reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 13. haftası

Gebeliğin 13. haftası

        13. Hafta itibari ile artık bebeğiniz 4. ayına da adım atmış bulunmaktadır. Diğer bir deyimle artık ikinci 3 aylık dönem olan 2. trimester döneme girmiş bulunmaktasınız.
Gördüğünüz gibi, zaman hızla ilerliyor ve bebeğiniz içinizde her geçen gün daha fazla yol alarak büyüyor. Haftalar ilerledikçe ve bebeğiniz geliştikçe, siz de onun gibi değişim ve gelişim gösteriyorsunuz. Geçen her süre, sizi ve bebeğinizi de doğuma yaklaştırıyor. Dilerseniz şimdi bu hafta bebeğinizde ve sizde gerçekleşecek olan değişimlere bir göz atalım.

Gebelikte 13. Haftada Bebekteki değişim ve gelişim

       Gebeliğin 13. haftasında ikinci tirimester dönemine girmiş oluyorsunuz bu dönem 4-5-6 aylık gebelik dönemleri hamileliğin en rahat geçtiği dönemlerdir. Bu döneme halk arasında da hamileliğin balayı dönemi yakıştırması yapılır. Bebeğiniz artık yerini iyice benimsemiş, siz de hamileliğe kendinizi daha iyi adapte etmiş durumdasınız. 13. Hafta, bebeğiniz 6.5 ila 7.8 cm büyüklüğündedir. Kilosu ise 13 ile 20 gr arasındadır.Görüyorsunuz ki bebeğinizin ağırlığı boyundan çok daha hızlı bir şekilde yukarılara taşınmaktadır. O doğduğunda ağırlığı normal doğum koşullarında ortalama 3,5 kilo arasında olacaktır. Evet, bu kiloya oranla hala çok mini minnacık bir ağırlıkta ama ilerleyen haftalarda hem kilosu hem de boyu atağa geçecek ve buna siz bile şaşıracaksınız.

        Bebeğiniz şuan bir şeftali büyüklüğünde. Daha birkaç hafta önce pirinç tanesi kadardı değil mi? Bebeğinizin kafası hala vücudunun yarısı kadar, yani büyük. Kafası vücudu ile orantılı değil. Ancak yakın bir zamanda kafası vücudu ile orantılı hale gelecek. Doğum yaptığınızda kafası vücudunun 4/3’ü büyüklüğünde olacak. Şuana kadar bir kıkırdak yapıda olan bacak ve kol kemikleri geçen hafta kazandığı güç ile bu hafta kemikleşmeye adım atıyor. Kollar ve bacaklar uzamaya başlıyor ve bunu sağlayan etken de aynı zamanda kas yapısın kontrolü de gelişmeye başlıyor. 11. Haftada başlayan gözlerin yanlardan yüze doğru kayma hareketi bu hafta da yolculuğunu sürdürüyor. Ve 15. Haftaya ulaştığımızda bebeğinizin gözleri artık yüzünün önünde yerini alacak. 11. Hafta itibari ile içe doğru harekete geçen bağırsakları ise 13. Haftada göbek kordonundan çıkarak karın bölgesinde oluşmaya başlıyor.

       Bebeğinizin vücudunda şuan hiç yağ olmadığından dolayı cildi de transparan durumda. Ancak 15. Haftaya gelindiğinde cildi daha da gelişmiş duruma gelecek ve hatta ilk saçları da çıkacak. 13. Haftada bebeğinizin bağırsağı da daha hareketli artık, bebeğin pankreası insülin üretmekte, pankreas, doğum sonrasında bebeğin şeker seviyesini ayarlamakta ki temel organı olacak. Bebeğiniz beyni de gelişmekte: Beyin geliştikçe, bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolleri artacaktır. 10 hafta sonra ise bebeğinizin beyni tamamen gelişmiş olacaktır. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanır, bebeğiniz içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışır.

Gebelikte 13. hafta itibari ile Anne adayındaki değişim ve gelişim

       Bebeğinizin gelişimi devam ettikçe sizin de rahminiz büyümeye, bunun etkisiyle de gerilmeye başlar. Bu gerilme kasıklara bir baskı uyguladığından bazı kadınlarımızda bu hafta itibari ile kasık ağrıları ve hafif sancılar yaşanabilmektedir. Bu hafta itibari ile mide bulantılarınız ve kusmalarınız oldukça azalacağından dolayı daha rahat bir hamileliğe de adım atmış oluyorsunuz. Bu sizin enerjinizi de arttıracaktır. Bulantı ve kusmaların geçtiği bu dönemde anne adayında kullanılan folik
asitin de neden olabileceği, memelerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, kabızlık gibi şikâyetler devam edebilir. Artık karnınız büyümeye başlamıştır. Bu hafta itibari ile anne adayında cilt sorunları da yaşanmaya başlar. Değişen hormonların etkisi ile cildinizde de gebelik maskesi adını verdiğimiz chloasma görülebilir. Ancak bu her 13. Haftalık kadında görülecek diye bir durum yok. Bu lekelenmeler ağırlıklı olarak doğumdan sonra düzelir. Bir de vücudunuzda çatlaklılar meydana gelebilir. Özellikle de karın bölgesinde. Çünkü genişleyen rahim karnınızda da gerilme meydana getirecektir. Artık vücudunuzu genişliyor. Bu haftalarda anne adayları hamilelik kıyafetleri almaya başlamaktadır.

Gebelikte 13. Hafta da beslenme düzeni

       Hamilelik süresince beslenmede anne adaylarına en çok bol sıvı tüketmeleri konusunda uyarılarda bulunuruz. Özellikle de su tüketimi hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Unutmayın ki siz artık 2 canlısınız ve bebeğinizin suya, suyun içerisindeki florüre oldukça ihtiyacı var. Bu onun diş gelişimi açısında gerekli bir besindir. Bu nedenle kilo alımınızı da dengeleyecek olan suyu ihmal etmeyiniz. Günlük olarak 2-3 litre suyun tüketilmesi gerekiyor. Eğer bu kadar suyu içmekte zorlanıyorsanız en azından yemeklerden önce ve sonra su içiniz. Yemek esnasında ise içmemeniz daha iyidir.

       Hamilelikle anne adaylarının almalarının zorunlu olduğu diğer bir şey ise demirdir. Çünkü gebelik esnasında annede demir eksikli görülür. Bu en sık karşılaşılan sorunlardandır. Hem bu eksikliği karşılamak hem de bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demiri depolamak adına içerisinde demir barındıran besinlere ağırlık vermelisiniz. Demir bakımından zengin besinler yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerdir. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay bağırsaklardan emilir. Et yemeyen anne adaylarının aldıkları gıdalardaki demirin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmeleri gerekir.

      Beslenme konusunda anne adaylarının merak ettiklerinden biri de ne kadar yemesi gerektiğidir. Daha önce de dile getirmiştik. Bir anne adayının hamileliği süresince günlük olarak ekstradan 300 kalori alması yeterlidir. Normal bir insan bedeni ortalama olarak 2200 kalori ile günlük beslenir. Siz günlük maksimum 2500 kalori alabilirsiniz. Bebeğiniz henüz çok küçük ve daha sizin yediklerinizden besin almıyor. O nedenle de ilk haftalarda bebeğinizi düşünerek çok yemenizin ona bir faydası yoktur. Her gün bir bardak süt için ve tam buğday ekmeği tüketin. Yine de kalori saymakla uğraşmayın siz yemek seçiminizi sağlıklı yapın ve doktorunuz da aldığınız kiloların yeterli olduğunu düşünüyorsa, boşu boşuna kendinize eziyet etmeyin. Bebeğinizin gelişiminde olumlu etken olan protein, demir ve kalsiyumu beslenmenizden eksik etmeyin. Bir günde 71 gram protein almanız gerekmekte. Bunu et, yumurta, süt ürünleri, kabuklu yemişlerden, soyalı ürünlerden alabilirsiniz. Günde üç porsiyon bunlardan yemeniz yeterli protein almanızı sağlar. Balık da başka bir protein kaynağıdır. Günde 27 mg demir almak, hamilelikte çok görülen demir eksikliğine birebirdir. Demir daha çok hayvansal ürünlerde bulunur. En iyi kaynağı da yağsız kırmızı ettir. Et yemiyorsanız mercimek, ıspanak gibi besinlerden demir ihtiyacınızın bir kısmını sağlayabilirsiniz. Bir günde yaklaşık 1,000 mg kalsiyum almanız gerekmektedir.Bebeğinizin diş ve kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Eğer yeterince kalsiyum almazsanız bebeğiniz sizin vücudunuzda ki kalsiyumu alacak ve siz kalsiyum eksikliği çekeceksiniz. Taze sebze ve meyve yemek kabızlığı engeller ve gaz sorununa birebirdir dolayısıyla hala beslenmenize dikkat etmelisiniz.Gebelikte kabızlık hakkında ayrıntılı bilgi için konumuzu okumak için tıklayın

Gebelikte 13. Hafta da anne adayına öneriler

       13. hafta ile birlikte anne adayında mide bulantılarının ve kusmaların azaldığını ve bunun da anneye eski enerjisini kazandırdığını belirtmiştik. Bu enerjinizi olumlu yönde kullanmanızda fayda var. Mide bulanmaları azaldığından iştahınızda artış yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle de önceki haftalara oranla daha fazla miktarda bir beslenme söz konusu. İşte artan enerjinizi bu hafta itibari ile yapacağınız basit egzersizlerde kullanabilirsiniz. Biz uzmanlar gebeliğin ilk aylarında anne adaylarına sporu da öneririz. Ancak ve anca bir düşük riskiniz yoksa bedenen ve sağlık açısından sizi zorlayan bir durum yoksa bu geçerlidir. Spordan kastımız bir spor salonuna giderek ağır bir program uygulamak değildir. Yürüyüş, yüzme ve zorlanmadan koşmadır. Evet ilk haftalarda yorgunluk mide bulantısı nedeniyle oldukça enerjisizdiniz. Artık kendinizi biraz toparlamanın zamanı geldi. 9 ay boyunca sürekli yiyip içip yatmayı umarız ki düşünmüyorsunuzdur. Unutmayın ki hamile de olsanız sizin de vücut sağlığınızı korumanız gerekiyor. Hamilelik size kendinizi salma hakkı vermez. Hamile kadınlar için egzersiz, krampları, kaslardaki gerginliği en aza indirir, dolaşımı hızlandırarak bacaklarda ve ayaklarda oluşan ödemleri azaltır. Ancak yapılan egzersizleri belli bir düzeyde tutmak gerekir. Kendinizi çok zorlamamalısınız. Küçük basit esnetme hareketleri ile başlayabilirsiniz. Zamanla vücudunuzun daha esnek olacağını göreceksiniz. Bu ilerde doğumunuzu da daha rahat yapmanızı sağlayacak. . Egzersiz için düzenli bir program yapmak gerekir. Egzersiz yaparken yaşanan su kaybını önlemek için bol miktarda su içilmelidir.
13. hafta ile birlikte diğer bir deyimle ikinci üç aylık dönemde, kadınlarda libidoda artış görülür. Bunun nedeni ise vücuttaki kan dolaşımının oldukça artmasıdır. Hormonal değişikliklerin de buna etkisi vardır.Libidonun artması cinsel paylaşım isteğini de arttırır. Eşinizle bu durumu paylaşınız. Eğer eşiniz bebeğinize bir zarar geleceğinden endişeleniyorsa, bunda bir sakınca yok. Cinsel birleşim bebeğinize zarar vermez. Bunu doktorunuza da danışabilirsiniz.

Gebelik döneminde çalışmak

       Gebelikte çalışma anne adayının güvenliği ile alakalı bir sorun olmadığı müddetçe bir sakıncası yoktur. Yani ağır kaldırılan ve bebeğe zarar verecek işler olmadığı müddetçe anne adayının çalışmasında hiçbir sakınca yoktur. Düzenli kontroller ve doktor tavsiyelerine uyulması gereklidir.

Anne adayına tavsiyeler

    Gebeliğiniz müddetince kafeinden ve kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Baba adayına tavsiyeler

    Gebelik boyunca egzersiz konusunda eşinize destek olun. Yapacağınız tüm egzersizleri mutlaka doktorunuza sorun. Hangi sporları yapabilir hangilerinden uzak durmalı öğrenin.

GEBELİĞİN 13. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

Bu Haber 1.159.801 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Eses dedi ki:

  Merhaba 13 haftalık gebeyim mıdemde tokluk hıssı ve yanma var hıc bısy yiyemiyorum napmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım doktorunuza şurup yazdırın.Bunun yanında aşağıdaki linkteki önerileri dikkate alın.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-mide-yanmasi-reflu.html

 2. Avatar Sahra melek dedi ki:

  Merhaba. Ben 13. Haftalık gebeyim. Bugün doktorum ultrasonla muayene etti ve cinsiyetini öğrenmek istedim. Cinsiyetine bakarken bacak arası boş dedi. Ve kız olduğunu söyledi ama cinsel organını göstermedi,bacak arası boş dedi sadece. Sizce yanılma payı var mı ?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sahra hanım
   erken haftada yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma payı olabilmektedir
   en net cinsiyet 16. haftadan sonra söylenmektedir

 3. Avatar Zahide dedi ki:

  Merhabalar ben 13hafta 6 günlük hamileym bebeğim ne zaman hareket etmeye başlayacak büyük bir heyecanla bekliyorum

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar zahide hanım
   18. haftadan itibaren bebeğinizin ufak ufak hareketlerini hissetmenizi bekleriz

 4. Avatar Ümmühan dedi ki:

  Merhaba hocam 5 haftalıkken geniz akıntım başladı hala devam ediyo 14. Hafta dayım sabah ve özellikle akşamları bulantı yapıyo geniz akıntısı nasıl kurtulabilirim.

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ümmühan hanım
   en kısa zamanda kulak burun boğaz polikliniğine başvurup, muayene olmanızı öneririm

 5. Avatar Eliffbeyza dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 13 haftalık gebeyim doktorum 5 haftalıkken benden toksoplazma kızamıkçık tahlilleri istemişti yaptırmadm şimdi yaptırmama gerek varmı acaba

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar elif hanım
   istenilen toxoplazma tetkikleri gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilmektedir
   gebelik haftanız geçmiş görünüyor
   yaptırmanızı gerek yoktur

 6. Avatar Burcu dedi ki:

  Merhaba 13+3 haftalık gebeyim ve bebeğin ense kalınlığı 2.6mm ölçüldü ikili test sonucunu bakılacak ama ultrasonda yanılma olabilir mi detaylı ultrasona girdim ikili test sonucu bekliyoruz testte anlaşılır mı acaba

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar burcu hanım
   biirşey demek için henüz çok erken
   ikili tarama tetkikinizin sonucunu beklemenizi öneririm

 7. Avatar Dilek dedi ki:

  13+3 günlük hamileyim son adet tarihim ne zaman oluyor dr cinsiyet erkeğe benziyor dedi doğruluk payı nedir

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar dilek hanım
   söylediğiniz gebelik haftasına göre, son adet tarihiniz tahmini olarak 1 eylül olması gerekmektedir
   erken haftada yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma olabilir, en net cinsiyet 16. haftadan sonra bakılmalıdır

 8. Avatar Ceylan dedi ki:

  Mehraba hocam ben 13 haftalık gebeyim ama bende sifilis hastalı tespit edildi ve tedavi uygulandı antibiotiklerle 4 ml penechelin le .sorum shu bebeyim ölücek mi yada hastalıklı dogar mı lütfen bana cevap verirseniz sevinirim cok endişheliyim bir bebeyimi kaybetim bunu da kaybetmek istemiyorum ne yapmam gerekiyor aldırmalımıyım

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar ceylan hanım
   bu hastalık için tedavi alırken, gebe olduğunu belirttiyseniz ona göre tedavi uygulanmıştır
   kadın doğum doktorunuzla bu konuyu paylaşmanızı ve sık aralar ile kontrole gitmenizi öneririm

 9. Avatar Mizgin dedi ki:

  Merhaba ben bisy soracam iki sefer doktora gittim erkek benzetiyorum dedi bu sefer gittim kiz dedi 13 cü haftamdayim sizde ne diyorsunuz

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar
   malesef ki erken haftalarda yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma olabiliyor
   en net cinsiyet 16. haftadan itibaren söylenmektedir
   bu tahminlere göre alışveriş yapmamanızı öneririm

 10. Avatar Zeynep dedi ki:

  Merhaba 13.haftalık hamileyim.13 haftaya girince kontrole gittim karnımdan ultrasonla bakıldı sadece ama eve geldiğimde koyu lekelenmem oldu ve arada bir leke geliyor nedendir acaba?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   düşük tehdidiniz olabilir
   en kısa zamanda tekrar doktorunuza başvurmanızı öneririm

 11. Avatar Cansu dedi ki:

  Merhaba ben 13 haftalık hamileyim bu haftada cinayet beli olur mu

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar cansu hanım
   cinsiyet için tahminde bulunabiliriz, lakin net değildir
   net cinsiyet 16. haftadan sonra belli olur

 12. Avatar Ece dedi ki:

  4 boyutlu ultrasonda 11.haftada belli Olan cinsiyette yanılma olur mu acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ece hanım erken haftalarda yapılan tahminlerde yanılma ihtimali bulunmaktadır.

 13. Avatar ebru ekdi dedi ki:

  cinsiyet ne zmn belli olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım anne karnında bebetğin cinsiyeti gebeliğin 12-13. haftasında ultrason ile tahmin edilir.16. haftasından sonra net olarak izlenebilir.

 14. Avatar Nargiz dedi ki:

  Merhaba ben 13 haftalik hamileyim ama mide bulantisi ve kusma sorunlarim hala gecmedi.ne zaman iyilewirim.gitdikce zayifliyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nargiz hanım kusma şikayetiniz 2 haftada daha devam edebilir. O zamana kadar kuru katı yağsız bol tuzlu az sıvı tüketimi porsiyonlar az ve sık olmak kaydı ile beslenme tarzı düzenleyin. Yemekler ayakta atıştırmalık şeklinde olsun. Zofran tablet sabah akşam birer tane aç karnına alın. Geçmiş olsun.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 15. Avatar Esmanur dedi ki:

  Merhaba hocam ben 14 haftalık hamileyim ve hala kusmalarım devam ediyor çok aşırı derecede mide bulantılari yaşıyorum lütfen acil cvplayin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esmanur hanım 2 haftada daha devam edebilir. O zamana kadar kuru katı yağsız bol tuzlu az sıvı tüketimi porziyonlar az ve sık olmak kaydı ile beslenme tarzı düzenleyin. Yemekler ayakta atıştırmalık şeklinde olsun. Zofran tablet sabah akşam birer tane aç karnına alın. Geçmiş olsun.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 16. Avatar busrad. dedi ki:

  merhaba 13 haftalik hamileyim. gecen haftaya kadar damar seyirmesi gibi hareketler hissediyordum. 1 haftadir boyle bir durum yok hatta hic kıpırtı olmuyor. bu normal mi? endiselenmem gereken bir durum mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelikte bebek hareketleri 16. haftadan itibaren hissedilmeye başlar.Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 17. Avatar cansin dedi ki:

  merhaba 13 haftalik gebeyim kilom 59 boyum 1.68 her gecen gun zayifliyorum hic kilo almadim ve hala kasik agrilarim devam ediyo 10 haftalikken kirmizi nokta kadar kucuk bi leke gelmisti ve telaslanmistim ama bu aralar gene kasiklarimda kraplar var sanki oyuluyo gibi geliyo rica etsem neler yemeliyim nelere dikkat etmeliyim bu yasadiklarim normalmi bide nemzn cinsiyet ogrenmeliyim simdiden tesekkur ederim hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar, kramp ve ağrılar için magnezyum ve potasyumdan zengin beslenmek rahatlatıcı olabilir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, patates, kavun, kuru meyveler, kuru baklagiller, kuru yemişlerin tüketimine ağırlık verin. Lekelenme ve ağrılar için mutlaka doktorunuza danışın. Kilo kaybı ikinci trimester ortaları geçecek, kilo alımınız başlayacaktır. İlk etapta bebeğin aşırı kalori gereksinimi yoktur ancak zaman içerisinde artacaktır. Bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli olan besin öğelerini sağlamaya çalışın. Günde 2 litre su için, düzenli beslenmeye çalışın. Ara öğün uygulayın. Süt ve ürünlerinden 4 bardak, et ürünlerinden 3-4 köfte kadar, tam tahıllardan 8 dilim kadar, 3 porsiyon meyve ve 2 porsiyon sebze, sağlıklı yağlar ve kuru yemişlerden 4-5 tatlı kaşığı tüketmeye dikkat edin.Anne karnında bebeğin cinsiyeti kesin olarak gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrasonda izlenir.

 18. Avatar Fatıma dedi ki:

  Merhaba hocam 13 haftalık hamileyim 46 kiloyum boyum 170 bulantım çok hala geçmedi iştahımda yok doktorum bu hafta oligofer verdi nasıl kilo alabilirim kaç kilo almam gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte bulantı ve kusmalar genellikle 2. trimester ortasında sona erer. Bazı nadir durumlarda ise gebelik boyunca devam edebilir. Bulantı döneminde sıvı alımı ve gerekli vitamin mineral teminini sağlamak bebeğin gelişimi açısından önemlidir. Eğer beslenme düzenini tamamen bozan aşırı bulantınız varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun. Gün içerisinde en az 2 litre su içmek gerekir. Zencefil, leblebi, peynir, galeta, muz, sandviç gibi kuru gıdalar bulantı yaşarken diğerlerine göre nispeten daha tüketilebilir. Sevdiğiniz gıdalara ağırlık vererek tüketmeniz, yemek hazırlanırken çevrenizden destek almanız, yemek yerken kendinizi zorlamadan yemeye gayret etmeniz faydalı olacaktır. Havaların iyi olduğu günlerde, yemeklerinizi balkonda veya park bahçe gibi açık alanlarda tüketmek ortam değişikliği sağlayarak iştahınızı açabilir. Bu sürecin geçici olduğunu unutmadan sabırlı davranmaya çalışın. Doktorun önerdiği takviyeyi kullanın, bebeğin ve doğum sonrası depolarınızın tamamlanması için en azından 7 kiloyu geçmeye çalışın. Zayıf anne adaylarının gereksinimi ve beklenen kilo alım aralığı diğer anne adaylarına göre daha yüksektir. Kilo takibinden ziyade sağlıklı ve gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde beslenmeye çalışın. Gerekirse diyetisyenle görüşebilirsiniz.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 19. Avatar erva dedi ki:

  merhaba ben 13 +1 haftalik hamileyim dun 2 defa xrey cihazindan gectim unuttum oan hamileligimi problem olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Erva hanım bahsettiğiniz AVM girişlerindeki güvenlik kapıları ise radyasyon içermediği için sizde, bebek ya da rahim içindeki fetuslara zararı yoktur.

 20. Avatar Merve dedi ki:

  Hocam merhaba, 13.haftada doktorumuza gittik 2’li teste gerek olmadığını bebeğin ense kalınlıgı ve burnun normal olduğunu söyledi. 17.haftada detaylı ultrason yapacağını söyledi. Down sendorumu olmadığı anlamına mı gelir ?
  17.haftayı beklemek gerekir miydi yoksa aklımızda şüphe kalmaması için bu hafta 13.haftada test yaptırması doktorun doğru mu olurdu ? Şimdiden teşekkürler.

 21. Avatar sevda dedi ki:

  merhaba hocam ben tam 13 haftalik hamileyim cocukun cekisi 56qr bu normaldir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz.Bu değerler haftasıyla uyumlu ise sorun yoktur.Bebeğinizin kilosu haftasına göre normal gözüküyor.
   *Anne karnında bebekler gebeliğin son aylarında daha fazla kilo alır.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.
   *Günlük 30 dakika yürüyüş yapın.
   Beslenme listenizi aşağıdaki bilgilere göre planlayın.
   • günde 3- 4 su bardağı kadar yağsız süt, yoğurt, ayran, kefir,
   • günde 3 – 4 köfte büyüklüğü kadar yağsız kırmızı et, tavuk, balık, hindi,
   • günde 3 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze ve salata,
   • haftada 2 kez kuru baklagil yemeği,
   • haftada 2 kez balık,
   • tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarna gibi gıdaları tüketmelisiniz.

 22. Avatar Öznur dedi ki:

  Merhaba hocam bende tam 13 haftalık hamileyim ikizlere hamileyim aşırı derecede akıntım var mide bulantilarimda geçmedi baş ağrılarım başladı ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, bulantılarınızda kusma ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak sıvı ve elektrolit kaybı varsa tıbbi tedavi yardımı almalısınız. Ilık limonlu zencefilli su içebilirsiniz. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir.
   Baş ağrınızın,
   • Hormon değişikliklerinden,
   • Beslenme düzensizliği ve öğün atlamaktan,
   • Uzun süre aç kalmak, bulantılar nedeniyle yeterli beslenememek,
   • Yorgunluk, uyku düzeni, başka kaygılar,
   • Kahve, çay, çikolata gibi kafeinli gıdaların fazla tüketilmesi,
   • Bilgisayar ve televizyon ekranının verdiği yorgunluk,
   • Gürültülü ortam, sigara dumanına maruz kalan ortamın yeterince havalanmaması ve
   • Az su içmek gibi nedenlerden de kaynaklanabileceğini unutmayın. Bu durumları gözden geçirip düzenledikten sonra yine baş ağrısı problemi yaşıyorsanız, takibinizi yapan doğum uzmanı ve bir nöroloji hekimi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 23. Avatar Özlem dedi ki:

  Merhabalar hocam bende 13 haftalik hamileyim ve benim beşinci doğum olacak aşırı kaşık agrilarim yesil akıntım var mide bulantilarim biraz azaldi ama istahsizlik devam ediyo belim ve yanlarim çok agiriyo nedenini ogrenebilirmiyim bundan 13 gün önce gittim idrar tahlili yapıldı temiz dediler ve 4 m uzunlugunda iç kanama var dedi dr sizce bunlar zararlimi ayrica bu sanki bebegin hareketlerini hissediyorum. Ayrica kan degerlerim çok düşük ve ilac kullanamiyorum kullandigimda çok fenalasiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik konusunda artık daha tecrübeli olduğunuzdan hareketleri diğer gebelere göre daha erken hissedebilirsiniz. Akıntılar ve kasık ağrıları için kadın doğum uzmanı değerlendirme yapmalıdır. Vitamin ve mineral gereksinmesi arttığından gıdalarla alımınız yetersiz kalacaktır. Kan ilaçlarını kullanmaya çalışın, gerekirse şurup şeklinde alabilirsiniz. İştahsızlık şikayetiniz bir süre sonra geçecektir. Yağsız kırmızı et, balık, tavuk, hindi etlerinden günde 4 köfte büyüklüğü kadar tüketmelisiniz. Her gün 1 yumurta, 1 yemek kaşığı pekmez, 1yemek kaşığı tahin tüketebilirsiniz. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, semizotu, pazı, kara lahana, maydanoz, marul vs. ) bir porsiyon tüketmelisiniz. Yine bir avuç çekirdekli kuru üzüm veya kuru dut, 2 – 3 tane kuru kayısı veya 1 – 2 tane kuru incir tüketmek kan demir seviyenizi yükseltecektir. Bunların yanında 3 -4 tane ceviz içi veya bir avuç tuzsuz fındık tercih edebilirsiniz. Haftada 2 kez bir tabak kuru baklagil yemeği tüketmek faydalı olur. Ayrıca aşırı çay kahve tüketmekten kaçının. Çayı açık ve limonlu tüketin. Yemekle çay arasında en az 1 saat vakit geçsin. Kuşburnu çayı, ıhlamur gibi bitki çaylarını günde 2 fincan tüketebilirsiniz. C vitaminini yemeklerle beraber almak demir emilimini artırır. Örneğin portakal suyunu pekmezle tüketmek ya da et yemeklerinin yanında salata veya sebze yemek gibi.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş