reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 14. haftası

Gebeliğin 14. haftası

        Bebeğiniz hızla büyüyor. Geçen hafta kilosu 20 gram civarında olan bebeğinizin bu haftaki kilosu 25 grama kadar ulaştı. Gördüğünüz gibi bebeğiniz her hafta bir önceki ağırlığından bir hayli artarak gelişiyor. Onun büyümesi sizin rahminizin de ve doğal olarak da karnınızın da büyümesi demek. Ve böylece artık hamileliğinizi gözle görülür biçimde belirmeye başlıyor.

Gebelikte 14. haftada bebekteki değişim ve gelişim

       2. üç aylık dönemin 2. haftasına denk gelen 14.haftada bebeğinizin baş ve popo arası boyu 8 ila 9.3 cm ulaşır. Bu hafta bebeğinizin bazı mimikleri belirlemeye başlar. Bunlardan biri yüzünü ekşitme, kaşlarını çatma, gözlerini kısmadır. Bu hafta bebeğinizi elini ağzına götürmeyi sıklaştırıyor. Bir hafta sonra da emmeye başlayacaktır. Bebeğinizin bu hafta ile beraber cinsel organı da tamamen gelişir. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise prostat, kız ise yumurtalıklar karın boşluğuna bu gelişimle yerleşirler. Ancak hala ultrasonla cinsiyetinin net olarak görülmesi bu hafta da mümkün değildir. Buna rağmen ileri teknolojik kaliteli ve renkli bir ultrasonla bebeğinizin cinsiyetinin belirlenebilme olasılığı kuvvetlidir. Bebeğinizin bu hafta troid bezi da gelişerek hormonları oluşmaya başladı. Bu hafta bebeğinizde gelişim gösteren diğer bir organ da böbreklerdir.

       Bebeğinizin böbrekleri bu hafta idrar üretimine geçiyor ve bebeğiniz idrarını da yapmaya başlıyor.
Bebeğiniz bu hafta itibari ile doğuma kadar idrarını, içerisinde bulunan su kesesine yapmaktadır. Bebeğiniz içinde yer aldığı amniotik sıvının içinde yer değiştirmeye başlar. Bebeğinizin bu hafta ayrıca saçları da oluşmaya başladı. Ense uzar çene belirginleşir, kulaklar başın arkasından daha öne ve yanlara doğru gelir. Artık bebeğiniz bir parmak izine sahiptir.

       12. haftada başlayan solunum çalışması 14. Haftaya gelindiğinde hız kazanır. Bebeğinizin başı daha da hareketlenmiş ve çenesine yaslanmış sabit pozisyonunu da terk etmiştir. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirmektedir.

       14. hafta bebeğiniz için gerçekten de önemli bir haftadır. Organları işlevlerini yerine getirmeye başlıyorlar. Böbrekler gibi beyni de yine bu hafta tam bir enerji ile çalışmaya başlar. Bebeğiniz artık düşünen ve hareketlerini bilinçli bir şekilde yapan bir varlıktır. Beyni bebeğinizin temas ettiği alanları kaydetmeye başlayacaktır. Bir diğer işlev gösteren duyusu ise işitmedir. Bebeğiniz bu hafta ile beraber özellikle de annesinin sesini işitmeye başlar. Bu sesler net değildir. Bir uğultu biçimindedir. Bebeğinizin sizi net biçimde duyması için 25. Haftaya kadar bir süre geçmesi gerekecek. 27. haftadan itibaren annesinin sesinin yanında dışarıdan gelen sesleri de duyup tepki verebilir. 14 haftalık gebelikte bebeğinizin diğer duyu organları da gelişmekte ve bebek kendini hissetmektedir. Boynu ise biraz daha uzadığı için artık bebeğiniz kafasını her iki tarafa da çevirebilmektedir. Avuçlarını açıp kapatmaya başlamış ve parmaklarını da hareket ettirmeye başlamıştır. Elleri ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirir ve tekme atmayı da ihmal etmez. Bütün bu saydıklarımızı zorlanmadan yapabilirler. Yine bu hafta bebeğinizin karaciğeri safra üretmekte, dalağı da kırmızı kan hücresi üretmektedir.

Gebelikte 14. haftada annedeki değişimler:

       12. haftada dile getirdiğimiz gibi kendinizi daha enerjik hissedeceğiniz bir dönemdesiniz. İlk haftalarda başınızı ağrıtan mide bulantıları ve kusmalardan kurtulduğunuz için sevinçlisiniz. Bebeğinizdeki bu hızlı gelişim bu hafta karnınızın biraz daha belirgin bir şekilde çıktığını gösteriyor.

       Enerjinizi biraz hava alarak dolaşarak, arkadaşlarınız ve yakın akrabalarınızla vakit geçirerek kullanabilirsiniz. Bu size moral verecek. Hormonlarınızdaki değişimlerle duygusallaşan ruhsal yapınıza da iyi gelecektir. Bu dönem enerjinizin yüksek olması ve karnınızın çok da büyümemiş olması nedeniyle seyahat etmek için en güzel zamandır. Bu hafta itibari ile kilo alımınızda bir artma da olabilir. 14. Haftalık hamilelikte anne adayları ortalama 2,5 kilo alır. Çoklu hamilelikte ise bu biraz daha fazladır.

       Bebeğinizin gelişimi ile birlikte doğru orantıda gelişen şey rahminizdir. Rahminizin büyümesi ve gerilmesiyle kasıklarınızda baskı artacak bu da kasıklarınızda ağrıya neden olabilecektir. Rahminiz büyümeye devam ettikçe, ağırlık merkeziniz değiştiği için sırt kaslarında zorlanma ve ağrılar olabilir. Hamilelikte bel ağrısı da bu hafta görülebilir, hatta haftalar geçtikçe daha da kötüleşebilir. Endişelenecek bir şey olmasa da, belden aşağınızı hissetmiyorsanız doktorunuza başvurmanızda yarar var. İlk 3 aylık dönemdeki şikâyetlerden biri olan sık tuvalete çıkma, bu hafta azalışa geçer. İkinci 3 aylık dönemin rahat ve sakin, keyifli bir dönem olduğunu söylemiştik. Bunun tadını çıkarın çünkü son 3 aylık dönemde eski şikâyetler yeniden görülmeye başlayacaktır. Bulantılar, sık idrara çıkma gibi. Bu hafta ile birlikte iştahınızdaki artış sürecektir. Kendinizi tatlılara ve hamur işlerine boğmayın. Tatlı gereksiniminizi hafif bir sütlü tatlı ile karşılayabilirsiniz.

Gebelikte 14. Haftada beslenme düzeni

       Gebelik süresince beslenmeniz, yediğiniz besinlerin değerleri bebeğinize geçiş yapar. Bebeğinizin sizin alacağınız ölçüde demir, kalsiyum, vitamin ve protein ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer yeterince bunları almazsanız, bu kez bebeğinizin vücudu kendi vücudunun gereksinimini sizin vücudunuzdan alacaktır. Bu da sizde eksiklik yatabilir. Bebeğinizin eksiksiz gelişimi ve sizin sağlığınızı korumanız için bütün besin gruplarından oluşan dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimi edinmeniz gerekir. A vitamini, çinko, demir, riboflavin, magnezyum, folik asit ve protein bakımından yetersiz beslenme erken doğum, bebekte gelişme geriliği, düşük tartılı bebek doğumları gibi problemleri yaratabileceğinden bu besin değerlerini mutlaka beslenmenizde var etmeniz gerekmektedir.

       Annenin yetersiz beslenmesi, bebekte bedensel olduğu kadar zihinsel gelişimde de olumsuzlukları beraberinde getirir. Zeka gelişimi bunların başında gelmektedir. Yine bu dönemde annenin beslenmesindeki yanlışlıklar, ihtiyaç duyulanın alınmaması yetişkinlikte ortaya çıkan şeker, tansiyon, kanser, obezite gibi bazı rahatsızlıklara da temel teşkil eder.

       Bazı anne adayları gebeliği öncesinde dikkat ettiği ve uyguladığı diyeti hamileliği ile birlikte bir anda bırakıp, ölçüsüz, sağlıksız ve düzensiz beslenmeye geçiş yapmaktadır. Bu son derece yanlış bir yöntemdir. Oysaki gebelikte, sanıldığının aksine, de her zamankinden daha dikkatli ve sıkı bir beslenme programını takip etmemiz gerekir. Buradaki beslenme programı, bir düzendir. Zayıflama maksatlı diyet değildir. Kontrollü, düzenli, sağlıklı ve gerektiği kadar bir beslenmeyi kastediyoruz. Gebelik süresince beslenmedeki asıl amaç kendi vücut gereksinimlerinizi karşılamak ve bebeğinizin normal büyümesini sağlamaktır. Ana prensip temel besin öğelerini yeterli almaktır. Bunlar protein, karbonhidrat, yağlar, vitaminler, mineraller ve sudur.

           Hamileyken alınması gereken kilo her anne adayına göre değişiklik gösterir. Uzmanlara göre en sağlıklı oran 12 kilodur. Ancak bazı durumlardan bunun üzerine çıkılması gerekebilir. Örneğin hamile kalınmadan önce eğer anne adayı çok zayıf ise, hamileliği boyunca 18 kilo alması onun için normaldir. Ancak anne adayı hamileliği öncesinde zaten normal veya biraz üzerinde bir kiloya sahipse 18 kilo onun için risktir. Bu dengeyi sağlamak, kiloyu bilinçli ve dengeli biçimde alma konusunda doktorunuzdan ve bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Hamile kadınlarımıza özel uygulanan beslenme programları ile hamileliğiniz süresince alınan kiloların kontrol altında tutulması böylece sağlanabilir.Gebelik döneminde alınması gereken kilo miktarını hesaplamak için tıklayın.

       Bebeğiniz ve siz hızla büyümeye devam ediyorsunuz. Sizdeki yorgunluk hissi ve uyku hali artık eskisinden daha iyidir. Bu hafta bel ve sırt ağrılarını hafif olarak hissedebilirsiniz. Tansiyonunuz düşebilir. Ciddi tansiyon rahatsızlıklarında doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir. Baş ağrısı, kabızlık, midede ekşime hisleri devam edebilir. İdrara sık çıkma olabilir. Herhangi beklenmeyen bir durum yok ise gebelikte cinsel ilişki yasak değildir. Doktorunuz kontrolünde herhangi bir risk görülmemişse uygun pozisyonlarda cinsel birlikteliğe gebeliğinizin son aylarına kadar devam edebilirsiniz. Bu dönemden itibaren anne adayında cinsel dürtüler yeniden fazlalaşır.

       Hamilelik döneminde ciltte artan östrojen etkisine bağlı fizyolojik olarak ortaya çıkan damarlanmalar (spidervenler- spidernevüs) oluşabilir. Endişe etmenize gerek yok, gebelikten sonra kısa sürede kaybolur. Tedavisi gereksizdir. Beyaz tenli bayanlarda daha sık olur ve şayet doğumdan sonra geçmez ise lazer ile yok etmek mümkündür. Yüzünüzde, boynunuzda, bazen de karnınızda örümcek tarzında damarlanmalar meydana gelebilir. Anne adaylarının genellikle %50 sinde görülebilir. Gebelik dışı bir dönemde yaşanılırsa karaciğer hastalığı belirtisi olabilmektedir. C vitamini açısından zengin besinleri bol bol tüketin. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Belirli düzeylerde egzersiz ve yürüyüşlere devam edin.

Hamilelik döneminde röntgen ışınları

       Röntgen ışınlarının zararları, hamilelikte bilgisayar tomografi taraması ve MRI Radyasyonun zararları henüz tam olarak bilinememektedir. Elbette ki bol miktarda radyasyona maruz kalmanın kanseri tetiklediği herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle fetüsü az miktar bile olsa radyasyondan korumakta fayda vardır. Henüz çok zayıf ve güçsüz olan bir canlıya nasıl bir etki edeceği bilinmemektedir.

Anne adayına tavsiyeler

        Her hangi bir rahatsızlığınız için doktora gitmek zorunda iseniz örneğin; diş, gibi, doktorunuza hamile olduğunuzu ilk etapta söylemelisiniz. Doktorunuz hamile olduğunuzu göz önünde bulundurarak size ona göre ilaç vermeyi tercih edecektir.

Baba adaylarına tavsiyeler

       Her hangi bir sebeple şehir dışına çıkmak zorunda iseniz eşinizi gün içerisinde 3 – 4 kez arayın.

GEBELİĞİN 14. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

Bu Haber 1.122.285 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Melek dedi ki:

  Merhabalar ben 14. Haftama yeni girdim. Kullandığım ilaçlar B12 vitamini ve folik asit tüm doktor 12.haftadan sonra demir folik başlattı. D vitamini ilk kontrolde eksik çıkmıştı 6-7-8 haftada kullandım daha sonra vermedi. Vitamin takviyesi ne zaman başlayacak, kilomuzu verdikleri ilaçlar ne kadar arttırır?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar melek hanım
   13. haftaya kadar folik asit kullanmanız gerekmektedir
   bu haftadan sonra folik asit kesilmeli ve 16. haftadan sonra kan ilacı + multivatimin ilaçları reçete edilmelidir
   yediğiniz yemeklere dikkat ettiğiniz sürece, reçete edilen ilaçlar size kalori değil bebeğinize vitamin takviyesi olacaktır
   endişe etmeyiniz

 2. Avatar Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam 5 haftalık hanileyim bugün doktoruna gittim iki defa utrasyonla baktı keseyi göremedi daha sonra Altan ultrasonyonla baktı kese göründü kalp atışı duyulması ve Altan olmasına rağmen bebek görünmedi biraz daha beklemeliyim

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   henüz zaman var, beklemelisiniz

 3. Avatar Ayşe ÇELİK dedi ki:

  Ben 13+5 günlük ikiz gebeyim hâlâ folik asit kullanıyorum doktorum bunu kullanıp veya bırakmam konusunda birşey demedi. Yorumları okuyunca tedirgin oldum napmaliyim.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   folik asitinizi 13. haftaya kadar kullanmanız yeterli
   artık ilacınızı kesebilirsiniz

 4. Avatar Duygu dedi ki:

  Merhaba ben 13+5 günlük hamileyim doktorum 12.hafta bitiminde folikasiti biraktirdi.13.haftaya girdiğim gün ELEVİT vitamin kullanmaya başladım.Şimdi bazı yorumları okudum 16.hafta itibari ile vitamin kullanılmasını önerilmiş acaba vitamin kullanımını birakmalimiyim.Suana kadar kullandığım vitaminin bir sakıncası olmusmudur.Teşekkürler

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar duygu hanım
   vitamin kullanmanın gebeliğe hiç bir zararı yoktur
   endişe etmeyiniz, ilacınıza devam edebilirsiniz

 5. Avatar Sibel dedi ki:

  Merhaba 13 haftalık hamileyim folikasit hariç ilaç kullanmadım doktor vermedi bana kan ilaci vitamin kullaniyomusun diye soruluyo
  Kullanmam mı gerekiyo?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar sibel hanım
   folikasit gebeliğin 13. haftasına kadar kullanılmaktadır
   16. haftadan itibaren demir ve multivitamin ilaçları başlanır

 6. Avatar Aslı dedi ki:

  Hamile olduğumu öğrendiğimde 13 haftalıktı öğrenesiye kadar bir hamilenin yapmaması gereken herseyı fazlasıyla yaptım cunku bılmıyordum neredeyse 4 aylık olmus bebek ben yenı ogrendım alkol sıgara ağır kaldırma hoplama zıplama dans ve gün içinde 5 6 saat havuz atlayışları yüzmeler gibi şeyler bir zararı olmuş olabilirmi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım
   Gebelikte yapılmadı gereken bütün tarama tetkiklerini yaptırmanızı ve sık aralar ile doktor kontrolüne gitmenizi öneririm

 7. Avatar Şule dedi ki:

  Merhaba ben 15. Haftama yeni girdim şu anda decavit dışında kullanmam gereken vitamin , balık yağı vs. Herhangi bir ilaç var mı acaba ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar şule hanım,
   4. ay itibari ile decavıt gibi vitamin ilacı ve onun yanına ek olarak kan ilacı kullanmanız gerekir

 8. Avatar Gül dedi ki:

  İyi günler hocam. Suan 14.haftadayim buzamana kadar kasık agrilarindan dolayı hep magnezyum aldım halada alıyorum .. tüm gebelik boyunca magnezyum aliminin bir sakıncası varmidır??magnezyumun gebelikte bas agrilarinada yardımcı olduğu söyleniyor doğrumudur acaba.
  Şimdiden cok teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım ağrılar rahim büyümesi ve rahimi asan bağ doku gerilmesine bağlı bol sıvı alın ılık duş alın magnezyuma gerek yok magnezyum preeklampsiyi önler baş ağrısı içinde iyi gelecektir deniliyor.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 9. Avatar Samiye dedi ki:

  14 haftalık hamileyim bebeğimin eşi çok aşağıda rahim ağzını kapatıyor Muş tehlikeli bişey mi bu ne yapmam yada yapmamam lazım neler yasak olmalı yardımcı olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Samiye hanım bebeğin eşi rahim ağzını kapatıyorsa doğum kasılmaları başlamadan doğum için hastaneye başvurmalısınız.Rahim kasılmaları ciddi kanamalara neden olabileceğinden doğum yaklaştığında kasılmalar başlamadan sezaryen doğum tercih edilmeli. Vajinal ( alttan ) muayene yapılmamalı.En ufak bir kanamada doktora başvurmalısınız.Yakın doktor takibi altında olmalısınız.Plesenta Previa durumunda cinsel ilişki yasaklanır.Bu konularda kadın doğum uzmanınızdan bilgi alın.

 10. Avatar Derya dedi ki:

  Merhaba ben 3 ay önce birliktelik yaşadım.İlişkiden sonra iki defa adet oldum ancak 3.ayda 15 günlük bir gecikme var ve iki defa damla olarak kanamam oluyor adet dışı.hamile olma ihtimalim var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Derya hanım birliktelikten sonra iki defa adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 11. Avatar mehtap dedi ki:

  merhaba 13hafta 1 günlük hamileyim.
  İlaca karşı alerjim olduğu için içer içmez kusuyorum ve bu nedenle doktorun verdiği vitaminleri kullanamıyorum. Vitamini alamamak bebeğe zarar verir mi,?

 12. Avatar Aaaaaa dedi ki:

  Merhaba agustos ayında beraber olduk düzenli olarak adet görüyorum hamile olma olasılığım var mı doktor bey şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

   1. Avatar Nazar dedi ki:

    Merhabalar benim annemin kordonlar bağlı ve gebe sancıları var sizce hamilemi göbek deliği içe doğru girmiş

    1. admin admin dedi ki:

     Tüpler bağlandığı taktirde hamilelik oluşmaz.Göbek deliği konusunda doktora başvurmalı.

     1. Avatar Seda dedi ki:

      Ben suan 14 +4 günlük hamıleyım ben ne zaman hamıle kalmış olabılırım acaba cevaplarsanız cok sevınıcem son adet tarıhım agustosun 8 de adet oldum 13 de bıttı bır daha adet olmadım suan da 14+4 haftalık hamıleyim

     2. admin admin dedi ki:

      Merhabalar Seda hanım gebelik haftası birliktelik tarihine göre değil son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Adet döngünüzün kaç gün sürdüğünü yazmamışsınız.Yumurtlama döneminde hamile kalmışsınızdır.Tüm kadınlarda yumurtlama dönemi bir sonraki adet gününden 14 gün öncesidir.Bu tarihten 3 gün önce ile 3 gün sonrası arasında hamile kalmışsınızdır.

 13. Avatar Mucizemi bekliyorummm dedi ki:

  Merhaba 13 hafta 5 günlük hamileyim. Hamileliğimin 5.haftasından beri kanamam var sürekli progestan ayrıca haftda bir proluton depot iğne kullanıyorum. Bu iki üç gündür çok şükür kanamam durdu eşimle birlikte olmamda sakınca varmı? İlacımı ve iğnemi 2 hafta daha kullancam. Birde 11.haftada bebegime ayrıntılı ultrasonla kız dediler şimdi farklı bi şehirdeyim ve renkli ultrason cihazı yok devlet hastanesindeki eski cihazla daha cok erken diyorlar ne zaman ögrenebilirim??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar birliktelik konusunda takibinizi yapan doktorunuza danışmanız sağlıklı olanıdır.Birliktelik neden kısıtlandı bu sorun ortadan kalktı mı ? Cinsiyet konusunda en net bilgi gebeliğin 16. haftasından itibaren yapılan ultrason ile belli olur. 11 . haftada yapılan cinsiyet tahmininde hata olma ihtimali vardır.

 14. Avatar Gülhan dedi ki:

  Merhaba Hocam. 15 temmuz son adet baslangicim. Tahmini doğum hangi tarihtedir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülhan hanım son adet tarihinize göre 14 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 21 Nisan 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 15. Avatar Aysun dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 2 temmuz / Çarşamba günü dr gittim benim gebelik günüm 12+3 ultrasonda çıkan 13+4 daha önceki kontrollerdede ultrasonda hep fazla çıktı bunun nedeni nedir? (Teşekkürler)

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysun hanım 3 haftaya kadar farklıklar normal karşılanır.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.
   *Günlük 30 dakika yürüyüş yapın.
   Beslenme listenizi aşağıdaki bilgilere göre planlayın.
   • günde 3- 4 su bardağı kadar yağsız süt, yoğurt, ayran, kefir,
   • günde 3 – 4 köfte büyüklüğü kadar yağsız kırmızı et, tavuk, balık, hindi,
   • günde 3 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze ve salata,
   • haftada 2 kez kuru baklagil yemeği,
   • haftada 2 kez balık,
   • tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarna gibi gıdaları tüketmelisiniz.

 16. Avatar Zeynep dedi ki:

  İyi gunler bnm adet tarihim 11 haziran 18 Haziranda yikandim sizce doğum tarihim ne zamn olur 14+5 günlük hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihiniz 11 Haziran’a göre 14 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 18 Mart 2018 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 17. Avatar Serapp dedi ki:

  Merhaba doktor bey 15+3 günlük hamileyim eşimle haftada bir kez ilişkiye giriyorum bebeğe zararı var mıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serap hanım doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe prezervatifle korunarak doğuma dek ilişkinin sakıncası olmaz.

 18. Avatar Bahar dedi ki:

  Merhaba hocam 13 haftalık hamileyim disim çok ağrıyor dış doktoru parol kullanmamı önerdi bebeğe zarar vermeyen agri kesici onerebilirmisiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Diş hekiminizin söylediği ilacı kullanabilirsiniz. Parol gebelikte kullanılabilir.

 19. Avatar Seda dedi ki:

  Merhabalar 14 haftalık hamileyim bebeğin cinsiyetini ne zaman öğrenebilirim? Ve hareketlerini ne zaman hissederim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   *Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.
   *Gebelikte bebek hareketleri 16-22. hafta arasında hissedilir.

 20. Avatar Turane dedi ki:

  Merhaba benim 1yawda bebegim var.keseriye oldum
  .wimdi yine 14 haftaliq hamileym bu normal mi? Amaliyatm ucun sordum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar yakın takip altında sorunsuz olarak kucağınıza alırsınız.Bundan sonra hemen hamile kalmamak için güvenli bir korunma yöntemi tercih edin.

 21. Avatar Kaderr dedi ki:

  Merabalar 14+1 günlük hamileyim dün hastaneye gittik ve doktorum bebegimin kiza benzedini soyledi yanilma olasılığı varmidir sizce?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kader hanım doktorunuz tahminde bulunmuş.Bir sonraki doktor kontrolünde bebeğin cinsiyet bölgesi dahada gelişeceği için bebeğin duruşu uygun olursa doktorunuz net bilgi verecektir.

 22. Avatar Dewrim dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5 nisanda adet oldum 13 nisanda yikandim benim doğum sizce ne zaman olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir. Son adet tarihi 5 Nisan’a göre 14 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 10 Ocak 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 23. Avatar Fadime dedi ki:

  Merhaba lar 14 haftalik hamileyim 9 cm mis kilosu daha söylemediler ama herşeyi iyiymiş doktorum %80 kıza benzettim dedi bu sonuca guvenbilir.iyim hiç bu yüzde ile bebegin cinsiyeti değişen varmı . kendm erkekk hissediyorum ilk çocuğum oğlan ne yasadiysam su anda yaşıyorum iksecenek bizim için farketmez sağlıklı olsun yeter

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fadime hanım doktorunuz tahminde bulunmuş bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

 24. Avatar Meryem dedi ki:

  Merhaba. Ben 6+3 haftalik gebeyim. Doktora gittim bebegimij kalbi atıyorMuş fakat ben duymadım. Normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Meryem hanım bebeğin kalp atımlarının izlenmesi önemli bir şey.Bunu doktorunuz size dinletmemiş olması önemli değil.

 25. Avatar asel su dedi ki:

  Allah allah bugun 14+1 haftalik gebeyim genel muayeneye gittim. Bebegimin 110 gr ve 16 cm oldugu soylendi.burdaki yaziya gore ilerde oluyorum. Anlmdim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.Aşırı tatlı, kalorili gıdalardan uzak durun, bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Günlük 30 dakika yürüyüş yapın.

  2. Avatar NUR dedi ki:

   MERHABA BEN DE 14+6 HAFTALIK HAMİLEYİM 🙂 NASIL BESLENİYORSUNUZ BENİM DE HAFTAYA KONTROLÜM VAR VE FAZLA YEMEK YİYEMEDİĞİM İÇİN BEBEĞİMİN BÜYÜYEMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM 🙁

 26. Avatar Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 13 hafta 4 günlük hamileyim çok mide ekşi mesi şikayetim var bu yüzden yemek yemek de zorlanıyorum. Ne öneriyorsunuz acaba nasıl beslenmem gerekiyor bebek için

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım sorunuzun cevabına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/13-haftalik-hamileyim-mide-eksimesi-konusunda-ne-onerirsiniz.html

 27. Avatar tülay dedi ki:

  Selam hocam 3 martta hasta oldum 8 mart bitişi acaba kac haftalik hamileyim saygılarımla

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tülay hanım son adet tarihinize göre 13 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 8 Aralık 2017 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 28. Avatar Endiselianne dedi ki:

  Merhaba hocam,
  14 haftalik hamileyim. 4 haftada 4 kilo vermisim. Hamileliğin başından bu yana 6-7 kilo oldu. 14 haftadir hic tiksinti, bulanti, kusma benzeri sikayetlerim yok. Son derece rahatim. Halsizlik disinda tabi. Kilo veriyor olmam normal mi? Endiselenmeli miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Kusmamanıza rağmen fazla ağırlık kaybetmişsiniz. Bebek gelişimini hızlandırdıkça, halsizliğiniz artar, bu da daha fazla halsiz hissetmenize yol açar. Bunun nedeni yetersiz ve düzensiz beslenmeniz olabilir mi? Elinizden geldiğince süt ve süt ürünlerinden 4 porsiyon, et ve çeşitlerinden 3 porsiyon, sebzelerden 2, meyvelerden 3 porsiyon tüketmeye çalışın. Balık, kuru baklagiller gibi gıdalara haftalık olarak 2 kez beslenmenizde yer verin. Tam tahıllı gıdaları tercih edin. Su ve diğer sıvıların tüketimini takip edin. Beslenmenizi düzene sokamazsanız diyetisyenden yardım almanızı tavsiye ederim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 29. Avatar Halime kus dedi ki:

  Ben 14 +5gunluk hamileym kan testi sonucunda troit dusuklugun var deyip dahiliye ye sevk ettiler orda tekrar kan vermem gerektiğini tedbir amaçlı dedi internet ten baktığımda ise zeka geriliği olabileceği yazıyordu iki testi daha yaptırmadım geç kaldın dediler 3 lu ye giricem 16 hafta da sizce endiselenmeli miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, vücudunuzda eksik olan tiroid hormonu dışarıdan yerine konulacaktır. Bu nedenle dâhiliyenin tahlil ve tedavilerini aksatmamalısınız. Tarama testlerinde ihtimal belirlenir. Kesinlik taşımaz. Endişelenmeden dâhiliye bölümü ile görüşmelisiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 30. Avatar Sema dedi ki:

  Merhaba benim su an 2. Hamileligim ilk bebegimde kalp atisi olmamisti simdiki gebeligimde kabizlik ve gaz problemim war karnimda agri olusuyor ama lavaboya gidince ve gaz olmasi gecince agrim geciyor kahwerengi akinti falan da hic gormedim 15 nisanda adet olmustum en son sizce bir sorun var mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Az az ve sık sık beslenin. Yemekle beraber su, ayran gibi sıvıları tüketmeyin. İçecekleri öğün arasında alın. Şişkinlik yapabilecek karnabahar, lahana, pırasa ve kuru baklagiller ile meyvelerden özellikle kurutulmuş olanlar, dutsu tanecik içeren yaban mersini, böğürtlen, kızılcık, üzüm, ahududu, çilek ile elma, armut, kavun, karpuz gibi meyveler daha seyrek tüketilmelidir. Gazlı içecekler ve hazır gıdalardan uzak durun. Sakız çiğnemekten kaçının. Tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarna gibi gıdaları ağırlıklı tüketin. Pirinç, patates, hamur işlerinden kaçının. Bol su için, günlük yarım saat yürüyüş yapın. Düzenli kontrollerinizi yaptırın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 31. Avatar ronahi abik dedi ki:

  İyi akşamlar hocam 7 haftalık hamileyim ve mide bulantilarim var hiç yemek yiyemiyorum yemekleri görmek dahi istemiyorum ne yapacağımı bilmiyorum bebeyime kötü yönde etki eder mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, genellikle bulantılar ikinci trimesterde azalır, aşırı sıvı ve elektrolit kaybı yoksa bebeğe bir zarar vermez. Mide bulantısını bastırmak için, ılık limonlu zencefilli su içebilirsiniz. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 32. Avatar Leyla simsek dedi ki:

  Iyi gunler . 15.hafta iki gunluk hamileyim . En son doktora 13 hafta 5 gunlukken gittim . Cinsiyet icin kiza benziyor dedi . O tarihte belli olabilme ihtimali varmidir . kiza benziyor demis olsa bile degise bilme ihtimali varmidir .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım anne karnında bebeğin cinsiyeti rahme ilk düştüğü an bellidir.Yani hamile kaldığınız anda bebeğinizin cinsiyetinin ne olacağı bellidir.Sonradan herhangi bir değişiklik olmaz.Bebeğin cinsiyetini bizim günümüz teknoloji Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Doktorunuz bir sonraki kontrolde bebeğinizin cinsiyet bölgesini net olarak izleyebilirse bu konuda net bilgi verecektir.Bu haftalarda doktorlar erkek cinsel organını görmeyince kız olabilir diye tahminde bulunmuş, yanılma olma ihtimali azda olsa bulunmakta.Kız olsun erkek olsun Allah hayırlı evlat versin.

 33. Avatar Funda dedi ki:

  Hocam merhaba malum yaz ayları eriği çokk seviyorum aslında hamilelikle sewdım hemen hemen hergün yaklasık yarım kiloyu geckin erik tüketiyorum sorun varmı 13 hafta 2 gunluk gebeyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, erik neredeyse kalorisiz bir meyvedir. İyi yıkamak koşuluyla bol bol tüketebilirsiniz. Yalnız vücudunuzun ve bebeğinizin ihtiyacı olan diğer gıdaları tüketmeyi ihmal etmeyin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 34. Avatar Melek ay dedi ki:

  Merhaba 14 hafta içerisinde rahatsızlığından dolayı haftada iki kez doktora gittim ilk gittiğimde gelişimi kıza benziyor bagdac kulmuş göremedim dedi o hafta içerisinde 4 gün arayla gittiğimde %90 erkek dedi bi çıkıntı gördüm sesi acaba doğrumudur bu tahmin

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım doktorunuz cinsiyet bölgesinde çıkıntı gördüğünden %90 erkek demiş.Bir sonraki doktor kontrolünde doktorunuz cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

 35. Avatar deniz dedi ki:

  merhaba
  14 haftalık hamileyim, doktorum omega 3 ilaç verdi. hayatımın hiçbir evresinde ilaç kullanamadım. maalesef bu ilacıda kullanamıyorum. kusuyorum midem bulanıyor. Doktorum alternatifim olmadığını söyledi. Önerileriniz varmıdır?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, doktorunuz omega 3 takviyesini bir eksikliğe dayanarak mı verdi? Omega 3’ün besin kaynakları somon balığı, ceviz, semizotu, keten tohumu, soya yağı ve kanola yağıdır. Bu gıdalara beslenmenizde ağırlık vererek tüketmeniz faydalı olacaktır. Piyasada omega 3 zenginleştirilmiş sıvı yağlar satılıyor. Yemeklerde bunları kullanabilirsiniz. Yine daha çok çocuklar için satılan omega 3 şuruplarını kullanabilirsiniz. Kapsülü taze sıkılmış meyve suyu ile tüketebilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 36. Avatar Burcu dedi ki:

  Merhaba. Regl günümün başlangıcı 25Ocak bitiş 30 Ocak.
  Hangi tarihte doğum yapacağım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Burcu hanım son adet tarihinize göre 14 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 1 Kasım 2017 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 37. Avatar elvin güzel yıldırım dedi ki:

  Meb hocam 15 hafta 4 günlük olduk 13 te erkek dedi doktor dün de erkek dedi yanılma payı var mi yoksa hazırlık yapabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Elvin hanım son ultrason muayenesinde doktorunuz cinsiyet bölgesini net gördüyse doğrudur.

 38. Avatar Gamze dedi ki:

  Mrhb 13 haftalık gebeyim kusmalarim hiç geçmiyor çok şiddetli sürekli acildeyiz uyku hiç yok sabahlara kadar gözümu kirpmiyorum sürekli bulanti.kusma hastanede yatıp çıkıyorum yine fayda etmiyor ilk hamileliğim ne zaman ve nasıl.gecer hiç bisi yiyemez haldeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, gebelikte bulantı ve kusma bir çok kadının yaşadığı problemlerdendir. Genellikle 2. trimester ortalarında geçer. Ancak bazı gebelerde sizin yaşadığınız gibi çok şiddetli olabilir. Besin alımı konusunda kendinizi zorlamayın. Yiyemediğiniz gıdalara karşı zorlayıcı ve ısrarcı olmayın. Yalnız sıvı ve elektrolit kaybı önemlidir. Acilde yapılan serum tedavisi bunu engellemeye yardımcı olur. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Sevdiğiniz gıdalara ağırlık verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Ayrıca yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Bu sürecin geçici olduğunu unutmadan elinizden geldiğince sabırlı olmaya çalışın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 39. Avatar Seda dedi ki:

  Hocam cuma günü dr gittim gebeliğim 12+4 dedi doktor ama utrasonda 11+6 görünüyor bu nedemek

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım ultrasonda 6 günlük fark genel olarak önemli değildir.3 haftaya kadar olan farklar normal karşılanır.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   *Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Gebelik döneminde tek bebek bekleyen anne adaylarının 9-14 kg arası alması beklenir.
   Beslenme listeniz için aşağıdaki bilgilere göre planlayın.
   • günde 3- 4 su bardağı kadar yağsız süt, yoğurt, ayran, kefir,
   • günde 3 – 4 köfte büyüklüğü kadar yağsız kırmızı et, tavuk, balık, hindi,
   • günde 3 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze ve salata,
   • haftada 2 kez kuru baklagil yemeği,
   • haftada 2 kez balık,
   • tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarna gibi gıdaları tüketmelisiniz.

 40. Avatar Çilem dedi ki:

  Merhaba ben ocağın 1rinde adet oldum şubatın 4dünde bitti şu anda kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çilem hanım son adet tarihinize göre 18 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 8 Ekim 2017 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 41. Avatar Melek dedi ki:

  Merhaba Hocam ben ocağın 29’unda adet oldum Şubat’ın ikisinde adetim bitti ben kaç haftalık hamile oluyorum we hangi tarihte doğum yapıcam acaba.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 5 Kasım 2017 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 42. Avatar elvin güzel yıldırım dedi ki:

  Hocam son adet tarihin 15 ocak 2017 kaç haftalık oluyo birde cinsiyeti doktor bana ve tecrübeleri mi sorarsan erkek dedi yanılma payı var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elvin hanım son adet tarihinize göre 14 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Cinsiyet konusunda doktorunuz tahminde bulunmuş.Bir sonraki kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz bu konuda net bilgi verecektir.

 43. Avatar Hilal dedi ki:

  Mrb ben 14 hafta -5 günlük hamileyim ama hiç bi süt ürünü yiyemiyorum ne yapmalıyım bebeğime zararı varmıdır lütfen cevaplarmısınız şimdiden teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, kalsiyum kemik ve diş gelişmesinde, kasların çalışmasında, sinir sistemi ve metabolizmanın düzenlenmesinde görev alan bir mineraldir. Süt ve ürünleri kalsiyumun en iyi kaynağıdır. Bu nedenle elinizden geldiğince süt ürünleri tüketmeye çalışın; doğrudan tüketmek yerine yemeklerin içine karıştırın veya yemekle beraber tüketmeye çalışın. Ancak mümkün olmuyorsa, hazırladığınız hamur işlerinde ve yemeklerde bol süt ve yoğurt kullanabilirsiniz. Kurabiyelerde ve keklerde süt tozu kullanabilirsiniz. Peynir çeşitleri, özellikle kaşar peyniri kalsiyumun iyi bir kaynağıdır. Yine çeşitli balıklar, maydanoz, bamya, nane, barbunya, badem gibi gıdalar da kalsiyum içerir. Sadece bu gıdalara ağırlık vermek riskli olabilir ve yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle süt ürünleri tüketmediğinizi doktorunuza bildirerek takviye almanızı tavsiye ederim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 44. Avatar gülhan dedi ki:

  Merhaba benm son adet tarihim1 ocak 2017
  doktora gittim bebegimin yaklaşık doğum tarihini hesapladı 15 ekim olarak hesapladı çok sinir oldum içimden gerizekali dedim doktora suan 14 haftalık hamileyim rica etsem bana açıklama yapar misiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Bugün itibari ile Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 8 Ekim 2017 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 45. Avatar İhsan dedi ki:

  Eşim 14. haftada lakin hala kusmalarımız devam ediyor, göbek altı bölgede sertleşme meydana gelmeye başladı. Halsizlik be iştahsızlık yoğun olarak varlığını sürdürüyor bu durumda ne yapmamız gerekir. Yardımcı olursanız memnun oluruz.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte bulantı ve kusmalar genellikle 2. trimester ortasında sona erer. Bazı nadir durumlarda ise gebelik boyunca devam edebilir. Bulantı döneminde sıvı alımı ve gerekli vitamin mineral teminini sağlamak bebeğin gelişimi açısından önemlidir. Bu nedenle gün içerisinde en az 2 litre su içmek gerekir. Zencefil, leblebi, peynir, galeta, muz, sandviç gibi kuru gıdalar diğerlerine göre nispeten daha tüketilebilir. Annenin sevdiği gıdalara ağırlık vererek tüketmesi, yemek hazırlanırken anneye destek olunması, yemek yerken kendini zorlayacak şekilde beslenmemesi faydalı olacaktır. Halsizlik bir süre sonra geçecektir. Ancak kaliteli uyku, dinlenme, her gün 30 dakika yürüyüş gerekir. Sertleşme durumunu ise vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız. Yine uygun görürse vitamin ve mineral desteği tavsiye edecektir. Bu sürecin geçici olduğunu unutmadan sabırlı davranarak daha rahat atlatabilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 46. Avatar gozde dedi ki:

  Merhaba ; Gebeliğimin 14. haftasindayim mide bulantim hafif bas donmem halsizlik ates basmasi oluyo neden acaba 3 yasinda oglum var bide sizce normalmi bas agrisi ne yesem midem eksiyo devamli yatip uyuyasim geliyoo bana bi fikur verebilirmisiniz cok tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte halsizlik, yorgunluk, bulantı, iştahsızlık, baş ağrısı sık görülen problemlerdendir. Genellikle 2. Trimester ortasında geçer. Bu nedenle sabırlı olarak elinizden geldiğince yeterli ve dengeli beslenmek önemlidir. Mide ekşimesi problemi içinse, yağlı ve hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Mideniz boş kalmamalıdır. Az az ve sık sık beslenmeli, mutlaka ara öğün yapmalısınız.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Avatar gozde dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. İyi günler

 47. Avatar Pelin dedi ki:

  Su anda 14+3 haftalik hamileyim ve aşılama yöntemi ile hamile kaldım beslenme konusunda çok sıkıntı çekiyorum vitamin degerlerim normalmis sadece demirim 10.90 değerinde çıkıyor bu sebeble İLAC verdi doktorum ama arastirdikca yiyebilecegim hiç birşey kalmıyor deniz mahsullerinde yasak var korkup hiç yiyemiyorum sakatatlarda da aynı şekilde nasil beslenecegimi bilemiyorum yediğim herseyden korkar oldum lütfen destek olun

  1. admin admin dedi ki:

   Tebrik ederim. Yağsız kırmızı et, balık, tavuk, hindi etlerinden günde 4 köfte büyüklüğü kadar tüketmelisiniz. Her gün 1 yumurta, 1 yemek kaşığı pekmez, 1yemek kaşığı tahin tüketebilirsiniz. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, semizotu, pazı, kara lahana, maydanoz, marul vs. ) bir porsiyon tüketmelisiniz. Yine bir avuç çekirdekli kuru üzüm veya kuru dut, 2 – 3 tane kuru kayısı veya 1 – 2 tane kuru incir tüketmek kan demir seviyenizi yükseltecektir. Haftada 2 kez bir tabak kuru baklagil yemeği tüketmek faydalı olur. Ayrıca aşırı çay kahve tüketmekten kaçının. Çayı açık ve limonlu tüketin. Yemekle çay arasında en az 1 saat vakit geçsin. Kuşburnu çayı, ıhlamur gibi bitki çaylarını günde 2 fincan tüketebilirsiniz. C vitaminini yemeklerle beraber almak demir emilimini artırır. Örneğin portakal suyunu pekmezle tüketmek ya da et yemeklerinin yanında salata veya sebze yemek gibi.
   Gebelikte besin zehirlenmesi riskinden dolayı şarküteri ürünleri, deniz mahsulleri ve sakatat tüketiminden kaçınmak gerekir. Ancak balığı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 48. Avatar Fatma dedi ki:

  Mrb hocam 1 hafta önce beta yaptım 903468 çıktı dün yaptım 508705 çıktı doktora gittim sağlıklı bir gebelik değil kürtaj yapalım dedim ben bırakmadım başka bir doktora gittim bir hafta bekliyelim dedi olmazsa alırız bebeğin kalbi falan olmusmamis siz ne yapmam lazım beta düşünce birdah yükselme gibi bir durum war mıdir

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Kan değerinize göre kalp atımları izlenmesi gerekirdi.Doktorunuz kürtaj dediyse beklemenin anlamı yok.

 49. Avatar irem dedi ki:

  çok teşekkür ederim doktorum bu konuda bilgilendirmemisti. o zaman 2 hafta fazla kullanmisim adet tarihim 27.12.2016 diydi. tam olarak 15 haftalik mi gebeyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 3 Ekim 2017 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 50. Avatar irem dedi ki:

  folik asit ilacını hamilelikte kaçıncı aya kadar kullaniyoruz 15 haftalik hamileyim kontrolume daha var daha kullanmali miyim

  1. admin admin dedi ki:

   İrem hanım gebeliğin 13. haftasına kadar folik asit kullanılması tavsiye edilir.Doktorunuza danışın.

 51. Avatar Bahar dedi ki:

  Mrb hcg sonucum 311.19 çıktı doktorum kesin birşey söylemedi sağlık ocagindaki doktorum adet dönemine göre 8 haftalık hamile oldu mu söyledi acaba hamilmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerine göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 52. Avatar Ayşe dedi ki:

  13 hafta 4 günlük, kahverengi lekelenmeler Ve kasilmalarla bu haftaya geldik. Progestan hala devam ediyorum. 12. Haftadan sonra Endol fitil önerildi. Sadece çok şiddetli İki ağrıda kullandım. Umarım okuduğum yan etkilerden korunuruz. Doktoruma güvendim. Size danışmak istediğim İki konu var.
  1) 14 haftada 10/12 kg kadar aldım. Doktorum tek bu konuda bişey demiyor, su durumda diyette önermem diyip ilaca bağlıyor ? Sizce? Benim durumda olup, bu kadar kilo olan var mi?
  2) Sağlıksız gebeliklerde mi bu durumlar söz konusu olmakta?
  Teşekkürler. Saygılar.
  Kolaylıklar Dilerim.

  1. admin admin dedi ki:

   Öncelikle sizin ve bebeğinizin sağlığı her şeyden önemli. Bu nedenle almakta olduğunuz fazla kiloları kafanıza takmadan moralinizi yüksek tutup gebeliğinizi tamamlamaya çalışın. Doğumdan sonra toparlandığınız zaman aldığınız kiloları yerleşmeden verebilirsiniz. Hareketsizlik de kilo alım hızınızı artırıyor olabilir. Beslenme konusunda ise olaya diyet gözüyle bakmayın, sağlıklı beslenme düşüncesini özümsemeye çalışın. Bir diyetisyenle görüşmenizi tavsiye ederim. Genel olarak bol su içmek, doktorunuzun önerisi ile yürüyüşler yapmak, ara öğün saatlerini takip etmek, kalorisi yüksek gıdaların tüketimini azaltmak faydalı olacaktır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 53. Avatar Emine dedi ki:

  Ve kesinlikle meyve tüketemiyorum, anında kusuyorum.

 54. Avatar Emine dedi ki:

  Gebeliğimin 14. haftasındayım, bebeğim gayet sağlıklı ama benim mide bulantılarım, kusmalarım, baş dönmelerim ve halsizliğim hala şiddetli bir şekilde devam ediyor. Çalışan bir anneyim sabah erken kalkmak zorundayım bütün kusma ve bulantılarımın çoğu bu zamanda oluyor, bütün iş hayatım alt üst oldu 3 ayda. Önerisi olan var mı lütfen yardımm 🙁

 55. Avatar Mrve dedi ki:

  Merhaba 14+ 5 gunluk hamileyim. Hic kilo almadim bu normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım boy ve kilo bilgisini yazmamışsınız.Gebeliğin ilk 3 ayında bulantı kusma nedeniyle kilo alınmayabilir.Gebeliğin 3. ayından sonra bulantı kusmalar azalacağı için bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içerecek şekilde beslenmeye çalışın.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-saglikli-beslenme-nasil-olmali.html

 56. Avatar nur dedi ki:

  Simdide saglik ocagindaydim 17 haftalik dediler!?

  1. admin admin dedi ki:

   Nur hanım gebelik haftanız son adet tarihine göre 17 hafta ve ultrason ölçümüne göre 14 hafta ise yakın takip altında olmalısınız. 3 haftadan fazla olduğu durumlarda bebeğe giden kan akımları kontrol edilmeli.Sizin durumunuzu sağlık ocağı veya acil servis değil.Kadın doğum uzmanı değerlendirmeli.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 57. Avatar nur dedi ki:

  Ben17 haftalik hamileyim dun acile gittigimde 14 haftalik dediler anlamadim acaba bebek gelismedigi icinmi 14 dedi?

  1. admin admin dedi ki:

   Nur hanım gebelik haftanız son adet tarihine göre 17 hafta ve ultrason ölçümüne göre 14 hafta ise yakın takip altında olmalısınız. 3 haftadan fazla olduğu durumlarda bebeğe giden kan akımları kontrol edilmeli.Sizin durumunuzu sağlık ocağı veya acil servis değil.Kadın doğum uzmanı değerlendirmeli.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 58. Avatar Aygül dedi ki:

  Down sendrom1 (PAPP-A+Serbest beta HCG) normal değer
  Bu sonuc normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucununu testi isteyen doktorun değerlendirmesi gerekir.

 59. Avatar Setenay dedi ki:

  Merhaba Dr. Bey, 14 haftalık gebeyim. İlk haftalarımda migren ataklarım oldu ve sonrasında bu haftaya kadar yaşamamıştım. Son 2 gündür aralıksız baş ağrısı çekiyorum. İlaç kullanmamı bu şekilde daha çok zarar verdiğimi söyleyende var. Kullanma dayan diyende. Çok si kararsızım ama ağrıya dayanma gücüm kalmadı. Sizin öneriniz nedir migren atakları için?

 60. Avatar Seda dedi ki:

  Lütfen bana cevap verir.misiniz sorum.silinmiş. 13 haftalık gebeyim.doktor bana %100 kız bebek dedi. Gebelşğin 13. Haftasında cinsiyet %100 belli olur.mu karından.muayene ile

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür

 61. Avatar Tuba dedi ki:

  14 haftalik gebeyim bulantive kusmalardan dolayi beslenemedim halende devam etmekte istah hic yok 6 kilo verdim hep boyle devam edermi korkuyorum bebek gelismiyecek diye

 62. Avatar Rukiye dedi ki:

  13 haftalık hamileyim ikili taramaya geç mi kaldım

  1. admin admin dedi ki:

   İkili tarama testi gebeliğin 11-14. haftaları arasında yapılabilir.İkili tarama testi bebekte oluşabilecek bazı fetal anormalliklerin olma olasılığı ile ilgili risk faktörünü ortaya koyar.

 63. Avatar Özlem dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 15 haftslik hamileyim 8 kilo verdim kusmaktan ve şuan günde bire düştü yemeyede başladım 1 haftadır yalnız evin içinde azıcık yürüsem önce bi yorulma halsizlik fenslasiyorum yığılıp kalıyorum neden böyleyim bilmiyorum gücüm enerjim hiç yok 9 ay böyle geçerse ben ne yaparım 2 tane evladım var üçüncü olucak hocam bi cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

 64. Avatar irem dedi ki:

  Merhaba 14 haftalık hamileyim. İhtiyacım olmadığı halde içim rahat etmediği için decavit kullanıyorum bi problem olur mu. 2.si bu hafta bebeğimin hareketlerini hissetmeye başladım ama eşim ne zaman hissetmeye başlar. Şimdiden teşekkürler.

 65. Avatar ceylan dedi ki:

  Mrb ben 14 haftalık hamileyim düşük tehlikem vardı riskliydi ve hastahanede 4 gün yattım kanamam oldu ilaç yoluyla riski atlattım simdi bir haftadir kahverengi kan seklinde birsey akiyor surekli acaba nedir bu coklu akinti

 66. Avatar ipek dedi ki:

  Merhabalar ben çok fena soğuk algınlığı yaşıyorum 14 haftalik gebeyim ilaç kullanamıyorum ıhlamur gibi bitkisel ilaç kullanabilirmiyim

 67. Avatar damla dedi ki:

  14 haftalik hamileyim doktor % 100 kiz dedi sizce doğruluk payı ne kadardır lutfen bu sefer cevap verin hiç bir soruma cevap alamiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

  2. Avatar Özlem dedi ki:

   Yüzde yüz dediyse kızdır niye şüphede kaldın.ki

 68. Avatar Merve dedi ki:

  Merhaba hocam ben londrada yasiyirum 13 haftalik hamileyim ve biraz biraz kanamam oluyo burda doktorkar hic onemsemedi 1 haftadir devam ediyo kanamam ama ozlellikle idrara ciktiktan sonra korkuyorum bebekte bi sorun olurmu bebege baktilar malp atisini falan duydum bi problem yok dediler. Onun disinda agir kaldirma yat falan hic bise demediler bilgilendirirseniz sevinirim

 69. Avatar Çiğdem dedi ki:

  Selam hocam ben 14 haftalik gebeyim 4 gun önce kanamam oldu doktora gittim progestan verdi içtim halen içiyorum ne kadar devam etmeliyim birde göbeğimden vajinaya doğru 1 2 saniyelik bıçak saplanir gibi ağrı oluyor sanki bişi kopacak gibi bunun nedeni nedir hocam acil bir durum söz konusumu 😔

 70. Avatar Sabırsızlıkla bekliyoruz senı dedi ki:

  Merhaba hocam ben on dort haftalık gebeyim su sıralar karın mide sıkışması ve kasık agrım cok neden olur bunlar normal mıdır herhangi bır kanama yok

 71. Avatar Betüs dedi ki:

  14 haftalk hamileyim Doktr idrar yolu enfeksiyonu var diye infex 400mg verdi 2gun ictim ama ilacin kullanim kagidinda arastirilmadigi icin hamilelikte icilmemeli diyo korktum doktrda izinde yardimci olur musunz iceyim mi baska antibiyotik mi alayim

 72. Avatar Busra dedi ki:

  Sokak kendisiyle oynarken oyun içinde elimi kedi tırmaladı çok ufak bişey kanadığından tedirgin oldum. Hamile olmasam önemsemezdim belki ama hamilelikte kana buluşacak herhangi enfestiyondan korktum. Sizce ne yapmalıyım.

 73. Avatar Burcu dedi ki:

  Iyi gunler hocam .14 haftalik gebeyim 52 kiloyum ..kilo almadim hic aksine 1 kilo falan verdim bu durum kafama cok takıliyor bebegim icin ona yarayacak besinler tuletmeye calisyorum fakat denildigi gibi 6 öğün yiyemiyorum. En fazla 4 öğün oda zorlarsam.. ne yapmam gerek bebegimin gelisiminde sorun yasarmiyim..
  bide gebeliktr sac boyatmak sakincalimidir acaba? Tesekkur simdiden ..

 74. Avatar Frd dedi ki:

  Hocam merhaba.ben 13+2 haftalık hamileyim.6.haftadan bu yana cok bulantim var hala var birde cok fazla tükürük salgım var ağzımda beklettigim zaman kusuyorum oyuzden hep elimde poşet ile geziyorum.bu tükürük salgısı normal mi bir de ne zaman ve nasil gecer.şimdiden teşekkür ederim.

 75. Avatar Merve dedi ki:

  Merhaba hocam benim bu ilk gebeliğim sorum ise korkumdan bugün gebelikte 13+0 ıncı günüm bu zamana kadar ufacık bir şikayetim olmadı gebelikte alakalı ne mide bulantısı ne baş dönmesi ne kanama ama dün akşam ilişkiye girdik eşimle bilmiyorum bununla bir alakası var mı ama kahverengi akıntı geldi sabah gün boyu devam etmedi az önce yine geldi peçeteye sebebi ne olabilir? Lütfen cep bekliyorum

 76. Avatar yesim01 dedi ki:

  Merhaba hocam, 14 haftalik hamileyim. Bulantilarim ici doktorum bulanti ilaci verdi fakat yarim saat beni idare ediyor. Bu aralar bulanti ve istifralarim gunde 3 4 kez olacak kadar artti. Her tur kokudan tiksiniyorum. Beslenemiyorum bebegimin gelisiminde herhangi bir sorun yoktu fakat olacak diyedr korkuyorum. Bu konuda oneriniz nedir

 77. Avatar Jiyan dedi ki:

  Merhaba hocam 14 haftalık hamileyim va 7. Haftadan itibaren başlayan aşırı mide bulantılarım vardı şuan seyri azalsada gün içerisinde bulantılarım devam ediyor. Bebek gelişimini benden sağladığı bir dönem olduğu için iştah sıkıntımda mavcut yoğurt süt gibi şeyleri pek tüketemiyorum. Bu konuda ne yapmalıyım ne tür besinlere yönelmeliyim. Bebeğin gelişimi geri kalır diye korkuyorm açıkçası.

 78. Avatar Oruc delal dedi ki:

  Ben 14 haftalik hamileyim ama 11kilo verdim sizce normal mi

 79. Avatar Seyhan dedi ki:

  Hocam Merhaba, 14 haftamiza yeni girdik ama benim son 3 4 gündür sabah kahvaltıdan sonra nefes darlığı ve kalp carpintisi yaşıyorum doktoruma danışmalimiyim veya neden olur bilgi vermeniz mümkün mü acaba ? Teşekkürler

 80. Avatar Can dedi ki:

  Merhaba ben 14 haftalik hamileyim son iki gundur kasiklarim agriyor bu normalmi bu hafta

 81. Avatar umut. dedi ki:

  hocam şuan 13+3 günlük gebeyim 2 gün önce oturduğum yerden hızlı kalktığım için sanırım,sol kasığıma şiddetli bıçak saplanması gibi bir ağrı,kramp girdi sonra hafifledi ve geçti.o günden beri kendimi dinliyorum sanki daha çok acıkıyorken şimdi açlığı fazla hissetmiyorum,hareketlerini hafif hissediyordum ama şimdi bi hareket yok sanki.daha önceki gebeliğimde 6 haftalıkken kalbi durmuştu kürtaj omuştum.bundada öyle bi problem olabilir mi?kanamam vs.yok.başka bir belirti yok.

 82. Avatar Ayyigit dedi ki:

  Burda öyle sacma sorular varki..Doktor sabırla cvp yazmış.ya arkadaslr kendi cvp verebildiği soruları ki thminim sorduğunuz soruların cevabinidda biliyorsunuz dur.o lacak iş degil

 83. Avatar balıkesirli dedi ki:

  merhaba bende 14+4 haftalık hamileyim. çok şükür hiç mide bulantım ve kusmam olmadı. iştahımda her zaman ki gibiydi. hamile kaldığımda iştahımda hiç bir değişme olmadı. 73 kilo ile kaldım fakat bu hafta 72 kiloya düşmüşüm. güzel besleniyorum ama çok fazla hareketliyim. kilo kaybım bebek için zararlı olur mu ? bir de ramazan ayı girdiği için bende oruç tutmaya başladım midem de bi rahatsızlık olmadığından gayet rahat tuttum. sahur ve iftarda güzel besleniyorum birde iftradan sonra ayran meyve gibi şeyler tüketmeye dikkat ediyorum. oruç tutmam bebeğime bir sıkıntı yapar mı?

 84. Avatar Ayşe87 dedi ki:

  Hocam merhaba 14 haftalık hamileyim doktor ilk 3 ay folik asit vermişti onu içtim bir hafta önce kontrole gittiğimde kan testlerimin normal seviyelerde olduğunu söyledi. Üstüne balık hapı(omega3) krilom,magnezyum granül,decavit ve gyneferon demir ilacı yazdı folik asitede devam etmem gerektiğini söyledi.Kan değerlerim normalken bu kadar ilaç çok değilmi? Şimdiden teşekkürler

  1. Avatar balıkesirli dedi ki:

   bende 14 haftalık hamileğim kan değerlerim normal çıktı kanım 14 seviyelerinde doktorum folikasit olarak folidoce verdi birde yanında decavit verdi. zaten decavit demir içeren bir ilaç bunun yannda bence ayrıca demir hapı kullanmak gereksiz fazla ilaç yüklemesi. siz bi doktorunuza sorun bu durumu belki farklı bir sebebi ve açıklaması vardır. olmazsa başka bir doktora gidip bu durumu konuşup danışabilirsiniz. en azından içiniz rahat eder.

 85. Avatar Karasu dedi ki:

  Slm hocam ben 12 hafta 3 günlük hamileyim hâlâ cok mide bulantı ve kusma var acaba ne zmana geçer ..

 86. Avatar İkizlerimm dedi ki:

  Merhaba hocam ben 20haftalık normal yolla ikizlerime gebeyim serviks uzunluğu 2.8 cıktı ama açıklık yok ne gbi bir risk altındayım .yaşamımı nasıl etkilemeli bu durum lutfen beni bilgilendirin.

 87. Avatar seda dedi ki:

  Hocam meraba 13 haftalik gebeyim dusuk riskim var bebek hala kasiklarimda bu normalmi acaba bebek ne zaman yukari cikar

 88. Avatar Kilicaslan dedi ki:

  Slm hocam ikili tarama testle dortlu tarama testin arasinda ne fark var hangisini yaptirmak bizim icin daha avantajli

  1. admin admin dedi ki:

   Her iki testte Bebek’teki genetik hastalıkları araştırır ancak farklı bakış açılarından değerlendirme yaparlar o yüzden biz hastalarımıza her iki testinde yapılmasını önermekteyiz bunun yanında dörtlü test iki test en farklı olarak bebeğin Omurga yapısında açıklık olması durumunu da değerlendirmektedir.
   Tüp bebek ve İnfertilite Uzmanı Op.Dr.Zeki SALAR
   Ataşehir Memorial Hastanesi
   Randevu: 444 78 88 ( 7 gün 24 saat)

 89. Avatar Kilicaslan dedi ki:

  Slm hocam ikili testle dortlu testin arasinda ne fark var hangisini yaptirmamiz bizim icin avantajli

 90. Avatar zeynep sahin dedi ki:

  Hocam meraba ben 12 haftalik gebeyim gebeligimin 8 haftasinda ikiser gun arayla biraz kanamam oldu doktorum dusuk tehlikesi oldugunu soyledi dort haftadirda kanama hic olmadi suan progestan kullaniyorum acaba dusuk riskin ortadan kalkmismidir.ve bebek anne karninda ne zaman tirmanmaya baslar simdiden cok tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuzun tavsiyelerine uyun.Anne karnında bebek hareketleri 16-22. haftalarda hissedilir.İlk hamilelerde ve kilolu bayanlarda 22. hafta civarı hissedilir.

   1. Avatar Semiha dedi ki:

    Nisan 24 de adetim başladı 28 de bitti ne kadarlık hamileyim ve cinsiyeti ne zaman ogrenebilirim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Semiha hanım son adet tarihinize göre 13 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
     Tahmini doğum tarihiniz: 29 Ocak 2018 Pazartesi
     Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
     *Cinsiyet konusunda net bilgi gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrason muayenesi ile verilir.

 91. Avatar Ayşegul dedi ki:

  Hocam 14. Haftadayız herşey normal ve kontrollerimdede doktorum normal dedi yalnız iki haftadir uyurken parmaklarimda uyuşma oluyor bikaçkez uyaniyor parmaklarimi hareket ettirip geri uyuyorum bu durum bir önceki hamileliğimde son iki ayda olmuştu yan yatmak zorunda oldugum için uyusma oldugunu düşunuyordum şimdi neden bu ayda oluyor olabilir? Doktorumla paylasmadim tehlikeli bir durum olabilirmi sizce?

 92. Avatar jasmin dedi ki:

  hocam 14 haftalık gebelik var…kanamam oldu sonra dr progesteren hapı ve ignesi verdi…hala kasılmalar devam edince günde. 2 defa yarım ventolin ve3 defa isoptin verdi…simdi iyi oldugumu soyledi ama devam et dedii…brbege zararı varmı bu hapların…

 93. Avatar Karamelali dedi ki:

  Merhaba 🙂

  Doktorum bana 13. ve 14. haftada kiza benziyo demisti, 18. hafta da yine ultrasona gidicem.. Ayni zamanda yine de emin olmadigini söyledi.. Cinsiyet öyle kalirmi yada degisirmi?

  1. Avatar Sibel dedi ki:

   Cinsiyet kadın ve erkegin yumurtasının döllendigi an belirlenir fakat belli haftalarda ultrason ile förülebilir hâle gelir. Yani kız sanilirken erkege dönüşmez, sadece yanılma payı yüksektir