40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 15. haftası

Gebeliğin 15. haftası

GEBELİĞİN 15. HAFTASI

 

Artık gebeliğinizin 15. Haftasına ulaştınız ve artık gebeliğinizi daha iyi fark ediyor durumdasınız. Ancak rahat bir dönemdesiniz. Özellikle 6. ay sonuna kadar rahat bir hamilelik dönemi geçiriyor olacaksınız hamileliğinizin balayını yaşıyor olacaksınız. Birliktelik konusunu özellikle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.
Eğer düşük riskiniz yoksa o halde hamileliğinizin son ayına kadar birlikteliği rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 15. haftasında bebeğinizin boyu ; baştan popoya 10,1 cm civarındadır.15. haftada bebeğin kilosu yaklaşık 70 gram civarında olur.

Doktorunuz sizi bu haftadan itibaren durumunuza göre sizi daha sık kontrole çağırabilir.Üçlü tarama testinizi de yaptırmanız gerekecektir. Özellikle ikili test yani ikili tarama testiniz eğer normal çıktıysa o halde doktorunuz üçlü tarama testini sizden istemeyebilir.
Bebek amniyo sıvısı içinde gelişimini sürdürürken aynı zamanda da çişini amniyo sıvısı içine yapmakta ve yutmaktadır. Her 3 saatte bir amniyo sıvısı kendini yenilemektedir. Amniyo sıvısı bebeğinizin çişinden oluşmaktadır. Bebeğinizin saçları oluşmaya başladı ancak henüz cinsiyetini öğrenmediniz birkaç haftanız daha var bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz için büyük heyecan diğer haftalarda sizi bekliyor.

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

 

Bu Haber 511.401 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. asli dedi ki:

  merhaba.. doktora gitim henuz 12haftalik ve 3gunlugdu bakdi dediki kiza benziyor acaba deyshiklik ola bilirmi yoxsa kizmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım doktorunuz tahminde bulunmuş.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin cinsiyeti daha net anlaşılacaktır.

 2. Yağmur dedi ki:

  Merhaba 13 haftalık hamileyim sabah çok erken saatte kahvaltı yapamıyorum bebeğim aç kalsın da istemiyorum bo kase yulaFin içine muz kuru kayısı doğrayıp sütle karıştırıp yiyorum kahvaltı için yeterli midir acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım Yulaf, gebelikte önerdiğmiz bir tahıldır. Güzel bir kahvaltı alternatifini tuketiyorsunuz. Ancak gebelikte bir sağlık sorunu yoksa her gün 1 yumurta öneriyoruz. Zaman zaman normal klasik kahvaltı yapmaya ve yumurta tüketmeye çalışın. Bu şekilde kahvaltı yapmak bir problem oluşturmaz. Devam edebilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 3. Şeyma dedi ki:

  Meraba suan 15+4 haftalik hamileyim cuma gunu 3 lu tarama.icin hastanye gidicem cinsyti belli.olurmu birde 1 aydir felan kabizligim var dikkat ediyrum.ama gecmio kabizliktan dolayi catlagimda olustu ne yapabilirim doktorlar hic bisiy vermiyolar😶

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şeyma hanım bebeğinizin duruşu uygun olursa cinsiyet net olarak izlenebilir.Kabızlıktan dolayı ıkınmanın gebelik üzerinde olumsuz etkisi yok ancak hemoroid oluşumunu tetikleyebilir. kabızlık için mücadele edin. bunun için bol su tüketin. posalı gıdalara geçin. (Sebze tüketin) egzersiz yapın. düzelmezse doktordan ilaç tavsiyesi alın.

 4. Esen dedi ki:

  Merhaba, bebegim su an14+3 haftalık. Kilo ve boyu ise10cm/128 gr. Doktor bir hafta önden gidiyor dedi. Ancak baktigimda sizin hesaplama degerlerinizden farkli görünüyor. Bu bir sorun olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esen anne karnında bebeğin boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz.Bu değerler haftasıyla uyumlu ise sorun yoktur. 1 haftalık fark sorun yaratmaz.

 5. Sevdai dedi ki:

  Bebegim 15 haftalik cinsiyeti belli olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım bebeğin duruşu uygun olursa cinsiyet ultrasonda izlenebilir.

 6. Beyza dedi ki:

  Meraba 12 haftalikken gttim dr cikinti var dedi suan 15 haftalik hamileyim yine bir cikinti var ama buyumuyo kiza donusuyo sanki dogrumudur acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Beyza hanım bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

   1. Beyza dedi ki:

    Peki bu cikinti buyumesse kizmi demek oluyo

    1. admin admin dedi ki:

     Beyza hanım bir sonraki kontrolünüzde doktorunuz bebeğinizin cinsiyetine ultrasonda bakarak kız mı erkek mi net bilgi verecektir.

 7. Sevda sevda dedi ki:

  Mrb..15 haftalık hamileyim doktorum %80 kız bebek dedi acaba yanılma payı varmıdır bu dönemde doğruluğu nedir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım %100 demediğine göre tahminde bulunmuş.Bir sonraki doktor kontrolünde doktorunuz bebeğinizin cinsiyet bölgesini net olarak izleyebilirse net bilgi verecektir.