40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 16. haftası

Gebeliğin 16. haftası

 

Gebelikte 16. haftada bebekte olan değişiklikler nelerdir?

Bebeğiniz hızla geliştiği bir döneme 16. Hafta sürecinde girer. Bu dönemde bebeğinizin organlarında olan uyumsuzluk tamamen düzelmeye başlayacaktır. Örnek vermek gerekirse bu dönem içinde bebeğiniz kol ve bacak boyları orantılanacak bacaklar kollardan daha uzun bir hal alacaktır. Aynı zamanda 16. Haftada bebek boy olarak da uzayacaktır. Bebeğinizin kafası bağımsız olarak hareket etme yetisini bu dönemde kazanacaktır. Bebeğiniz el ve kollarını harekete geçirdiği için hareketleri artacaktır. Aynı zamanda anne karnındaki bebek bu haftadan itibaren ultrason muayenesinde seslere karşılık vermeye başlar.

Gebelikte 16. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Hamileliğin 16. Haftasına erişilmesi ile birlikte bebeğimizin boyu yaklaşık 130 gram civarıdır. Boyu ise 14 cm civarıdır

Gebeliğin 16. Haftasında bebeğin cinsiyeti kesinleşir

Her ne kadar gebeliğin 12-13. Haftasından itibaren alttan ultrason ile bebeğin cinsiyeti konusunda tahminde bulunulsa da kesin olarak gebeliğin 16. Haftasında bebeğin cinsiyeti ultrasonda net olarak izlenebilir.

Bazı hamilelerde anne karnında bebeğin duruşu uygun olmadığında gebeliğin 16. Haftasında dahi ultrasonda cinsiyet izlenemeyebilir.

Gebelikte 16. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

16.hafta süresine aldığınız ultrason görüntülerinde bebeğinizin oluşumunun hızlandığını göreceksinizdir. El ve ayak oluşumunun birbirinden ayrılacağı bu dönemde el ve ayakları ayırt edilecektir.

Bu hafta bebek hareketleri hissedilmeye başlar

Bebeğin hareketleri oldukça nettir. Eğer annenin ilk hamileliği değilse, ikinci veya üçüncü hamileliği ise bebeğin hareketlerini bu dönemde rahat olarak hissedebilir fakat İlk gebeliği olan anne adaylarının bebek hareketlerini hissetmek için yaklaşık bir ay daha beklemesi  gerekir.

Bu dönemde ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarının bebek hareketlerini hissetmemesi normal bir durumdur.

Gebelikte yapılması en  faydalı sporlar

Anne adayı beslenmesine önem göstermeli , sporu  ( egzersiz ) ihmal etmemelidir. En basit spor günlük yarımşar saat yapılan yürüyüşler ve mümkünse  yüzmedir.

Yüzme gebelik için ideal bir spordur .Bunların dışında ağırlıksız yapılan plates, yoga  ve sabit kondisyon bisikletine binmek gebelikte tercih edilen diğer sporlardır.

Gebelikte en uygun yatış pozisyonu

Anneler 16. Haftadan itibaren hareketlerine çok daha fazla özen göstermek durumundadır. Anne adayları kesinlikle bu dönem ve sonrasında yüz üstü be sırt üstü yatmayı tercih etmemelidir. Gebelikte sol tarafa yatış önerilir. Anne adaylarının sol yana yatması ile bebeğe giden kan akımı ve oksijen

Gebelikte 16. haftada baba adayına tavsiyeler.

Bu dönemde eşler birbirine yardımcı olmalıdır. Anne için huzursuz olan uykular bu dönemde sıklaşacak ve ayaklarda vücutta yanmalar olacaktır. Annenin yan yatması için eşlerin yardımı son derece önemlidir. Gece kontrol etmeli ve anne adayı sol yana yatırmalıdır. Hatta bu dönemde anne adayını yatakta sıkıştırmamak gerekmekte rahat bir uyku çekmesini sağlamak amaçlanmalıdır. Eğer eşiniz sürekli olarak sırt üstü yatıyorsa minderlerle dönmesini engelleme gibi çözümler yaratabilirsiniz.

GEBELİĞİN 16. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER – VİDEO

Bu Haber 660.464 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. aysegul dedi ki:

  Merhaba,
  16 haftalık hamileyim 2 gün önce doktor kontrolü için gittiğimde, doktorumun başı biraz kalabalıktı. O sırada “Herhangi bir vitamin, mineral takviyesi yazacak mısınız?” diye sordum. O da imom,kan ilacı ve magnorm yazdı. Ancak Magnormun prospektüsünde, hamilelikte kullanımı hakkında olumlu ifadelere rastlayamadım. Zaten doktorumun neden bana magnezyum takviyesi yazdığını da anlamadım. Ben söylemesem kan ilacını bile yazmayacaktı neticede. Sizce bu magnorm isimli ilacı kullanmalı mıyım?

 2. Alev dedi ki:

  Hocam 14 haftamdayım 1.68 boyum 75 kiloyum bir kilo almışım normal mi az kilo ile bitirmek istiyorum 5 kilo almak yeterli olmaz mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğe başlangıçtaki beden kitle indeksiniz 26. 6 kg/m2 olup hafif kilolu kategorisindedir. Bebeğin gelişimini engellemeyecek şekilde kilo alımınızı kontrol altında tutarak toplam 5 – 8 kilo ile gebeliği tamamlayabilirsiniz. Bol su içerek düzenli beslenmeye gayret edin. Ara öğün yapmak kilo alım hızınızı azaltır. Her gün yarım saat kadar yürüyüş yapın. Çorba, salata, sebze yemekleri, yağsız et ve baklagillere ağırlık verin. Yağlı yemekler, hamur işleri, hamurlu ve şerbetli tatlılar ve şekerli gazlı – gazsız içeceklerden kaçının.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 3. Neslihan yanık dedi ki:

  Mrb hocam 16 haftalık hamilerim doktora gittim doktor kıza benziyor dedi ama bnm kafam karıştı 16 cı haftada net görmesi gerekmiyormu bebeğin cinsiyet ini ki tahminde de bulunda

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin duruşu uygun olduğu taktirde gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin cinsiyeti ultrasonda net olarak izlenir.Ultrason muayenesi esnasında bebeğin duruşu uygun olmazsa bazen son aylara dek cinsiyetin kesin olarak tespit edilmediği görülmüştür.

 4. Elif dedi ki:

  Birde ikili test sonucunu hala alamadım 1 ay oldu gidiyorum henüz çıkmadı diyorlar acaba bir sorun mu vardir

  1. admin admin dedi ki:

   Bu konuda nasıl bir yorum yapabiliriz.Testti yaptırdığınız sağlık kuruşuna başvurun.

 5. Elif dedi ki:

  Mrb 15+2 günlük gebeyim doktor bebegin erkek dedi pipisini görüyorum dedi yanılma payı var midir

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz bebeğinizin cinsiyet bölgesini net olarak gördüyse doğrudur.

 6. şyma dedi ki:

  ben 15+2 haftalık hamileyim ben şu an 15 haftalık mı hamile oluyorum yoksa 16 hafta mı teşekkür ederim.

 7. Elif dedi ki:

  Merhaba ben bebeğim için tarama istendi 16 haftalik hamileyim uygun mu

  1. admin admin dedi ki:

   Üçlü tarama testleri 16-20 haftaları arasında yapılabilir.Detaylı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-uclu-test-dortlu-test-kacinci-haftada-yapilir.html

 8. sedakrhn dedi ki:

  Merhaba ben 16 haftalık hamileyim hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı haftadan sonra olması uygun olur bebeğe bi zararı olur mu ve kaçıncı haftada yapılmaması gerekmekte teşekkürler şimdiden.

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz tarafından aksi önerilmezse, anne adayı rahatsız değilse doğuma kadar prezervatif ile birliktelik için sakınca yoktur.

 9. Gülcihan dedi ki:

  Merhaba ben iki hafta once doktora gittigimde doktor yuzde 60erkek dedi. Bugun 16haftalik ve farkli bir doktor emn deilim ama kiz dedi. Yanilma payi var mi . ben sanki testislerini gordum ultrasonda. Bebegin pozusyonu bacaklarini acmisti

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz bebeğin genital bölgesini net olarak göremediğinden tahminde bulunmuş.Bir sonraki kontrolde bebeğinizin duruşu uygun olduğu taktirde doktorunuz net olarak cinsiyeti ultrasonda izleyebilecektir.

 10. ilknur dedi ki:

  Mrb hocam ben 16 haftalık hamileyim 13 haftalık hamileyken doktor bebek erkeğe benziyor dedi sizce doğru olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz tahminde bulunmuş.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 11. Lale dedi ki:

  Hocam iyi günler ben 15+3 hamileyim ikinci çocuğum boyum 1.66 kilom hamile olmadan kilom 67 idi şimdi 68 1 kilo aldım ve 13 haftalikken 2 doktor kiz olduğunu söyledi sizce doğrumu yanılma payı varmi bide 4 ayda 1 kilo almış olmam normal mi çünkü diğer kızım da doğuma kadar 25 kilo aldım bunda alamıyorum.

  1. admin admin dedi ki:

   Lale hamilelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir.Beslenme konusunda aşağıdaki önerileri dikkate alın.Doktorunuz ne t olarak cinsiyeti gördüyse doğrudur.
   *HAMİLELİKTE BESLENME
   Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   *Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-saglikli-beslenme-nasil-olmali.html

 12. ŞEYDA dedi ki:

  Merhabalar ben 16+3 günlük hamileyim iki gün önce doktora gittim cinsiyet için %80 kız dedi 16. haftadan sonra yanılma payı var midir cinsiyet için .?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 16. haftasından itibaren anne karnında bebeğin duruşu uygun olduğunda ultrason ile cinsiyet net olarak izlenebilir.Doktorunuz erkek genital organını göremediğinden bu şekilde tahminde bulunmuş.

 13. İsimsiz dedi ki:

  Selamin aleykum hocam rahatsızlık verdiğim için özür dilerim… Bazı bay ve bayan bazılarımız kardeşlerimiz devlet hastanesinde doğum muayene iyi olmuyor diyorlar.. sizin fikriniz nedir.. ben esimi devlet hastanesinde kontorollerini yaptırıyoruz… Sizce bir zararı varmıdır…

  1. admin admin dedi ki:

   Düzenli olarak doktor kontrollerinize giderseniz sorun olmaz.

 14. Busra dedi ki:

  Ben 14 hafta hamileyim ve 6 kilo aldım fazlamı spor yapmaya karar verdim ama sakıncası olurmu spor bisikletlerinden kullanmayı düşünüyorum. Sizin bu konuda öneriniz nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye dikkat edin.Günlük 30 dakika yürüyüş yapın.
   Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 15. ömür dedi ki:

  iyi günler hocam bnm bi kaç sorum olacaktı ben 3 sene boyunca düzenli aralıksız mesigna aylık iğne kullandım ve rahim duvarım çok inceldiği için acil Dr bırak dedi ztn çocuk istiyordum 1.5 sene aradan sonra anca hamile kalabildim bnm sorum ben adet aralığı 35 ila 40 gun aralığında oluyordum en son adet tarihim 3 Mayıs bu aralığa bakarsak dollenmem 24 Mayıs olarak gözüküyor ama ben 7 haziranda hamile olduğumu testle anladım bu kdr çabuk belli olması ve kaç haftalık hamile olduğumu hesaplayamiyorum gittiğim Dr lar direk son adet tarihi hesaplıyor ve haftamı ona göre söylüyor eğer geç dollenmeyse haftamı ve doğum tarihimi nasıl hesaplicam?birde en son bu ayin 18 de Dr gittim 15 + 3 günlük dedi erkek olduğunu söyledi hatta usg da resim olarak iki bacağını popo kısmını ve arada cikintisini gosterek çekti verdi bize kesin erkek dedi yanılma payı olabilirmiş?4 kızın üzerine ben hala inanmiyorumda şimdiden teşekkür ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde tespit edilen adet tarihine gör hesaplanır.Anne karnında bebeğin cinsiyeti Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Doktorunuz bebeğinizin genital organını net olarak gördüyse tespiti doğrudur.

 16. Selin dedi ki:

  Merhaba 16 haftalık hamıleyım doktorum babana cınsıyetı erkek gıbı. Dedı. Kesın mı yoksa. Ilerkı haftada degısebılırmı

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 16. haftasından itibaren anne karnında bebeğin cinsiyeti ultrason ile net olarak izlenebilir.

 17. Filo dedi ki:

  Merabalar 12 haftalikken doktorum %50erkek olabilir dedi kesin bisey demedi degisebilir. Mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net göremediğinden bu şekilde tahminde bulunmuş.Anne karnında bebeğin cinsiyeti bebeğin duruşu müsait ise gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 18. Fatma dedi ki:

  Merhabe doktor bey ben 14 haftalıkken bebeye erkek dedı dojtor acaba yanılma olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 19. Nuri dedi ki:

  Merhaba hocam eşim 16 haftalık hamile soğuk algınlığına yakalandı minoset kullanması zararlı mı

  1. admin admin dedi ki:

   Günlük 3 adete kadar kullanılabilir.

 20. Serkan dedi ki:

  Hocam merhabalar eşin 16 haftalık hamile birkaç gündür damla şeklinde kanamalar oluyor tüp bebek yaptırdık ilk bebeğimiz olacak nasip olursa bu kan normal midir

  1. admin admin dedi ki:

   Açık renkli kanamalar değerlendirme gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 21. mevlude dedi ki:

  Slm hocam son adet tarihim 17 mart dogumum ne zaman bide dokdorum cinsiyet 20 haftadan asagi belli olmaz dedi normal mi.

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 16 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Aralık 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 22. sultan dedi ki:

  Boyum 1.65 3 aya kadar bulantı kusma vardı ama şimdi yok hocam bi sorum daha olcakti benim bu gebeliğimde doktorum bana geç döllenme olduğunu söyledi ben ilk defa duydum bu normalmi her kadında görülebiliyormu birde cinsiyeti etkilermi geç döllenme bu konu hakkında da bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Sultan hanım cinsiyet döllenme oluştuğu anda bellidir.Sonradan değişme olmaz.Geç döllenmede sadece gebelik haftası 1 hafta geriden gidebilir.Endişe edilecek bir durum sözkonusu değil.İçiniz rahat olsun.Gebeliğin 3. ayından sonra bulantı kusmalar azalır.
   Bebeğiniz için faydasız tatlı, hamurişi,aşırı yağlı gıdalar yerine et,süt,yumurta,tavuk , balık tarzı gıdalar tüketin.

 23. sultan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 haftalık gebeyim hamile kaldığımda 62 kiloydum simdi ise 53 kiloya düştüm çok endişeleniyorum bu normalmi sizce birde karnımda buyumede olmadı fazla bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. admin admin dedi ki:

   Sultan hanım boyunuzu yazmamışsınız.Hamileliğin ilk 3 ayında bulantı, kusma nedeniyle kilo verme görülebiliyor.Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumlu mu ?
   12 haftaya dek çoğu anne adayında bulantı kusma şikayeti görülür.Bulantı kusmalarınız gebeliğin 16. haftasına kadar düzelmediği taktirde allta yatan başka sorunlar araştırılmalıdır. İlk sırada mide karaciger hepatit tiroid testleri planlanmalı.
   Bulantı, kusmalar azaldıysa bebeğin gelişimine faydası olacak bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 24. Gulsen dedi ki:

  İyi günler hocam ben 28 günde bazende 30 günde bir adet görüyorum en son 23 mayısta adet gördüm 22 haziranda evde gebelik testi yaptım 2.çizgi çok hafif gölge gibi çıktı ve halen adet görmedim gebelik belirtilerim de var tekrar test yapmak istiyorum ama acaba erken mi diye düşünüyorum acaba hamilemiyim bide ne zaman test tekrarlamam lazım bilgi verirseniz çok sevinirim iyi günler..

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testini 2-3 gün sonra yeniden yapabilirsiniz.İdrarda gebelik testini yaparken aşağıdaki linkteki önerileri dikkate alın.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/idrarda-gebelik-testini-dogru-uygulamak-icin-8-basit-adim.html

 25. Pinar yanmaz dedi ki:

  Merhabalar 16 haftalik hamileyim gece 3 te kanamam oldu acik renkte sebebi nedir çok endişeleniyorum lutfen cvp verirmisiniz

 26. Esra dedi ki:

  Merhaba. Ben 16 haftalik hamileyim ve nasip olursa tahminen 25 ,26. Haftalarda hacca gideceğiz ve gidişimize göre de bir ay sonra döneceğiz inş. Öncelikle hacca gitmemin bir sakıncası olur mu ,ikinci olarak da menenjit aşısı olması gerekiyor hacı adaylarının,bu aşıyı olabilir miyim?
  Teşekkür ederim

 27. ayse dedi ki:

  Doktorum bebegimin cinsiyeti icin erkege benziyor dedi yanilma payi var mii

 28. Eliff dedi ki:

  Merhaba ben 16 haftalık hamileyim fakat bulantılar kusmalar hiç bi şekilde azalmadı ve bu durum oldukça rahatsız etmeye başladı beni ve bebeğin hareketlerini hissedemiyorum normal mi acaba şimdiden teşekkür ediyorum

 29. leylaa dedi ki:

  15+3 hamileyim doktorum cinsiyeti icin erkege benziyo dedi yanilma payi varmi acaba

 30. leylaa dedi ki:

  Ben 16 haftalik hamileyim bugun doktora kontrole gidicem ve cinsiyeti belli olur mu

 31. yagmur dedi ki:

  Son adet tarihim 19/02/20116 kac haftalik hamileyim ve kasik agrim fazla karnimda agri esnasinda fazla sisme yapitor sizce neden olabilr

 32. Aysun dedi ki:

  Merhaba 03.05.2016 son adet tarihin kac haftalik gebeyim

 33. Derya dedi ki:

  Benim son adet tarihim 14 subat normalde 14 haftalik olması gereken bebek 16 hafta gözüküyor haftasından büyük olması zararlımıdır neden bu sekilde olur olcumleride normalindan fazla çıkıyor napMAM gerek

 34. Melek dedi ki:

  16 haftalık hamileyim 3gebeligim bebegimin hareketlerini hissedemiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 35. Ecem dedi ki:

  Merhaba ben ultrasona göre 16 son adet tarihine gore 17 haftalık hamileyim hamileliğin suresince yaklaşık 10 kilo kaybim oldu şuan 46 kiloyum ve karnim çok belli değil istahsizliğim normalmi ishal ve kusma bu dönemde normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak karşılanabilir.Hamileliğin ilk 3 ayında bulantı, kusma nedeniyle kilo kaybı yaşanabilir.Fakat 3. aydan sonra iştahta düzelme olması gerekir.Bulantı hala devam ediyorsa altında yatan başka nede kan ve idrar testleri ile nedeninin araştırılması gerekir.Bir şey yiyip içememe varsa halsizlik bitkinlik kısa süreli serum tedavisi çok faydalı olacaktır.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 36. Esma dedi ki:

  Merhaba benim 3. Gebeliğim önceki gebeliğimde oğlumun hareketlerini 13-14.haftalarda hissetmiştim şimdi 16. Hafta bitti ama hiç hissetmiyorum normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.Kilonuzu bilmiyorum.Kilolu bayanların bebek hareketlerini hissetmesi zayıf bayanlara göre geç olabiliyor.

 37. Arzu dedi ki:

  Iyi gnler bnde 16 haftalik hamileyim doktorum amniyotik bant var gbi dedi ama emn olmak icin detayli ultrasyona gn aldik ama ben ck korkuyorum

 38. zelal dedi ki:

  mrb hocam benim son adet tarihim 30 01 2016 kac aylik hamileyim

 39. Gülçin dedi ki:

  Hamileliğin 13 . Haftasında aşırı kanama geçirdim hatta ki iki gün hastanede yattım suan 16. haftayim arada akıntı şeklinde kanamam oluyor doktorum bir sıkıntı olmadığını ama tekrarlama olasılığını olduğunu söyledi ne zamana kadar kanamam devam eder yada düşük ihtimalim ne zamana kadar devam eder?

 40. sevilay dedi ki:

  Merhaba 16+4 haftalik hamileyim konturolde doktor bebegimin beyninde 2 tane kirst gozuktugunu soyledi gelisme asamasinda normal olabilecegini soyledi sizce normal mi

 41. gülşen dedi ki:

  mrb lar ben 16 haftalık hamıleyim 2 Li tarama testim PAPP-A 74 FB-HCG 3.13 CIKTI SIZCE NORMALMI

  1. admin admin dedi ki:

   Tarama testi sonucunu testi isteyen doktorun değerlendirmesi gerekir.

 42. aysen dedi ki:

  Merhaba 15 +6 haftalık oldum doktorum guatr var dedi bebegime zarar verir mi. Ne yapmam gerekiyor

 43. Idilcinar dedi ki:

  Mrblar 16+3 gebeyim Dr cinsiyet konusunda emin olamadı bi taraftan kız bi taraftan da çıkınti var dedi inmemis testis olabilir haftaya tekrar bakıcam dedi 16. Haftada erkeksi belli olmaz mıydı zaten bu nasıl bişey

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrason muayenesi esnasında bebeğin duruşu müsait olmaz ise bacak arasını kapatırsa cinsiyet net olarak görünmeyebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyebilir.

 44. Tuğba dedi ki:

  Ben 16 haftalik gebeyim ve 15 haftalikken bebeğimin cinsiyetini öğrendim. Ulturason üç boyutluydu ama doğrumudur diye bi şüphe var içimde o kadsr erken cinsiyeti bilir mi gercekten doktor?

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 45. sevdam dedi ki:

  Ben 16 haftalık gebeyim akıntım var korkuyorum tepki de vermiyor hissedemiyorum su nasıl bir şey korkmam gereken bir şey var mı acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 18-22 haftaları arasında hissedilir.Daha önce bebek sahibi olmuş anneler genellikle bebeğin hareketlerini daha önce hissederler.Gebelik döneminde anne adaylarının büyük çoğunluğu akıntı yaşar.Gebelikte akıntı konusunda aşağıdaki linkteki konumuzu okuyarak hangi durumlarda doktora başvurmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-doneminde-vajinal-akinti.html

 46. şükran dedi ki:

  Merhaba ben12 ayin 25 kan talilinde yude 64 oraninda hamilr oldugumu soyledi dusuk telikesi var denildi 01 01 ayina kadar kanamam oldu sonra tekrar kontorole gittim ve kis olusmus ve hamilelik olmadigini solediler kanamadan baska adette gormedi suan hamileyim kac haftalik hamileyom

 47. Nurumm dedi ki:

  MBR ben 16+6 günlük hamileyim göbeğin 14. Haftaya kadar hızla büyüdü ama şimdi hamile değil gibi normal gobekliyim sizce neden

 48. CRAYZ dedi ki:

  Son adet tarihim 27. 12.2015 kaç haftalık hamileyim daha hiç hissedemedim ve hala bulantı kesilmedi

 49. Laleler dedi ki:

  Mrhb doktr bey bn 16+2 haftalik gebeyim bu ikinci gebeligim ama ben hala bebegimin hareketlerini hissedemiyorum doktr kontrolumede iki hafta sizce bi sorun yoktur dimi..

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebek hareketleri genel olarak 16 ile 22. haftalar arası hissedilir.İlk hamileliklerde ve kilolu bayanlarda geç hissedilir.doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 50. Sevda67 dedi ki:

  Merhaba. 16haftalik hamileyim. Müthiş sağ taraf bel ağrısı var. Dusuk tehdidi olabilir mi ? Sadece bir nokta çok ağrı yapıyor. Şimdiden teşekkürler

 51. Merve dedi ki:

  Merhaba ben 17 haftalık hamileyim 16 haftalk hamileykende doktora gittim her gidisimde bana cinsiyeti söylemiyor belli olması gerekmezmi artk . Hep görürsem söylerim diyor bi türlü anlamyorm ve cok üzülüyorum

 52. Misafir dedi ki:

  Merhaba bugün doktor a gittim 14+4 günlük hamileyim doktorum erkeğe benziyor demişti bugünkü doktorum idrar dolu dedi bu kez bebek belli bile değildi heryer bembeyazdı.Doktorum kız abbenziyor gibi dedi böyle idrar dolu iken cinsiyet tahmini yapılabilir mi ?

 53. Tuanna dedi ki:

  Slm hacam 15 haftalik hamileyım idrar yolları iltıhabı oldum kasıklarım çok sgrıyor ayakta 10 dk fazla duramıyorum iki hafta antı bıyotık kullandım idrarımın içinde parca parca beyaz iltıhap goruyorum cok korkuyorum yurt dişinda yasıyorum burda bişey bilmiyorlar 4 aydır boyleyım napıcamı sasırdım ltf tavsıyelerde bulunun bu donemı kendı ülkemde turkıyede yasamak isterdım 😔 Ltf yardım edin hocam

 54. sujle dedi ki:

  21 12 2015 son adet tarihim kac aylik oluyor ultrasonda farkli dyolar hep

 55. Fatma.ucar dedi ki:

  İyi günler 16 +7 günlük hamileyim bebegimin cinsiyetini öğrendik çok.şükür rabbime allhim kimsenin kucagini boş.bırakmasın 16+7 günlük hamiliğe kilosu 165 gr normalmidir acaba

 56. nuray dedi ki:

  Tüp bebek son adet tarihi ilkgunu 12.02.2015…..emriyo atilis tarihi 19.12.2015….doğum zamanımı hesapliyabilirmisiniz

 57. Selma dedi ki:

  Mrb benim son adet tarihin 05. 12. 2015 kaç haftalık hamileyim

 58. mdg dedi ki:

  Mrb bnm son adet tarihim 07.12.2015 kac haftalik hamilryim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Eylül 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 59. mdg dedi ki:

  07.12.2015 son adet tarihim kac haftalik.hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Eylül 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 60. reklam dedi ki:

  Merhaba ben 15+4 gunluk hamileyim, 12. Haftada taramada troidim yuksek cikti ilk gebelivimdede asiri kusmaktan cikmisti ama bu sefer doktor aciklama yapmadan dahiliyeye sevk ediyorum dedi ve ben üç haftadir gitmiyorum kustuvum icin yolculuk yapmak istemiyorum acikcasi ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 61. Xxx dedi ki:

  Merb. Bn hamile olmaktan supelenyorum test aldim negatif cikti ultrasona baktrdim oda temiz cikti kan testi yaptirdm sonicu alamadm henuz ama kendimi hamile gibi hissediyrm 5 ay once bebegim oldu bir ay emzirdim sonra kesildi adetimde 3aydir duzenliydi bu ay 1 hafta gecti gogsumde karincalanma hissettim gogsumu sktm sut sızdı yuzumde asiri sivilce cikti karnimda bazn hareketlilik hissediyorum bagirsaklarim mi yoksa hamilemiyim anlayamyrm

  1. admin admin dedi ki:

   Kan testi sonucunuzu aldığınızda hamile olup olmadığınız kesin olarak belli olur.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 62. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben 16+5günlük hamileyim doktora gittigimde bebegim yüz üstü yatıyordu doktorum cinsiyeti kiz dedi yuz üstü yatarken cinsiyet belli olurmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin pozisyonu uygun ise bebeğin cinsiyeti ultrason ile net olarak izlenebilir.

 63. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben 16+5gunluk hamileyim doktora gittigimde bebegim yüz üstü yatıyordu cinsiyetinede kiz dedi yüz üstü yatarken cinsiyet belli olurmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti duruş pozisyonu uygun ise gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak görülebilir.

 64. Hatice dedi ki:

  16 haftalık hamileyim.Daha önce iki düşük yaptım.Araştırma sonucunda kan pıhtılaşması teşhisiyle hibor 3500 günlük iğnesini kullanıyorum.Ancak doktorum yeni bilimsel bulgularla bu iğnenin hic bir faydası olmadığına karar verildiğini azaltmanız sonrasında da kesmemiz gerektiğini söyledi .Ben çok korkuyorum, ne yapmalıyım bilmiyorum.

 65. seda dedi ki:

  Hocam ben 16 haftalik hamileyim ve kabuz oldum ve aksam kendimi cok zorladm yapana kadar bebeye birsey olmusmudur

 66. Esin öcal dedi ki:

  Ben 15 haftalık hamileyim. 7. Haftadan itibaren bazen lekelenme bazen de kırmızı ufak kanamam var. Progestan kullanıyorum. 12. Haftadan itibaren her gün lekelenme yada kanama yaşıyorum. Bebek normal gelişimini sürdürüyor fakat bu durum beni çok endişelendiriyor. Rahimde herhangi bir kanamz bölgesi görünmüyor. Sebep ne olabilir?

 67. seda dedi ki:

  Hhocam ben 16 haftalik hamileyim kabizlik basladi ve aksam cok zorladim yapana kadar kendimi bebeye birsey olmusmudur suhan bebegimi pek hissetmiyorum

 68. seda dedi ki:

  Suhan hic birsey hissetmiyorum aksamdan beri bebegimi ve cok korkuyorum bebeye zarar vermismirim acaba hocam

 69. seda dedi ki:

  Hocam ben 16 haftalik hamileyim kabizlik basladi ve kendimi cok kotu zorladm yapana kadar bebeye birsey olurmu lutfen yardimci olun

 70. Seda dedi ki:

  Merhaba, cocuklugumda gecirmis olmama ragmen hamileligimin 13+5 inde supheli su cicegi teshisi konuldu. İgm igg testi sonucu negatif cikti. Ancak enfeksiyon ve cildiye uzmanlari israrla dokuntulerin su cicegi belirtisi oldugu ve kan testinin yanlis sonuc verdigini savundu. Suan 16. Haftamdayim bebegimde bir sorun olur mu diye tedirginim. Konu ile ilgili bilgi verebilirseniz memnun olurum.

 71. Selda dedi ki:

  Merhabalar bende hamilelik trombosito var su anda 75000 lerde bebek için bir zararı var mı 16 haftalık gebeyim bebeğimin boyu 16 kilosu 160, boyu kısamı olur sizce

 72. emine dedi ki:

  Merhaba. 16+2 haftalık hamileyim ikili tarama testini yaptırmak istemedim şeker yüklemesi yaptirmayida düşünmüyorum acaba hatami ediyorum. Şeker yuklemesinin bebeyede anneyede zararı olduğunu duydum siz ne dersiniz

 73. Kubra ulus dedi ki:

  Benim 2 tane dusugum oldu biri 3 aylik digeri 3 haftalik. Simdi ise 16+3 gunluk hamileyim. Doktorum bebegin 140 gram oldugunu soyledi kilosu nasil. Ve hareketlerini ne zaman hissedebilirim.

 74. zeynep dedi ki:

  İyi günler ben 16 haftalık hamileyim ultrasyonda bebeğinin beyninde kist olduğunu söyledi doktorum ve geniş çaplı ultrason istedi 24 haftada çekilecek benim ilk bebeğim ve esimle aramızda kan uyuşmazlığı var eşim 0+ ben Arh – bu sorun olurmu ? Yada bebeğimdeki bu sıvı zamanla gecermi? Detaylı bir bilgimiz yok konuyla ilgili sizden bilgi almak istiyorum …

 75. beste dedi ki:

  benim 3. dogumum bir onceki dogumda bebegimde kalp damarlarinde terslik vardi buyuk arter transpozisyon du bu gebeligimdede olurmu sizce cok korkuyorum tsklr

 76. Yağmur dedi ki:

  Hocam ben 15.3 günlük hamileyim bu 3.gebelik arasıra karnımda bebeğin oynadığını hissediyorum bu normal mi kaçıncı haftada oynar bebek

 77. Sibelim dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6.haftadayken tiroid yptrmstm tsh 0.42 t3 3.1 t4 0.72 cikmisti daha sonra 14.haftada yptrdm tsh 0.06. T3 3.9 t4 1.29 cikti ilk gebeligimdede ayni problemi yasamistim her ay takip olmustum ilac kullanmadim heray yukselmisti bu durumda ne yapabilirim ??

 78. takyeddin dedi ki:

  eşimin adet tarihi 26 eylül şuan kaç haftaık

 79. Elif dedi ki:

  Ben 14 haftalık hamileyim bebeğim 88 gr normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Anne karnında bebekler gebeliğin son ayları daha fazla kilo alır.Gebelik döneminde hafta hafta bebeğin ortalama boy kilo bilgileri için tıklayın.

 80. Tuana dedi ki:

  Cvp verir misiniz acaba bebegimin gelişimi sağlıklı mi

 81. Tuana dedi ki:

  16 haftalık gebeyim hiç kilo almadım yeterli beslenemiyorum fakat doktora kontrole gittiğimde bebeğim boyu 17 cm kilosununda 152 gr olduğunu söyledi son olarak kontrol gittiğim gün 16. Haftam bitmişti fakat ultrason da 16 hafta 3 günlük gozukuyo dedi

 82. Elyammm dedi ki:

  Merhabalar, ben 16 hafta 4 günlük hamileyim ve ilk bebeğim daha sürekli internet araştırıyorum normal bir 16 haftalik bebeğin kilosu 100-110 gr civarıymis ama benim bebeğim için 155 gr dedi doktor bebeğim kilolu mu bu iyi bişey mi yoksa pek normal değil mi anlam veremedim açıkçası cevap bekliyorum şimdiden teşekkür 🙂

 83. Ferar dedi ki:

  Cift rahimliyim ve sag tarafta dollenme olmus 26 hamileyim sancim cok miyomum var bir tane sebeb o olabilirmi

 84. Ferar dedi ki:

  Hocam 16 haftalik hamileyim cift rahimliyim kalp seklinde ve sag tarafta dollenme olmus. Fakat 1 adet 3 mm lik rahim disi miyom var ve 5 cm oldu hamileligime zarar olurmu sezeryen sirasinda alinabilirmi. Tesekurler

 85. nuran dedi ki:

  Hamileligimin 16. Haftasındayım 10gündür ara ara burnum kanıyor başım agrıyor endişeliyim ne yapmam gerekir

 86. Gülnur dedi ki:

  Merhaba doktor bey, ben 16 haftalik hamileyim, doktorum bana bebegin simdilik iyi oldugunu ama amniyotik sivinin normalden fazla oldugunu soyledi.. Testler yapilacak bu durumu incelemek icin, sizce zararlimidir ? Bebegime bi zarari varmidir ? Onceden tesekkurler

 87. Zeynep dedi ki:

  Ben 15.hafta 3 günlük hamileyim.ilk hamileliğim bebeğim henüz kımıldamyo ama cinsiyeti merak ediyorum doktora gitsem bebeğimin cinsiyeti ni öğrenebilirmiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebek hareketleri ilk gebeliklerde hissedilmesi 22. haftayı bulabilir.Ultrason muayenesinde bebeğinizin duruşu müsait olursa doktorunuz cinsiyet konusunda sizi bilgilendirebilir.

  2. aysu dedi ki:

   Merhaba zeynep. Benim de bugun 16. Haftaya girdi bende hala hissetmiyorum benimde ilk hamileligim. Bende pazartesi öğrendim cinsiyetini. Ozaman 15 hafta 5 gunluktu. Allah sağlıkla kucağımiza almamizi nasip etsin inşallah.

 88. Sema dedi ki:

  Salam. Men 10 heftelik hamileyem. Uzu asaqi yatmagimda tehluke varmi?

 89. leyla dedi ki:

  Merhaba 16haftamdayım mide bulantım çok oldu için hastaneye gittim serum takıldı doktor bana zofer verdi. Çok iyi geldi kendime geldim su içmeye başladım ağzımın tadı geldi çok iyi geldi.ama kendi doktorum kullanma dedi.sizce sakıncası varmıdır zoferin. tşk

 90. Meryem dedi ki:

  Hocam ben 48 kiloyum ve 4 üncü ayımdayım hiç kılo almadım karnmda çok küçk hissedıyrm bebegı pekde iyi beslenemıyrm gun içinde 1 ögün yıyebılıyrum kahvaltıda yapmıyrm bunun çocuga nasl bi etkisi olur

 91. Eee dedi ki:

  Merhaba 16 haftalık hamileyim tahlil sonuçlarım gayet iyi. Bebeğimi HİSSETMİYORUM. Hareketleri vb. Muanede bebeğimin hareketli olmadığı ve bunun korkulacak bir durum olmadığı söylendi sizce endişelenmem gereken bir durm var mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde sorun yoksa endişe etmenize gerek yok.Anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 16-22 haftaları arasında hissedilir.İlk gebeliklerde hissedilmesi 22. haftayı bulabilir.

  2. Fatma.ucar dedi ki:

   Sizde benim gibiymisinz sikinti olmaz.insalah

 92. Kardelen seher dedi ki:

  16 haftalik hamileyim burnumdan kan geliyordu durdu simdi azimda parca parca geliyo onu bilgilendirirmisiniz rica etsem

 93. nergiz kaya dedi ki:

  Merhaba ben 16 haftalik hamileyim ve troid tedavisi görüyorum her ay kontrole gidiyorum ilk olarak 7 çıktı troid im sonra ki ay 3.9 a düştü doğum doktorum ilk 5haftalik ken çok korkuttu beni çocuğun beynini etkiler diye fakat dahiliye doktorum korkmana gerek yok dedi düştüğünü görünce sevindim ama korkuyorum hala Bebeğimi etkilemiş olabilir mi diye ayrıca troid i olan hamileler normal doğum yapamıyor mu?

 94. HATİCE AYGÜN dedi ki:

  İYİ GÜNLER DOKTOR BEY BEN 16 HAFTALIK HAMILRYIM HAMILELIGIMIN 6 INCI HAFTASINDA EMAR VE ROTKEN FILMI CEKTIRDIM HAMILE OLDUGUMU BILMIYORDUM. DIZ KAPAGIMIN ARKASINDA TUMOR VAR DEDILER DIZ AGRILARIM DEVAM EDIYOR VE KASIGIMA KADAR AGRIYOR ACAA BEBEGIME BIR ZARARI VARMIDIR.7 INCI HAFTASINDA KANAMAM OLDU 1 GUN HASTANEDE YATTIM .AMA 2LI TESTI YAPTIRDIM TEMIZ CIKTI TESEKHERSEYTESENORMALBBENIM KUSKULARI

  1. Ortodonti uzmanı dedi ki:

   Ben ortodonti uzmanıyım en iyi cevabı yine kadın doğum uzmanları verir ama bildiğim kadarıyla şimdiden sizi bilgilendiriyim. Gebeliğin 6. Haftasinda damak yapılarının gelişimi söz konusudur. 6-8. Haftada damak oluşur. Eğer siz kurşun önlük giymeden röntgen cekindiyseniz ve eğer ki x ışınları bebeğe geldiyse damak yarıklı doğum olabilir. Şimdiden canınızı sıkın diye söylemiyorum Allah bilir en doğrusunu. En kötü senaryoyla bu olabilir ben şunun için söyledim ki o durumda hic telaş edip üzülmeyin yeterki zaman kaybetmekten korkun derhal Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı na başvurun zaten onlar da tıp fakültesiyle koordineli hareket ederler. Nur topu gibi bi evlat olması dileğiyle… Dediğim gibi şimdiden kendinizi sakın uzmeyin paniğe kapılmayın…

   1. admin admin dedi ki:

    Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

  2. fatma dedi ki:

   Merhaba doktor Bende 16 haftalık hamileyim hasta bana erkek benziyor nedi ama beli neyl nedi dogrumu dir

   1. admin admin dedi ki:

    Anne karnında bebeğin duruşu uygun olduğundan ultrason ile gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin cinsiyeti net olarak görülebilir.