Gebeliğin 11-12. haftasında cinsiyet belli olur mu ?

Gebeliğin 11-12. haftasında cinsiyet belli olur mu ?

Erken Dönemde Cinsiyet Tayini

Erken dönemde, 11-12. Haftalarda cinsiyet tayini için ultrason iyi bir yöntemdir. % 85-95 oranında doğruluk payı vardır. Ölçüm yöntemi, pipiyi görmeye çalışmak ve uterusun var olduğunu izlemek bu oranın doğruluk payının artmasını sağlar.

 1. Ölçüm yöntemi: Bebeğin sagital yani yan görüntüsü alınır. Genital tüberkül denilen çıkıntı ve perineden geçen düz bir çizgi çizilir. Tabanı bu çizgide olacak şekilde 90 derecelik açılı ve 45 derecelik açılı iki doğru çizilir. Çıkıntı 0-45 derece açı arasında ise kız, 45-90 derece arasında ise erkek bebektir. Ancak bu ölçüm her cihazda yapılamaz ve bebeğe bu pozisyonun verilmesi de kolay değildir. Lumbosakral seviye her bebekte optimum görüntülenemeyebilir.
 2. Uterus görüntülenmesi: Kız bebeklerde mesane arkasında uterusa ait görünüm mevcuttur. Konusunda uzman bir radyolog, bu haftada yapılan diğer incelemeler yanısıra bu ayrıntıyı da tetkik eder. Bu görünüm de bebeğin pozisyonuna bağlı olarak her zaman görülemeyebilir.
 3. Genital tüberkülün direkt görüntülenmesi: Bacak arasındaki görünümün kız ya da erkeğe benzeyip benzemediğine bakılır. Bu yöntem biraz deneyimle alakalıdır. Uzun yıllar gebelik ultrasonu yapan hekimler bu bakıda cinsiyetin ne olduğunu yüksek oranda tespit edebilirler.

Yöntemlerin üçünün beraber kullanılması, cinsiyetin tayininde yüksek oranda doğruluk olmasını sağlar. Ancak yine de 18-23. Haftalarda yapılan ultrasonda cinsiyet % 100’e yakın oranda tespit edilebilir. Erken dönemde tanımlanan cinsiyete göre alışveriş yapılmaması, 18-23. Haftalara kadar beklenmesi önerilir.

11.HAFTADAN İTİBAREN CİNSİYET TESPİTİ
Sayfamız takipçilerine CİNSİYET TESPİTİ için ultrason muayenesi gebeliğin 11.haftasından itibaren Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER’in özel muayenesinde %35 indirimle 200 TL ye yapılıyor. 11.haftada cinsiyet net olarak izlenmez ise 14. Haftada yapılacak 2. Ultrason ÜCRETSİZ. İlgilenenler aşağıdaki iletişim bilgilerinden bilgi alabilirler. 

Not : İndirim 16 Kasım 2018 tarihine kadar geçerli.
Klinik: 0312 224 1314 
Mobil&Whatsapp = 0532 385 3193
Adres: Ufuk Üniversitesi Caddesi Farilya Business Center No: 8 Kat: 14 Ofis: 56 Çukurambar Çankaya Ankara

info@drrengin.com

https://www.ultrasonklinik.com

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. blank Duygu dedi ki:

  Merhaba hocam dun ben doktora ciktim suan bebegim 12 hafta 4 gunluk doktorum erkek olabilir dedi yanılma payı oluyormu bu aylarda 1 ay sonra daha net söylerim dedi doktorum hocm dogrumu acaba çok merak ediyorum

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar duygu hanım
   erken haftada yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma olabiliyor
   en net cinsiyet 16. haftadan sonra söylenebilmektedir
   beklemelisiniz

 2. blank Hava dedi ki:

  16hafta 4 gunluk gebeligimde doktor erkek dedi hatta sakami gercekmi degiamezse erkek dedi doktorum dogrumudur hatta diger ay gelmicem hocam erkekmi cinsiyeti bellimi dedim erkek gelme dedi yanilma payi varmi

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar Havva hanım
   Cinsiyet belirleme 16. Haftadan itibaren yapılmaktadır
   Doktorunuzun söylediği cinsiyet doğrudur

   1. blank Canan dedi ki:

    Merhabalar bnde 11 haftalik hamileyim doktor erkek dedi bi yanilma olabilir mi ögrene bilir miyim lutfen

   2. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar Canan hanım
    Cinsiyet kesinliği için henüz erken haftadasınız
    En net cinsiyet 16. Haftadan sonra söylenmektedir

   3. blank Seher dedi ki:

    İyi günler 12 .3 günlük hamileyim doktorum deneyimli bir bayan yılları var meslekte cinsiyetini sorduğumda erkeğe benzettiğini söyledi kesin mi dediğimdeyse hayır kesin demiyorum dedi sizce görmüş olabilir mi iki oğlum var bir de kızım olsun istiyorum

   4. blank Editor Editor dedi ki:

    merhabalar seher hanım
    erken haftada yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma olabilmektedir
    16. haftayı beklemelisiniz

 3. blank zeynep dedi ki:

  12 haftalıkken dokror bana 100 de 90 kız dedi yanılma payı olabilir mi

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.