10 haftalık hamileyim.Yaklaşık son 1 aydır aşırı mide bulantım ve halsizliğim var.Çok sevdiğim bir takım gıdaların kokusuna bile tahammül edemez oldum.Su içemiyorum.Zorlarsam biliyorum ki istifra edeceğim.Susuzluğun olumsuz etkilerini de bedenimde görüyorum.Doktorum mide bulantısının çok iyi olduğunu böyle bir hamilelikte ultransona bile gerek kalmadan bebeğin iyi olduğu yorumunu yapabileceğini söyledi.İlaç kullanmadan tüm bu sıkıntılarımdan nasıl arınabilirim.Bir kaç farklı bir yorum duymak bana iyi gelebilir.Teşekkür ederim.

 53. Avatar Emine dedi ki:

  Merhabalar . Tarama testlerinde bi problem çıktığında tedavisi var mi yoksa sadece bize bilgi için mi yapılıyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Tarama testleri %100 kesin sonuç ver.Bebekte olabilecek risk faktörünü belirtir.Riskli grupta yer alan hamilelerde kesin sonuç için amniyosentez gerekir.

  2. Avatar Emine dedi ki:

   Anladım teşekkür ederim cevap verdiğiniz için ama hocam şunu merak ediyorum sonuç amniyosentezde de engelli olarak çıkarsa bi tedavi uygulanıyor mu bebeğin engel durumu için?

   1. admin admin dedi ki:

    Anne karnında yapılabilecek bir tedavi bulunmamakta.Aile gebeliğin devamına karar vermişse ne ile karşılaşacakları ve doğacak olan özel bebekleri için neler yapabileceklerini öğrenecek zaman kazanırlar.

 54. Avatar Gulcan dedi ki:

  Meraba ben 10 haftalik hamileyim.suana kadar hic bulantim ve kusmam olmadi.bu normal bisey mi endiselenmelimiyim? Ve 12.haftadaki ikili testi yaptirmasam bir sakincasi varmi simdiden tesekkurler.😒🙏

 55. Avatar Hatice dedi ki:

  İyi günler ben de 10 haftalık hamile yim. 3 hafta sonra doktor kontrolüm var doktor dovn sendromu testi yapılacak dedi ama o nasıl oluyor karından sıvı alınıyor diyorlar o da risk oluşturabiliyormuş bebek ölümüne falan aslı var mı nasıl oluyor. Yaptırmasam olur mu bu herkese mi yapılıyor. Bu arada aile de böyle bir sorun yok eşimle akraba da değilim ilk bebeğim 23 yaşındaym ?

  1. admin admin dedi ki:

   Hatice hanım etrafınızdan duyduğunuz doğru yanlış her bilgiyi alıp.Gereksiz yere stres yapmayın.
   *TARAMA TESTİNDE KARINDAN SIVI ALINMAZ.ULTRASON ÖLÇÜMÜ VE KAN TESTİ BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLİR.ENDİŞELENMENİZE GEREK YOK.
   *Karından sıvı alınarak yapılan test Amniyosentez olup size uygulanmayacaktır.

  2. Avatar Yasemin capkan dedi ki:

   Merhaba eger sivi isterse doktor sakin yapmayin bebekden sivi alacaz yada parca alacaz diyoar bunu bu sene 4 tane arkadasimda yasadim 4 aylikken bebeklerini kaybettiler ulastira bileceginiz yere kadar uyarin saķın yapmasinlar ve yapmayin daha iyi bir kadin dogum hastanelerine gidin farzedinki yaptiniz allah gostermesin bebeginizi kaybettiniz doktorun dedigi cevap bebegin hic bir seyi yoktu diyolar saygilarimla..

 56. Avatar Leyla dedi ki:

  Ben bu hafta itibari ile 10. Haftadayım. Yanımda ya da etrafımda ne kadar çok sigara içen varsa nefesim kesiliyor. Fakat ben içiyorum ve ciddi anlamda brakamıyorum. Ayrıca tiksinti de olmuyor. Bi yöntem bulamıyorum. Sigarayı bırakamıyorum diye kurduğum cümleye karşılık ”sigarayı bırak” gibi tepkiler alıyorum. Tepki değil yöntem istiyorum!! Sigara içmediğim zaman bütün vücudum adeta kasılıyor ve dudaklarm uyuşuyor. Neyse ki azalttım. Bir yöntemi olan varsa yardımcı olabilir mi lütfen??

 57. Avatar Ayshe dedi ki:

  Merhabalar ben 10haftalık gebeyım normalde devamli sağ tarafıma doğru uyurum, fakat bu sabah uyandığımda sağ karın kemik yani yumurtalikin olduğu bölgede çok ağrı hissettim bir zaman geçmedi 3saat oluyor şimdilik yavaş yavaş geçmeye başladı korkuyorum acaba bebeğe bir zarar vermiş mıyımdir?

 58. Avatar Lina dedi ki:

  Merhaba ben 12+3 hamileyim bugunki ultrason goruntusunde bebegim 11+4 gorunuyor sizce bu normalmi kusmadan dolayi hastanede yatiyorum

 59. Avatar Betül dedi ki:

  Merhaba. Ben de 10 hafta ve 5 günlükikinvi cocuguma hamileyim. İlk cocugumda gittiğim doktor bebeği besleyen ana damarların birinde kan akışının az olmasından dolayı iğne yazmıştı. Hamileligim boyunca ve lohusaligim boyunca kullandım iğneyi. Fakat şimdi başka bir doktora gidiyorum ve o doktor iğneyi kullanmamam gerektiğini söylüyor. Sizce ne yapmalıyım.

 60. Avatar zeynep dedi ki:

  meraba ben 10 haftalik hamileyim surekli bas agrim oluyo hamile degilmisim gibi hissediyorum karnim bazen var bazen yok gibi 0 bana 1 ay sonra gel dedi ben hic mide bulantisi cekmedim sadece bas agrim halsizlik istahsizlik ve cok sık idrara cikma

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik belirtileri her bayanda aynı olmaz.Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi iyiyse endişelenmenize gerek yok.
   BESLENME
   Bebek için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde bir beslenmedir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adyında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.

 61. Avatar Esra dedi ki:

  Ben 12 haftalık hamileyim henüz doktora gitmedim ben sigara içiyorum bir kac gündür bıraktım hic agrım yok rada bacaklarıma kramp giriyo midem bulaniyo ama çok endiseleniyorum bebegim icin

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına ilk fırsatta başvurun.Kramp şikayetinin azalması için doktora Magnezyum yazdırabilirsiniz.Magnezyum doğal olarak Kivi ve Muzda bulunmaktadır. Pratik olarak anne adayına günde 2-3 kivi tüketmesi tavsiye edilir.

   Magnezyum;

   krampların önlenmesi ve tedavisinin yanında

   kabızlık ve rahim kasılmalarının önlenmesinde de faydalıdır.

   Doğal çözümlerin yetersiz kalması durumunda magnezyum ilaç tedavisi alınabilir. Bebeğe zararı olmaz.

 62. Avatar Cansu dedi ki:

  Ne olursunuz bana yardim edin bebegmi kaybetmek istemiyorum 10. Haftamdaym ve bundan iki hafta once uc haftalik bi surecte aurekli regl oldum leke gordm tam bitti kurtuldum derkn 4 gundur tekrar goruyorum kanamam var cok endiseliyim gebe oldugmu ilk ogrendgmde degerm 808 idi 3gun snra kontrole gittim 427 dediler ve dusuk yapicagmi soylediler bir hafta snra tekrar gittm 177 oldugnu ogrendm 1 hafta snra 99.1 olarak gordm 1 hafta once 67 ye dustugnu sylediler ve ozel hastaneye gorundm bana bebegimin ilk adima ulastgni fakat ikinci haftaya ulasamadigni sylediler bu sebeple rahmin onu aticagni sylediler yaklask 18 gunden beri dun hastaneye tekrar gittim ultrasonla baktignda doktorum 3.5 cm buyuklugunde bir cizgi goruldugnu fakat ne oldugnun tespit edilmedigni tahlil yapmam gerektigni soylediler degeri 0 a dusene kadar bekliceklerni sylediler ben bebegmi kaybetmek istemiyorum ne olur psikolojim bozuluyor ne yapabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Cansu hanım kan değerindeki düşüş düşüğün göstergesidir.Kendinizi üzmeyin.

  2. Avatar Cansu dedi ki:

   Dusuk yaptim allahim herkese bebegni kucagna alma hissni tattirsn ben tadamadm

 63. Avatar Merve dedi ki:

  Merhaba 10+4 gunluk hamileyim. Yiyebildigim hicbirsey yok su anda kendimi biseyler yemek icin zorluyorum mecbur, onu da kusuyorum. biraz hafifler bu durum diye dusunurken hergun daha da kotu oluyorum her seferinde kan kusuyorum artik. Yataktan cikamaz oldum hic halim yok. Bircok sey denedim belki yiyebilir diye ama yok. Meyve dahi agzima suremiyorum ac kaldikca da kan sekerim dusuyo. Onerebileceginiz bisey varmi gercekten cok zor durumdayım.

 64. Avatar nrcn dedi ki:

  Merhabalar bende10+3gunluk hamileyim son adet tarihim 13agustos2016 acaba dogumum hangi tarihe denk geliyor

 65. Avatar Nezaket dedi ki:

  Merhaba ben 10 haftalık hamileyim benim sorum sabah yataktan kalkmadan önce vücudumun gerilemeye ihtiyacı oluyor ama bana sakın gerilme bebeğe zararlı deniliyor ne yapmalıyım.

 66. Avatar Acil cevap dedi ki:

  Merhaba 10.5 günlük hamileyim sabahları 2 kez safra kusardim ve 2 gündür mide bulantısı kusma yasamiyorum bu durum normal mi yoksa bi ultrason dan baktirmali miyim? Bebegimin kalbi durmuş olabilir mi? Çok korkuyorum

 67. Avatar Saresu dedi ki:

  Ben 9 haftadayım aşiri bulantım ve halsizliğim var yataktan kalkamiyorum hiç bişey yemek istemiyorum sürekli kusıyorum serum aldım bi hafta boyunca kusmalarım azaldi serumlar bitince yine başladi su bile içsem kusuyorum şimdi bulantı hapi verdi doktorum hap aliyorum ama yine çok halsiz ve günde 3 defa kusuyorum yorgunluğum hiç geçmiyor 5 kg verdim doktorum normal dedi ama ben çok korkuyorum

 68. Avatar bhnu dedi ki:

  merhaba;
  bende hamılelıgımın 10.haftasındayım ama sigarayı hala bırakamadım 🙁 kusmam hıc olmadı benım ama gunde hala 7 8 tane ıcıyoırum ne yapmam gerekır bırakmam ıçın

 69. Avatar Şrn dedi ki:

  Ben 9haftalıgım hafif kasık ağrılarım oluyor bu normal mi sizce

 70. Avatar K.t dedi ki:

  9+5 gunluk hamileyim. Cok bulantilarim oluyor kusmadan rahatlamiyor midem. Hicbisey yapmadan yatiyorum butun gun.iyi beslenemiyorm endiseliyim. Ne yapmam gerek?

 71. Avatar dygh dedi ki:

  merhabalar 10 haftalık hamileyim 56 kio ile gebe kaldım 59 oldum ,3 kılo alıcak kadar cok yyediğimi düşünmüyorum ,en büyük sorunum kabızlık haftada 1 wc ye cıkıyorum kio artısımda etkisi varmıdır acaba,ne yapmalıyım ?

 72. Avatar yasel dedi ki:

  merhaba doktor bey. 10+1 günlük hamileyim. çok nadir gelen ufak bulantılar dışında hamileliğimi belirtisiz yaşıyorum . herkes eziyetli dönem geçirirken benim rahat geçirmemde sanki sağlıksız bir durum var hissi oluşturdu.

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 73. Avatar sinem dedi ki:

  merhaba ben 9+4 gebeyim. benim sorum mide yanması üzerine, çok aşırı mide yanma sorunum var hamilelik öncesi de vardı, doktoruma danıştım ve üç günde bir şeklinde aç karın ile lansor alıyorum, almaz isem sürekli asit kusuyorum ve kabus gibi geçiyor. lansor almamda bebeğe bir zararı olur mu diye çok endişeliyim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 74. Avatar ayşe dedi ki:

  ben 10 haftalık hamileyim yalnız bebek hep sağ tarafta bide ben kordonlar bağlıyken hamile kaldım bununla alakası varmıdır

 75. Avatar sates dedi ki:

  Dr. Bey Merhaba ; son adet tarihim 13 haziran, sanırım 10+1 gebeyim. gebelik öncesi kilom ile aynı kilodayım. kendimi sürekli uyku halinde, yorgun, bir şey yapmaya isteksiz hissediyorum. her sabah folik asit ve her akşam elevit vitamin hapı kullanıyorum. ve sürekli karın ağrısı yaşıyorum ama herhangi bir kanamam yok. düzenli besleniyorum. baklagil tüketmeye de özen gösteriyorum ama aşırı derecede kabızlık çekiyorum. diş problemlerim de oluşmaya başladı ama bebekten dolayı herhangi bir işlem yaptıramıyorum. günlük süt-yoğurt-peynir tüketimim 500 gr. tavsiyeleriniz nelerdir. şimdiden teşekkürler.

 76. Avatar damla dedi ki:

  Merhaba 10 +4 gebeyim. Benim sorum şu olacak. Bulantılarımın geçmesi gerekirken artmasi ve geceleri kusmaktan uyuyamamam bir rahatsizlik belirtisimi

  1. admin admin dedi ki:

   Normal şartlarda gebelikte bulantı , kusmalar gebeliğin 3. ayından sonra azalması gerekir.Doktorunuza bu konuda danışın. 3. aydan sonra iştahta düzelme olması gerekir.Bulantı hala devam ediyorsa altında yatan başka neden kan ve idrar testleri ile nedeninin araştırılması gerekir.Kusmalar aşırı şekildeyse hastanede bir kaç günlük serum tedavisi iyi gelebilir.

   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

  2. Avatar ŞEHRİGÜL dedi ki:

   CANIM BENDE AYNIYIM ŞİMDİYE KADAR HİÇ BULANTIM YOKTU ŞU ÜÇ GÜNDÜR SABAHA KARŞI UYKUMDAN UYANIYORUM MİDEM BOŞ OLDUĞU İÇİNDE ÇIKARAMIYORUM.

 77. Avatar esra dedi ki:

  Merhaba hocam 10 haftalik hamileyim.6 gundur onaxyl tablet kullaniyorum. Dün su seklinde akintim oldu. İlk defa boyle birsry olunca korktum.iki gundurde kasiklarimda agri var. Acaba bi sıkıntimi vardir yoksa fitildenmi oluyordur.

 78. Avatar Seda dedi ki:

  Merhaba sat 21 Mayıs.şuan 11 + 4 hamileyim.fakat 10 haftalık görülüyor.beş gün önce kanama geçirdim.düşük tehlikem olduğu için progestan kullanıyorum.kanamam durdu.fakat içerde de kanama mevcutmuş.bu durum bebeğim için tehlike mi.ne zaman normale dönecek.

 79. Avatar emel dedi ki:

  hocam merhaba,

  ben 2,5 aylık ikizlerime hamileyim malesef hiç su içemiyorum sudan sürekli bir tiksinti geliyor günde 2 veya 3 bardak içebiliyorum şauna kadar hiç kusma olmadı ama mide bulantısı ve oluyor sizce bir sıkıntı olurmu

 80. Avatar Gamze26 dedi ki:

  Merhaba hocam ben 10+1 günlük hamileyim 8 mayis son adet tarihim 24 mayista doktora gitmistim ve hamile değilsin demişti benim döllenmem mi geç olmuş hocam yada bi sıkıntı mı var bebegim de çok merak ediyorum sorumu yanitlarsaniz çok mutlu olucam simdiden tesekkur

  1. admin admin dedi ki:

   Gamze hanım gebelik testleri en erken beklenen adet tarihinden 1-2 gün önce doğru sonuç verir.Siz doktora erken başvurduğunuzdan hamile olduğunuz testlerde görülmemiştir.Geç yumurtlama olduğunda gebelik haftası son adet tarihine göre 1 hafta küçük olabilir.Geç yumurtlama olmuş olabilir.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.

 81. Avatar Memoş dedi ki:

  Ben 9haftalik hamileyim doktor bana bebeyin kalp atışlarını fazla olduğunu söyledi aça birisi taşıyor mu çok merak ediyorum cevap verir deniz sevinirim şimdiden çok teşekurler

 82. Avatar Hande dedi ki:

  Dr bey bnde 10 haftalık hamileyim ve aşırı yanma var ve doktorum bi sorun olmadığını söylüyor.

  1. admin admin dedi ki:

   İdrar yaparken aşırı yanmanız varsa idrar testleri yaptırmalısınız.

 83. Avatar Mry dedi ki:

  Mrb. 10 haftalik hamileyim. Dr um 11. Haftada guvenilirligi yuksek oldugu icin free fetal dna testi yaptirmami soyledi. Sizin fikrinizi alabilirmiyim.? Biraz pahali bir test die biliyorum.

 84. Avatar Seyda25 dedi ki:

  9 haftalik hamilelikte kasiklarda agri olmasi neden olur ozellikle sag tarafta

 85. Avatar Bengü dedi ki:

  Mrb ben tüp bebek tedavisiyle ikizlere hamileyim. Son adet tarihim 12 mayıs transfer tarihim 30 mayıs. Ancak kontrole gittiğimde dr.um bebeklerin haftasını 1 hafta geriden söylüyor. Acaba bebeklerim büyümüyorlar mı ? Çok endişeliyim.

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak karşılanır.Endişelenmeyin.Kontrollerinize düzenli gidin.

  2. Avatar Bengü dedi ki:

   Çok teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar

 86. Avatar Merve dedi ki:

  Merhaba … 10 haftalık hamileyim ve canım ton balığı çekti ve derin su balığı olduğu için civa içeriyormuş. Tüketiminin doğru olmadığını öğrendim . Siz ne önerirsiniz ?

 87. Avatar Te1717 dedi ki:

  Merhaba, 10haftalik gebeyim ve 1aydir et tavuk balik yiyemiyorum haftada iki defa somon pisiriyorum ancak iki kasik alabiliyorum, felaket derecede midem bulaniyor kusa durumum yok ama almiyor midem …vicdanda yapiyorum bebegi yeterince besleyemiyorum diye… Bu durumdan etkilenirmi bebek? Tesekkurler.

 88. Avatar Sevgi dedi ki:

  Mdrhaba. Gebelikte 9. Haftam bitti. geceleri sık idrara çıkma durumum yarıya indi nerdeyse. Tedirgin oldum da. Normal mi bu durum sizce?
  teşekkürler.

 89. Avatar Ozlem. .. dedi ki:

  10 hafta 4 günlük hamileyim TSH 3 ve tsh 4 değerlerim yüksek çıktı. TSH değerimde düşük çıktı. Endokrinoloji bölümü ne gittim. Bana propycil 50 mg lik ilacı sabah yarım ve akşam yarım kullanmami söyledi. BAna ve çocuğuma zararı olur mu . Ayrıca 3 ay dolmadan da kullanmakta istemiyorum. Hocam bana bilgi verirseniz sevinirim. .. teşekkür ederim. ..

 90. Avatar Ebrucan dedi ki:

  Hocm bn çok şalgam suyu aşeriyrm içiyrm 10haftlık hamilym bebeğe zararı varmı

 91. Avatar Saraswanson dedi ki:

  41 yaşındayım, yedi ay önce bir düşüğüm oldu. 10 Haftalık hamileyim. Çok tedirginim. Evden mecbur kalmadıkça çıkmıyorum, bir saatten fazla çıkarsam bayılacak gibi oluyorum. Kendimi ve bebeğimi dinlemeye çalışıyorum. Benim için çok değerli ve önemli önerilerinize ihtiyacım var.

 92. Avatar Aslan dedi ki:

  Bebek 10haftalik en son adet gunu 29nisan2016 nezaman dogar ve tarihi ne olur bilgiverirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 10 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 3 Şubat 2017 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 93. Avatar Ebruca dedi ki:

  Bir de dün büyük tuvaletimi yaparken 2/3 damla kan geldi kabızlık için meyve ağırlıklı lifli gıdalar beyaz ekmegi yemediğim halde ilk defa bu şekilde zorlanıyorum.
  Hamilelik boyunca kabızlık ne yaparsak yapalım devam eder mi ,yoksa belirli aylarda mi zorlayacak sadece?

 94. Avatar Ebruca dedi ki:

  42 yaşındayım 2 başarısız olmak üzere bu 3. Hamileliğimde 9 hafta 5 günlük hamileyim
  Eşim son derece anlayışsız ve bencil ve stres altındayım ancak bebeğimi kaybetmek istemiyorum son 10 gündür de yemek sonraları ya da günde 2-3 saat karın agrılarım oluyor doktorum olabilir diyor ancak bu beni bu durum endişelendiriyor.Benim gibi hamileliğinde karın agrısı çeken var mıydı acaba?

 95. Avatar gamze dedi ki:

  ben 9+5 günlük hamileyim ama n mide bulantısı ne kusma hiç birseyim yok.yaklaşık iki hafta önce ultrasona girdim doktorum her seyin yolunda olduğunu söyledi. kalp atıslarını da duyduk.bu durum bulantı kusma mide yanmaması olmaması normal mi ? kendime cok sıkıntı yaptım konuyu.

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik döneminde anne adaylarının büyük bir kısmında az yada çok mide bulantısı, kusma şikayetleri görülür.Bununla birlikte gebelik döneminde hiç bulantı şikayeti olmayan hamilelerde olabilmektedir.Bulantı olup olmaması gebeliğin normal olup olmadığını kesinlikle göstermez.

 96. Avatar Merve dedi ki:

  Ragl olduğum halde düşük yaptım uç gün sürdü kanamamla birlikte kan pıhtısı geldi parçalar ağrılı geçti fakat karnimin şişliği sertliği geçmedi 2 ay oldu midem çok yaniyo içinde parca kalmasından korktuğum ve adet olamadığımız için tarlusal ictim yine kan geliyo ama az şekilde yine parçalar düşüyo yardım eder misiniz😞

 97. Avatar gül dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 9+3gunluk hamileyim dün doktora gittim kasıklarım agriyor diye idrar tahlili yaptı sonuçlarda idrarında enfeksiyon taş veya kum yok rahminde sıkıntı var dedi bende endişelendim ne gibi bi sıkıntı diye soramadim sizce ne gibi bir sıkıntı olabilir bol su içmeyi ve yatmami söyledi lütfen beni aydınlatırsaniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim ilk bebeğim ve ben çok korkuyorum

  1. Avatar gül dedi ki:

   Ayrıca progestan 200 mg verdi fitil olarak sabah akşam kullanmami söyledi

 98. Avatar Meryem dedi ki:

  Yeşil çay düşüğe yol açar. Nasıl yeşilçayı hamilelikte öneriyorsunuz!?

  1. admin admin dedi ki:

   Meryem hanım gebelik döneminde aşırıya kaçmadan yeşil çay tüketilebilir.