reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 11-12. haftasında cinsiyet belli olur mu ?

Gebeliğin 11-12. haftasında cinsiyet belli olur mu ?

Erken Dönemde Cinsiyet Tayini

Erken dönemde, 11-12. Haftalarda cinsiyet tayini için ultrason iyi bir yöntemdir. % 85-95 oranında doğruluk payı vardır. Ölçüm yöntemi, pipiyi görmeye çalışmak ve uterusun var olduğunu izlemek bu oranın doğruluk payının artmasını sağlar.

 1. Ölçüm yöntemi: Bebeğin sagital yani yan görüntüsü alınır. Genital tüberkül denilen çıkıntı ve perineden geçen düz bir çizgi çizilir. Tabanı bu çizgide olacak şekilde 90 derecelik açılı ve 45 derecelik açılı iki doğru çizilir. Çıkıntı 0-45 derece açı arasında ise kız, 45-90 derece arasında ise erkek bebektir. Ancak bu ölçüm her cihazda yapılamaz ve bebeğe bu pozisyonun verilmesi de kolay değildir. Lumbosakral seviye her bebekte optimum görüntülenemeyebilir.
 2. Uterus görüntülenmesi: Kız bebeklerde mesane arkasında uterusa ait görünüm mevcuttur. Konusunda uzman bir radyolog, bu haftada yapılan diğer incelemeler yanısıra bu ayrıntıyı da tetkik eder. Bu görünüm de bebeğin pozisyonuna bağlı olarak her zaman görülemeyebilir.
 3. Genital tüberkülün direkt görüntülenmesi: Bacak arasındaki görünümün kız ya da erkeğe benzeyip benzemediğine bakılır. Bu yöntem biraz deneyimle alakalıdır. Uzun yıllar gebelik ultrasonu yapan hekimler bu bakıda cinsiyetin ne olduğunu yüksek oranda tespit edebilirler.

Yöntemlerin üçünün beraber kullanılması, cinsiyetin tayininde yüksek oranda doğruluk olmasını sağlar. Ancak yine de 18-23. Haftalarda yapılan ultrasonda cinsiyet % 100’e yakın oranda tespit edilebilir. Erken dönemde tanımlanan cinsiyete göre alışveriş yapılmaması, 18-23. Haftalara kadar beklenmesi önerilir.

11.HAFTADAN İTİBAREN CİNSİYET TESPİTİ
Sayfamız takipçilerine CİNSİYET TESPİTİ için ultrason muayenesi gebeliğin 11.haftasından itibaren Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER’in özel muayenesinde %35 indirimle 200 TL ye yapılıyor. 11.haftada cinsiyet net olarak izlenmez ise 14. Haftada yapılacak 2. Ultrason ÜCRETSİZ. İlgilenenler aşağıdaki iletişim bilgilerinden bilgi alabilirler. 

Not : İndirim 16 Kasım 2018 tarihine kadar geçerli.
Klinik: 0312 224 1314 
Mobil&Whatsapp = 0532 385 3193
Adres: Ufuk Üniversitesi Caddesi Farilya Business Center No: 8 Kat: 14 Ofis: 56 Çukurambar Çankaya Ankara

info@drrengin.com

https://www.ultrasonklinik.com

Bu Haber 19.661 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 23.06.2017 Cum 04 : 23

YORUM YAZ
 1. Hava dedi ki:

  16hafta 4 gunluk gebeligimde doktor erkek dedi hatta sakami gercekmi degiamezse erkek dedi doktorum dogrumudur hatta diger ay gelmicem hocam erkekmi cinsiyeti bellimi dedim erkek gelme dedi yanilma payi varmi

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Havva hanım
   Cinsiyet belirleme 16. Haftadan itibaren yapılmaktadır
   Doktorunuzun söylediği cinsiyet doğrudur

 2. zeynep dedi ki:

  12 haftalıkken dokror bana 100 de 90 kız dedi yanılma payı olabilir mi

 3. zeynep dedi ki:

  merhaba ben 12 haftalıkken gittim cinsiyeti 100 de 90 kız dedi yanılma payı var mıdır

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   erken hafta yapılan cinsiyet tahminlerinde malesef ki yanılma payı olabiliyor
   16. haftadan sonra net cinsiyet söyleriz

 4. Yaren dedi ki:

  Merabalar ben 10 hafta 3 gunlukken gittim doktora doktorum kız dedi sizce 10 haftalikken belli olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar erken yapılan tahminlerde hatalı tahmin olabilmekte.

 5. nesrin dedi ki:

  Mrb hocam 17+2günlük hamileyim doktor erkege benziyor dedi ama yani sonra ki hafta gel net olur bakalım demedi acaba dogruluk payı ne kadardır çok merak ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nesrin hanım doktorunuz cinsiyet bölgesini net olarak göremediği için tahminde bulunmuş herhalde.Bir sonraki kontrolde bebeğinizin duruşu uygun olursa cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

 6. Ayse aydin dedi ki:

  Erkek kız bebek hamilelik belirtileri farklı olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bilimsel olarak %100 erkek veya kız bebeğe özgü belirti bulunmamaktadır.