reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 12. haftası

Gebeliğin 12. haftası

Gebelikte 12. hafta

  12. Hafta, hamileliğin 3. Aynının son haftasıdır. Biz buna ilk trimesteri deriz. Trimesteri hamilelikte her 3 aylık döneme verilen isimdir ve bir hamilelik de doğal olarak 3 trimesteriden oluşur. Bu hafta ile birlikte siz bu 3 aylık dönemin son aşamasına gelmiş bulunmaktasınız. Ve bir gün gelecek size 3.son trimesteri dönemin son haftasındasınız. Çantanızı hazırlayın doğum kapıda diyeceğiz. Belki şuan bu söz size çok uzun bir süre geliyor ancak hatırlayın daha yakın bir tarihte size hamileliğinizi müjdeliyorduk. Bakın şimdi 4. aya girmek üzere olduğunuzu söylüyoruz. Hamilelik meşakkatli yorucu ve uzun bir süreç gibi gelir. Ama inanın göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Bir de bakmışsınız ki o minicik melek kucağınızda gözlerini size dikmiş ve sessizce merhaba diyor. Buna şimdiden kendinizi hazırlasanız iyi olacak.

Gebelikte 12. Haftada bebekteki değişim:

       Evet, geldik 12. Haftaya. Yine birbirinden ilginç ve eğlenceli gelişmelerin yaşanacağı bir hafta sizi bekliyor. Bebeğinizin dünyasında yeni keşifler yaşanacak. En başta o küçük parmakları birbirinden ayrılacak. Baş ve popo boyu 6.1 santimetreye kilosu ise 14 grama ulaşacak. Bebeklerin ağırlıkları boylarından daha hızlı yol kat eder. Bu hafta ile birlikte bebeğinizin bütün organları şekillenmiştir, oluşmuştur. İç ve dış organların hemen hepsi, çalışır durumdadır. Önceki hafta başlayan tırnak oluşumu bu hafta da devam edecektir ancak daha nihai sonuca ulaşılmadı. Biliyoruz bebeğinizin erkek mi kız mı olacağını çok merak ediyorsunuz. Aslında bu hafta itibari ile cinsiyeti belirginleşti. Oysa bizler daha bu haftada ultrasonla bunu göremiyoruz. Peki, nereden mi biliyoruz? 12 haftalık hamilelikte gerçekleşen düşüklerde, çıplak gözle bebeğin cinsiyetinin ne olduğu görülebilir durumda. Buna tanık olundu. Ancak ultrason ile bakıldığında bunu ne yazık ki göremiyoruz. Bundan emin olmak için 3-4 hafta daha beklemeniz gerekecek.  Sabredin. O an gelecek. Bebeğinizin organları doğduğu ana kadar gelişmeye devam edecek. O nedenle bu haftalardaki gelişmeler daha çok inşaat temeline benzer. Haftalar ilerledikçe, o temel
üzerindeki katlar da eklenir. 12. hafta itibari ile bebeğinizin oluşmuş olan organlarının hacimleri büyümeye başlar. Bebeğinizin saçları ilk olarak yine bu hafta kafa derisinden çıkmaya başlar. Bu haftada bebeğiniz oldukça hareketlidir ve sık sık ağız açıp kapama hareketleri yapar. Ultrasonografi esnasında onun hıçkırdığına bile tanık olabilirsiniz. Bebeğiniz yutmayı yeni öğrenmiştir ve anlaşılan çok da iyi yapamadığından hıçkırık tutmaktadır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren parmağını da emmeye başlar. Ancak ultrasonda buna tanık olmak 15. Haftada daha net bir şekilde gözlemlenir. Bebeğin midesi ve bağırsağı çalışmaya ve dolayısı ile sindirim sistemi de çalışmaya başlamıştır.  Bu hafta bebeğiniz hiç durmaz ve hemen her yerine dokunur. Artık dokunduğu yerleri bilerek dokunur. Bu haftada bebeğin ilk defa yaptığı
hareketlerde vardır örneğin bu hafta bebeğiniz; 12 haftalık gebelikte bebeğiniz adeta çene egzersizi yapar gibi çenesini açar kapatır, açar kapatır. Bu hafta ayrıca bebeğiniz troid ve pankreas gelişimini tamamlar ve pankreastan insülin salgılanmaya başlar. Bebeğinizin sinir sistemi biraz daha güçlenir ve gelişir.

Gebelikte 12. Haftada annedeki değişimler:

        Rahminiz artık rahim ve genital organların bulunduğu kemik çatınızdan yukarı doğru hareket etmeye başlar. Böylece mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikâyetleriniz hafifler. Bu yukarı çıkma durumu, artık hamileliğinizin göbek kısmınızda belirginleşmeye başlayacağının da sinyalidir. Bu hafta itibari ile şiddetli görülen ve büyük sıkıntı veren mide bulantılarında azalmaların yaşanacağına tanık olacaktır. Bu sizde rahatlık sağlayacak ancak, bu haftalarda kan hacminin artmasına bağlı olarak baş ağrısı şikâyetlerinizde artış ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazı kadınlarda bu haftalarda mide yanması şikâyeti de baş göstermektedir. Bazı migren sorunu olan kadınlarda ise bu haftalarda başlayarak ilerleyen haftalarla birlikte iyileşme eğilimi görüldüğü de bilinmektedir. Yine bu haftalarda kadınlarda görülen bir diğer değişim ise ciltte yaşanır. Bazı anne adayları ciltlerinin daha iyi bir görünüm elde ettiğini ve güzelleştiklerini söylerken bazıları için ise tam tersi bir durumda şikâyetler alırız. Bu kişinin cilt yapısı ve hormonların etkisiyle alakalıdır. Yine bazı kadınlarda cilt lekelenmesi ve sivilce sorunu yaşanır. Bizler anne adaylarına sıkça şunu söyleriz, doktorunuzun size ve bebeğinize zarar vermeyeceğini düşündüğü ve onayladığı bir güneş koruyucu krem ile güneşe çıkın. Çıplak cilt ile ki özellikle de cildiniz yağlı ise çıkmayın. Çünkü hormonların etkisiyle cildiniz hamilelikte oldukça hassaslaşır. Kolay etkilenir. Onu korumalısınız. Yine bu hafta ile birlikte, çilleriniz veya benleriniz varsa, renklerinin karardığını fark edebilirsiniz. Sivilce de hormonal değişikliklere bağlı olarak 12. haftada gözükebilen bir semptomdur. Normalde regl olmadan önce sivilceniz oluyorsa büyük ihtimalle hamileliğinizde de olacaktır.

Gebelikte 12. Haftada beslenme düzeni

       Hamilelikte beslenmenin önemini sıkça vurgularız. Bazı durumlarda, annenin yaşadığı sağlık sorunlarına yönelik bazı besinleri yasaklarız. Ama bunlar tamamen kişiye özel verilen tedbir amaçlı yasaklamalardır. Bazı hastalarımız bizlere, “ Şu yiyeceğin hamileliğe iyi geldiğini, şunun bebeğe zarar verdiğini duyduk” diyerek kulaktan dolma bilgilerle beslenmeye çalıştıklarına tanık oluyoruz. Biz bu tür önyargılarla hareket edilmesinden yana değiliz. Unutmayın ki size iyi gelmeyen bir besin bir başka kişiye iyi gelebilir. Sizin için önemli olan aşırı yağlı, besin değeri bulunmayan, nerede nasıl ne tür gıdalardan elde edildiği bilinmeyen sağlıksız ürünlerden uzak durmaktır. Bulantılarınız azaldı ve iştahınız arttı. Bunu kendi aleyhinize çevirmeyiniz. Öğünlerinizde aşırı yemekten kaçının. Hamur işi, aşırı tatlı ve ağır şerbetli, midenizi yoracak besinlerden uzak durun. Sürekli katı beslenmeyin. Bolca su tüketin. İşte bunlara dikkat ettiğiniz sürece, bir de protein, kalsiyum, vitamin içeren besinleri tercih ettiğiniz sürece beslenmenizde bir sorun yaşamazsınız.
İşte size beslenmede birkaç öneri daha:

Öğünlerde az yiyin ama öğünlerinizi artırın, günde 6 öğün yiyin.

Yemeklerinizi iyi çiğneyin ve yavaş yiyin.

Sıvı alımını yemeklerden önce ve sonra yapın, yemek sırasında değil.

Yağlı, baharatlı, şekerli gıdalardan uzak durun.

Uyumadan önce yemek yemeyin.

Yatağınızın yastık kısmını yükseltin, bu mide ekşimesini azaltır.

Çoklu gebelik

        Bu hafta sizlere çoklu gebelik konusunda bilgi vermek istiyorum. Biliyorsunuz ki bu hafta ile birlikte artık yavaş yavaş, hamileliğinizin belirgin hale geleceğini dile getirmiştim. 12. Haftada bazen şaşırtıcı bazı durumlar yaşanabilmektedir. Bazı kadınların rahimler beklenildiğinden daha büyük olur. Bunda genellikle hamilelik takviminin yanlış hesaplanmasından şüphelenilmektedir. Bu sorunu anlamanın en doğal ve kolay yolu ise şüphesiz ultrasona girmektir. Rahmin beklenilenden büyük olması, fazla kilo alımı, fazla sabah bulantısı ve iki kalp atışı sesi duyulması çoklu gebeliğin göstergesi olabilir. Bir diğer şüphe dilen durum ise çoklu gebeliktir. Yani en az 2 bebeğin rahimdeki varlığıdır. Buna ikiz denildiğini zaten biliyorsunuz.Çoklu hamilelik genelde risk taşır ama bu komplikasyonunuz olacağı anlamına da gelmiyor. En büyük risk erken doğumdur. Az da olsa düşük riskiniz vardır. Bazen bebeklerden bir tanesi kaybı gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Ama 12. haftadan sonra bu risk azalır. Genellikle ikizlerden bir tanesini kaybeden anne, diğerini risk olmadan doğurur. İkizlerden birinin ilk 12 haftaya gelmeden kaybedilmesi, diğer bebeğin sağlığını etkilemez, gelişimi devam eder. Genel olarak çoklu hamileliklerde, hamilelik semptomları daha güçlüdür. Mideleri daha çok bulanır, daha yorgunlardır. Çoklu gebeliklerin % 50’si 37. haftadan önce doğum yapar. Eğer siz de karnınızın normalden daha fazla büyüdüğünü ya da hamilelik semptomlarını daha şiddetli yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu konuda doktorunuzla görüşerek çoklu gebelik durumunu masaya yatırmalısınız.

Davranışlarınız bebeğin gelişimini nasıl etkiler?

       Hamilelikte yaralanmalar veya her hangi bir kaza durumunda mutlaka gözlem altına alınması ve bebeğin genel bir takibi yapılması gerekir. Yaşadığınız travmanın bebeği nasıl etkilediği de önemlidir.

Gebelikte 12. Hafta itibari ile anne adayına tavsiyeler

    Gebelikte ishal vakaaları önemlidir. 24 saatten fazla süren ishallerde mutlaka doktora gidilmelidir.

GEBELİĞİN 12. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

Bu Haber 1.189.310 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Medine dedi ki:

  Merhaba hocam 13+3 günlük hamileyim doktorum %70 erkek %30 kıza benziyor dedi yanılma payı olabilirmiş. Sizce sonradan degişirmi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar medine hanım
   malesef ki erken haftada yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma olabiliyor
   en net cinsiyet 16. haftadan sonra tespit edilmektedir

 2. Avatar Asya dedi ki:

  Meraba hocam 1 haftadan fazladır ihsal olmuşum ve 12 haftalik hamileyim bişey olurmu acaba

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar asya hanım
   1 haftadır ishal olmanız, uzun bir zaman
   vücudunuzdaki sıvı kaybı açığa çıkar
   doktorunuza başvurup bu durumla alakalı ilaç reçetesi almanızı öneririm

 3. Avatar Özlem dedi ki:

  Merhaba hocam.Ben tam 12 haftalık hamileyim.Dün karnımın sol tarafında küçük küçük ağrılar hissediyordum. Bugün de aynı acaba önemli bir şey mi yoksa normal mi?bebek büyüyor diye mi ağrı oluyor acaba ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar özlem hanım
   bu tarz ağrılar bebeğiniz büyüdükçe rahminizde genişlediği için veyahut gaz sancınızdan dolayı oluşabilir
   endişe etmeyiniz

 4. Avatar Leyla dedi ki:

  Mrb 19 haftalık hamileyim üçlü testim yüksek riskli çıktı sıvı aldıralım dedi kabul etmedim .ultrasonda hiç bir şey gözükmüyor sizce ne yapmalıyım

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar leyla hanım
   gebelikte yapılan en sağlıklı testlerin ikili ve dörtlü tarama testleri olduğunu söyleriz
   üçlü test biraz kafa karıştırabilir
   amniyosentez ile sizin ve bebeğin enfeksiyon kapma riski var, bebeğinizi kaybedebilirsiniz veyahut siz enfeksiyon kapabilirsiniz
   size önerim amniyosentezden önce, sizden kan alınarak dış labarotuvara gönderilen tetkikler var, nifty gibi
   bu testlerin %95 oranın da güvenilirliği vardır, bu konuda doktorunuza danışın lütfen

 5. Avatar Betül dedi ki:

  12+0 da özel hastanede doktorum bebegimin yüzde 90 kız olacağını söyledi 12 haftalıkken cinsiyeti bu kadar net anlayabilir mi bide yanılma payı yüzde kaç???

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar betül hanım
   malesef erken haftada yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma olabiliyor,
   en net cinsiyet 16. haftada belli olur, yanılma payı %40 civarındadır

 6. Avatar Ays dedi ki:

  Merhaba, 12 haftalık hamileyim. 11+4’te ultrasona girdim ve ikili test için kan verdim. Doktorum ense kalınlığıyla alakalı birşey söylemedi. Detaylı ultrasona da yönlendirmedi. Devlet hastanesine gidiyorum. Ense kalınlığını tekrar sorduğumda da kandan bakıyoruz biz ona zaten dedi. Bu ne kadar doğru bir yaklaşım. Ense kalınlığını öğrenmek için detaylı ultrasona girmek gerekir mi?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar
   ense kalınlığı ultrasondan ölçülür, verilen ölçümlere göre anneden 1 tüp kan alınır
   ve sonuç dış merkeze gönderilir
   yüksek risklere sahip olsaydınız, doktorunuz mutlaka bilgi verirdi
   ense kalınlığı için ayrıntılı ultrasona girmenize gerek yoktur, lakin bebeğin bütün organlarına tam anlamıyla bakılmasına adına ayrıntılı ultrasonu yaptırmanızı öneririm

 7. Avatar Duygu kocaturk dedi ki:

  Mrb doktor bey benim son adet tarihim 18 temmuz tahmini kaç haftalık hamileyim birde tarama hangi ayda yapiloyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Duygu hanım son adet tarihinize göre 8 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 24 Nisan 2019 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur. İkili tarama testi 11-14. haftalar arasında yapılır.

 8. Avatar Nince dedi ki:

  Hocam merhaba 12+5 günlük hamileyim bebeğin ense kalınlığı ölçümü yapıldı 2.5 mm çıktı peritanoloji bölümüne yönlendirdiler. Çok mu yüksek bi rakam sizce ne demek oluyor bu ?

  1. Avatar Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Ense kalınlığı 2 nin üstünde olan gebeler riskli kategoride yer alıyor
   Doktorunuzun dediği gibi perinatokoji bölümüne başvurmanızı öneririm

 9. Avatar nlgn dedi ki:

  merhabalar hocam.10 haziran son adet tarihim buna göre ne kadarlık hamileyim doğumum ne zamana denk geliyor

 10. Avatar nilgün dedi ki:

  merhaba en son 10 haziran adet tarihim ne kadar sürelik hamileyim ve doğumum ne zamana denk geliyor acaba.
  teşekkürler.

 11. Avatar nilgün dedi ki:

  merhaba en son 10 haziran adet tarihim ne kadarlık hamileyim ve doğumum ne zamana denk geliyor acaba.
  teşekkürler.

 12. Avatar deniz dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihime göre 11+5 günlük hamileyim ultrasona göre 12+6 günlük ve ense kalınlığı 2.4 çıktı kafam gerçekten çok karışık lütfen aydınlatırsanız çok mutlu olurum normalmi bu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Deniz hanım gebelikte ense kalınlığı maksimum 2,5 mm kalınlığında olmalıdır. Ense kalınlığı ne kadar fazlaysa kromozom anomalisi olma ihtimali o kadar fazladır.

 13. Avatar Tuğçe dedi ki:

  Merhaba hocam 12 haftalık hamileyim bugün biraz kanamam olmuş sabah kalktığımda farkettim ama öncesinde hiç olmamıştı 2 gün önce doktora gittik herşey normal demişti bu neden olmus olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım kırmızı açık renkli kanamanız varsa doktora başvurun.Değerlendirme gerekir.

 14. Avatar Havva dedi ki:

  Hocam merhaba normalde 11 haftalık hamileyim fakat ultrason muayenesinde doktor 5 gün sonra gösteren tarih söyledi doğumum 20 temmuzken 15 temmuz gösteriyor şimdi bu normal mi sizce nasıl bir durum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Havva hanım 5 günlük fark sorun yaratmaz.Endişe etmeyin.

 15. Avatar Dilek dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 31 temmuz kaç haftalık hamileyim ve dogumum ne zaman olur?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilek hanım son adet tarihinize göre 17 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 7 Mayıs 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Avatar Dilek dedi ki:

    Teşekkür ederim

 16. Avatar Asuman A. dedi ki:

  Hocam merhaba 11 haftalık gebeyim son adetimin ilk günğ 28 ağustos ancak doktorum son adet tarihimi 12 eylül olarak değiştirdi bu normal bi durummu birde göğüslerimde son bir haftadr büyümenin yanı sıra ağrılarım var bu durum olması gereken birşeymi yoksa doktora gitmelimiyim? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Asuman hanım son adet tarihi ultrason ölçümüne göre değiştirilebilir, bu korkulacak bir durum değildir.Memelerde büyüme gerginlik ve ağrı gebelikte görülen bulgulardan biridir.

 17. Avatar Gülsüm taşdemir dedi ki:

  Ben son adetim bilmiyorum ama en son adet olacağım temmuz 29 bitişi 5 Ağustos ben şimdi kaç haftalık gebeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülsüm hanım son adet tarihini hatırlamayan anne adaylarında gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Bu haftalarda yapılan ultrason sonucunuz varsa buna bakılarak gebelik haftanız hesaplanabilir.

 18. Avatar Elif dedi ki:

  Hocam ben şu an 11. Haftalık hamileyim ve aşırı derecede mide bulantım var hastanede yattım doktorum zofer verdi ama hala pek fayda etmiyor özellikle akşamları çok kötü oluyorum ne yapmam gerek. 😞

 19. Avatar Melek dedi ki:

  Ben 12hafta lik hamileyim erken başladı hamileyim adet olmadan kaldım hamile cinsiyetini erken öğrenebilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   *Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 20. Avatar Duygu dedi ki:

  Hocam merhaba geçen sağlık ocağına gittim son addet tarihimi sordu hemşire 9temmuz dedim 11 hafta 6 günlük hamileyim ama hemşire erken hamile kalmışın dedi 11 haftalık olamaz dedi son utrasyon kağıdınada baktı anlamadım yardımcı olurmusunuz bazan makinada 4 5 gün oynuyo bazen tam benim hesabıma denk geliyor yardımcı olursanız sevinirim teşşekürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Duygu hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Ultrason muayenesindeki 4-5 günlük fark sorun yaratmaz endişe etmenize gerek yok.

 21. Avatar Tuba dedi ki:

  Merhabalar hocam son adet tarıhim 19 haziran kac haftalık hamileyim öğrenebilir miyim. Bir de zeka testi yapılcakdı gidemedim bi sorun olurmu… .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuba hanım son adet tarihinize göre 14 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 26 Mart 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Gebelikte tarama testleri %100 kesin sonuç vermez.Bebekte olabilecek risk faktörünü gösterir.Gebeliğin 16-20. haftaları arasında üçlü tarama testi yaptırabilirsiniz.

 22. Avatar EMİNE dedi ki:

  MERHABA 12 HAFTALIK GEBEYİM 2 GÜN SONRA İKİLİ TARAMA TESTİM VAR NORMAL DEĞERLER NASIL OLMALI BU KONU İLE İLGİLİ ÇOK FAZLA YORUM OKUDUM SANIRIM ONDAN ÇOK FAZLA ENDİŞELİYİM

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım tarama testleri kesin sonuç vermez.İkili tarama testinde down sendromu ve Edwards sendromu denilen kromozomal anomalilerin bebekte olma riski araştırılır.%100 kesin sonuç vermez.Sonucunuzu doktorunuz değerlendirecektir.

 23. Avatar Ayşe dedi ki:

  En son adet tarihim 16 haziran kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım son adet tarihinize göre 12 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 23 Mart 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 24. Avatar Demet dedi ki:

  merhaba hocam benim son adet tarihim 17 temmuz ve hamileyim bebegim kac haftalik ve dogum nezamana denk geliyo simdiden tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Demet hanım son adet tarihinize göre 3 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 23 Nisan 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 25. Avatar Zühre dedi ki:

  BNIM son adet tarihin haziran dört kaç haftalık hamileyim ve doğum Ne zamn gerçekleşir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zühre hanım son adet tarihiniz 4 Haziran’a göre 9 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 11 Mart 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 26. Avatar Nurcan dedi ki:

  5aylik bebegim var elin biriyok serum kulladim oyan ni buyani bukuldum sigara izmariti ictim sebebi ne dir

  1. admin admin dedi ki:

   Sorunuzu anlamadım.

 27. Avatar Anne dedi ki:

  Hocam ben on iki haftalık hamileyim on haftalikken ultrasyonla baktıklarında bebegimin hareket ettiğini gördüm aradan iki hafta geçti ama ben hala hissedemiyorum sizce normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelikte bebek hareketleri 16-22. hafta arası hissedilir.Hissetmemeniz normal.

 28. Avatar Yeliz dedi ki:

  Merhaba hocam 28 nisan adet tarihim ikiz gebelik var dedi doktor acaba ikiz gebelikde biri kaybolurmus bu risk hangi haftalarda olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba. Gebeliğiniz hayırlı olsun. Gebeliğin erken döneminde yani 5-6 haftalıkken bazen iki kese görülür, takiplerde görülmez. Bazen de gebeliğin ilerleyen zamanında bebeklerden birinin kalbi durur, gittikçe küçülüp emilir. Takip eden doktorunuz tüm bu değişiklikleri görecektir. Gebelik dinamik bir süreçtir. Çok fazla endişelenmeyin, doktorunuzun takiplerine mutlaka gidin. 11-13. Hafta ve 18-23. Haftalarda bu konuyla ilgilenen bir Radyoloji Uzmanına da gidin, ayrıntılı gebelik ultrasonlarınızı yaptırın. Böylece hem ayrıntılı ultrasonunuz yapılmış olacaktır hem de bebekler iki kişi tarafından değerlendirilmiş olacaktır. Sağlıklı günler diliyorum.
   Uzm.Dr.Rengin TÜRKGÜLER
   Radyoloji Uzmanı

 29. Avatar Ayşegul dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 7 mayıs hayirlisi ile dogum ne zaman ve cinsiyet için ne zaman ultrasyona gitmeliyim birde hocam hâlâ iştahım yok ne yapabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşegül hanım son adet tarihinize göre 11 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 11 Şubat 2018 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 30. Avatar Anne dedi ki:

  Meraba hocam son adet tarihim 26 nisan doğumum ne zaman olur 12 hafta 4 günlük hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 11 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 31 Ocak 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 31. Avatar Ayşenur dedi ki:

  Mrb hocam ben 12 haftalik hamileyim hiç iyi değilim devamlı migdem bulanıyor agzim hep acı tatsiz ne yesem migdem bulanıyor agzim da acı tat oldugu için daha da çok migdem bulanıyor hocam gunde 3 4 kez kusuyorum yediklerimi napabilirim ağzımdaki acı tat ve migde bulantim için sabahlari kustugumdada belim e kuyruk sokumuma agri giriyor eğilemiyorum hocam simdiden tsk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Bulantılarınızda kusma ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak sıvı ve elektrolit kaybı varsa tıbbi tedavi yardımı almalısınız. Bulantılar genellikle ikinci trimester ortasında azalır, bu nedenle sabırlı davranmaya çalışın. Ilık limonlu zencefilli su içebilirsiniz. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 32. Avatar Şenay dedi ki:

  Son adet tarihim 21 nisan hocam ne kadar oluyor ve dogum tarihi ne zamana denk geliyor acaba. Cinseyeti ne zaman ogrene biliriz. Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 11 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 26 Ocak 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

  2. Avatar Sevda dedi ki:

   Ayni benimde 21nisan saglikla alalim kucaklarimiza insallah ❣️❣️🤗🤗🤗

   1. admin admin dedi ki:

    Allah hayırlısı ile kucağınıza almayı nasip etsin.

 33. Avatar seda dedi ki:

  Mrb hocam 12 haftalikken bebegin cinsiyeti karindan muayeneyle tam belli olur mu doktor erkege benziyor dedi ama tam belli degil dedi .erkek dendiginde yanilma payi yokmus kizda varmis dedi.bide kemik yapisina gore cinsiyet belli olurmu iyi gunler

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım doktorunuz tahminde bulunmuş az da olsa yanılma payı bulunmaktadır.Bir sonraki kontrolde bebeğinizin cinsiyet bölgesi daha da belirgin olacağı için doktorunuz daha net bilgi verecektir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebeligin-11-12-haftasinda-cinsiyet-belli-olur-mu.html

  2. admin admin dedi ki:

   Merhaba. 11-13 haftalıkken birtakım ölçümlerle , kemik yapısına bakılarak, uterusun olup olmamasına bağlı olarak ve cinsel organını görmeye çalışarak cinsiyet hakkında yüksek olasılıkla karar verilebilir. Ancak bu konuda deneyimli bir Radyoloji Uzmanı tarafından değerlendirme yapıldığında bu oran yükselecektir. Yine de 18-23. haftalardan önce net olarak kıyafet almamak gereklidir. İyi günler diliyorum.

   Uzm.Dr.Rengin TÜRKGÜLER
   Radyoloji Uzmanı

 34. Avatar Sevval yozcu dedi ki:

  Ben suan 12. Hafta 1 günlük hamileyim ama tam da bilmiyorum daha doktora gitmedim son adet tarihin 28 mart aldırmak istiyorum işimden dolayı çok mu geç kaldım.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevval hanım kürtaj 10. gebelik haftasına kadar yapılabilir.Bebeğinizin ilk 3 ayda organ gelişimlerini tamamlamış dinen günahı büyük olduğu gibi. 10. haftadan sonra yasal olarakta yaptıramıyorsunuz. Mubarek günler, her şeyde bir hayır vardır.

 35. Avatar şule dedi ki:

  Hocam 12 hafta 2 günlükken kahverengimsi kanamam başladı, çok şükür bebek sağlıklı, progesteron ve decay kullandırıyor doktorum idrar yolu enfeksiyonu için tek kullanımlık toz anibiyotik verdi. Sizce düşük riski varmı varsa ne kadar risk vardır. teşekkürler. kan değerlerim, bebeğin ense kalınlığı ağırlığı ve boyu normal hocam.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şule hanım kahverengi akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuzun önerilerini uyun.
   İdrar yolları enfeksiyonu konusunda ilaç tedavisinin yanında aşağıdaki linkteki konumuzdaki önerilere dikkat edin.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-idrar-yolu-hastaliklari.html

 36. Avatar Asli dedi ki:

  Merhaba ben 12 mayıs itibari ile adet olmadım.ilk beta testinde 106.4 çıktı 4 gün sonra yapılan kan tahlilinde 506.6 çıktı.ve arada 5 gun sonra tekrar beta sonucu 2247.çıktı.aksma doğru birazcik kahverengi leke oldu normalmi bu kafam çok karıştı korktum açıkçası da salı günü ulturasyonda dr henüz görünmez dedi.1500 geçmesi lazım 15 sonra tekrar gel dedi.bana rahatlatici bişey söyleyin yarın dr tekrar gidicem insalalh hayırlısı olur.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.
   * 1 hafta sonra ultrason kontrolü için doktora başvurun.Gebelik kesesi izlenmesi gerekir.

   1. Avatar Asli dedi ki:

    Yani 2247 beta sonucu yla görünmez diosunuz peki kahverengi leke normalmi hocam olabilirmi 4 5 önce gün öncede oldu ama 1 kaç damla şeklinde oldu.dış gebelık gibi Bişey olursa da belirtisi ne olabilir.dün ben dr gittiğim de muayene istedi ben de riskli olabilir diye olmadım bana dış gebelik olabilir gibi bi cümle kulandi açıkçası moralim bozuldu.neye göre bu sekilde bi cümle kurabiliyolar

    1. admin admin dedi ki:

     Aslı hanım görünmez demiyorum.İnşallah dış gebelik değildir.Gebelik kesesi alttan ultrason ile 1000-1500 seviyelerinde izlenir.Karından ultrason ile 3000-5000 ıu/ml.Bir sonraki ultrason muayenesinde gebelik kesesi rahim içinde izlenmez ise dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 37. Avatar nesrin dedi ki:

  Son.adet tarihin 16 nisan ne zaman olur.doğum tarihim ve kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nesrin hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 21 Ocak 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. Avatar Hülya dedi ki:

   benimde 17 nisan 🙂 sağlıkla kucağınıza almak nasip etsin. kısmetse aynı dönem doğum yapacağız.

 38. Avatar Gülsüm dedi ki:

  Çokkk teşekkür ederim

 39. Avatar Gülsüm dedi ki:

  Belkide o yüzden tesde iki çizgi görükdü

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 40. Avatar Gülsüm dedi ki:

  Sizce eski hamileliyimin etkisi hala devam ede bilirmi??

 41. Avatar Gülsüm dedi ki:

  Meraba ben 5 haziranda bebeğimin kalbi durdu üç aylık kürtaj yapdılar ama 7 hazirandada adet dönəmi başladı ama bugün evde hamilelik tesdi aldım deniyince iki çizgi çıktı lütfen cevablıyın yoruma ihtiyacım var …Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Gülsüm hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.7 Haziran’da adet gördüyseniz bu kadar kısa sürede hamilelik idrarda belli olmaz.Bir sonraki adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta hcg testi yaptırın.

 42. Avatar Sevda yucekal dedi ki:

  Ben 12 haftalik hamileyim ikiz olduğu icin mide bulantılarım cok fazla herşeyi yiyemiyorum süt icebiliyorum ama peynir kokusunu bile istemiyorum sadece hazir paketteki krem peynirler mide bulandirmiyor yiyorum sizce yemelimiyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, krem peynirlerin yağ ve sodyum içerikleri oldukça yüksek. Arzu ettiğiniz zaman porsiyona dikkat ederek tüketebilirsiniz. Ayrıca peyniri, başka gıdalar veya yemekler içerisinde ( peynirli poğaça, mücver, peynirli köfte, kaşar peynirli patates püresi, peynirli kek, labneli makarna gibi ) hissettirmeyecek şeklinde az az tüketebilirsiniz. Günde 1 kibrit kutusu kadar peynir tüketmeniz yeterli. Yumurta, et ürünleri, ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagilleri dengeli tüketiyorsanız peynir tüketmemeniz aşırı problem oluşturmaz. Hassasiyetiniz geçtiğinde peynir çeşitlerini deneyerek tüketebilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 43. Avatar Naz dedi ki:

  Meraba ben en son 26 mart adet oldum şimdi kaç aylık hamilə oluyorum ve bebeğin cinsiyetini öğrene bilirmiyim? Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Naz hanım son adet tarihinize göre 12 haftalık hamilesiniz.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 44. Avatar Mina dedi ki:

  Merhaba hocam, son adet tarihim 25 Mart dır, 11 haftalık mı oluyorum? Bide bu haftada fetüsün plasenta ile suyu birlikte hangi boyuta gelmiştir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 12 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Anne karnında bebeğin hafta hafta boy-kilo gelişimi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/anne-karninda-bebegin-boyu-ve-kilosu.html

 45. Avatar Zehragül dedi ki:

  Hocam son adet tarihim 18 Mart fakat ben 26 Marta evlendim doktorlar bir hafta fazla diyorlar gebeliğe neden ona göre benim hesabından bir hafta önceye doğum diyorlar şimdi benim hesabım mi doğru doktorun mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehragül hanım gebelik haftası birliktelik tarihine göre değil, son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Sağlıklı her kadında son adet tarihinin ilk gününden itibaren kadın vücudu yeni bir hamilelik için kendini hazırlar yumurtlama döneminde birliktelik ile hamilelik oluşursa bir sonraki adet görülmez.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 23 Aralık 2017 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 46. Avatar Ayten dedi ki:

  Merhaba ben 11 haftalık hamileydim fakat ultrasona girdiğimdə doktor dediki bebeğin kalbi durmuş inkişafdan kalmış hamilelik bebeği almalıyız dediler sizce ne yapmalıyım lütfen yorumu cevaplıyın şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Ayten hanım bebeğim kalp atımı durduysa yeniden başlamaz geçmiş olsun.Son bir kez ultrasonda kalp atımını kontrol ettikten sonra beklemenizin anlamı yok.

 47. Avatar esra dedi ki:

  merhaba hocam ben 12 haftalık hamileyim günlük olarak balık hapı ve demir hapı kullanıyorum kalsiyum ilacı da yeni başladım fakat kalsiyum ilacı ishal yaptı beni sürekli değil ama kulladıgım gün sadece sizce bebeğe zararı olmuşmudur.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, ishal olmanız bebeğe zarar vermez. Ancak bol su içmeye dikkat edin. Takviyeden ishal geliştiğine emin misiniz? Gerekirse kalsiyum takviyenizi değiştirin. Suda eriyen efervesan tabletler veya diğer vitamin ve minerallerle karışık halde kalsiyum takviyesi alabilirsiniz. Kalsiyum bebeğinizin gelişimi ve sizin kemik-diş sağlığınız için önemlidir. Gebelikte ihtiyaç fazla olduğundan beslenme ile yeterli düzeyde alım yapamayabilirsiniz. Bu nedenle takviyeyi düzenli kullanmalısınız.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 48. Avatar Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 13 mart sizce ne zaman dogum yaparim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım son adet tarihinize göre 13 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 18 Aralık 2017 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 49. Avatar Selvi dedi ki:

  Merhaba hocam 10 mayis son adet tatihim, 7 haziranda yaptırdığım Brta HCG testi 718,7 çıktı 5 gun sonra ayın12 sinde ise 5692 çıktı. Normal midir? Normalde degerin 2 gunde bir artmasi gerekirken benimki fazla artmamis mi? Sebebi ne olabilir acaba şimdiden tesekkur ederim😊

  1. admin admin dedi ki:

   Selvi hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İkiz gebeliklerde kanda beta HCG değeri iki kattan fazla artış gösterir ancak tek başına kan değerine göre ikiz gebelikten bahsedemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6 haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

   1. Avatar Selvi dedi ki:

    Teşekkür ederim

 50. Avatar esra dedi ki:

  Hocam son adet tarihim 4 mayis kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 8 Şubat 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 51. Avatar Lale dedi ki:

  Hocam 5 mart son adet tarihim kaç haftalık gebeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Lale hanım son adet tarihinize göre 13 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 10 Aralık 2017 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 52. Avatar Ayşe dedi ki:

  13 haftalik hamileyim ama cocukta hareket hissetmiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 16-22. haftalarında hissedilir.

 53. Avatar Habibe sahinoglu dedi ki:

  1 mayısta aşama yapıldı değerler 16 gün 268.52 hamilwmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Habibe hanım hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 54. Avatar Ece dedi ki:

  Mrb ben en son 20 şubatta adet gördüm .11+3 günlük hamileyim şunu merak ediyorum şubat ayı içerisindemi hamile kalmışm yoksa martta mı😰 aydınlatırsanıx sevinirim tskrler..

  1. admin admin dedi ki:

   Ece hanım gebelik döneminde ne zaman hamile kaldığınızı hiç bir doktor size sormaz. 30 günde bir adet gördüğünüzü varsayarsak.Mart ayında hamile kalmışınız.

   1. Avatar Ece dedi ki:

    Zaten doktor sormuyor benim merakım teşekkür ederim😳

 55. Avatar Zeynep dedi ki:

  12 hafta 5 gunluk hamileyim hamile oldugumu ogrendigim gunden beri kasık sancim ve mide bulantilarim gecmedi dusuk tehlikem varmis bu sancilar normalmi ve asiri bas agrisi cekiyorum😔

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, şikayetleriniz bir çok gebenin de karşılaştığı problemlerdendir. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Sevdiğiniz gıdalara ağırlık verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Ayrıca yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Gebelikte baş ağrıları, anne adayının yaşam kalitesini düşüren, zor bir durumdur. Baş ağrısının nedenini bulmak için, yaşam biçiminizi gözden geçirmemiz önemlidir. Baş ağrınızın, beslenme düzensizliği ve öğün atlamak, uzun süre aç kalmak, bulantılar nedeniyle yeterli beslenememek, yorgunluk, uyku düzeni, başka kaygılar, fazla çay kahve tüketimi, bilgisayar ve televizyon ekranının verdiği yorgunluk, ortamın yeterince havalanmaması ve az su içmek gibi nedenlerden de kaynaklanabileceğini unutmayın. Bu durumları gözden geçirip düzenledikten sonra yine baş ağrısı problemi yaşıyorsanız, takibinizi yapan doğum uzmanı ve bir nöroloji hekimi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Düşük tehlikesi için kontrolünüzü yapan uzman gerekli tedaviyi başlatacaktır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 56. Avatar fetiye kenanoglu dedi ki:

  öncelikle hayırlı sabahlar ben 12 haftalik hamileyim bugüne kadar kusmam olmadı ama şimdi sabahları kusuyorum baş ağrimda geçmiyor minoset kullanıyorum hiç faydası olmuyor ne yapa bilirim acaba bu durum normalmi 7 ay önce ikiz bebeklerimin kalbi durdu karnimda bunada birşey olur diye ödüm kopuyor ha bide dewamli ağzımın tadı acı geliyor bana şimdiden tşk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, daha önce yaşadığınız tecrübeyi genelleyerek kendinizi üzmeyin. Gebeliğiniz olumlu ve güzel geçerse bebeğinize de o derece faydalı olursunuz. Yaşadığınız şikayetler çoğu gebenin yaşadığı şikayetler ve geçici olduğunu unutmadan sabırlı davranmanız gerekir. Baş ağrınız neden kaynaklanıyor az uyku, kalitesiz hava, bilgisayar televizyon ekran ışıkları, az su içmek, sinüzit, migren vs. sorunu tespit etmek çözmenize yardımcı olur. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Sevdiğiniz gıdalara ağırlık verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Ayrıca yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 57. Avatar Hatice dedi ki:

  12 haftalık hamileyim ve calışmak zorundayım 12saat ten fazla ayakta aşırı sıcak yogun ve uzun calışıyorum şiddetli bel bacak ve ayak ağrılarım oluyor. Adım atamaz hale geliyorum bu agrılarımı hafifletecek bir çözümünüz varmı acaba hamileliğime zarar vermeyecek ilaç falan

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle işvereninize, sağlık şartlarınıza daha uygun bir pozisyon varsa doğuma kadar değişmesi için başvuruda bulunmanızı tavsiye ederim. Şu anki koşullarda ise, uzun süre ayakta kalmak sizi çok yorar; bu nedenle her yarım saat ayakta duruşunuzda beş dakika kadar oturarak omurganızı dinlendirin. Her iki saatte bir de on dakika kadar çalıştığınız ortamdan ayrılıp dinlenmeye çekilin. Ayağınızı rahat ettirecek yumuşak tabanlı ayakkabı – terlik veya beş nokta destekli tabanlık kullanın. Sıcakta çalışmanız nedeniyle terle sıvı kaybınız fazla olacaktır. Bu nedenle 2.5 – 3 litre kadar su içmeye dikkat edin. Kan tahlili yaptırarak vitamin ve mineral durumunuzu kontrol ettirin. Magnezyum desteği bel ve ayak ağrılarına kramplara iyi gelir, ancak sizin ağrılarınız çalışma kaynaklı olduğundan doktora danışmadan takviye kullanmamalısınız. Kolaylıklar dilerim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Avatar Ruken dedi ki:

    Merhabalar, öncelikle kesinlikle hamile Kişiler 7.buçuk saatten fazla çalıştırılamaz, mesai yapmaya zorlanamaz. VArsa yemek moşanız ile birlikte Diyelim 30 dk molanız günlük 8 saat iş yerinde bulunabilirsiniz. Aksi durum yasal değildir. 170 çalışma bakanlığının vatandaşlara sağladığı bir danışma hattıdır. 7 gün 24 saat arayıp her türlü çalışma hakkınız ile, Doğum öncesi ve sonrası haklarınız ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Sadece hamileler değil tüm çalışanların faydalanabileceği bir hizmet. Size sağlıklı bir süreç diliyorum. İyi aklamalar 🙂

 58. Avatar aslı dedi ki:

  12 haftalık hamileyim su ve kan geldi dr gitmedim daha öncede gecirdim ilac kullaniyom bu sulu kanama bebege zarar vermismidit kontrolüm yarın

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı renkte kanamalar değerlendirme gerektirir.Doktora başvurun.

 59. Avatar Tugba dedi ki:

  12 haftalik hamileyim bir haftadir agrilarim artti kasiklarimdan karnima migdeme kadar can yakici agrilarim var ustelik 12 gundur kanamam var ve son haftaya kadar bulantim yokken bu hafta asiri bulantim var bazen agrilardan ayaga kalkamiyorum doktorlarda dogru durust bise solemiyo tavsiyeniz nedir yardim edin..

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Mutlaka yatak istirahati yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca düşük önleyici ilaç tavsiye ederse düzenli kullanın. Bulantılarınızın şiddetlendiği zaman, zencefil, peynir, sandviç, galeta, haşlanmış patates, leblebi, muz gibi kuru gıdaları tüketin. Suyu yemekle beraber değil, yemek aralarında tüketin. Yağlı, acı baharatlı gıdalardan uzak durun. Düzenli kontrollerinizi yaptırın. Bu sıkıntıların geçici olduğunu unutmayın, sabırlı olmaya gayret edin.

 60. Avatar Şahver dedi ki:

  Son üç haftam var ama midem çok kötü bulanıyor.bu son aylarda napMAM gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Bazı gebelerin yaşadıkları bulantılar doğuma kadar sürebilir. Nadir olmakla beraber, bu durumu yaşayan gebeler için büyük problem teşkil etmektedir. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Sevdiğiniz gıdalara ağırlık verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Ayrıca yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Doğuma kısa süre kaldığı için sabırlı olmaya gayret edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 61. Avatar Ronayi dedi ki:

  Merhaba . Ben 12 haftalik hamileyim cok siddetli abas agrilarim basladi iki haftadir disimi sıkıyorum. Doktora gidecegjm ama normalde benim bas agrim yoktu neden birden ve gecmeksizin basladi anlamadım. Bana akil verin ?
  …. diger sorumda bebegimin cinsiyetini ne zaman ogrenebilirim

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelikte bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrasonda net olarak izlenebilir.
   *: Gebelikte baş ağrısı, hormon değişikliklerinden, susuz kalmaktan, bilgisayar ve diğer elektronik eşyaların ışıklarından, gürültülü, sigara dumanına maruz kalan havasız ortamlardan, kahve, çay, çikolata gibi kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesinden kaynaklanabilir. Nöroloji uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 62. Avatar Hilal Uluer dedi ki:

  Mrb ben 9 Haftalık hamileyim ama hiç bi süt ürünü yiyemiyorum yemek istiyorum ama aşırı derece midem bulanı ne yapmayalım bebeğime bi zararı var mı??

  1. admin admin dedi ki:

   Süt ve ürünleri, kalsiyumun en iyi kaynaklarıdır. Bir süre kendinizi sıkmayın ancak daha sonra tekrar süt ünleri tüketmeye gayret edin. Ancak şu an için tüketebiliyorsanız kaşar peyniri, beyaz peynir gibi peynir çeşitleri, ıspanak, brokoli, marul, kara lahana, pazı, maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler, kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, barbunya gibi kuru baklagiller, dondurma, tahin, pekmez, portakal gibi gıdaları günlük beslenmenizde ağırlıkla tüketebilirsiniz. Zamanla süt ürünlerine hassasiyetiniz azalacaktır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 63. Avatar gozde dedi ki:

  mrhb ben 11 haftalik gebeyimm 2 gebeligim bu hamileligimde mide yanmam bas donmem boyle basimda bi agirlik halsizlik var neden acaba ilk zaman kan tahlili yapildi ama bisi cikmamisti

  1. admin admin dedi ki:

   Her bebek ve her gebelik birbirinden farklıdır. Bu nedenle bu gebeliğinizde daha fazla hassasiyet yaşıyor olabilirsiniz. Gün içerisinde uzanarak dinlenin. Ayaklarınızı yastık, minder gibi daha yüksek bir yere uzatın. Sıvı almayı ve bol su içmeyi ihmal etmeyin. Kısa aralıklarla dinlenerek yürüyüş yapın. Genellikle 2 ay içerisinde şikayetleriniz azalacaktır.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 64. Avatar Meltem dedi ki:

  Merhaba hamileliqimin 12 haftasindayim ama acı bir istifra baş aqrisi baş dönmem var hic halim yok kan deqerlerim düşük cikti ve idrarimda enfeksiyon var ne yapmaliyim ve cok zayifim yemek yiyemiyorum ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Enfeksiyon için doğum uzmanınıza danışarak ilaç tedavisi önerirse uygulayabilirsiniz. Enfeksiyon durumunda bol su içmelisiniz. Aynı zamanda yorgunluğunuzu da azaltacaktır. Gebeliğinizin ilerleyen aylarında bu şikayetleriniz azalacak. Kansızlık varsa yorgunluk hissiniz daha çok olacaktır. Yumurta, et ürünleri, pekmez tüketmek kansızlığınızı gidermeye yardımcı olur. Zencefil, leblebi, galeta, peynir, muz gibi kuru gıdalar bulantınızı azaltabilir. Suyu bol tüketin ancak yemekle beraber değil öğün aralarında tercih edin. Bu sürecin geçici olduğunu unutmayın. Bir diyetisyenle görüşerek destek almanızı tavsiye ederim.Diyetisyen Çiğdem Öteleş.

 65. Avatar Kubra dedi ki:

  12haftalik hamileyim ilk aylarda düşük tehlikem vardı geçti ama simdi tekrar kanamam oldu bu aylarda düşer mi çocuk yada ne yapmalıyız

 66. Avatar Feyza dedi ki:

  Merhaba ben yarın 12 haftalık olucam ama adet sancısı gibi azda olsa sancım var ve çok az sadece leke gibi kahferengi geliyor 1 hafta öncede kanamam oldu hastanede kaldım iğne ve utrogestan diye bi ilaç verdiler acaba onların yan etkisi mi bu durum normal mi yoksa kotü bişey mi var lütfen cevap yazın

 67. Avatar Feyza dedi ki:

  Merhaba ben yarin 12 haftalik olucam ama cok az adet sancisi gibi bisey oluyor ve kahverengi leke geliyor ama cok az bide bundan 1 hafta once kanamam olmustu hastanede kaldim onun etkisi mi acaba normal midir bu yoksa kotu bisey mi lutfen cevap verin

 68. Avatar Arzu bulut dedi ki:

  Ben 12 haftalık gebeyim ve bu hafta bende ambyotik bant senderomu oluştu ve çok endişe ediyorum dr endişe etme sağlıklı şekilde doğrucan diyor amabeni net den okuduklarım endişelendiriyor bebeğime biyerde zarar verir diye.

 69. Avatar Perihan dedi ki:

  Merhaba 12 haftalık hamileyim şuan 10 haftamda ara ara kahverengi lekelenmem oldu ve 4 gün sonra geçti o zamandan beri ilk defa bu hafta tekrar oldu ilk gebeliğimde hiç böyle bir lekelenme yaşamadım ve ben biraz paniğim o yüzden endişelendim bir sıkıntı olmaz dimi

 70. Avatar Siboş dedi ki:

  11 haftalık hamileyim doktorum erkek bebek olma olasılığı var dedi bunun değişme olasılığı varmı

 71. Avatar Merve kacmaz dedi ki:

  Merhaba hocam 12+6 haftalik hamileyim ilk gebeligim baslarda hiic bi sikayetim yoktu ama son 10 gundur gunde ortalama 3/5 kez istifra ediyorum ozellikle sabahlari hiic bisey yiyemiyorum meyve harici bu bebegimin gelisimini etkiler mi cok siddetli bas agrilarim oluyo dr danistim bulanti normal hap vermeyim ama bas agrisi icin zorda kalirsam 1 parol icebilecegimi soyledi sizce bu durum normal mi

 72. Avatar gülistan dedi ki:

  Merhaba doktorum düşük tehlikesi için ilaç verdi 12 .haftalık hamileyim kullanmam gerek mi?

 73. Avatar Serap b dedi ki:

  Hocam ben 12.haftadayım ama bulantı dan ne yemek yiyebiliyorum nede su içebilir iyorum. Her su içtiğimde direk çıkartıyorum. İyi beklenemedik gıda alamadım diye korkuyorum iki gündür iyiyim üç ayın eksikliğini nasıl gireceğim ben

 74. Avatar Betül dedi ki:

  iyi günler 11 haftalık hamileyim. bi aydır yüz temizleme köpüğü, tonik vs kullanmıştım bu ürünlerin bebeğe zarari olmuş mudur şimdiden teşekkürler

 75. Avatar Süheyla dedi ki:

  Hocam 12 haftalik hamileyim ense kalinligi 3mm civari denildi down riski var Ankarada özel bir labaratuvarda nipt testi yaptirdik sonuc iyi geldi hala risk varmi kafam cok karidik neden ense kalinligi yuksek ciktiki

 76. Avatar Ada dedi ki:

  Arkadaşlar hamileliğin 12 haftasindayim sağ tarafım çok ağrıyor sağ gögsumun altı nefesim kesiliyor ara ara yardımcı olursanız sevinirim

 77. Avatar Asli dedi ki:

  Merhaba 11 haftalık gebeyiyim bir ay önce mide yanması başladı ama bir turlu geçmiyor normal mi

 78. Avatar nisa terzi dedi ki:

  12. haftadayim 2li testi yaptirmak istemedim ama icim icimi yiyo acaba ilarde dovn harici baska sorun cikar mi illa yaptirmali miyim

 79. Avatar Özo dedi ki:

  Merhabalar şuan 11 haftalık hamileyim serumlarla yasiyorum 8 kilo verdim 2 aydır hiç kalkmadan yatıyorum bulantilar beni mahvetti gece gündüz sürekli kusuyorum şu dahil içemiyorum çok mutsuzum ömrümden ömür gitti nezaman duzelicam normal hayata geçiş yapıcam tükendim artik

 80. Avatar Hatice dedi ki:

  Hocam 12. Haftadayım ama mide bulantım ağrı kusma var hala 5. Haftadan beri böyleyim. Doktor gaviscon ve bir tane daha hap verdi ama hem fayda etmiyor hem de şimdi hiç içemiyorum onları da içtiğimde kusuyorum. İlaçlar acı olduğu için onlar da kusturuyor. Sadece serum alabildiğimde rahatlıyorum biraz ama etkisi geçince yine aynı oluyorum. 7 kilo verdim. Zencefil çayı iyi gelir diyorlar ama sizce ne yapmalıyım ?

 81. Avatar Hülya atabey dedi ki:

  Bu site çok iyi bilgi veriyo çok memnunum ve bilmediklerimi ayrıntıya kadar burdan ögrendim belkide daha da öğreneceğim var 3 aylık hamileyim ve mutluyum 😍 iyi günler

 82. Avatar Sakaryali dedi ki:

  Hocam 12 haftalik hamileyim 3 gebeligim diger iki cocugumda dogum oncesi ve dogum sonrasi toplam 12 torba kan aldim bu gelimdede 6 haftadaki tahlil sonuclarimda kanim 9 cikti sizce budurumda yanisliklada olsa bir 4 hamilelik benim icin risk tasirmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Düzenli takip altında olursanız risk faktörlerini azaltmış olursunuz.

 83. Avatar Amed21 dedi ki:

  Merhaba ben 12 haftalık hamileyim kasılmalarım ve ağrılarım oluryor ve sureklı tükürüyorum

 84. Avatar Nigar dedi ki:

  12haftalik hamileyim dişlerim çok agriyor 20lik dişim çürümüş cekimesi lazmmis disci doktoruniza sorup gel ona gore cekelim dedi. Sordum doktora disci karat versn dedi ne yapmam lazim .?

  1. admin admin dedi ki:

   Durumunuzu en iyi bilen kontrollerinizi yapan kadın doğum uzmanına başvurun.

 85. Avatar Nigar dedi ki:

  12haftalik hamileyim dişlerim çok agriyor 20lik dişim çürümüş cekimesi lazmmis disci doktoruniza sorup gel ona gore cekelim dedi. Sordum doktora disci karat versn dedi ne yapmam lazim

 86. Avatar Ela dedi ki:

  Ben 12 haftalık hamileyim henüz doktora gitmedim ve sigara içiyordum yaklaşık bir haftadır bıraktım bebegime bi etkisi olurmu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Zararın neresinden dönerseniz kardır.Bundan sonra bebeğinizin sağlığı için sigaradan uzak durun.İlk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.

 87. Avatar andac karaduman dedi ki:

  merhablar oncelıkle 6 haftada ıkız gebelıgım vardı sonrasında keselrımden bırının 6 haftada gelısmedıgını ve dıger kesemınde 9 hafta 2 gunluk oldugunu ve onun ıyı oldugunu soledı 10 haftada dıger kesem kendı kendıne gıttıgını normal olarak tek gebelık yasadıgımı soledıler lakın bende hıper troıd yanı zehırlı guatır cıktıgını soledıler ve cok mıgdem bulandıgından emadur ve metpamıd verdıler ayrıca bu hastalıgım ıcınde thyramazo 0.5 mg hapı kullanmamı soleıdle suan kullanıyorum lakın bu ılacların bebege zarar verıp vermıcagı benı korkutuyor suan 11+5 haftalık oldu hersey normal ama sızce bu ılaclar bebege zarar verırımı cok korkuyorum yardımcı olursanız sevınırım onumuzdekı hafta ıkılı tarama testlerım yapılıcak bundan dolayı tedırgınım yardımcı bı cvp verırısenız cok sevınırım

 88. Avatar Ahsen dedi ki:

  11+4 haftalik hamileyim gece bulantilarla uyaniyorum su bile icemiyorum artik ne yesem cikariyorum hicbirsey fayda etmiyor sinirlerim bozuldu artik deli gibi agliyorum oturup ne zaman bitecek asiri sekilde bulanti ve istifar ede ede iyice zayifladim ilk hamileligim ve cok bunaldim artik :'(

 89. Avatar Didem dedi ki:

  12. haftadayım. 2 hafta önce az miktarda kanama yaşadım ve beni biraz korkuttu. İğne oluyorum ve progestan diye bir hap kullanıyorum. Şuan çok şükür kanamam yok. Bu süreci 2 dr ile takip ediyorum. Ancak 2 dr arasındaki farklılık kafamı karıştırıyor. Gittim 2 hastanede gerçekten İstanbul’daki en iyi hastaneler arasında. Dr lar dan biri kanama alanı görmüyor normal hayatına devam edebilirsin diyor. Diğeri kanama alanı görüyor ve 5 günlük rapor veriyor. Aslında gördüğüm kadarıyla kanama görmeyen dr un ultrasonu diğerine göre çok çok daha net . Bebek çok net bir şekilde gözüküyor. Kanama alanı konusunda yanılma olabilir mi. Neye göre yanılınabilir. 3. bir dr a gitmek istemiyorum. Kafamın daha da karışmasından çekiniyorum.

 90. Avatar ÇİGDEM dedi ki:

  merhaba ben dün ikili test yaptırdım
  CRL 6.55 (12+6)
  NT 2.01
  NAZAL KEMİK VAR
  FKA +
  MİDE CEBİ VE MESANE İZLENDİ
  4 AXTREMİT İZLENDİ DEDİ

  SONUÇU LÜTFEN DEGERLENDİRİRMİSİNİZ NT 2.01 RİSK MİDİR ?
  BİRDE 2CM LİK MİYOM İLE UYUMLU KİTLE ÇIKTI ZARARI VARMI ?

 91. Avatar Nika dedi ki:

  Merhaba ben 12ci haftadayim .7-8hafta aradi doktor ultrasonda ikinci bi kalp atishi gordu bi kac defa bakdi anlashilamadi,10cu haftada tekrar gitdik bir tanedir dedi,ama cok kisa surdu ultrasonum.sizce ikinci biryerler saklanmish ola bilirmi?yani bir kac hafta sonra gittiyumizde ikinciyu gore bilirmiyiz?yoksa bu normalmi yani ilk haftalarda iki tane kalp atisi vurulmasi

 92. Avatar Gul dedi ki:

  Mrb ben 12haftlk hamlym belimde adet sancısı gibi ara sıra ağrı giriyo birde baş agriim var nedn olblr

 93. Avatar Gonca yilmaz dedi ki:

  Merhaba hocam, 12 haftalik hamileyim. Ilk haftalarimda hic kusmam olmadi. Sadece bulantilarim hafif oluyodu. Son iki gundur ilk defa kusmalarim basladi nedeni acikcasi merak uyandirdi buyuk bir sorun yoktur demi ?

 94. Avatar Ümmü dedi ki:

  12. Haftadayim aslinda bana gore 10 haftalik hamileyim bu haftada dr cinsiyetini soyledi acaba yanlis tahmin olabilir mi daha cok kucuk nasil bilinebilir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası yumurtlama veya birliktelik tarihine göre değil son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

   1. Avatar Selin dedi ki:

    Doktor bey 12 haftalık hamileyim acaba kaç aylık tamam olarak oluyo

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Selin hanım gebelik takibi ay hesabıyla değil hafta hesabıyla yapılır.Bilgi amaçlı olarak 12 haftalık hamilelik = 84 günlük = 2 ay 24 günlük hamile oluyorsunuz.

  2. Avatar Didem dedi ki:

   Bendede öyle bi durum var merak ettım bebegınızın cınsıyetı nedir