reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 11. haftası

Gebeliğin 11. haftası

        11. hafta ile birlikte hamileliğin yüzde 25’lik dilimi de tamamlanmış olur. Bu dönemle birlikte düşük yapma tehlikesi de azalmaya başlar. Bu dönemde düşük yapma olasılığı sadece yüzde 1 oranındadır. Çünkü doğal seleksiyon dediğimiz düşük olma riski sağlıksız gebelikler de ilk 10 haftada meydana geldiğinden, 11. Haftaya gelen bir bebek için sağlıklı deme şansımız oldukça yüksek.

Bebeğinizin kilosu ve boyu

        10. Hafta itibari ile artık embriyo döneminden çıkarak fetüs dönemine girmiş olan bebeğiniz, gelişimini hızla sürdürüyor. Daha bir hafta önce 5 gram ağırlığında olan bebeğiniz bu hafta neredeyse 8 grama kadar ulaştı. Bununla beraber bebeğinizin kafa ile popo arasındaki boyu da 4.4 ila 6 cm kadar oldu.

Bebeğinizde oluşan değişiklikler

        Bebeğinizin büyümesi ilerledikte, vücudunun hareketliliği de artıyor. İlerleyen haftalarda siz de bu hareketliliği hissedebilir olacaksınız. Bebeğinizin kafası hala vücudundan biraz büyüktür. Bu durum, bu haftadan sonra yavaşlayarak, normal boyutuna kavuşacak. 11. Haftada organlar da gelişimini sürdürüyor. Gözün iris tabakası şekillenmeye ve karın dışında gelişen bağırsaklar karın içine doğru çekilmeye başlıyor. Bebeğinizin yine bu hafta genital organı biraz daha belirgin hale gelmekle birlikte henüz tam olarak kız mı erkek mi ayrımını yapacak kadar detaylı değildir. Elleri yumruk haline dönüşür, diş etlerinin altındaki minik dişlerinin yerleri oluşmaya başlar. Bazı kemikleri giderek daha çok güçlenmektedir.
Bunun yanı sıra saçlar ve tırnaklar gelişmeye başlamış durumdadır.

        Bu dönemde bebeğinizle ilgili yaşanan en ilginç hadise ise bebeğinizin ruhsal dünyasıdır. Geçmiş dönemlerde ihmal edilen ve pek üzerinde durulmayan bu bulgu, günümüzde biz doktorların fazlasıyla üzerine düştüğü ve incelediği bir olgu haline gelmiştir. Öncelikle şunu belirtelim. Bebeğin 5 duyusu anne karnındayken oluşuyor, doğumda değil. Tat alma, dokunma, işitme, görme ve dokunma duyuları, rahim içerisinde oluşur. Bunlardan ilk gelişen duyular ise, tat alma ve dokunmadır. Daha bu haftadan başlayarak bebek rahim içerisine dokunarak, yaşadığı ortamı tanımaya çalışıyor.

        Gebelikte 11. hafta itibari ile bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksin maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir. 11. haftadan doğuma kadar olan döneme fetal dönem denir. Fetal dönemin ilk haftası ola 11. Haftada bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) görev yapmaya başlar. Bebeğin bazı organları yine bu haftayla birlikte işlevselleşmiştir. Bunlar, kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemidir. Bebeğiniz 11. haftadan artık hızlı büyüme ve olgunlaşma sürecine girer ve doğuma hazırlanır. Artık bebeğinizi ultrasonda daha net görme şansına ulaştınız.

Gebelikte 11. Haftada Anne adayında ki değişiklikler

        Bebeğiniz fetüs dönemde olduğundan mide bulantılarınızda daha belirgin bir azalma yaşamanız muhtemel. Bu da anne de iştahın artmasını meydana getirebilir. 11. Haftada belinizde ve sırtınızda ağrılar hissedebilirsiniz. Uyku halinde bile ayak ve bacaklarda görülen kramplar sıklaşır. Hormon değerlerinin artması ve değişmesi sonucu baş ağrılarınız sıklaşabilir. Yine hormonal değişimlerden dolayı mide ekşimesi de yaşayabilirsiniz. Memelerde hassasiyet, kabızlık, sinirlilik, yorgunluk, mide ekşimesi, sabah bulantıları, duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Çok yakında her hafta 1 kilo almaya başlayacaksınız. Kilo aldıkça, bu alınan kiloları göğüslerinize ve kalçalarınıza aldığınızı fark edeceksiniz. Bu hafta da halsizlik hissiniz devam edecektir. Bu halsizlikler daha çok gebeliğin ortalarında atlatılan durumlardır. Rahminiz bu hafta da büyümesini sürdürüyor. O büyüdükçe hamileliğiniz de daha belirgin hal almaya başlayacak. Hamileliğinizin tam olarak belirginleşmesi 3. Ay itibari ile başlar. Siz şuan bu noktaya yaklaşma evresindesiniz. Yani bir iki hafta sonra karnınızdaki şişlik görünmeye başlayacak. Gebelik öncesinde 70 gram ağırlığında olan rahminiz, gebelik ilerledikçe büyür ve doğumda 1 kilograma kadar ağırlığı ulaşır. Rahminizin hacmi ise hamilelik öncesine oranla bin katı kadar bir artış yaşayacak. İşte siz şimdi bu büyümeyi, belki bugünlerde pek de fark etmeden yaşıyorsunuz. Ancak ilerleyen haftalarda bu durum çok net şekilde size kendisini hissettirecektir. Karnınızın büyüme şekli bebeğini kadar sizin fiziksel yapınızla da alakalı bir durum. Kendinizi sizinle aynı dönemde hamilelik yaşayan diğer kadınlarla kıyasladığınızda karnınızın daha büyük ya da küçük olmasından endişe etmeyin. Bebeğinizin gelişimi normal ise, sizin karnınızın şişlik oranının bir önemi yok. Bu haftadan itibaren bazı kadınların saçlarında ve tırnaklarında çok daha hızlı bir uzama yaşanır. Bu, hormonların yarattığı değişikliklerden bir tanesidir.

Gebelikte 11. haftada beslenme düzeni

      Bu sıralarda bulantılarınız ve kusmalarınız gittikçe azalacağından bir iştah artışı yaşamanız normaldir. Ancak, kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Kilo alımlarınız artık daha da hızlanacaktır. Bu yüzden dengeli beslenmenize özen gösterin. 11. Haftada sırt ve bel ağrısı şikâyetlerinizi azaltmak ve özellikle de bacak kaslarınızda yaşanması muhtemel olabilecek kramplarınızın da önüne geçmek adına potasyum yönünden zengin besinler tüketmelisiniz. Bu besinlere örnek verecek olursak, muz, kuru kayısı, kuru üzüm, avokado, incir. 11. Hafta itibari ile anne adaylarında daha rahat kilo alımı başlar. Besleyiciliği düşük,kalorisi yüksek gıdalardan tüm gebelik boyunca uzak durduğunuz sürece doğum sonrası bu kilonuzu rahatlıkla verebilirsiniz. Bazı anne adaylarının bedenlerinin daha fazla su tutma eğiliminde olduğunu unutmayın. Hamileliğiniz süresince öğün atlamamaya, kendisini çok aç bırakmamaya ve öğünleriniz de çok fazla aşırı yemek yiyerek kendinizi şişirmemeye de özen gösteriniz. İki kişilik beslenme de kalsiyum ihtiyacı da artar. Bu ihtiyacı karşılayan besinlere de öğünlerinizde yer vermelisiniz. Bunlar ise, günlük olarak pastörize edilmiş süt. Özellikle de şişe süt tercih edilmeli. Ve akşamları yatmadan içilecek olan bir bardak süt, hem yorgunluğunuza iyi gelecektir, hem de diş ve kemiklerinizi kuvvetlendirecektir. Bunun yanı sıra, peynir çeşitleri, sardalye çeşitleri ve taze badem de kalsiyum açısından oldukça zengin besinler arasında yer alırlar.

İkili tarama testi

        Bebeğiniz büyüdükçe ve hamileliğiniz ilerledikçe biz doktorlar, bebeğinizin ve sizin sağlık durumuna daha iyi bir gözle bakabilmek için belli haftalarda belli testlerin yapılmasını isteriz. Bunlardan biri de 11-14 haftalık gebeliklerde Down Sendromu taramasıdır. Bu test bir tarama testidir. Temelde ultrason altında bebeğin ense kalınlığı (cilt altı dokusunda toplanan sıvı kalınlığı) ölçümüne ve eşlik eden anne kanında gebeliğe özgü plasenta ile ilgili protein A ve serbest beta-HCG ölçümüne dayanan bir risk hesaplaması yatar. Bunun yanında bebeğinizin anatomik olarak kontrolü yapılır.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gebelikte egzersizin önemi

        Anne adayının bu hafta sırt ve bel ağrıları şikâyetleri yoğun olacağından, şimdiden ufak ve kendinizi zorlamayacak bazı basit egzersizlerle, bedeninizi gevşetebilirsiniz. Ayrıca anne adayı bu durumda daha sakin ve enerjik olur. Kendini daha iyi hisseder. Düzenli olarak yürüyüş yapmak ve yüzmek gerekir. Bu egzersizler sayesinde vücudunuz esneklik ve rahatlık kazanacaktır. Unutmayınız ki hamileliğiniz ilerledikçe alacağınız kilolar ve ağırlaşan vücut, sizi hayli zorlayacaktır. Erken dönemden başlanarak yapılan spor, hem bedeninizde aldığınız kiloların yağa dönüşmesini azaltacak hem de kolay doğum yapmanızda etkisi olacaktır.

Gebelikte seyahat etmek

Gebelikte seyahat eğer risk altında değilseniz ve gebeliğinizle alakalı her hangi bir sorununuz yok ise doktorunuza danışmanız şartı ile seyahat etmenizde hiçbir sakıncası yoktur. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Baba adayına tavsiyeler

Eşinizin değişen ölçüleri onu üzmekte! Unutmayın eşiniz sizin bebeğinize vücut ölçülerini feda ediyor. Böyle düşünürseniz ona daha çok değer vereceksiniz. Moralini yüksek tutun ve hamileliğin ona çok yakıştığını daima söyleyin. Bu onun psikolojisine çok iyi gelecektir.

HAMİLELİĞİN 11. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER. VİDEO

Bu Haber 1.103.084 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Tugce dedi ki:

  merhaba;
  11 haftalık gebeyim yazınızda bu dönemde kabızlık görülebileceğini yazmışsınız fakat ben ishal oldum. bunun için endiselenmeme gerek varmidir yoksa kişiden kişiye değişen bir durum mudur?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar tuğçe hanım
   ishal olduğunuz için endişelenecek bir durum yoktur
   lakin bu durum ile ilgili tedavi almanız gerekmektedir
   en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 2. Avatar yasak elma dedi ki:

  Ben 8 hafdalikda intelligendeer cinsyet berileme testi ile test yaptm erkek cikti acaba ne kadar dogru

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar
   cinsiyet belirleme ancak ultrason ile ve 16. haftada dan sonra yapılmaktadır

 3. Avatar Hatcerdm dedi ki:

  Merhabalar 11 haftalık hamileyim bulantım çok kendi evimde bile kalamiyorum annemde kaliyorum bu bulanti ne zaman geçer doktorum yer değişikliği yaparsan iyi olursun dedi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar hatice hanım
   ilk üç ay içerisinde bu tarz bulantı ve kusmaların olması normaldir, endişe etmeyiniz bir kaç haftaya kalmaz geçmesini bekleriz
   benimde size önerim doktorunuzun söylediği gibi bulunduğunuz konumunu değiştirmeniz

 4. Avatar Handan dedi ki:

  Merhaba hocam 47 yaşındayım ve 3cuz gebelik ne yapmalıyım 8 haftalık tüp bebek yöntemiyle ,riskli bir gebelik detaylı redüksiyon yaptırmalı mıyım .hiç bir hastalığın yok normal devam etsem büyük bir sıkıntı yaşar mıyım.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar Handan hanım
   Yaş itibari ile riskli gebeliğiniz mevcuttur
   Sık doktor kontrolüne gitmenizi ve Bütün tarama testlerini yaptırmanızı öneririm

 5. Avatar Irmak dedi ki:

  Merhabalar hocam benim 11 hafta 12 ye girmek üzereyim gebeliğin.
  Şimdi 11 inci haftada lavaboya çıktığımda gün Küçük abdeste ufacık kan damlalar geliyordu doktora gittim herhangi bişeyi yok dedi şuan ama 3tane iğne verdi düşük yapmamak için bu sorun benimle eşim arasındaki cinsel ilişki mi durdurmak gerekir mi yoksa gerekmez mi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ırmak hanım, düşük tehdidi yaşayan her bayan kanamasız 10 gün boyunca cinsel ilişkiden uzak durmalıdır
   10 günün sonunda doktorunuza danışmanızı öneririm

 6. Avatar Zeynocan dedi ki:

  Merhaba benim adet tarihim 1temmuz yani şuan 10.haftanın içindeyim fakat test yaptırdım testte rubella ve toxoplazma denize bakteri hastalığı çıktı endişeleniyorum ne yapmam lazım araştırdım hayvanlardan geçen bir hastalıkmış oysa ben evde hayvan beslemiyorum birde hangi testler kaçıncı hafta da yapılıyor acaba

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım
   Bu tarz testlerin pozitif çıkması önemlidir
   En yakın zamanda araştırma hastanesine başvurmanızı orada kontrol olmanızı öneririm

 7. Avatar gülsu dedi ki:

  merhabalar hocam. 11 hafta 4 günlük hamileyim 4 gün sonra ikili tarama testine gel dediler bunu yaptırmakla yaptırmamak arasındaki fark nedir acaba?

  1. Avatar Beyzanur dedi ki:

   Merhabalar gülsu hanım
   İkili tarama testi bebeğin down sendromlu olup olmadığıyla alakalı risk değerlendirmesi yapan testler
   Aslında bunu yaptırmak hastanın kendi kararıdır
   3 çeşit aile vardır
   Birinci aile der ki : ben bu çocuğun down sendromlu olduğunu öğrenmek istemiyorum her ne olursa olsun doğurucam hamileliğim boyunca da stres olmak istemiyorum o yüzden bilmek istemiyorum der
   İkinci aile der ki : ben bu çocuğun down sendromlu olduğunu bileyim hamileliğim boyunca psikolojimi ona göre hazırlarım
   Üçüncü aile de der ki : ben bu çocuğun down sendromlu olduğunu öğrenmek istiyorum aldırabilirim çünkü böyle yasak bi hakkınız var.
   Siz bu üç aileden hangisi olduğunuza karar verip ona göre
   Testinizi yaptırıp yaptırmak istemediğinize katar vermelisiniz

 8. Avatar Nazli dedi ki:

  Hocam ikili tarama testini yaptirmasam bi sakıncası var mı acaba 11 haftalik hamilelyim cinsiyeti ne zaman belli olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nazlı hanım gebelikte tarama testleri %100 kesin sonuç vermez bebekte olabilecek risk faktörünü gösterir.Üçlü tarama testi yaptırabilirsiniz.

 9. Avatar Nazli dedi ki:

  Merhaba ben düzensiz adet oluyordum 2 ayda bir gibi doktora gittiğimde bana hamilesin dedi 10 hafta 5 günlük doğum tarihim ne zaman acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nazlı hanım bugün itibari ile tam olarak 10 hafta 5 günlük hamile iseniz.Buna göre son adet tarihiniz 2 Mart 2017 Tahmini doğum tarihiniz: 7 Aralık 2018 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Avatar Nazlı dedi ki:

    Hocam 11 haftalik hamileyim 2 li tarama testini yaptirmasam olur mu birde cinsiyeti ne zamn belli olur

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Nazlı hanım ikili tarama testini 11-14. haftalar arası yaptırabilirsiniz.Gebelikte bebeğin cinsiyeti 12-13. haftadan itibaren tahmin edilebilir.Cinsiyet konusunda net bilgi gebeliğin 16. haftasından sonra ultrason muayenesi ile verilir.

 10. Avatar Fatma dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 27 Aralık 2017 kaç haftalık hamileyim ve doğum ne zamana denk gelir acaba şimdiden tşk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım son adet tarihinize göre 11 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 3 Ekim 2018 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 11. Avatar Hande dedi ki:

  Hocam 11 hafta 3 günlük hamileyim. 53 kiloyum herkes senin göbegin erkek çıkar zayıfsın diyor ama benim göbegim hiç yok. Bebegım icin endişelenmeye başladım acaba kalp atısları mı durdu diye. Sizce bi sorun var mıdır. Göbeğimin olmaması normal mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hande hanım çevrenizdekilerin laflarını kafanıza takmayın.Gebelikte önemli olan anne adayının çok kilo alması değil, bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir.Beslenme konusunda aşağıdaki linkteki konumuzu okumanız faydalı olacaktır.Bebeğinizin sağlığı konusunda endişeleriniz var ve kafanızı çok rahatsız ediyorsa ultrason muayenesi olarak rahatlayabilirsiniz.

   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-bebegin-kilo-almasi-icin-nasil-beslenilmelidir.html

 12. Avatar ilayda dedi ki:

  merhabalar son adet tarihim 16 aralik 2017 kac haftalik gebeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar İlayda hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Eylül 2018 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 13. Avatar Jani dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 9 aralik 2017 kac aylik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 10 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 14 Eylül 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 14. Avatar Melek dedi ki:

  Son adet tarihim 25 kasım kaç aylık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım son adet tarihinize göre 11 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 1 Eylül 2018 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   Gebelik takibi ay hesabıyla değil hafta hesabıyla yapılır.Bilgi amaçlı olarak 11 hafta 2 günlük hamilelik = 79 günlük = 2 ay 19 günlük hamile oluyorsunuz.

 15. Avatar Sevgi dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 25 kasım 2017 kaç haftalık hamileyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevgi hanım son adet tarihinize göre 11 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 1 Eylül 2018 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 16. Avatar Gözde dedi ki:

  Son adet tarihim 14 kasım kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gözde hanım son adet tarihinize göre 13 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 21 Ağustos 2018 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 17. Avatar Cansu Ebrar dedi ki:

  merhabalar ben şuan son adet tarihime göre 10+4günlük hamileyim . Benim kusma problemim yok ama aşırı mide bulantım var özellikle bir kaç gündür de midem yanıyor gibi çok da iştahsızım anemi çıktı bende ve doktorum folık asıt verdi 90 tabletlik. Acaba mide bulantılarımın nasıl önüne geçebilirim ? özellikle mide yanmasının aşırı derece halsizlik ve öksürük de var . Pek fazla su içmiyorum kendimi zorluyorum ama gebelik önceside bu alışkanlık vardı bnde bu durumda bulantıyı tetikliyor olabilirmi?

 18. Avatar Ayşe dedi ki:

  Mrblar 10+3 günlük hamileyim kendimi çok fazla zorluyorum ana hiçbişey yiyemiyorum kusma falan yok ama aşırı derecede bulantım var çok üzülüyorum bu duruma bebeğine olumsuz etki edermi diye ama elimde olan bişey değil süt yoğurt tüketemiyorum neyapacağımı bilemiyorum:(

  1. admin admin dedi ki:

   Bulantılarınızda kusma ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak sıvı ve elektrolit kaybı varsa tıbbi tedavi yardımı almalısınız. Bulantılar genellikle ikinci trimester ortasında azalır, bu nedenle sabırlı davranmaya çalışın. Ilık limonlu zencefilli su içebilirsiniz.Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir. Bebeğiniz henüz ufak olduğundan genellikle gelişim problemleri oluşmaz. Ancak elinizden geldiğince kendinizi zorlamadan çeşitli gıdaları tüketmeye çalışın.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 19. Avatar gulsah dedi ki:

  Son adet tahrim 9 eylul kac aylik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım son adet tarihinize göre 11 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 16 Haziran 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *11 haftalık gebelik= 77 günlük = 2 ay 17 günlük hamile oluyorsunuz.

 20. Avatar serife dedi ki:

  Mrb bn 11 haftalik haftalik hamileyim ne yersem icsem kusuyorum kusmami onleyecek bisey varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte bulantı ve kusmalar genellikle 2. trimester ortasında sona erer. Bazı nadir durumlarda ise gebelik boyunca devam edebilir. Bulantı döneminde sıvı alımı ve gerekli vitamin mineral teminini sağlamak bebeğin gelişimi açısından önemlidir. Eğer beslenme düzenini tamamen bozan aşırı bulantınız varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun. Gün içerisinde en az 2 litre su içmek gerekir. Zencefil, leblebi, peynir, galeta, muz, sandviç gibi kuru gıdalar bulantı yaşarken diğerlerine göre nispeten daha tüketilebilir. Sevdiğiniz gıdalara ağırlık vererek tüketmeniz, yemek hazırlanırken çevrenizden destek almanız, yemek yerken kendinizi zorlamadan yemeye gayret etmeniz faydalı olacaktır. Havaların iyi olduğu günlerde, yemeklerinizi balkonda veya park bahçe gibi açık alanlarda tüketmek ortam değişikliği sağlayarak iştahınızı açabilir. Bu sürecin geçici olduğunu unutmadan sabırlı davranmaya çalışın. Doktorun önerdiği takviyeyi kullanın, bebeğin ve doğum sonrası depolarınızın tamamlanması için en azından 7 kiloyu geçmeye çalışın. Zayıf anne adaylarının gereksinimi ve beklenen kilo alım aralığı diğer anne adaylarına göre daha yüksektir. Kilo takibinden ziyade sağlıklı ve gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde beslenmeye çalışın. Gerekirse diyetisyenle görüşebilirsiniz.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 21. Avatar Eylem dedi ki:

  Merhaba hocam 10+6 günlük hamileyim yaşım 39 son iki gündür oturduğum yerden kalktığımda ellerimde halsizlik ve vücudumda genel anlamda bir yorgunluk gibi ona eklenen bir baş dönmesi hissediyorum gitmiş olduğum hekimim bana ikili testimi ayın 20 sinde yaptırmamı o zaman daha doğru sonuç alabileceğimi söyledi bunlarla ilgili fikrinizi öğrenebilir miyim teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Eylem hanım saydığınız belirtiler bütün gebeliklerde görülebilecek belirtiler.Bunlarla ilgili bir telaş yapmanıza gerek yok.İkili test içinde doktorunuzun verdiği tarih uygundur.

 22. Avatar Yasemin dedi ki:

  10 hafta 4 günlük hamileyim.doktora hiç gidemedim.sigorta olmadı için.herhangi bi önemli testi kaçırdımmı.bide sigorta olmadan hamileyken ücretsiz muayene olabilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yasemin hanım hamilelikte bebeğin gelişiminin sağlıklı olduğunu takip etmek için ayda bir doktora başvurmalısınız. SGK dan genel sağlık sigortası başvurusu yaparak hane halkının gelirine göre uygun bir ücretle sigorta yaptırabilirsiniz.

 23. Avatar Zehra dedi ki:

  Merhaba. Son adet tarihim 19 agustos. Kac haftalik hamileyim ve dogum tarihim ne zaman? Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım son adet tarihinize göre 11 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 26 Mayıs 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 24. Avatar Yeşim dedi ki:

  Merhaba hocam 11 haftalık hamileyim, şiddetli öksürüğüm var iki saniyede bir öksürüyorum. Doktora gitmemek için direniyorum ama dayanamayacağım daha fazla sanırsam. Hastalığımdan bebek etkilenir mi hocam teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yeşim hanım biran önce doktora başvurup tedavi olmalısınız.

 25. Avatar HATİCE dedi ki:

  ağustos 7 i son adet tarihim ama doktorum sen eylül ilk haftası hamile kalmışsın diyor bende şaşırdım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

 26. Avatar Gulsah dedi ki:

  merhaba bnm son hasta olma tarıhim 21 mayıs suan kav haftalık hamile olmus oluyorm

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım son adet tarihinize göre 10 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 25 Şubat 2018 Pazar.
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 27. Avatar sevgi dedi ki:

  merhaba hocam 11+3 gunumdeym mide bulanrltm fazla olmadi herkes bulantisi olup zayfladgni syluyo benmki oyle degil normalmidr

  1. admin admin dedi ki:

   Sevgi hanım bulantı kusma olmaması herhangi bir sorunun göstergesi değil.Bulantı, kusma olmaması iyi. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor.

 28. Avatar Gumus dedi ki:

  İyi akşamlar hocam 9.haftama girdim ve krem akıntılarım gelmekte boyum 1.71 ve kilom 61 kilo alamıyorum doğru düzgün beslenemiyorum iştah Yok yediklerimden kaynaklı alıntı rengi bu şekilde olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Akıntı yediklerinize bağlı değildir. Ilık limonlu zencefilli su içebilirsiniz.Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 29. Avatar Ceylan dedi ki:

  Hocam 11haftalık hamileyim ve çok zayıfım 43kiloyla hamile kaldım ve halada aynıyım 200gr alabilmişim sadece mide bulantısı kusma hiçbir şey yok bende ama kilo alamıyorum bunun için ne yapabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   BKI hesaplayıp zayıf olduğunuzu değerlendirmek için boyunuzu da belirtmeliydiniz. Yine de kilo durumunuzdan şikâyetçiyseniz, anne adayının zayıf olması gebelikte az kilo alacağı veya bebeği besleyemeyeceği anlamına gelmez. Genellikle gebeler ilk trimesterde adapte olamadıkları için daha az kilo alırlar. 2. trimesterden sonra kilo alım hızınız artacaktır. Hedefiniz kilo almak değil bebeğin ihtiyacı olan besin ögelerini vücudunuza sağlamak olmalı. Kusmamanız güzel ama bulantı iştahsızlık yapabilir. Açık havada yemek yemek, öğünlerde yalnız olmamak iştahınızı artırır. Sevdiğiniz gıdalara ağırlık verin, yemek pişirme konusunda imkan varsa destek alın. Yemeklerde renk uyumuna dikkat edin, aynı renkli yemekleri berabere tercih etmeyin. Atıştırma ve yemek öncesi abur cubur tüketiminden kaçının. Taze sebze ve meyveler, et ürünleri, süt ürünleri ve tam tahıllı gıdaları elinizden geldiğince dengeli tüketmeye çalışın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 30. Avatar esra dedi ki:

  Merhaba hocam ben 11 haftalik hamile yim ve oruç tutuyorum ama açıkmiyorum . Susan miyorum bebeğe zararı olur mu .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım aşağıdaki konuları okumanız faydalı olacaktır.

   GEBELİKTE ORUÇ TUTMAK ZARARLI MI ?

   ORUÇ TUTAN HAMİLELER NELERE DİKKAT ETMELİ ?

 31. Avatar Esra ÖNDER dedi ki:

  Merhaba bn 11 haftalık gebeyim ve bu sabh kalktıgımda 5-6 damla kanım gelmiş ve çok korktum neden gelmiş olabilir ve 9 mayısta da akşam üzeri biraz ağrım olmuştu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım kanamanız kırmızı renkte ise doktora başvurmalısınız.Değerlendirme gerekir.

 32. Avatar Nigar2992 dedi ki:

  Merhaba doktor bey hamileligim 12 hafta olmali bugun ultrasona gitmistim ama doktor bebegi 11 hafta olcumunde dedi yani 5,3 sm gec dollenme olmus olabilir dedi bu normalmi?

  1. Avatar MİNNAK dedi ki:

   CANIM MERAK ETME 3 HAFTAYA KADAR NORMAL GELİŞME.BENİMDE 1 HAFTA GERİDE.

 33. Avatar nazlı dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 10+5 haftalik hamleyim 70 kg ile hamile kaldım ve su anda 64 kiloyum.çok fazla kusma ve iştahsızlık nedeniyle.kilo vermem çocuğa zarar verir mi?Teşekkürler şimdiden.

  1. admin admin dedi ki:

   Kilo kaybından ziyade yeterli ve dengeli beslenmemek bebeğinize zarar verebilir. Yine sıvı kaybı yaşamak da sakıncalıdır. Bu nedenle bulantılara bağlı iştahsızlık ve yiyememe problemi yaşıyorsanız serumla vitamin ve mineral takviyesi ve sıvı desteği almanız faydalı olacaktır. Yiyebileceğiniz gıdalar için de gayretli olmalısınız. Zencefil, galeta, muz, leblebi, sandviç gibi kuru gıdalar bulantı döneminde nispeten rahat tüketebileceğiniz gıdalardır. Kendinizi zorlamadan elinizden geldiğince dengeli beslenmeye gayret etmelisiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Avatar nazlı dedi ki:

    Çok teşekkür ederim ćigdem hanim

 34. Avatar ayca dedi ki:

  Merhaba ben im son hasta olma tarihim 25 aralık bebeğim kaç haftalik oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 1 Ekim 2017 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 35. Avatar Bahar dedi ki:

  Mrb hocam hcg test sonucum 311.19 çıktı acba hamilmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir..Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 36. Avatar sedef dedi ki:

  hocam merhabalar ,11 haftalık hamileyim.fakat vajinamda sıkıntı yaşıyorum,zonklama şeklinde ağrılarım oluyor,bazende sanki bişey düşücekmiş gibi bişey hissediyorum.bunlar normal mi ?idrar yolu enfeksiyonu çıktı ve bunun için purinol adında ilaç kullanıyorum.bu şiklayetler ,bu sebepten olabilir mi yoksa başka bir sorunmu var yardımcı olursanız sevinirim.baya bi korkuyorum çunkü

 37. Avatar ARZU dedi ki:

  Hocam 10 haftalık hamileyim midem çok bulanıyor ama kusamıyorum.Canim bise yemek istemiyor.Kendimi zorluyorum yemek için bebeğime zararı olurmu bu durumun birde hamile olmadan önce 3 cm miyom vardı bende.

  1. admin admin dedi ki:

   Aylık kontrollerinizi düzenli yaptırın. Gebeliğin başında bulantı nedeniyle yetersiz beslenmek sık rastlanan bir durumdur. Elinizden geldiğince kendinizi bunaltmadan düzenli beslenmeye gayret edin. Birinci trimester i tamamladığınız zaman yüksek ihtimalle bulantınız azalacak ve sağlıklı besleneceksiniz. Aşırı bulantı ve kusma sıvı kaybına neden oluyorsa mutlaka tıbbi kontrolden geçin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 38. Avatar Seyna dedi ki:

  İyi akşamlar ben bilmeden çok hap kuladım şimdi 11 haftalık hamileyim bebeğe zarar verirmi ileriki zamanda

 39. Avatar semanur dedi ki:

  Merhabalar,
  ben 11 haftalık hamileyim ama folik asit kullanmıyorum ve doktorum da gerek yok dedi. Fakat acaba kullanmalı mıyım? Kan tahliline göre gerek var veya yok denebiliyor mu? Yoksa herhalukarda kullansam mı bilemiyorum..

 40. Avatar Kaderrr dedi ki:

  11 haftalik hamileyim doktorum bebekde odem olustugunu soyledi ikili testdede aynisi ckti ense kalnlgi cok fazla konuyla ilgili bilgi verirmisiniz cok kotu durumdaym

 41. Avatar Sibos dedi ki:

  11 haftalık ta cinsiyet tahmini nrkadar doğru erkek bebeğe benziyor dedi doktor yüzde kaç erkek ola olasiligi

 42. Avatar Elif dedi ki:

  Merhabalar. 10 + 6 günlük hamileyim. Son bir haftadır aksam 10 -11 saatlerinde başım çok ağrımaya başlıyor. 21 yaşındayım bu arada migren olabilirmi?

 43. Avatar Mihriş dedi ki:

  Merhaba, 11 haftalik hamileyim ama hic birsey yemek istemiyorum, kokulara tahammul edemiyorum. Bir yedigimi bir daha agzima atamiyorum bunlar normal mi ? Doktor hersey normal dedi ama su icemiyorum surekli bir bulanti var hep yatmak istiyorum diyebilirim 😟😟😟

 44. Avatar Yağız dedi ki:

  11 haftalık hamileyim hocam kesenin alt kenarında retroplasenta 14.7×3.3 mm hematom izlendi korkulacak birseymi nasıl geçer

 45. Avatar özlem dedi ki:

  11 haftalık Hamileyim henüz doktora gitmedim. Bu bir sorun teşkil eder mi

  1. admin admin dedi ki:

   Hamileliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini öğrenmek için ilk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.Sağlık alanında geldiğimiz bu noktada doktora başvurmamanız kabul edilebilir değil.

 46. Avatar Fatma dedi ki:

  Merhaba, 11+6 da kanama yaşadım acil olduğundan baştan beri gittiğim doktora gidemedim. Bulunduğum şehirdeki doktor a gittim düşük riski dedi bebegimiz ise sağlıklı çok şükür.progestan verdi yatak istirahati dedi. Ayrıca kan ilacı verdi. Fakat tüm gelişmelerden haberi olan kendi doktorumda kan ilacına 20.haftada başlayacağım dedi. Kullandığım multivitaminde demir var güzel de besleniyorum yine de ayrıca bu kan ilacıni kullanıp kullanmamakta kararsız kaldim. Şuan 13.haftadayim ve iki üç hafta daha progestan kullanmami söyledi doktor. Kanamam kesildi bir hafta kahverengi leke devam etti şuan kanama yok leke çok minik bazen oluyor. Progestana devam etmeli miyim her doktor farklı birşey söylüyor, sizin de önerinizi almak istedim. Teşekkürler..

 47. Avatar Yaseminl dedi ki:

  Selam ben 11 haftalik hamiletim.ilk bawlarda mide bulantilarim vardi yorqundum halsizdim.sonradan kecdi.ama yeniden bulantilarim bawliyor azim cox aci tatda.ne yapsam iyi gelir

 48. Avatar Büşra dedi ki:

  Merhaba ben 12 haftalık hamileyim ama doktor 1hafta geriden geliyor bebek dedi canım sıkılıyor öneriniz nedir lütfen yardımcı olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   *Canınızı sıkmanıza gerek yok.Büşra hanım 3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   *Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html
   *Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 49. Avatar Haticem dedi ki:

  İyi günler. 11. Haftadayım şimdiye kadarki süreci çok zor geçiriyorum. Aşırı kurmalarim vardı biraz azaldı. Şimdi de aşırı derece de mide ağrım ve yanmam var yemek yemiyorum 5 kilo verdim çok halsiz düşüyorum. Doktor gaviscon verdi ama faydası olmuyor onu da içemiyorum midemi bulandırıyor her şey. Ne yapsam bu şikayetlerim azalır 😳

 50. Avatar Hatice dedi ki:

  İyi günler. 11. Haftadayım şimdiye kadarki süreci çok zor geçiriyorum. Aşırı kurmalarim vardı biraz azaldı. Şimdi de aşırı derece de mide ağrım ve yanmam var yemek yemiyorum 5 kilo verdim çok halsiz düşüyorum. Doktor gaviscon verdi ama faydası olmuyor onu da içemiyorum midemi bulandırıyor her şey. Ne yapsam bu şikayetlerim azalır 😳

 51. Avatar Emine dedi ki:

  Ben 10 +6 gebeyim. Gunu gününe. 5. haftadan itibaren ara ara kanama oldu. Dusuk tehdidi var. Daha önce de iki dusuk yaşadım. Normal doğumla bir yasayanim var. 30 yasindayim. Dr pıhtılaşma bozukluğu olabileceğini söyledi. Şimdiki Dr da bebegin eşinin rahimden ayrılmaya başladığını söyledi. İçerde kanama alanı mevcut. Bebeğimi kaybeder miyim?

 52. Avatar Tugba dedi ki:

  İyi günler doktor bey ben 11 haftalık hamileyim dün pembe renk akıntım geldi doktora gittim bebek iyi dedi fitil verdi bugünde kahverengi akıntım geldi bebek büyüdüğü için damar genişliyor dendi fitili bi kaç gün kullan geçmezse gel dendi sizce normalmi bu akintilar

 53. Avatar Aslı dedi ki:

  Merhaba 11+1 haftalık hamileyim kusmalar dan hiç kilo alamadım 62 kilo ile başladım hamilelige sizce normal mi 3 ay oldu bebekte olumsuz bise olur mu ve artık sadece sabah yeşil mide öz suyunu kusuyorum normal kusmam geçti bi diğer sorum ise yüksek kilo ile başladım ne kadar almam lazım teşekkürler

 54. Avatar Cigden dedi ki:

  Benim bi sorum olacakti, 11 haftalik gebeyim hamilelin ilk zamanlarindan itibaren sag kasikta bicak gibi saplanan bi agrim vardi bu gitikce agrisi hafiflesiyor acaba neden oyle oluyordu ve agrisi fazla surmuyordu 8.10 saniye felan. Simdiden tsk ederim

 55. Avatar oznur dedi ki:

  11+1 haftalik hamileyim. asiri kiloluyum tam 100 kilo nasi bir diyet uygulayabilirim ? bu benim ikinci hamileligim..

 56. Avatar İpek dedi ki:

  Bende 11 haftalik hamileyim dun bi kiktar kanamam oldu ve kesede 12.5 m bi acik oldugu soylendi doktor kesin bi ifadede bulunmadi 2 gun hastanede yattikyan sonra eve geldim ve agizdan tedaviye devam edip istirahat ediyorum dusuk riski nekadar daha devam eder bilgilerinize

 57. Avatar selya dedi ki:

  son sat 18 temmuz* iliskiye girdigimiz tarihler 1-3-4 agustos adetim 4 gun gecikince 22 agustos deger 610 cikti. 24. deger 1280 dis gebelik belirtilerimi sizce artis yavasmi

 58. Avatar dilek dedi ki:

  Merhabalar doktor bey ,

  11+6 haftalık hamileyim. geçtiğimiz pazar günü diş problemi yaşadım ve çarşambaya kadar sabrettim artık dayanamayıp diş doktorunua gittim ve diş doktoru doktorumun onayı olmadan yapamayacağını söledi. aynı zamanda kendi doktorumdanda izin alıp kanal tedevisi yapılmasına karar verildi fakat 2 tane iğne yapılması rağmen uyuşmadı ve kurşun yelekle röntgen çekildim ve yine acilde bi ağrı kesici yapıldı bir sonuca varılmadı. dişim apse yaptı ve şuan antibiyotik ve ağrı kesici iğne kullanıyorum iğden sonra karnıma ince kramplar giriyo ve çok tedirginim beni aydınlatırsanız çok sevinirim.şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin.

 59. Avatar Zahide dedi ki:

  Hocam merhaba 9+3 günlük hamileyim sabah kalktığımda sağ kasığımda çok ağrı vardı yataktan kalktığımda yürümekte zorlandım ama bi 10 dk sonra geçti önemli bişey olabilir mi acaba?

 60. Avatar birsel dedi ki:

  Mrb hocam. 11+5 günlük ikizlere hamileyim. Ultrasonda servikse yakın 14×14 mm subkoryonik hemetom görüldü. Bebeklerin keselerinin altındaymış. 4 gündür kanamam var progestan iğne kullanıcakmışım her gün. Acaba riskim nedir kanama ne kadar devam eder?

 61. Avatar Büşra dedi ki:

  Mrb hocam bir sorum olacak benim 7. haftamda ve 11.haftamda kanamam oldu ilki yoğundu 1 gün sürdü 2.si peceteye silince oluyordu azdi hemen bitti. Yani ben 4 haftada bir yani ayda bir bu kanamayi yaşıyorum. Acaba adet günüm olduğu için mi her ay bu kanama oluyor? hiç ağrım sızım da yok, kendiliğinden akıyor ve hemen bitiyor düşük tehlikesi olsa böyle olur mu? (ikizlere hamileyim)

 62. Avatar Filiz dedi ki:

  11 haftalik hamileyim 36yasindayim dr.bana coraspin verdi.ama kan sulandirici olduğu için korkuyorum içmeye pek rahatlatici bir aciklama yapmadı.icmelimiyim sizce.bilgilendirrirseniz sevinirim tesekkurler

 63. Avatar ayten dedi ki:

  Doktor bey ilk hamileliğimde down sendromu riski 3lü tarama testi ile saptandı.daha sonra amniyosentez yaptirdik ve bir sorun olmadığı ortaya çıktı şuan da gayet sağlıklı. Şimdi ben 10cu haftadayim 3lü test icin 16ci haftayi beklemem gerekiyor.bunu beklemeden 2li test yaptirsam 3lü test kadar etkili olur mu bütün oluşabilecek hastalıklar bu testle saptanır mı teşekkür ler.

 64. Avatar ferimah dedi ki:

  Merhabalar benim 10 haftalik hamileyim ve ikiinci bebegim ilk hamileligimde de ayni sikintiyi yasadim simdide yasiyorum bazi doktorlar h8c duymadiklarin8 soluyorlar benim problemim tukurugumu yutamiyorum surekli tukuruyorum surekli peceteye siliyorum yada baskanbiseye tukuuryorum ilk gebeligimde dokuz ay surdu dpgumdan sonra gecti simdide ayni durum bu konu hakkinizda bi bilginiz varmi ben sadece benim basima geldi saniyprdum ama internete aratinca yanliz olmadigimi anladim

 65. Avatar Nurdanpoyraz dedi ki:

  Ben 11haftalık hamileyim bebeğimin cinsiyeti ne zaman belli olur acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 66. Avatar elifff dedi ki:

  merhaba hocam 11+2 günlük hamileyim yaklaşık 1 aydır zofer 4mg iacı çeyrek kullanıyorum. haftayada ikili test yaptırıcam ama biraz korkuyorum ilaç zarar vermiş olabilir mi acaba ? iyi günler dilerim

 67. Avatar ayşeen dedi ki:

  Hocam çok sağolun dikkat ediyorum ama hayla aynı beni çok kötü ediyor miydem kazınıyor ama biraz yiyorum sanki yememişim ve ekşiyor birde hocam 11 haftalık gebeyim ve vajinada akıntı oluyor ve küçük kaşınma ve yanmada eşlik etmeye başladı ayrıca ekşimiş birşey gibi koku oluşuyor neapmam gerekir bu duruma çok hassasım mantar olmaktan çok korkuyorum mantar olmamam için neapmalıyım sirkeli suyla tahret alsam işe yararmı şimdiden tşk ederim

 68. Avatar ayşeen dedi ki:

  Sayın doktor bey 10+6 günlük hamileyim aşırı miyde ekşimesi var sürrkli yemek istiyorum ama kusacakmış hisdi oluyor aşırı yorgunluk halsizlik var dramamine kullanıyorum bana tafsiyeniz nedir özellikle ağzımdaki acılık ve miyde ekşimesi için

  1. admin admin dedi ki:

   Beslenmenizde dikkatli olmalısınız.Hamilelik döneminde reflü şikayetleri artabilir.Anne adayının öncelikle reflüye sebep olabilecek bazı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bu yiyecekler arasında çikolata, çay, kahve, baharatlı besinler, yağlı yiyecekler, naneli gıdalar ve domates sayılabilir. Ayrıca doktorun önerisiyle antiasit ilaçlar kullanılabilir. Anne adayları yemeklerini az ve sık öğünler halinde düzenlerlerse bu şikâyetleri daha az yaşarlar. Uzun süre aç kalarak, ağır yemekler yemek şikâyetlerin artmasına neden olur. Bunların dışında karın bölgesini sıkan giysilerden ve fazla kilodan uzak durulmalıdır. Geceleri yüksek yastık kullanılmalıdır.
   *Bir seferde çok yemek yerine azar azar öğünleri artırın.Yemekleri iyice çiğneyerek tüketin.

  2. Avatar ceylan dedi ki:

   hocam benim 11 nci haftamdayım ama rahimdemden su geliyor ne yapabilirim?

   1. admin admin dedi ki:

    Değerlendirme için kadın doğum uzmanına başvurun.

 69. Avatar Sinem dedi ki:

  İyi günler benim bebeğim 11 haftalık doktor benden ikili tarama testi istedi ama ben yaptırmak istemiyorum boşu boşuna moral bozukluğu yaşamak istemiyorum böyle rahatım. Arkadasıma yaptılar birsürü şey söylediler sobra bebeği gayet sağlıklı doğdu .ama 9 ay boyunca morali sıfır di.hep ağladı. Ben bu ikili taramayı yaptırmasam olur mu açaba. Kontrolleri yaptırıyorum gayet şükür saglikliyiz

 70. Avatar Rukiye dedi ki:

  18 mayista beta hcg 202 cikti .20 mayista 828 cikti .20 haziranda 66376 cikti . Bebegim sizce sagliklimi yorumunuzu ogrenmek istiyorum kalp atislari henuz yokk

 71. Avatar serpil dedi ki:

  Merhaba ben 11 haftalık hamileyim bende toksoplazma değerim pozitif cikti ve 28.7 oranında digeride 2.6 korkuyorum bebeğinde sıkıntılar olacak diye lütfen cevap

 72. Avatar Öznur dedi ki:

  Hocam 11 haftalık gebeyim rahim ağzında polip tespit edildi bu durumda ne onerirsiniz teşekkürler.

 73. Avatar ayşenurrrrrrrrrr dedi ki:

  hocam merhabalar neredeyse 3 seferdir mesaj yazıyorum ama yazdıgım mesajlar siliniyor. bakmıyor musunuz acaba yoksa sistem mi atıyor anlayamadım. son yazışım. birşey danışacaktım 11 hafta 4 günlük hamileyim. bacaklarımda 1 haftadan fazladır kaşıntı var geceleri uyuyamıyorum haftaya 2 li test için hastaneye gidecegim acaba bir sorun teşkil eder mi bu kaşıntı? bir de düşük tehlikem vardı uçak yolculugu yapacagım bir sıkıntı olur mu

 74. Avatar ayşe sevndk dedi ki:

  hocam merhabalar ben 11 hafta 4 günlük hamileyim son 1 haftadan fazladır bacaklarımda cok kaşıntı var ve geceleri uyuyamıyorum haftaya çarşamba ikili test için doktora gidecegim sizce ne yapmalıyım ?bi sorun teşkil eder mi

 75. Avatar ayse dedi ki:

  Merhabalar 12 haftalik gebeyim t3 4.07
  t4 15.2
  tsh 0.06 cikmis normalmidir?

 76. Avatar gul dedi ki:

  Merhaba doktor bey size bir sorum olacakti. Bnm bebegim 12 haftalik ve doktora gittim dun bebegimin ensesi gelismedigi icin beyin assagida dedi. Ve bebegimin alinmasini soyledi. Sizde hic boyle hasta oldumu ve iyilesme orani sizce kactir. Simdiden tesekkrlr

 77. Avatar Melike dedi ki:

  Merhaba 11 haftalik hamileyim. Ultrasona bakan doktor bebegimin cok kipir kipir hareketli oldugunu soyledi. Bu sakincali bi durum mu acaba yoksa aksine iyi bir sey mi ? Hamileligim siddetli geciyor surekli kusmalarim var. Bundan dolayi olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin hareketli olması istenen bir durumdur.Hamileliğin ilk 12 haftasında bulantı ve kusma görülebilir..Gebeliğin ilk üç ayında bulantı nedeniyle anne adayının su tüketimi bile zor olabiliyor .Bu nedenle sık sık azar azar beslenilmeli.Çok su içmek için kendini zorlamamalıdırlar. Hafif gıdalar etimek , peksimet , galeta , çubuk kraker tarzında atıştırmalar yapabilirler.Kokusuz , yağsız gıdalar olabilir.

 78. Avatar zehra dedi ki:

  doktor bey bn 11 haftalik hamileyim aksamlari midemde cok yanma oluyo acaba neden ve nasil bi önlem alabilirim

 79. Avatar Bahar dedi ki:

  Benim kan testim de 2 gün önce 118 di iki gün sonra229 çıktı bu yeterli deilmi

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra kanda beta HCG testini aynı merkezde tekrarlayın.

 80. Avatar Nara dedi ki:

  Bana bebeyin 20 haftalugnda gelib tedavi gormemi dediler cunki evvel tedavi aldgma gore wimdilerde tedavi almam gerekmiyormuw benim istedym saglikli bi cocuq hastalgn cocuga gecme riski ne kadar tedaviden sonra?

 81. Avatar Nara dedi ki:

  Salam ben frengi hastasiyim ve 10 haftalik hamileliyim amma bir yil once frengiden tedavi aldm her 3 aydanda bir kanimnan test yaptryordmki azalmiwmi azalmamiwmi amma yenede pozitv cikiyor doktor dedi 1 yil da beklmen gerekir amma wimdi hamileym cocugmu saglikli dunyaya getire bilirimi

 82. Avatar Eda dedi ki:

  Merhaba,
  11 haftalık gebeyim. Onceki aksam bir kez tırnak ucu kadar açık kahverengi leke oldu. Sol kasigimda çekme ve aşırı hassiyet var. Yatatken sol tarafima yatamiyorum. Otururken ve hareket ederken hassasiyet hissediyorum. Sanki bebeğim sol tarafında gibi. Psikolojik bir şey midir, doktora gitmeli miyim? Teşekkürler.

 83. Avatar Gulcin dedi ki:

  11 haftalık gebeliğin.çok dış ağrıların var 1 tane disim apseli kullanabileceğimiz antibiyotik varmı.dayanamiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   İlaç tavsiyesi yapmıyoruz.Doktora başvurun.Gebeliğin 13. haftasından sonra zorunlu şartlarda kadın doğum uzmanının görüşü alınarak diş tedavisi yapılabilir.

 84. Avatar Feride dedi ki:

  11 haftalık hamileyim ve 2 hafta önce ikizlerden birinin kalbi durdu diğeri yaşıyo doktor şekli şemalinin iyi olduğunu söyledi ama hep endişeleniyorum karnımda bişey olacakmış gibi geliyo öyle bişey olursa bu anlaşılırmı

 85. Avatar HiraNur dedi ki:

  Doktor bey merhaba size bir sorum olacakti dünde yazdim ama kabul edilmemiş yardiminizi bekliyorum 11+2 gunluk internette hesaplamama gore hamileyim belimden kalçama dogru ağri hissediyorum bu normal mi? kusarken zorlanıyorum bu bebeğe zarar verir mi daha dogrusu düşermi kan sulandırıcı igne kullaniyorum bu arada bu gebeligimden oncede 1 bos g ebelik 2. Karnım da öldü bunu da belirtmek istedim Cevabinizi bekliyorum

 86. Avatar HiraNur dedi ki:

  Doktor bey merhaba size bir sorum olacaktı internetten hesaplamamda 11+1 gunluk hamileyim ve belimden kalçama dogru ağri var bazen karnima ağri giriyo kasigimla beraber birde çok aşırı üşüme var bacagima kramp giriyo bu arada kan sulandirici igne de kullanıyorum normal midir sizce birde kusarken çok zorlanıyorum bebek dusermi? ?

 87. Avatar Umut dedi ki:

  Selamlr 10+2 günlük hamileyim idrar testimde protein + çıktı ne yapmam gerekli bebeğe zararı olurmu tedavi şekli nedir ayrıca lupus hastasiyim organ tutulumum yok bebeğin boyu 3cm normal mi

 88. Avatar umut dedi ki:

  Selamlr 10+2 günlük hamileyim idrar testimde protein + çıktı ne yapmam gerekli bebeğe zararı olurmu tedavi şekli nedir ayrıca lupus hastasiyim organ tutulumum yok

 89. Avatar sevda dedi ki:

  Hocam bi sorum olacaktı ben 11haftalik tup bebek gebesiyim karaciğerim de 10 cm lik adenom var bana yada çocuğa bi zararı olurmu cevap verirseniz çok memnun olurum

 90. Avatar Aysel dedi ki:

  Selam ben 11hafta 3gunluk hamileyim ve kanamam oldu doctora gitdim mudahile etdi ilac verdi. Simdi ilaclarimi kulandim halde kahve rengi ve ve koyu reng kanamalrim oluyor sizce ne yapmaliyim lutfen yardim edin

 91. Avatar nesli dedi ki:

  merhaba ben su an 11 haftalık gebeyım gecen gun ayagıma demır surtundu ve bıraz kanama oldu bende hemen doktoruma tetanoz asısı yaptırmak ıstoyrum dedım oda saglık ocagına gıt normalde 3 ay bıtımınde cagırıyorlar ama belki senı one alabılırler dedı bende gıttım yaptırdım (doktordan yazı ıstedıler beraberımde götürdüm)sizce bu kadar erken yaptırmış olmamamın bebeğime bır sakıncası olurmu zarar verir mi?(tetanoz asısı canlı mıkroorganızmla ıcermedıgınden bı zararı olmaz dıye okumustum)

 92. Avatar Aysuuu dedi ki:

  11+2 haftalik gebeyim. Ilk hamileligimde dikkatsizligim yuzunden seker cikti ve insulin kullandim. Bu hamileligimdede seker cikma orani yuksek mi dikkat etsem bile seker cikar mi

 93. Avatar yasemin dedi ki:

  Ben bebeğimi iki hafta önce kaybettim Rabbim dusmanima vermesin hem ruhsal hem fiziksel içim parçalanıyor şimdi bile öyle hissediyorum kabullenemiyorum gittiğini hala böyle şeyler okuyup kendime eziyet ediyorum Rabbim kimseye vermesin😢

  1. Avatar Meral dedi ki:

   Ben 10 haftalık hamileyim 2 gecedir saat 3 gibi uyanıyorum ve sabaha kadar uyuyamiyorum sıkıntı basıyor kapalı odada duramiyorum gece olsun istemiyorum

  2. Avatar fatma dedi ki:

   Selam yasemin kardesim öncelikle gecmis olsun
   Allahim birdaha ayni aciyi yasatmasin.
   emin ol seni cok cok iyi anliyorum cünkü ben iki kez ayni seyi yasadim gecen sene ekim ayinda kaybettim 2 bebegimi
   Ve hala icimde acisini yasiyorum cok zor bisi.
   Allahim herseyin hayirlisini versin.
   Insallah en kisa zamanda Allahim kucagimiza bebeklerimizi almayi nasip etsin

  3. Avatar Narin dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım sizi anlıyorum Mart ayında bnde 5 aylık ikiz bebeklerimi kaybettim normal dogum oldu inanın cok zordu ve karşımda oldu. herkesin bebegi yanında canlı bnmkilerde ölü idi çok zor. anlıyorum şimdi yine 3 aylık hamileyim Rabbim seninde yüzünü güldürsün inşallh Rabbim verdi Rabbim aldı öbür tarafta beraberiz inşallh

 94. Avatar perı dedi ki:

  Merhaba ben 11 haftalık hamıleyım 8 ay once dogum yapmısam. Doktor ben henuz hıc bır test yapmamısım. Ne zaman hangi testleri yapmamı tavsıye ederdiniz?

 95. Avatar Çiçek dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 11 haftalık hamileyim bügün göğüslerimde eskisine oranla dolgunluğunu kaybettiğini ve küçüldüğünü farkettim bu durum normal mi? Cevaplarsanız sevinirim