40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 12. haftası

Gebeliğin 12. haftası

Gebelikte 12. hafta

  12. Hafta, hamileliğin 3. Aynının son haftasıdır. Biz buna ilk trimesteri deriz. Trimesteri hamilelikte her 3 aylık döneme verilen isimdir ve bir hamilelik de doğal olarak 3 trimesteriden oluşur. Bu hafta ile birlikte siz bu 3 aylık dönemin son aşamasına gelmiş bulunmaktasınız. Ve bir gün gelecek size 3.son trimesteri dönemin son haftasındasınız. Çantanızı hazırlayın doğum kapıda diyeceğiz. Belki şuan bu söz size çok uzun bir süre geliyor ancak hatırlayın daha yakın bir tarihte size hamileliğinizi müjdeliyorduk. Bakın şimdi 4. aya girmek üzere olduğunuzu söylüyoruz. Hamilelik meşakkatli yorucu ve uzun bir süreç gibi gelir. Ama inanın göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Bir de bakmışsınız ki o minicik melek kucağınızda gözlerini size dikmiş ve sessizce merhaba diyor. Buna şimdiden kendinizi hazırlasanız iyi olacak.

Gebelikte 12. Haftada bebekteki değişim:

       Evet, geldik 12. Haftaya. Yine birbirinden ilginç ve eğlenceli gelişmelerin yaşanacağı bir hafta sizi bekliyor. Bebeğinizin dünyasında yeni keşifler yaşanacak. En başta o küçük parmakları birbirinden ayrılacak. Baş ve popo boyu 6.1 santimetreye kilosu ise 14 grama ulaşacak. Bebeklerin ağırlıkları boylarından daha hızlı yol kat eder. Bu hafta ile birlikte bebeğinizin bütün organları şekillenmiştir, oluşmuştur. İç ve dış organların hemen hepsi, çalışır durumdadır. Önceki hafta başlayan tırnak oluşumu bu hafta da devam edecektir ancak daha nihai sonuca ulaşılmadı. Biliyoruz bebeğinizin erkek mi kız mı olacağını çok merak ediyorsunuz. Aslında bu hafta itibari ile cinsiyeti belirginleşti. Oysa bizler daha bu haftada ultrasonla bunu göremiyoruz. Peki, nereden mi biliyoruz? 12 haftalık hamilelikte gerçekleşen düşüklerde, çıplak gözle bebeğin cinsiyetinin ne olduğu görülebilir durumda. Buna tanık olundu. Ancak ultrason ile bakıldığında bunu ne yazık ki göremiyoruz. Bundan emin olmak için 3-4 hafta daha beklemeniz gerekecek.  Sabredin. O an gelecek. Bebeğinizin organları doğduğu ana kadar gelişmeye devam edecek. O nedenle bu haftalardaki gelişmeler daha çok inşaat temeline benzer. Haftalar ilerledikçe, o temel
üzerindeki katlar da eklenir. 12. hafta itibari ile bebeğinizin oluşmuş olan organlarının hacimleri büyümeye başlar. Bebeğinizin saçları ilk olarak yine bu hafta kafa derisinden çıkmaya başlar. Bu haftada bebeğiniz oldukça hareketlidir ve sık sık ağız açıp kapama hareketleri yapar. Ultrasonografi esnasında onun hıçkırdığına bile tanık olabilirsiniz. Bebeğiniz yutmayı yeni öğrenmiştir ve anlaşılan çok da iyi yapamadığından hıçkırık tutmaktadır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren parmağını da emmeye başlar. Ancak ultrasonda buna tanık olmak 15. Haftada daha net bir şekilde gözlemlenir. Bebeğin midesi ve bağırsağı çalışmaya ve dolayısı ile sindirim sistemi de çalışmaya başlamıştır.  Bu hafta bebeğiniz hiç durmaz ve hemen her yerine dokunur. Artık dokunduğu yerleri bilerek dokunur. Bu haftada bebeğin ilk defa yaptığı
hareketlerde vardır örneğin bu hafta bebeğiniz; 12 haftalık gebelikte bebeğiniz adeta çene egzersizi yapar gibi çenesini açar kapatır, açar kapatır. Bu hafta ayrıca bebeğiniz troid ve pankreas gelişimini tamamlar ve pankreastan insülin salgılanmaya başlar. Bebeğinizin sinir sistemi biraz daha güçlenir ve gelişir.

Gebelikte 12. Haftada annedeki değişimler:

        Rahminiz artık rahim ve genital organların bulunduğu kemik çatınızdan yukarı doğru hareket etmeye başlar. Böylece mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikâyetleriniz hafifler. Bu yukarı çıkma durumu, artık hamileliğinizin göbek kısmınızda belirginleşmeye başlayacağının da sinyalidir. Bu hafta itibari ile şiddetli görülen ve büyük sıkıntı veren mide bulantılarında azalmaların yaşanacağına tanık olacaktır. Bu sizde rahatlık sağlayacak ancak, bu haftalarda kan hacminin artmasına bağlı olarak baş ağrısı şikâyetlerinizde artış ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazı kadınlarda bu haftalarda mide yanması şikâyeti de baş göstermektedir. Bazı migren sorunu olan kadınlarda ise bu haftalarda başlayarak ilerleyen haftalarla birlikte iyileşme eğilimi görüldüğü de bilinmektedir. Yine bu haftalarda kadınlarda görülen bir diğer değişim ise ciltte yaşanır. Bazı anne adayları ciltlerinin daha iyi bir görünüm elde ettiğini ve güzelleştiklerini söylerken bazıları için ise tam tersi bir durumda şikâyetler alırız. Bu kişinin cilt yapısı ve hormonların etkisiyle alakalıdır. Yine bazı kadınlarda cilt lekelenmesi ve sivilce sorunu yaşanır. Bizler anne adaylarına sıkça şunu söyleriz, doktorunuzun size ve bebeğinize zarar vermeyeceğini düşündüğü ve onayladığı bir güneş koruyucu krem ile güneşe çıkın. Çıplak cilt ile ki özellikle de cildiniz yağlı ise çıkmayın. Çünkü hormonların etkisiyle cildiniz hamilelikte oldukça hassaslaşır. Kolay etkilenir. Onu korumalısınız. Yine bu hafta ile birlikte, çilleriniz veya benleriniz varsa, renklerinin karardığını fark edebilirsiniz. Sivilce de hormonal değişikliklere bağlı olarak 12. haftada gözükebilen bir semptomdur. Normalde regl olmadan önce sivilceniz oluyorsa büyük ihtimalle hamileliğinizde de olacaktır.

Gebelikte 12. Haftada beslenme düzeni

       Hamilelikte beslenmenin önemini sıkça vurgularız. Bazı durumlarda, annenin yaşadığı sağlık sorunlarına yönelik bazı besinleri yasaklarız. Ama bunlar tamamen kişiye özel verilen tedbir amaçlı yasaklamalardır. Bazı hastalarımız bizlere, “ Şu yiyeceğin hamileliğe iyi geldiğini, şunun bebeğe zarar verdiğini duyduk” diyerek kulaktan dolma bilgilerle beslenmeye çalıştıklarına tanık oluyoruz. Biz bu tür önyargılarla hareket edilmesinden yana değiliz. Unutmayın ki size iyi gelmeyen bir besin bir başka kişiye iyi gelebilir. Sizin için önemli olan aşırı yağlı, besin değeri bulunmayan, nerede nasıl ne tür gıdalardan elde edildiği bilinmeyen sağlıksız ürünlerden uzak durmaktır. Bulantılarınız azaldı ve iştahınız arttı. Bunu kendi aleyhinize çevirmeyiniz. Öğünlerinizde aşırı yemekten kaçının. Hamur işi, aşırı tatlı ve ağır şerbetli, midenizi yoracak besinlerden uzak durun. Sürekli katı beslenmeyin. Bolca su tüketin. İşte bunlara dikkat ettiğiniz sürece, bir de protein, kalsiyum, vitamin içeren besinleri tercih ettiğiniz sürece beslenmenizde bir sorun yaşamazsınız.
İşte size beslenmede birkaç öneri daha:

Öğünlerde az yiyin ama öğünlerinizi artırın, günde 6 öğün yiyin.

Yemeklerinizi iyi çiğneyin ve yavaş yiyin.

Sıvı alımını yemeklerden önce ve sonra yapın, yemek sırasında değil.

Yağlı, baharatlı, şekerli gıdalardan uzak durun.

Uyumadan önce yemek yemeyin.

Yatağınızın yastık kısmını yükseltin, bu mide ekşimesini azaltır.

Çoklu gebelik

        Bu hafta sizlere çoklu gebelik konusunda bilgi vermek istiyorum. Biliyorsunuz ki bu hafta ile birlikte artık yavaş yavaş, hamileliğinizin belirgin hale geleceğini dile getirmiştim. 12. Haftada bazen şaşırtıcı bazı durumlar yaşanabilmektedir. Bazı kadınların rahimler beklenildiğinden daha büyük olur. Bunda genellikle hamilelik takviminin yanlış hesaplanmasından şüphelenilmektedir. Bu sorunu anlamanın en doğal ve kolay yolu ise şüphesiz ultrasona girmektir. Rahmin beklenilenden büyük olması, fazla kilo alımı, fazla sabah bulantısı ve iki kalp atışı sesi duyulması çoklu gebeliğin göstergesi olabilir. Bir diğer şüphe dilen durum ise çoklu gebeliktir. Yani en az 2 bebeğin rahimdeki varlığıdır. Buna ikiz denildiğini zaten biliyorsunuz.Çoklu hamilelik genelde risk taşır ama bu komplikasyonunuz olacağı anlamına da gelmiyor. En büyük risk erken doğumdur. Az da olsa düşük riskiniz vardır. Bazen bebeklerden bir tanesi kaybı gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Ama 12. haftadan sonra bu risk azalır. Genellikle ikizlerden bir tanesini kaybeden anne, diğerini risk olmadan doğurur. İkizlerden birinin ilk 12 haftaya gelmeden kaybedilmesi, diğer bebeğin sağlığını etkilemez, gelişimi devam eder. Genel olarak çoklu hamileliklerde, hamilelik semptomları daha güçlüdür. Mideleri daha çok bulanır, daha yorgunlardır. Çoklu gebeliklerin % 50’si 37. haftadan önce doğum yapar. Eğer siz de karnınızın normalden daha fazla büyüdüğünü ya da hamilelik semptomlarını daha şiddetli yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu konuda doktorunuzla görüşerek çoklu gebelik durumunu masaya yatırmalısınız.

Davranışlarınız bebeğin gelişimini nasıl etkiler?

       Hamilelikte yaralanmalar veya her hangi bir kaza durumunda mutlaka gözlem altına alınması ve bebeğin genel bir takibi yapılması gerekir. Yaşadığınız travmanın bebeği nasıl etkilediği de önemlidir.

Gebelikte 12. Hafta itibari ile anne adayına tavsiyeler

    Gebelikte ishal vakaaları önemlidir. 24 saatten fazla süren ishallerde mutlaka doktora gidilmelidir.

GEBELİĞİN 12. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

 

Bu Haber 943.481 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Hatice dedi ki:

  12 haftalık hamileyim ve calışmak zorundayım 12saat ten fazla ayakta aşırı sıcak yogun ve uzun calışıyorum şiddetli bel bacak ve ayak ağrılarım oluyor. Adım atamaz hale geliyorum bu agrılarımı hafifletecek bir çözümünüz varmı acaba hamileliğime zarar vermeyecek ilaç falan

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle işvereninize, sağlık şartlarınıza daha uygun bir pozisyon varsa doğuma kadar değişmesi için başvuruda bulunmanızı tavsiye ederim. Şu anki koşullarda ise, uzun süre ayakta kalmak sizi çok yorar; bu nedenle her yarım saat ayakta duruşunuzda beş dakika kadar oturarak omurganızı dinlendirin. Her iki saatte bir de on dakika kadar çalıştığınız ortamdan ayrılıp dinlenmeye çekilin. Ayağınızı rahat ettirecek yumuşak tabanlı ayakkabı – terlik veya beş nokta destekli tabanlık kullanın. Sıcakta çalışmanız nedeniyle terle sıvı kaybınız fazla olacaktır. Bu nedenle 2.5 – 3 litre kadar su içmeye dikkat edin. Kan tahlili yaptırarak vitamin ve mineral durumunuzu kontrol ettirin. Magnezyum desteği bel ve ayak ağrılarına kramplara iyi gelir, ancak sizin ağrılarınız çalışma kaynaklı olduğundan doktora danışmadan takviye kullanmamalısınız. Kolaylıklar dilerim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Ruken dedi ki:

    Merhabalar, öncelikle kesinlikle hamile Kişiler 7.buçuk saatten fazla çalıştırılamaz, mesai yapmaya zorlanamaz. VArsa yemek moşanız ile birlikte Diyelim 30 dk molanız günlük 8 saat iş yerinde bulunabilirsiniz. Aksi durum yasal değildir. 170 çalışma bakanlığının vatandaşlara sağladığı bir danışma hattıdır. 7 gün 24 saat arayıp her türlü çalışma hakkınız ile, Doğum öncesi ve sonrası haklarınız ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Sadece hamileler değil tüm çalışanların faydalanabileceği bir hizmet. Size sağlıklı bir süreç diliyorum. İyi aklamalar 🙂

 2. aslı dedi ki:

  12 haftalık hamileyim su ve kan geldi dr gitmedim daha öncede gecirdim ilac kullaniyom bu sulu kanama bebege zarar vermismidit kontrolüm yarın

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı renkte kanamalar değerlendirme gerektirir.Doktora başvurun.

 3. Tugba dedi ki:

  12 haftalik hamileyim bir haftadir agrilarim artti kasiklarimdan karnima migdeme kadar can yakici agrilarim var ustelik 12 gundur kanamam var ve son haftaya kadar bulantim yokken bu hafta asiri bulantim var bazen agrilardan ayaga kalkamiyorum doktorlarda dogru durust bise solemiyo tavsiyeniz nedir yardim edin..

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Mutlaka yatak istirahati yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca düşük önleyici ilaç tavsiye ederse düzenli kullanın. Bulantılarınızın şiddetlendiği zaman, zencefil, peynir, sandviç, galeta, haşlanmış patates, leblebi, muz gibi kuru gıdaları tüketin. Suyu yemekle beraber değil, yemek aralarında tüketin. Yağlı, acı baharatlı gıdalardan uzak durun. Düzenli kontrollerinizi yaptırın. Bu sıkıntıların geçici olduğunu unutmayın, sabırlı olmaya gayret edin.

 4. Şahver dedi ki:

  Son üç haftam var ama midem çok kötü bulanıyor.bu son aylarda napMAM gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Bazı gebelerin yaşadıkları bulantılar doğuma kadar sürebilir. Nadir olmakla beraber, bu durumu yaşayan gebeler için büyük problem teşkil etmektedir. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Sevdiğiniz gıdalara ağırlık verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Ayrıca yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Doğuma kısa süre kaldığı için sabırlı olmaya gayret edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 5. Ronayi dedi ki:

  Merhaba . Ben 12 haftalik hamileyim cok siddetli abas agrilarim basladi iki haftadir disimi sıkıyorum. Doktora gidecegjm ama normalde benim bas agrim yoktu neden birden ve gecmeksizin basladi anlamadım. Bana akil verin ?
  …. diger sorumda bebegimin cinsiyetini ne zaman ogrenebilirim

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelikte bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrasonda net olarak izlenebilir.
   *: Gebelikte baş ağrısı, hormon değişikliklerinden, susuz kalmaktan, bilgisayar ve diğer elektronik eşyaların ışıklarından, gürültülü, sigara dumanına maruz kalan havasız ortamlardan, kahve, çay, çikolata gibi kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesinden kaynaklanabilir. Nöroloji uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 6. Hilal Uluer dedi ki:

  Mrb ben 9 Haftalık hamileyim ama hiç bi süt ürünü yiyemiyorum yemek istiyorum ama aşırı derece midem bulanı ne yapmayalım bebeğime bi zararı var mı??

  1. admin admin dedi ki:

   Süt ve ürünleri, kalsiyumun en iyi kaynaklarıdır. Bir süre kendinizi sıkmayın ancak daha sonra tekrar süt ünleri tüketmeye gayret edin. Ancak şu an için tüketebiliyorsanız kaşar peyniri, beyaz peynir gibi peynir çeşitleri, ıspanak, brokoli, marul, kara lahana, pazı, maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler, kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, barbunya gibi kuru baklagiller, dondurma, tahin, pekmez, portakal gibi gıdaları günlük beslenmenizde ağırlıkla tüketebilirsiniz. Zamanla süt ürünlerine hassasiyetiniz azalacaktır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş