Gebeliğin 15. haftası

26.06.2012
14.578
A+
A-
Gebeliğin 15. haftası

GEBELİĞİN 15. HAFTASI

 

Artık gebeliğinizin 15. Haftasına ulaştınız ve artık gebeliğinizi daha iyi fark ediyor durumdasınız. Ancak rahat bir dönemdesiniz. Özellikle 6. ay sonuna kadar rahat bir hamilelik dönemi geçiriyor olacaksınız hamileliğinizin balayını yaşıyor olacaksınız. Birliktelik konusunu özellikle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.
Eğer düşük riskiniz yoksa o halde hamileliğinizin son ayına kadar birlikteliği rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 15. haftasında bebeğinizin boyu ; baştan popoya 10,1 cm civarındadır.15. haftada bebeğin kilosu yaklaşık 70 gram civarında olur.

Doktorunuz sizi bu haftadan itibaren durumunuza göre sizi daha sık kontrole çağırabilir.Üçlü tarama testinizi de yaptırmanız gerekecektir. Özellikle ikili test yani ikili tarama testiniz eğer normal çıktıysa o halde doktorunuz üçlü tarama testini sizden istemeyebilir.
Bebek amniyo sıvısı içinde gelişimini sürdürürken aynı zamanda da çişini amniyo sıvısı içine yapmakta ve yutmaktadır. Her 3 saatte bir amniyo sıvısı kendini yenilemektedir. Amniyo sıvısı bebeğinizin çişinden oluşmaktadır. Bebeğinizin saçları oluşmaya başladı ancak henüz cinsiyetini öğrenmediniz birkaç haftanız daha var bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz için büyük heyecan diğer haftalarda sizi bekliyor.

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO


 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 399 YORUM
 1. blank Nurşen dedi ki:

  15+4 günlük hamileyim.Daha önce 4 düşük 1 de ölü doğum yaptım.İlk hamileliğim olmamasına rağmen hareketlerini hissedemiyorum.İkili test sonucunda risk çok çok az çıktı ama ben endişeleniyorum hareketlerini hissedemediğim için .

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Nurşen hanım
   Benek hareketlerini hissetmek için henüz erken haftadasınız endişe etmeyiniz
   18. Haftadan sonra hissetmeye başlarsınız

 2. blank Sumeyye dedi ki:

  Yaşım 20
  Kilom 46
  Boy 155

 3. blank Sümeyye karatoprak dedi ki:

  Merhaba ben ikili tarama testi yaptırdım ve sonuç böle çıktı
  PAPP-A değer 3.75 mlU/ ml. Düzeltilmiş 0.79
  fB-hCG değer 91 bg/ ml. Düzeltilmiş 2.21

  Yaş riski 1:1089
  Biyokimyasal trisomy 21 riski. 1:595
  Kombine trisomy 21 riski 1:2578
  Trisomy 13/18 + NT <1:10000

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sümeyye hanım
   gelen risk belirleme değerleriniz oldukça düşük görünüyor
   endişe etmeyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.